BUITENLAND C. F. MEERPOEL De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 4 Februari 193) Officieele Kennisgevingen CHAMPION VUIiPFiT\fKIiI1VIFiK? Breestr. 145. Ruim 1200 vulpennen van t. 3.90 tot t. Algemeene Toestand >- Kwalifeits-naaimachines Een opkomende griep Amerikaansche stap te Rome LEZING VAN DRS. E. REESEC „De ontwikkeling der Xederlandsche Muziek na 1880". Door de Mij. voor Toonkunst was gister avond in het gebouw der Muziekschool, een bijeenkomst belegd, waarbij drs. E. Reeser een voordracht hield over bovengenoemd onderwerp. Na door den directeur der Muziekschool, den heer H. Franco Mendes te zijn inge leid, deelde spr. mede dat hij eerst verschil lende componisten ln een bepaalde selectie zou behandelen, om vervolgens aan den vleugel typeerende fragmenten uit som- miger werk ter illustratie te geven. Het jaar 1880 was door hem als uitgangs punt gekozen, omdat de z.g. „Tachtiger be weging", die wij hier ln Nederland ln 't bizonder uit de litteratuur kennen, niet anders was dan een bizonder verschijnsel van een algemeen Europeesche cultuurbe weging, die zich eveneens, en ln zeer sterke mate in de muziek deed gelden. Een nieuwe generatie van componisten, omstreeks 1860 geboren, deed in de jaren onmiddellijk na 1880 voor het eerst van zich spreken Spr noemde ln dit verband voor Dultschland Hugo Wolf. Richard Strauss en Gustav Makker, voor Frankrijk Debussy. Chausson, Dukas. Mahler's en Debussy's eerste werken dagteekenen van kort na 80. die van Dle- penbrock. die omstreeks 1893 zijn eigen stijl vond, eveneens. Van de Nederlandsche Componisten die na '80 optraden is Diepenbrock zeer zeker de belangrijkste, wat volstrekt geen mis kenning van andere componisten als Ber nard Zweers en Johan Wagenaar, wiel werken spr. zeer uitvoerig besprak, insluit. Voorts behandelde hij de composities van Cornells Dopper, van Willem Landré, wiens werk in den lijn van Diepenbrock vervalt, en wiens muziek valt te klasslficeeren tus- schen Debussy en Dukas. van Henri Zag- wijn, Sem Dresden. Daniël Ruineman. Ber nard van den Sightenhorst Meyer en van Hans Franco Mendes. die in sommige op zichten aan Max Reger doet denken, doch die zich voor 't overige heeft weten vrij te houden van Duitsche invloeden. Zijn ..Abbumbladen" en andere werken voor klavier zijn pianistisch uitstekend gezet. Dan behandelde spr. Rudolph Mengel berg. Hendrik Andriessen, Alex Voormolen en Willem Pijper de meest omstreden fi guur onder de jongeren. Het is moeilijk diens positie te bepalen. Het ls mogelijk, dat hij op den duur niet zal beantwoorden aan onze verwachtingen. Doch wat weet men er van? Hij bezit een eigenaardige gecomprimeerdheid. hetgeen spr nader uit werkte. Men schermt bij hem met de woorden: polymetisch en polytonaliteit. In ieder ge val schept hij een groote sublillteit van klank en is zijn muziek licht en spiritueel. E'genaardig is, dat zijn muziek steeds ein digt als men nog iets verwacht. Ze mist het geijkte begrip van afsluiting, het slot- accoord. Zijn begaafde leerlinge is Hen- riette Bosnians, ofschoon zij weinig „mo dern" is. Zij bezit een voorliefde voor het Slavische, voor eenvoudige harmonieën, doch treft door de brillante behandeling harer pianopartijen. Voorts werden bespro ken Marius Monnickendam, Guillaume Landré. Piet Kelling. Van Lier en Henk Badings, die misschien de grootste der le vende jongeren is. Hij heeft zich het eerst van zijn leermeester Pijper losgemaakt, ls sterk in het doorvoeren van het contra punt, dat hij met buitengewoon meester schap hanteert. Spr. gaf vervolgens een overzicht van Badings talrijke composities. Na de pauze gaf spr. een aantal muzikale Illustraties om het gesprokene te verduide lijken. Tenslotte sprak de heer Franco Mendes eenige hartelijke woorden van dank voor deze uitermate boeiende en van een enorme kennis getuigende voordracht. DE BETROUWBARE 10 JAAR GARANTIE ONBREEKBAAR MAT. 7953 (lngez. Med.) Roosevelt zet recht, hetgeen hij heeft gezegd. Klacht te Rome over toon der pers. In een persconferentie heeft president Roosevelt gisteren verklaard, dat het bericht, volgens hetwelk hij in de leger- commissie van den Senaat gezegd zou hebben, dat de grenzen der Vereenigde Staten in Frankrijk of aan den Rijn zouden liggen, een „bewuste leugen" is. De president vatte vervolgens de buitenlandsche politiek in de vier vol gende punten samen: 1. de Vereenigde Staten zijn tegen verstrikkende bondgenootschappen 2. de Vereenigde Staten zijn voorstan- Gisteravond omstreeks kwart over negen is een auto. bestuurd door den mon teur H. en toebehoorende aan de garage H. te Zoeterwoude, tengevolge van den mist nabij de Brandeler- en Cronestein- kade in een sloot gereden. De bestuurder kwam er zonder letsel met een paar natte voeten af; de auto is hedenmorgen gelicht. Op verzoek van de politie te Katwijk is alhier aangehouden de 26-jarige A. H. W. van I., die zich aldaar heeft schuldig gemaakt aan diefstal van ijzer. levert ders van handhaving van den we reldhandel voor iedereen; 3. de Vereenigde Staten stemmen volkomen in met elke poging tot ver mindering of beperking der wapening; 4. het volk der Vereenigde Staten stemt in met vreedzame handhaving van de politieke, economische en sociale onafhankelijkheid van alle volken ter wereld. De president verklaarde met klem, dat de buitenlandsche politiek der Vereenigde Staten niet veranderd is en ook niet zal veranderen. Eenige leden van het congres en eenige dagbladeigenaren hebben die politiek be wust verkeerd uitgelegd, verklaarde de pre- sident. en toch niet duur! Alleen: BREESTRAAT 171 7951 (lngez. Med.) GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand Januari. Gevonden zijn: Armbandhorloges, auto- step. armband met roode steen, brillen, beenkappen, bankbiljetten, bal van auto hoorn, bandengereedschap, badpak en badhanddoek, ceinturen, H.L. cokes, dekzeil, dop van benzinereservoir van auto, dameshoed (bruin), dameskousen enz., dek sel van een chassis, diploma EHBO, enve loppe met inhoud, etui. inh. vulpotlood, flap en broodzak, gouden ring. handschoenen, handtaschjes. handwarmers, heerenhoed (groen), kous voor waterreservoir van auto klantenboekje, koffer, inh. voetbalkleeding, lap stof, moersleiitels, mutsen, nummer bord overall, portemonnaie, parapluies, petje, passer, regenjas, rozenkrans, ring met steen, reisdeken, sjaals, sierspeld, sleu tels, sneeuwschoenenalagersmessen. schroe vendraaier, schooltasch, sportkousen, stuur- tasch, stempel van een fondsbode, tasch met boodschappen, vulpenhouders, zadel dek, zilveren hangertje, zakje, inhoudende strengetjes zwarte wol, rljwielbelastingmer- ken. Gevonden in het Postkantoor: Een cein tuur, een damesparapluie, 2 actetasschen, een heerenportemonnaie, 1 snelbinder voor bagagedrager fiets, 1 paar bruine wollen heerenhandschoenen. 1 paar lichtbruine wollen heerenhandschoenen. Gevonden ln de Tram (stadslijn)Een bruin taschje, een R.W.B -merk, portemon naie, muts, handschoenen, R.-K. kerkboek je. ring met sleutels, een Jutezak, inh. man tel en fietstasch, parapluies, beugel van een tasch, een actetasch, 1 sjaal, 1 muts. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen iederen werkdag van 13 uur nam. behalve Donderdags en Vrijdags ten Poli- tiebureele alhier. Roosevelt oefende een bittere critlek op de pers. „Vele berichten over de Amerl- kaansche defensie en de buitenlandsche politiek, die hier verspreid werden, zijn zuivere verzinsels." Wijzende op een aantal bladen, die op zijn bureau lagen, zeide hij„Er is geen be richt of geen kop in deze kranten, die niet een verkeerden indruk wekt." Ten slotte zeide Roosevelt, dat de Amerl- kaansche politiek volledig is uiteengezet in zijn boodschappen aan het congres: Die politiek is zeer eenvoudig en bevat niets nieuws. Roosevelt zeide in de persconferentie ver der. dat er geen sprake was geweest van geheimen bij zijn laatste besprekingen met de commissie van Senaat en Huis van Afge vaardigden. Het eenige element van geheimhouding had betrekking op een zekere mededeellng, die verkregen was door de kanalen van den inlichtingendienst. Indien die mededeellng gepubliceerd zou worden, zou de bron daar van geen inlichtingen meer leveren. Roosevelt verklaarde voorts, dat partij politiek en de naderende verkiezingscam pagne geen invloed moeten'uitoefenen bij de bespreking der buitenlandsche politiek. Toen de journalisten hem vroegen naar de verklaring over dé«i:renzen van de Ver eenigde Staten, zeide de president glim lachend: „Die verklaring moet aan een of anderen domkop zijn ontsnapt." Hij voegde hieraan toe, dat hij die ver klaring niet alleen niet had afgelegd, maar dat ook de inhoud ervan onwaar was. Hij zeide te weten, dat de verklaring in Engeland en Frankrijk Instemming en in Dultschland en Italië aanvallen heeft uit gelokt, Doch zoowel de instemming als de aanvallen berusten op een vergissing." Ten aanzien van de hulp welke de democratieën zullen kunnen krijgen in de Vereenigde Stalen, speciaal voor den aan koop van vliegtuigen, heeft de president zonder dubbelzinnigheid zijn standpunt uiteengezet in twee recente persconferen- Mijnhardtjes stuiten haar voortgang. Doos 30 en 50 ct. 7926 (lngez. Med.) ties De algemeene Indruk is, dat sommige Senatoren, die aanwezig waren In de ge heime vergadering van de Senaatscommis sie waar Roosevelt het woord nam. onder den indruk van de alarmeerende verkla- rln«" van Roosevelt de gedachte van den president op betreffende wijze hebben willen weergeven met een paraphrase van de historische woorden van Baldwin Door zijn tegenspraak, zou, naar men van gezaghebbende zijde verzekert, Roose velt zich tegenover Europa en de Ameri- kaansche openbare meening geheel hebben willen losmaken van de politieke gevolgen, die de zin van Baldwin voor Engeland met zich mede brengt. Op vragen over den verkoop van vlieg tuigen aan Frankijk heeft Roosevelt ver klaard. reeds aan de Senaatscommissie te hebben medegedeeld, dat de order in con tanten wordt betaald. Wat er echter precies ln de commissie Is geschied blijft geheim. Na een uur is de zitting der militaire commissie ver daagd, zonder dat men tot een besluit kwam ten aanzien van de opportuniteit van het bekend maken der verklaringen, die tijdens de geheime zittingen, welke ge wijd waren aan den verkoop van Ameri kaansche vliegtuigen aan Frankrijk, wer den afgelegd. Er waren vier moties ingediend. Een dezer moties vroeg handhaving van het geheim. Aangezien geen enkele motie een 1 meerderheid kreeg, besloot de commissie tot verdaging sine die. Senator Pittman, de voorzitter van de senaatscommissie van buitenlandsche za ken, heeft, na een onderhoud met president Roosevelt, aan de pers nog de volgende verklaring ter hand gesteld) „Sommige Journalisten zouden het volk er van willen overtuigen, dat Roosevelt zijn politiek heeft gewijzigd. Een dergelijke be schuldiging zou onjuist zijn en het volk zou er zich niet door laten bedriegen. De verklaring van Roosevelt is een verzekering, dat wij niet aan bondgenootschappen zul len deelnemen. Er bestaat geen enkele wet. welke een buitenlandsche regeering ver biedt in vredestijd alles te koopen, ook vliegtuigen, van de particuliere onderne mingen in de Vereenigde Staten Pays schrijft in Excelsior, dat Berlijn en Rome zeer zeker begrepen hebben dat het Amerika van 1939 met den geest en het hart dichter bij Frankrijk en Engeland staat dan het Amerika van 1914. Het ls een element van vrede, dat men te Parijs en Londen niet moet onderschatten en het zou onvoorzichtig zijn het te ont kennen. De Amerikaansche ambassadeur te Rome William PhlMpps. heeft op het Palazzo Chlgl. een nota doen overhandigen, waarin de aandacht van Ciano gevestigd wordt op de houding der fascistische pers ten aan zien van den persoon van den president der Vereenigde Staten. In verband met dezen stap zl] er op ge wezen dat de Tevere gisteren nog een ar tikel bevatte, waarin zij de (vermeende) houding van Roosevelt toeschreef aan het feit. dat hii op 39-jarigen leeftijd aan kinderverlamming heeft geleden wat oor zaak zou zl.jn geworden van een bitteren en somberen kijk op het leven. Ook van Duitsche zijde waren nog eenige critieken op Roosevelt losgekomen, o.a. van Rudolf Hess, doch het heeft geen zin meer, daarop thans nog ln te gaan. DE REDE VAN DEN DUCE. Volgens Reuter verwachten welingelichte kringen te Berlijn niets sensationeels van INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden- Ie dat tot het doen inschrijven van leerlingen voor de toelating, met Maart as., tot de openbare lagere scholen aan: het Schuttersveld, de Dulvenbodestraat, de Haverstraat, de Paul Krugerstraat, den Zuidsingel, de Medusastraat en de Vrou wenkerksteeg gelegenheid zal worden ge geven aan die scholen tot en met u Februari e.k., dagelijks van des voormid dags halfnegen tot negen uur en op Maan dag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien des namiddags van half twee tot twee uur: 2e. dat bij de Inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet- worden ge toond 3e. dat de kinderen vóór 1 April as. den leeftijd van zes Jaar moeten hebben bereikt. 7977 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester! VAN STRLJEN, Secretaris. Leiden, 4 Februari 1939. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarschool aan de Gortestraat, de Atjehstraat en het Ellsa- bethshof tot en met 11 Februari e.k. gele genheid bestaat tot het doen Inschrijven van leerlingen en wel des voormiddags van kwart vóór negen tot halftien en op Maan dag. Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien des namiddags van kwart vóór twee tot kwart na twee uur. De kinderen moeten op 1 Maart as. den leeftijd van 4 Jaar hebben bereikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Lelden, 4 Februari 1939. 7976 de rede, welke Mussolini vanavond te Rome zal houden. In Itallaansche kringen zegt men, dat het slechts gaat om een normale toespraak en geenszins een rede van groote politieke beteekenis. Het tijdschrift „Relazloni Internallonair schrijft echter ln een artikel omtrent den toestand, dat men niet over het hoofd mag zien, dat de natuurlijke Itallaansche aan spraken het voornaamste probleem van het oogenbllk vormen. Europa moet zich er op voorbereiden, het vraagstuk van deze aanspraken, alsmede het Duitsche kolo niale vraagstuk, op te lossen. De democra- teën moeten zich vertrouwd maken met de gedachte, gebieden over te dragen en rech ten te erkennen. JAPAN. VOOR AFWEER GEREED. Minister Arlta heeft ln de landdagcom missie voor de begrooting verklaard, dat het noodig zou kunnen zijn te Tokio een internationale conferentie bijeen te roepen, indien er geen andere manier is om derde mogendheden de houding van Japan in Chi na te doen begrijpen Arita is van mee- r.ing, dat er andere middelen zijn om het verkeerde begrip van derde mogendheden weg te nemen, hij acht een uitbreiding der Japansche diplomatieke vestigingen in het buitenland noodig. Er zullen meer jonge menschen voorden (iiplomatieken dienst worden opgeleid. Gevraagd naar de betrekkingen met vreemde mogendheden antwoordde Arlta, dat Japan gereed ls niet alleen een aanval der sovjet-unie af te slaan, doch van leder ander land. Arita zeide tenslotte dat de hulp van derde mogendheden voor de regeling van het Incident in China niet noodig ls. Trianon-Theater. „Vier dochters" is een verfilming van het gelijknamige boek van de bekende Amerikaansche schrijfster Fannie Hurst en behelst de beurtelings ver makelijke en droevige geschiedenis van vier zusjes, die alle vier op denzelfden man verliefd worden. Het grappige in deze film ls. dat drie van de vier vrouwelijke hoofd rollen inderdaad worden gespeeld door zus ters en wel de actrices Lola, Priscllla en Rosemary Lane, waarbij de evenzeer lief tallige Gale Page de ontbrekende schakel vormt. Zij vormen te zamen een vroolijk kwartet en men kan zich voorstellen, dat de jeugdige componist Felix, die in dit huis kamers bewoont, met zich zelf een moei lijken strijd moet voeren alvorens hij het antwoord kan geven op de vraag aan wie van het viertal hij zijn hart en hand zal aanbieden. Hij verkiest de jongste, Ann, die zijn liefde volkomen beantwoordt, doch tij dens hun engagement tot het inzicht komt, dat haar zuster Emma Felix eveneens een meer dan gewone genegenheid toedraagt. Dit doet Ann besluiten om zich terug te trekken en in het huwelijk te treden met den begaafden, doch uitermate cynischen en pessimistLschen musicus Mickey Borden. Dit huwelijk wordt ondanks de opofferende liefde van Ann een mislukking en wanneer het geheele gezin bij een Kerstfeestviering vereenlgd ls, ziet ook Mickey in, dat hij ln dit milieu niet thuishoort. Denzelfden avond krijgt hij een auto-ongeluk, waarbij hij het leven laatAnn keert terug naar het ouderlijk huis. waar Emma inmiddels tot de overtuiging is gekomen, dat zij toch eigenlijk meer houdt van een bloemenhan delaar dan van Felix, zoodat niets laatst genoemde belet om. in letterlijken zin, tot zijn eerste liefde terug te keeren. Het vroo- Ujke slot laat zich niet moeilijk raden.... Voor de pauze ontketent Joe Penner da verende lachsalvo's ln de dol-komische film „Een held op sokken". Casino-Theater. We zijn de tel kwijt geraakt, hoeveel weken het Hollandsche filmwerk „de Jantjes" nu al ln onze stad heeft geloopen, doch wanneer we lezen, dat deze week de „JaarliJksche" vertooning van „de Jantjes" plaats heeft, dan ls het einde van de vertooningen nog lang niet in het zicht. Zij, die deze film nog steeds niet ge zien hebben, kunnen hun hart ophalen aan de Jordaanschetsen. Hetzelfde geldt ook voor „Circusclown", een zooveelste reprise, waarin de bekende en luidruchtige Joe E. Brown dolle avon turen beleeft. Rex-Theater. Een filmwerk dat een machtigen Indruk achterlaat, zóó zouden we de Metro-Goldwyn-film „Marie Wa- lewska" willen aanduiden. In tegenstelling met haar vroegere films, staat Greta Garbo nu eens niet alleen op het hoogste voetstuk want vlak naast haar valt het sterke spel van Charles Boyer op. een Napoleon van vleesch en bloed, zonder uiterlijke effecten of goedkoop winstbejag, maar een lévende figuur, ten voeten uit. Nergens vertoont hij de geringste inzinking, steeds staat zijn spel op hoog peil en hoe Charles Boyer en Greta Garbo hun liefdesromance aanvoe len en beleven is ongekend zuiver en aan nemelijk. Het is een romantisch verhaal van een jonge, van patriotisme brandende PooLsche vrouw, Mane Walewska, die zich, in de hoop zijn gunst voor Polen te win nen. aan Napoleon offert. De historie van geluk gaat later, nadat Napoleon haar hart verteederd heeft, en de idylle in liefde ver anderd is, over in een historie van ver twijfeling, wanneer de keizer om redenen van dynastie Marie Louise huwt, En Garbo heeft hier haar prachtige momenten: we denken aan die aangrijpende scène op Elba, waar zij den keizer zijn natuurlijken zoon toont. Charles Boyer is volkomen te gen haar machtig spel opgewassen. De re gie van Clarence Brown heeft dit roman tische verhaal tot een grootsch kijkspel verwerkt met veel schittering en bekoring. Zijn feesten zijn pompeus, en zijn effec ten dankbaar. Zijn kasteelen en paleizen in schitterende weelde, zijn slagvelden in afschuwelijke ellende brengen een boeiende afwisseling teweeg en zoo is Brown de der de groote kunstenaar in deze „Marie Wa lewska". „Londen bij nacht" heet de voorfilm en zij bevat andere kwaliteiten, want deze rolprent ls een perfecte „thriller". Een muzikaal filmpje, in kleuren, met Phil Spitalny en zijn damesorkest verdient eveneens bijzondere vermelding. Lido-Theater. „Mannequin"; in deze film laat Joan Crawford ons het wonder beleven van datgene, waartoe een meisje uit het volk ln staat Ls, wanneer zij moed en persoonlijkheid bezit. Hoe haat Jessie, het fabrieksmeisje, het milieu waarin zij moet leven en werken. Hoe snakt zij naar geld en luxe! Zóó sterk ls haar afschuw van haar huiselijke omgeving, dat zij een overhaast huwelijk sluit met den man, dien zij verafgoodt, zonder ln te zien dat hij niets anders is dan een laagstaand Indi vidu. Deze man (gespeeld door Alan Curtis, een veelbelovend filmacteur) leeft grooten- deels van het geld van zijn vrouw, speelt, wedt en ls en blijft een nietsnut, Jessie's groote liefde verdraagt dat alles, zij weet steeds Eddy's fouten te vergoelijken, tot haar eindelijk de oogen open gaan. Haar eigen man stelt haar een plan voor om aan geld te komen: zij moeten schelden en Jessie moet een milllonnair trouwen, die haar uit geldelijke moeilijkheden heeft ge holpen. Daarna laat ze zich wèèr scheiden en.... het geld is er! Dit schandelijke voorstel maakt, dat Jessie Eddy uit haar leven bant. Zij wordt mannequin en be taalt haar schuld aan den milllonnair af. Deze, een reeder houdt reeds lang van haar en op een onbaatzuchtige wijze. Hij iSpencer Tracy) weet haar tenslotte te overreden tot een huwelijk, dat, dank zij zijn liefde en zijn edel karakter, tenslotte een succes wordt en culmineert in het mo ment, waarop Jessie hem haar liefde be kent Maar juist dan komt de catastrophe. Jessie, die tot eiken prijs haar man ver driet wil besparen, als Eddy chantage wil plegen op den reeder. denkt hem te ver laten. zonder dat zij Iets weet van zijn fail lissement. Zij zet een handige comedie in elkaar, maar als zij eensklaps inziet hoe zeer juist nu haar man zijn vrouw noodig heeft om hem tot steun te zijn bij een nieuwen levensopbouw. dan is haar liefde het sterkst. De drie hoofdpersonen geven aan dit boeiende scenario diepte en zin; hun spel staat op hoog peil en de film is dan ook alleszins waard gezien te worden. Voor de pauze zijn Florence Rice en Ed mund Lowe de hoofdpersonen ln een sen- sationeele film „De geheime getuige", waar in een aantal moorden de noodige ophel dering vraagt en tenslotte, na veel span nende gebeurtenissen, ook verkrijgt. Luxor-Theater. „De rechtzaak-dr De- ï-uga" Ls een Ufa-film, die ln menig opzicht gerangschikt worden mag onder de beste filmproducten van den laatsten tijd. Het oeval zelf kan in enkele zinnen worden ge schetst Dr Deruga Ls een bemind, doch arm medicus, die tien jaar geleden van zijn nog jeugdige en kapitaalkrachtige vrouw gescheiden is en sindsdien geen contact meer met haar heeft gehad. Het ls daarom voor de buitenwereld een bijzondere ver rassing als de plotseling overleden vrouw haar testament, waarvan de inhoud bekend was. op den laatsten dag van haar leven volkomen gewijzigd blijkt te hebben en al haar geld heeft nagelaten aan dr. peiuga, die thans door teleurgestelde familieleden en een op sensatie belusten advocaat in staat van beschuldiging wordt gesteld De vrouw is vergiftigd en men beschuldigt haar eohtgenoot er van deze misdaad te hebben gepleegd na tevoren de vrouw te hebben overgehaald het testament te zij nen gunste te veranderen. Het ls dit pro ces dat het hoofdbestanddeel der film vormt. Willy Birgel speelt de rol van den aanvankelijk te zorgeloozen, later ontmoe digden dr. Deruga, wiens zwijgen steeds meer bevreemding en argwaan wekt, met groot talent, en hij vindt een kern' van artlsten naast zich. zy allen, byna zonder uitzondering, maken van de hun toebedeel de taak iets goeds (men denke aan het onbeduidende rolletje van den openharti ge n kapper!) en zy schiepen een pakkend geheel dat vry ls van sterken dramatischer) inslag en toch in hooge mate boelen blijft- Met spanning volgt men het langdurige, maar steeds nieuwe effecten brengende vragen- en antwoorden-spel, en telkens wisselende vermoedens omtrent den toeleg der zaak en den persoon van den daaer maken deze crimineele film ten zeerste In teressant. De meeste lof geldt daarbij, ge- jyk gezegd, Wllly Birgel, maar wat een knappe acteurs!trices) toonen zich 00* Georg Alexander, Hans Leibelt, Erich Fied ler, Geraldine Katt en Kathc Haack en we' wist regisseur Fritz Peter Buch een actie te leggen ln dit op zichzelf misschien W droge schouwspel uit de rechtzaal Als tweede hoofdfilm draait ln Luxor een merkwaardig fantastisch verhaal, waarin Buster Crabbe ln een zonderling geyorn™ vliegtuig naar de planeet Mars gaat, in ge zelschap van een meisje en twee anaere mannen, om er de Mars-bewoners te °e- stryden aangezien zy pogingen doen.® aarde-menschen te verdelgen door mMWJ van doodende stralen e.d. Het is een zon derlinge geschiedenis, maar het stemt wc tot eenige vreugde te ontdekken, dat bewoners van Mars felteiyk niets verscha len van die der Aarde. Het mag dan iv dat de Mars-koningin een truc kent spoorloos te verdwijnen, maar met benur van de Noorderzon hebben sommige bew ners van dit ondermaansche het toch on getwijfeld ook reeds een heel eind SebraL. zoodat het verschil per saldo zoo bijzon der groot niet ls. De film bestaat uit t» episodes en volgende week kan men zich dus nog eens weer om vermaken. 3-4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2