Vorstperiode in December was ramp voor den tuinbouw Ons Kort Verhaal LEID5CH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 4 Februari 1939 „Wij willen geen recht van de aalmoes, maar regeering BERICHT VOOR DE ABONNE'S Instandhouding van het bedrijf is Nederlandsch belang Reserves totaal uitgeput CARNAVALREIZEN Ertusschen genomen FAILLISSEMENTEN (Van een onzer redacteuren). Sinds ecnige dagen is het kwik in den thermometer opnieuw onder het nul punt gedaald en ongetwijfeld is dit voor velen aanleiding geweest om nog eens terug te denken aan de derde week van December J.I.. toen Koning Winter met zoo'n ongekende strengheid regeerde. Voor één groep Iandgenooten is echter een nieuwe vorstperiode niet noodlg om aan dc oude herinnerd te worden, zij zullen al vriest het nooit meer de Kerstweek 1938 niet vergeten. Wij hebben het oog op de tuinders, die in den loop van dc laatste jaren al zoo taliooze slagen hebben moeten lncas- seeren. Voor hen Is de laatste maand van het vorige jaar een rampmaand geworden, zooals er geen tweede in dc geschiedenis van de tuinderij bestaat. Voor duizenden en nog eens duizen den guldens is door de felle koude in ons land aan tuinbouwproducten ver nietigd, het resultaat van wekenlange, wat de Boskoopsche kweekerijen be treft, zelfs jarenlangen arbeid, is in enkele nachten verloren gegaan en voor vele honderden tuinders zullen de ko mende maanden niet alleen uiterst zwaar zijn, doch tevens antwoord moe ten geven op de vraag of zij finan cieel nog in staat zullen zijn hun be drijf voort te zetten. Terecht zal men hier kunnen opmerken, dat het ln ons land toch wel eens meer abnormaal streng heeft gevroren en dat de vorstperiode van December J.I., zij het dan ook zeer streng, toch niet van een tot nu toe ongekende felheid is geweest. Deze opmerking hebben ook wij gemaakt tot den voorzitter van den Nederlandschen Tuinders Bond. den heer W. J. van Kam pen, toen wij dezer dagen op uitnoodiging van zlin organisatie een rondrit maakten door Zuid-Holland om op verschillende tuinderijen de door de vorst aangerichte vernieling in oogenschouw te nemen. „Ongetwijfeld", zoo antwoordde ons de heer van Kampen, heeft het in ons land wel eens harder gevroren, doch nog nooit hebben wij het meegemaakt, dat de vorst zoo plotseling en zoo hevig inzette als een zestal weken geleden het geval was. Wij zijn er volkomen door verrast. Niet, dat wij onvoldoende voorzorgsmaatregelen ter be scherming van onze producten hebben ge nomen, maar de producten zelve waren niet ingesteld op deze enorme tempera tuurwisseling. Zij waren gewend aan het abnormaal zacht weer van begin Decem ber en werden plotseling in minder dan 24 uur blootgesteld aan temperaturen van 14 tot 16 graden onder het vriespunt. Zij kregen daardoor absoluut geen gele genheid om zich aan te passen, zooals wanneer de vorst geleidelijk inzet wel het geval is. En tenslotte is 16 graden vorst ook nog niet eens het ergste, doch door t'en stormachtigen ijskouden wind, hielp normale afdekking met rietmatten enz. ook zoo goed als niets, zoodat de tuinder vrijwel machteloos stond en weerloos moest toezien hoe zijn geld en arbeid in de meeste gevallen totaal verloren gingen". TOCH NOG OPTIMISME. Bij onzen rondrit door Zuid-Holland en onze bezoeken aan verschillende tuinen zijn wij wel ln de eerste plaats getroffen door de wij zouden het haast zeggen, vroo- hjken kant waarvan de tuinders deze ramp bekijken en door onvernietigbare energie waarmede zij weer van voren af aan be gonnen zijn. Geen tuin hebben wij gezien °f de eigenaar kon ons reeds de jonge Plantjes toonen, die hij direct na afloop van de rampweek had gezaaid en die al weer waren uitgepoot. Wanneer de nieuwe vorstperiode echter lang mocht aanhouden, ofwei zeer streng mocht worden, dan zal tuinder u kunnen vertellen: sterke daling der prijzen, groote hoeveelheden doorgedraaide producten cn dus be halve dan den geringen regeerings- steun, geen bclooning voor de dit jaar wei zoo bijzonder zwaren arbeid. Ons zijn zelfs reeds gevallen bekend, waarin handelaren, die hun klanten speciaal in volkswijken hadden het bijltje er maar bij hebben neergelegd, omdat zij toch niets verkochten. Velen hebben hun toevlucht gezocht tot blik- groenten. waarvan de voorraad echter normaal is. met het gevolg dat ook hier een prijsstijging is Ingetreden zij het dan n.et in die mate als voor versche groenten. EEN DROEVIG BEELD. Zooals gezegd hebben wit aan verschil lende tuinen, groote en kleine, verspreid 1 ggend over geheel Zuid Holland, een be zoek gebracht Overal was hetgeen men ons toonde even treurig en even bedroevend. Opnieuw had de vorst een dikke laag bloe men getooverd op de ruiten, waaronder men de vernietigde planten tegen alle mogelijke weersomstandigheden had mee- nen te kunnen beschermen. „Het Is de eenige cultuur zei een van de tuinders ons, daarbij wijzend od de od het glas gekristal- Zal er dus dezen zomer, dank zij de 1 Iiseerde bloemen, waarover wij n'et te kla- enorme wilskracht van onze tuinders, geen 8en hebben". Een van zijn collega's verge- loot- dn nr i tKorrrrvrftvv Hti orat7arl-or gebrek aan groenten zijn. met de winter- producten, zooals andijvie, uien. prei, sprultkool en diverse andere koolsoorten is het anders gesteld. Deze artikelen, die den tuinder ln normale gevallen den win ter moeten doorhelpen, zijn, zooals licht te begrijpen, niet meer te vervangen. Zoo goed als niets is van deze wintergroenten over gebleven en de nood is thans al zoo hoog gestegen, dat men op onze groentenvcllin- gen regelmatig Fransche cn Italiaansche producten kan vinden, die gretig koopers vinden PRIJSSTIJGING. leek de witbevroren ruiten bij grafzerken en dat waren het ook inderdaad want als men het glas oplichtte, dan zag men slechts dood en vernieling. Eindelooze rijen jonge plantjes, onverschillig of het nu sla bloem kool. dan wel pootgoed betrof, lagen ver schrompeld en verschroeid op de d'ep zwarte aarde. Aanvankelijk had men ge hoopt ongeveer nog twee derden van glas producten te kunnen behouden doch hoe meer de tijd verstrijkt des te meer slacht offers er vallen. Zoo goed als geen enkel plantje of de felle vorst heeft er haar stempel in den vorm van een klein bru.n vlekje oo gedrukt. Men heeft al het moge lijke gedaan om bij de slechts licht aange- BOSKOOP. Voor we echter iets schrijven over de wijze, waarop de tuinders meenen. dat zij geholpen moeten worden, willen wil even, zij het ook zeer in het kort, iets zeggen over Boskoop, waar de ruim 800 kweekerijen eveneens zwaar door de vorst zijn ge troffen. In tegenstelling met de tuinderij, waar de producten in hetzelfde iaar waarin zij gezaaid worden ook aan de ve ling worden gebracht zijn nagenoeg alle Boskoopsche cultures meerjarig, d.w.z. voor een heester handelswaarde heeft verloopen meerdere jaren. Oo een Boskoopsche kweekerij zien we dan ook van een bepaalden heester verschillende Jaargangen". De vorst nu heeft van verschillende producten en wel spec.aal van de zoogenaamde zachte" alle jaargangen vernield, zoodat men niet alleen dit jaar niets ter markt zal kunnen bren gen. doch in vele gevallen zeer langen tijd noodlg zal hebben om een culture van een bepaald soort weer op te bouwen. Het zijn echter niet alleen de zachte soorten, die van de vorst geleden hebben ook de harde hebben het zwaar te verantwoorden gehad. Zelfs heesters, die spec'aal worden ge kweekt om het mooie hout. dat zti in den winter hebben en d e dus wel bij uitstek als w r.terhard gelden hebben den strijd op moeten geven. Doch ook bijna alle an dere soorten hebben het zwaar te verant woorden gehad. Bijna allemaal hebben zij zoodanig geleden, dat zij aanmerkelijk zul len moeten worden ingekort waardoor dus een achterstand is ontstaan die z ch spec'aal dit seizoen en de eerst volgende jaren zal doen gevoelen. Aan het begin van onzen rondrit hebben wij geïnformeerd op hoeveel men de vorstschade in heel Nederland schatte en toen men ons antwoordde op dertig a vijf en dertig millioen gul- In korten tijd zijn de prijzen van alle stoken plantjes het verrottingsproces te versche groenten met een ontstellende snelheid gestegen sommige zelfs met 3CO"/o en meer. Terecht klagen de huis vrouwen dan ook steen en been, dat de groenten zoo schreeuwend duur zijn, doch zij dienen hierbij wel te bedenken, dat deze prijsstijging geen uitvinding van de tuinders is om zoo snel mogelijk rijk te worden Integendeel de enkele kwartjes, die zij thans aan de veilingen ontvangen wegen geenszins op tegen de tallooze dub beltjes waartegen zij andere jaren hun producten aan den man brachten. Doch niet alleen de tuinders maken moeilijke tijden mee, ook de handelaren die niet meer aan producten kunnen komen, zien hun inkomsten met den dag slinken. Dagreis naar Breda op 20 Febr. a.s. f.2.- p. p. 4 dg. Bonn am Rhein - Rosenmontag- Umzug, etc. - Alles inbegrepen f. 30. Vraagt ons reisprogramma. AUTOREISBUREAU „BOLHUI S" Apothekersdijk 2 - Leiden - Telcf. 362. 7873 Ilngez. Med.) stuiten, doch zonder succes. Geleidelijk geven zij den strijd od en zooals de zaken er thans voorstaan zullen er per raam van ongeveer 16—20 Dlanten hoogstens een of twee in leven blijven. Met de niet onder glas gekweekte pro ducten is het al even treurig gesteld, zoo mogelijk zelfs uog treuriger, want hiervan is practisch niets overgebleven. Troosteloos, kromgetrokken, in elkaar geschrompeld en verkleurd staan de anders zoo sappige sprultkoolen in onafzienbare rijen als treu rende kruizen op een oorlogskerkhof. Slechts het onkruid is in leven gebleven en woekert welig voort. Het js eigenlijk doelloos om over alle groenten afzonderlijk wat te zeggen. Het is allemaal en overal rond Leiden, bij Gouda, om Rotterdam in het Westland. even naar en ellendig. Wij zagen volwassen peen. practisch reeds tegen een redelijken prijs verkocht, verrot en waardeloos in den grond zitten. Wat tegen den grond geplakt verdroogd loof wees de plaats waar eens een uienveld geweest was en tusschen al deze ellende liepen de onvermoeibare en nooit moedelooze tuinders rusteloos heen en weer de gedachten slechts gericht op de toekomst, de zorg voor het nieuwe pro duct. Onze abonné's, wien allen een dezer dagen per post de gele kaart van de „Geluksrace 1939" is toegezonden, worden er aan her innerd deze kaart, ingevuld, zooals duidelijk staat aangegeven, in te zenden aan het adres van het „Comité tot Verzorging van Daklooze Vrouwen en Jdeisjes van alle Gezindten" te Utrecht, postbus 2004. Alléén de abonné's, die hun kaart inzon den, trekken met de daarop gereserveerde nummers, mede in de groote Nationale Lo terij i Geluksrace 1939), waarvan de trek king reeds 28 Februari as. ten overstaan van notaris Merens te Utrecht, zal plaats vinden. Hoofdprijs is, zooals bekend: 3 Jaar zon der zorgen f. 5.000, Totaal ruim f. 10.000 aan prijzen. Abonné's, die aan deze origineele „Ge luksrace" deelnemen, ontvangen 8 dagen Ba de trekking gratis en franco een offl- cieele trekkingslijst. Hun, die nog geen kaart ontvingen, raden wij aan een of meer kaarten aan te vragen, welke kosteloos door het comité, Postbus 2004 te Utrecht, worden toegezonden. 7884 (Ingez. Med.) door J. W. BURGER. Een reusachtige kerel met breede kin en norsche grauwe oogen kwam het eethuis van Jim Burke binnen, zette zich aan een tafeltje en bestelde: „Broodjes met vleesch. Twee groote. En vlug ook!" Jim had zich in de zestig jaren van zijn leven nog nooit gehaast en deed het dus nu ook niet. Langzaam kwam hij overeind uit zijn rieten stoel, waarin hij achter den koffieketel zat en slofte bedaard naar de ijskast, waarin hij zijn vleeschwaren koel hield. „Met uitjes en augurkjes?" vroeg hij uit de verte. „Ja, mij best Jim had feitelijk weinig zin nog een gast te bedienen. Hij had reeds een half uur lang pogingen in het werk gesteld tot het verzamelen van voldoende energie, om ziin eethuis te sluiten. Hij vond dat het Lijd werd, dat zijn dagtaak afgeloopen was. Door het venster heen staarde hij naar de statige pijnboomen. die zoo scherp afstaken tegen den maanlichten avondhemel. Mei liep ten einde. De avond was helder en alleen boven het vennetje in de verte hing een vochtig waas. De geur van jasmijn, azalea's en rozen dreef uit den tuin van zijn buurman door het open raam naar binnen. Die zou nu weer door uienlucht bedorven worden Een mooie avond, dacht Jimeen verdraaid fitne avond! Om na te denken en te droomen. Dat bedoelde hij brei v„hf. broduct een belangrijk ten minste, al bracht hij zijn gevoel niet urei verloren dreigen te gaan. In ieder ge val sai de nieuwe koude oorzaak zijn, dat net groeiproces veel langzamer gaat dan "ontlaai. waardoor dus de achterstand nog ÏW «rooier wordt. En om dezen achterstand gaat het nu juist, want niet alleen zullen onze tuinders niet dadelijk aan de buiten- 'andsche vraag kunnen voldoen, die natuurlijk op den normalen tijd komt, 'toch bovendien zal wanneer de produc ten eenmaal geoogst kunnen worden alles tegelijk aan de veilingen komen, omdat vrijwel alle tuinders op hetzelfde tijdstip ;n de eerste week van Ja nuari hebben gezaaid. Wat zoo'n 'Uassa-aanvocr, ook al is de vraag rede- 'ijk tegenwoordig, bcteckent, zal iedere onder woorden. Het eethuis van Jim lag aan hot einde van de Wagenstraat, vlak bij den spoor wegovergang. Wie Barton uit het Oosten binnenkwam, moest er voorbij. Maar velen, die trek hadden, liepen er niet voorbij, als de heerlijke etensgeuren uit het huls hun invloed op hun hongerige magen deden gelden. Toch had Jim het er niet op be grepen, dat zijn eethuis nog zoo laat in den avond zijn aantrekkingskracht uit oefende. want hij was doodmoe van een langen werkdag. Hij legde dikke plakken vleesch op de broodjes, sneed augurkjes ln keurige fi guurtjes en zette het bord met den mos terdpot ernaast voor ziin laten klant neer. Hti schrok toen hij in den loop vat: een zware revolver keek. „Koffie. En houd ie bedaard", w! de vreemdeling op effen toon Jim schonk een dampend kop koffie alt'staat het leven, Pat? Alles wel thuis?" den gllmmenden nikkelen koffieketel en toen hij den kop voor zijn bezoeker neer zette, zei hjj zoo gewoontjes mogelijk: „Dan ben je zeker Jake Crook!" „Waarom veronderstel je dat?" „De politie zoekt overal naar je". Toch waar? En. wat zou dat nog?" Ze schijnen het opgegeven te hebben. Denken, dat je de plaat hebt gepoetst". „Binnenkort hebben ze daarin gelijk", zei de man, nog even Ijzig en norsch „Zeg vader, je bent al aardig op leeftijd, is het zoo niet?" „OchJa.,.." „Maar je hebt toch zeker geen zin, om er nu al tusschen -uit te knijpen?" .Needat nu Juist niet". „Doe dan, wat ik je zeggen zal. Ik moest wat eten hebben. En verder heb ik niks met je te maken. Gesnapt?" „Ja zeker". „Ik doe liefst andere lui geen kwaad". Jim herinnerde zich, hoe die kerel bij ziin geruchtmakende ontsnapping nog geen drie dagen geleden, twee menschen neer geschoten had Hij was een gevaarlijk heerschap. „Maak nog wat meer voor me klaar. Voor onderweg. En vergeet dan, dat ik hier geweest ben". „Een oud mensch als ik is kort van geheugen". „Niemand zal naar me vragen. En mocht het wel zoo zijn. nou dan heb je niet de minste verdenking tegen me gehad, be grepen? Ik kwam hier gewoon een kop koffie met een broodje gebruiken. Dat kan niemand jou kwalUk nemen". .En wat doe je nu verder?" „Daar zorg ik zelf wel voor. Kunnen er nog menschen hier komen?" Niet waarschijnlijk. Het is al zoo laat". .Mocht er een komen, dan houd jij Je koest! Doe heel gewoon. Anders schiet lk je neer. begrepen?" „Ja, daar zie ik ie best voor aan". „En zeg eens", vroeg Crook tusschen een paar slokken koffie door, .had je me al herkend, voordat je mijn pistool zag?" „Och wat zal ik zeggen.... Je portret hangt immers overal?" „Ik dacht het al aan je te zien. Daarom wou ik geen risico loopen". Buiten klonken voetstappen. Ze nader den het eethuis. .Daar komt er een aan", zei Crook. Denk aan wat lk gezegd heb. Heel ge woontjes. hooranders...." Een schonkige man trad het eethuis binnen en nam een stoel. Jim zag. hoe de ontsnapte boef ziin wanen onder zijn oksel verstopte. Hii zei bedaard: .Enhoe Pat Verron bestelde twee broodjes. Heb van het niksdoen honger gekregen", merkte hij op. „Voelde het onder het naar huls gaan". .Dat wil ik best gelooven Pat", zei Jim. „Hoe maakte je kleine me d het?" „De kleine?" Pat scheen lang over het antwoord te moeten denken. „Wel die maakt het patent". „Van avond kwam je oudste jongen hier nog langs. Die gaat met den dag meer op jou lijken". „Is dat zoo gek?" „Dat heb ik toch zeker niet gezegd? Hee- lemaal niet gek, dat een oudste zoon spre kend op zijn vader lijkt". Hij zette de broodjes voor den schon- kigen man neer. „Misschien niet zoo lekker als je vrouw ze klaar maakt. Je wilt haar zoo laat op den avond zeker niet wakker maken, wat? Gaat ze vroeg naar kooi?" „Gewoonlijk wel. En ze is zoo verdraaid lastig, weet je?" Verron schrokte zijn broodjes naar bin nen en betaalde aan het buffet. „Nou, wel te rusten, Jim", zei hij .Genacht, Pat, De groeten aan Je vrouw" Verron ging weg. Jake Crook slaakte een zucht van verlichting. .Dat heb te keurig opgeknapt, ouwe jon gen", zei hij. .Ik moest wel", antwoordde Jim. ,Pat I Verron ls de sheriff hier". 1 Hè? Die houten Klaas?" „Tut, tut! Hij is heusch zoo dom niet. Daarom moest lk hem wel aan de praat houden. Als ik jou was, maakte ik nu maar, dat lk wegkwam". Hij reikte Jake een pakje boterhammen over, .Eat zal lk wel doen ook! En denk er om.. als je een woord loslaat „Geen denken aan. Zoo verstandig ben ik zelf wel". Bii wijze van voorzorg rukte Crook eerst de telefoonleiding stuk. „Alleen maar voor de zekerheid", zei hij. „iMsschien ls het ook beter, dat ie er niet od let welken kant lk uitga. Wel te rosten" .Goelen nacht", zei Jim. Hti begon op te ruimen en zijn boeltje schoon te maken. Dan stak hy zijn pijp op en deed behageltik een paar trekjes. Op eens hoorde hij op straat drie schoten vallen. Vinnige, bevelende schoten, die de stilte verbraken. Dan een schreeuw. Jim bleef geduldig wachen Het duurde geen vijf minuten, of Verron kwam met Jake Crook binnen. Crook was gewond en ge boeid. Jim zei: .Heb ik je niet gezegd, Jake, dat Pat nog zoo dom niet was? Hij snapte meteen, dat er iets niet in den haak was. toen ik hem naar ziin vrouw en kinderen begon te vragen. Je moet weten, dat hij geen vrouw en kinders heeft. Ze plagen hem hier er altijd mee, dat hti niet ge trouwd is". Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. den. dachten wij bij onszelf, dat dft getal stellig overdreven moest zijn. Onze excursie heeft ons helaas anders geleerd en do mededeeling, dat deze schatting eerder aan den lagen dan aan den h'oogen kant is achten wij, afgaande op hetgeen wij hebben gezien stellig niet overdreven. Aan het einde van onzen tocht heeft de heer van Kampen on; uiteengezet hoe de regeering z.i. de tu.nders dient te helpen. Da, steun nood'g is. wil men verhinderen dat de geheele tuinbouw ten gronde gaat. staat voor hem onomstootelijk vast. De tuinders, aldus de heer van Kampen heb ben sinds 1932 zeer moeilijke laren door gemaakt Overal werden den export belem meringen in den weg gel»"d en geleidelijk aan verdwenen verschillende groote landen geheel uit de markt. De regeering, heeft velschillende malen ingegrepen, doch zij deed dit geheel willekeurig en hield absoluut onvoldoende rekening met het feit dat de slechte toestanden ln den tuinbouw riet als tijdelijk maar als biivend moesten en moeten worden beschouwd. Een van de voornaamste regeeringsmaatregelen was ongetwijfeld het vaststellen van richtprij zen die echter aanmerkelijk onder den kostprijs liggen. Weliswaar werd hierdoor bereikt, dat n'et het geheele verlies door den tu-nder moest worden gedragen, doch doordat de slechte toestand nu reeds zoo lane aanhoudt ls het gevolg van deze por tiek dat de tuinders hun reserves geheel opgesoupeerd hebben en zij dus niet het minste weerstandsvermogen meer hebben. Een ramp als deze vorstschade, die on tegenzeggelijk een van de ernstigste is. waardoor de tuinbouw ooit getroffen 's. behoort echter door het bedrijf zij het dan ook misschien met moeite gedragen te kunnen worden. In een bedriif als de tuin bouw zal men nu eenmaal altijd rekening moeten houden met tegenslagen en dat is ook niets erg mits niet zooals thans het geval is het weerstandsvermogen om zoo'n slag op te vangen totaal ontbreekt. Een tuinbouwbedrijf zonder een behoorlijke reserve heeft geen reden van beriaan en door haar maatregelen heeft de r°geerlnï bereikt dat btina geen enkele tu'nder meer over reserves beschikt. Wij vragen thans van de regeering geen aalmoes in den vorm van een be drag gelijk aan de geleden schade, doch wij meenen recht te hebben op een steunuitkeering, waarbij het ons moge lijk zal zijn opnieuw reserves te vor men, zoodat wij onze bedrijven bij rampen als deze in stand kunnen hou den. Thans is echter meer noodig. De regeering heeft wat goed te maken aan den tuinbouw en Indien zij prijs stelt op zijn voortbestaan zal zij dat ook moeten doen. Zij zal het verschil tus schen kostprijs en richtprijs, dus het verlies van de tuinders, over enkele jaren genomen, moeten uitkeeren. Deze elsch moge misschien onredelijk lijken, hij is het echter niet. Vooral niet wanneer wli zien met welke enorme bedra gen niet altijd in den vorm van geld de regeering andere bedrijfstakken, zooals b.v. de industrie, die door verschillende contingenteeringen alleen reeds een steun van ongeveer 200 millioen gulden per Jaar ontvangt, steunt. Tenslotte moet de regeering niet uit het oog verliezen, dat de tuinbouw een van de belangrijkste middelen van be staan in ons land vormt, dat er onge veer 40.000 tuinbouwbedrijven in ons land zijn waar ongeveer 120.000 gezinnen of 600 000 personen direct van leven, terwiil daarnaast dan nog de nevenbedryven zijn. waarin ongeveer 290 000 personen werk vinden, zoodat plm. 800.000 Nederlanders of 1/10 van onze geheele bevolking in den tuin bouw een bestaan vindt. Het behoud van den landbouw is dan ook niet het belang van de tuin ders alleen, doch het is een Neder landsch belang. Reeds thans weten vele tuinders niet meer hoe zij de eindjes aan elkaar moeten knoopen. Zij kunnen geen cre- dieten meer krijgen omdat de vooruit zichten voor het a.s. seizoen zoo don ker zijn, economisch zijn hun bedrijven niets meer waard en als deze toestand nog één of hoogstens twee jaar voort duurt, zonder dat door de regeering wordt ingegrepen, dan zal de tuinbouw onherroepelijk verloren zijn en zal aan het Nederlandsche econnomische leven een onherstelbaar verlies zijn toege bracht". De heer Bunschoten, bestuurslid van den N.T.B. gaf als zijn meening te kennen dat de Boskoopsche kweekerijen reeds een stuk op den goeden weg zouden zijn indien h'er, evenals in den tuinbouw reeds het geval is, Drijsregelend werd opgetreden, De afzet der Boskoopsche producten is in handen van ongeveer 70 handelaren, die elkaar op de buitenlandsche markten zeer scherp be- coneufreeren met het gevolg dat de kwee kers niets verdienen en wat erger is. dat de buitenlandsche kweekerijen aan haar regeering om beschermende maatregelen vragen. Amerika is op d e manier reeds verloren gegaan en thans dreigt ook Enge land zijn grenzen voor BoskooD te shi'ten. Wordt een prijsregeling ingevoerd, dan zullen niet alleen de kweekers weer meer voor hun producten krijgen, doch dan zal tevens het afzetgebied kunnen worden behouden en daar mede dus een eeuwenoude Nederland sche tak van bedrijf. Uitgesproken N. van Wijk. broodbakker. Leidschendam, Sluisplein 13 B. R.c. mr. J. L. L. Wery, cur. nu*. J. J. L. Timmer, Den Haag. 3—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13