Alléén „Veilig Koopen" Zegels dat 11 in het bezit komt van het geschenk Uwer keuze Wilt U veel geld verdienen! 1 De zuivering van Catalonië Chamberlain blijft ijveren voor den vrede Ijzer werker „Veilig Koopen" zegels ZIJN en BLIJVEN steeds geldig MONTEUR LEID5CH DAGBLAD - Tweede Blad Maandag 30 Januari (939 Monteur-Draaier AFBRAAK Aank. Verkoopster Vredeswil overheerschend, maar verdediging moet paraat zijn De toestand aan de Fransche grens Belgische agent te Burgos benoemd FAILLISSEMENTEN Zit-Slaapkamer PRINSES BEATRIX BAZAAR Maatschappij biedt Heerenkleeding aan naar maat DOE ZOOALS VELEN "1 *50 Geschenken worden elke week aan de spaarders onzer zegels uitgereikt. Te huur gevraagd NETTE JONGEN 1? y AP 5° Icvn Vrij snel zijn Franco's troepen langs de fcust opgerukt. De verovering door de rechtschen van Granollers, komende na den val van Bar celona. Tarasa. Sabadell, Matao en Bada- kma, heeft bijna de geheele Catalaansche textielindustrie in handen der rechtschen gebracht. Weinig fabrieken zijn vern.eld en reeds kan de verzekering gegeven wor den. dat 70 pet. der fabrieken in slaat zal zyn snel te functionneeren. Het voornaamste probleem, dat op het oogen- blik voor die industrie gesteld wordt is het deviezenvraagstuk. De voornaamste plaats, waar de aankoop van grondstoffen ge schiedde en van het ontbrekend mater aal en waar deze aankoop ook verder geschie den zal, is Londen, waar men credieten zal moeten vragen. De rechtschen ramen, dat de regeerings- troepen ongeveer 100.000 manschappen ver loren hebben sedert den aanvang van het offensief in Catalonië. In dit cijfer zijn dan de 68.400 krijgsgevangenen opgenomen vol gens de officieele cijfers. Dat troepen geland zouden zijn te Porthou blijkt niet juist te zijn. Over het moreel der republikeinsche troepen loopen de meeningen zeer uiteen. Minister Del Vayo verklaarde: .De toestand is moeilijk, maar de regee ring biedt hem met vastberadenheid het hoofd. Wij werken aan de consolidatie van een weerstandslinie. De regeering is vol strekt besloten den strijd voort te zetten. De regeering is er van overtuigd, dat on danks de z.g. vreugde-betuigingen der be woners van Barcelona, die ontzet waren en bedreigd door een slachting, het geheele Spaansche volk gekant blijft tegen hen d e hun vaderland aan de invallers hebben uitgeleverd". Hevige regen schijnt de operaties mo menteel ernstig te belemmeren. Bijgaande Duitsche kaart geeft de voor naamste genoemde plaatsen aan. Zaterdag zijn 15.000 vluchtelingen de grens gepasseerd, waaronder 1500 soldaten. Naar gemeld wordt, heerscht te Puig- cerda een volkomen gebrek aan levens middelen en hebben de extremisten daar een bedenkelijken toestand geschapen, die wel eens zouden kunnen leiden tot een herhaling van de tooneelen, welke zich bü het uitbreken van den oorlog hebben af- I gespeeld. Vluchtelingen verklaren, dat de anarchisten en communisten het militaire commando in handen hebben genomen en zich na gevechten van de kari'oinierspos'en meester gemaakt. De kolonel die in het zebied het bevel voerde, heeft de wijk ge nomen naar Frankrijk. Aan de grens heerscht een vreese- lijke toestand van wanorde honger en wanhoop. Honderdduizenden inwoners van Catalonië trekken in de richting van de Fransche grens, terwijl achter hen het leger van Franco nadert. De Fransche regeering stelt zich op het standpunt, dat zij niet alle vluchte lingen in het land kan toelaten, maar dat alleen de vrouwen, kinderen en grijsaards dg grens mogen overschrij den. Alle valide mannen worden on verbiddelijk teruggewezen, terwijl de soldaten die over de grens komen, wor den ontwapend en naar kampen over gebracht. Zoodra gistermorgen om acht uur de grens weer opengesteld werd, ving de stroom van Catalanen naar Frankrijk weer aan. 5000 zijn er gisteren toegelaten en doorgezonden naar Nimes Nevres enz. In Cerbere is een convooi vrachtwagens aangekomen met 400 zwaargewonden, slachtoffers van bombardementen, die af komstig zouden zijn uit de ziekenhuizen van Gerona, welke zouden zijn ontruimd. Telkens waart weer een paniek rond.... Te Barcelona. De minister van binnenlandsche zaken van Franco Suner is te Barcelona aange komen voor het economische hers,el der stad. Hij heeft direct de controle op zich genomen over de hulporganisaties, die de oevolking van het noodlge voorzien. De electriciteitsvoorziening is geheel hersteld, de treinen en trams rijden weer. De .Nationale Bank" heeft millioenen pesetas naar Barcelona gezonden ten einde de banken in staat te stellen de loketten te heropenen en weer geld in omloop te brengen. Alle gelden waren n.L meegenomen door de republikeinen. De republikeinsche pesetas" worden in- gew.sseld tegen „nationale pesetas" tegen een koers van ongeveer 10 tot 15 procent van de op de „republikeinsche biljetten" aan gegeven waarde. De voedselvoorziening blijft den autori- In zijn rede. op een diner te Birmingham voor de „Jewellers Association" gehouden, verklaarde de eerste minister, Sir Neville Chamberlain: „Zonder een verbetering der En- gclsch-Italiaansche betrekkingen zou ik nimmer Mussolini's medewerking in September van het afgcloopcn jaar gekregen hebben en zonder zijn mede werking geloof ik niet, dat de vrede gered zou kunnen zijn geworden". „Er is veel critiek geleverd", zoo vervolg de hij, „op het accoord van Muenchen en op de actie, welke ik ondernam, toen ik trachtte door persoonlijk contact een vreed zame oplossing te verkrijgen van het pro bleem, hetwelk ten zeerste dreigde een wereldramp van den grootsten omvang mede te brengen. De critiek kwam van verschillende kan ten, maar er was één gemeenschappelijk element in alle critieken: Geen der critici draagt de verantwoordelijkheid, die op mijn schouders rust. Geen heeft die volledige kennis omtrent alle omstandigheden, die alleen de regeering bezit. Wanneer ik voor mijzelf terugzie, dan zie ik niets, dat te betreuren is, dan zie ik geen enkele reden om te veronderstellen, dat een andere koers te prefereeren zou zijn geweest. De oorlog is in dit huidig tijdsgewricht zoo vreeselyk in zijn gevolgen voor hen, die er aan deelnemen en brengt zooveel ver liezen en zooveel lijden mede, zelfs voor teiten zorg baren. Het tekort aan voedsel is nog steeds acuut. De eerste treinen met meel suiker, boonen en melk zijn aange komen De havenautoriteiten treffen voor bereidingen voor de aankomst van eemge met levensmiddelen geladen vrachtbooten, die eerlang worden verwacht. De archieven van alle ministeries, welke eerst van Madrid zijn verplaatst naar Valencia en vervolgens naar Barcelona zijn thans door de aanhangers van Franco ge vonden. De archieven bevatten de docu menten van voor de revolutie tot den val van Barcelona. Spaansche phalangisten hebben in een kelder der Catalaansche hoofdstad 60.000 kilogram springstoffen en een voorraad tabak ter waarde van 14 millloen frank ontdekt. Republikeinen in Estremadura trekken zich terug. Aan het front van Estremadura hebben de republikeinen op last van het opper bevel. zich genesteld in de stellingen, waar in zij zich vóór het offensief bevonden. De terugtocht geschiedde in volmaakte orde, buiten weten van den vijand en niets be hoefde te worden achtergelaten, aldus heet het. Met het oog op de gebeurtenissen in Catalonië. streven de republikeinen er naar. de centrale zone onkwetsbaar te maken. Daarom geven zij de voorkeur aan de bestaande versterkingen en bouwen zij geen nieuwe stellingen. Een volkomen echec dus! De Belgische regeering heeft den heer Polain, consul-generaal en oud-zaakgelas tigde van België in Siam, benoemd tot Belgisch agent by de regeering van Franco. hen, die er bulten staan en den strijd als toeschouwers gadeslaan, dat hij nooit mag beginnen, tenzy elke praktisch uitvoerbare en met de eer vereenigbare stap is onder nomen, teneinde hem te voorkomen. Dat is van den beginne af het standpunt der Britsche regeering geweest en de ovei- eenkomst van Muenchen is slechts een in cident geweest in de duurzame en onwan kelbare vredespolitiek. Ik ga zelfs nog verder en verklaar, dat het behoud van den vrede in September sl.chts mogelijk is gemaakt door de ge beurtenissen, die daaraan voorafgingen, door de briefwisseling tusschen Mussolini en mU in den zomer van 1937 en 't Britsch- Itallaansche verdrag van Februari 1938. Op de reis, die Halifax en ik naar Rome hebben gemaakt, is critiek geoefend door menschen, die blykbaar vastbesloten zijn obstructie te voeren tegen iedere poging tot vervulling van den wensch der Britscbe en Italiaansche volken, die in goede vriend schap en wederzij dsch begrip willen ieven en geschillen willen beslechten door be sprekingen en niet door geweld. Voordat wU naar Rome vertrokken, oefende men critiek op hetgeen wy mis schien zouden toegeven, na onzen terug keer critiseerde men, dat wij niets hadden tot stand gebracht. Wy gingen niet naar Rome om zaken te doen, maar om beter kennis te maken met de Italiaansche staatslieden, met hen de internationale po litiek te bespreken, er zeker van te zyn, dat zy ons begrepen. Dat alles hebben wy bereikt, hoewel er volkomen openlijk is gesproken. Ik kan zeggen, dat wy als betere vrienden zyn ge scheiden, dan wy by aankomst waren. (Applaus). Er is nog meer gebleken. Van het oogen- blik af, waarop wy het Italiaansche gebied hadden betreden, zyn wy het middelpunt geweest van de meest opmerkelyke spon tane en algemeene verwelkoming, die ik ooit heb meegemaakt. (Applaus). Om twee redenen acht ik die demonstra- ties van beteekenis: lo. Zy bewezen de vriendschappelyke ge voelens van het Italiaansche voor het Brit- sche volk. 2o. Zy bewezen zoo duideiyk mogelyk den intensen vurigen wensch naar vrede van het Italiaansche volk, een wensch. die op gelijke wyze in Engeland wordt ge koesterd. Dat geldt niet alleen voor Italië en En geland, maar ook voor Frankryk en Dultschland. Laat ons de vriendschap tusschen de vol keren "bevorderen. Dat kan gedaan worden door particulieren, door handelsmenschen en door de meer officieele vertegenwoor digers. Laat ons den anderen duidelijk ma ken, dat wij hen niet beschouwen als mogelyke vijanden, maar veeleer als menschelyke wezens, zooals wyzelf, met wie wij steeds bereid zyn op voet van gelykheld te spreken, wier standpunt wU willen aanbooren en wier redelijke aspiraties wy zooveel mogelyk willen bevredigen, als die aspiraties niet in strijd zyn met de algemeene rechten van anderen op vryheid en gerechtig heid. Slechts op deze wyze zullen wy de eeuwi ge verdenkingen, die de internationale at mosfeer vergiftigen, verwyderen en weer in het bezit komen van onze geestelijk, zekerheid en van het vertrouwen, dat noo. dig is voor het slagen van elke onderne ming. Wij kunnen niet vergeten, dat, terwijl er twee noodig zyn om vrede te slui ten, één den oorlog kan ontketenen Zoolang er dus geen duidelijk weder- zydsch begrip is, waarin alle politieke spanning verdwynt, moeten wy ons voorbereiden op de verdediging tegen een aanval op ons land, ons volk o! onze beginselen van vryheid, waaraan ons bestaan als democratie gebonden is en die voor ons de hoogste attribu ten van het menschelyk leven en den inenschelyken geest in zich sluiten. Het is daarom, niet uit een oogpunt van aanval, maar van verdediging, dat wij de herbewapening met onverzwakte energie voorzetten, met de volledige instemming van het land. Het heeft ons veel tijd ge- kost, doch thans worden dagelyks op elk gebied vorderingen gemaakt in versneid tempo". Chamberlain gaf daarna een opsomming van den vooruitgang, die in het afgeloopen jaar in alle takken van dienst gemaakt li. Op 31 Maart zal de vloot ln één jaar tyds zyn uitgebreid met zestig nieuwe oorlogs schepen, die te zamen 130.000 ton meten. In de volgende twaalf maanden zal dé groei nog grooter zyn: dan zullen 75 sche pen met een tonnage van 150.000 gebouwd worden. Ook de luchtmacht breidt zich voortdu rend uit, in hetzelfde opmerkelijke tempi In de laatste maanden is het tempo der vliegtuigproductie verdubbeld en de recru- teering maakt goede vorderingen. De leem ten in de luchtbescherming, die in Sep tember aan het licht gekomen zyn, zijn voor een groot deel opgeheven. Niet alleen is de hoeveelheid afweergeschut uitgebreid doch ook de organisatie is verbeterd, Ten aanzien van den vrijwilligen natlo- nalen dienst zei Chamberlain nog: „Wij streven niet naar een uitgebreid corps voor de burgerverdediging, dat georganiseerd zou moeten zyn als een beroepsleger ln oorlogstyd en de burgers zou ontheffen ran de verantwoordelykheid voor hun eigen verdediging. Het is onze taak menschen te vinden voor zekere posten en niet posten voor allen te vinden." zyn rede besluitende, zetde de eerste ml nister. het te betreuren, dat zooveel tijd en een zoo groot gedeelte van het nationale inkomen aan oorlogsvoorbereidingen moe ten worden besteed. „Ik geloof", zoo zeide hij, „dat hel thans tijd is, dat anderen een bijdrage leveren. De lucht is vol van geruchten en verdenkingen, die men niet langer mag laten bestaan. Want de vrede kin alleen in gevaar worden gebracht door een uitdaging, waarop de president der Vcreenigde Staten in zijn Nieuwjaars boodschap wees: n.I. den eisch, om door geweld te overheerschen. Dat zou eeo eisch zijn, waartegen de democratische staten zich, zooals president Roosevelt en ik reeds eerder hebben gezegd, on vermijdelyk zouden moeten verzetten. Ik kan niet gelooven, dat men voome mens heeft tot die uitdaging, want de ge volgen van een oorlog zyn zoo ernstig, dat geen regeering lichtvaardig den strijd zo'J ontketenen. Bovendien blyf ik er van over tuigd, dat er geen geschillen, hoe em stig ook, zyn, die niet zonder oorlog zoude: kunnen worden geregeld door overleg en onderhandelingen, zooals ook is neergelegd ln de verklaring van Muenchen." In de week van 23 t/m 28 Januari we: den ln Nederland. 44 faillissementen uit gesproken. gevr. voor Dieselmotorenrep. v. Ravesteijn - Leidschendam. 7589 /"a E* T T", Ambten. Ryk, enz. VJ L L L/ Ook zonder borg. part. m. borg zonder nevenver- pl. N.V. Voorschotbank, le v. d. Boschstr. 13, Den Haag. Of 's av. v. 68 u. lnl. v. Heecke- renstraat 4, Wassenaar, Telef. 717309. Pz. tosl. 609 Een bekwame en aankomende gevraagd door de Scheepsbouw- werf „DE INDUSTRIE", te Alphen aan den Ryn. 7600 Dame h. b. b. h. h., vraagt tegen 15 Febr. eern gemeub. met volledig pension, prys 50 tot 60 guldein p. maand. Kamer liefst straatzyde Breestraat of omtrek Breestraat. Brieven m. prijsopg. Bur. v. d. BI. no. 7592. Te koop voor afbraak een kas in de Hortus te Leiden. Inschrijvingsbiljetten vóór of op Donderdag 2 Februari 1939 nm. 2>/« uur ten kantore der Registratie en Domeinen te Leiden, Rapenburg 19, alwaar deze dien dag om 3 uur in tegenwoordigheid van belang hebbenden worden geopend. Voorwaarden ten kantore verkrygbaar. 7598 Laat U dan installeeren door magazijn „Houtrust". Thans bieden wy U aan. waardoor U veel geld bespaart: Wit geëm. goedgekeurde gasfornuizen, merk „Oranier", met 5 jaar gar„ geheel uitneemb., met bak- en broodoven, van f. 77.50 nu f. 43.van f. 81.50 nu f. 45.van f. 87.75 nu f. 47.50 Haarden en haardkachels met dubb. circ., capac. 175 200 M3„ slechts f. 55.compleet geplaatst, met 3 jaar gar. STOFZUIGERS met dubbele zuigkracht in verchr. uitvoering, met alle hulpstukken, van f. 70.nu f. 38.50. Wordt één week op proef gegeven VASTE VVASCHTAFELS, geh. compl., vanaf f. 17.50. - BADGEISERS, nieuwste modellen, met 5 jaar garantie, nu f. 69.50. - MAGAZIJN „HOUTRUST" levert het beste en is en blyft het goedkoopst7628 A. SCHUTTENHELM - Thomsonlaan 112, Den Haag, Tel. 390296 boven 18 jaar gevr., bekend met tricotages, kousen en sokken, voor directe indienst treding. Aanmelden: 7618 HET LINGERIEHUIS PRINSESSEKADE 3. By Levensverz. Mlaatschappy bestaat de gelegenheid als VERTEGENWOORDIGER te worden aangesteld. Alleen zydie over relaties beschikken en er van overtuigd zyn met succes te kunnen werken, ge lieven te schrijven Bur. van dit Blad onder no. 7594. ten bate v.h. Centr. Genootschap (kinderherstellings- en vacan- tiekolonies) DINSD. 31 JAN., WOENSD. 1, DONDERD. 2 FEBR., 2'/t5 en 8—10 uur - KLEINE ZAAL STADSGEHOORZAAL. Entrée f. 0.10 - Elke 50ste bezoeker krijgt een prijs. 7520 VEEL ATTRACTIES WOENSDAGMIDDAG POPPENKAST. vanaf f.5.p. maand, betere genre. Vraagt Inzage stalen- collectie; coupeurs loezoeken U door het geheele land. Brieven Bur. van dit Blad onder no. 6933. en maak ook gebruik van onze DINSDAG-AANBIEDING SOEPKIPPEN, extra kwaliteit, Dinsdagprijs f. 0.60, f. 0.65 en f. 0.70 per stuk. - POULARD, extra kwaliteit, Dinsdagprijs f. 0.40 per pond. 2980a FARM'S POELIERDERIJ - HOOIGRACHT 33 - TELEF. 3899. geven volstrekte zekerheid Eiken Woensdag en Zaterdag van 2 tot 8 uur kunt U uitzoeken in ons „GESCHENKENHUIS" VROUWENKERKKOORSTRAAT 1e huis vanaf de Haarlemmerstraat in de omgeving van Leiden, kleine alleenstaande WONING met tuin. Brieven Bur. van dit Blad onder no. 2982a. Ervaren automobielmontcur gevraagd met prima referen ties. Brieven met opgave van verlangd loon onder no. 7617 Bur. van dit Blad. Gevraagd voor direct 2988» voor magazijn- en kantoor- werkzaamheden. Leeftyd ca- 15 jaar. Schriftel. soil, te rich ten aan P. F. BOURGEOIS. Langstraat 43—45, Wassenaar, Electr.- en Loodgdetersbedrijt Wat is het primaire verkoopshulpmiddel? Primair isDagblad reclame. - Iedereen leest een krant en be wezen is, dat vrijwel Iedereen de krant juist ook leest om de advertenties wat voor geen enkel ander reclamemiddel geldtl Vandaar dat dagblad reclame de kem moet blijven van iedere reclame-campagne. Vraag inlichtingen, voor beelden, etc. van dagblad reclame bij het „Cebuco Dam 2a, Amsterdam- 4—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8