BUITENLAND IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 2 Februari 1939 De strijd in het Verre Oosten jilgemeene Toestand Duitsche pers zeer vertoornd Engeland's herbewapening Diplomatieke besprekingen overleden Het leger is paraat De ronde-fafel-conterentie Kabinetswijziging Mutaties in de legerleiding LUCHTVAART Geen anti-Duiiscii paviljoen op de wereldtentoonstelling Veel lawaai rond Roosevelt's verklaringen. ENGELAND BELGIË. De St rij d ill SpCIIlj Herziening goudwaarde Baron Maurice Houtart Hoewel oflfcieel de grootste geheimhou ding was opgelegd, blijken de uitgelekte niededeelingen over Roosevelt's verklarin gen in de Senaatscommissie voor militaire zaken in groote lijn juist te zijn. Nu dit is vastgelegd, zal het geen verwondering ba ren, dat uit de isolationistische kringen protesten opgaan. Zoo liet oud-president Hoover o.a. een waarschuwend geluld hoo- ren, dat de nieuwe buitenlandsehe politiek, waaraan de Vereenigde Staten zich over geven. onvermijdelijk tot een oorlog zou kunnen leiden. Deze nieuwe politiek noemde hij de be langrijkste verandering sedert den wereld oorlog, waaraan hij toevoegde, dat de Euro- peesehe democratieën haar als zoodanig hidden aanvaard. In zijn verdere betoog sprak Hoover als volgt: „een penetratie door middel van ideologieën vormt een binnenland- sche kwestie voor eik land, dat van zolk een penetratie te lijden heeft. Men kan zich hiervan echter niet verlossen met slagschepen en vliegtuigen". Hoover zelde evenwel te vertrouwen, dat, indien „de lamp der vrijheid zou blijven branden, deze ideologieën aan haar eigen onjuistheid zouden sterven, daar zij niet zijn voortgekomen uit ze delijke of geestelijke Inspiraties, doch uit 's mcnschen hebzucht". „Laat ons inzien", zoo besloot de oud president, „dat een oorlog, welke moet dienen om de vrijheid te redden, waar schijnlijk de vrijheid zou vernietigen, en over de geheele wereld dictators zou doesi opstaan." Uit andere kringen echter komen gunsti ger reacties. „Den democratieën vergun ning te weigeren, om haar zelfverdediging voor te bereiden, zou beteekenen, hulp verleenen aan de dreigende mogendheden", aldus Plttman, voorzitter van de Senaats commissie voor buitenlandsehe zaken. In een hoofdartikel schrijft de „New World Telegram" o.m.: „Wat thans gebeurt, komt hierop neer. dat Frankrijk en Oroot- Brlttannië ons in goud betalen voor het voorrecht, om een der belangrijkste en meest bedreigde buitenposten van onze elqen nationale defensie te versterken. Het is een ongelooflijke meevaller voor ons, dat wij zoo'n zaak kunnen afsluiten. Het ligt toch voor de hand, dat het uiter ste bolwerk van de Amerikaansche vredes- veillgheld niet de Atlantische Oceaan is, maar Qroot-Brittannie en Frankrijk Vrij algemeen wordt voorspeld, dat de opmerkingen van Roosevelt eon voorbode zijn van het prijsgeven van de gedwongen embargo's op verschepingen van wapens, munitie en vliegtuigen naar oorlogvoeren den, wanneer de neutrallteltswet ln Mei as ln herziening komt. In dit verband merkt men op, dat in geval van een oor log Amerika de grootste bron van leveran ties zou worden in de wereldgeschiedenis. De Amerikaansche machines voor massa productie zouden vliegtuigen, kanonnen, 'anks, levensmiddelen en kleeding voort brengen met een snelheid, waartegen nie mand op zou kunnen. Engeland en Frank rijk zouden het voornaamste voordeel trek ken uit een zoodanige wijziging van de neutrallteltswet, aangazien het Amerikaan sche aandringen op aankoopen op een ba- Sis van contante betaling natuurlijk ten gunste komt van den kant, die de grootste oorlogsvloot, koopvaardijvloot en goudre serves heeft. De „Associated Press" meldt, dat een lid der militaire Senaatscommissie onder het zegel van anonymiteit verklaard heeft, dat Roosevelt te kennen heeft gegeven, dat de Vereenigde Staten bereid zijn oorlogsmate riaal te verkoopen niet alleen aan Enge land en Frankrijk, maar eveneens aan an dere onafhankelijke stgten" in Europa, die zich verzetten tegen de bedreiging van een sgressle der dictaturen. Hij voegde hieraan toe, dat uit de gedachtenwisseling. die zich ontspon tusschen Roosevelt en de leden der oommissie over de politiek der regeering ten opzichte van den verkoop van militaire vliegtuigen aan Frankrijk, duidelijk bleek, dat de houding van den president was an dere naties zooveel oorlogsmateriaal te la ten koopen ln de Vereenigde Staten als zij contant konden betalen. Hij wees er op, dat de conferentie hoofdzakelijk betrekking had op de nlet-totalitaire landen, die. zoo telde hij, werden aangeduid als ..onafhan kelijke staten" en die niet alleen Frank rijk en Engeland zouden omvatten. In den Senaat heeft zich reeds een blok gevormd tegen Roosevelt's politiek. Tot het blok zijn toegetreden de senato ren Nye, Reynolds, Johnson, Lodge Austin, Van den Berg, Chamclark en Shipstead. Waarschijnlijk zal ook Borah van hot blok gaan deel uitmaken, doch hij is nu ernstig ziek. Aan den anderen kant wordt Rocvevelt gesteund door Barkev, Mamilton, Lewis en King De constitutioneele positie van den pre sent is zeer sterk, daar er geen sprake zan is zich vast te leggen aan verdragen. De macht van den Senaat, zich op het ge wed oer builenlandsche politiek te bewe gen in de zaken van dop president is daar- uiterst beperkt. V,' - reageert de Dultsche pers op de a meen van president Roosevelt ovor -beun, dien Amerika voornemens is, »tn cn frankrijk te bieden in geval n."?, c?n"lct met de autoritaire .staten. "Nachtausgabe" haalt Roosevelts uit lating. „Amerlka's grens ligt aan den Rijn" aan en noemt het optreden van den Ame- rikaanschen president een „ongelooflijke opruiingsactie na de vredesrede van Hit- Ier." De „Voelkischer Beobachter" noemt de levering van Amerikaansche vliegtuigen aan Frankrijk een schandaal. Uit New-York wordt aan de ..Nachtaus- gabe" geseind: ..Het optreden van Roose velt kent sedert den oorlog zijn weerga niet. Het resultaat der besprekingen in de Senaatscommissie toont duidelijk aan. dat de Vereenigde Staten definitief met hun neutraliteitspolitiek hebben gebroken. Washington's politiek van inmenging in de Europeesche aangelegenheden Ls werke lijkheid geworden Daarom is de bijeen komst van de legercommlssle voor Duitsch- land en de bevriende totalitaire staten van principieele beteekenis". De „Lokal Anzeiger" schrijft, dat „alle New-Yorksche dagbladen op sensatloneele wijze melding maken van den ongewoncn stap van Roosevelt. De Inhoud en de op schriften der Amerikaansche bladen toonen met wat voor krachtige agitatorische mid delen de Amerikaansche president zijn bui tenlandsehe politiek tegen de oppositie tracht door te zetten. Roosevelt heeft na de rede van Hitier, die een algemeene ontspanning bracht, het beeld geschetst van een gespannen toe stand, om de eigenaardige houding van zijn regeering bij den verkoop van vliegtuigen aan Frankrijk te berechtvaardigen. Hij heeft getracht twee vliegen In ëën klap te vangen door het. onderzoek van het congres naar den verkoop van vlieg tuigen tot staan te brengen, dat een groot politiek schandaal dralgde te worden en te pogen zijn buitenlandsehe politiek te rechtvaardigen". Van semi-officieele DuiUche aijde wordt medegedeeld: De verklaringen van presi dent Roosevelt voor de militaire commissie worden ln politieke kringen alhier buiten gewoon verbazingwekkend genoemd. Men heeft hier den Indruk, dat Roosevelt met deze manoeuvre blijkbaar beoogde, niet ai- leen tegemoet te komen aan blnnenland- sche politieke moeilijkheden doch ook den Indruk te verstoren, dien de rijksdagrede van Hit-Ier ln de geheele wereld gemaakt heeft. De politieke gebeurtenissen rond den aankoop van vliegtuigen in de Vereenigde Staten door Frankrijk, die op het oogen- blik bij de Amerikaansche openbare mee ning zooveel opzien wekken, zijn hier met bijzondere belangstelling gevolgd, omdat daarin, naar blijkt, bepaalde politieke be trekkingen duidelijk geworden zijn. die de jzoogeuaamete liefde voor den vrede van be- paalde figuren der Amerikaansche politiek in een eigenaardig daglicht stellen. Men neemt algemeen aan. dat de Franache vliegtulgaankoopen geschied zijn met de hulp van den Amerikaanschen ambassa deur te Parijs. Bullitt, een der intiemste vrienden van Roosevelt en tevens vroeger oen nauwe relatie van Lenin, alsmede met de hulp van den minister van financiën, Morgenthau, wiens politieke richting, aldus dit semi-officieele bericht, ais bekend mag worden verondersteld. In Engeland blijft zich alles concentree- ren op de herbewapening. Zoo zeide de mi nister van onderwijs Dela-Warr aan een diner te Parijs: dat Engeland vastbesloten is, het tempo der bewapening te versnel len. ..Want. aldus spreker, wij zijn er van overtuigd, dat onze eenlge hoop. niet alleen om den oorlog te winnen, maar ook om hem te verhinderen, gelegen ls in de kracht van de naties, die den vrede liefhebben". Spr. verklaarde verder niet te gelooven aan de doeltreffendheid van een „knock out" in de lucht. HU 2eide ervan overtuigd te zijn. dat Engeland In staat is. een lang- durigen oorlog te winnen. Tenslotte ver klaarde DelaWarr, dat, wanneer Frankrijk en Engeland verplicht zouden zijn. in een conflict te treden, de beide landen, veree- nigd zij aan zij, „niet alleen zouden opko men voor de verdediging van hun gemeen schappelijke belangen, maar tevens voor het behoud van hun op de vrijheid geba seerde cultuur". De liberaal Mandei' zal Dinsdag as. in het vragenuurtje in het Britache Lagerhuis de vraag stellen, of de premier het niet opportuun zou achten, zich naar de Ver eenigde Staten te begeven, ten einde per soonlijk oontact te krijgen met president Roosevelt, zooals hij dat kortelings gedaan heeft met andere staatshoofden G&fenou, de Roemeensche minister van buitenlandsehe zaken, is te Belgrado aan gekomen voor het houden van besprekin gen met Stojadinowitsj. Gistermorgen hebben de beide ministers een uur geconfereerd. Om half een werd Gafenru door prins-regent Paul in audiën tie ontvangen, waarbij hem het grootkruis in de orde van den Witten Adelaar werd verleend. In aansluiting hierop zat hij aan een dejeuner aan, dat door prins-regent Paul te zijner eere was aangeboden en waar ook Stojadinowitsj mede aanzat. Gistermiddag om zes uur had Gafencu een tweede bespreking met Stojadinowitsj. Daarop volgde een diner ter eere van den Roemienschen minister, waaraan o.m. aanzaten de gezanten van Griekenland, Turkije en Tsjecho-SlowakUe, alsmede vim-- schelden# Zuldslavisehe minister». De regeering heeft bij het Lagerhuis een wet Ingediend, waarbij het goud van de Bank of England wordt geboekt volgens zijn huidige marktwaarde. Op het oogenblik wordt het goud ge waardeerd op den ouden prijs van 85 shillings per ounce. Daarom zal het mogelijk zijn de fidu- clalre circulatie vast te stellen op 300 mil- lioen pond sterling, tegen op het oogenblik 400 millloen. De noodzaak van onderkomen» legen luchtaanvallen. De door Anderson aangestelde commissie van deskundigen heeft thans een rapport uitgebracht, waarin gezegd wordt, dat ieder huls in een kwetsbare streek een onderkomen tegen luchtaanvallen moet hebben. De onderkomens moeten verdeeld wor den vóór een noodgeval zich voordoet ZIJ moeten binnen de huizen aangebracht zijn* Voorts dringt het rapport aan op onmid dellijke wetgevende maatregelen ter voor koming ln de toekomst van het bouwen van woonhuizen, die geen onderkomen hebben. Het rapport besluit met te zeggen, dat het probleem zóó dringend ls, dat een zoo groot mogelijk gebruik moet worden ge maakt van de hulpbronnen van iederen bedrijfstak, die in staat is om onderkomen» te bouwen. B. B. C. blijft uitzenden in het Duitsch. Wijlen Baron Houtart. De zuivering van Catalonië. De laatste var. Seo de Urgel komende vluchtelingen verklaren, dat deze stad vrij wel ontruimd ls. Indien de rechtsche troe pen er in zouden slagen den weg tusschen Vich en Rlpoll af te snijden, zou het ge heele republikelnsche leger, dat zich aan den bovenloop van de Segre bevindt, nog slechts één uitweg hebben, over Puigcerda en Bourg-Madame. De sterkte van dat leger wordt op bijna 50.000 man geschat. Intusschen ls Vidh bezet. Valencia is driemaal. Cartagena éénmaal uit de lucht bestookt. De vluchtelingen in Zuid-Frankrijk. Naar Havas uit Perpignan meldt is de Baron Maurice Houtart. minister van gezondheidstoestand der vluchtelingen over slaat en lid der Katholieke partij, die vah het algemeen bevredigend. Er is geen enkel 192$ _tot 1932 minister van financiën was cn België heeft vertegenwoordigd op de internationale conferentie te Den Haag, is op 73-jarigën leeftijd overleden. TS JECHO-SLOW AKIJE. Bepalingen betreffende het burgerrecht AFKONDIGING VAN TWEE DECRETEN. Officieel wordt medegedeeld: Er zijn twee decreten afgekondigd, waar van het eerste bepaalt dat van bewoners van Tsjecho-Slowafcije die niet vóór 1 ziektegeval waargenomen, dat gevaar voor een epidemie, wooals typhus of ciiphteritis, zou kunnen opleveren. Op twintig kilo meter van de grens zal een „gezondheids cordon" gelegd worden, opdat de vluchte lingen een gebied hebben, waarin zij rustig ■kunnen leven. In het dal van de Tech, niet ver van Pernignan. zal een tentenstad ver rijzen, waar tienduizenden vrouwen en kinderen beschutting zullen vinden. Reeds zijn 30 000 vrouwen en kinderen van het departement, der'Oostelijke Pyreneeën naar het binnenland gezonden Gistermorgen hebben de ministers Sar- ia\jt «n Rucart een inspectietocht gemaakt. Cortes te Figueraa bijeen. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat de British Broadcasting Corporation in het geheel niet voornemens is, haar uit- November. 1918 erkende Tsjechen, Slowaken zendingen van nieuwsberichten in de of Karpathische Oekrainers waren, het burgerrecht aan herziening zal worden onderworpen. Zij moeten zich vóór 30 April zendingen van nieuwsberichten Duitsche taal, waarmede zij in September van het vorige jaar begonnen is, tc staken. Men herinnert er in dit verband aan, dat HitJer in zijn rijksdagrede Negrin heeft in de Cortes, die te Flgueras bijeen kwam. gedurende 35 minuten het woord gevoerd en een opsomming gegeven van de redenen voor een tegenstand tot het uiterste, welke de regeering bepleit. Hij betoogde, dat de strijd zou voort duren, zelfs Indien Catalonië verloren zou 1939 aangeven Het provinciaal best-uur zal zijn, doch vertelaarde, dat de strijd in dit gezegd hun dan ofwel in het burgerrecht bevesti- gebied mogelijk was. heeft: „Indien de voor Duitschland be- ten of hun dit ontnemen. Ook zal het bur- Negrin herinnerde er aan, dat het geen stemde uitzendingen in zekere landen niet lerrecht herzien worden van personen die burgeroorlog is, doch een onafhankelijk- J f ue nationaliteit door een huwelijk na 1 heidsoorlog en dat een overwinning van November 1918 verworven hebben en daar- den vijand van Spanje slechts een herin- na gescheiden z^n nering zou overlaten Kinderen of personen, die geadopteerd HIJ vatte het program in de volgende drie zun door degenen, wlen liet burgerrechtbeginselen samen: wordt ontnomen, zullen dit recht eveneens i waarborg der onafhankelijkheid en on- verliezen. De verplichting zich aan te schendbaarheid van Spanje; geven nist dus niet op de Joden, die per- 2. waarborg der vrijheid van de bevolking manent in TsJecho-SIowaklje wonen. Het - -- tweede decreet vult de voorschriften aan inzake het verblijf der emigranten. Dezen zullen op een bevel der provinciale regee ring hei grondgebied van Tsjecho-Slowa- kije moeten verlaten. gestaakt worden, zullen wij daaraan spoe dig een einde maken". ZWITSERLAND. VERLENGING MILITAIREN DIENSTTIJD De besprekingen in de Kamers, welke gedurende een week in buitengewone zit ting bijeen zijn. hebben in hoofdzaak be trekking op het voorstel tot verlenging van den diensttijd der recruten. van 90 tot 116 dagen voor de Infanterie en tot 130 dagen voor de cavalerie. Minger. de leider van het militaire departement, zeide ln een rede o.a,: „Ons leger is in staat welken aanvaller nok een hardnekkigen en doelniatigen te genstand te bieden. Van nu af kan het land het volste vertrouwen ln de weermacht hebben. Als ons land door een groote mo gendheid zou worden aangevallen, zou ons niets anders overblijven, dan ons tot het uiterste an tot den iaatsten druppel bloed te verdedigen. De dood ls beter-dan de slavernij". Het voorstel is aangenomen. MEXICO. Het petroleum-geschil Het blad „Novedades" meldt met vette koppen, dat het petroleumgeschil tusschen de Ver Staten en Mexico na interventie van het Witte Huis te Washington geregeld hankelljkheld van Spanje. over haar eigen lot te beslissen, en 3. de waarborg, dat aan het einde van den oorlog een einde zal worden gemaakt aan vervolgingen, welke door den oorlog zi.ln veroorzaakt. Tenslotte ontleedde hij de redenen der nederlagen, welke onlangs door de republi keinen zijn geleden. Hij wees op den ernst van den toestand en betoogde, dat de re geering den toestand meester is en zonder geweld haar zezag uitoefent. Aan het einde der vergadering heeft Martinez Barrio een door een groep afge vaardigden ingediende motie voorgelezen. In de motie wordt betoogd, dat de Cortes bijeen ziin voor de verdediging der onaf- ZWEDEN. Voorraden opgeslagen voor tijden van nood De regeering heeft voorraden gevormd ter waarde van 140 millioen kronen van die artikelen, waaraan in geval van een Internationale crisis gebrek zou kunnen heerschen. Den Rijksdag is vergunning ge vraagd door te mogen gaan met de opsta peling dezer voorraden, totdat een hoeveel heid ter waarde van 200 millloen kronen zal zijn bijeengebracht. zou zijn. Het blad zou uit goede bron heb ben vernomen, dat de regeering der Ver. Staten bij een eventueel conflict in staat zou willen zijn. meer dan de helft van de wcreld-petroleumproductie te controleeren. De petroleum maatschappijen, welker bezittingen in Mexico onteigend zijn, zou den zich bereid hebben verklaard, genoegen te nemen met betaling der schadeloosstel ling In petroleum. In bevoegde kringen wordt dit bericht voorbarig genoemd De besprekingen duren nog voort doeh gaan blijkbaar wel in de aangegeven richting. De motie besluit met aan het leger uit drukking te geven aan de bewondering en het vertrouwen der Spaansche afgevaar digden. PALESTINA. Krijgsverrichtingen. ROEMENIË. De sinds lang verwachte kabinetswijzi ging ls tot stand gekomen De nieuwe ministers hebben reeds den eed van trouw legens den koning afgelegd. De minister van binnenlandsche zaken Calmescu. is benoemd tot vice-voorzitter van den ministerraad en tevens tot minis ter van oorlog a.i. Constantinesou, die tot dusver de porte- feullle van economische zaken beheerde, is aan financiën gekomen. Met deze kabinetswijziging krijgt de reeds zeer Invloedrijke minister van binnenland sche zaken. Catinescu de geheele executieve ln handen. Merkwaardig ls het feit, dat de gene raals generaal Ciuperca, minister van oorlog en generaal Jacoblci. minister van bewapening uit de regeering zijn ver dwenen en dat de belde betrokken ministe ries thans door burgerlijke politici beheerd worden. RUSLAND. De „Krasnaia Zvlezda" kondigt belang rijke wijzigingen aan ln de legerleiding. Maarschalk Boedlenny cn generaal Koelik, chef der artillerie, worden benoemd tot on dercommissarissen van oorlog. Boedienny wordt ontheven van het com mando over het militaire district Moskou. Het is niet bekend, of deze militairen an dere ondercommissarissen vervangen of aan hen worden toegevoegd. Wellicht ls er sprake van vervanging van maarschalk Jegorof en generaal Fedko, van wien men sedert lang niets meer gehoord heeft. Ge neraal Khozin wordt ontheven van het commando over het district Leningrad en benoemd tot commandant der militaire academie te Moskou. Gneraal Maretskof, commandant van het district Wolga, vordt vervangen door Che- valdin en krijgt dezelfde functie te Le ningrad. Brigacie-goiieraal Swatsjenko wordt directeur der artillerie. De Japanners ontplooiden een groote ac tiviteit in het achterland van Macao. ZD hebben geprobeerd bij Ton Ka troepen aan land te zetten, dodh xlj werden door de Chineezen teruggeworpen. De Chineezen Naar van gezaghebbende zijde verluidt b®bb€n, bij gelegenheid twee booten zullen de Palestijnsche besprekingen for- v,210 meel Dinsdagmorgen te Londen geopend Naar h<>t °hin«e»ehe persbureau voorts worden door Chamberlain die een toe- no^ meldt, neemt de kracht van het Japan- spraak zal houden tot elke delegatie af- sche offeaslef 'n Zuld-Sjansl af. Daartegen londerlijk. welke toespraak formeel door wordt ln Midden-Hoepeh heftig gestreden, den delegatieleider beantwoord zal worden Gisteren hebben Japansohe vliegtuigen Geen twee delegaties zullen tegelijkertijd "eden in Kwangtoene, Kwangsi en Kiangsi in één vertrek zijn. gebombardeerd. Men verwacht, dat de eigenlijke bespre- 00 Chineesche pers meldt, dat 21 Chi- kingen eerst twee of drie dagen later zullen neesche toestellen troepen der Japanache beginnen. cavalerie bulten Kanton hebben gebombar- Verwacht wordt verder, dat alle redevoe ringen zuilen worden uitgesproken in het Enaelsch, Arabisch en waarschijnlijk Fransch. De Britsche en Arabische secretariaten zijn ln hel St. James-palace bijeengeko men. om de procedure verder te bestu- deeren. De delegatie der Arabische verdedigings partij zal bestaan uit drie gedelegeerden, een adviseur en een secretaris en zal be kend zijn als de delegatie der Palestijnsche verdedigingspartij. Nnsja Sjlbi zal waarschijnlijk aan het hoofd staan van de delegatie, die officieel zal deelnemen aan alle besprekingen en bijeenkomsten. Wanneer de gedelegeerden van den Moefti weigeren deel te nemen aan bespre kingen. die bijgewoond worden door de delegatie van Nasja Sjlbi, zou, naar ver deerd. Twaalf toestellen hebben bommen laten vallen op Wham Pau aan den mond van de Parelrivier. Vice-admiraal Kanogawa. chef van het persbureau der Japansche admiraliteit, heeft medegedeeld, dat de Japansche ma rine het. eiland Weitsjau. ten zuiden van Pakhoi in de golf van Tongking. om stra tegische redenen tijdelijk heeft bezet Kanawaza zeide. dat de Japansche ma rine haar aandacht wil gaan besteden aan het vervoer van wapenen met Chineesche jonken langs de zuidkust van China. Maarschalk Woe Pei Foc. Personen, die in nauw contact staan met maarschalk Woe Pei Foe. hebben verklaard, dat de maarschalk woedend ls over de be- luldt, deze laatste ook niet aanwezig zijnrichten, volgens welke hij het Japansche en zouden de onderhandelingen ln handen aanbod betreffende het voorzitterschap der gelaten worden van de gedelegeerden der oncificatiecommissie zou hebben aanvaard. Arabische staten, waarvan het resultaat Zij voegden hieraan toe. dat. de maarschalk waarschijnlijk aanvaard ral worden door de aanbiedingen niet aangenomen heeft en de aanhangers van den Moefti zoowel als van Nasja Sjibi. verklaarden zelfs, dat hl| de terugtrekking van de Japansche troepen uit sommige dee- lc-n van China wenscht, teneinde hem het werkelijke bevel ln dit gebied te laten. Wanneer dit niet geschiedt, zoo verklaren zij. zal de maarschalk niet, uit ziin terug getrokkenheid te voorsch,:n p-, VEREEN'CDE STATEN. Het plan voor den bouw op de wereld tentoonstelling te New York van een „vrij- heidspaviljoen" dat het Duitschland van gisteren en hel, Duitsohiand van morgen laat zien, moest door de organisatoren vor- Hedenmorgen om 7 uur vertrok de Pelikaan oen opgegeven. Verklaard wordt, dal er mei gezagvoerder Tep<u naar Indie. Aan boord gebrek aan middelen is en dat er te weinig bevond zich 394 Kg briefpost. 54 Kg pakket- iijd over is voor een goede organisatie. Het P°" en 391 Kg. vrseht. Dertien pssugisrt nis- plan zou 250 000 dollars hebben gevergd. I rtl5 mM- 33 DE POSTVLUCHTEN.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11