V GERZQN VROOM DREESMANN Oh teóf* wiiju/ze Moeilijkheden in België 28449-47 N.VLEIDSCHE MANUFACTURENHANDELVAN 28449-47 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Vrijdag 3 Februari 1939 Opening Café Billard Hoogewoerd 65 95 KALFSVLEESCH met 10 cent per pond kunnen verlagen Ara. Minister-president Spaak bij betooging gewond Spaak treedt niet af OLYMPIA. SIMPLEX de koffermaehine voor iedereen L. DEMMEME ZOON f. 85. Weer zo'n unieke aanbieding! Ck Modehuis Vark itoW, dcMt& coewufe d/tUt/tftcdui VttotdM UtWi dnk 'kwaAljP) Cf/mfïdt toa/vidc aiour1-00 patronen-.. 1.00 ruitstof1.00 koffietafel De katholieke afgevaardigde Baillori heeft in de Belgische Kamer een wets voorstel ingediend tot wijziging van het eerste artikel der wet op de amnestie van 1! Juni 1937. Van Cauwelaert verklaarde tegen het voorstel te zijn. Baillon gaf als zijn mee ning te kennen, dat zijn voorstel nadeel toebrengt aan geen enkel der burgerrech ten van de veroordeelden, die onder de amnestiewet vielen; het wil slechts belet ten. dat deze geamnestieerde veroordeelden toegang krijgen tot eerefuncties, die tot dusverre slechts aan de waardigsten wer den verleend. Dit is door de regeering ver waarloosd en spr. en de zijnen willen haar daaraan herinneren. Vervolgens ging de Kamer over tot be spreking van een voorstel tot in behande ling nemen van een grondwetsherziening, ingediend door Truffaut, socialistisch af gevaardigde uit Luik. en strekkende tot het invoeren in België van een federatief systeem. Minister Marck deelde mede. dat de re geering Dinsdag a.s. haar standpunt te kennen zal geven. Van Cauwelaert verzocht uitstel van stemming, hetgeen door de Kamer verwor pen werd. De eerste minister, Spaak, verklaarde moe en ontmoedigd te zijn door de werkmethoden der Kamer. ..Dagelijks zegt men tegen mij te werken en voort durend werpt men sinaasappelschillen op mijn weg. Ik heb er genoeg van. .tien wil, dat ik mij met ernstige zaken bezig houd en men belet het mij. Ik verklaar, dat de Kamer mij helpen zal. of wel, dat ik zal heengaan. Onver wacht werpt men hier de ernstigste voorstellen ter tafel en men wil mij den tijd niet geven om na te denken." Op deze woorden werd op talrijke ban ken geapplaudisseerd, terwijl van andere banken gejoel weerklonk. Truffaut ver klaarde, dat zijn voorstel geen verrassing was voor Spaak Tusschen de socialisten ontspon zich dan een levendige discussie en de communist Relecom verweet Spaak ver deeldheid te willen brengen onder de socia listische linkerzijde. Het tumult werd hierop nog grooter. zoo dat de voorzitter de vergadering schorste. Na de heropening kondigde de Kamer voorzitter aan, dat hij het in behandeling nemen van het voorstel Truffaut in stem ming z»u brengen. Spaak vroeg dan echter Jet woord. Hij verklaarde, dat hij tijdêns de schor sing der vergadering zijn collega's heeft geraadpleegd. Het voorstel-Truffaut is in opportuun op grond van den binnenland- schen en buitenlandschen toestand des lands. Spaak verontschuldigde zich voor de felheid, waarmede hij had gesproken Met 111 tegen 62 stemmen en 4 onthou dingen werd een in overweging nemen van het voorstel-Truffaut tenslotte verworpen. Met 88 stemmen tegen 86 en 7 stemmen blanco besloot de Kamer verder over te gaan tot de orde van den dag voor zoover betreft de interpellatie-Mundeleer betref fende de benoeming van dr. Martens in de Koninklijke Vlaamsche Academie voor Geneeskunde. Daarop interpelleerde de Vlaamsch-na- tionalist Croonenberghs de regeering over de zaak-Grammens, dien hij onmiddellijk op vrije voeten wil zien gesteld Met opstaan en zitten werd het wets voorstel betreffende wijziging van de am nestiewet om geamnestieerden te beletten eereposten te bekleeden. verworpen. De minister van Justitie hield een rede, waarin hij uiteenzette, dat de toepassing der taalwetten beter is dan men zegt. De regeering kan de daden van Gram mens niet rechtvaardigen. Gezien de her haling 'ran de door Grammens gepleegde wetsovertredingen heeft de justitie ge meend hem niet op vrije voeten te moeten stellen. Grammens geniet in de gevangenis een begunstigde behandeling. Na geleden te hebben aan een lichte verkoudheid, is zijn gezondheidstoestand weer bijna nor maal. Daar hij zich over de koude be klaagde. heeft men hem een electrischen radiator in zijn cel gegeven. De minister kan niet tusschenbeide ko men om Grammens in vrijheid te doen stellen en wensoht, dat op het oogenblik ook niet. Invrijheidstelling zou geen zin hebben. De zaak was hiermede beëindigd en de vergadering werd gesloten. Gisteravond is de Belgische minister president, Spaak, nabij zijn woning in een buitenwijk van Brussel door een groep mannen aangevallen en aan het Minister-president Spaak. voorhoofd gewond. De betoogers, hoofd zakelijk Franskiljonsche oud-strijders en jongelui, hielden de auto van den premier, die huiswaarts reed, aan. Toen hij uitstapte, overvielen zij hem. Het Belgische telegraafagentschap meldt in dit verband o.m. het volgende: De heer Rens, die in de auto van den eersten minister zat op het oogenblik van den aanval, heeft het volgende medege deeld In den loop van den avond werd Spaak die in zijn kabinet aan het werk was, op gebeld door zijn huis. Hem werd medege deeld. dat betoogers het huis hadden om singeld en dat de heeren Cox en Louveau hem opwachtten. De eerste minister besloot onmiddellijk naar huis te gaan. Aangekomen bU den Ingang van de Rue de la Jonction, waar hij woont, werd zyn auto omringd door groepen betoogers. Spaak stapte uit en wilde, met de hulp van een secretaris en zijn chauffeur door de betoogers heendringen. Een tiental hun ner wierp zich toen op den premier en sloeg hem met oe vuisten in het gelaat, zij sloegen hem den hoed van het hoofd. Wat de kneuzing betreft, die Spaak heelt opgeloopen. het schijnt, dat deze niet van ernstlgen aard is. Zoodra bekend was geworden, dat Spaak het slachtoffer was geworden van een aan slag. heeft de procureur des Konlngs, Gans- hof van der Meersch, zich naar de woning van den premier begeven, teneinde een on derzoek in te stellen naar de omstandig, heden, waaronder het gebeurde zich heelt afgespeeld. Er hadden reeds vele arrestaties plaats, oa. van een die Spaak met een parapluie te lijf wilde. Nadat de heeren Cox en LouVeau ver trokken waren, hebben gendarmerie en po litie de straten In de buurt van de woning van Spaak ontruimd. Na hun gesprek met Spaak hebben Co* en Louveau verklaard, dat de eerste-mi- nister niet zou aftreden en dat hij hun verklaard heeft voor zijn daden slechts verantwoordelijk te zijn tegenover den Ko ning en het parlement. 44 bakelite toetsen. Autom. lmtomschakeling Breede wagengeleidtng Mooi recht schrift verzekerd. Terugsteltoets enz. Vraagt demonstratie. KANTOORMACHINEHANDEL HAARL.STRAAT 169—219 - TELEFOON 1400 7848 A.S. ZATERDAGMIDDAG 5 UUR 3342a Beleefd actnbevelend, P. SINTEUR. Amerika brengt ons een nieuw model OPKNOOPPAKJE met practische pa tentsluiting en ge borduurd anker, ver vaardigd van prima was- en kleurechte jeans, in marine, bleu, beige en bruin. Leeftijd 2'/2 tof 4 iaar Leeftijd 5-7 jr. 2.25 De S. V. V. te Leiden maakt bekend, dat de Slagers den prijs van het 7840 De S. V. V. 7833 Voor weinig geld iets extra's, dat is de groote waarde van onze Ronde Prijzen-reclame. En wat U wordt aangeboden, dat zijn din gen, die U dagelijks noodig hebt. Morgen V. D. dus niet vergeten! Groote bus talkpoeder Heerenzakdoeken, Mica deurplaten, met Bosje houten lepels, diverse heerlijke met gekleurde en witte facetrand, glashei 3-deelig, speciale parfums 0.10 ruiten, 43 X 43 der0.10 prijs 0.10 centimeter 0.10 Schrijfbloc, 100-vels, met Badhanddoeken, zware Linnen overloopers, don- Babytruitjes, wit, keurig 50 ondoorzichtige kwaliteit, wit met roode kergrijs met roode rand, afgewerkt, maat 1 enveloppen0.25 rand en franje, 40 cm. breed, per en 20.25 - 58x110 cm0.25 Meter0.25 Vlokkenzeep, onze be- Presenteerbladen, gede- Molton dekens, geheel Damespantoffels kende prima kwaliteit, coreerd met Oud-Holl. effen wit, stevige kwali- van peau-de-pêche, met per pond 17'/2 ct„ motief, teit, 100 X 140 crêpe zool, in rood nu 3 pond voor 0.50 flinke maat0.50 centimeter 0.50 blauw of bruin 0.50 Dictaat-cahiers m. linnen Engelsche zelfbinders. Dameskousen, Borstelhangers, kaft, 160 bladz., merk Redmill, waschbaar natuurzijde, fijn weefsel, met prima borstel 0.75 5 stuks voor 0.75 en onkreukbaar, in de nieuwste pracht-collectie 0.75 tinten0.75 Graslinnen lakens, prima Deurmatten, zeer goede Kussens, gevuld m. prima Tafelkleeden, kwaliteit, met br. zoom, kwaliteit, flinke maat, kapok, overtrokken met aardig bloempatroon, ge- twee-persoons, of nieuwe kleuren en bijzonder aardige schikt voor serre en 125 x 160 cm. 1.00 ÜltüH 4-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12