AUTO-RADIO Berlijn heeft griep en kan geen humor meer verdragen LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 9 Februari 1939 H. G. v. LUIJKEN Algemeen werkverruimingsplan bepleit. Luchtaanvallen! GEMENGD NIEUWS Dr. Göbbels en zijn maatregelen tegen de cabaretgrtisten Botsing van 2 Fransche Oorlogsschepen. Geen politieke moppen meer RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. De veiligheid van en de lasten op het wegverkeer Spoorwegen- en motorverkeer. SCHOKKER AANGEVAREN EN GEZONKEN. Opvarenden gered. Gistermorgen te ongeveer tien uur Is de motor-kuilschokker, M. A. 14, die op den Waterweg visschende was tusschen Maas sluis en Poortershaven, door een motor schuit, welke eèn vlot met palen achter zich had, aangevaren. Tengevolge van den stroom gierde het vlot zoo over, dat het dwars voor den ankerketting en den kuil van de M. A. 14 Icwam. Het vlot nam een draad, die vla den mast met den kuil verbonden is, mede. waardoor deze draad en ook de mast af braken. Daar de stroom het vlot verder trok, werd de schokker eveneens omver getrok ken. Hij kapseisde en verdween in de diepte, De twee opvarenden, de gebroeders Bakker uit Maassluis, behielden hun te genwoordigheid van geest en wisten zich te redden door op het vlot over te springen. Voor hen beleekent dit ongeval een leelljke schadepost, daar zij niet verzekerd zijn BIJ laag water is alleen de kiel van den schok ker zichtbaar GEDETINEERD MILICIEN TRACHT TE ONTVLUCHTEN. De twintigjarige soldaat A. J. S.. geboren te Kampen, en dienstplichtige bij het twintigste regiment infanterie te Zwolle, die Maandag J.l. door don krijgsraad tot zes maanden gevangenisstraf was veroor deeld, omdat het aan zijn schuld te wijten was geweest, dat op 30 September van het vorige Jaar een meisje werd gedood, toen S. te Zalk bezig was een mitrailleuse schoon te maken, heeft gistermiddag getracht zich door de vlucht aan die straf te onttrekken. Toen S. gelucht werd, heeft hij kans ge zien zich van zijn bewakers te ontdoen en het op een loopen te zetten, waarbij hij er in slaagde de straat te bereiken. Daar hij onder zijn werkpak een tuniek droeg, heeft hij zich geruimen tijd aan zijn achtervol gers kunnen onttrekken, die in de eerste plaats naar een soldaat in werkkleedlng uitkeken. Tenslotte slaagde de politie erin S die danig obstinaat was, aan te houden In totaal heeft deze Jongeman, die door den auditeur-militair als onverschillig en ruw werd gekenschetst, reeds drie veroor- deelin"en wegens mishandeling achter den rug, terwijl hil. tijdens zijn diensttijd 150 dagen celstraf heeft ondergaan. EEN 14-JARIGE REDDER. Gisteren geraakte de 9-jarige J. Meilof te Smilde in het water van de Drentsche hoofdvaart. De 14-jarige H. Pranger, volon tair od de coöp. zuivelfabriek, die het on- eeval zag gebeuren begaf zich zonder eenige aarzeling te water en wist het reeds zinkende jongetje van een wissen dood te redden. BUITENLANDSCH GEMENGD. DRIE DOODEN EN NEGEN VERMISTEN. De Fransche kruiser „Georges Leygues" en de Fransche torpedojager Bison" zijn op 15 mijl ten Zuid-Oosten van Penmarch, naar men gelooft ten gevolge van den mist, met elkander in botsing geweest. Dc .Georges Leygues" heeft de „Bison" mid scheeps getroffen. Drie personen zijn ge- rood. dertig gewond, terwijl 9 man werden vermist. De „B'son" werd aan den voorkant bijna in tweeën gesneden en kan slechts heel langzaam verder stoomen. SCHEEPSBOTSING IN DEN MIST OP DE NOORDZEE. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: Heel Berlijn hoest, niest en fluistert schor. Iedere derde burger schijnt griep te hebben en het advies van den dokter, die toegeeft dat men de oorzaak van deze ziekte nog altijd niet precies kent, luidt onvoorwaar delijk: in bed blijven. Maar de Berlijnsche mannen en vrouwen gehoorzamen aan dit bevel eerst als de griep hén heeft. Is het eenmaal zoo ver gekomen, dan vervalt men ook weer in het andere uiter ste. dan vult men het medische advies als het ware nog aan met particuliere raad gevingen: men weigert aan familie of ken nissen den toegang tot de zlekekamer en roept van bed uit den ondernemenden be zoeker waarschuwend toe: „Geen stap ver der! Je hebt vrouw en kinderen! Griep is besmettelijk!!" De burgerlijke samenleving wordt door deze epidemie als het ware on dersteboven geworpen. Vooral ln de och tenduren behoeft men maar om zich heen te kijken: van jassen en mantels wordt de kraag zoo hoog gedragen als maar doenlijk is en bij het wachten op het een of ander verkeersmiddel houdt men zijn zakdoek ge reed om onheil te voorkomen. Van bevoegde zijde lieten we ons verze keren, dat sterfgevallen ten gevolge van griep een groote zeldzaamheid zijn. In het jaar 1918, tegen het einde van den oorlog, toen de uitgehongerde menschen geen weer standsvermogen hadden, was dat anders, want juist in dat jaar moeten er duizenden overleden zijn. De epidemie schijnt zich toen ook over andere landen uitgebreid te hebben, want ze duurde tot 1920. De Franschman Laumonier heeft bij die ge legenheid 20 mlllioen slachtoffers geno teerd, waarvan er volgens een Engelsche statistiek in Britsch-Indlë alleen 6 mlllioen vielen. Het aantal slachtoffers ln Europa bedroeg 2,6 mlllioen, waarvan er voor Duitschland 300.000 stonden aangeteekend. Deze griepepidemie heeft dus ln drie Jaar tljds veel meer slachtoffers geëlscht als even tevoren de wereldoorlog! Ook geestelijke invloed? Of deze lichamelijke epidemie ook Invloed uitoefent op het geestelijk leven of men door het hoesten en niezen prikkelbaar wordt? Men zou tiet haast zeggen, want het feit, dat dr. Göbbels wegens het tappen van een paar door hem ongepast geachte mop pen en de voordracht van enkele satyrieke gedichtjes een vijftal bekende en gevierde cabaretiers zonder meer uit de „Relchskul- turkammer" stoot, is een maatregel, welken wij totdusver nog in geen ander land heb ben vastgesteld. Naar men ons vertelde, bevindt het vijftal artisten zich thans in een con centratiekamp. waar ze kunnen naden ken over de zonden, welke zij tegen den nationaal-socialistischen staat hebben begaanvoorzoover hun hiertoe de tijd wordt gelaten. Dat de moppen over vooraanstaande mannen als dr. Göbbels. Hermann Göring. Heinrich Himmler en dr. Ley legio zijn en al sedert den eersten dag van de zooeven ten zesden male gevierde nationale omwen teling tot de orde van den dag behooren, weet ieder kind. Men hoorde zelfs vertellen, dat de mannen, over wie deze moppen ge tapt werden, ze verzamelden, daar ze dat als een bewijs van populariteit beschouw den en wij vonden dat een gezonde opvaf- ting. Alleen over den Führer. als zijnde het staatshoofd, hoorde men slechts hoogst zel den een anecdote en was dat het geval, dan kreeg men een vrij onschuldig verhaaltje te hooren. Zoodoende is het totdusver een zeldzaamheid geweest, dat men tegen het tappen van een.min of. meer ongepaste mop df het zingen van een satyrisch ge dicht Van overheidswege heeft ingegrepen. Vroegere geruchten. Men zal zich wellicht herinneren, dat er. eens geruchten liepen over de soubrette Claire Waldorff. die wegens haar refrein van „Hermann heet hij!" de ontstemming van Hermann Görjng zou hebben gewekt en eenige weken In een ..Konzertlager" zou zijn opgesloten. Wij hebben toen dit gerucht niet doorgegeven, want zulke losse bewe ringen zijn in het Derde Rijk aan de orde van den dag en bevestiging ervan ls moei lijk te verkrijgen Hoorde men de laatste weken omtrent den thans weer zoo ener giek optredenden dr. Göbbels ook niet aller lei sombere geruchten'inzake huisarrest, af treden als minister en nog veel meer? Op een gemeenschappelijke vergadering van „Kraft durijh Freude" en de „Reichs- kulturkammer" wees dr. Göbbels reeds 24 November 1938 op het volgens hem zeer bedenkelijk feit. dat er in Duitschland nog artisten zijn, die het wagen het prestige van den staat te ondermijnen 1 En voor kor ten tijd zijn sedertdien wel eens kunste naars. die over de streep waren gegaan, geschorst en gewaarschuwd! Het ligt voor de hand, dat zulk een waarschuwing niet zonder effect bleef, doch op den duur geeft de smaak van het publiek den doorslag en de popu lariteit der thans zoo zwaar gestrafte artisten doet vermoeden, dat hun „kunst" van te sterken invloed ge worden was op de gedachtenwereld der luisteraars! Dr. Göbbels zegt dat heel duidelijk: „De nationaal-socialistische staat duldt geen spotternijen". Op de voorpagina van het partijorgaan, den „Völkischen Beobachter" stond een artikel van Rijksminister dr. Göbbels onder het opschrift: „Hebben wij eigenlijk nog humor?" Hij verzekert daarin, dat het pu bliek tegen de saroastische moppen en lied jes der thans ultgestooten artisten, Werner Finck. Peter Sachse en het Roland-trlo, al geruimen tijd heeft geprotesteerd. Ook dr. Göbbels Wi) stellen daar tegenover, dat terzelfder tijd deze kunstenaars niet slechts ln het „Kabaret der Komlker" aan den Kurfür- stendamm, doch oók herhaaldelijk in de Club van Duitsche Kunstenaars, waarvan Benno van Arent, tooneeldecorateur van reputatie, de voorzitter is, ln de stille Vic- toriastraat zijn opgetreden. En aanstoote- lijk voor het aanzien van den staat hebben we de daar getapte fnoppen eigenlijk nim mer gevonden! Vergissen we ons niet héél erg, dan was dr. Göbbels persoonlijk meer dan eens hier onder de lachende luiste raars! Thans schrijft hij in zijn breedvoe rige beschouwing over het begrip humor: „Het tappen van politieke moppen was nog een liberaal overblijfsel. Bij het vroegere systeem kon men daar nog wel iets mee be reiken, doch wij zijn in deze dingen te er varen, dan dat wij ze verder toelaten I" (Nadruk verboden). HAAGSHE, POLITIERECHTER. i De leugen. Een chauffeur, uit Leiden afkomstig had aan een meisje te Den Haag verteld, dat hij nog vrijgezel was, hoewel hij gehuwd was en twee kinderen bezat. Behalve dezen leugen vertelde hij ook f. 5 te hebben verloren, en dat was zijn kost geld. Het meisje gaf hem vijf gulden en daarna wist de chauffeur nog f. 12 los te krijgen. Voor oplichting stond hij nu terecht. Hij gaf de feiten toe. Hij verkeerde in finan- cieele moeilijkheden, zoo verklaarde hij De Officier vond dat geen excuus en her innerde eraan, dat verdachte reeds voor waardelijk ls veroordeeld, welke straf ten uitvoer moest worden gelegd. Daarom vroeg de Officier een maand gevangenisstraf. I^e Politierechter veroordeelde tot twee manden gevangenisstraf voorwaardelijk met eèn proeftijd van drie jaar en de ver plichting om f. 17 terug te betalen. Bijzondere aanbieding - NIEUW, compleet ingebouwd, 90 GULDEN. Hij bracht de koe weg. Een arbeider uit Leidschendam zou voor den veehouder G. J. Lourens te Leidschen dam' een koe naar Leiden brengen om aan een slager aldaar af te leveren". Hij'zou daarvoor f. 125 ontvangen en ver dachte mocht er f. 10 van houden. Hij hield echter het heele bedrag, zoo dat hij nu wegens verduistering terecht moest staan. Verdachte bekende 'en beriep zich erop. dat hij voor behoeftige ouders moest zor gen. Het geld had hij later terugbetaald. De Officier was over verdachte slecht te spreken, want het rapport over hem was niet erg gunstig. Tegen verdachte vorderde spr. drie maanden gevangenisstraf De Politierechte- veroordeelde tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar Fiets gestolen. A. G V d. Hulst uit Alphen aan den Rijn had zijn fiets in een rijwielstalling te Kou de kerk gêzet, toen hij naar de ëierveiling ging. Toen hij terug kwam bleek de fiets gestolen te zijn. De dader, een jongeman uit Alphen aan den Rijn, had zich nu te verantwoorden en bekende het feit. De Officier merkte op, dat verdachte zich verschuilt achter een ziekte, doch hij blijkt een slappeling te zijn. De Officier zag geen reden tot clementie en vorderde een maand gevangenisstraf. De Politierechter veroordeelde conform dezen eisoh. Hoe lang hij er over kon praten. Een bejaarde arbeider uit Wassenaar had zijn gerinsinkomsten niet juist opgegeven. Zijn zoon verdiende f.20, maar hij gaf op dat f. 7 werd verdiend. De verdadhte had een lang en eenigszins verward verhaal, waarin hij betoogde, dat de gemeente hem niet juist had behandeld. Nadaf dc gemeente-ambtenaar J. H. Brandes uit Wassenaar inlichtingen had gegeven, zeide Officier, dat in ieder geval de valschheid in geschrifte was gebleken, en daarom vorderde hij f. 5 boete subs. 5 dagen hechtenis en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. „Ik kan nog wel een halfuur er over praten", zoo kondigde verdachte aan. doch de Politierechter soheen daar weinig animo voor te hebben. Hij veroordeelde tot twee weken gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Belastingmerk gestolen. De 12-jarige L. Noordam uit Hazerswoude had zijn fiets ter reparatie gegeven aan den handelaar Vis te Benthuizen. Aan zijn .fiets hing een belastingmerk, dat door een arbeider tot Zoetermeer tij dens de reparatie werd gestolen. Voor dit feit stond hij nu terecht en bekende. De Officier vond het van den verdachte een gemeene streek, en vorderde tegen hem een maand gevangenisstraf. Verdachte vroeg clementie te betrachten, waartoe de Politierechter bereid bleek; het BREESTRAAT 39 8102 TELEFOON no. 35, (Insez. Med.j vonnis werd een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie Jaar. Stennfraude. Een arbeider uit Wassenaar pleegde steunfraude, door te verzwijgen, dat zijn vrouw als werkster f. 2.50 per week ver diende. Hij gaf het feit toe en betoogde, dat het geld noodig was voor den tandarts De Officier wilde met de omstandigheden wel rekening houden en volstaan met twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De Politierechter veroordeelde tot twee weken gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De straf, die wacht. De boerenknecht H. S uit Alphen aan den Rijn. thans voor andere feiten gedeti neerd, had van den landbouwer v. Santen te Woubrugge een bankbiljet van f. 10 ont- i vangen, om dat te gaan wisselen. Aan loon mocht S f. 6 houden, doch hij behield öe f.10. I Verder had hij van zekeren H te Wou brugge een fiets gestolen, die hij op een I boerenerf had laten staan. De verdachte had zijn eigen fiets wegge gooid en op de gestolen flets reed hij naar Wassenaar en Loosduinen, om werk te zoe ken. Toen hij terugkeerde, en aan zijn broer vertelde, dat hij de fiets gestolen had, adviseerde deze het, karretje terug te brengen, hetgeen ook gebeurde. Verdachte bekende het ten laste gelegde. De Officier herinnerde er aan. dat S. reeds viermaal wegens diefstal ls veroor deeld, en hij meende dat verdachte steeds op roof uitgaat Daarom vorderde de Offi cier nu twee maanden gevangenisstraf Verdachte verzocht de straf dan ten uit voer te leggen, dadelijk als hij op 12 Maart van zijn andere straf vrij komt. De Politierechter veroordeelde tot een maand gevangenisstraf. Crieksch schip gezonken, opvarenden gered. Gistermiddag ls op vijf mijl bezuiden Humber-lichtschip het Grieksche schip ..Katlna Bulgaris" in aanvaring geweest tri een onbekend schip. De botsing ge schiedde in zwaren mist. Het Grieksche schip bekwam zulke ernstige schade, dat het veel water maakte. De kapitein besloot daarom noodseinen te doen uitzenden, Deze werden opgevangen door het Ameri- haansche stoomschip „Meanticut" en het te Sandeijord thuisbehoorende, onder Pa- nameesche vlag varende stoomschip „Nor- Beide schepen begaven zich naar de aangegeven plaats van de botsing. Het duurde echter eenigen tijd, voordat tien de in nood verkeerenden Griek in den t'st had gevonden. De ..Meanticut" was het eerst ter plaatse et nam de bemanning van het reeds zin gende schip over. Niet lang daarna is de „Katlna Bulga- 'n de golven verdwenen. De „Kat.ina Bulgaris" mat 4567 bruto t°n en 2878 ïietto ton. Het schip behoorde toe aan een reederij te Andros. „Katina ,ul?aris" was de vijfde naam van het in i'12 '°ij Richardson. Duck en Co. Ltd. te «tockton gebouwde schip. VLIEGTUIGONGELUK eischt vier dooden. Een Italiaansch drie-motorlg vliegtuig ,s neergestort op een lood? van een fabriek l-an Giovanni. Twee leden der beman- u.pnJ.en twep arbeiders d'e in de loods neten werden gedood. VI,E PERSONEN ONDER LAWINE GEDOOD. J jen- een hevigen sneeuwstorm is in La'-e citv (V. Si.) een law ne neer- wïfn od een woning. W1f hewoners toorh j^fdoodDe storm veroorzaakte tv s ae ontsporing van den sneltrein "mver-Rio Grande. Gisteravond is het Voorloopig Verslag verschenen van de Eerste Kamer over de begrooting van het Departement van Wa terstaat, het Verkeersfonds en van de Staatsmijnen. Het volgende ls hieraan ont leend: Eenige leden hadden zich afgevraagd, waarom de Regeering niet komt met een algemeen werkverrulmlngsplan, aangevende een totaal bedrag voor werkverruiming, verdeeld over drie jaren en voorts verdeeld over de verschillende categorieën van werk zaamheden. tevens omvattende de open bare werken, waarvan de financiering ten slotte, d. w. z. op langen termijn, komt voor rekening van derden, als bijvoorbeeld het spoorwegbedrijf, het Zuiderzeefonds, pro vinciën. gemeenten, particulieren, enz., doch welke het Rijk, hetzij door garanties, hetzij door voorschotten of anderszins fi nanciert. Andere leden verklaarden te twijfelen aan het practisch nut van zulk een gene raal plan. bij de totstandkoming waarvan blijkens de hiervoren gegeven uiteenzet ting haast alle ministcrieele Departemen ten zouden worden betrokken en waaron der ook de door andere openbare lichamen, als provinciën en gemeenten, beoogde open bare werken zouden worden gebracht. Van grooter belang achtten deze leden een snelle uitvoering van de reeds be raamde openbare werken. Lasten op het motor weg verkeer Kan. zoo werd gevraagd, reeds worden medegedeeld, of het in de bedoeling ligt, bij de voorgenomen herziening der wet op de personeele belasting aan een aantal on billijkheden ten aanzien van de belasting op motorrijtuigen tegemoet te komen? Eenige leden hadden bezwaar tegen de wijze, waarop thans de autobestuurder moet toonen dat hij zijn motorrijtuigen belasting heeft voldaan Zij zouden in plaats van hem te verplichten daartoe de ver- eischte bescheiden te toonen. het aanbren gen van een belastingplaatje willen aan bevelen, waardoor onmiddellijk uiterlijk kan blijken, dat de belasting betaald ls. Sommige leden herhaalden de klacht over te zware belasting der motorrijtuigen. Andere leden hadden zich afgevraagd, of een vermindering van lasten, op het autoverkeer drukkende, en daarmede dus practisch een aanwakkering van dat, ver keer. voor ons land wel aanbeveling ver dient. In andere landen moge het aantal motorrijtuigen naar verhouding grooter zijn dan te onzent, de dichtheid van" be volking. en daardoor het gemis aan groote, vrije verkeerswegen, vormen echter een bezwaar tegen een al te groote uitbreiding. Verkeersveiligheid. Enkele leden drongen er op aan, dal maatregelen zouden worden getroffen tegen het steeds verder opvoeren van de snelheid. waarmede over de autowegen wordt ge reden: snelheden van 120 en 130 K.M. per uur toch zijn geen zeldzaamheden. Het ge vaar op den weg wordt hierdoor aanmer kelijk vergroot. Het vaststellen van een maximumsnelheid is niet voldoende, wan neer bij overtredingen hiervan geen krach tige strafmaatregelen kunnen worden toe gepast. Worden, zoo vroeg men nog, af doende maatregelen overwogen om te ge raken tot een betere oplossing met betrek king tot een betere oplossing met betrek king tot de achterlichtjes van rijwielen, in het belang zoowel van het rijwiel- als van het overige verkeer? Sommige leden drongen er nogmaals bi» den Minister op aan. de invoering van het Rijtijdenbesluit zooveel mogelijk te bespoe digen. Onbewaakte overwegen. Vele leden gaven andermaal uiting aan hun bezwaren tegen de onbewaakte over wegen. Zij wezen er op, dat daarbij het aantal ongevallen blijkens de statistieken gestadig toeneemt. Sommige leden vestigden 's ministers aandacht op een advies te dezer zake ge geven door de Kon. Ned. Automobiel-Club, waarin een alleszins redelijke en bevredi gende oplossing aan de hand wordt ge daan. De nieuwe autosnelweg Amsterdam—Den Haag vormt ontegenzeggelijk een snelle verbinding tusschen beide steden. Het ge mis van iedere „service" op dien weg doet zich echter reeds sterk gevoelen. Gevreesd werd. dat de in het Rijks wegenplan opgenomen Oostelijke omgeving om Rotterdam, waarin de brug bij den Stormpolder. vanwege de ver-gaande ver betering van de traverse door Rotterdam, voorloopig zal uitblijven, evenals de nieuwe weg Amsterdam—Bodegraven Gevraaga werd. hoeveel K.M. de route ZuidNoord, bijv. van Dordrecht naar Rotterdam, zou worden bekort, indien beoosten Rotterdam en via Bodegraven direct naar het Noorden kon worden gereden inplaats van via de tunnel- en via Den HaagSassenheim. GEBOREN: Hans, z. van F. H. Kult en J. E. Snuverlnk Hendrikus Bernardus Johannes, z. van J. J. G. v Cleef en H. H. v. Gasselt Maria Josepha, d. van F. Tuijthoff en N. A. Mieremet Pieter. I z. van P. Bouterse en E. B. Prins Nlcolaas iGerardus. z van P. M. Blokker en H. J. v. d. Maden Jan. z. van J. Houtman en F. M. But- terman Adrianus Wilhelmus, x. van A. v. d. Voort en C. J. Smeele. ONDERTROUWD P. de Wolf, jm., 25 J. en J. Oostveen, Jd., 30 J. GEHUWD: M Bakhuijzen. jm. en H. H. Richter, Jd. J, Blom Jm en E. C. Binnendijk jd. S. Hamer- ling. jm. en A. D. Libochant. jd. P. Holswilder Jm. en J. v. Egmond, jd. P. v. d. Hoogt. jm. en C. Bouwman, Jd. M. de Kleyn. Jm en G. v. Hecke, jd. J. Ouwerkerk, jm. en S. E. Ver- plancke. Jd. A. Swanenburg, jm. en M. C. Gerhards, Jd. H. v. Tongeren, jm. en C. v. d. Wilk, Jd. R. Verplancke, jm. en Th. M. v. d. Krogt, Jd. J. Verschoor, jm. en A. v. Putten, jd J. Ververs, jm. en en J. M. Voorbrood. jd. A. W. v. Oosten, Jm. en P. J. A. v. Doorn, jd. OVERLEDEN) H. Vos. wedn., 80 J. C. v. d. Tuin. wed. van P. J. J. Zaalberg. 72 j. J. v. Krallngen. zn„ 8 mnd. H. J. Steenman, m.. 66 j. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenlri dat nalatigheid Uwerzijds in hei nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooze anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C, Kok, Rapenburg 9, Leiden. Spoorwegen en motorverkeer. Ten aanzien van de spoorwegpoliftek wezen verscheidene leden er op dat er in breede kringen behoefte bestaat aan goed- kooper vervoer en dat het motorvervoer dit in ruimere mate dan de spoorwegen kan leveren. Tegen het vervoer van huls tot huis, zonder overlading van producent tot ge bruiker, kunnen de spoorwegen nu een maal niet op. Men kan dit kunstmatig te gengaan. ten koste van de algemeene wel vaart, maar het resultaat zal onbevredi gend zijn en op een fiasco en veel verlies uitloopen. De spoorwegen moeten zich voe gen naar de gewijzigde toestanden en niet omgekeerd Mijnwezen. Sommige leden betoogden, dat 1938 voor den Nederlandschen mijnbouw wederom zeer gunstig is geweest en wat de finan cieel? uitkomsten betreft zeker niet slech ter zal zijn dan in 1937. In verband hier mede werd opgemerkt, dat de mijnwerkers, die tengevolge van kortingen op hun !oon nog steeds een achterstand hebben, buiten een extra-uitkeering met Kerstmis in 1938, geen enkele verbetering in hun loonen, noch ln arbeidsduur hebben verkregen. In Frankrijk. Polen en België is de werkweek in den mijnbouw 45 uren of minder; waar om kan ook in Nederland de 45-urenweek niet worden ingevoerd? Aangedrongen werd op het instellen van een bedrijfsraad voor den Nederlandschen mijnbouw. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11