Rond Roosevelt's verklaringen Donderdag 2 Februari 1939 [EIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Buitenland Weer een grensincident RECHTZAKEN Sympathie en critiek De moord op Tetje Hof. Stadsnieuws SPORT MARKT BERICHTEN BEURSOVERZICHT s—1 rOOLSCHE ONDERZEEBOOT AAN POOLSCHE REGEERING OVERGEDRAGEN. In tegenwoordigheid van tal van auto riteiten heelt de directeur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", ir. H. Wesseling, namens de maatschappij de door deze gebouwde Poolsche onderzeeboot ..Orzel" heden te Vllssingen aan den vertegenwoordiger der Poolsche regeering, den Poolschen gezant te 's Gravenhage, V. Bablnski, overgedra gen. XEDERLANDSCHE PROTESTANTSCHE CHRISTELIJKE SCHIPPERSBOND. Gisteren werd in „Krasnapolsky" te Am sterdam de algemeene vergadering gehou den van den Nederl. Protest. Chr. Schlp- persbond, onder leiding van mr. M. Krijger, burgemeester van De Lemmer. Bij de bestuursverkiezing werd tot voor- litter gekoeen mr. M. Krijger, terwijl de j secretaris, de heer T. A. Cornet, werd her lozen. Hierop volgde de behandeling van on derscheidene voorstellen, waarbij aan het licht trad, dat met name in het Noorden des lands de nood onder de binnenschip pers zoo hoog geklommen is, dat er bittere 1 armoede wordt geleden. De vergadering be sloot met klem aan te dringen op de in stelling van een rijkssteunregeling en op de verlaging van diverse seheepvaarttollen en haven- en kadegelden. Voorts werd nog van gedachten gewisseld over het moei lijke vraagstuk van het onderwijs aan schipperskinderen, in het bijzonder met betrekking tot het z.g. ltgplaatsonderwljs, waarbli werd aangedrongen op eenheid In de te behandelen leerstof. Nadat nog tal van scheepvaart-technische kwesties be handeld waren, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. AAN GRENS RUSLAND—MANDSJOEKWO. De regeering van Mandsjoekwo heeft een krachtig protest Ingediend bij de sovjet- regeering, door bemiddeling van den sovjet- consul te Charbin, tegen een nieuw geval van onwettige overschrijding der Wester- grens dobr sovjettroepen op 31 Januari. Ongeveer 100 man geregelde sovjet-Rus sische militairen trokken bij Mengkoslll, op ongeveer 100 km. ten Noordoosten van Mandsjoell. de grens over. Zij kwamen uit Kailastzevsky. Zij vuurden op een Japan- schen grenspost, welke het vuur beant- woordde. Na een gevecht, dat langer dan een uur duurde, slaagden de Japansche grenspa- trouilles erin de sovjet-russische indringers, die vijf dooden achterlieten, terwijl drie san werden gewond, terug te drijven. De Jspanneezen hebben geen verlies geleden. 15 MILLIOEN DOLLAR VOOR OPRUIMING VAN KROTTEK'. De „housing administrator" Nathan Strauss en de burgemeester van New-York Laguardia. zijn het eens geworden over een plan ten bedrage van 15 millloen dollar voor de opruiming van krotwoningen ln New-York. VERZET TEGEN EEN BENOEMING. Het conflict tusschen president Roose velt en de conservatieve democraten ln het congres ls gisteren scherper aan het licht getreden toen de senaatscommissie voor rechtskundige aangelegenheden met 15 tegen 3 stemmen de benoeming verwierp van Floyd Roberts tot federalen dlstrlcts- rechter In Virginia. ARITA ANTWOORDT OP INTERPELLATIES. In antwoord op vragen in het Japansche parlement heeft de minister van bulten- landsche zaken, Arita verklaard: Japan heeft niet de bedoeling de belan gen van derde mogendheden in het Verre Oosten voorbij te zien. Japan wil slechts, bi samenwerking met Mandsjoekwo en China een machtigen economlschen band vormen. HU gaf toe. dat Engeland en Amer.ka aan Tsjang Kal Sjek financieelen steun verleenden doch deze steun moet niet worden opgevat als een economlschen druk op Japan. De opbloei en welvaart van Duitschland vormen een waarborg voor den vrede en het herstel van de vernielde orde. Japan erkent de taak van Duitschland in Europa jooals Duitschland de taak van Japan ln Oost-Azlë erkent. De samenwerking tus- sehen Duitschland en Japan draagt bij tot den wereldvrede. De Fransche pers ls zeer tevreden met Roosevelt's verklaringen. Bailhy (Le Jour)vraagt of het feit, dat Roosevelt bij voorbaat de noodzakelijkheid proclameert van hulpverleening van zijn land aan de democratieën de berooide autocratieën niet zal tegenhouden op de oorlogshelling. Bourgties iPetit Parislen) schrijft: „Wel ls waar denkt Roosevelt er voor het oogen- bllk niet aan zijn land te doen deelnemen aan een eventueel Europeesch conflict, doch hij pleit voor een hulpveileenlng, welke de ontzaglijke Amerlkaansche hulpbronnen ter beschikking zouden stellen van de Europee- sche democratieën ingeval deze zouden worden aangevallen. Donnadieu ri'Epoque) acht dit gebaar van Roosevelt veelbeteekenend, te meer daar het na de Amerikaansche belofte komt Frankrijk eenige honderden vliegtuigen te leveren. Vivleres (l'Ordre) verklaart, dat Roose velt met zijn beslissende woorden de hoop cp vrede doet schijnen, daar het duidelijk is, dat de dictatoren met dat vooruitzicht zich niet zullen mengen ln een bij voorbaat verloren partij. Brossolette (Populaire) zegt, dat het noo- dig is, dat Frankrijk om deze politiek te rechtvaardigen en niet te ontmoedigen zich stoutmoedig moet betoonen. Harmei (Peuplei schrijft: De verklarin gen van Roosevelt zijn een zeer groote daad, waarbij helder inzicht samengaat met moed. Anders de Duitsche pers! Wij hadden niet gedacht, schrijft de „Boersenzeitung". dat Roosevelt, nog geen 24 uur na de rede van den Fuehrer, zulk een openlijke oorlogsdreiging van stapel zou laten loopen. De wereld is nog onder tien Indruk van de rede van den Fuehrer; zij gevoelt, zooals het overwegende deel der wereldpers aantoont, de rede als een uiting van kracht en een betooging van den wensch naar vrede. Aan Roosevelt komt dat zeer ongelegen. Daarom blaast hij ter stond de oorlogstrompet, volgens zijn be kende methode, om een actie der demo cratische wereldbeschouwing tegen de to talitaire landen te ontketenen. Hij wil door redevoeringen als van eer gisteren, Frankrijk en Engeland langza merhand dwingen af te zien van de poli tiek van toenadering tot Duitschland en Italië. Met den uitroep: „de Amerikaan sche grens ligt in Frankrijk", miskent hij gladweg het feit, dat tusschen de ministers von Ribbentrop en Bonnet een stuk getee- kend werd, volgens hetwelk er geen grens kwesties meer lusschien belde landen be staan. Hij verzwijgt de ware beteekenis van de rede van den Fuehrer en voert met dubbele kracht zijn aanstichting tot oorlog, welks achtergrond, hij aanduidt door te zeggen: Amerika mdet erop voorbereid zijn de democratieën te meipen tegen den drie hoek: Berlijn, Rome, Tokio, De driehoek keert zich tegen het bolsjewisme. Roose velt echter ls de groote democratische ver dediger van het bolsjewisme. Hij gevoelt zich, sinds sovjet-Rusland door binnen- landsche crises is verzwakt, de militaire voorvechter van het communisme. Hij heeft zich ontpopt als de staatsman, die zijn macht en invloed gebruikt om in het be lang der internationale elementen van ver nieling, den vrede en de overeenstemming te saboteeren. De „Lokal-Anzeiger" schrijft: Roosevelt zou niet. de eerste zijn, die zich van bln- nenlandsche politieke moeilijkheden tracht los te maken door naar buiten te slaan. Duitschland en eigenlijk alle Europee- sche volkeren moeten echter weigeren belast te worden met de gevaarlijke hypo theken voor de Amerikaansche experimen ten en moeten zich tegen die verstoring van' den vrede krachtig verzetten, welke gedragen wordt over den Atlantischen Oceaan, terwijl de Europeesche staatslie den alle pogingen in het werk stellen tot een dragelijke overeenstemming en een duurzame nieuwe orde te geraken. De „Daily Telegraph" schrijft: Dat president Roosevelt de woorden be zigde „onze grens ligt in Frankrijk" is waarschijnlijk valsche schijn, doch een aanwijzing, dat de president voornemens ls krachtig te strijden voor zijn verklaarde politiek geen moreelen of materieelen steun te verleenen aan aanvallers. Volgens de „News Chronicle" moet het volk der Vereenlgde Staten, wanneer het wenscht te leven ln vrijheid, democratie en verdraagzaamheid, zijn invloed op dat punt laten gelden. De verklaringen van president Roosevelt zijn voor de onpositle ln Amerika aanlei ding te eischen, dat al hetgeen de buiten- landsche politiek betreft, ter kennis van het publiek wordt gebracht. Overigens spre ken vooraanstaande personen van het staatsdepartement en het departement van de schatkist hun voldoening uit over de ontvangst, welke de commissie den presi dent heeft doen deelachtig worden. Een onthulling van senator Maas De republikeinsche afgevaardigde Maas heeft in een bijeenkomst van de vlootcom- missie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat hij inlichtingen heeft ont vangen volgens welke Duitschland. met toestemming van Japan, de Carolinen- eilanden zou versterken. President Roosevelt zal manoeuvres bijwonen. Gezaghebbende kringen deelen mede, dat Roosevelt een deel der manoeuvres van de Amerikaansche vloot ln de Oaralblsche zee zal bijwonen aan boord van den kruiser „Houston". De manoeuvres moeten met name aantoonen of de vloot met succes een blokkade voor Adt geheele Amerikaan sche continent kan verzekeren ter verde diging tegen een mogelljken uit Europa komenden aanval. OPNIEUW TWINTIG JAAR GEVANGENIS STRAF GEËISCHT. In hooger beroep heeft het gerechtshof te Arnhem heden de strafzaak behandeld tegn den 25-jarigen v. d. W. koopman te Almelo, die op 25 Mei 1938 te Almelo de twaalfjarige Tetje Hof heeft vermoord. HIJ was deswege door de rechtbank te Almelo wegens doodslag tot tten jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De officier van justitie, die wegens moord levenslang had geëlscht, was tegen dit vonnis in hooger beroep gekomen. De advocaat-generaal, mr. Hermans, merkte in zijn requisitoir op, dat verdachte met koel overïeg heeft gehandeld en elschte wegens moord twintig jaar gevangenisstraf, met ter beschikking stelling van de regee ring. De verdediger, mr. H Vrind uit Almelo, drong aan op bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Almelo. De uitspraak is vastgesteld op 16 Febru ari as. MILITARIA. De reserve-eerste-luitenants P. G. Jager, P. van Sprang en C. P. Verkroost. allen van 6 R.V.A., zijn in den rang van lsten luite nant benoemd bij resp. het 1ste en 2de reg. luchtdoel-artillerie en het 19de regiment motorartillerie. MOTORCLUB LEIDEN. Na afloop van de ledenvergadering, waarin de heer J. du Prie werd benoemd tot tweeden penningmeester, ls een zeer geslaagde clubavond gehouden, welke cul mineerde in de toetreding van zes nieuwe donateurs -trices) DE PSYCHIATER IN HET STRAFPROCES BEROERING IN DE GEVANGENIS. 1.000 gedetineerden weigeren voedsel. Men vreest een oproer in de gevangenis vsn San Qentln (Californlë), de grootste staatsgevangenis in de Vereenigde Staten, waai 4 000 van de 5.300 gedetineerden voed sel weigeren, aangezien zij ontevreden zijn over de gevangeniskost. Den laatsten tijd zijn de gevangenen nu eens weerspannig, clan weer rumoerig. Teneinde de gemoederen te kalmeeren, neeft de directeur verandering gebracht in r m Uze van hel eten- Do gevangenen zijn eenter nog steeds mopperig en het verzet ■teemt in omvang toe. DE BOMAANSLAGEN. Verdachten voor den rechter. Zoowel te Londen als te Manchester heb- nnrti vandaag eenige personen voor den O OtJevechter moeten verantwoorden, be- ,„„u'oigd betrokken te zijn geweest bij de Jongste bomaanslagen. e Londen zijn 12 mannen voor den rech- t'orschenen. te Manchester twee vrouwen en zeven mannen, ue vorige maal werden zij beschuldigd van 1 onwettig bezit van ontplofbare stoffen diDHUUrwapenen' ziJ worden thans beschul- aVu11 samenzwerlng. w- beschuldlgden bevinden zich in voor- 10oPige hechtenis. Voordracht van prof. mr. B. M. Taverne.. Op uitnoodiging van den Juridischen Kring van de R.-K. Studentenvereeniging „Sanctus Augustinas", sprak prof. dr. B. M. Taverne, vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden, gisteravond in een der zalen van het Academiegebouw over het onderwerp: ,,De deskundige, in het bij zonder de psychiater in het strafproces". De heer J. Hustinx, praeses van den Ju ridischen Kring, sprak een kort openings woord, waarin hij prof. Taverne dankte voor het gunstig antwoord, dat deze op het verzoek van den Kring om in het Leidsche Academiegebouw te spreken, heeft willen geven. Prof. Taverne wilde zijn rede aanvangen met het bespreken van het centrale punt van 't strafproces n.l. de strafrechter. Hoe staat de rechter tegenover het spreek woord „Tout savoir e'est tout pardonner". (Alles weten is alles vergeven). In &e laat ste jaren voor het nieuwe bewind kwam in het Duitsche strafrecht een nieuwe idee men was daar ni. van meening dat de rechter, indien hij weet hoe een misdaad tot stand komt, niet meer durft fce straf fen en inderdaad werden de straffen daar geleidelijk minder streng. Of dit ook in Holland het geval is geweest, kan moeilijk worden nagegaan. Alles weten is echter niet alles vergeven, juister is wat een Duitsch geleerde zei: alles weten is be scheiden zijn" of misschien wel zooals iemand zei: het is goed dat wij niet alles weten, anders zou net wel eens moeilijk kunnen zijn om te vergeven". Spr, wilde het vervolgens hebben over den deskundige in het strafproces. Onder deze deskundigen tellen wij velen: „de lijk schouwers, de schriftkundige, de verkeers- deskundige". Prof. Taverne wilde echter in het bijzonder spreken over den psycholoog, den psychiater. Wat wordt aan een psy- chiater in het strafproces gevraagd^ De 1 normale vraag berust op art. 37 en luidt: lijdt de verdachte aan geesterstoornissen in zoodanige mate dat de tenlaste gelegde fei ten hem niet kunnen worden aangerekend?" Een juist antwoord hierop te geven is I voor een psychiater een dikwijls niet ge- i makkelijke taak en deze moeilijkheid is de oorzaak geworden van veel verwijde- 1 ring tusschen jurist en psychiater. Niet I zelden gebeurde het, dat de door den psy chiater ingediende rapporten onjuist of on volledig waxen. Van déze onjuiste rapporten noemde spr. enkele dikwijls zeer Komische voorbeelden. De verwijdering tusschen jurist en psy chiater vond voorts haar oorzaak in het feit, dat het menigmaal voorkwam dat een psychiater plaatsing van een verdachte in een krankzinnigengesticht adviseerde, en als zulks geschied was de directeur van het gesticht den verpleegde ontsloeg, soms reeds na één of twee dagen, omdat deze „krankzinnige" wederom was genezen. Nog een derde kwestie kwam in het ge ding. De jurist vreesde dat de psychologie in den rechtszaal langzamerhand zulk een omvang zou gaan aannemen, dat de recht spraak als zoodanig daardoor in het ge drang zou komen; een meening die geheel ongemotiveerd was. De toestand van elkaar niet willen begrijpen is langzamerhand voorbij; de psychologie veranderde van ka rakter; de experimenteele psychologie had zich baan gebroken dit alles met het gevolg dat tusschen rechter en psychiater een betere samenwerking tot stand kwam. Met betrekking tot den psychopaath en zijn straf zeide spr., dat een psychologisch inzicht van allen, die over deze menschen zijn aangesteld, noodzakelijk is en met voor beelden toonde prof. Taverne aan, dat een inzicht in de psychologie en de psychiatrie zelfs voor een gevangenbewaarder noodza kelijk is. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen een 63-jarigen rentenier uit Hille- gom die terecht heeft gestaan omdat hij zonder toestemming een aansluiting had gemaakt op de radiocentrale aldaar. De of ficier van Justitie, mr. Sikkel had een ge vangenisstraf van 4 dagen geëischt. De Rechtbank veroordeelde den verdachte tot een geldboete van f. 30.— subs. 15 dagen hechtenis. Diefstal door middel van braak. De Rechtbank deed vervolgens uitspraak ln de zaak tegen een 37-jarigen koopman uit Amsterdam, vroeger woonachtig te Hille- gom, die terecht heeft gestaan whgens diefstal door middel van braak. Verd. had zich op 25 October j.l. te Hillegom, nadat hij een ruitje had verbrijzeld, toegang ver schaft tot de woning van den heer J J. W. v. W. aan de Meerlaan en uit de gang een winterjas en uit de woonkamer een drietal spaarpotjes weggenomen. De officier van justitie had geëischt een gevangenisstraf van 1 jaar. waarvan 8 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 Jaar en als voorwaarden gesteld, dat hij gedurende d en proeftijd- geen sterken drank ma? gebruiken en tevens dat hij zich moet stellen onder toezicht van het Nederlandsche Consultatie Bureau van Al coholisten te Amsterdam. De rechtbank veroordeelde de verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf waarvan 6 maanden voorwaardelijk met 3 Jaar proef tijd en met dezelfde voorwaarden. Veiligheid van het verkeer in ge vaar gebracht. Een chauffeur uit Leidschendam, die in hooger beroep terecht heeft gestaan, omdat hij in de Weeresteinstraat te Hillegom een aanrijding had veroorzaakt, was doori den Kantonrechter te Haarlem veroordeeld tot een geldboete van f. 15.— subs, 20 dagen hechtenis. De Officier van Justitie had in verdachte niet zoo zeer den schuldige gezien. Hij had vrijspraak gevraagd. De Rechtbank sprak verdachte thans vrij. De middagbeuitk De uitlatingen van Roosevelt inzake de buiten- landsche politiek van de Ver. Staten werden ter beurze van Amsterdam voor kennisgeving aan genomen, aangezien zij klaarblijkelijk meer wer den beschouwd als een meenlngsultlng. dan wel als daadwerkelijke politiek. Aan het Damrak bestond heden zelfs een goed prijshoudende stemming en het vaste verloop van de beurs te Londen was hieraan niet vreemd, aangezien men uit de koersbeweging in het groote Engelsche financleeele centrum meende te mogen opma ken, dat ook in Engeland de verklaringen van het Amerikaansche staatshoofd voorshands nog niet te verontrustend behoefden te worden op gevat. Uit het geheele marktverloop bleek ech ter heden, dat wederom een zeer gereserveerde houding werd aangenomen, want er waren maar weinig orders uit te voeren en de handel was bepaald stil. Ondanks de koersdaling in New- York waren de Amerikaansche waarden vrijwel onveranderd en meerendeels werd op of iets I boven de slotprijzen van gisteren afgedaan, waarbij de koersen aanvankelijk nog een klei nigheid naar boven gingen. De omzetten waren echter gering en zelfs de toonaangevende staal- aandeelen en de papieren, welke tegenwoordig op den voorgrond treden, gaven maar beschei den affaire te zien. De lokale markt had eveneens een zeer kalm verloop. Koninklijken werden echter tamelijk drulc verhandeld en daarbij kon gedurende het ge heele beursverloop een groote open hoek wor den waargenomen. Bij de opening werd gehan deld op ongeveer het peil van de vorige slot- not eering, doch reeds spoedig werd een op gaande lijn gevolgd en aankoopen voor buiten- landsche en in het bijzonder Fransche rekening speelden hierbij een niet onbelangrijke rol. Toen de koopers, welke orders voor vreemde rekening uitvoeren, zich echter terugtrokken, kon een kleine verzwakking worden geconsta teerd. zoodat de topprijs niet gehandhaafd bleef. In Suikeraandeelen ging maar weinig om, behoudens in H.V.A.'s. die nogal wat beweging veroorzaakten. Reeds dadelijk bestond een vaste stemming en geleidelijk aan liep de koers naar boven, totdat per saldo ten opzichte van gis teren een koerswinst van verscheidene procen ten kon worden gemaakt. De minder courante Suikeraandeelen waren vrijwel geheel verwaarloosd en ook de aandee- len Vorstenlanden trokken slechts geringe be langstelling. De Tabaksmarkt was stil. onge veer prijshoudend en zoo goed als niet veran derd. De handel In Rubberaandeelen stagneerde bijna volkomen. Zelfs in Amsterdam Rubbers werd slechts nu en dan een enkel stukje ge daan en daarbij bewoog de koers zich vrijwel aanhoudend even beneden de 200 pet.-lijn, zoo dat de koers in doorsnee vrijwel niet verschilde bij die van gisteren. De incouranten lieten niets van zich merken. De Scheepvaartmarkt was stil en ongeani meerd. waarbij echter geen groote mutaties be hoefden te worden opgeteekend. Van de Industrieelen werden de Philips-aan- deelen iets lager ingezet: waarna nog een kleine inzinking plaats vond. Unilevers en A. K. U.'s waren prijshoudend met slechts kleine koers verschillen. De Fokker-aandeelen openden en kele procenten beneden het vorige slot, doch maakten nadien een flinken sprong naar boven. In beleggingsfondsen werden slechts weinig zaken gedaan. De Nederlandsche Staatspapieren waren aan den luien kant. De koersen onder gingen overigens geen verandering van betee kenis. De Fransche spoorwegobligatiën waren prijshoudend. De Duitsche markt had een ge drukt voorkomen. DAMMEN. KAMPIOENSCHAP VAN LEIDERDORP. De wedstrijden om het kampioenschap van Leiderdorp zijn gisteravond aangevangen. De belangstelling voor deze wedstrijden is groot, o.a. nemen eenige spelers uit Leiden deel. ter wijl ook Slegtenhorst tot de deelnemers behoort. De uitslag der eerste ronde is. Kampioenschap: C. Meinema—R. Marbus 02; J. v. d. BoschJ. Hulsman Sr. 20; J. van Sandijk—A. de Langen 20; L. van Eg- mondN. Hoogervorst n.d.; J. B. v. d. Wijn gaardW. v. Heusden 20. 2e klasse: M. de Koning—A de Haas 2—0; A. Kruidenier—W. v. d. Zwan 20; J. v. d. Lin den—J. v. d. Zwan 02; S. Zwanenburg—J. Colijn 0—2; G. P. DilleJ. van Tongeren 0—2; I B. HoogervorstW. Wolff 02; G. v. d. Zwan— R. v. d. Zwan 20; C TeunissenC. Zwanen - I burg 2—0. I Als attractie waren door den heer J. Huis man Sr. voor dezen openings-avond een tweetal prijzen beschikbaar gesteld, welke gewonnen werden door jJ. Colijn en C. Zwanenburg. WISSELKOERSEN. Londen 8.69 3/8 (8.69 1/4); Berlijn 74.60 (74.52'/»)Parijs 4.913/4 (4.91'/*); Brussel 31.40'/» (31.42); Zwitserland 41.97 (42.—); Kopenhagen 38.82'/! (38.82'/»); Stockholm 44.80 (44.80); Oslo 43.70 (43.67'/»); New York 1.857/8 (1.857/8); Praag 6,37 6.40): Lire 5.55 (5.55). Prolongatie VtPart. disc. 1/8'; Daggeld 1/4: Registermarken 28 1/4; Handelssperr- marken 7 3/8; Reismarken 46; Bank papier 211/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. De heeren A Ruygrok en J. L. van Eisen, thans tijdelijk schrijver 2de klas, resp. werkzaam aan de Inspecties Dir. Bel. lste afd. en Invoerrechten en Accijnzen al hier. zijn geslaagd voor het examen van candidaat-teekenaar bij het kadaster. Men zie voor verder Stadsnieuws en mogelijke Nagekomen Berichten pag. 3 van het Tweede Blad. ,Wees maar niet bang. ik zou alleen graag het adres van die dame daar willen weten AMSTERDAM, 2 Febr. De Britsche financieele autoriteiten hebben beslist, dat de waarde van het goud in het be zit van de Bank van Engeland zal worden ge herwaardeerd, d.w.z. zal worden aangenomen tegen den geldenden marktprijs, die op het oogenbllk ongeveer 148 shilling per ounce van 31,1 gram bedraagt, terwijl het voorheen werd berekend tegen den voormaligen prijs van circa 85 shillings per ounce. In cijfers uitgedrukt, zal de goudvoorraad dus aanmerkelijk stijgen, hetgeen beteekent, dat de gouddekking van het in omloop zijnde bankpap. grooter wordt hetgeen uiterlijk althans oen goeden indruk zal maken, daar tegelijkertijd de fiduciaire circulatie zal verminderen. Deze fiduciaire circulatie omvat dat gedeelte van den biljettenomloop, dat niet door goud was gedekt, en waarvoor aldus een dekking in Britsche schatkistbiljetten werd gevonden. Deze maatregel heeft wel licht ten doel. het vertrouwen in eht pond sterling te versterken, maar de krachten, welke geregeld hun invloed op dit ruilmiddel doen ge voelen. worden daarmede toch niet weggenomen. Vastgesteld kan echter worden, dat de goud- vooraad van de Britsche circulatiebank wordt aangepast aan de werkelijke waarde, waardoor de situatie inderdaad overzichtelijker wordt, ter wijl tevens mag worden aangenomen, dat deze stap is als een verdere verdediging van het Britsche ruilmiddel en in dit opzicht kan een en ander gunstig worden beoordeeld. Wat. Amerika aangaat, zoo heeft President Roosevelt te kennen gegeven, op welke wijze hij meent, dat de Ver. Staten hun standpunt zullen i bepalen ten aanzien van de internationale poli- 1 tiek, doch zijn opvattingen worden nóch in Europa nóch in de Ver. Staten onverdeeld be- wonderd. Het koersverloop van Wallstreet resul- teerde gisteren in een kleine reactie, die naar het scheen, verband hield met de verklaringen van Roosevelt ten aanzien van de internationale politiek. Uit den omzet, die niet meer dan 580.000 aandeelen bedroeg, kon overigens duide lijk worden opgemaakt, dat men er de voor keur aan gaf het verloop van zaken af te wach ten. LEIDEN. 1 Febr. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken" Per 100 Kg.: Roode kool 6.308.60; Sav. kool 6.30—7 90; Boerenkool 1429; Rapen 1603.10; Prei 7.1011.80; Gekookte kroten 48; Uien 1.707.70: Peen 4—9.20; Spruiten 430; An dijvie 3035; Nero 6.70—12.50; Witloof 10—26; Per 100 stuks: Knolseldery 49.10. BENTHUIZEN. 31 Jan. Aanvoer 1313 kip peneieren 3.503.70. BOSKOOP. 1 Febr. Diversen: Prunus- Triloba le soort f. 0,911,02; idem 2e soort 48 —73 ct: Mahoniatakken 20 ct; Seringenbloemen blauwf. 0.601,10; idem (wit) le soort f. 0.84 —1.25; idem 2e soort 3957 ct; Azalia mollus- takken le soort f. 1,802,50; idem 2e soort f. 1.101.30; Sneeuwballen 60 ct; Wllh. Kordes rozen) f. 2,60; Azalia-Indica in pot, per stuk 27 cent. GOUDA. 2 Febr. 1939. Veemarkt. Aange voerd in totaal 1087 stuks waarvan 19 slacht- varkens. Vette 23%—24% ct. per pond, levend met 2e. korting; 551 magere varkens 20—32; 355 biggen 8—13; 3 runderen 175—250; 166 nuchtere kalveren 36.50; 10 bokken en geiten 2—5. Han del alle soorten matig. Algemeene markt: 114 partijen kaas. Prijzen le kwal. met ryksmerk van 2627. 2e kwab met rijksmerk van 24—25; crisisaftrek 8,2 ct. 86 ponden boter. Goeboter 80—85; weiboter 75— 80 per pond. Handel vlug. 156500 partijen eieren. Kipeieren 3.253.75; eendeieren 3.303.60 per 100 stuks. Handel matig. Coöp. Zuid-HolL Eierveiling g. a. (C. Z.H. E.) te Gouda. Aanvoer 115500 kipeieren. Prijzen: 56 58 kg. f. 3.45—3.50; 58/60 kg. f. 3.50—3.60; 60 62 kg. f. 3.60—3.65; 62/70 kg. f. 3.65—4.10; bruine 58/70 kg. f. 3.50—4.50; kleine eieren f3.40 345 per 100 stuks. Aanvoer 1500 eendeneieren. Prijzen: f.3—3.45 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN, 1 Febr. Groenten- veiling Roode kool 6—6.90: Gele kool 5—7.50; Gr. kool 35.60; Uien 68.50; Waspeen 0.90 1.85; Kroten 5085; Knolselderv A 1015. B 7—9.30; Boerenkool 0.98—1.27. NAALDWIJK. 1 Febr. Bond Westland Witlof 7—23; Alicante 43; Peen 13—14; Prei 5—9.40; Boerenkool 0.501.10; Spruiten 1.90— 3.60. NAALDWIJK. 1 Febr. Coöp. Centr. Westl. Sn ij bloemenveiling Spectrum 4.80—7.30; Sal mon 4—6; Licht rose 6.10—7.90; Wit 5.50—7.60; Geel 4.805.20: Gemengd 5.50—6; Robert Au- wood 7.30—7.60; Calla 13—24; Amarvllis 18—21; Hyacinthen 2.70—4.40; Plumosa 24—55: Spren- gerle 21—28; Freesia 1531; Buttercup 22—41: Copland 16—21; Rose Copland 28—31: Victoire 16—25; Will. Pitt 25—33; Bartigon 21—17; Al bino 45—48; Le Notre 30—48; Brahms 15—IK; Mr. v. d. Hoeff 13—19; Gele Prins 16—20: Cou- ronne d'or 21—23; Theeroos 16—22; Murillo 15—16. RIJNSBURG. 1 Febr. Groentenveillng Aardappelen 60—70; Kroten 70—80: Waschneen 1.10—1.70; Roode kool 4—7; Gele kool 4.50—7 20: Uien 58; Knolseldery 412; Boerenkool 0.50 —1.40. VOORSCHOTEN. 1 Febr. 1939. Veiling V.P.V. Kippeneieren f. 3.60—3.80; Kuikeneieren f.3.4i 3.60 per 100; Konijnen f. 0.15 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3