ELTAX-BUS LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Biad Donderdag 9 Februari 1939 Naar CARNAVAL DE BALEAREN MENORCA Moties van vertrouwen in de regeering Daladier over de defensie Succes van den nationalen dienst De 32- en 33-jarigen opgeroepen Ruim 3.000 extra vliegtuigen aangevraagd met Uw club per Stadsnieuws Begrafenis mr. dr. H. Vos Ken sterk bewijs der stemmingen zou volgend bericht geven, als het beves tigd wordt: De leden van het militaire huis van president Azana, die tot dus ver verblijf hielden in de buurt van Perpignan, zijn vanmorgen met hun ge zinnen. in offieieele auto's naar Hen- daye vertrokken. Naar gemeld wordt, begeven zij zich naar het rechtsche Spanje. Bérard hoopt binnenkort naar Burgos terug te keeren waar hij besprekingen zal voeren met Franco, teneinde de voorwaarde vast te stellen, waaronder offieieele diplo matieke betrekkingen zouden kunnen wor den aangeknoopt tussehen Parijs en Burgos. Bérard zou van meening zijn. dat een er kenning de jure van de regeering te Burgos in den kortst mogelijken tijd tot stand moet komen. Hij heeft van den minister van bui- tenlandsche zakern generaal Jordana. reeds de beslissing kunnen krijgen, dat men de Italiaansche troepen van het Catalaansche front doet terugtrekken, opdat zij niet in de nabijheid van de Fransche grens ko men. Dat is een eerste betoon van den wil tot kalmeering. die door Burgos te kennen is gegeven. Burgos wil de volledige politieke onafhankelijkheid handhaven, ondanks de geboden buitenlandsche hulp. Het blijkt dus, dat de terugtrekking der Italiaansche troepen zal volgen op het einde van den burgeroorlog, dat thans nabij schijnt. Het schijnt inderdaad, dat reeds bespre kingen zijn geopend door personen, die als tusschenfiguur optreden tussehen de gene rale staven van Franco en van Miaja. Behalve deze indrukken deelden dege nen die zich met Bérard onderhouden heb ben. mede, dat- de senator der Basses Py- rénées een oplossing heeft voorbereid voor verschillende problemen, die gesteld zijn door de aanwezigheid van de vluchtelingen en de Spaansche soldaten op Fransch ge bied, voor het in veiligheid brengen van de schilderijen en kunstvoorwerpen, voor de bestemming die gegeven moet worden aan het Spaansche goud en de in Frank rijk uitgeleverde wapens. Natuurlijk moet de toestemming der beide betrokken regeeringen voor deze op lossing verkregen worden. Voor het oogen- blik zou de repatrieering van vrouwen, kin deren en ouden van dagen kunnen worden ingewilligd zonder voorwaarde of reserve. Wat de uitgeweken soldaten betreft, er zou den delinquenten amnestie worden verleend, doch het lot van misdadigers vol gens het strafrecht zou nog moeten worden geregeld, in het bijzonder van hen. die schuldig bevonden zijn aan moord, plun dering en brandstichting. De schilderijen en kunstwerken zouden in veiligheid wor den gebracht door de zorgen van den Vol kenbond. Ten aanzien van de vergoeding der kosten voor logies der vluchtelingen, die de Spaansche regeering op zich zou nemen, zou men in de eerste plaats in min dering kunnen brengen de waarde van de door de republikeinsche troepen uitgelever de wapens. Wanneer de waarde van het materiaal niet de kosten van het onder brengen der vluchtelingen mocht dekken, zou een andere wijze van betaling onder oogen kunuen worden gezien. Zoo zouden de Spaansche goudreserves intact kunnen worden teruggegeven. Dit zouden de grond slagen sijn waarop de onderhandelingen zouden worden gevoerd. De Fransche pers gaat het plan Franco te erkennen krachtig steunen. De „Petit Parisien" gelooft, dat de tegen stand in den sector MadridValencia, on danks tegengestelde verklaring der republi keinsche leiders, ook schijnt te moeten wor den opgegeven. Het blad meent te weten, dat generaal Miaja in ieder geval een pas poort voor Frankrijk heeft aangevraagd, en dat de republikeinen sinds eergisteren zich met de rechtschen in verbinding hebben gesteld om den strijd te staken, waarbij zij alleen als voorwaarde stelden, dat het Spaansche volk over den toekomstigen re- geeringsvorm geraadpleegd zal worden. Het valt te betwijfelen, of generaal Franco, die thans de overwinning in handen heeft, dit voorstel zal aanvaarden. De militaire en politieke ineenstorting van het republikein sche Spanje wordt meedoogenloos voltooid. Het zenden van een diplomatieken agent naar Burgos ligt thans volkomen in de lijn der gebeurtenissen. Vooraf, zoo komt ons voor, moet de Fransche diplomatie evenwel de verzekering hebben, dat onze vertegen woordiger geaccrediteerd wordt bij een ab soluut onafhankelijke Spaansche regeering. De „Echo de Paris" verneemt uit Londen, dat de Britsche regeering waarschijnlijk een nieuwe bemiddelingspoging zal onder nemen, zoowel bij Franco als bij de leden der republikeinsche regeering. De Britsche regeering gelooft niet aan de mogelijkheid van voortzetting van den strijd te Madrid en Valencia. Zij is op de hoogte van de meeningsverschillen tussehen de republi keinsche ministers. Negrin en Miaja hebben er daarom alle belang bij den strijd te sta ken. Het uiterst linksche Frankrijk heeft echter nog niets geleerd! In een communiqué verklaart de C.G.T.. dat de vakyereenigingen solidair zijn met de republikeinsche Strijders en wijst zij er op. dat het niet te verdedigen zou zijn. wan neer de vrijheid, die gelaten wordt aan ze kere valide vluchtelingen, om zich te bege ven naar de door de „Spaansche opstande lingen bezette gebieden" vergezeld ging van een verbod aan de andere vluchtelingen om naar het republikeinsche Spanje te gaan. Natuurlijk zullen Italië en Duitschland in geen geval zonder slag of stoot hun invloed prijsgeven. Zoo schrijft „Voelklscher Beobachter": „Londen en Parijs handelen daarbij op grond van overwegingen van zuivere machtspolitiek, die berusten op de betee- kenis van Spanje voor hun eigen positie in de Middellandsche Zee. Nu de min of meer verborgen inmenging ten gunste der link- schen geen resultaat heeft gehad, probeert men het thans met een ongevraagde vre desbemiddeling. om de rooden in de toe komst te behouden als bondgenooten tegen een opnieuw machtig worden van Spanje. Ongetwijfeld stelt men zich in Frankrijk en Engeland aan groote teleurstellingen bloot, wanneer men denkt door eenige vriendelijke woorden aan het adres van Franco een oplossing te bewerken, die niet de Spaansche, maar wel de Britsche en Fransche belangen waarborgt. Men schijnt geneigd het politieke inzicht, de diploma tieke capaciteiten en het geheugen der nationale Spaansche leiding in zelfs be- leedlgende mate te onderschatten. De Westelijke mogendheden zullen zichzelf een slechten dienst bewijzen, als zij na haar groote fouten thans nog zaken trachten te doen daar, waar door de tallooz? offers van den burgeroorlog en overwinningen van historischen omvang ondubbelzinnige feiten tot stand zijn gekomen." De „Berliner Boersenseitung" schrijft: „Met de liquideering van het roode Spanje komen muistens 40.000 tot 50.000 leden der z.g. internationale brigades vrij voor een nieuwe „bijzondere taak". Zij zullen in het vervolg den besten bolsjewistischen zuur- deesem vormen in alle landen, waarheen zij zich zullen begeven. Militair en politiek geschoold zullen zij in de communistische, marxistische en in volksfronten aaneenge sloten partijen der democratieën tot stoot troepen van het bolsjewisme worden. Voor al in Frankrijk, maar ook in Engeland, België, Nederland, Noord- en Zuid-Amerika zullen zij binnenkort opduiken en hun op- hitsingsarbeid beginnen. De door het volk geregeerde ..leiders-sta ten" zullen met aan dacht gadeslaan, hoe de actie dezer bolsje wistische brigades invloed zal hebben op het slechter worden der goede betrekkin gen tussehen de volken." De bezetting van Catalonië gaat intus- schen in snel tempo voort. Ook Figueras is thans bezet. Alvorens Figueras te ontruimen hadden de republikeinen het munitie-depot in het slot opgeblazen. De nationalisten hebben in een dorp van de provincie Gerona de complete archieven van de internationale brigades en tal van militaire en diplomatieke documenten ont dekt. Hedenavond zullen de groote natio nalistische bladen beginnen met de publi catie van een deel dezer documenten. In het Britsche Lagerhuis heeft men van verscheidene kanten den premier gevraagd wat zijn zienswijze was. nopens het artikel van Gayda over de terugneming der Ita liaansche troepen uit Spanje. Chamberlain antwoordde, dat evenals in Engeland ook elders de zienswijze van een of ander dagblad niet de opinie der regee ring behoefde voor te stellen. Het Engel- sche standpunt was. dat de Italiaansche regeering beloofd had haar troepen uit Spanje te zullen terugtrekken zoodra de krijgsverrichtingen waren afgeloopen en aan deze belofte hield de Engelsche regee ring zich. Op een supplementaire vraag of de Ita liaansche regeering het aantal van 1000 man per week uit Libye had teruggetrok ken, zooals in de Engelsch-Italiaansche overeenkomst voorzien was, antwoordde Chamberlain, dat volgens de laatste in lichtingen het aantai in Libye nog aanwe zige Italiaansche troepen 3032.000 man beliep. Reuters correspondent te Tripolis had inderdaad gemeld, dat het aantal troe pen de laatste weken weer versterkt was. De regeering wachtte af tot zij daarvan eventueele mededeeling zou verkrijgen van de Italiaansche regeering, ook volgens de bepalingén van het verdrag. Reuter meldt nog uit Djiboeti, dat vol gens daar ontvangen berichten Italiaan sche troepen en vliegtuigen geconcentreerd worden in Djidjiga, op 30 mijl ten Westen van Britsch-Somaliland en 125 mijl ten Zuiden van Fransch-Somaliland. Na de spoorlijn gedurende zes maanden te hebben geboycot, heeft de Italiaansche regeering een overeenkomst gesloten met den spoorweg voor transport van 15.000 ton meel. De Fransche koloniale deskundige Bau- duin vertoeft sedert eenige dagen te Rome om. naar vernomen wordt, in Italiaansche bankkringen de mogelijkheid na te gaan van een regeling ten aanzien van den spoorweg DjiboetiAddis Abeba. Bauduin heeft reeds in November j.l. te Rome vergeefs contact gezocht in deze aangelegenheid. Hrj heeft rechtstreeks be lang bij de Franse h-Abessijnsche spoorweg maatschappij, welker verliezen na de vrij wel volkomen stillegging van het goederen verkeer op den Addis ïlbebaspoorweg zoo sterk gestegen zijn, dat de maatschappij zonder een accoord met Italic binnen af- zienbaren tijd haar bedrijf geheel zou moe ten stopzetten. SCHEFPVAAQT LUWL <JN£N &N'P^A< ■MPCIS- ^MAL'LONclA SARDINIË^' -IBJ2 A> \s X i - 1~"7 "4\ - -rSj MS L >ao'yfrit - 7TUHI3 MALTA midoellanosche zee OOOAOflA HON 'V/LLACA0LOS Het eiland Menorca of Minorca behoort tot de Balearen-groep en is steeds onge moeid gelaten, alhoewel de nationalisten te Palma, op het - naburige eiland Mallorca, een sterke vlootbasis bezaten- Menorca is sterk verdedigd en bood aan de •epublike nsche vloot steeds goede vluchthavens. Mahon was de uitkijkpost voor de Catalaansche kust; deze stad was door een telefoonkabel met Barcelona ver bonden. Franco's bedoeling is, het eiland tot overgave te dwingen. Vele geruchten deden destijds de ronde, dat Frankrijk op dit eiland aanspraak zou willen maken, om zijn positie ten opzichte van de Afrikaan se kust te kunnen handhaven. Op het kaartje kan men de strategische beteekenis van dit eiland, in den linker hoek van de Middellandsche Zee. aflezen, zoowel van Fransche als Italiaansche zijde. BELGIË. Met zitten en opstaan heeft de Kamer een motie, om over te gaan tot de orde van den dag, aangenomen in verband met de interpellatie der Vlaarnsche nationalis ten over de gevangenhouding van Gram mens. Voorts werd een gelijke motie aan genomen ten besluite van de communisti sche interpellaties over het zenden van een conrmercleelen vertegenwoordiger naar Burgos. Tenslotte heeft de Kamer met 81 tegen 56 stemmen en 23 stemmen blanco, een motie, om over te gaan tot de orde van den dag. aangenomen, welke was ingediend ten besluite van de Rexistlsche interpellatie over de zaak-Imianitoff. FRANKRIJK. Daladier beeft in de senatoriale defensie- commissie een uiteenzetting gegeven. Hij verklaarde o.m., dat de productie van oor logsmateriaal sedert een jaar belangrijk verbeterd was. De 4(L.uren-week werd niet toegepast in de genationaliseerde fabrie ken, waar 48 of zelfs 50 uur gewerkt wordt. Het productietempo is zeer bevredigend voor wat betreft het veldgeschut en de zware artillerie, de gevechtswagens en de automatische wapens. Ten opzichte van de troepensterkte wees Daladier er op. dat men zich geen zorgen meer behoefde te maken over de recrutenarme jaren. De jongelieden, die vanaf October a.s. onder de wapenen komen, behooren tot normale lichtingen. Voorts besprak Daladier de vol gende kwesties: de passieve verdediging, het eenheidsbevel en de medewerking, die door andere naties in geval van een con flict aan Frankrijk zou kunnen worden verleend. Nog een arrestatie in de zaak-Roos. In de zaak-Roos is. naar vernomen wordt, nog een voormalige gendarme gearres teerd, een zekere Schmitt. die met een Duitsche is gehuwd. Hij is naar Nancy overgebracht. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft Anderson mede gedeeld, dat tot 4 Februari reeds 100.000 personen zich hadden aangemeld voor dienstneming bij de plaatselijke bureaux. Er waren toen nog slechts zes dagen ver- loopen sinds de verspreiding van den gids voor den nationalen dienst, terwijl in ge noemd aantal niet opgenomen waren de aanzienlijke aantallen personen, die zich rechtstreeks aangemeld hadden bij de bureaux der verschillende diensten. De Britsche steden, die in aanmerking komen voor de gratis levering van de thans in aanmaak zijnde stalen bomvrije schuil plaatsen voor huisgezinnen, hebben van minister Anderson het verzoek ontvangen, binnen een week een voorloopige schatting in te zenden van het benoodigde aantal. De levering zal in de derde week van deze maand een aanvang nemen en gratis zijn voor huisgezinnen met een inkomen be neden een bepaald bedrag. De levering zal beperkt blijven tot de gebieden, die bij een aanval het meest gevaar loopen. Tegen afstand van koloniaal gebied. Gisteren Is formeel een koloniale liga gevormd op een bijeenkomst van parle mentsleden van alle partijen en andere personen, die geïnteresseerd zijn in kolo niale problemen. Het doel der liga is voor het publiek het belang naar voren te bren gen van het Britsche kolon'ale rijk en in het biizonder den nadruk te leggen op de menschelijke. moreele en politieke bezwa ren van concess es. welke ook, aan den Duit chen eisch tot overgave van Britsche koloniale of mandaatsgebieden. Handgranaat en brandbom. Een tramconducteur te Londen heeft een handgranaat ontdekt die op zijn zit plaats in het rijtuig was achtergelaten. De pc'it e stelt een onderzoek in. In een t. mmeimanswerkplaats aan de Harrowroad in Londen heef,, men een smeulende brandbom gevonden. Brand weerlieden hebben het projectiel dat wei nig schade heeft aangericht, gedoofd. DUITSCHLAND. Naar Havas uit Berlijn meldt; heeft de opperbevelhebber van het leger de man nen, geboren in 1906 en 1907, die tot dusver aan den militairen dienstplicht ontsnapten, opgeroepen voor militaire oefeningen in een periode, loopende van 28 Maart tot 31 Mei, Deze maatregel geldt ook voor het voor malige Oostenrijk. VEREENIGDE STATEN. bespoediging in uitvoering Van, defensieprogram. De militaire commissie uit het Huis van Afgevaardigden, heeft de mogelijkheid, dat eerlang in Europa een oorlog zou kunnen uitbreken, aangeduid als een reden, om een onverwijlde uitbreiding van de lucht macht en van de andere verdedigings middelen aan te bevelen. De commissie zegt in haar rapport waarin zij het Huis van Afgevaardigden een desbetreffend wets ontwerp aanbeveelt, o.a. het volgende: Eerlang kan een oorlog in Europa uitbre ken. Indien zulk een betreurenswaardige toestand zou ontstaan, zou het dringend noodzakelijk zijn, dat wij gereed zijn en ons hebben toegerust met een onontbeer lijke luchtvloot en bewapening, welke een voldoende bescherming vormt voor onze eigen kusten, zoodat wij minstens een eer biediging van onze rechten in ons eigen land kunnen afdwingen. De commissie wenscht dc luchtmacht te zien uitgebreid met 3032 extra vliegtuigen en wenscht het gebied van het Panama kanaal te zien toegerust. De commissie wijst voorts op de nood zakelijkheid haast te maken met het ver- 8041 (lngtz. MM.) dedigingsprogram en zegt. dat Frankrijk en Groot-Brlttannlë twee jaar geleden met hun nationale defensieprogramma's x- gonnen zijn, en dat toch geen van belden het hoogtepunt van massaproductie voor hun veiligheid bereikt heeft. Daarom zijn zij thans bezig met vllegtuigorders te plaatsen iii de Vereenlgde Staten, en deze orders worden zoo snel mogelijk behan deld. Dit alles wijst er op, aldus de com missie. dat eerlang een oorlog in Europa kan uitbreken. ZUID-SLAVIË. De houding der oppositie. In een vergadering van de Zuidslavische oppositiepartijen zou men besloten hebben een houding van niet onwelwillende neu traliteit tegenover de regcering aan te nemen. Dr. Matsjek zou verklaard hebben, dat voor dc oplossing van de Kroatische kwestie nog een breedere basis noodzakelijs is, dan die, waarop de nieuwe regeering ge vestigd is. JAPAN. Admiraal Kato overleden. De gepensioneerde admiraal Kanji Kato, de vroegere chef van den marinestaf en opperbevelhebber van de gecombineerde vloot, ls vanmorgen plotseling overleden. In 1921 was hij de leider van de Japan- sche technische vlootdelegatie op de con ferentie van Washington tot beperking der bewapening ter zee. HIJ was 58 jaar oud. ,een wetenschappelijk jurist van voorname allure is heengegaan". Op de begraafplaats „Rhijnhof" is heden middag ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen den heer mr. dr. Henri Vos, een vooraanstaand kenner van het Neder- landsche staats-, gemeente- en administra tief recht. Onder de aanwezigen bevonden zich vele oud-leerlingen van den overledene, die door hem in de beginselen van het staatsrecht waren ingewijd, zooals de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. A. baron Röell. en voorts de directeur-gene raal van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. v. Poelje, prof. mr. R. P. Cleveringa, decaan van de juridische faculteit der Leidsche Universi teit; mr. A. Jonker, secretaris; N. Arkema, adjunct-secretaris en J. van Putten, be stuurslid van de Ver. van Nederlandsche Gemeenten; mr. J. R. Stellinga, referenda ris bij den Raad van State; mr. C. J. de Vries, waarnemend deken van de Orde van Advocaten bij den Hoogen Raad der Neder landen; mr. C. van der Berg. directeur-ge neraal der Volksgezondheid; jhr. van But- tingha Wichers, rijksontvanger te dezer stede; notaris Romeijn uit Warmond en vele anderen. Een groot aantal bloemstukken dekte de baar. Aan de groeve werd het eerst het woord gevoerd door mr. A. Jonker, secretaris der Ver. van Nederlandsche gemeenten, die on geveer als volgt sprak: Een wetenschappelijk jurist van groote allure is heengegaan. Het moge zijn lot ge weest zijn, dat niet alles waarvoor hij streed de algemeene instemming verwierf, toch had hij voor het inzicht van anderen, mits ge goten in strikt zakelijken vorm. waardee ring en hinderde hem een afwijkend oor deel nimmer in zijn persoon. Slechts terwille van het Recht zelf deed het hem leed, wan neer zijn meening niet gedeeld werd. Steu nende op een sterke innerlijke overtuiging, bleef hij onwankelbaar trouw aan het recht en liet hij niet af om vanuit de ongerepte sfeer van zijn studeervertrek te verkon digen hetgeen hem als scherpzinnig jurist fundamenteel en onvervreemdbaar goed van het recht scheen. Het Recht te willen dienen bepaalde zijn levensrichting; zijn geheele lange leven heeft hij eraan gewijd en zich daardoor een vooraanstaande plaats verworven op het domein van de rechtsge leerdheid. Het lijkt spr. hier niet de plaats om stil te staan bij de rijke publicistische vruchten, welke zijn brein heeft voortge bracht. Slechts wil hij met eerbiedige er kentelijkheid gedenken, hetgeen de over ledene gedurende een lange reeks van jaren voor de Ver. van Nederlandsche Gemeenten heeft gedaan en dankbaar getuigen van de gelukkig veelvuldige aanraking met deze figuur van fijne en Aigemeene geestesga ven. Elk woord en elke daad kenschetste zijn voorname persoonlijkheid. Spr. besloot met te verzekeren, dat in den kring dezer vereeniging de nagedachte nis van mr. Vos blijvend en met groote dankbaarheid zal worden geëerd. Hierna werd nog gesproken door prof. mr. R. P. Cleveringa. decaan van de juri dische faculteit, die zeide. dat de behoefte, welke de faculteit gevoelt om hier aan mr. Vos een laai sten groet te brengen, vol doende wordt verklaard door de plaats, welke de overledene zich op het gebied der rechtsgeleerdheid had verworven. Die plaats was een geheel eigene en een zeer 'oiizondere; mr. Vos leefde naast de faculteit en in nauwe samenwerking daar mede. Met groote erkentelijkheid herinnert de faculteit zich verder de bereidwilligheid van den thans ontslapene om gedurende een viertal jaren de plaats in te nemen van willen prof. van der Vlugt toen deze door het landsbelang elders werd geroepen. Per soonlijk ls spr. zijn oud-repetitor in lift staatsrecht nog altijd hartelijk dankbaar voor de aangename en heldere wijze, waar op hij hem op dit gebied heeft Ingeleid en deze woorden sprekende, weet hij zich de tolk van velen. In uw misdeelde lichaam, aldus spr., heeft een zeer rijke geest ge leefd, die niet heeft nagelaten van zijn rijkdom aan anderen te verspreiden. Rust in vrede. Een zoon van den overledene mr. M. B Voj dankte voor de betoonde belangstelling, waarna alle aanwezigen bloemen op de kist strooiden. HERVORMDE JONGEREN ORGANISATIE. De jaarvergadering. De Hervormde Jongeren Organisatie, welke een groot aantal jongeren in de Ned. Herv. Gemeente omvat, hield gister avond onder voorzitterschap van den heer Th. Barnard in de N.C.S.V.-zaal haar jaar vergadering. Na gebruikelijke opening werd het jaar verslag uitgebracht, dat duidelijk naar voren deed komen, dat de afgeloopen periode door een opgewekt vereenigings- leven gekenmerkt werd. Een twintigtal ver gaderingen werd gehouden waarop een groote verscheidenheid van onderwerpen ter sprake kwam. Het practische werk door de H.J.O. verricht beperkte zich dit jaar tot het collecteeren in de jeugddiensten, het assisteeren bij de straatprediking en het uitzenden van eem zangkoortje in den kersttijd. N aeen uitgebreide bespreking werd het bestuur als volgt benoemd: le voorzitter Th. Barnard. 2e voorzitter W. G. Over- bosch. le secretaresse mej. B. Jansen. 2e secretaresse mej. L. Schade, penningmees ter T. Werkhoven, alg. secundus J. den Holder en 2e bestuurslid mej. A. Griffioen Hierna werden nog allerlei organisatie problemen besproken, welke op een vol gende vergadering zullen worden afge handeld. Binnenland CHRISTELIJKE EMIG RATIE - CENTRALE. Gisteren werd te Utrecht de eerste jaar vergadering gehouden van de Christelijke emigratie-centrale, die vorig jaar is ont staan door reorganisatie en samenvoeging van enkele reeds bestaande vereemgingea De vergadering stond onder leiding van den heer A. Warnaar Jzn., burgemeester van Hazerswoude. De heer T. Cnossen, uit Amsterdam, ga' in zijn verslag een overzicht van liet ont staan der centrale. Het ledental breidde zich uit. In Overijssel, Gelderland, Gronin gen en Drente ontstonden provinciale al- deelingen, in Noord-Holland en Utrecht zijn deze in voorbereiding. Het jaarverslag van den penningmeester, mr. dr. P. H. W. G. v. d. Helm, burgemees ter van Pijnacker, gaf aan, dat de centrale met een tekort te kampen heeft. In verband met de uitbreiding der ver eeniging werd het bestuur opnieuw gerit meerd. Dit bestaat nu uit de heeren: a- Warnaar Jzn„ te Hazerswoude, voorzitten T. Cnossen, Amsterdam, secretaris; mr. or. P. H. G. W. v. d. Helm. Pijnacker. p"1"1"8' meester: mr. M. v. d. Huys. 's-Gravenhag adj.-secretaris; A. van Kampen. Stoinp- wijk; M. A. Marra en H. Oudekerk. mr. W. Rip, 's-Gravenhage; ds. W. vretv denhil, Meliskerke; n. v. d. Veen. Gronin gen W. Zeeuw, Rijssen; J. G. Boot, Wise J. F. Hoogensteiger, Rotterdam, vow Drente zal nog een vertegenwoordiger wo den aangewezen. De voorzitter gaf nog een uitcenzett1"® over de noodzaak, de secretaris over mogelijkheden van emigratie. wexrna vergadering met een filmvertooning het delta-gebied van Argentinië werd sloten. 8-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2