ELTAX-BUS Leidsche Ambachtsschool M gaat uitbreiden LAATSTE BERICHTEN Valsche munters staan terecht LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 2 Februari 1939 Bouw zal ongeveer f. 275.000 kosten Na hun arrestatie te Leiden De „markies", die zwijgt De beste verbinding tnsschen alle stadswijken Binnenland Na langdurige onderhandelingen met de directie der Ned. Spoorwegen is het bestuur van de Ver. „De Leidsche Am bachtsschool" erin geslaagd van ge noemde directie een terrein te verkrij gen. gelegen ten westen van het be staande gebouw aan den Haagweg. waardoor het mogelijk is geworden om ln een langgevoelde behoefte aan uit breiding te voorzien. Er zal naast de oude school een nieuw gebouw van drie verdiepingen en met een front- breedte van 14 meter verrijzen, waar van de plannen, ontworpen door den architect, den heer Bern. Buurman, bereids door de regeering lijn goedge keurd. De bouwkosten, inclusief cen trale verwarming en electrische instal latie, doch exclusief den inventaris, zullen circa f. 275.000 bedragen. Ziedaar de verheugende mededeeling, welke de voorzitter. Ir. J. J. G. van Hoek en de directeur, de heer G. E. E. Kuyntjes ons gisteren deden. Het bestuur der school stelt reeds meer dere jaren pogingen in het werk om voor enkele vakken van het onderwijs een be tere huisvesting te verkrijgen, omdat ver scheidene lokalen eigenlijk niet aan rede lijke eischen voldoen. Het nieuwe gebouw komt te staan wes telijk van het bestaande en zal een front- breedte krijgen van 14 meter. De thans al daar gelegen brandstoffenopslagplaats van de firma Perquln, wordt westwaarts ver plaatst. Het gebouw zal 12 lokalen tellen, te weten drie teekenzalen en een theorie lokaal op de eerste en tweede verdieping; de derde etage wordt ln beslag genomen door een ruime schilderswerkplaats en een bergzolder vcor gereed gekomen werkstuk ken, terwijl op den beganen grond de auto- en motorherstellers een ruimer practijklo- kaal zullen krijgen. Onder het gebouw wordt een kelder ge maakt. berekend op de berging van circa 400 rijwielen; de regeering was vooralsnog niet bereid om de inrichting van dezen kelder dienstbaar te maken aan de zaak der luchtbescherming! De hoofdingang tot het geheele gebouw ls geprojecteerd in den nieuwen vleugel. In het oude gebouw zullen meerdere tus- schenmuren worden uitgebroken. Het ligt in de bedoeling om de publieke aanbesteding medio Maart te doen plaats vinden, terwijl de nieuwbouw op 1 April van het volgende jaar gereed zal moeten zijn om de nieuwe leerlingen ie ontvangen. Het aantal leerlingen der Dagschool be draagt momenteel 450, dat der Avondschool 710. Bij deze bezetting kwam het voor. dat bijvoorbeeld de meubelmakers in de gan gen hun werkzaamheden moeten verrich ten. De géreed gekomen werkstukken wer den bewaard op den zolder der voormalige Zeevaartschool, in welk gebouw ook ce Avondschool ten deele was ondergebracht. Met ingang van 1 April zal hier ook een drietal teekenlokalen worden Ingericht. Uit dit alles blijkt wel de dringende noodzakelijkheid tot uitbreiding, welke bin nenkort zal worden verkregen Maar tevens blijkt uit dezen drang naar expansie de groei van het am bachtsonder wijs in onze stad, waarvan ook het onlangs aangekondigde prac- tisch vervolgonderwijs in leerlingenver- band een symptoom was. De publicatie dezer plannen heeft in industrieele en ambachts-kringcn een voor de initiatoren verheugende reactie gewekt, zoodat er goede kans bestaat, dat met April a.s. een 25-tal jongens in leeriingenverband in onderscheiden bedrijven werkzaam zal worden gesteld. Verheugend is evenzeer, dat de jongens, wanneer zij gedurende 2 Jaar het onderwijs in timmeren, meubelmaken, schilderen, maehinebankwerken instrumentmaken. clectriciteit of auto- en motorhersteiler hebben gevolgd, zelden of nooit moeite hebben om een passende betrekking te vin den. Meermalen komt het zelfs voor. dat er nog aanvragen van werkgevers binnen komen, wanneer alle leerlingen reeds werk hebben gevonden En een tot blijdschap stemmende factor vormde tenslotte de omstandigheid, dat zich op 1 April j.l. van de pl.m 185 afge studeerden" ongeveer vijftig jongelui ge- 'heel vrijwillig aanmeldden voor het volgen v an een derde leerjaar teneinde de basis, waarop zij in hun later leven moeten voortbouwen, te verbreeden en te verdiepen. In dat alles manifesteert zich een groei ende waardeering voor waarlijk goed am- bachtsonderwijs. dat uiteindelijk voor werk gever en werknemer van het allergrootste belang is. Deze toenemende belangstelling kristal liseerde zich mede ln het drukke bezoek, dat gistermiddag -en -avond den jaarlijk- schen openbaren lessen ten deel viel en i waarbij talrijk velen, met ons, door per soonlijke aanschouwing een voortreffelij- ken indruk kregen van het degelijke onder wijs. dat op de Leidsche Ambachtsschool wordt verstrekt en waarvan zoovele be kwame ambachtslieden in Leiden en naaste I omgeving een „levend" getuigenis afleggen. CHR. ORATORIUMVEREENIGING „CON AMORE". VERGADERING DER N.S.B. Rede van mr. Rost van Tonningen. De belangstelling voor de gisteravond in de Burchtzaal gehouden openbare verga dering van de N.S.B. was zoo groot dat eenige tientallen toehoorders in den foyer, waar luidspekers waren aangebracht, een plaatsje hebben moeten zoeken. De voor zitter van de afdeeling Leiden, de heer A. G. Bergers, sprak over dien erooten toeloop zijn voldoening uit en gaf, na een korte weikomstspeech. het woord aan den spreker van dezen avond, den heer mr. Rost van Tonningen. Deze zeide het te willen hebben over het nationaal-socialisme in eigen volk en herinnerde daarbij aan P J. Troelstra en Domela Nleuwenhuls, die als revolution- nair zijn opgestaan in hun volk, vastbeslo ten de arbeiders 'van de uitbuiting te be vrijden Eerstgenoemde, een vrije Fries, moest noodwendig stranden in een milieu, waar over de tegenwoordige voorzitter der Eer ste Kamer, de heer De Vos van Steenwijk. zich in 1924 uitliet op een wijze welke spre ker een nieuw procesverbaal bezorgen zou, ind .en hij dezelfde taal hier zou durven gebruiken. Domela ging een anderen weg. doch ook hij was niet opgewassen tegen de intriganten, de volksvreemden die steeds meer macht gekregen hebben en thans o.m. den toon aangeven in de S.DAJ» Troelstra noch Domela ls er gekomen, zij konden er niet tegen op. maar hun streven was goed en als éénmaal het nationaal- socialisme aan de macht komt dan zal het deze belde mannen niet rangschikken on der zijn tegenstanders. Gestuwd door an deren lieten zij zich afdrijven naar het internationalisme en daarmede gingen zij den weg. die precies tegengesteld is aan dien van het nationaal-socialisme, dat vóór alles het goede zoekt in eigen volk. De N.S.B. strijdt tegen alles wat volks vreemd ls: tegen de politieke oartijen. Men heeft gedacht dat er met ons te praten zou zijn, doch gauw genoeg heeft men ont dekt dat de N.S.B. daarvan niet gediend was. Voortgaande wijst spr. op de verwording der DOlit.eke partijen en noemt als twee belangrijke bewijzen daarvan: de zaak- Oss en de Amsterdamsche erfpachtskwestie waarbij de R.K. Staatspartij en de S.D.A.P. zoo nauw betrokken zijn. Wat eerstge noemde zaak betreft kwam toevallig op dezen avond de nota uit van minister Goseline en spreker, die het rapport nog vrijwel niet ingekeken heeft meent er toch even op te moeten wijzen dat de minister 9 maanden noodig heeft gehad om die nota samen te stellen en dat niettemin het be langrijkste documentatie-materaal er aan ontbreekt. De zaak-Oss, zoowel als het Amsterdam sche drama zijn gevolgen van hetzelfde stelsel, dat steeds meer naar den ondergang gaat Er is thans eer. radio-oproep ge komen van H M. de Kor.jngto Zal hij resul taat brengen? Spreker is overtuigd van niet. hoe goed de oproep tot geestelijke en moreele herbewapening ook bedoeld is om dat de politieke machthebbers voor een zoodanige tegenwerking zullen zorgen dat het od een mislukking moet uitloopen en de armsten den rug meer dan ooit zullen moeten krommen. De situatie is od het oogenblik in Neder land zoo dat 500.000 weTkloozen. kleine arbeiders kleine tuinders enz., de handen smeekend uitstrekken naar dagelijksch brood en dat aan den anderen kant de boeren en tuinders e.a staan om het hun aan te bieden, zonder dat zij bij elkander kunnen komen door het duivelsch prijzens- mechanisme van dezen staat! Men durft zeggen dat ons volk leeft op een te grooten voet terwijl het vast staat dat een belangrijk deel van onze landge- nooten integendeel volkomen is ondervoed Moreele herbewapening, ja. maar eerst voor de parasieten en uitbuiters. Spreker herinnert aan het plan-Westhoff dat mooie, door de N.S.B. toegejuichte plan, van een vooraanstaand ambtenaar, die reeds vrijwel ziek ls gemaakt door de vele aanvallen, welke men op hem heeft gericht. Westhoff wil de voorziening van het eigen volk uit eigen bodem zoo dicht mogelijk benaderen. Daarom zal het nooit werkelijkheid worden. Steeds heeft men de arbeiders voorgelogenWat de boer meer verdient krijgt gij minder". De NS.B. zegt echter: .Als het den boer niet goed gaat, sterft de arbeider". Een prijsregeling aan de grens zal noodig zijn. De koopkracht van den boer moet worden versterkt iover eenkomstig het Dlan-Smid van Landbouw en Maatschappij") en onvermijdelijk zal de algemeene welstand er door toenemen, mede door uitbreiding der cultuurgronden aan de hand van het plan-Westhoff. De N.S B. staat, zooals de Koningin dat vraagt, in het volle besef van haar verant woordelijkheid tegenover het volk. Er ligt een geweldige arbeid klaar als wt1 maar produceeren willen wat het volk nood'g heeft. Van de gelegenheid tot debat werd door twee personen gebruik gemaakt, namelijk de heeren Oudshoorn en Versteeg. Zij wer den beantwoord door mr. Rost van Ton- nJngen die tevens antwoord gaf op ver schalende schriftelijk ingekomen vragen BEROEPEN. Ds. J. v. d. Berg te Krabbendijke ontving een beroep naar de Geref. Gemeente alhier. MILITARIA. De 1ste luitenant P. J. M Schoonenberg van 6 R.V.A. is met ingang van 15 Febr. a.s. benoemd tot kapitein bij het 1ste regiment luchtdoelartillerie. De res. Ie luitenant P. Heijbroek van 4e R.I. is bevorderd tot reserve-kapitein bij dat regiment. De Ver. „Sancta Veronica" organiseert a.s Zaterdag in onze stad een collecte ten bate der Stille armen" Gaarne wekken wij onze stadgenooten op om deze categorie van met aardsche-goederen-misdeelden met milde giften te gedenken. Uitvoering van Max Bruch's „Mozes". De Ohr. Oratoriumver. „Con Amore" blijkt gelukkig geenszins onder de moei lijkheden te lijden, waarmee diverse andere koorvereenigingen in onze stad te kampen hebben. Het ledental is zeer bevredigend, de verschillende stemmengroepen staan in een juiste verhouding tot elkaar, de animo der zangers en zangeressen is verheugend en dan is er de betrouwbare en rustige dirigent, de lieer A. Smink, die zijn koor tot het zoozeer gewenschte zang-enthou- siasme bij voortduring weet op te voeren. Dit enthousiasme is wel zeer noodzakelijk bij zulk een voor het grootste gedeelte ge- inspireerd geschreven, warmgestemd en gloedvol stuk muziek als ons geboden wordt ln het bijbelsche oratorium „Mozes" van den componist Max Bruch. die in de vorige eeuw en in het begin van de 20ste eeuw zooveel van zich deed spreken. Bruch was een veelzijdig componist, die zich vooral op het gebied der koormuziek een zekere reputatie wist te verwerven Stellig behoort het oratorium „Mozes", ge componeerd ter gelegenheid van het jubel feest der „Kón. Akndemie für Künste" in het jaar 1894, niet tót de minste van zijn werken. Wij gaven over den inhoud van dit werk ïceds een uitvoerige beschrijving, herin neren er hier dus slechts aan, dat het een suggestieve beschrijving geeft van Israel's uittocht uit Egypte en de gevolgen daar van: het opklimmen van Mozes tot de don kerheid waarin God woont, het rumoer van het volk dat morren gaat, wanneer Mozes na 40 dagen nog niet is weergekeerd, de aanbidding van het Gouden Kalf. de uit eindelijke terugkomst van Mozes, de toorn Gods over den gebleken ontrouw en ten slotte de trek naar het land van belofte „Kanaan", dat Mozes echter niet betreden mag. Deze boeiende en dikwijls ontroerende opeenvolging van bewogen gebeurtenissen is door Max Bruch op een effectvolle., vloei ende en geschakeerde wijze getoonzet, waarbij vele machtige koorpassages, gehou den ln een bloeiende harmoniek en onder steund door een gevarieerde en illustra tieve instrumentatie, de aandacht veelvul dig trekken. Dank zij de bekoorlijke melo- dieusiteit, die weliswaar niet diep gaat, maar gemakkelilk aanspreekt, ls dit orato rium een dankbaar koorwerk, waarin de stuwende climaxen, de gevoelige weergave van contrasteerende Impressies, de over tuigende kracht eener sterke godsvrucht en de verklanking van berustende medi tatie factoren zijn. die dikwijls veel indruk maken. Hoewel Bruch zich meermalen bezon digt aan een te zwaar en luidruchtig samengaan van koor en orkest, daartegen over staan toch ook passages, die op een merkwaardig subtiele wiize zijn vermogen tot het uitdrukken"van het tegendeel be wijzen. Tal van indrukwekkende koren en speciaal prachtig voor de stemmen ge schreven aria's, getuigen van Bruohs muzikaliteit, van zijn dramatische allure, maar ook soms van zijn fijnzinnigheid. De imponeerende stijgingen in de niet gemak kelijke, want dikwijls zeer hoog voor de Stemmen geschreven koren, sleepen het gehoor ontegenzeggelijk mede, waarnaast, vooral in het laatste deel. dat wij het hoog ste stellen, een groote innigheid te be luisteren valt. De ruimte ontbreekt ons het werk gede tailleerd te bespreken. Doch volgaarne ver klaren wij. dat het oratorium door den heer Smink serieus was voorbereid, zoodat een alleszins gunstig resultaat bereikt werd. mede dank ztj het uitstekende mate riaal. waarover hij beschikken mag. Zon der weifeling waren de inzetten, beheerscht en meerendeels fraai van klank werd ge zongen, wat bij een werk als dit, dat aan het materiaal zeer hooge eischen stelt, heel wat zeggen wil. Wij wensehen dan ook de vereeniging van harte geluk met het be reikte resultaat, speciaal den dirigent, die het geheel zoo vast in de hand hield Solistische medewerking verleenden me vrouw Ankle v. Wickevoort Crommelin (so praan) en de heeren Theo Baylé (bas) en Joh. v. d. Ploeg (tenor) De eerste is in onze stad een goede bekende en ook nu weer trof haar klaar geluid in de partij van de Engel des Heeren, en haar van diepen ernst getuigende beschaafde voor dracht. Voor ons gevoel maakte echter Theo Baylé. met zijn prachtig resoneerende. ge zond klinkende bas. die ln ieder opzicht voortreffelijk geschoold is. zoodat hij zich met een benijdenswaardig gemak kan geven, een nog grooteren indruk. Zonder eenig valsch pathos heeft hij zijn impo neerende Mozes-partit gezongen: een nog jong zanger, wien zonder eenigen twijfel een schitterende toekomst als baszanger be schoren is. Vooral zijn „Geprlesen seist du" zal ons lang in herinnering bijblijven. Dc tenor v. d. Ploeg heeft wel een sympathiek geluid, doch het is te zwak en te weinig juist geschoold, dan dat wij zijn vertolking genoegzaam konden waardeeren. Jammer is. dat deze muzikale zanger zich veelal aan „knijpen" schuldig maakt, waardoor vooral tegen het slot een zekere vermoeidheid zich te sterk hoorbaar deed gelden. Het accompagnement was toevertrouwd aan het Ned Kamerorkest, dat zich we derom gunstig wist te onderscheiden, be halve aan het slot. waarin deze reeds dik wijls geprezen musici ons niet meer vol doende geconcentreerd leken, zoodat de be geleiding toen zeker niet onverdeeld gunstig was. Deze wederom voor ..Con Amore" zoo succesvolle en goedbezochte uitvoering werd geopend met het zingen van Ges 194 1 en 5 en besloten met Gez. 96 Daar het concert, door de N.C.R.V. werd uitge zonden. hebben ongetwijfeld ook tnlioozeri buiten de zaal daarvan mede-genoten. Negen jaar voor B. en vier jaar ge vangenisstraf tegen V. heeft de Officier van Justitie te Den Haag vanmorgen geëischt tegen den 45-jarigen J. B. en den 54-jarigen G. A. Vr„ die te Leiden herhaalde malen valsche rijksdaalders hebben uitgegeven, en dank zij de acti viteit van een winkelierster gearres teerd kondén worden. De Leidsche politie had reeds eenigen tijd klachten ontvangen, dat valsch geld in omloop was. Dank zij de activiteit van een winkelier ster, gelukte het een man aan te houden, i die een valschen rijksdaalder had uitgege- I ven. Die man bieek te zijn de 45-jarlge J. B. een berucht type uit Den Haag. die juist de gevangenis had verlaten, waarin hij 5 jaav had doorgebracht wegens valsche munterij. Deze B. stond bij zijn kornuiten bekend 1 als ..de dronken markies", want hij be weerde van Franschen adel te zijn en voer de eenigen tijd een markiezenkroontje op zijn visitekaartje! Deze B. werd indertijd verdacht den moord te hebben gepleegd op den manufac- turier v. d. Drift te Stompwijk, die langs de Vliet werd doodgeschoten, doch waar van de dader niet gevonden kon worden. B. en zekere G. H, werden geruimen tijd hiervoor in voorarrest gehouden, doch een bewijs kon niet worden verkregen. Na de arrestatie van B. voor uitgifte van valsche rijksdaalders heeft de Leidsche politie in samenwerking met de centrale Inzake Falsificaties te Amsterdam, een uit gebreid onderzoek ingesteld. In het perceel Trompstraat 49 te Den Haag werd een werkplaats voor de valsche munterij aangetroffen. Dit pand werd bewoond door den 54-jari gen smid G. A. Vr., iemand die ook reeds één en ander met de politie te doen heeft gehad, en 2'/ijaar gevangenisstraf heeft ondergaan wegens valsche munterij, V. beweerde dat hij de inrichting had voor het maken van. theelepeltjes! Dat dit weinig geloof kreeg, valt te be grijpen! Het getuigen-verhoor. Vanmorgen heeft de Rechtbank zich met deze zaak bezig gehouden. Den „markies" een rijzige figuur, die rus tig en vol zelfbewustheid in de verdach- tenbank plaats neemt, is tenlaste gelegd dat hij te Leiden valsche rijksdaalders heeft uitgegeven; aan Vr. het in huls hebben van grondstoffen voor da valsche munterij. De Inspecteur der recherche te Den Haag. L. L. Laere heeft ten huize van Vr. een huiszoe king gedaan, in gezelschap van commissa ris Garé der Haagsclie politie. De diverse materialen zijn toen in beslag genomen. De Haagsche rechercheur H. W. de Groot en de Leidsche rechercheur W. Clemens aeelen mede bij de huiszoeking te Den Haag aanwezig te zijn geweest, en voor werpen in beslag te hebben genomen. De Inspecteur van politie J. Hofstede te Leiden heeft op 15 October twee valsche rijksdaalders ontvangen, die o.m. bij fouil leering op B waren gevonden. Een gelijke formeele verklaring legt de hoofdagent J. de Boer uit Leiden af De agent van politie J D Erland uit Leiden deelt mede dat op 15 October een juffrouw hem had gezegd een valschen rijksdaalder te hebben ontvangen. Op haar aanwijzing had getuige op den Hoogewoerd toen B aangehouden. Deze bevond zich in gezelschap van Vr. dien hij niet arresteer de, doch waarvan hij een goed signalement opnam. Op het politiebureau te Leiden werden op B. twee valsche rijksdaalders aangetroffen. De heer A. te Nijenhuis herdacht giste ren in intiemen kring zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer. De jubilaris ving in zijn geboorteplaats Surhuisterveen (F.) zijn loopbaan aan en is thans als onderwijzer werkzaam aan de Chr. „Leidsche Hout- school", Adriaan Pauwstraat, alhier. De Rijksmuntmeester te Utrecht, de heer Mr. Hlnnen, heeft de valsche rijksdaalders ontvangen, benevens eenig materiaal. Er waren 14 rijksdaalders; 8 ervan bleken van één maaksel te zijn. De vervalsching was bijzonder goed. In het randschrift „Qod zij met ons", is het woord „God" inplaats van met lettertjes, met cirkeltjes aange geven. Ook het muntstuk was iets dikker. De klank was goed. Mej. J M. Corba te Lelden, deelt mede da! op 15 Oct. in den winkel van haar ouders een man, dien zij thans als B. her kent. een ons bitterkoekjes kocht, en met een rijksdaalder betaalde Toen de man weg was, bemerkte zij dat de rijksdaalder valsch was. De getuige waarschuwde een agent, die B. aanhield. Getuige herkent Vr. thans wel aan zijn postuur. Ze had neg gezien dat op straat beide mannen iets aan elkander over gaven. De winkelier J. Hinne uit Leiden had bezoek gehad van B die een stukje zeep kocht en met een rijksdaalder betaalde Later had getuige bemerkt dat het geld stuk valsch was, en dit toen naar het po litie bureau gebracht. De verdachte B. zegt, nergens van te weten. Voorgelezen wordt de verklaring van W. Slingerland uit Lelden, die eveneens bezoek heeft gehad van B. Toen zij opmerkte dat de rijksdaalder waarmee hij betaalde valsch was, betaalde B. met gepast geld Getuige had den indruk dat B. wel wist dat het geldstuk valsch was. De suppoost W. v. Slingerland uit Leiden was daar des nachts aangesproken door Vr Die was knap dronken en zei „je bent ook een penose jongen, laat Ik Je vertellen dat ze vanavond op de Hoogewoerd mijn col lega gearresteerd hebben, maar mij krijgen ze niet, lk ben gesloten als een bus" „Ik zeg niks". Verdachte B. die vervolgens wordt ge hoord, zegt geen verklaring te willen af leggen. HIJ zegt niks. „Je hebt gelijk", merkt de president op. Verdachte Vr. zegt de grondstoffen te hebben gebruikt voor het maken van lepeltjes, en voor „een uitvinding". Het requisitoir. Ik heb aan Vr. recidive tenlaste gelegd, om voor hem het maximum van vier te kunnen verlengen tot 6 Jaar. Het maximum van 9 Jaar voor B. vind ik genoeg om te eischen wat lk voornemens ben, aldus vangt de officier, jhr. mr. dr. v. Asch van Wljek zijn requisitoir aan. Het bewijs tegen beide verdachten, acht de officier voldoende geleverd. B. heeft al heel wat straffen uitgezeten, en nu is hl) weer doorgegaan met de val sche munterij, want in Lelden zijn er val sche rijksdaalders aangetroffen. Vijf jaar blijkt voor B, geen voldoende les te zijn geweest, en de maatschappij moet tegen dergelijke lieden behoorlijk beveiligd wor den. Tegen B. vordert spreker negen Jaar ge vangenisstraf, en tégen Vr. zes Jaar gevan genisstraf. B zegt geen verdediger te wensehen, zoodat zijn advocaat, mr. Iterson, geen pleidooi behoeft te voeren. Mr. Garhulzen merkt op dat het wets artikel waarop de officier zich beroept, geen verhooging van het maximum toe laat, en verder pleit spr. vrijspraak, subs, clementie. De officier heeft hierna, naar aanleiding van de opmerking van den verdediger, zijn elsch tegen V. veranderd ln 4 Jaar gevan genisstraf. 3155 (Ingcz. Med.) BEJAARDE VROUW VERBRAND TE AMSTERDAM. Vanmorgen is in een woning op de Lijn baansgracht 308 te Amsterdam een ernstig ongeval gebeurd. Daar woont een bejaarde vrouw alleen. Buren vonden haar vanochtend liggend bij de brandende kachel in de voorkamer. Haar kleeren waren in brand geraakt en de vrouw was geheel met brandwonden overdekt, Zij overleed ter plaatse. Waar schijnlijk is zit tegen de brandende kachel gevallen. DENEMARKEN KOOPT FOKKER G. 1 LICENTIE. De Deensche regeering heeft besloten Fokker G. 1 vliegtuigen, uitgerust met 2 Bristol Mercury motoren, in Denemarken in de staatsfabriek te doen bouwen en heeft daartoe de bouwlicentierechten van de Nederlandsche vliegtuigeivfabriek Fokker voor dit type aangekocht. Alvorens hiertoe over te gaan, is de G. 1, daartoe welwillend beschikbaar gesteld door den minister van defensie, door kapt. Lae- rum van de Deensche militaire luchtvaart, die speciaal voor dit doel naar Amsterdam gekomen was, aan zeer intensieve en uit gebreide vliegfproeven onderworpen. TER-AARDE-BESTELLING Mr. R. H. A. M. ROMME. Drie rijwieldieven zijn, dank zij de activiteit der politie opgespoord, n.l. D. en G. O., belden uit Hoofddorp, alsmede nog een inwoner dier gemeente, die een tijd lang de Haarlemmermeer door hun rijwiel diefstallen onveilig hadden gemaakt. Heden ls te Den Haag het stoffelijk over schot van mr. R. H. A. M. Romme, in leven oud-lid van den Raad van State, op de R K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan ter- aarde-besteld. Tevoren werd in de Paschaliskerk aan den Wasesnaarscheweg de Requiemmis op gedragen door pastoor Hentzen met assi stentie van de paters Vermeulen en lm- holtz, terwijl bij het zij-altaar de hoofd aalmoezenier,, mgr. Evers, en de deken van 's-Gravenhage, mgr. Van der Tuvn. had den plaats genomen. Tot degenen, die dezen dienst bijwoon den. behoorden o.m. de vice-president van den Raad van State. jhr. mr. F. Beelaerti van Blokland, de Staatsraden orof. mr P. J. M Aalberse. mr. dr. D. A. P. N Kooien, mr. J. Limburg, luit.-gen. Muller Massis en dr. A. A. L. Rutgers en de secretaris van den Raad van State. jhr. mr. dr. J D. H. de Beaufort, de voorzitter van de Tweede Kamer mr. Van Schaik. de burgemeester van 's-Gravenhage. mr. De Monchy. enz. Op den doodenakker waren o.m. nog aan wezig de minister-president, dr. H Colijn en de ministers Van Dijk, Patijn, Slotema- ker de Bruïne en Weiter. Voorts werden hier opgemerkt de staats raden C. J. Hasselman. J J. Hasselman, mr. J. B. Kan en mr J, Schokking. de oud- president van den Hoogen Raad, ihr, mr. Ph. Feith, mr G. Kirberger, raadsheer in laatstgenoemd college, enz. Pastoor Hentzen verrichtte de abeoute De oudste zoon dankte voor de belang stelling. 2-1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2