De eerste verjaardag van Prinses Beatrix LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 31 Januari 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN De begrooting Van justitie Stadsnieuws I T Mej. H. Boom. alhier, slaagde voor I v« "<amen in Fransche handelscor- I '"Pondentie, afgenomen door de Fed. Mer- curius. alsmede voor hetzelfde examen in I tngelsche handelscorrespondentie. Buitenland Z'Ch tUd'g VeUig- RECHTZAKEN Beleediging van Joodsche volksgroep Schipper van de Sch. 102 streng gestraft (UN/T IN IITTIRIN. VRAGENRUBRIEK BEURSOVERZICHT Binnenland Ernstige instorting te 's-Hertogenbosch MAUI memorie van antwoord aan de eerste kamer. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer in zake de Justitiebegrooting wordt, het volgende ontleend. Een nieuwe regeling van het vreemdelin genrecht is in bewerking. Ten aanzien van de herziening van het Jlscale straf- en procesrecht heeft het over leg. ter zake tusschen den minister van financiën en den minister van justitie in October JJ. gevoerd, tot overeenstemming geleid omtrent de hoofdlijnen, waarna de details van de regeling, voorgesteld door de commissie, die de herziening heeft voor bereid. terstond nader in overweging zijn genomen. Uiteraard vordert deze laatste overweging, waar het hier omvangrijke voorstellen betreft, waarbij bovendien ver schillende algemeene beginselen van het strafrecht en strafprocesrecht worden ge raakt, noodzakelijkerwijs eenogen tijd. De minister verdedigt nog eens op de be kende gronden zijn optreden tegen de wilde autobussen. Uitbreiding van de strafwet om excessieve uitingen van extremistische stroomingen tegen te gaan, zal hoogstwaarschijnlijk geen resultaat opleveren. Men zal slechts den vorm der actie veranderen en nog juist bul ten de grens der nieuwe strafartikelen blij ven. Genezing kan alleen gezocht worden ln versterking van het zedelijk volksbe wustzijn. Aan de hand van het onderzoek omtrent verdere uitbreiding van de strafwetgeving ter bescherming van het openbaar gezag, van openbare lichamen en instellingen en van groepen van de bevolking hoopt de mi nister binnenkort tot een afsluitende con clusie te komen. Teneinde, door welke toevoeging dan ook. elke mogelijkheid van nieuw misverstand te vermijden, verklaart de minister gaarne gaai en onvoorwaardelijk, dat hij iedere eigen richting afkeurt, derhalve ook de in dezen vorm gevoerde actie tegen den Nieuw Malthuslaanschen bond en dat uiteraard voortaan gelijk ook thans is geschied daartegen met de vereischte middelen zal worden opgetreden. Nopens de ontvangst der uit Spanje terug gekeerde vrijwilligers merkt de minister op, dat daarbij rekening is gehouden met het feit, dat de betrokkenen geacht konden worden de Nederlandsche nationaliteit te hebben verloren, zoodat dientengevolge in beginsel alle hier te lande voor vreemdelin gen geldende bepalingen op hen van toe passing zijn. Door het Gemeentebestuur van Kat wijk is hedenmorgen een telegram met ge- I lukwensch verzonden aan Prinses Juliana ui Prins Bernhard ter gelegenheid van I ien eersten verjaardag van Prinses Beatrix. YRIJZ. CHR. gezondheidskolonie „naar buiten". Gisteravond werd ln het Wijkgebouw ..Geloof, Hoop en Liefde" de jaarlijksche ledenvergadering der afdeeling Lelden van bovengenoemde vereeniging gehouden. Aan het jaarverslag ontleenen wij. dat door de afdeeiing in het afgeloopen Jaar wederom een belangrijk aantal zwakke Leidsche kin deren in staat werd gesteld een vijftal weker, door te brengen ln de Koloniehul zen der vereeniging te Lunteren en Oost- voorne. Dat dit verblijf de gezondheid der kinderen zeer ten goede komt blijkt wel uit de gewichtstoename en de opgewekt heid waarmede de kinderen zijn terugge keerd. Het is te begrijpen, dat het aantal uit te zenden kinderen ten nauwste sa menhangt met de flnancteele draagkracht der vereeniging, welker kasmiddelen wel 'enige versterking behoeven. nieuwe boschbranden in australië. vjctoria zijn opnieuw boschbranden rf.lf Verscheidene plaatsen wor- uen hierdoor bedreigd. Te Selby zijn 17 huizen vernield en te Lorne 5 huizen. amerikaansche plannen voor een heliocoptere in duitsche handen? vS^nt Mason, een burgerlid van de Ame- oitt c luchtvaartcommissie. heeft w!re.n de mUitalre commissie van den ren ui- vei'klaard dat de plannen voor tinor c0pterewelke waren ontworpen linit. <een Amerlkaanschen ingenieur, ln liantien zijn gevallen en dat dit 'hans in Duitschland op groote 1. ,i wordt gefabriceerd. Deze heliocop- z,pn 1 vlangTO°t militair belang, aange- hot hiermede mogelijk is met meer vliegtuig lihmhu'deeren. dan uit een Amerikaansche ingenieur had zijn ""Oh naar Duitschland gezonden om antmü' jan te V1'agen, doch hij heeft nooit DuiKv.1 hhtwangen en ioen hij later ln m., ,.h'apd kwam, zag hij proeven nemen hr.r.ra.1 bestel bij de Kruppfabrieken. Hij stpi tevens, dat deze fabrieken het toc- "u fabriceerden. dt: verjaardag van president roosevelt. Amerika heeft den verjaardag gevierd van president Roosevelt. Zooah E» ïs een bedrag van een mlllloen vin? Neen gebracht voor bestrijding der 'Verlamming, Irinderverii CderlS T\ Ijmiu Erfsldent heeft zijn verjaardag in Mn„ 'ig gevierd en een radioredevoe- klnd» ,ouderl' waarin hij opwekte de «verlamming te bestrijden. In de residentie. Op zeer opgewekte wijze heeft de resi dentie vandaag den eersten verjaardag van Prinses Beatrix gevierd. Hiervoor was een bijzondere aanleiding, nu de burgerij op dezen zonnigen feestdag de kleine Prinses, met de ouders, in haar midden mocht zien. Immers, het prinselijk gezin heeft voor een aantal dagen zijn intrek genomen bij H. M. de Koningin, ten paleize Noordeinde, te Den Haag. Gelijk overal elders, waar Nederlanders wonen, wapperde in de Residentie de na tionale driekleur van de officleele gebou wen en van tallooze particuliere woningen. Versieringen met de reeds populaire letter B als hoofdmotief waren op zeer vele plaatsen aangebracht en tallooze ingezete nen hadden zich met Oranje getooid. Van de gelegenheid om ln het paleis Noordeinde de felicltatieregisters te teeke nen, werd een druk gebruik gemaakt. Te legrammen en schriftelijke gelukwenschen waaronder een opvallend groot aantal prentbriefkaarten klaarblijkelijk van zeer jeugdige ingezetenen werden in den loop van den ochtend aan het vorstelijk ver blijf bezorgd. Bloemenhulde werd in diverse vormen betuigd. Zoo kwam in den vroegen morgen reeds een driejarig meisje tulpen aanbieden, een attentie, die wel bijzonder ln den smaak viel. Overigens werden geschenken van aller lei aard voor de jarige Beatrix ontvangen. Het Haagsche comité voor volksfeesten dat een bloemenhulde ten paleize deed bezorgen vereenigde de vertegenwoordi gers van alle Haagsche scholen, namelijk van iedere school een leerkracht en twee leerlingen, in de groote zaal van den die rentuin voor een speciale plechtigheid: aan iedere school werd een vergrooting ln lijst eener door Prins Bernhard vervaardigde foto van de kleine Prinses (men zie de eerste pagina van dit Blad! door het co mité aangeboden en zoo waren er 400 leer krachten en 800 leerlingen, vertegenwoor digende 2500 leerkrachten en 80.000 leer lingen, aanwezig om deze ter plaatsing in hun school bestemde foto in ontvangst te nemen. De voorzitter van het comité, generaal J. C. Wagner, sprak woorden van welkom, in het bijzonder tot den vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, wethouder Van der Bilt en tot de verdere oficieele perso nen, o.w. de gemeentesecretaris en eenige onderwijsinspecteurs, waarna de heer D. G. G. van Ringeiestein als voorzitter van de commissie van voorbereiding, op harte lijke wijze de beteekenis van dezen dag schetste. Gezamenlijk werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen en vervolgens werden de 400 foto's uitgereikt, die stellig een eereplaats irj de onderscheidene scho len zullen verkrijgen Tot aller verrassing deelde generaal Wagner nog mede. dat alle aanwezigen in ae gelegenheid rferden gesteld in optocht naar het paleis te gaan, waar Prins Bern hard zich bereid had verklaard een kleine deputatie van de leerlingen te ontvangen. Het initiatief hiertoe hadden enkele leer lingen genomen, die den Prins hun dank wilden brengen voor het beschikbaar stel len van deze door hem genomen speciale foto. Nadat de kinderen met hun begelei ders zich te kwart voor een voor het paleis hadden opgesteld, vertoonden de Koningin, het Prinselijk Paar en het jarige Prinsesje, vroolijk wuivend, geze ten op den arm van Prins Bernhard. zich voor een der ramen. Onder een luid gejuich zette de menigte een wel gemeend „Lang zal zij leven" in, on middellijk gevolgd door het Wilhelmus. Onder leiding van den heer J. D. van Ramshorst zongen de kinderen vervolgens „Waar de blanke top der duinen„Ai is ons prinsesje nog zoo klein" en „Wij wil len Holland houden". Mldderwijl begaf zich de deputatie der kinderen, bestaande uit Ina Morks, leerlinge van de H.B.S. aan de Raamstraat, Emile Albers, van de R. k. School aan de Cornells Jolstraat en Roell van Marksveld, van de Christelijke school aan de Koningstraat, in het paleis, om den Prins te danken voor het beschikbaar stel len van de foto en tevens aan de Konigin en het Prinselijk Paar een ingelijst exem plaar, gelijk zij zelf hadden ontvangen, aan te bieden. Te Baarn. Te Baam is de verjaardag van Prinses Beatrix op kalme wijze herdacht. Voor de bevolking uit de omgeving was het een tegenvaller dat de eerste verjaardag van de Prinses niet te Soestdijk werd gevierd. In Baarn vindt hedenavond een opvoe ring plaats van het historisch landsspel „De Witt of Oranje", terwijl er voorts een muzikale rondgang door de gemeente wordt gemaakt. De Soester schooljeugd, zal. zoodra de Prinselijke familie weder te Soestdijk terug is, aan Prinses Beatrix een pop aanbieden, voorstellende een Soester boer. In Indië. Aneta meldt uit Batavia: Hoewel de verjaardag van Prinses Beatrix niet officieel wordt gevierd, is deze gebeur tenis zooals vanzelf spreekt in Indië niet zonder meer voorbijgegaan. Zooals steeds aan den vooravond van ver jaardagen van leden van het Koninklijk Huis, waren ook gisteravond de lobbies van de verschillende hotels reeds druk van de bezoekers, evenals andere gelegenheden waar men pleegt feest te vieren. Heden werd alom gevlagd, hetgeen het gevoel van feestelijkheid verhoogde. Op diverse plaatsen Itaden Arfhipel wer den vieringen georganSeerd door plaatse lijke comlté's. De jaardag van Prinses Beatrix viel dit maal samen met den Mohammedaanschen feestdag Sarabeg Besar.. Deze feestdag werd dan ook in de hoofdstad herdacht met ge bedendiensten in moskeeën en op open ter reinen, welke diensten door duizenden Isla mieten werden bijgewoond. redacteur van het „nationale dagblad" staat terecht. Voort, deelde pleiter mede. dat verdachte deze artikelen al geschreven heeft, vóór dat de vroegere strafvervolging was ingesteld. Verder is verdachte thans geen redacteur meer van ..Het Nationale Dagblad". Pleiter meende in verband met deze omstandigheden, dat voor een straf met preventieve werking geen plaats is. Bij repliek zeide de officier van justitie, dat het overnemen van beleed gende ci taten wel degelijk strafbaar is De uitspraak is bepaald op 14 Februari. Hooge geldboete en voorwaardelijke gevangenisstraf gevorderd. Voor de strafkamer van de Haagsche rechtbank heeft zich vanochtend te ver antwoorden gehad de 47-jarige E. J. R, redacteur van „Het Nationale Dagblad", onder wiens verantwoordelijkheid in het nummer van 15 October j.l. van dat blad twee artikelen, verschenen, welke beleedi- gend geacht worden voor de volksgroep van Nederlandsche Joden. Het betrof hier een Ingezonden stuk van „een bezorgde moeder", naar aanleiding van den moord op Greta Groen, waarin den Joden verweten wordt meisjes aan te randen en voorts een artikel met uitlatin gen van Joden zelf, waarin beleedigende termen voorkwamen. Verdachte erkende de volle verantwoor delijkheid voor de beide artikelen. De officier van justitie 1hr. mr. van Asch van Wijck zeide in ziin requisitoir, dat het den wetgever allerminst te doen is, crltlek te smoren. Critiek staat iedereen vrü cn de wetgever staat Juist op het standpunt, dat men mag zeggen wat men wil. mits dit niet ln beleedigenden vorm geschiedt. Is de vorm noodeloos krenkend, dan gaat ook beroep op het algemeen be lang niet op. Wat het zjg. „ingezonden stuk" betreft hiervoor kan men zelf zijn aansprakelijk heid niet beperken. Spr. achtte verdachte dus strafbaar en in verband met het feit. dat hij al eenmaal voor hetzelfde misdrijf heef, terecht ge staan, wilde spr. een flinke straf bedoeld als waarschuwing, vragen. Aan de belee- digingen moet onherroepelijk een eind komen. Net zoo goed als ieder Nederlander heeft verdachte zich naar de Nederland sche wet te gedragen. De eisch luidde een geldboete van f.800 subs. 100 dagen hechtenis en een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. Mr. A J. van Vessem. de verdediging voerend noemde het ingezonden stuk niet beleedigend Wat het tweede artikel betreft wilde pleiter aantoonen. dat verdachte hier slechts heeft geciteerd niet zelf heeft verzonnen of citaten vervalscht. De be doelde aanhalingen komen voor in de brochure van ir. van Roéssel ,,de duivelsche drleëenheid", \vaarvan verdere bronver melding voorkomt. schorsing van 3'/= maand wegens slordige navigatie. Vanmorgen heeft de Raad voor de Scheep vaart te Amsterdam uitspraak gedaan in zake de stranding van den motorlogger „Maarten" Sch. 102 onder de Deenschc kust bij Esbjerg op 22 Mei van het vorige jaar. Zooals men zich zal herinneren is dezelfde logger in October j.l. voor de Schevenlng- sche haven vergaan. In verband met deze stranding had de inspecteur-generaal tegen den schipper van dit vaartuig dezelfde als bij het scheeps- drama voor de Scheveningsche haven een klacht ingediend wegens het feit, dat hij de wacht aan dek had overgelaten aan minder dan twee man, voorts vanwege net felt, dat van het ongeval in het scheeps journaal geen aanteekenlng was- gehouden en tenslotte, omdat bij binnenkomst van Scheveningen de scheepvaartinspectie on kundig was gelaten De raad heeft den be trokken schipper voor deze overtredingen streng gestraft. Reeds eenige malen zoo wordt ln de uitspraak opgemerkt heeft de Raad zich met de tekortkomingen van dezen schipper moeten bezighouden Een strenge straf acht de raad op naar plaats Hij straft hem mitsdien wat de stranding betreft, door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bij artikel 2 der schepenwet, voer den tijd van drie maanden cn wat de klacht be treft, door hem deze bevoegdheid te ont nemen voor den tijd van veertien dagen. Het getuigt óf van groote onbekwaam heid, óf van groote onverschilligheid zoo zegt de Raad in de motivecring van zijn uitspraak wanneer men zonder eenige controle van de plaats waar mer. zich be vindt ten anker komt. De schipper had moeten looden om te weten, hoeveel water hij onder de kiel had. De klacht is in al haar onderdeelen gegrond. Deze schipper trekt zich van de wettelijke voorschriften niets aan en handelt volkomen naar eigen goeddunken. wegens dierenmishandeling een maand geëischt. Een veehouder te Nieuwkoop was door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, omdat hij een varken had mishandeld. Hij had het bees.t dat niet wilde loopen omdat het kreupel was, eerst met eén knuppel gelsa gen en later had hij er een paard voorge spannen en het beest op deze wijze weg gesleept. De man kwam in hooger beroep, omdat hij de straf te hoog vond. De feiten gaf hij toe. „Ik heb er spijt van, ik had het niet moeten doen, maar het dier was volkomen onhandelbaar. Toen de politie verbaal op maakte vroeg lk den veldwachter, of ik voor deze zaak een advocaat moest nemen, maar hij zei. dat het wel met een schrob- beering af zou loopen, hoogstens een tien tje boete Pres.: Dat viel dan leelijk tegen. De Of ficier van Justitie eischte zelfs twee maan den tegen u en u werd tot één maand ver oordeeld. Verdachte legde goede getuigschriften over en ook het rapport luidde gunstig. Hij is nooit eerder met de politie in aanraking geweest. De procureur-generaal mr' dl'. D Relllngh vorderde bevestiging van het von nis en verd.'s veroordeeling tot een maand gevangenisstraf. Arrest 14 Februari. DE A.S. UITVOERING VAN „CON AMORE". Naar wij vernemen zal morgenavond tijdens de uitvoering van Max Bruch's ..Moses". de tenorpartij vertolkt worden door den heer Joh. v. d. Ploeg, zulks wegens plotselinge ongesteld heid van den heer Bruno Ucko. AMSTERDAM, 31 Januari. De rede van Hitier heeft ln het buitenland blikbaar geen ongunstigen Indruk gemaakt en ln ieder geval een gevoel van opluchting teweeg gebracht. Dat de beurzen den laatsten tUd zoo sterk onder den invloed stonden van het politieke gebeuren, is thans wel helder bewezen door de wijze, waarop Wallstreet gisteren heeft ge reageerd op Hitler's verklaringen. Over de ge- heele linie viel in New York een verbetering waar te nemen en verscheidene specialiteiten waren in de gelegenheid, aanzienlijke koers winsten te behalen, in het bijzonder de aan deelen. welke den laatsten tijd onder zwaren druk hadden gestaan. Het eigenaardige ver schijnsel deed zich daarbij voor, Jat tegelijker- tijd omtrent het Amerikaansche zakenleven gunstige berichten werden ontvangen, zooals D.v. de toenemende bedrijvigheid in de staal industrie. waarop men niet had gerekend. Deze berichten droegen tot het herstel in Wall street waarschijnlijk ook nog wel het noodige bij Het groote gewicht dat de politiek op het oogenblik op financieel en economisch gebied in de schaal legt, is ook tot uitdrukking ge komen op de wisselmarkt. De Nederlandsche gulden had het internationaal de laatste dagen, vooral in verband met de politieke onzekerheid, vry zwaar te verduren gehad. Doch toen gis termiddag de meening veld ging winnen, dat de rede van Hitier niet in oorlogszuchtigen zin zou zijn geredigeerd, vonden reeds omvangrijke dekkingen plaats. In ieder geval kan worden vastgesteld, dat het gevoel van onrust, waardoor de onder nemingslust zoo zeer werd geremd, ae koopzin geheel verdween en de koersen naar beneden gingen, thans sterk is verminderd. Hoe de ef fectenbeurzen daarop op den duur zullen rea- geeren, is natuurlijk een open vraag, doch ge zien de reacties welke het gevolg waren van de onzekerheid, waarin men verkeerde, zijn hoopvolle verwachtingen in dit opzicht niet ge heel ongemotiveerd. Dc middag beurs. De vrees voor onheilen, waardoor de effecten beurzen de laatste weken in een toestand van neerslachtigheid verkeerden, in verband waar mede de koersen vrijwel regelmatig naar be neden liepen, was heden als bij tooverslag ver dwenen. Aan het Damrak viel een vaste stem ming waar te nemen en daarbij had de markt een tamelijk opgewekt voorkomen De handel was wel niet bepaald omvangrijk, maar in verschillende aandeelen ontwikkelde zich nogal wat affaire en daarbij maakte de geheele beurs een veel aangenamer indruk dan tijden ach tereen het geval is geweest. De commentaren op de rede van Hitier geleverd speelden hierbij de voornaamste rol, want de stijging ln Wall street moest reeds worden beschouwd als een voor ui tl oo pen hierop. In de Amerikaansche waarden ging het tamelijk levendig toe en vooral de verschillende Staalaandeelen. Anaconda's. General Motors en andere specialiteiten gaven nogal wat beweging te zien. Daarbij werd be langrijk boven de Amerikaansche pariteiten ge handeld. Het publiek, dat weken achtereen ma teriaal had afgegeven, trad thans weer als kooper op, terwijl blijkbaar ook voor Londen- sche rekening eenige kooplust aan den dag werd gelegd. Voor Public Utilities viel de stemming evenwel niet mede. hetgeen waarschijnlijk ver band hield met de gerechtelijke beslissing In zake de Tennessee Valley Authority. Op de lokale markt werden Koninklijken geregeld in een grooten open hoek verhandeld en daarbij werd aanvankelilk een tiental pro centen boven het vorige slot afgedaan. Het sterk verhoogde koerspeil lokte echter eenig aanbod uit. zoodat onder beurstijd een kleine inzinking viel waar te nemen, maar dit kon worden beschouwd als een natuurlijke terugslag op de belangrijke koersverheffing. Van de Amerikaansche petroleumaandeelen werden Shell Unions vrij druk verhandeld, waarbij zich nogal vraag openbaarde, hetgeen gepaard ging met een verhoudingsgewijze flinke verbetering. In Suikcraandeclcn was r'-t veel tc acen. De ine-urrnten werden desniettemin over de ge- hecï? lini" aanmerkelijk hooger genoteerd. In H.V-A.'s ging tamelijk veel om en na zeer vaste opening moest later op den middag een kleine reactie worden oprcteekend. die echter ten op zichte van het verkregen kocrsav&nce een on dergeschikte rol speelde. Voor Scheepvaartüapieren werd eenige be langstelling getoond. Over dc geheele linir konden kocrrstileJr.gen worden geregistr-e-d. Later on den mic'.dag kwamen echter voor som mige aandeelen weer iets lagere noteeringen te voorschijn, doch per saldo kon op behoor lijke avances worden gerekend. De Tabaksmarkt. was stil. De Deli-aandeelen werden algemeen hooger afgedaan. C. H. te L. Het betreffende artikel in de Kieswet luidt aldus: Onder hen. die den leef tijd van vijf en twintig Jaar hebben bereikt 1 verstaat dese wet (de kiesweti hen. die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15den i Mei. A. N. T. te L. Lelden, richting Utrecht, bij I de Meern rechtsaf naar Den Bosch. Eindhoven 130 K M. GEEN PERSOONLIJKE ONGELUKKEN DOCH GROOTE SCHADE. Hedenochtend heeft in de St. Jorisstraat te Den Bosch in een complex woningen, gelegen achter de drukkerij der firma Smits een instorting van ernstigen aard zich voorgedaan. De bovenwoning, die door de familie van den Griend was bewoond, is gelegen achter de genoemde drukkerij en grenst onmiddellijk aan de Dieze, die tus-r schen het huis en het tegenover gelegen pand van het fotoatelier Schreurs zijn weg zoekt. Op een gegeven oogenblik liet een tamelijk groot stuk pleister van den schoor steenmuur in de keuken los. Kort daarop hoorden de bewoners met schrik een hevig gekraak. Een deel van den schoorsteen- wand liet los en stortte met veel geraas op den grond neer. Vanzelfsprekend was de ontsteltenis van de bewoners groot en men begreep, dat het huis aan het gevaar van een algemeene instorting bloot stond, een gevaar dat elke seconde grooter werd, omdat het huis naast het water van de Dieze ligt. Hals over kop vluchtte de familie van den Griend dan ook het huis uit. Aan deze snelle vlucht hebben de bewoners het te danken, dat zij niet het slachtoffer geworden zijn van de groote instorting, welke binnen drie minuten volgde en waarbij de geheele zijwand der woning, ook die van het op de benedenverdieping gevestigde ma gazijn der firma Wiggers, onder groot geraas instortte en in de Dieze terecht kwam. Ook een deel van den gang van het pand der drukkerij Smits stortte in, terwijl het achtergedeelte van het huis der firma Verhulst werd ontzet en losgescheurd. De omliggende panden kregen eveneens te lijden. De aange richte schade is zeer groot. De gehavende perceelen zijn erg oud. De instorting is waarschijnlijk veroor zaakt, doordat de fundamenten waren ondermijnd. Van de Rubberfondsen veroorzaakten Am sterdam Rubbers eenige activiteit en nadat bij de opening een tiental procenten boven het vorige slot was gehandeld, zakte de koers ver volgens een kleinigheid in. Verscheidene in- couranten konden zich aanmerkelijk verbeteren. De belangstelling voor Industrie-papieren was maar matig. De Philips-aandeelen kwamen overigens ruimschoots boven 200'Unilevers zetten de gisteren aangevangen rijzing verder voort, terwijl A.K.U.'s vast gestemd waren. De Fokker-aandeelen werden belangrijk hooger ingezet. Later op den middag trad een scherpe reactie in. Voor beleggingsfondsen was de stemming veel verbeterd. De Nederlandsche Staatspapie ren en de obligatiën Nederlandsch-Indië ver keerden zonder uitzondering in herstel. De ge staffelde leening kwam weer boven parikoers. Ook de overige Nederlandsche goud-gerande waarden waren beter gedisponeerd. Voor Duit sche fondsen bestond een vaste stemming, waar bij de hoogste koersen echter niet geheel ge handhaafd bleven. De Fransche spoorweg- obligatiën werden meerendeels een kleinigheid hooger genoteerd, terwijl ook de A% conver- sieleening vast in de markt lag. Voor de obligatiën Bataaf sche Petroleum-MIJ. openbaar de zich eenige vraag. wisselkoersen. Londen 8.66 1/4 (8.70 1/4). Berlijn 74.35 (74.70). Parijs 4.89 3/4 (4.92), Brussel 31.30 (31.49). Zwitserland 41.83 (42.05). Kopen hagen 38.67 1/2 «38.85). Stockholm 44 65 (44.82 1/2). Oslo 43.52 1/2 (43.75). N.-York 1.85 1/8 1.86 3/16)Praag 6.37 (6.38). Lire Bankpapier 5.50 (5.60). Prolongatie V*; Part, disc. 1/8; Daggeld 1/4; Registermarken 291/4; Handelssperr- marken 7 9/16: Reismarken 46Vs; Bankpa pier 21 3/8. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN. 30 Jan. Coöp. Groenten- fruit- en Bloemenveiling-Ver. ..Leiden en Omstreken" Per 100 Kg Roode kool 6.40—7.70; Sav. kool 6.207.10; Boerenkool 827; Rapen 4.80; Prei 10.8013 40; Kroten 1.303.70: idem gekookt 38; Uien 1.208; Peen 3.508.80; Spruiten 5—27; Nero 14.10—17.30; Witlof 4—26. Per 100 stuks; Knolselderie 2.3011.10. Per 100 bos: Pieterselie 1217; Selderie 11.70—12. LEIDEN. 31 Jan. Vette Varkensmarkt 172 zware 4648^4; 8 lichte 4445. Handel vlot. BODEGRAVEN. 31 Jan. Aanvoer 85 part. Goudsche kaas, w.o. 3825 st. met R.M.. wegende 34.425 Kg. Ie srt. met R.M. 2627; 2e srt. 24 25. Handel matig. ROTTERDAM. 31 Jan. Veemarkt Aanvoer 116 paarden. 4 veulens, 878 mag runderen. 866 vette runderen. 48 vette kalveren. 179 gras- kalveren. 1554 nucht. kalveren. 439 schapen en lammeren. 5 varkens. 2 biggen, 52 bokken en geiten. Per Kg.: Vette koeien 72 60. 3848; Vette ossen 66 58. 3848; Stieren 62. 56. 50; Vette kalveren 110, 100. 6575; Schapen 48 43. 50; Lammeren 52, 46. 42; Graskalveren 50. 40. Nucht. kalveren 35. 30. 25; Slachtpaarden 52. 42. 32. Per stuk: Schapen 23. 20. 18; Lam meren 19. 16. 13; Nucht. slachtkalveren 8 7. 5; Nucht fokkalveren 23. 19. 16; Slachtpaarden 220. 180. 100: Werkpaarden 320. 260. 120; Hitten 230. 185. 110; Stieren 275, 205. 145; Kalfkoeien 295. 230. 160; Melkkoeien 290. 220, 160. Vare koeien 200. 160. 140; Vaarzen 175. 155. 115: Pinken 145. 115. 95; Graskalvercn 50. 35. Bokken en geiten 8. 5. ROTTERDAM. 30 Jan. Binnenl. Granen Haver 6—6.60; Chev. Gerst 88.30; Wlntergerst 7.507.75; Rogge 7.508; KI. Gr. erwten 9 10.25 (prima grove tot 10.75); Schokkererwten 10.7512.50 (Jumboka's hooger). Br. boonen 3538 (soms Iets meer); Kogelboonen 34-12; Duivenboonen 10.50—13; Voerlynzaad 8.50—9.25; Karwijzaad 2022 (incl.); BI. Maanzaad 32ZA (Incl.). ZOETERWOUDE. 30 Jan. Eierenveiling Aanvoer 2400 stuks. Kippeneieren 3.503.80f Eendeneieren 2 60: Kaas 29; Kippen 7090; Hanen 65; Konynen 1.101.50. 5—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3