BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 31 Januari 1939 De verhouding tot Italië Japan en De verhouding tot andere landen GEMENGD NIEUWS Arbeid van meisjes in de confectie-industrie Hier is het antwoord! ln 1933 in een jroote, machtige evangeli sche rijkskerk samen te vatten, hetgeen mislukte door den tegenstand van enkele landsbisschoppen. Wanneer het buitenland en zekere democratische staatslieden zoo in het perk treden voor enkele Duitsche pries ters. kan dat slechts een politieke oorzaak hebben Zy zwegen, toen in Rusland hon derdduizenden priesters werden afgemaakt en in Spanje tienduizenden priesters en nonnen afgeslacht werden, terwijl op grond van deze slachtpartijen zich talrijke natio- naal-socialistlsche en fascistische vrijwil ligers ter beschikking stelden van generaal Franco om te helpen verhinderen, dat deze bolsjewistische bloedroes zich over Europa uitbreidde. Het nationaal-socialistische Duitsehland heeft aan den opstand van generaal Franco slechts deelgenomen in den wensch, dat het hem zou mogen gelukken zijn land te redden van een gevaar, waarin Duitsch- land zelf eens bijna was omgekomen Den Duitschen priester als dienaar Gods zullen wij beschermen, den priester als po- litieken vijand van het Duitsche rijk zullen 1 wij vernietigen. Er schijnt ln het buitenland in zekere kringen de meenin? te bestaan, dat het bijzonder luid uitspreken van een sympathie voor elementen, die in Duitseh land met de wet in conflict geraakt zijn. een verlichting van hun toestand met zich mede zou kunnen brengen, dat berust op een kapitale vergissing. In de ondersteu ning van zekere, tegen den staat gerichte ondernemingen door het buitenland zien wij de laatste bevestiging van haar hoog- verraderlijk karakter Wrj zullen in die on dersteuning in ieder afzonderlijk geval slechts een dwingende aanleiding zien tot een verscherping van onze maatregelen. Omtrent de verhouding van Duitsehland tot Italië en Japan sprekende begon Hitler met een verwijzing naar de historische pa rallellen tusschen beide landen, waarna hij o.m. zeide dat de solidariteit tusschen de beide regimes, de Duitsche en de Italiaan- sche, meer is dan een aangelegenheid van egoïstische doelmatigheid, in die solidari teit ligt de redding van Europa voor de dreigende bolsjewistische vernietiging ge motiveerd. Toen Italië om zijn levensrecht in Abes- synië streed, stond Duitsehland het der halve als vriend ter zijde. In 1938 heeft Ita lië die vriendschap rijkelijk vergolden. Moge niemand in de wereld zich ver gissen over het besluit, dat het natio naal-socialistische Duitsehland tegen over dezen vriend genomen heeft. Het kan den vrede slechts nuttig zijn, wan neer daarover geen twijfel bestaat, dat een oorlog tegen het tegenwoordige Ita lië, onverschillig om welke motieven ontketend, Duitsehland aan den kant van den vriend zal roepen. Het natio naal-socialistische Duitsehland weet welk lot het beschoren zou zijn, wan neer het ooit een internationale macht zou gelukken het fascistische Italië on verschillig om welke motiveeringen op de knieën te dwingen, wij erkennen de consequenties, die daaruit moesten voortvloeien en zien ze ijskoud onder het oog. Het lot van Pruisen in 1805 en 1806 zal zich geen tweede maal herhalen, de.natio naal-socialistische staat ziet het gevaar en Is vastbesloten zich op afweer voor te be reiden. Niet slechts de Duitsche weermacht is opgewassen tegen de hoogste militaire eischen, maar ook de militaire macht van Italië. Het nationaal-socialistische Duitsehland en het fascistische Italië zijn sterk genoeg om tegen iedereen den vrede te verzekeren of een door onverantwoordelijke krachten lichtvaardig uitgelokt conflict vastbesloten en met succes te beëindigen. Dat wil niet zeggen, dat wij Duitschers zooals in een onverantwoordelijke pers iederen dag ge schreven wordt een oorlog wenschen, doch het beteekent slechts dat wij: 11 begrip ervoor hebben, dat ook andere volken zich hun aandeel in de goederen der aarde, dat hun toekomt, willen verzekeren en dat wij 2 met erkenning van deze rechten vast besloten zijn, gemeenschappelijke belangen ook gemeenschappelijk te behartigen. Vooral echter, dat wij onder geen omstan digheid voor chantage zullen wijken. Zoo wordt ook onze verhouding tot Japan bepaald door erkenning van de noodzaak en door de vastbeslotenheid aan de dreigende bolsjewiseering van een blindgeworden we reld met de uiterste vastberadenheid een halt toe te roepen. Het anti-komintern ver drag zal wellicht eens worden tot het kristallisatiepunt van een groep van mo gendheden, welker hoogste doel geen ander is dan de bedreiging van den vrede en de wereldconjunctuur door een satanische verschijning tegen te gaan. De Fuehrer dankte nogmaals behalve Mussolini ..de beide andere staatslieden", die in de kritieke uren van het afgeloopen jaar de waarde van den vrede hooger aansloe gen dan de handhaving van een onrecht. Duitsehland heeft, zoo verklaarde hij, tegen Engeland en Frankrijk geen terri toriale eischen behalve die lot terug gave onzer koloniën. Zoo zeer een oplossing van dit vraagstuk tot kalmee ring der wereld zou bijdragen, zoo wei nig gaat het hier om problemen, die alleen een gewapend conflict vooron derstellen kunnen. Wanneer, aldus Hitler, op het oogenblik in Europa spanningen bestaan, dan is dit in de eerste plaats te wijten aan het onver antwoordelijke drijven van een geweten- looze pers, die nauwelijks een dag laat voor bijgaan. zonder door even domme als on ware alarmberichten de menschheid tot onrust te brengen. Den laa'sten tijd wordt getracht ook de rad'o in dienst van deze ïnte'naMonale Hetze te stellen Ik zou hier een waar schuwing willen laten hooren: wanneer de rad ouitzendingen uit bepaalde landen naar Duitsehland niet ophouden, zullen wij ze 7848 dngez. Med.) voortaan beantwoorden. Wij gelooven, dat, als het gelukte, een einde te maken aan de Joodse he internationale pers- en pro- pagandahetze de goede verstandhouding onder de volken zeer snel tot stand ge bracht zou zijn. Ik heb dikwijls genoeg ver klaard, dat er geen Duitscher en vooïal reen nationaal-socialist is die ook slechts n gedachten het voornemen koestert, het Britsche wereldrijk moeilijkheden te berei den. En wii vernemen ook uit Engeland stemmen van verstandig denkende men- schen. die aan eenzelfde houding ten aan zien van Duitsehland uiting geven Het zou een geluk zijn voor de geheele wereld, wanneer de beide volken tot een vertrou welijke samenwerking zouden kunnen komen. Hetzelfde geldt voor onze verhouding tot Frankrijk. Waartoe zou wellicht Europa gekomen zijn, als het werkelijk opluchten de nlet-aanvalspact met Polen vijf jaar geleden niet tot stand was gekomen. Ook in de onrustige maanden van het afgeloo pen jaar wa^ de Duitsch-Poolsche vriend schap een der kalmeerende verschijnselen van het Europeesche politieke leven. Onze verhouding tot Hongarije is gebaseerd op een lang beproefde vriendschap, op ge meenschappelijke belangen en op een tra- ditioneele wederzijdsche hoogachting. De hoogachting, die eens de Duitsche soldaten, voor het dappere volk van Joegoslavië ge voeld hebbsji, heeft zich sedertdien ver diept en tot een oprechte vriendschap ontwikkeld Onze economische betrekkin gen zijn hier. net zoo als met het be vriende Bulgarije Griekenland. Roemenië en Turkije voortdurend in stijgende ont wikkeling. Duitsehland is gelukkig, in het Wes ten en Oosten, Zuiden en Noorden gepacificeerde grenzen te mogen be zitten. Onze betrekkingen met de sta ten in het Westen en Noorden, dus Zwitserland, België, Nederland, Dene marken, Noorwegen, Zweden, Finland en de Oostzeestaten stemmen te meer tot verheuging, daar zich juist in deze landen de neiging, zich van bepaalde oorlogszwangere Volkenbondsparagra fen af te keeren, te versterken schijnt. Niemand kan het meer waardeeren, aan zijn rijksgrens werkelijk bevriende neutrale staten te weten, dan Duitseh land. Moge ook Tsjecho-Slbwakije erin slagen, een weg tot innerlijke rust en orde te vinden, die een terugvallen in de tendenzen van den vroegeren staatspresident Benesj uitsluit. De betrekkingen van het Duitsche rijk met de Zuld-Amerikaansche staten stem men tot verheuging en ondergaan een toe nemende economische verlevendiging. Onze betrekkingen met de Noord- Amerikaansche Unie lijden onder een lastercampagne, die onder het voor wendsel, dat Duitsehland de Ameri- kaansche onafhankelijkheid of vrijheid bedreigt, een geheel continent in dienst van doorzichtige politiek of finan- cieele belangen tegen de door het volk geregeerde staten in Europa tracht op te zetten. Wil allen gelooven echter niet. dat deze pogingen identiek zijn met den wil der millioenen Amerikaansche burgers, die in weerwil van een wederzijdsche gigantisch- Joodsch-kapitalistLsche pers-, radio- en fllmpropaganda niet eraan kunnen twijfe len. dat van al deze beweringen geen woord waar is. Duitsehland wil met alle landen, zoo ook met Amerika, vrede en vriendschap. Het wijst inmenging in Amerikaansche aangelegenheden af, wijst echter even vastbesloten iedere Amerikaansche inmen ging in de Duitsche van de hand. Overigens geloof ik. dat alle staten heden ten dage zooveel binnenlandsche problemen op te lossen hebben, dat het een geluk voor de volken zou zijn. wanneer de ver antwoordelijke staatslieden zich slechts om hun eigen aangelegenheden zouden bekommeren. Wat Duitsehland betreft weet ik uit eigen ervaring, dat de gestelde op gaven zoo groot zijn dat zij biina uitgaan boven het vermogen van inzicht en werk kracht van een enkelen man. De Führer besloot met nogmaals te wij zen op de achter ons liggende jaren van strijd en vervulling" Voor de meesten, zeidc hij. beieekenen zij zin en inhoud van het geheele bestaan. Wij weten dat iets grooters ons volk en daarmee ons leven niet meer beschoren kan zijn. „Danken wb God den almachtigen dat Hij onze gene ratie en ons ermede eezegend heeft, dezen tijd en dit uur te beleven". VROUW IN BRAND. In hoogst zorgwekkende,, toestand in het ziekenhuis opgenomen. Doordat zij zich te dicht bij een Iel brandende kachel begat, vatten gister avond ce kleeren van de 20-jarige L. Murcyv. d. Linden, die alleen thuis was in haai' woning op de eerste verdieping van pand 51 aan den Feyenoorddijk te Rotterdam, vlam. Zij rende met de bran dende kleeren naar boven naar de buren, die een deken over haar heen gooiden. Voordat dece er evenwel in geslaagd wa ren de vlammen te dooven. rende de vrouw de trap weer af, de straat op, waar na zij bij haar schoonvader, die in pand 63 aan denzellden dijk woont, naar bin nenliep. Daar zakte zij ineen en verloor het bewustzijn. Met zeer ernstige brandwonden over dekt werd de vrouw overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolslngel. waar zij in hoogst zorgwekkender! toestand werd opgenomen Bij aankomst bleek zelfs, dat verschillende ledematen reeds verkoold waren. In de woning Is geen brand ontstaan. Een kindje van drip maanden, dat in een wiegje in dezelfde kamer lag, werd daar ongedeerd teruggevonden. CHAUFFEUR BIJ AUTOBOTSING GEDOOD. Gistermiddag te ongeveer twee uur is op den rijksweg EttenBreda een bestel auto tegen een vrachtwagen gebotst, waarbij een der ohauffeurs, de 50-jarige Joosen uit Breda, zoodanig werd gewond, dat hij spoedig na het ongeval is overleden. De chauffeur geraakte in de cabine be klemd, zoodat men hem slechts met moeite kon bevrijden. De vrachtauto van de fa. Kanter uit Breda werd totaal vernield. De bestelwagen kreeg lichte schade, terwijl de chauffeur vrijwel ongedeerd bleef. MOTORRIJDER GEVALLEN. Onder het viaduct van de Troelstrakade te Den Haag is de 26-Jarlge A. G. M. T. uit Rijswijk gisteravond van zijn motor geval len. Een voorbijganger zag het ongeluk gebeuren en waarschuwde de politie. Vol gens getuige zou slippen de oorzaak van het ongeval zijn. De geneeskundige dienst vervoerde het slachtoffer, dat een schedelbasisflractuur kreeg, naar het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuldwal. Gisteravond laat was 's mans toestand nog zeer ernstig. Hij was nog bewusteloos. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN SNEEUWSTORM TEISTERT CHICAGO. Luchttreinen in botsing. In een ongewoon hevigen sneeuwstorm zijn drie luchttreinen te Chicago met f ikaar in botsing gekomen. Daarbij zijn meer dan vijftig menschen gewond. Er is in negen uur tijds 35 centimeter sneeuw gevallen, zoodat trein-, bus- en ander verkeer onmogelijk geworden is. De carwebeurs kon eerst eenjge uren na den se won en tijd geopend worden, doordat de bezoekers niet op tijd aanwezig konden zijn. De storm woedt eveneens hevig in Illinois, Indiana, Michigan en Pennsyl vania. Hij nadert New-York, waar het reeds hevig regent. De Algemeene Bond van Loon con fee tion- nairs, heeft een adres gericht aan den minister van Sociale Zaken en aan dien van economische zaken. In dit adres wordt betoogd, dat in de laatste jaren de con fectie-industrie sterk vooruitgegaan is, welke uitbreiding nog veel grooter zou kunnen zijn en aan meer mannelijke per sonen werk bieden, indien de confectie- industrie niet te kampen zou hebben met leen ernstig tekort aan vrouwelijk geschoold personeel. Thans gaat Duitsehland. aldus adres- santé, met dumping door middel van ex portpremies van regeeringswege trachten de verloren markt te herwinnen. De Neder landsche confectie-industrie. die grooten- j deels jong is, moet vreezen hier niet tegen op te kunnen, indien niet maatregelen ge nomen worden om aan het tekort aan vrouwelijk geschoold personeel tegemoet te komen. Indien echter de Nederlandsche confec tie-industrie de zoo juist veroverde afzet- I gebieden niet kan vasthouden, zal dit een aanzienlijke vermindering van de werk-^ genheid voor mannen tengevolge hebben.' niet slechts in de confectie zelve, maar levens in de kunstzijdebrancne. in de Bra- bantsche wollenstoffenlndustrie enz., die de grondstoffen voor de confectie produ- ceeren. Om deze redenen verzoekt genoemde bond den minister van sociale zaken maat regelen t>e willen treffen ter beperking van het tekort aan vrouwelijk geschoold perso neel in de confectie-industrie, met name door: het'bevorderen van vakonderwijs voor de confectie: het uitzonderen van de con- fectien ij verheid van maatregelen ter ver hooging van de leeftijdsgrens voor meisjes in de industrie en het toepasselijk verkla ren van de jongste maatregelen t/o. van den huishoudelijken arbeid ook voor de confectie-nijverheid, n.l. door te bepalen dat geen steunaftrek plaats hebbe voor het loon, door meisjes in de confectie- industrie verdiend. Mede op dezelfde gronden en o m. ook, omdat de confectie-industrie te kampen heeft met een tekort aan geschoold perso neel, heeft adressante den minister van Economische Zaken verzooht, maatregelen te treffen, welke dienstig zouden kunnen zijn om de Duitsche dumping het hoofd te kunnen bieden en de Nederlandsche markt voor de Nederlandsche confectie- industrie behouden te doen blijven, met name door het intrekken van die invoer- consenten van vorige jaren, welke onge bruikt zijn gebleven en door het niet of in beperkte mate verleenen van nieuwe con senten. Vol, mijnheer ..Wat Wilt U een ouden man als ik laten j loopen DE VERJAARDAGSTAART VOOR PRINSES BEATRIX. Gistermiddag ten Paleize aangeboden. Ten Paleize Noordeinde te Den Haag Is gistermiddag om kwart over drie, door de Nederlandsche Banketbakkersvereeniging een groote taart gebracht, ter gelegenheid van den eersten verjaardag van Prinses Beatrix. De deputatie, welke de taart, verpakt in een groote witte doos, gesloten met rose linten, bracht, bestond uit het bestuurslid van de Nederlandsche Banketbakkersver eeniging, den heer S. P. C. van Wely, uit Noordwijk aan Zee, en twee banketbak kersleerlingen in kleedij gestoken, n.l. een zoontje van den banketbakker Ales uit Den Haag en een bediende uit de zaak van den heer Van Wely. Voorzichtig werd de taart naar het paleis gedragen onder groote belangstelling van vele toeschouwers, die zich op dit drukke middaguur bij het paleis hadden verzameld. In de secretarie van Prinses Juliana en Prins Bernhard werd de deputatie ontvan gen door baron Baud, die namens de Prin selijke familie de taart aanvaardde. Men deelde den brengers mede, dat de Prinses en Prins het zeer op prijs stelden, dat de Nederlandsche Banketbakkersver eeniging de traditie getrouw was gebleven, nJ bij iedere voorkomende gelegenheid een taart te schenken. HET HALVE LOON IN NEDERLANDSCH GELD. Een nieuwe regeling bij een fabriek te Gronau. Gisteravond om halfZes zijn de Neder landsche arbeiders in de fabriek van de firma G. van Delden te Gronau op het kantoor der fabriek geroepen, waar hun werd aangezegd, dat de aeviezenregeling weer veranderd is. Tot dusverre konden de Nederlandsche arbeiders altijd hun loon voor twee derden in Nederlandsche munt ontvangen. Zooals Zaterdag gemeld, was reeds meer dan de helft der Nederland sche arbeiders met het oog op de intrek king dezer regeling ontslagen. Aan alle arbeiders van deze fabriek ls thans bekend gemaakt, dat zij aan het werk kunnen blijven, volgens een nieuwe regeling, krachtens welke den Nederland- schen arbeiders de helft van hun loon in Nederlandsch geld mag worden uitbe taald Velen van hen, die reeds hun ont slag hadden, maken nu gebruik van de gelegenheid om aan het werk te blijven. De nieuwe regeling geldt zoowel voor hen, wien reeds ontslag was aangezegd, als voor hen, die aan het werk konden blijven. KROMHOUT GAAT VLIEGTUIG MOTOREN LEVEREN. Kromhout's motorenfabriek N.V. te Am sterdam zal zich binnenkort gaan toeleg gen op den bouw van vliegtuigmotoren. Om te beginnen zal de N.V. het bouwen van de motoren van de twintig nieuwe Fokker S 9-vliegtuigen, bestemd voor de luchtvaartbrigade le Soesterberg op zich nemen Deze machines zullen worden uit gerust met Genet-Majormoloren. die een vermogen ontwikkelen van 165 P K Het ligt in de bedoeling, dat ook de onderdeelen van deze motoren bij Krom hout zullen worden gefabriceerd. 1 450.000 GULDEN VOOR BOERDERIJEN IN DE WIERINGERMEER. Een bedrag van 1.450.000 gulden is uit getrokken voor den bouw van boerderijen in de Wieringermeer. Dit bedrag is hooger dan aanvankelijk was geraamd, dodh deze verhooging bleek noodzakelijk ten einde t-ot de voorgenomen snelle uitvoering te kunnen geraken. Daarentegen zal voor andiere ondernemingen met een lager be drag'kunnen worden volstaan, aldus wordt gezegd in de thans bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen tot vaststelling van de begrooting van de Wieringermeer voor 1938 en tot wijziging van de begroo ting van het Zuiderzee fonds voor 1938. DE STATENVERKIEZINGEN. De oud-minister van waterstaat jhr. ir. O .C. A. van Lidth de Jeude heeft tegen over de provinciale centrale 's-Graven- hage van de Liberale Partij verklaard, dat hij bereid is als eerste candidaat dezer centrale voor de a.s. verkiezingen voor de Provinciale Staten in Zuid-Holland op te treden. DE K. N. S. M. HERVAT DEN DIENST OP SPANJE. Naar wij vernemen zal de Kon. Ned. St-oomboot Mij. den dienst van Amsterdam en Rotterdam naar Zuid- en Oost-Spanje hervatten. Het eerstvolgend vertrek naar Cadix, Malaga, Tarragona en Barcelona is, oo.v, en afhankelijk van ladingsaanbod, vastge steld op 15 Februari van Amsterdam en 17 Februari van Rotterdam. VERSPREIDE BERICHTEN. De heer H. J. Popping. te Oosterwolde, lid der Provinciale Staten van Friesland voor de N.S.B.. heeft als zoodanig bedank,. Tevens heeft hij zijn lidmaatschap van de N.S.B. opgezegd. De gewone audiëntie van den minister van sociale zaken zal morgen niet plaats hebben. Bij Kon. besluit is met ingang van morgen, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontheven uit zijn tegen woordige betrekking Hr. Ms. ordonnans officier. de ritmeester jhr. G. H. A. van Kinschot, van den grooten staf. Hij is tegelijkertijd benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaar den). Kon. Ned. Stoomb. MU- ARIADNE. 30 Jan. van Amsterdam te Gothenburg ASTREA, 25 Jan. van Curasao n. Maracaibo BA- RALT. 28 Jan. v. Curasao n. de Bovenwind- sche Eil. CERES, thuisr.. pass. 29 Jan. n.m, de Azoren DIDO, 25 Jan. v. Curasao n, Puerto Colombia MIDAS, 28 Jan. v. Cu racao n. de Dominicaansche Havens ODYSSEUS, n. Bordeaux, pass. 30 Jan. Oues- sant STRABO, 27 Jan. v. Curasao naar Haiti STUYVESANT, 29 Jan. v. Madeira n. Barbados VESTA. n. Lissabon, pass. 30 Jan. 12 uur 's middags Ouessant TITUS. 30 Jan. v. Candia te Patras TRITON, 30 Jan. v. Hamburg te Amsterdam EL LI- BERTADOR, 26 Jan. v. Curagao *lacaraibo PLATO, 25 Jan. v. Curagao n. Haiti SO CRATES. thuisr., 30 Jan. n.m. 5 uur v. Havre en wordt 31 Jan. n.m. 4 uur te Amsterdam verwacht CRYNSSEN. 29 Jan. v. Curagao n. Puerto Caballo TRAJANUS, n. Am sterdam, pass. 29 Jan. Gibraltar DEU CALION. 30 Jan. v. Malta te Alexandrië PYGMALION. 29 Jan v. Chios n. Antwer pen THESEUS, n. Halmatan. pass. 29 Jan. Brunsbuttel NEREUS, 30 Jan. v. Amster dam te Odense ORANJE NASSAU. 29 Jan. van Madeira n. Plymouth. MIJ. Nederland POELAU TELLO, uitreis, 30 Jan. te Genua. Halcyon LUn MAASBURG. 28 Jan. v. Pepel n. Rotterdam /Vlaardingen FLENSBURG, 30 Jan. v. Vlaardingen n. Narvik STAD DORDRECHT. 29 Jan. v. Oran n. Algiers STAD ZWOLLE. 29 Jan. v. Bordeaux te Portugalete ROZENBURG, 28 Jan. van Sfax te Tonnay Chaniente. Rott. Lloyd BLITAR, uitreis, pass. 30 Jan. Finisterre INDRAPOERA. uitreis. 30 Jan. n.m. 1 uur van Lissabon KEDOE. 28 Jan. van Batavia n. Rotterdam TAPANOELI, 29 Jan. v. Rotterdam te Batavia. Mü. Oceaan PHRONTIS, 28 Jan. v. Batavia n. Amsterdam. HoUand-Afrika Lyn RANDFONTEIN, thuis reis. 30 Jan. v.m. te Marseille JAGERS FONTEIN, 29 Jan. n.m. van Lorenzo Mar ques te Beira. Holland-Australië LUn GAASTERKERK, uitreis, 30 Jan. v. Lissabon. Ned. Ind. Tankstoomboot Mü- CLEODORA, n. Curagao, was 28 Jan. 3.30 u. n.m. 122 mi)l Z. v. Lands End. Diverse Stoomvaartberichten TOWA. 29 Jan. van Amsterdam te Antwerpen GROENLO, 30 Jan. v. Sevilla te Glasgow LEKHAVEN, 29 Jan. van Antwerpen te Montevideo PARKHAVEN. 28 Jan. v. Havre n. Duinker ken MIDSLAND. 30 Jan. v. Rotterdam te Swansea MAASHAVEN. 30 Jan v. Libre ville te La Palllce SCHIE. 29 Jan. v. La Rochelle n. Castro Urdialo RIJN. 28 Jan. v. Libreville te Rouaan PRINS MAURITS, u. Hull, pass. 28 Jan. Finisterre PRINS WILLEM II, n. Alexandrië. pass. 29 Jan. Malta BARENDRECHT. n. Rotterdam en/of Hamburg, pass. 23 Jan. Cristobal KATWIJK. 29 Jan. v. Oran n. Rotterdam BEVERWIJK, n. Mythllene. pass. 29 Jan. Finisterre WINTERSWIJK. 30 Jan. v. Oran te Port Breira COLYTTO, n. Cuba. was 29 Jan. 12 uur 's middags 280 mijlen Z.W. van Fayal TRITO, 30 Jan. v. Rotterdam te Dublin WALENBURGH. 29 Jan. v. Rotterdam te Middlosbro ZEELAND. 29 Jan. v. Gdynia n. Rotterdam SCHOK LAND. 28 Jan. v. Blyth n. Bremen MOOR DRECHT, 28 Jan. v. Curagao n. Rotterdam JONGE JOHANNA, n. Jaffa, pass. 29 Jan. Ouessant. 1. Hooglandsche of St. Pancraskerk. 2. Frankrijk. 3. Kolonel. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10