WILT U Het karakter der werkverschaffing wordt gewijzigd U(i/ïï]odehuip! CAKEBROOD E. R. BEULINK Fry's methode LEIPZIGER VOORJAARS-MESSE 1939 LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 3 Februari 1939 Bestrijding van de werkloosheid vervangt leniging der gevolgen UIT DE BONTE WAERELD ALLEEN Nieuwe regeling begint op 2 April Hoe laat wordt de hoofdbus gelicht MORGEN MAANDAG, DINSDAG EN WOENSDAG WOLLEN-, ZIJDEN-, KUNSTZIJDEN EN WASSTOFFEN N.V. EERSTE LEIDSCHE HULPBANK De minister van Sociale Zaken heelt heden aan de gemeentebesturen het vol gende schrijven gericht: „Zooals u ongetwijfeld bekend is, heeft de regeering besloten het karakter van de werkverschaffing te wijzigen. Vooropstel lende de beteekenis van den arbeid, zal ge leidelijk bestrijding van de werkloosheid zelf de plaats innemen van leniging der gevolgen ervan, gelijk thans het geval is. De voorzieningen, welke terzake moeten ■worden genomen, zullen, (al staat voort varendheid ten deze voorop), zich met een zekere geleidelijkheid moeten voltrekken, teneinde den overgang zonder schokken mogelijk te maken. Hierbij zij opgemerkt, dat slechts die ar beiders geplaatst kunnen worden (in het algemeen slechts één uit een gezin), die volgens de geldende bepalingen eveneens in de rijkssteunregeling zouden kunnen worden opgenomen, benevens zij, die be- hooren tot de groep van die kleine zelf standigen. voor welke de werkverschaffing reeds geldt. De eerste regelingen, die thans, te be ginnen met 2 April a.s., zullen gelden, zijn de volgende: le. De duur van tewerkstelling bij de werkverschaffing, welke thans van week tot week gewijzigd kan worden, zal voortaan telkenmale voor een periode van drie maanden worden vastgesteld, behoudens de mogelijkheid, om in verband met arbeid in het vrije bedrijf de tewerkstelling tijdelijk te on derbreken. 2e. De gemeentebesturen of namens hen de daarvoor aangewezen bureau(x) zullen, in plaats van de inspecteurs, de personen, die geplaatst kunnen worden, aanwijzen en den duur van de tewerkstelling vaststellen, waarbij naar de volgende regelen moet worden gehandeld: a. In gemeenten alwaar de dezerzijds vast gestelde loonnorm voor de werkverschaf fing op 24 cent of lager per uur is be paald. dienen zij. die. werden zij in de steunregeling opgenomen, wekelijks een steun van ten hoogste f. 4,zouden ont vangen, te worden aangewezen voor een tewerkstelling van acht weken in een drie maandelijksche periode. Zij, die, werden zij ingevolge de steunregeling gesteund, in aanmerking zouden komen voor een steun van meer dan f. 4,per week, dienen voor een volle tewerkstelling gedurende drie maanden aangewezen, te worden. b. In gemeenten, alwaar de dezerzijds vastgestelde loonnormen zijn bepaald op 25 26, 27, 28, 29 en 30 cent per uur, ligt de scheiding op de wijze, als is aangegeven on der a, bij f.5 en in gemeenten, voor welke de loonnormen 31 cent of hooger per uur bedraagt, bij f. 6. c. In gemeenten met meer dan één loon norm heeft aanwijzing plaats op gelijke wijze, als onder a en b is aangegeven. Uit hetgeen onder a en b sub 2 is vermeld, blijkt, dat volledige tewerkstelling plaats vindt, wanneer de eventueele wekelijksche steun zou bedragen meer dan resp. f. 4, f. 5, of f. 6. De hierbedoelde steunbedragen van resp. f4. f. 5 en f. 6 zijn die, welke eventueel zou den kunnen worden uitgekeerd over de week. waarin de belanghebbende zich voor plaatsing aanmeldt. 3e. De inspecteurs voor de werkverschaf fing zullen ongeveer veertien dagen vóór het verstrijken van een driemaandelijksche periode aan alle gemeenten in hun ressort opgeven, hoeveel personen uit elk der be trokken gemeenten maximaal bij een of meer werkverschaffingen kunnen worden geplaatst. 4e. De gemeentebesturen zenden een week vóór den aanvang van een nieuwe drie maandelijksche periode aan de inspecteurs twee lijsten. De eene. gemerkt I. vermeldt de namen van hen, die voor volledige te werkstelling (gedurende 3 maanden) en de andere, gemerkt II. van hen, die voor ge deeltelijke tewerkstelling (8 weken in 3 maanden) zijn aangewezen. Kostgangers worden eveneens gedeeltelijk tewerkgesteld (acht weken per drie maanden). Achter de namen van deze laatste categorie te ver melden op lijst n wordt een k. geniaalst, terwijl achter de namen van hen, die niet tegen werkloosheid zijn verzekerd, n.v. wordt gezet. Achter de namen van de ge plaatste z.g. zelfstandigen wordt een z .ver meld. benevens achter den naam van ieder der betrokkenen het voor hem gefixeerde steunbedrag. Afschriften van de lijsten moeten berusten voor controle dezer zijds op het eemeentebureau. dat met de uitvoering van de regeling is belast. Modellij sten zullen uw college zeer spoe dig worden gezonden. 5e. De gemeentebesturen kunnen in over leg met de betrokken insnectie de acht- weeksche tewerkstelling geleidelijk over de driemaandelijksche periode verdeelen. zoo dat zoo noodig en wanneer mogelijk, doch alleen in overleg met de rijksinspectie, de- te-werkstelling ook in „dagen per week" kan worden vastgesteld. Het aantal dagen, dat per week is gewerkt, dient echter dui delijk op de stamkaarten te worden ver meld. 6e. Zoowel zij, die voor volledige als zij, die voor gedeeltelijke tewerkstelling zijn aangewezen, moeten over de geheele des betreffende driemaandelijksche periode als werkzoekende bij het orgaan der arbeids bemiddeling ingeschreven blijven. 7e. De tewerkgestelden behoeven in de driemaandelijksche periode, waarin hun tewerkstelling is geregeld, van eventueele verandering in gezins- c.a. eigen inkomsten geen opgave te ver strekken, noch behoeven zij, voor zoo ver geplaatst in de z.g. niet-werkweken, zich dagelijks te melden. Wel moeten de gemeentebesturen (of de daarvoor aangewezen bureaux) bij de aanwijzing van de tewerkstelling voor de volgende driemaandelijke periode, dus vóór zij opnieuw de lijsten I en II bedoeld onder 4e aan de inspecteurs zenden, nagaan, of de betrokkenen nog wel in gevolge de bestaande regelen in de werklcczenzorg mogen werden opgeno men, voor welk wekclijksch steunbedrag zij in aanmerking mogen komen en of eventueel een redelijke wachttijd moet worden doorgemaakt. Het bij de werk verschaffing in de loopende werkver schaffingsperiode van 3 maanden ver diende loon moet bij de beoordeeling van een en ander buiten beschouwing worden gelaten. Een eventueele wacht tijd wordt gekort op de eerstvolgende driemaandelijksche neriode, m. a. w. als iemand een wachttijd van een week moet maken, mag h*i in de driemaan delijksche periode ook maar evenredig korter werken. Wanneer de hierbedoelde gezinsinkom sten zoodanig verminderen, dat in de werkperiode een periodiek geplaatste „vol" zou kunnen worden toegelaten, zal zoo er voldoende gelegenheid tot tewerkstelling bestaat, in overleg met de rijksinspectie de plaatsing van den betrokkene „ononder broken" worden vastgesteld. Wanneer een arbeider tijdens de z.g. rustweken waarin hij geen hulp inge volge de steunregeling mag ontvangen uit zijn werkloozenkas kan trekken, be staat daartegen geen bezwaar. Met deze uitkeering behoeft bij de vaststelling van de plaatsing in de volgende werkperiode geen rekening te worden gehouden. 8e, Wanneer een tewerkgestelde in een aangewezen periode van 3 maanden, voor het aanvaarden van vrij werk, zijn tewerk stelling onderbreekt en hij meldt zich in die periode weder voor plaatsing aan. dan zal. zoo er gelegenheid bestaat, na overleg met den inspecteur, onverwijld herplaat sing geschieden. Bij de regeling van de te werkstelling voor de volgende driemaan delijksche periode moet evenwel het in het vrije bedrijf verdiende loon in de be oordeeling voor de vaststelling van den eventueelen wachttijd worden betrokken. 9e. Ook in den loop van een driemaan delijksche periode mag in óverleg met de inspectie tot tewerkstelling worden over gegaan. mits er gelegenheid voor plaatsing bestaat en de duur van de tewerkstelling gelijk voor de hand ligt, naar evenre digheid wordt bepaald overeenkomstig de regelen in deze aanschrijving gegeven. Dit beteekent dus, dat door of vanwege het gemeentebestuur steeds duidelijk wordt aangegeven een boeking op lijst I of II, zooals bepaald onder 4e. Wekelijks dienen daarom aan de rijks inspectie te worden opgegeven de namen van de personen, die niet meer om de een of andere reden voor plaatsing in aanmer king kunnen komen, benevens van hen, die tusschentijds dienen te worden geplaatst. Van deze opgaven moeten afschriften wor den gehouden. 10e. Bij de beoordeeling omtrent de voort zetting der plaatsing, dus telkenmale na een driemaandelijksche periode, dient in het bijzonder met de belangen van de groote gezinnen rekening te worden ge houden. Voorts kan in het belang van deze gezinnen, ook worden toegestaan de te werkstelling (8 van de 13 weken) van een tweeden persoon, mits hiervoor door mij toestemming is verleend. lie. Ten behoeve van de beoordeeling der plaatsing dient vóór elke werkperiode door den betrokkene een aanvraag-formulier volledig en juist (zooals dit ook voor de steunverleening gebruikelijk is) te worden ingevuld, waarvan de gegevens van ge meentewege moeten worden gecontroleerd. 12e. De tot nu boe geldende rouleerrege- lingen worden, te beginnen met 2 April as., ingetrokken. Wanneer het aantal voor plaatsing in aanmerking komende personen het aan tal, dat tot de werkverschaffing kan wor den toegelaten, overtreft, dient de rou leering om de drie maanden plaats te vinden, in overleg met de inspectie voor de werkverschaffing. Echter zal, tenzij de omstandigheden hoeveelheid werk, ge zinsinkomsten, vrij werk e d. zulks niet toelaten, de plaatsing van het hoofd van groot gezin ononderbroken worden vast gesteld. 13e. Ten aanzien van de tewerkgestelden, die in kampen zijn gehuisvest, kan in verband met de practische uitvoerbaar heid in overleg met het departement door tusschenkomst van de Rijksinspectie van vorenstaande rouleeringsregeling worden afgeweken. 14e. Alle bestaande regelen, zooals aftrek 50 cent voor niet-verzekerden. toekenning b-steun, levensmiddelen, het niet aftrekken van inkomsten ver kregen door huishoudelijken arbeid, etc., blijven, totdat eventueel daarom trent t.z.t. anders zal zijn beslist, vol ledig gelden." Tot zoover het mlnisterlcele schrijven aan de gemeentebesturen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de vele administratieve bezwaren aan de voorbereiding van de nieuwe regeling ver bonden, het niet mogelijk maken de in voering vóór 2 April a s. te doen plaats vinden. Laatste buslichting ten Postkantore voor de eerstvolgende postverbinding in de richting van Amsterdam Rotterdam 2.40a 1) 15.05 2) 2.40a 1) 15.40 8.15 3) 16 00 2) 7.00 2) 16.00 2) 905 4) 17.20 9.45 19.10 2) 10.20 18.35 10.20 19.40 11.20 19.10 11.20 20.45 2) 1205 20.45 2) 13.15 2) 22.20b 13.15 2) 22.20b 14.15 2) 23.45 2) 22.25 2) 23.45 22.35 2) aansluiting nachttreinen. 23,45 Luchtpost N.O.I. alleen op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Utrecht Leiden-Stad 2.40 1) 12.05 6.30 le bestelling 5.00 16.00 2) 13.40 2e besteding 5.45b 20.15 2) 17.35 3e bestelling De met a aangegeven tijdstippen gelden mede voor Zon- en feestdagen. De met bij aangegeven tijdstippen gelden alleen voor Zon- en feestdagen. 1) Niet op Maandag en daags na een feestdag. 2) Na dit tijdstip kan nog gepost wor den in den postwagen van den aan- sluitenden trein. 3) Alleen op Maandag. 4) Niet op Maandag. Katwijk Noordwijk Leiderdorp Werkd.: 4.55 Werkkd.: 4 55 Werkd.: 5.35 13.15 11.20 6.15 16.10 13.15 12.15 17.00 16.10 17.30 Z.- en F. 4.10 Z.- en F. 4.10 Z.-en F. 5.40 Oegstgeest. Werkdagen: 4.10 4.55 12.05 16.10 1720 Zon- en feestd.: 4.10 Buslichtingen aan het station te Leiden BUS STATIONSPLEIN EN PERRON. De buslichtingen aan het Station ge schieden ongeveer 10 a 15 minuten na de hierboven vermelde lichtingen ten Postkantore. VERMOGEN IN EEN SCHOEN. Verkoopingen zijn altijd omgeven drv,. een zeker waas van geheimzinnigheid vo™ ai voor de particuliere koopers, die 'honen op die wijze Iets bijzonder waardevols i. koopen voor weinig geld. Er zullen echter maar weinig rnenschm zyn, die zoo'n geluk hadden als een zeker. Miss Mabel Bowes uit Toronto in Canada Uit pure nieuwsgierigheid woonde Mk> Bowes een verkooping bij van een spoor wegmaatschappij, waarbij alle in de tre nen gevonden voorwerpen verkocht werden Volgens een voor ons ongewoon gebrul* werden alle pakjes ongeopend verkocht Ook Miss Bowes kreeg lust om iets' te koopen. Ze bood mee en kocht twee Dak jes. Thuis maakte zij ze nieuwsgierig open In het grootste pak zat een paar schoenen' Toen ze deze onderzocht, vond ze in da bankbiljetten ter waarde van 5000 dollar. Het andere pakje bevatte een portefeuille met 200 dollar. Miss Bowes echter had voor deze beide pakjes slechti 2 dollars betaald. HET HUIS DER SLANGEN. Uit 't Engelsche graafschap Wales wordt gemeld, dat een huts in de nabijheid van de stad Llanelly zoo wemelde van rinz- slangen, dat niemand er meer wonen wil de. Overal kropen ze door het huls over den vloer, ln de kasten, op'de stoelen zelfs op de bovenste etage waren ze té vinden, waar zich de slaapkamers bevon den en soms zelfs in de bedden gevonden werden. De bewoners van het griezelt» luis meenden, dat ze de dieren wel uit konden roeien. Op zekeren dag doodden ze „2 slangen; maar den volgenden daz waren er weer evenveel. Nu riepen de be woners hulp in van de gezondheidsdienst' toen deze het huis onderzocht had ver klaarde hij, dat de wettelijke bepaiingen niet voldoende waren, om in dit geval in te grijpen. Ondertusschen hadden verschil, lende natuuronderzoekers, waaronder ook Gerald Leighton, het huis onderzocht. Het „slangenhuls" bevond zich met zeventien andere hulzen in dezelfde straat. Tegen over deze huizen strekken zich uitgestrek te tuinen uit; aan den achterkant der huizen echter ligt onbebouwde grond met kuilen en putten, die bewijzen, dat hier eens gangen en greppels geweest zijn. De heele streek Is bovendien zeer vochtig. Gerald Leighton bracht aan het licht, dat ongeveer zeven jaar geleden de slangen voor het eerst in grootere getalen opge merkt werden en niet alleen in het reeds genoemde .slangenhuis", maar ook in de andere huizen van de straat. Een der be woners zag op zekeren dag een aardig slangetje, dat zich kronkelde voor d haard, na eenigen tijd kwamen daar nog meer slangen bij. Tenslotte zag hij op on geveer 60 centimeter boven den grond een gat in den muur, waaruit de slangen te voorschijn kwamen. En toen dit gat onder- zocht werd, vond men nog een dozijn an dere slangen erin. De huurders verlieten het huls oogenblikkelijk en zonder op te zeggen. De gezondheidsdienst liet den muur afbreken; men vond echter niets bijzonders. Maar het huis werd niet meer verhuurd. Maar ook de andere huizen to de straat kregen soms bezoek van slangen; men meende, dat ze uit de oude gangen kwamen. Maar in het „slangenhuis" krioel de het van deze griezelige dieren, Toen men nu onlangs een gedeelte van het huis afbrak, vond men de verklaring voor het buitengewoon groote aantal slan gen in dit huis. Men vond ln de spleten van den muur niet minder dan veertig groepen eieren, waarvan de meeste reeds zoo ver rijp waren, dat het geen paar uur meer zou duren, voor de slangetjes eruit gekropen waren. Bij elkaar zou dat een vermeerdering van 1200 ringslangen betee- kend hebben. Bij den afbraak vond men nog andere depots van slangeneieren. De verhalen van de bewoners waren dus niet overdreven geweest. Gerald Leighton neemt aan, dat bij het bouwen van het huis in een houten balk een paar slangeneieren gelegen hebben, die door de warmte uit gebroed zijn. De slangen konden zich on gestoord vermenigvuldigen en waren op het laatst zoo talrijk, dat ze de menschen verdreven hadden. COUPONS GIRZON 15 ets. per stuk. Drenteche Stoeten 22 ets. Krentenbrood 16 en 32 ets. Rozijnenbrood 14 en 28 ets. Belgische cramiq 25 ets. Zoet Roggebrood 10 ets. Met krenten14 ets. Met rozijnen14 ets. MARE 40 en 44 - TEL. 1133. 7844 Bij de Firma GEBR. SUSAN Haarlemmerstraat 37-39-41 TONDEUSE 1/10 m.m. f.1— TONDEUSE 3-5-7 m.m. f. 1.25 Zie onze etalages. 7852 ALGEM. VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS in de te houden op 10 Februari 1939 om 4 uur, ten kantore der Vennootschap: Oude Rijn 104. De te behandelen punten als mede Balans met Verlies- en Winstrekening liggen vanaf heden voor aandeelhouders ter inzage. 7817 Aandeelhouders worden her innerd aan het deponeeren van aandeelen aan toonder. DE DIRECTIE. BEGIN 5 MAART 60 Reductie op de Duitsche en 25 op de Nederl. Spoorwegen, uitsluitend voor retourbiljetten UITNOODIGINGEN MET VOLLEDIGE GEGEVENS ZIJN OP AANVRAAG VERKRIJGBAAR BIJ HET Leipziger Messamt - Singel 98 - Amsterdam-C - Tel. 42365 lllllllillllillilllllllllllllllllltlllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllH die advertenties op het gebied van geneesmiddelen en genees wijzen, waartegen bij de Commis sie van Controle geen bezwaren bestaan, worden in het Leidsch Dagblad opgenomen Het Secretariaat van bovengenoemde Commissie is gevestigdSegbroeklaan no. 33 - Den Haag öl||||||||||||||l|||l|||llllllllllllllllllllll|lllllllllll||l|ll||l||llHl|||||||||||||l|l||||||||l||||l|lllllilllllllllllllillllllllir6 12 SINAASAPPELEN 25 cent 10 Jaffa's (sappig) 30 ct„ 1' Mandarijnen 25 ct. Pruimen, Peren, Perziken, Druiven, Jonathans, Wijnsap, Goudre netten. Lt.bl. Spercleboonen 25, Doperwten 26 ct. Uitgew. blik- groenten Andijvie 12 ct. SniJ- boonen 15 ct., Spinazie 12 ct. per pond. 3393a FRUITHANDEL H. VOS Steenstraat 11 - Telefoon 19T- Engelsch, Fransch, Duits'b werkelijk in woord en geschrift machtig zijn Volg da" de doelmatige, interessante lessen volgens (chibles ad f. 10— p. 3 mnd' FR Y's Taal Inst. 52 BREESTR. (ing. Vrouwe' 4—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8