BINNENLAND Wqt nu! LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag 8 Februari 193) M IJ N H ABnT.IFS" Aalticn i C<> t icLeï s ruz i (ni Nederlandsche en Deensche boter Terugleiding van Joodsche vluchtelingen Jaarvergadering der Staatkundig Geref. Partij Bij den dood van Sir Henri Deterding Zomeruniform voor het spoorweg-personeel Het noodwetje inzake de concessielooze autobussen UN/T IN UITEREN 91 Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijnen Rheumatische pijnen-Spit-Spierpijn Periodieke pijnen - Kou en Griep* Koker 12 cachets 50 ct. 2 stuks 1 0 ct. Bij Apoth. en Drotjisten. 8069 Clngez Mei) EEN UITEENZETTING VAN DEN MINISTER. Op de vragen van den heer Van der Sluis in verband met het verschil tusschen de Nederlandsche en de Deensche boter- noteerlng heeft de minister van economi sche zaken o.a. geantwoord: De minister deelt de meening niet, dat de naam van de Nederlandsche boter ln Engeland een belangrijke wijziging ln on- gunstlgen zin heeft ondergaan. Hij is wel van oordeel, dat datumstempellng. gepaard met zekere voorschriften inzake den ouder dom van de te exporteeren boter, er toe zal kunnen bijdragen den naam van de Ne derlandsche boter te verbeteren, maar hij acht het niet uitgesloten, dat daarmede, althans in den beginne, financieele offers op de Engelsche markt gepaard zullen gaan. Aan het voorstel om wederom over te gaan tot het systeem van restitutie van de heffing, geldende op den dag van produc tie. zijn evenzeer bezwaren verbonden als aan het huidige systeem, waarbij geresti tueerd wordt de heffing, geldende op den dag van uitvoer. Aan bedoeld voorstel ligt ten grondslag de opvatting, dat bij verwe zenlijking daarvan de mogelijkheid van speculatie op heffingswijzigingen geringer wordt. Onder het vroegere systeem bestond echter evenzeer de mogelijkheid van spe culatie. Voorts zij er op gewezen, dat de minister in October JJ. te kennen heeft gegeven, dat in het bedrag der heffing zoo weinig mogelijk wijziging zal worden gebracht. Zulks Juist met de bedoeling speculaties op het bedrag van heffing en toeslag te voorkomen. Verder zij opgemerkt, dat de invoering 'in November 19371 van het huidige sy steem tot een aanmerkelijke inkrimping van en bezuiniging op het zuivelsteunap- paraat heeft geleid. Hierdoor kon nl. de controle op de categorie der boterprodu- centen. voor zoover deze in verband met de crisismaatregelen werd uitgeoefend, ge heel komen te vervallen Ook kwam hier door de voorheen door de boterproducen- ten ten behoeve van de zuivelcentrale te voeren administratie vrijwel geheel te ver vallen. Ongetwijfeld zullen kwaliteitsverbeteren de maatregelen uitgaande van het on der rijkstoezlcht staande zuivel-kwaliteits- controle bureau zooals reeds genomen zijn, en waarbij ook een datumstempeling en verbod van uitvoer van boter, ouder dan 3 weken, ln overweging is, invloed kunnen uitoefenen op het prijspeil onzer boter ln Engeland. Het prijsprobleem is evenwel daarmede allerminst opgelost. Er zijn tal van andere factoren, die het prijs peil beïnvloeden. Ten aanzien van dit vraagstuk zijn om. de volgende punten van beteekenis: a. de Deensche boterproductie is meer gelijkmatig over het jaar verdeeld dan de Nederlandsche productie (verschil in zomer- en winterproductie), waar door Denemarken in staat is de En gelsche markt regelmatiger van boter te voorzien; b. de afzet van Denemarken is reeds vele jaren lang ingesteld op de Engel sche markt, waardoor dit land zich een eigen positie op deze markt heeft we ten te veroveren. Nederland daarente gen, welks afzetgebied voorheen meer op Duitschland was gericht, is eerst de laatste jaren begonnen belangrijke hoeveelheden boter naar Engeland uit te voeren. Nederland bezit dan ook op de Engelsche markt niet een eigen po sitie in den zin, zooals de Deensche bo ter deze heeft. Het vordert, zooals van zelf spreekt, eenigen tijd om ook de in hun soort goede hoedanigheden van het Nederlandsche product door den consument te doen waardeeren. Onder deze hoedanigheden treden de voor treffelijke eigenschappen van reuk en smaak op den voorgrond; c. de wijze, waarop onze boter wordt afgezet, vertoont zekere gebreken, wel ke zoowel de aandacht van belangheb benden als van den minister hebben. OPHEFFING VAN DE K. D. P.? Eenstemmig voorstel van het Partijbestuur, Naar wij vernemen zal op Zondag 19 Februari a.s. in Thalia te Utrecht een buitengewoon congres worden gehouden van de Kath. Dem. Partij. Deze bijeen komst is belegd ter behandeling van een éénstemmig voorstel van het partijbestuur tot opheffing van de partij. Msb. In aansluiting op het bovenstaande meldt De Tijd nog dat er tevoren te Ame. foort. besprekingen hebben plaats gehad .ussehen een ge leden van de R.K. Staatspartij en eenlge vertegenwoordigers van de Katholieke Democratische Partij. Aan deze besprekingen, die door oud- minister Marchant werden geleid, namen van de zijde der R K. Staatsparty deel pas'.oor Hooyman en de heeren dr Moer dijk Nijkamp en Plomp n an de zijde der K DP. dj herren crof. Veraart Bloemkolk Hout na en *7at" !oo Aanilu'-tend aan deze besprekingen heeft een delegatie der K D.P. Vrijdag 1.1. een onderhoud gehad met eenige leden van het dagelijksch bestuur der R.K. Staatspartij. MAATREGELEN WAREN DRINGEND NOODZAKELIJK. Op de vragen van den heer van Embden betreffende de terugleiding van Duitsch- Joodsche vluchtelingen, heeft de minister van Justitie als volgt geantwoord: De verontrustende toename van het aan tal vluchtelingen, ook uit ver verwijderde streken van Duitschland afkomstig, dat sinds de bekende gebeurtenissen in Duitsch land op onregelmatige wijze de Nederland sche grens heeft weten te overschrijden en binnenslands, met name in Amsterdam, is aangetroffen, heeft nadere maatregelen dringend noodig gemaakt. De minister heeft zich daarom tot zijn leedwezen genoodzaakt gezien te bepalen, dat de mannelijke vluchtelingen, die van 9 November af tot 17 December 1938 ons land onregelmatig waren binnengekomen, in bijzondere kampementen zouden worden ondergebracht en voorts, dat vluchtelingen, die na laatstgenoemden datum zonder toe stemming de Nederlandsche grens nog mochten overschrijden, met name wanneer zij in grootere getallen in eenige gemeente worden aangetroffen, zouden worden terug geleid naar het land van herkomst. Met betrekking tot laatstbedoelden maat regel is uitdrukkelijk bepaald, dat teruglei ding achterwege dient te blijven niet alleen in gevallen, waarin direct levensgevaar aan nemelijk kan worden geacht, doch is ook overigens nog een nadere aanwijzing gege ven, ingevolge welke onder omstandigheden ook zonder dat van direct levensgevaar sprake is niet mag worden uitgeleid. De uitvoering van dezen maatregel is in de eerste plaats opgedragen aan de krach tens de vreemdelingenwetgeving met het toezicht op de hier te lande verblijvende vreemdelingen belaste hoofden van plaatse lijke politie (bij de onderwerpelljke aan gelegenheid in het bijzonder die ln de groote gemeenten!. Wanneer twijfel om trent de te nemen beslissing bestaat, zijn de procureurs-generaal ingeschakeld, die in daarvoor in aanmerking komende gevallen de beslissing van den minister dienen in te roepen (dit laatste geschiedt in de prac- tijk veelvuldig). Zeker in de omstandigheden van de laat ste maanden, welke niet door de Neder landsche overheid ln het leven zijn geroe pen, is het ten eenenmale uitgesloten, dat een voorschrift zou kunnen worden gege ven, krachtens hetwelk elk geval, waarin een vluchteling aanvoert, dat terugleiding voor hem onmiddellijk levensgevaar ople vert, aan den minister zou moeten wor den voorgelegd. Er zij slechts op gewezen, dat alsdan wel zonder uitzondering een be roep op levensgevaar zou worden gedaan. Werd daarnaast nog een procedure met verweermiddelen ingesteld, dan zou het wel zeer geruimen tijd duren, voordat een be slissing zou kunnen worden gegeven.' Niet het minst in het belang van de vluchte lingen zelf is echter een zoo spoedig mo gelijke beslissing gewenscht. Overigens zou een wijze van behandeling, als hierboven bedoeld, welke aan de vluchtelingen gele genheid zou bieden te bereiken, dat zij al thans voor eenigen tijd ln ons land zouden kunnen verblijven, uiteraard nieuwe po gingen tot onregelmatige binnenkomst van vluchtelingen in de hand werken en de ge organiseerde huipverleenlng. die in meer dan één opzicht heilzaam heeft gewerkt, ontwrichten. Met betrekking tot de wijze van uit voering. zooals die verder in de vraag punten ter sprake is gebracht, ziet de minister zich genoodzaakt tot zijn leedwezen, doch op grond van zijn da- gelijksche ervaring in volle overtuiging te verklaren, dat onder de tegenwoor dige zeer uitzonderlijke toestanden het verstrekken van nader gedetailleerde inlichtingen ter zake slechts de positie der vluchtelingen, de georganiseerde hulpverleening en ten slotte ook de veiligheid des lands ernstig kan scha den. Met het oog op zijn zware verantwoor delijkheid ten deze moet hij volstaan met nogmaals te bevestigen, dat hij bij de maatregelen, welke hij op dit gebied neemt, zooveel als maar eenlgszins mogelijk is re kening houdt met de belangen der vluch telingen, doch dat hij gelijk ln niet mindere mate zijn plicht is waakt voor de belangen van het Nederlandsche volk en van de openbare orde hier te lande. Nog een» een pleidooi voor de luchthaven Leiderdorp. Onder den titel „Wat Nu" is een brochure verschenen van mr. L. J. van der Valk, advocaat te 's Gi avenhage, waarin deze nogmaals een pleidooi levert voor den aan leg van een centrale luchthaven te Lei derdorp en op grooten spoed aandringt in verband met de plannen van Defensie be treffende een militair vliegveld te Valken burg. Waterstaat moet, volgens schrijver, voor een onmiddellijke oplossing zorg dra gen om onherstelbare schade aan 's lands belangen te voorkomen. Mr. van der Valk berekent dat plan-Leiderdorp aan directe uitgaven reeds 1 millloen goedkooper uit komt dan het plan Schlphol-Zestienhoven. Daarmede is echter het financieele voordeel van de oplossing Leiderdorp nog niet uitgeput. Immers, het komt niet al leen aan op deze directe uitgaven, die met den aanleg zijn verbonden. Daarnaast staan immers de kosten van onderhoud en ex ploitatie zooals de kosten van de van Rijks wege verzorgde veiligheidsdiensten radio- en weerberichtendienst, radio-bakens), waarnaar in de Memorie van Antwoord wordt verwezen en de extra-kosten welke voor de K.L.M. met twee internationale vliegvelden zijn verbonden. Alleen de KL.M. zou bii één centraal vliegveld min stens f. 300 000 per jaar besparen. Wanneer men dit bedrag tegen de zeer hooge rente van 4 'sjaars kapitaliseert, komt men reeds op minstens 7.5 millioen. De totale kosten van het plan-Leiderdorp blijven dus minstens 8 millioen beneden de kosten van een oplossing Schlphol-Zestienhoven. Het is dus de doorvoering van het laat ste plan, Amsterdam en Rotterdam ieder hun eigen luchthaven, dat de zwaarste lasten op de Nederlandsche volksgemeen schap zou leggen. Zoodat budgetaire over wegingen niet tegen het plan-Leiderdorp pleiten, maar integendeel nog een extra argument opleveren om de centralisatie van het luchtverkeer op één vliegveld te be vorderen. Ook het door den Minister tegen dit plan aangevoerde argument van den „tegenval ler" met de bodemgesteldheid is afdoende weerlegd. Er blijft den Minister dan ook slechts één mogelijkheid open: terugkomen op zijn aanvankelijk voorstel tot aanleg van de centrale luchthaven bit Leiderdorp. De brochure, die verschenen is bij Nygh en Van Ditmar, te Rotterdam, wijst er tenslotte op. dat, een concurrentiestrijd verwacht moet worden indien er naast Schiphol een luchthaven bij Rotterdam komt en dat de gevolgen daarvan voor ons land in hooge mate schadelijk kunnen worden. HET RECHT VAN VEREENIGING EN VERGADERING. Op het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling en be perking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, heeft de heer Donker een amendement voorgesteld, waarvan de strekking is, de in het nieuwe tweede lid van artikel 3 bedoelde deel neming door vreemdelingen te beperken tot de twee belangrijkste vormen, waarvan ook een concrete omschrijving mogelijk is. n.l. die door lidmaatschap of door finan- cieelen steun. Voorts heeft de heer Truijen een amen dement voorgesteld, waarvan de strekking is den bestaanden toestand te handhaven, dat aan belanghebbenden de vrijheid wordt gelaten nm voor v jreen ?in?en welke de in artikel 1 der wet op de coöperatieve vereeniglngen zenoemde kenmerken bezit ten den associatlevorm van de wet van 22 April 1855. dan wel dien der wet op de coöperatieve vereenigingen te kiezen. STROOM VAN BETUIGINGEN VAN DEELNEMING UIT DE GEHEELE WERELD. In den loop van de laatste dagen is ten hoofdkantore vam de Koninklijke in Den Haag een stroom van schriftelijke en tele grafische betuigingen van deelneming in gekomen na het overlijden van den oud directeur-generaal, Sir Henri Deterding. De Nederlandsche regeering gaf van haar deelneming in dit verlies blijk in een schrij ven van den minister van Koloniën, gericht aan de directie van de Koninklijke, waarin de minister wees op het grootsche werk. dat dr. Deterding in Nederlandsch-Indië heeft verricht en de verzekering gaf, dat zijn nagedachtenis bij de regeering in hooge eere zou blijven. Voorts is er Ingekomen een telegram van den gouverneur van Curapao, den heer Wouters, waarin deze de directie en de maatschappij zijn deelneming betuigde met het overlijden van den heer Deterding. De sultan van Langkat zond eveneens telegrafisch een condoleancebetuiging. Het zou te ver voeren om alle telegram men en brieven afzonderlijk te vermelden. Er zijn er onder van de groote Nederland sche en buiteniandsche scheepvaartmaat schappijen. van de directies van tal van werven, welke met de Koninklijke in eenlg zakelijk verband staan, van vooraanstaande personen uit financieele kringen, van de directies van groote Nederlandsche onder nemingen. als Philips te Eindhoven, Van Heek te Enschedé, Fokker, de K L M. en vele andere en voorts van talrijke buiteniand sche concurreerende oliemaatschappijen. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel schreef aan de directie van de Koninklijke een brief, waarin het leed wezen betuigt met het overlijden van dr. Deterding en dit een groot verlies noemt voor de maatschappij. Het spreekt vanzelf, dot ook uit de krin gen van de Koninklijke zelf, van de hoofd vertegenwoordigers en administrateurs in Ned.-Indlë, alsmede van de hoofden der over de geheele wereld gevestigde kanto ren der Koninklijke brieven en telegram men werden ontvangen. Ook in Londen, op het hoofdkantoor van de Shell Transport and Trading Company, zijn talrijke telegrafische en schriftelijke betuigingen van deelneming binnenge komen. De directeur-generaal van de Koninklijke, ir. de Kok. die op medisch advies eenigen tijd zijn werkzaamheden niet heeft kun nen verrichten, zal de begrafenis in Dobbin niet kunnen bijwonen, aangezien het ma ken van een dergelijke, verre reis hem nog niet is toegestaan Wel zullen tegenwoordig rijn de drie directeuren, de herren J. B Aug Kessler uit Londen, J. M. de Booy. uit Den Haag en mr. J. C. Panthaleon baron van Eek, uit Londen. Ook een deputatie van het personeel der maatschappij zal zich naar Dobbin begeven. REDE VAN DS. KERSTEN. Heden is in „Tivoli" te Utrecht de jaar vergadering der taalkundig Gereformeer de Partij gehouden, waarin de voorzitter der partij, het Tweede-Kamerlid ds. G. H. Kersten, een rede heeft uitgesproken waarin hij het standpunt der partij onder de huidige politieke omstandigheden uit voerig be; prak. Ds. Kersten betoogde, dat de tijden zoo wel van maatschappelijk en staatkundig als geestelijk standpunt bezien, sedert zijn vorige Jaarrede nog banger zijn gewor den, Ook in ons eigen land. waarin de eene na den anderen maatregel faalt, in plaats van te verlichten, vermeerderen de maatregelen den druk, terwijl de werkloos heid voortwoedt. Met kracht wordt aan gestuurd op een menig bedrijf ten gronde richtende ordening. Reseeringsmaatregelen maken het leven steeds maar duurder, mede door den verzeker.ngslast en de cri sismaatregelen en op onverantwoordelijke wijze wordt met de rijksfinanciën omge sprongen. De regeering heeft zich niet het minste aangetrokken van den noodkreet door negen vooraanstaande mannen geuit. Een maar al te duur leven in heel het staats bestel blijft gehandhaafd. Vooral Rome plundert onze publieke kasen. Vierduizend burgeronderwijzers zouden plaats vinden. Indien niet eYenzoovele kloosterlingen jaarlijks ettelijke mlllloenen naar de kloos- terkassen deden vloeien. In één woord het is aldus spr. alsof de regeering den ernst van den toe stand niet zien wil. Leger en vloot mogen niet worden ver waarloosd, want het oorlogsgevaar dreigt, maar de vele millioenen hiervoor benoo- dlgd zijn niet te verantwoorden, zoo niet met kracht op een "oedkooper leven wordt aangestuurd. Het verzet tegen de crisis-maatregelen heeft de SG P. den haat en smaad van de anti-revolutionnaire aanbidders van het afmaak-systeem op den hals gehaald. Erger dan de materieele schade noemde ds. Kersten het geestelijk verval van ons volk, Onze coalitie heeft de reformatie verloochend en het bewind van dr. Colijn doet niet anders. Het heet christelijk, zelfs positief-christelljk. maar al wat waarlijk christelijk ia. wordt met de voeten getre den Een roomsche politiek wordt gevoerd in het geuzenland, waarin Rome van jaar tot jaar onbeschaamder optreedt. Nog steeds houdt de regeering aan den dwazen God-negeerenden Volkenbond vast en mannen als dr. de Geer treden als ver woede strijders ervoor ln het perk. Het wereldgebeuren heeft ons wat te zeggen. Rusland's helsche anti-Godpropa- ganda en Duitschland's staatsverheerllj- klng worstelen om de wereldmacht. Het Oosten van Azië dreigt de Europeesch- Amerikaansche cultuur te overmeesteren. De Christelijke moraal zinkt weg omdat zij de kracht mist der heilige overtuiging en van het trouw blijven aan het woord des Heeren. Zelfs de z.g. Christelijke par tijen schakelen de wet Gods uit. Spr. wees er op. dat de S.G P. geen ker kelijke partij is. al heeft zii gepleit voor vrijmaking van de Hervormde kerk, die door mannen als dr. Colijn en mr. de Wilde wordt afgewezen. Spr. zelde. dat in han den van de Anti-Revolutionnalren wel de belangen van Rome veilig zijn, maar niet die van Neerland's Kerk (Van een bijzonderen medewerker). Het geheele spoorwegpersoneel zal er stel lig met voldoening kennis van nemen, dat de Directie haar goedkeuring heeft gehecht aan het nieuwe model zomerundform voor de hoofdconducteurs, de conducteurs en de wagenbestuurders van de Diesels, de Diesel- electrische en de Dieselmechanische treinen. Voor de hoofdconducteurs en de conduc teurs zal het uniform uiterlijk precies het zelfde blijven, alleen is het van een veel dunnere stof gemaakt, terwijl de kraag lager zal zijn. Overigens blijft de kleur het zelfde. De wagenbestuurders, die toch al in een vrij nauwe cabine verblijf moeten hou den, krijgen een zomeruniform van Indisch linnen, zooals indertijd voor het P.T.T.- personeel ingevoerd is Dezer dagen hebben wij de nieuwe uni form gezien en bewonderd. Stellig zal dit een groote verbetering beteekenen. De Jas van de nieuwe uniformen zal buitenop vier zakken krijgen, waarvan de twee borst zakken met een knoop gesloten kunnen worden. De kraag sluit natuurlijk met een haakje en een oogje, terwijl de jas geslo ten wordt met een rij koperen knoopen. Men heeft het dus alleen gezocht in de dunnere stof, waarbij men tot een alleszins bevredigende oplossing is gekomen', een op lossing, welke op warme dagen voor het be trokken treinpersoneel zeker een verade ming zal beteekenen. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer van den minister van water, staat inzake het autobus-noodwetje, is het volgende ontleend: De onderhavige wietsvoordraicht beoogt slechts, voor den overgangstijd tusschen het kenbaar worden van de onvolledigheid der voorschriften en het uitvaardigen van ecu nieuwe algemeene regeling betreffende het autobusvervoer van personen te bewerken, dat de bedoeling van volksvertegenwoordi ging en regeering, In 1935 wetgevend werkzaam, wordt ten uitvoer gelegd. Aan de regeering wordt de vraag gesteld, of thans voldoende zekerheid bestaat, dat een sluitende regeling zal zijn verkregen, m a w. dat de rechterlijke macht zal moe ten veroordeelen. Geen wetgever, die in één staatsbestel leeft met een onafhankelijken rechter, kan zekerheid geven, dat zijn voorschriften bindend zullen worden bevonden. Onder dit voorbehoud meent de minister de verwach ting te mogen uitspreken, dat ook met het aanvankelijk niet door hem gekozen mid del redelijkerwijs mag worden verwacht, dat doel zal worden getroffen al ontveinst hij zich het bestaan van moeilljheden niet. In antwoord op de vraag, hoe. indien het ontwerp tot wet mocht worden verheven, de regeering zich voorstelt, overeenstem ming te brengen tusschen het R AP. en artikel 2 van afdeellng 6 der wet van 29 November 1935 kan de minister mededeelen dat hij zich voorstelt wijziging te bevorde ren van het R.A.P. in dien zin, dat het vergunningsstelsel zich niet meer richt op het vervoer met, maar op het exploiteeren van motorrijtuigen. HET „HOLLAND HOUSE" TE NEW-YORK. Het „Holland House", het Nederlandsche centrum in Rockefeller Center te New- York, wordt gebouwd door de „Holland House Corporation of the Netherlands", een N. V., waarvan de heer Fenton B. Turck Jr. voorzitter is. Mr. Turck verklaarde dezer dagen: „De aandacht van Amerikaansche zaken- menschen en handelshuizen werd het afge- loopen jaar wederom gevestigd op de be langrijkheid van Nederland, niet alleen als afzetgebied maar als een bron voor een groot aantal artikelen, die tot dusver uit andere landen geïmporteerd werden." Amerika kocht meer Nederlandsche en Nederlandsch-Indische goederen in 1938 dan gedurende het voorgaande jaar. vol gens mr. Turck. De cijfers voor het geheele Jaar zijn nog niet bekend, doch gedurende de eerste tien maanden van 1937 had de V. .S een import-balans van 46.000.000 doll, in haar handel met Nederland, die In 1933 veranderde tot een export balans van 39.000.000 doll. De export van Nederland naar de V. S„ bedroeg gedurende de eerste tien maanden van 1938 in totaal 101.671.000 doll. Mr. Turck besloot zijn verklaring met: „De vooruitzichten voor een toename in den handel tusschen de twee landen zijn gun stiger dan ooit. Met het oprichten van Holland House voor de Holland House Cor poration in Rockefeller Center, krijgen wij een nieuwe schakel in de ketting, die den financieelen en commercieelen band tus schen Nederland en de V. S. hechter zal maken." Naar wij vernemen is de heer Turck thans met het motorschip „Noordam" op weg naar ons land. Hij hoopt op 1 Febr. te Rotterdam aan te komen en zal In ons land met tal van autoriteiten besprekingen voeren. VERSPREIDE BERICHTEN. De gewone audiëntie van den Minis ter van Justitie zal Vrijdag niet plaats hebben. DE A.S. STATENVERKIEZING. Candidate!! Chr. Dem. Unie voor Zuid-Holland. In de jongste vergadering van de Chr. Dem. Unie zijn voor de a.s. verkiezingen van de Prov. Staten van Zu d-Holland de volgende candidaten gesteld: J. Janze, Den Haag; R van der Brug Gouda: J. G. Schoneveld Katwijk: L. G Bors'ooom Vlaardingen: G. Ebbeling Rot terdam: H. Steketee. Den Haag: N Hof land. Bolnes; P. de Knegt Rotterdam. C. G. Perfors, Oegstgeest; L. Brouwer. Vlaar dingen. Uit Ned. Oost-Indië DE FINANCIEELE VERWIKKELINGEN VAN DEN REGENT VAN MAGELANG. BATAVIA.'8 Febr (Aneta/A.N.P.) W gouverneur van midden-Java heeft het volgende officieel aan Aneta medegedeeld: in verband met de gebleken verduisteringen ten nadeele van diverse fondsen, welke bij de regent van Magelang in beheer waren is dezen regent door den gouverneur van midden-Java verlof verleend welk verlof buiten zijn regentschap wordt doorgebracht nadat het bestuur over dit regentschap was overgedragen aan den patlh. Het onderzoek naar den aard en der. omvang dezer verduisteringen, zal nog ruimen tijd vorderen. TIJDSCHRIFTEN. „Onze Vloot". Het Februari-nummer van „Onze Vloot vangt aan met een hoofdartikel over Macnt cegenover Macht - Spanning rond drie zeeën". Achtereenvolgens behandelt het ar"*.e_ de actueele verhoudingen rond de Middelland" sche Zee, rond den Atlantischen Oceaan rond den Pacific en den Indischen Oceaan. Het nummer bevat voorts een beschryyins van de tewaterlating van het Fransche siag- schip „Richelieu", alsmede een artikel uit .1" Navy" van den Britschen vice-admiraal Usbonw getiteld ,A1= Duitschland zijn koloniën tcriv krijgtDe ui( werking daarvan op de r' tieme verdediging van het Britsche Rijk „Kantteekeninpcn" bespreken het onceiwt.y „Parlement Vlootuitbrelding". Tenslotte er een artikel over de ontwikkeling van torpjo boot en vliegtuig, waarin een parallel getromd wordt. 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10