Uit de Omstreken LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 3 Februari 1939 Luchtaanvallen! l\GEZIMEN /TUKKIN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN WEERBERICHT. AGENDA MUSEA. iBuiieu veramwouraeiy&öeio aei rteaactie) Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. DE VERDEELING VAN HET GEZINSINKOMEN. Beleefd verzoek ik U nog opname van onder staande. naar aanleiding van de opmerkingen der Commissie inzake Huishoudelijke Voorlich ting en Gezinsleiding op mijn Ingezonden Stuk Wat heeft een werklooze arbeider aan „ge middelde cijfers", welke een theoretisch karak ter dragen?" Hij dient zich toch „praktisch" te kleeden en te voeden en moet ook „praktisch" kunnen wonen. Wanneer men hem daarvoor geen cijfers kan overleggen, is het beter, aat men een theorie, die kant nog wal raakt, ook maar achterwege laat. Bij nauwkeurig lezen der opmerkingen blijkt toch. dat men het met mij grootendeels eens is. dat degene, die steun trekt, moeite zal hebben daarmede in zijn dagelijksche behoefte als voe ding. kleeding en behuizing te voorzien. Waar wil men hem dan het geld vandaan laten halen, om zich materiaal aan te schaffen, waarvan hij meubelen enz., zal vervaardigen en waarvan zijn vrouw b.v. kleedjes en een tapijt koopt? M.i„ beantwoordt ook daardoor de tentoon stelling in het geheel niet aan het doel als daarvoor aangegeven en ware het beter, dat men andere wegen zocht om den nood der menschen te lenigen. Er zijn nog vele wegen om de werkloosheid te verminderen, laat men daaraan zijn aan dacht schenken en niet aan het zoeken van wegen, die juist weer de werkloosheid zullen vergrooten. U dankend voor de plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend: J. Kleine. Lammenschansweg 10. GEBOREN: Antonius, zn. van C. J. van der Kaay en A. S. Taffijn Alida Jacoba Maria. dr. van A. B. van Wouw en M. G. van der Werf. ONDERTROUWD S. Boelee, gesch. en C. P. van Kempen, jd. OVERLEDEN C. J. Roose, zn. 9 jr. - A. den Hoed, wedn., 85 jaar. KATWIJK AAN DEN RIJN. Schoolverzuim. De commissie tot wering van schoolver zuim kwam in vergadering bijeen. Uit het jaarverslag memoreeren wij dat de com missie 9 maal in vergadering bijeen kwam. Om een onderzoek in te stellen naar de reden der schoolverzuimen werden 38 per sonen opgeroepen. Van deze werden 35 als ongeoorloofd opgegeven. Gevallen van ab soluut schoolverzuim kwamen niet voor. Tot voorzitter werd herkozen Dr. J. Hueting. tot secretaris de heer P. H. Castenmiller. Alg. Ned. Politiebond. Gistermiddag kwamen de leden van den Alg. Nederl. Politiebond uit deze omgeving bijeen om te komen tot oprichting cener aldeeling. Hiertoe werd besloten. De afdee- ling zal den naam dragen van „Katwijk en Omstreken". Het voorloopig bestuur werd als volgt samengesteld: C. Jonker te Kat wijk. Voorzitter. J. Janse te Katwijk secre taris. H. v. Venetiën te Noordwijk penning meester. De omzet aan de veiling. De omzet aan de groenteveiling bedroeg over 1938 f. 371.039.60 terwijl de totale op brengst hl 1937 was f. 353.960.54. Het bedrag van den tuinbouwsteun was aanzienlijk lager dan vorig jaar. n.l. f. 12.732.42 tegen f. 29.314.47 In 1937. Het totaal ontvangen bedrag, omzet en steun, was dus f. 487.21 hooger dan vorig jaar Aan minimumprij zen werd f. 2731.88 ontvangen. Dit is het bedrag der doorgedraaide goedgekeurde producten, hetwelk door de Groente- en Fruitcentrale vergoed wordt. Gevonden voorwerpen: Glacé hand schoenen met kappen, witte ceintuur, huis sleutel. PROTESTANTSCHE ZIEKENVERPLEGING Barometerstand Gistermiddag 2 uur: 771. Hedenmiddag 2 uur: 773. BLTTENLANDSCH WEEROVERZICHT. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Het gebied van hoogen luchtdruk is thans continentaal geworden en bedekt geheel Cen traal en West-Europa. Naar het Zuidoosten reikt het tot de Balkanlanden en naar het Zuiden is het bezig zich over het Middellandsche Zee I gebied uit te breiden. Ook bij de Azpren herstelt I de luchtdruk zich. Op IJsland is de luchtdruk regelmatig da- i lende onder invloed van de zich naar het Noord Westen uitbreidende Oceaandepressie. Boven Scandinavië is de luchtdruk eveneens gedaald en nog langzaam dalende. Terwijl de Zuid- Westelijke luchtstroom aan de Oostzijde der Oceaandepressie warmte brengt op IJsland en tot hoog in het Noorden nam in Finland en in het continentale vorstgebied de vorst overal toe. In Centraal Europa zij n de laagste tempe raturen -10 graden, in Noord-Scandinavië be neden -20 graden. Op de hooge Alpenstations bleef het weer helder en zonnig en ook de berg- stations in de middelgebergten meldden droog en zonnig weer met temperatuur slechts weinig onder het vriespunt. Alleen In het Noord westen en in het hooge Noorden neerslag van beteekeni^ Voorloopig houdt het vorstweer nog aan. WEERSOMSTANDIGHEDEN Binnenland (7 u. 20 voorin.) Den Helder: Mist, windstil: Temp. -4 gr. C., minimum -4 gr. C. Vlissingen: Mist; Zwakke ZO. wind; Temp. -4 gr. C.. minimum -5 gr. C. Dc Bilt: Mist; Zwakke Z. wind; Temp. -6 gr. C., minimum -6 gr. C. Groningen: Heiig; Zwakke Z.Z.O. wind; Temp. -6 gr. C.. minimum -6 gr. C. Maastricht: West: Windstil; Temp. -7 gr. C., minimum -7 gr. C. Geen dezer plaatsen meldt neerslag. OEGSTGEEST. Vergadering Bloembollencultuur. De afd. Oegstgeest en Omstreken van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur verga derde in „Zomerzorg" te Leiden. De ver gadering werd geopend door den w.n. voor zitter de heer G. Lubbe Thzn., die een te rugblik wierp op het afgeloopen jaar, dat voor de bloembollenkweekers nog zeer slecht is geweest. In verband met de periodieke aftreding van de bestuursleden, de heeren G. Lubbe Th.zn. en W. v. Egmond resp. als 2e voorzit ter en penningmeester, zijn in deze functies benoemd de heeren C. Juffermans en A. Boekee. De notulen werden vastgesteld. Naar aanleiding van den vorige vergade ring gevoerde discussies bij de behandeling van de begrooting 1939 van het Hoofdbe stuur over de post salarissen, is van den alg. secretaris een schrijven ingekomen waarin vermeld dat: door den alg. secre taris der Alg. Ver. geen bijbetrekkingen worden vervuld, zoodat het in de begroo ting opgenomen salaris voor deze func tionaris de eenige bron van inkomsten vormt. Deze mededeeling werd voor kennisge ving aangenomen. Voor de as. alg. verga dering werden geen voorstellen gedaan. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Hierna hield de heer Steensma controleur van den Plantenziektekundigen dienst een lezing over „De zoozeer gevreesde Colorado kever". Deze kever is afkomstig uit Amerika en heeft een grootte van pl.m. 1 centimeter. In hoofdzaak komt deze kever voor in aard appelvelden bij tomaten enz. In Nederland werden de eerste kevers gevonden in 1937 en in 1938 kwamen zij reeds veelvuldig voor. echter gelukkig niet in de bollenstreek. Dit ls voor Nederland van zeer groot belang in verband met den export. Er is hier dan ook een wet in het leven geroepen tot bestrij ding van den Coloradokever. Na beantwoording van eenige gestelde vragen besloot de heer Steensma zijn lezing met een ernstig beroep op medewerking tot bestrijding van den Coloradokever. De voorzitter dankte den spreker. Gevonden in de maand Januari 1939: Wollen sok; schoenlaars; huissleutel; lin ker dameshandschoen: zwart rechter kin derschoen; ongbeorduurd tafelkleedje; paar roode kinderwantjes: dames glacé handschoen; bruine mantelceintuur; twee paar handschoenen en 1 rechterhand schoen; zilveren dameshorloge; vulpen; groote schaar; knipmes; bruine wollen handschoen; rijwielbelastingmerk; brui>s heerenhandschoen en een rijwielbelasting merk. Inlichtingen aan het bureau van politie dagelijks van des v.m. 8 tot des n.m. 10 uur. met uitzondering van Zondag. (Niet per telefoon). LUCHTTEMPERATUUR. Laagste temp.': -7 gr. C. (20 gr. F.) 9 uur voorrn.: -544 gr. C. 22 gr. F.). 12 uur 's mldd.: -4 gr. C. (25 gr.. F.) HOOGWATERTIJDEN TE KATWIJK a. ZEE Voor Zaterdag. Voorin, te 2 uur 27 min.: nam. te 2 uur 51 m. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 5.19 nam. tot 7,09 voorin. MAANS OP- EN ONDERGANG. 3 Febr. op: 16 uur 13; onder 8 uur 33. RIJNSBURG. Bijeenkomst Chr. Zangvereeniging „Excelsior". De Chr. Zangver. „Excelsior", hield in de zaal voor Chr. Belangen een propaganda- avond. De heer De Hoop (hulpprediker) opende met gebed na het zingen van Ps. 150. Daarna zongen allen staande 2 verzen van het Wilhelmus, waarna de heer De Hoop een welkomstwoord sprak. Eerst werd het geestige stuk „de Pech vogel" opgevoerd, waarna „Excelsior" op fraaie wijze eenige liederen zong, o.a. Zondagmorgen en de Nacht. Ook bij het stuk „De geleende koekepan" werd zuiver gezongen. Spel en zang getuig den van grondige voorstudie. De heer Alb. Hogewoning bood de pianiste, mevr. Spaar garen. mej. Gaykema en den directeur den 'neer De Rock, bloemen aan. Daarna zong „Excelsior" weer eenige liederen, o.a. „Het Geuzenvendel op de thuismarsch". Na een samenspraak ..Advertentiegevolgen" en eenige andere stukjes en het zihgen van Gez. 3 3. sloot de heer De Hoop dezen, in alle opzichten geslaagden avond. Ten slotte volgde een verloting. Algemeene Vergadering. De Prot. Ziekenverpleging hield haar Al gemeene Vergadering. Door afwezigheid van voorzitter en vice-voorzitter stond de vergadering onder presidium van den heer A. den Haan. In zijn openingswoord gewaagde spr. van dank jegens God welke de vereeniging rij kelijk zegende in het afgeloopen vereeni- gingsjaar. Aan het jaarverslag van den secretaris ontleenen wij het volgende: In Bethcsda werden 14 patiënten ver pleegd met 545 verpleegdagen. In de serre in huur bij het Groene Kluis werd 1 pa tiënt verpleegd met 165 verpleegdagen; 8 patiënten kwamen 160 maal onder de hoogtezon; verplegingsartikelen werden 382 maal uitgeleend. In de wijk werden 28 kraamvrouwen geholpen en een paar maal eerste hulp verleend; aan 302 patiënten werd 7120 maal thuis hulp verleend; aan 321 patiënten werd hulp verleend in de Polikliniek die 7122 maal kwamen; de zus ter was eiken Woensdagmiddag op het Con sultatiebureau voor Zuigelingen aanwezig en legde hiervoor 263 bezoeken af; voor tuberculosebestrijding werden 494 bezoeken afgelegd. De penningmeester de heer E. J. Dijk stra lichtte het financieel jaarverslag toe. Aan de exploitatierekening over 1938 ont leenen wij: Ontvangsten: contributies f. 2580.49, giften f.411. Bazar comité f. 1250, subsidie gemeente f.600, huur serre f.340. hoogtezon f. 90.50 .verpleeggelden f. 1831. Uitgaven: Verbandmiddelen en instru menten f. 226.66. salarissen f 2207.72, huis houding f. 2649.80, diverse exploitatiekosten f. 786.28, interest f. 696.21, inventaris ge bouw f. 289.36, inventaris polikliniek f. 200, afschrijving verliessaldo 1937 f. 45.18. De winst over 1938 bedroeg f. 3.78. De heeren C. v. d. Heiden en J. M. van Hoorn controleerden de boekhouding van den penningmeester en hadden bericht gezonden dat zij de boeken in orde had den bevonden. De penningmeester maakte er de aanwe zigen nog opmerkzaam op dat het zeer zou zijn toe te juichen indien de contributies zouden stijgen. De heer J. van Leeuwen. J. van Nieuw koop en L. v. d. Voet waren als bestuurs leden aftredend. Z ij werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Na de rondvraag sloot ds. W. G. Krijkamp met dankgebed. In de sloot gereden. Op den nieuwen Rijksweg is even voorbij het Warmonderdam-viaduct een uit Rot terdam kamende auto, omstreeks half elf des avonds van 't rechte pad afgeweken en in de naast den weg gelegen sloot terecht gekomen Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De wagen werd zóó beschadigd, dat deze moest worden, weggesleept. Teraardebestelling van den heer T. D. Cigga&r. Op de Ned. Hërv. begraafplaats had on der groote deelneming de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den heer T. D. Ciggaar. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Krijkamp, die naast woorden van troost, ook dank bracht voor hetgeen de overledene voor de Herv. Kerk gedaan had. De heer Itjeshorst sprak als vriend eeni ge woorden van afscheid. De bewoner gaf „niet thuis!" Toen een melkslijter zich bü een alleen wonend sigarenhandelaar vervoegde om zijn waar af te leveren, kreeg hij geen ge hoor. Ditzelfde overkwam direct daarop een bakker. Hun gezamenlijk pogen had even min succes, dus werd een ongeval ge vreesd en de politie gewaarschuwd. Deze was spoedig ter plaatse en kreeg ook geen gehoor. Derhalve besloot zij het huis binnen te gaan. Dit geschiedde via een balcon van de buren, doch van den be woner was geen spoor te ontdekken. Daal de toegang tot den winkel afgesloten was, moest de terugtocht langs denzelfden weg geschieden. Toen men weer voor den winkel geko men was. kwam de bewoner juist aanwan delen. Tableau! SASSENHEIM. De Tooneelvereeniging „Amicitia" heeft in het K.S A.-gebouw onder veel be langstelling een voorstelling vóór de R.-K. werkloozen gegeven. De vereeniging werd daartoe dooi giften van milde ingezetenen in staat gesteld. VOORHOUT. Herwonnen Levenskracht. In café „Boerhave" hield „Herwonnen Levenskracht" een jaarvergadering. De voorzitter de heer B. v. d. Lubbe opende waarna men het financieele verslag uit- bracht. In het afgeloopen seizoen werden 235 loten verkocht en voor f. 85 aan speldjes terwijl er 130 nieuwe stuiversvrijwilligers toetraden. De inkomsten bedroegen f. 68.40 en de uitgaven f. 36.35 Het saldo van het laar 1937 bedroeg f.35 29. saldo 1938 f.3185 zoodat momenteel in kas is f 67 14 Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. J. v. d. Lans en Adr. v. d. Berg. Zilveren jubileum der Chr. Zangver. „Voorhout's Gemengd Koor". De Chr. Zangver. „Voorhout's Gemengd Koor", directeur de heer C. v. d Keur Jr., van Lelden, gaf ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan een schitterend geslaagde jubileum-feest-uitvoering, in de smaakvol versierde zaal van het Parochiehuis. De avond werd geopend door den Eere- Voorzitter, ds. J. J. H. Klomp, die eerst voorging in gebed, waarna hij een harte lijk welkomstwoord sprak en een over zicht gaf over de afgeloopen 25 jaar. Spr. eindigde met een felicitatie aan de leden, het bestuur en de begunstigers der Zang vereeniging. Wij merkten op. vele gemeenteraadsleden, terwijl tijdens de pauze de burgemeester mr. G. F. W. v. Berckel en kapelaan G. J. M. ten Have zich bij de vele genoodigden schaarden, zij werden door den voorzitter der Zangvereeniging, den heer H. J. Renee verwelkomd. Als No. 1 werd gezongen het Bondslied, vervolgens het zeer zware „Lauda Sion" van Mendelssohn-Bartholdv door het Kooi en de solisten, onberispelijk ten gehoore gebracht. Hierna volgden de liederen ..Het Lam Gods" van Gottfr. Aug. Homi- lius. Psalm 146 en „Dc Schoenlapper" van J. P. J. Wierts De leiding berustte bij den directeur, den heer C. v. d. Keur Jr., het orgel werd bespeeld door den heer T. Kra nenburg van Lisse, pianist was de heer H. Hermans uit Haarlem De sopraansoli werden gezongen door de dames mevr. A. KnoppertTerpelle, mej. D. den Haan en mej. G. den Haan. De burgemeester sprak woorden van ge- lukwensch. Een applaus werd gebracht voor den oud-voorzitter-oprichter den heer G. Hoogervorst. Namens den Ring van Zangvereenigin- gen te Leiden, sprak de heer B de Zeeuw en reikte den voorzitter een medaille over namens het Rlngbestuur. terwijl het koor een lauwertak ontving. Namens de oud leden voerde de heer G K. Spierenburg het woord, die het jubileerenö koor een fraaie boekenkast aanbood. t Na afloop vierde de reciteerdub „U.V.K." uit Leiden, eenige stukjes op, die veel suc ces hadden. De voorzitter sprak een dankend slot woord, waarna sluiting van dëzen gezelli- gen avond volgde. VOORSCHOTEN. Vereen. „Veilig Verkeer." Het is geruimen tijd geleden dat van de vereeniging „Veilig Verkeer" iets werd ver nomen. maar thans is er opleving. In samenwerking met de hoofden der scholen en den chef veldwachter is een commissie samengesteld, teneinde de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen een verkeersexamen te doen afleggen. De on derwijzers zullen den kinderen het onder richt op verkeersgebied geven, teneinde de gevaren, welke op den weg dreigen, door goede voorlichting, tot een minimum terug te brengen. In de examencommissie hebben zitting genomen de heeren J. Smit, S. S Leppink, J H. Romijn, G. C. Verrips en S. v d Me°r en enkele bestuursleden der vereeniging. In een in Maart te houden vergadering zal de datum van het examen worden vastgesteld. Viering van Prinses Beatrix' verjaardag. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix heeft. „Benvenuto" onder leiding van den heer J. G. Wakka. uit Leiden, een concert gegeven in het Ge bouw voor Chr. Belangen, terwijl de aföee- ling Leiden van ..De Prlncevlag" onder leiding van den heer Cebol haar medewer king verleende. Nadat geopend was met het Volkslied sprak de voorzitter van „Ben venuto". de heer M. Wiersma, een woord van welkom tot de aanwezigen en in het bijzonder tot jkvr. L. H. baronesse Schim- melpennlnck v. d. Oye. Het eerste gedeelte van het programma werd verzorgd door „Benvenuto", en vooral de marsch „Alte Kameraden" van Teike vond een enthousiast onthaal. „De Princevlag" maakte vervolgens haar entree en wist aller harten te winnen. „Benvenuto" liet nog enkele nummers hooren, waarna besloten werd met de ko raal „Dankt, dankt nu allen God". Het was een mooie en waardige herden king van den eersten verjaardag van Prin ses Beatrix, waarvoor de medewerkenden alle eer toekomt Op den Leidscheweg heeft de politie gisteravond J. J„ alhier, aangehouden omdat hij nog een geldboete moest betalen Bij de aanhouding verzette hij zich, waardoor een rijwiel werd beschadigd. Op het politiebureau heeft J. tenslotte betaald, waarna hij op vrije voeten is ge steld. WARMOND. Uitvoering Muziekvereeniging „Warmond's Fanfare". Onder zeer groote belangstelling gaf de Muzlekver. „Warmond's Fanfare" een uit voering in hotel de Stad Rome. De voor zitter, de heer J. Bergman opende en be groette speciaal mr. E. E. Men ten. be schermheer der vereeniging. wiens aan wezigheid op zeer hoogen prijs werd ge steld. Nog heette spr. welkom notaris P. H. Romeyn eere-voorzitter, de vertegenwoor digers van de zusterafdeelingen en de ge noodigden. Spr. releveerde oa.. dat de muziekvereeniging in het afgeloopen jaar beslag had weten te leggen op twee eerste prijzen, behaald op het nationale muziek concours te Rotterdam. Dit succes is in de eerste plaats te danken aan den directeur den heer M. Bolderdijk. Als dank hiervoor bood spr. namens de werkende leden den heer Bolderdijk een geschenk aan. Od verzoek van den voorzitter hechtte de heer Menten de prijzen aan het vaandel, waarbij deze de hoop uitsprak dat hieraan nog meerdere lauweren zouden worden toegevoegd. Hierna konden wij canstateeren, dat het met de prestaties der vereeniging „cres cendo" gaat. Zoowel aan de techniek als aan de bekwaamheid der spelers werden groote eischen gesteld, doch het korps bleek geheel voor zijn taak berekend te zijn Er viel van mooie en goede muziek te genieten en vooral de Girofle Girofla Ouverture" van Ledocq en de Faust werden op buiten gewone wijze vertolkt. Hulde komt toe aan den directeur en de leden voor dezen ge notvollen avond Na een verloting werd het tooneelstuk „Aannemen. Ik kom", een liefdespotpourri door Th. de Jongere en Jan Everwijn op gevoerd. Dit stuk vol geestige momenten werd uitstekend gespeeld. Alles was tot in de puntjes vorzorgd; het vlotte spel ver hoogde zeer de aantrekkelijkheid War mond's Fanfare kan op een goed geslaag den avond terug zien. HEDEN: N. Rijn 19: Mij. voor Toonkunst, Lezing drs Ed. Reeser. 8 1/4 uur nam. Maandag. „In den Vergulden Turk": Alg. Verg. 3 Oct. Vereen., 8.15 uur nam. Stadszaal (kleine zaal)Cello-recital Henk Berghout, 8.15 uur nam. Academisch Historisch Museum: 's Dinsdags en 's Vrijdags van 10—12^ en 25 uur. Toegang kosteloos. Expositie van platen betr. Academie. Eiken werkdag 1012en 25 uur kosteloos! Stedelijk Museum „Dc Lakenhal". Oude Sin gel. Geopend ln Januari. November en Decem ber van 103 uur in Februari, Maart, April, Mei en October van 104 uur en in Juni, Juli! Augustus en September van 105 uur; op do Zondagen, de Tweede Paasch- en Pink- Kerstdagen v.af 1 u. Entrée op Zon- en feest- sterdagen, den Hemelvaartsdag en de beide dagen bovengen, kosteloos, 's Maandags f. 0.25, overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg 28. 1 April—1 Oct. 105 uur. 1 Oct.—1 Nov. 104 uur. 1 Nov.—16 Febr. 10—3 uur. 16 Febr.—1 April 10—4 uur. 's Zondags van 1—3, 4 of 5 uur. Entrée: 's Maandags f. 0.25; overige dagen f. 0.10. Rijksmuseum v. Nat. Hist., v. d. Werffpark, Ingang Raamsteeg: Werkdagen 8.30—12, 1,so ft uur; 's Zaterdags 8.30—12 uur: Kosteloos. Rijksherbarium, Nonnensteeg 2a: Dageltjka van 9—12.30 en 2—5.30 uur. Kosteloos. Ncdcrl. Hist. Natuurwetenschappelijk Museum (Steenstraat la); Alle werkdagen behalve *s Maandags van 104 uur; 's Zondags 1—4 uur. Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Geopend op werkdagen van 1.30—4.30 uur nam. 's Zon dags gesloten. Kosteloos. Tot 31 Maart: Ten toonstelling van prenten en teekeningen „Het Schip". Rijksmuseum van geologie en mineralogie «Garenmarkt lc): Op werkdagen van 9—12 en IVi4 uur. Kosteloos. Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat) Geopend alle werkdagen van 10—3 uur 11 Nov. —16 Febr.) van 104 uur (16 Febr.—1 April en I Oct.—1 Nov.) van 105 uur (1 April—1 Oct.) Alle Zon- en Feestdagen van 1 uur af. Ge sloten: 3 Oct. en Nieuwjaarsdag Maandag f. 0.25; alle overige dagen f. 0.10. DIVERSEN: 's Dinsdags, Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau. 9Vfc—11 uur voorin. Arbeidsbeurs (Levendaal)Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol* waardigen, 78 uur nam. 'sWoensdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatlebur. v. Alcoholisten 8 u. n. n. 's Donderdags: Inst. voor Praeventieve Ge neeskunde (1ste Binnenvestgr.. 22). Inenting tegen diphterie. 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags: Inst. v. Praeventieve Genees kunde. Consultatiebureau v. Beroepskeuze. 4—5 uur nam. BIOSCOPEN: Luxor-Theater. Stationsweg: 8 uur nam.: „De rechtzaak der Deruga". Eiken dag behalve Vrijdags oog om 2 uur, Zondag 2—7 en 811 uur. Trianon-Theater, Breestraat 31: 8 uur nam. Woensdag- en Zaterdagnamiddag 2 uur: „Vier dochters". Zondag van 2—7 uur doorL voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: 8.15 uur nam.: „Mannequin". Woensdag- en Zaterdagnam. 2.30 uur. Zon dag doorl. voorstelling van 2—7 uur en 8.15 uur. Casino-Theater, Hooge woerd 49: 8 uur nam.: „De Jantjes". Zondag van 4 tot 7 en van 8 tot 11 uur, Woensdag ook 2% uur nam. Casino-Theater: Instituut voor Cufcureele Films Zaterdag nam. 2Vi uur. Rex-Theater, Haarl.straat: lederen werkdag 2 en 8 uur nam. „Marie Walewska". Zondag 27 uur doorl. voorstelling en 8 uur nam. Nova-Theater «Katwijk aan Zee): Vrij-, Zater- en Maandag: „Verloren in ofe wildernis", 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 28 Jan. t.m. Vrijdag 3 Febr. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telefoon 502 en G. T. Reyst, Steenstraat 35, Telefoon 136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek Wilhelmlnapark 8, Telefoon 274. Beschermt U tegen de gevolgen van Bedenkt dat nalatigheid Uwerzijds in hel nemen van beschermingsmaat regelen gevolgen met zich kan brengen voor U en tallooie anderen. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok Rapenburg 9. Leiden. WASSENAAR. De restauratie der Dorpskerk EENIGE BIJZONDERHEDEN OVER DE WERKZAAMHEDEN. De restauratie der dorpskerk, waarmee men in September begonnen is, vordert: thans goed. Het schip der kerk werd eer. ruïne, daar de muur, waartegen de kan sel stond, afgebroken moest worden. Doch om goed op te bouwen moet men eerst veel afbreken. Wat men op deze wijze bereiken kan. is vooral zichtbaar aan den toren. Wie zich de lappendeken van allerlei steen her innert, zinloos in elkander geknutseld, zal nu te meer getroffen worden door het rijke spel van steenen, dat thans in kleur en lijn aan vakman en leek een bron van genot geeft. Wanneer straks alle steigers van den toren zijn weggenomen, zal al vanuit de verte de ranke, elegante toren met zijn sierlijken spits onze bewonderende aan dacht vragen. Van diohtblj zal men aller lei kleine onderdeelen kunnen ontdekken, die vroeger met liefde en vakkennis waren aangebracht, doch die bij latere gelegen heden bijna waren weggemetseld. Zoo zijn onder de galmgaten, die nu als zoodanig dienst doen, ook de oude galm gaten gevonden, waarin de klok vroeger hing, toen de toren lager was dan thans. In de Jaren 17391741 toch heeft de oude toren .met groote baksteen opgemetseld, er een verdieping bijgekregen en sindsdien dateert de achtkantige spits. Ook deze hoogere verdieping is geheel in stijl ge restaureerd De klok. die uit 1454 dateert en sinds 1581 in den Dorpstoren hangt, heeft 1.1. Zondag na eenige maanden van zwijgen weer haar klassieke klanken over het dorp uitgezonden, de menschen oproe pend tot hoogere dingen. De nieuwe wij zerplaat ook reeds op de vier muren aan gebracht. Over eenige weken zal het uur werk geplaatst zijn en tot groot gerief van de omwonenden de tijd weer van dit hoo-c punt af worden aangegeven. De wijzerpla ten zijn niet als vroeger in het midden aangebracht, omdat dan de stijl van het ?-2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 6