STADSNIEUWS Wetsontwerp tot regeling der spelling ligt gereed DINSDAG 7 FEBRUARI 1939 No. 24193 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79ste Jaargang Mr. dr. H. Vos overleden Ledenvergadering 3 October-vereeniging Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zflttf per 3 maanden ...1f.2.33 per week .TV.".'.', f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) GROOT KENNER VAN HET PUBLIEK. RECHT. Wijlen Mr. H. Vos. In den ouderdom van 80 jaar is na een slechts kortstondige ongesteldheid overleden 'mr. dr. H. Vos, een van de beste kenners van ons staats-, gemeen- te- en administratief recht. H. Vos werd op 17 October 1858 te Leeu warden geboren, bezocht het gymnasium aldaar en deed. na met goed gevolg eind examen te hebben afgelegd, eveneens met goed gevolg eind-examen aan de Rijks- H.B.S. te Leeuwarden. Den 6en October 1877 werd hij aan de Universiteit alhier als student ln de rechten ingeschreven. Hij studeerde onder leiding van de hoog leeraren Goudsmit (Romelnsch reoht)Vis sering (economie), Modderman (encyclo paedic), Buys administratief en staats recht), Van Boneval Faure (privaatrecht) en Van der Hoeven (strafrecht). Bij zijn studie voelde hij zich echter het meest aangetrokken tot het onderwijs van Buys en het was onder diens leiding, dat hij zich meer in het bijzonder op de studie ln de staatrechtswetenschappen toelegde, in welke vakken hij zioh weldra als een der beste leerlingen van Buys onderscheid de Hij promoveerde den 8sten Juli 1886 alhier tot doctor in de staatswetenschap op een proefschrift getiteld: ..Publiekrech telijke Geschillen" (cum laude) en in de rechtswetenschap op stellingen. Van 1903 tot 1907 was hij als lector ln de encyclopaedic der rechtswetenschap aan onze Universiteit verbonden ter vervan ging van prof. mr. W. van der Vlugt, die toen wegens zijn lidmaatschap van de tweede Kamer op non-activiteit was ge steld. Het onderwerp van zijn dissertatie, de administratieve rechtspraak, vooral ge schreven onder den Invloed van Buys, was in het jaar 1886, als geheel, nog weinig in ons land beschreven, maar kreeg vooral Sractische beteekenis door de toen aan- angige Grondwetsherziening, welke zich voor het eerst met dit onderwerp inliet. Dit onderwerp heeft steeds zijn groote belangstelling gehouden. In 1902 verscheen van zijn hand een verhandeling over het zelfde onderwerp onder de titel: „Admini stratieve Rechtsspraak", naar aanleiding van de inmiddels verschenen latere litera tuur over deze stof, In 1894 verscheen van zijn hand een be werking van de „Rechtsspraak over de Ge meentewet", welke in 1925 werd gevolgd door een Supplement, looper.de tot 1 Jan. 1925. Sinds 1897 redigeerde mr. Vos het Week blad voor Burgerlijke Administratie, waar in een lange reeks van hoofdartikelen over verschillende onderwerpen van zijn hand Is verschenen. In 1922 is dit orgaan over gegaan ln het Weekblad voor Gemeente belangen. Ter gelegenheid van zijn 75sten verjaar dag werd mr. Vos benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Voorts werd hem bij deze gelegenheid door de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten in samenwerking met de firma N Samson, uitgeefster te Alphen aan den Rijn onder den naam „Uit de geschriften van mr. H. Vos" een boekwerk aangebo den. bevattende een keurverzameling uit de geschriften van den thans ontslapen rechtsgeleerde. Het doel van deze uitgave was tweeledig, in de eerste plaats hulde te brengen aan den alom bij de beoefenaren van het publiek recht bekenden schrijver; in de tweede plaats om zooveel mogelijk uit den rijken schat zijner geschriften op gemakkelijke wijze, in geordend verband, toegankelijk te maken voor heden en toe komst. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats vinden as. Donder dagmiddag om 1 uur op de begraafplaats .Rhljnhof". BRAND IN EEN ZEESCHIP. Ongewone gebeurtenis in onze stad. Het zal nog wel niet vaak zijn voorgeko men, dat de hulp van de Leidsche brand weer weid ingeroepen voor het blusschen van een brand in eenzeeschip. Dit was gistermiddag het geval, toen een begin van brand ontstond in het vooronder van het motorschip „Jaba", metende 260 ton en in lossing liggende in den Rijn nabij Van Hoeken's houthandel. In dit vooronder, dat het personeel als slaapplaats dient, staat een vulkachel, welke met briketten wordt gestookt. Ver moedelijk heeft deze kachel te fel gebrand, waardoor de houten betimmering is gaan smeulen. De knechts, die rook uit het voor onder zagen komen, hebben aanvankelijk geprobeerd het vuurtje zelf te blusschen, doch slaagden daarin niet, zoodat gister middag omstreeks kwart voor vijf de assis tentie van de brandweer werd gevraagd. De rruotorspuit onder commando van in specteur Oouzy verscheen spoedig ter plaatse en bezwoer het gevaar met één waterstraal. De schade bleef beperkt tot eendge fclee- dingstukken en wat beddegoed. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten: mej J J. van Staveren (Den Haagi: voor het Candidaatsexamen In disch Recht: mej. B. G. K. Ockers, (Den Haag). Voor het Doctoraal examen Geneeskun de: de heer M. J. Hagen (Delft): voor het Candidaatsexamen Indisch Recht: mej. E. de Jongh Swemer (Leiden i en voor het Doctoraal examen Indisch Recht: de heer C. R. M. Meyer, (Leiden). Minister bestrijdt handhaving der spelling 1934. Alvorens in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens de Onder- wijsbegrooting in te gaan op de bijzon dere vragen, die zich inzake de spelling kwestie voordoen, legt de minister den vinger bij de verzekering van verschil lende leden, dat onrust en agitatie op het punt van de schrijfwijze der Neder landsche taal zullen blijven voortduren, totdat de spelling 1934 algemeen is in gevoerd. De minister merkt hiertegen over op, dat eventueele onrust en agita tie voor de regeering uiteraard geen gegevens zijn, waarnaar zij haar beleid regelt. Het betoog, dat de spelling-1934 dient te worden gehandhaafd en algemeen ingevoerd wordt in het Voorloopige Verslag met name gesteund door een viertal argumenten. Ten eerste zou deze spelling een vooruit gang beteekenen en mag de klok niet wor den teruggezet. De minister is overtuigd, dat met betrekking tot geslacht en voor naamwoord de spelling-1934 voor de taal een achteruitgang beteekent. Hij neemt haar dus niet voor zijn rekening; gezwegen nog van de noodzakelijkheid, dat te dezer zake een nauwe samenwerking met België wordt verkregen en in stand gehouden. Ten tweede zouden de kinderen volgens de regels 1934 onderwezen zijn en is een wijziging daarin uit onderwijs oogpunt on verdedigbaar. Dit, argument mist kracht. Ook vroeger hebben wijzigingen plaats ge had, die toen dus wei mogelijk waren. Vooral is de stelling onjuist, dat de kin deren sinds 1934 den naamvalsuitgang niet meer hebben leeren gebruiken. Immers wordt in regel 5 van het in dat jaar tot stand gekomen Koninklijk Besluit voorge schreven. dat de buigingsuitgang n gebruikt wordt „bij het lidwoord, het voornaamwoord en het bijvoeglijk naamwoord, in het enkel voud, bij de namen van mannelijke personen en van dieren, die uitsluitend een mannelijk individu aanduiden". Alle kinderen hebben dus geleerd, den in vloed van het geslacht op lidwoord, voor naamwoord en bijvoeglijk naamwoord te kennen en toe te passen. Ten derde zouden de onderwijskrachten voorstander zijn van de spelling-1934. Deze bewering is in haar algemeenheid onjuist; zoowel onder onderwijzers als onder de leeraren wordt ook een andere overtuiging aangetroffen en bij hun eigen schriftelijken arbeid toegepast. Aangezien de regels 1 tot 3 ruimte lieten voor twijfel, heeft de minister aan de com- missie-Fockema Andreae verzocht hem al lereerst op dit terrein van voorlichting te dienen. Het rapport, dat reeds ontvangen is en in het algemeen duidelijke lijnen trekt, liet intusschen nog enkele vragen open, waaromtrent de minister spoedig een nader rapport verwacht. Alsdan zal een wijziging van het Koninklijk Besluit bevorderd wor den in den geest, als reeds bij de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op 9 April 1938 is kenbaar gemaakt. Een wetsontwerp met betrekking tot de schrijfwijze der Nederlandsche taal is gereed en wordt thans, aangezien het ook voor het rijk over zee zal gelden, toegezonden aan de daartoe aangewezen instanties in Nederlandsch-Oost-Indië, Suriname en Curacao. Dat tegen een regeling bij Koninklijk Besluit, die van de als wettelijke erken de spelling afwijkt en niet op een wet berust, bezwaren kunnen worden inge bracht, heeft de regeering ten vorige jaren erkend; maar zij achtte en acht ook thans nog een voortgaan op den bereids in 1934 ingeslagen weg in af wachting van de tot stand te brengen wet voorshands geboden, zulks om door een conservatoiren maatregel de ver warring niet te vergrooten en om niet door het scheppen van een vacuum nieuwe onzekerheid te doen ontstaan. (Voor de andere gegevens ontleend aan de Memorie van Antwoord zie men pagina 2 van het 3e Blad). Nabij het station Maam, op de lijn Utrech tArnhem is gisteravond een electrische cersonentrein met een zandtrein in botsing gekomen. De conducteur van den zand- frein. die zich in den gekantelden bagagewagen bevond (rechtsi werd gewond. Links ®b de foto ziet men het eerste rijtuig van den personentrein. (Voor bijzonderheden zie men ,pag. 1 van het 3e Blad). DE JAARVERSLAGEN GOEDGEKEURD. De 3 October-Vereeniging hield gister avond in de bovenzaal van café-restaurant „In den Verguiden Turk" haar gebruike lijke voorjaarsvergadering, welke zooals gewoonlijk slechts matig was bezocht. De voorzitter, de heer W. van der Laan, heette allen welkom op deze eerste ver gadering in 1939 en sprak zijn beste wen- schen uit voor aller welzijn in dit jaar. Spr. herinnerde vervolgens aan de oorlogsdrei ging. welke dit jaar aan de 3 October- viering vooraf ging. Gelukkig konden de feestelijkheden alle doorgang vinden, waardoor de vereeniging voor een groot financieel nadeel gevrijwaard bleef. Helaas trad de regen op den feestdag zelf als spel breker op. zoodat het vuurwerk volkomen in het water viel. Desondanks sluit de rekening met een klein batig saldo, hetgeen tot blijdschap stemt, temeer wanneer men daarbij in aanmerking neemt, dat het ledental zich nog steeds in dalende lijn beweegt. Spreker hoopt, dat door deze laatste mdedeeling voor vele Leidenaars een aansporing moge zijn om als lid toe te treden, daar het onbegrijpelijk is, dat zoovelen, die warm voelen voor Leiden's historie en traditie, zich aan dien moreelen plicht onttrekken. Spr. betreurde het ten slotte, dat de handel in toegangskaarten voor het avond- feest op het Schuttersveld steeds ernstiger afmetingen aanneemt. Het bestuur zal niet aarzelen om wanneer dit euvel voortduurt, daartegen maatregelen te nemen. De secretaris, de heer E. W. Wichers Rol- landet, las vervolgens de door den heer L. E. Nieuwenhuizen Segaar samenge stelde notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Het Jaarverslag van den secretaris maakte allereerst melding van de beide hoogte punten in het Koninklijk gezin: de ge boorte van Prinses Beatrix en het regee- ringsjublleum van H.M. de Koningin. Bij deze laatste gelegenheid was de 3 October- Vereeniging vertegenwoordigd bij het défilé op den Amsterdamschen Dam. Vervolgens werd stilgestaan bij de dreigende dagen voorafgaande aan den 3 Octoberdag en de aanbieding van een paukenpaard aan het 6de regiment veldartillerie om daarna uit voerig te gewagen van het verloop van den eigenlijken herdenkingsdag van Leiden's ontzet en de daaraan voorafgaande taptoe. Ook dit verslag eindigde met een op wekking om het ledental te versterken, waartoe de aanstaande 50ste feestviering temeer een gereede aanleiding moge zijn. Het jaarverslag werd onder dank goed gekeurd. waarbij de voorzitter namens de geheele vereeniging zijn erkentelijkheid betuigde voor het vele werk. dat de heer Rollandet op zoo voortreffelijke wijze ver richt (applaus). Uit het jaarverslag van den penning meester, den heer P. Boot Jr., vernamen ■wij, dat de ontvangsten bedroegen f. 22.360, waarvan contributie f. 4180; op brengst Schuttersveld f. 16.780 (waarvan staangelden f.8900 en entrée's f.6700). De uitgaven bedroegen f. 21.970. zoodat er een voordeelig saldo is van f 390. De voornaamste uitgaafposten bedroegen middagfeest f. 8875 en avondfeest f. 7075. Ook dit verslag werd onveranderd en onder dank vastgesteld, nadat de accoun tant en de kascommissie daartoe hadden geadviseerd. De heer Boot werd voor zijn accuraat gevoerd beheer gedéchargeerd. De periodiek-aftredende bestuursleden, de heeren mr. F. J. J. Trapman, B. Buur man en J. W. Cahen werden met bijna al- gemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag werden verscheidene opmerkingen gemaakt. De heer Wesseling opperde het denk beeld om een populair 3 October-lied te doen componeeren. dat karakteristiek is voor het feest van Leiden's ontzet en overal in ons land en waar Nederlanders wonen, wordt gezongen, evenals het liedje Van Coppelstock. Leiden's ontzet was toen evenzeer als de inneming van Den Briel een gebeurtenis van nationaal belang. De voorzitter zegde overweging toe Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over den achteruitgang van het ledental, welke in het afgeloopen jaar ongeveer 180 bedroeg. Teneinde het ledental te stimuleeren werd besloten om in verband met de dit jaar te houden 50ste feestviering uit sluitend in 1939 van nieuwe leden geen 50 cent administratiekosten te heffen, zoodat ook voor hen de contributie f. 1 50 bedraagt. Te circa half elf sloot de voorzitter de vergadering. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. De Maatschappij der Nederlandsche Let terkunde benoemde tot lid de heeren ds. M. ten Broek. dr. W. van den Ent. Chr. de Giaaf, prof J. J. Henneman. dr. Win. Rou- lens en dr. A. Wekker. BINNENLAND. Minister Patijn over de Nederlandsch- Duitsche betrekkingen. (3e Blad). Het beleid van minister Slotemaker de Bruine. (3e Blad). Het feest der spoorwegen; Utrecht krijgt 60.000 gasten. (Binnenland, 3e Blad). Het Centr. Bureau voor de Tuinbouwvei lingen vraagt groote re bevoegdheid in zake afzet en prijsvorming. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Electrische trein te Maarn op zandtrein gereden. (3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Beperkte handel - Kalme markt - On regelmatige koersbeweging - Amerika weinig veranderd - Beleggingsafdeling prijshoudend. BUITENLAND. Chamberlain verzekert, dat Engeland ach ter Frankrijk staat. (Buitenland, le BI De Italianen in Spanje. (Buitenland, le BI.) De ontruiming van Catalonië. Bij duizen den komen de vluchtelingen Frankrijk binnen. (3e Blad). Onthullingen over de aanslagen in Enge land. (Buitenland, le Blad. De Duitsche geldmiddelen en het gebrek aan tal van goederen. (Buitenland, le Blad). Een recordvlucht Londen-Kaapstad (Lucht vaart, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 2 VAN HET DERDE BLAD. Voor het geheele land: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwes telijke wind. Helder tot licht be wolkt. Later in het Westen wel licht toenemende bewolking. Droog weer. Weinig verandering in temperatuur. Des nachts lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. VEREENIGING VAN TECHNISCH- VETSMELTERS. Dezer dagen is hier ter stede een verga dering gehouden van belanghebbenden uit het technisch-vetsmeltersbedrijf. Hierbij werd besloten tot oprichting van de ver eeniging: Vereeniging van Technisch-Vet- smelters (V.T.V.) Het doel der vereeniging is o.a. „het scheppen van een betere ver houding in het technisch-vetsmeltersbe drijf. waardoor de afzet tegen loonende prijzen mogelijk wordt". In een volgende vergadering zullen de statuten worden behandeld, en daarop de Koninklijke bewilliging worden aange vraagd. De zetel der vereeniging is te Rot terdam gevestigd. Het bestuur is als volgt samengesteld: J. A van Walsum, Rotterdam, voorzitterR. W. Weyers, Rotterdam, vice-voorzitter Ch. M. Nijveen Amsterdam, secretaris; S. Ga- zan, Amsterdam, penningmeester. Het bu-, reau van den secretaris is gevestigd Duiven- drechtschekade 18, Amsterdam (O.)

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1