STADSNIEUWS Industrieele luchtverdediging voor Leiden en omgeving 79sfe Jaargang DONDERDAG 2 FEBRUARI 1939 No. 24189 HEI VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voordracht van luit.-generaal J. H. Carstens. Op Stadhuistoren waait de vlag! Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Leidsche Zweefvliegclub De uittocht der Duitsche dienstboden Rapport van minister Goseling verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bl) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 - Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden (.2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) In de gisteravond in de sociëteit „Ami- cltla" gehouden buitengewone algemeene ledenvergadering van de Leidsche Ver. van Industrieelen heeft de luitenant-generaal b.d. J. H. Carstens. werkzaam bij het com mando luchtverdediging, voor een talrijk gehoor een interessante voordracht gehou den over „Industrieele luchtverdediging, in zonderheid voor Lelden ln omgeving". Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de burgemeesters van Lelden en Leider dorp. het hoofd van den plaatselijken lucht beschermingsdienst, de commandanten van 4 R.I. en 6 R.V.A., het bestuur van de afd. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescher ming, de commandant der Leidsche Bur gerwacht, de directeur van het Acad. Zie kenhuis, de dijkgraaf van het Hoogheem raadschap „Rijnland", de secretaris van curatoren der universiteit, de directeur van gemeentewerken en vele industrieelen. De voorzitter, de heer J. Heringa, heette allen welkom en gaf vervolgens het woord aan generaal Carstens. Spr. wilde allereerst verschil maken tus- schen de passieve luchtbescherming en de actieve luchtverdediging door middel van jachtvliegtuigen en afweergeschut. Spr.'s betoog zal zich tot het laatste bepalen. De militaire verdediging concentreert zich uiteraard in de eerste plaats op de militaire of strategisch belangrijke objec ten. zooals bruggen, kruispunten voor groote verkeerswegen e.d. Een algeheele luchtverdediging zou het budget van defen sie zeer aanzienlijk verzwaren. Te dien einde Is opgericht de Ned. Ver. voor Natio nale Veiligheid, die ln overleg met de re geering aanvullend wil optreden, inzonder heid ter beveiliging van de civiele bevol king. Deze beveiliging omvat in de eerste plaats het opstellen van afweergeschut in indus trieele centra waarvan de kosten door de belanghebbende bedrijven dienen te worden bijeengebracht Het bedienend personeel moet worden gerecruteerd uit daartoe te instrueeren bedrijfspersoneel. dat zich dient aan te sluiten bij een binnenkort op te richten Vrijwillig Landstormkorps Lucht afweer. Aan dit systeean zijn voor de betrokken Industrieën voordeelen verbonden boven mlki.aire beveiliging omdat, zijn materieel en personeel eenmaal ter plaatse, de pa raatheid aanmerkelijk grooter ls dan wan neer daaraan een mobilisatie voorafgaat met het onvermijdelijk daarmede gepaard gaande tijdverlies. Spr. ging vervolgens na op welke wijze bombardementen door de vijandelijke eska ders worden uitgevoerd. De normale wijze ls tijdens de horizon tale vlucht bij een uursnelheid van 2300 K M. De afstand, waarbij de bommen wor den afgeworpen om een bepaald object te tretfen is afhankelijk van de snelheid en de hoogte van het vliegtuig. Stel deze z.g.n. af- werpafstand op 1000 meter, dan dient dus het afweergeschut te worden opgesteld op een cirkelomtrek, waarvan elk punt 1000 meter van het te beschermen object is ver wijderd. Neemt men daarbij aan. dat de werkingssfeer van het 4 c.m.-geschut 3500 meter bedraagt, hetgeen de praktijk heeft bewezen, dan verdient het derhalve aan beveling om de batterij op te stellen op een HET HOOGSTE PUNT BEREIKT. Hedenmorgen waait voor de eerste maal sedert 3 Octo ber 1928 van het hoogste punt van den Lcidschen Stadhuistoren de nationale driekleur. Nadat in de voorgaande dagen door de edelsmeden, de Gebroeders Brom uit Utrecht de koperen spits was gemonteerd, is hedenmorgen de versterkte windvaan van het oude stadhuis aange bracht, zoodat het hoogste punt is bereikt. In ons Blad van morgen bopen wij nadere bijzonder heden over den houw mede te declen. cirkelomtrek, welke 1000 3500 4500 M. van het object is verwijderd. In dat geval immers is het tijdsverloop, waarin het vlieg tuig voor het geschut bereikbaar is, het grootste. Dit zou evenwel een groot aantal batterijen vereischen en derhalve zeer kost baar worden, zoodat uit praktische overwe gingen een gemiddelde afstand van 2000 meter verkieslijk is. Het bovenstaande geldt in het bijzonder voor de beveiliging van groote objecten, zooals een geheele stad. Is het doel der vliegtuigen een bepaald be drijf, dan zal het bombardement veelal worden uitgevoerd in duikvlucht. In dat ge val verdient het aanbeveling het afweerge schut zoo dicht mogelijk bij het te bescher men object vast te stellen, waarbij gebruik kan worden gemaakt van 2 cm.-geschut, dat een werkingssfeer heeft van 1500 meter. Waar de trefkans bij de tegenwoordige snel heden der vliegtuigen betrekkelijk gering is. beteekent elk kanon méér een grootere be- veliliging. Voor een redelijke beveiliging van één bedrijf zijn twee batterijen, elk van drie stukken 4 c.m.-geschut, noodzakelijk; bij gebruikmaking van 2 c.m. kanonnen zijn 4 of 6 batterijen gewenscht. Wanneer meerdere bedrijven tot dergelijke afweer- maatregelen zouden overgaan, wordt daar door de vuurdichtheid en daarmede dc trefkans belangrijk vergroot. In Leiden, aldus spr., geven 4 batte rijen van 4 cm. een redelijke kans op beveiliging voor de geheele stad, waaronder mede begrepen de gemeen ten Oegstgèest, Rijnsburg, Warmond, Valkenburg, H oogmade en Zoeter- woude. Dit zou, Inclusief een eerste munitie- uitrusting van 400 schoten per stuk ge schut, een uitgave vorderen van circa 7Vj ton. Geeft men de voorkeur aan 2 c.m. ge schut. dan zouden de kosten voor beveili- ling der stad Leiden, ongeveer f. 450.000 bedragen en wil men bijvoorbeeld een vier tal bedrijven beschermen, dan zou dit be drag terug te brengen zijn tot f. 182.000. De minister van defensie garandeert in oorlogstoestand de aanvulling der munitie op korten termijn, terwijl hij bo vendien de toezegging heeft gedaan, dat dit geschut niet voor bescherming van andere landsdeelen zal worden gerequi- reerd. De opleiding van het personeel zal ge schieden door officieren en onderofficieren van het korps luchtdoelartillerie. In aan merking voor deze opleiding komen in de eerste plaats de zgn. buitengewoon dienst- plichtigen, die een verbintenis kunnen aangaan, waardoor zij ervan verzekerd zijn ingeval van oorlog voor dezen bescher- mlngsdienst te worden aangewezen en der halve dicht bij huis blijven. Tenslotte wees spr. op de moreele uitwer king. welke de beschieting van een vlieg tuig met projectielen, voor den bestuurder zichtbaar door de lichtsporen, op deze heeft. Hij zal öf hooger stijgen om zijn eigen trefbaarheid te verkleinen, doch daarmede tevens de trefkans van rijn eigen bommen verminderen or hU zal zien minder tijd gunnen om zijn bommen nauw keurig af te werpen. De door het afweergeschut afgevuurde projectielen komen tot ontploffing, zoodra zij weerstand ontmoeten of ook zonder dien weerstand na een bepaald tijdsver loop. zoodat het niet kan voorkomen, dat deze granaten schade teweeg brengen aan de eigendommen van landgenoot.en. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een vrij druk gebruik werd gemaakt. De burgemeester stelde de vraag of het toekomstig militair vliegveld te Valkenburg van regeeringswege zal worden beschermd, waarvan ook Leiden zou profiteeren. De in leider antwoordde, dat de afweermaatrege- len nog niet zijn vastgesteld. De burge meester achtte voorts de kosten van aan schaffing niet exhorbitant hoog. gelet op het groot aantal jaren, waarover de af schrijving kan worden verdeeld. De heer A. de Koster sloot zich daarbij aan. wijzende op de groote praeventieve werking, welke hoogstwaarschijnlijk van het bezit van dergelijk afweergeschut zal uitgaan. Bovendien beteekent deze beveili ging een aanzienlijke reductie van het molest-rislco, waarvoor men anders bij de verzekeringsmaatschappijen hooge premies zou moeten betalen, verondersteld althans, dat men er in slaagt een dusdanig risico te dekken. Mr. P. J. Idenburg betoogde de wen- scheiijkheid van zoeklichten voor nachte lijke aanvallen, hetgeen de inleider onder schreef. De kosten zijn evenwel vrij hoog: één sectie zoeklichten kost f. 125.000.—. Op een vraag van ir. van Klinkenberg antwoordde de inleider nog, dat de sterkte Naar wij vernemen zullen Prinses Juliana en Prins Bemhard op 20 Februari naar Grindelwald vertrekken om daar ongeveer een maand te vertoeven. Prinses Beatrix zal deze reis meemaken en verscheidene leden van de hofhouding van het prinselijk echtpaar zullen de Koninklijke Hoogheden vergezellen. Onze foto toont het exterieur van het bekende hotel „Adler" waar het Prinselijk Gezin verblijf zal houden. van het bedienend personeel voor 4 c.M. geschut 25 a 30 man per batterij bedraagt en voor 2 c.M. geschut pl.m. 16 man. Nadat nog verschillende andere vragen waren beantwoord, sloot de heer Heringa deze vergadering met woorden van dank aan generaal Carstens voor zijn verhelde rend betoog. DE JAARVERGADERING. De Leidsche Zweefvlieg Club hield haar Jaarvergadering in Café-restaurant „In den vergulden Turk" alhier. Aan het op de druk bezochte vergadering uitgebrachte verslag over 1938 ontleenen wij het vol gende: In 1938 voerden de leden op het elub- vliegveld .Langeveld" in totaal 953 starts uit. De beste prestatie werd geleverd door den heer B Fukken, die er in slaagde van Noordwijkerhout naar Zandvoort en terug te vliegen op een hoogte van slechts 50 tot 60 meter. Deze vlucht duurde ongeveer 3/4 uur. Zes leden behaalden het brevet A voor zweefvlieger en acht het brevet B. Uit de „Rekening en verantwoording" van den penningmeester bleek wel zeer dui delijk. dat de financieele toestand van de vereeniging door de omvangrijke uitbrei ding van de exploitatie gedurende 1938 steeds zeer penibel was. De vergadering bracht hulde aan het beleid van den pen ningmeester, die de vele en groote moei lijkheden wist te overwinnen. De begrooting voor 1939 werd door de verhooging van de contributie der j.unioren van f.16 op f.20 sluitend gemaakt. De penningmeester en de 2de secretaris traden volgens rooster af. Voor 1939 is het bestuur samengesteld uit de heeren, J. W. Jongman, voorzitter; C. Kanbier. Ie secr., Ir. B. M. Krol. 2de secr.. G. H. H. Schroder, penningm.; C. L. Modderman, archivaris; N. Ober en B. Fukken, leden. JUBILEUM BIJ A. W. SIJTHOFF's UITGEVERSMIJ. N.V. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer I. Beurze als leerling-boekdrukker ln dienst trad bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmij N.V. alhier. Naar aanleiding hiervan werd de jubilaris hedenmorgen ten kantore der Vennoot schap door den directeur op hartelijke wijze gehuldigd. In waardeerende bewoordingen schetste spreker de vele goede eigenschap pen van dezen typograaf en offreerde hem een geschenk onder couvert, terwijl hij voor zijn echtgenoote een mooie palm in ont vangst mocht nemen. Namens het administratief personeel sprak vervolgens de algemeen-procuratie houder, die o.m. de prettige verstandhou ding memoreerde, welke er onderling be staat. Tenslotte huldigde de bedrijfsleider in een hartelijke toespraak den jubilaris om zijn vakkundige prestaties en schonk hem namens procuratiehouders en chefs een practisch souvenir. Tenslotte vond in een der fabriekslokalen de huldiging door de collega's plaats. Uit de hartelijke woorden, die een hunner tot den jubilaris richtte, bleek duidelijk, dat de heer Beurze ook bij zijn collega's om zijn goede hoedanigheden zeer wordt gewaardeerd. Een nuttig geschenk met een fraai getee- kende oorkonde vormden de tastbare bewij zen hunner sympathie. De jubilaris dankte met weigekozen woorden voor de hem gebrachte hulde. SLECHTS 15 MEISJES UIT LEIDEN EN OEGSTGEEST. Van de circa 150 hier ter stede werkzame Duitsche dienstboden, is in de laatste da gen een vijftiental naar zijn vaderland te ruggekeerd. Van een aantal andere Duitsche dienst meisjes ls het paspoort tot 2 Maart a.s. verlengd. Ter secretarie van Oegstgeest zijn geen aangiften gedaan van vertrek van Duitsche meisjes uit die gemeente. PRINSES BEATRIX-BAZAAR. De Prinses Beatrix-Bazaar in de kleine Stadszaal ten bate van het Centraal Ge nootschap van Kinderherstellings- en Va- cantiekolonies is gistermiddag en -avond door niet minder dan 600 personen bezocht. Wie het goede doel nog wil steunen, dient zijn bezoek niet langer uit te stellen, want hedenavond wordt de bazaar gesloten I Minister Goseling. In zijn nota over de zaak-Oss zegt minister Go seling dat het bevel aan de marechaussee - brigade, om zich tijdelijk van op sporingdiensten te onthou den. aan de leden dier bri gade niet de kwaliteit van o psporings-ambten aar ont nam. De maatregel werd genomen omdat de onjuiste gedragingen moesten wor den gezien als symptomen van een bij die brigade heerschenden geest. In de zaak v. d. H. was licht vaardig. onoordeelkundig en ondoordacht te werk ge gaan. Dat er strafbare fei ten door twee geestelijken zouden zijn gepleegd noemt de minister een op niets berustende particuliere over tuiging van wachtmeester De Gier. (Het uitvoerige rapport vindt men op pag. 1 van het Derde Blad. v BINNENLAND. Te Rotterdam is, 72 jaar oud, overleden de heer E. G. Schürmann, voorzitter van den Kon. Ned. Middenstandsbond. (Binnenland, 3e Blad). De verdwijning van den heer De Raad. (Gemengd, 4e Blad). Uitspraak in de oplichtingsaffaire te Gin- neken. (Rechtzaken, 2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Stille markt - Goed prijshoudende stemming Nauwelijks gewijzigde koer sen - Amerika vrijwel onveranderd - Beleggingsmarkt kalm. BUITENLAND. Veel lawaai rondom Roosevelt's verklarin gen. (Buitenland, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Diplomatieke besprekingen te Belgrado. (Buitenland, 3e Blad). Negrin kondigt verder verzet van het repu- blikeinsche Spanje aan. Franco blijft vorderen. (3e Blad). Japanners bezetten een eiland om wapen aanvoer doelmatiger te bestrijden. (3e Blad). De Belgische oud-minister baron Houtart overleden. (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele landZwakke tot matige Oostelijke tot Zuidooste lijke wind. Nevelig of betrokken tot gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Lichte tot matige vorst. OPENBARE KAPPERSVERGADERING. Actie voor een Dinsdagmiddag-sluiting. Gisteravond werd een openbare kap persvergadering gehouden. Aanleiding voor deze vergadering was. dat in tal van plaat sen een middagsluiting voor kapperszaken bestaat. Door de beide organisaties ln Lel den is ln hoofdzaak op verzoek van de jongeren, een stemming onder de leden gehouden, welke tot resultaat had. dat velen zich voor den vrijen Dinsdagmiddag als de meest in aanmerking komende heb ben uitgesproken. In de bovenzalen van de „Harmonie", waren gisteravond een kleine honderd kappers vereenigd. Twee sprekers, een voorstander en een tegenstander, lichtten de kwestie toe. Daarna was nogmaals gelegenheid een lijst te teekenen vóór of tegen sluiting, welke lijsten ook aan de niet aanwezige kappers ter teekening zullen worden aangeboden Mocht de Hist der voorstanders een zeer groote meerderheid verkrijgen, dan zal deze worden gestuurd naar B. en W. om een verordening hierop aan te vragen. Daar de beide organisaties dit punt in haar vergadering behandeld hadden en zoowel vóór- als tegenstanders er lang en breed over hebben kunnen spreken als mede over een anderen hun beter lijken- den middag, werd geen debat toegestaan. PROF. DR. JAN DE VRIES. De Volkskunde-commissie der Kon. Ned. Academie van Wetenschappen heeft tot lid benoemd prof dr. Jan de Vries, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen theologie de heer J. H. Lind (Alkmaar), (cum laude).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1