BUITENLAND LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 30 Januari 1939 De strijd in het Verre Oosten 1M ICUEEP/ ^^•TJEINCEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN CORRESPONDENTIE Algemeene Toestand De emigratie der Joden ZJ BELDE VEREENIGDE-WASSCHERIJEN WITTE SINGEL-13-LEIDEN Volledige breuk met het verleden EERSTE LEIDSCHE KLUCHT- EX REVUE GEZELSCHAP. Goedgeslaagde cabaret-avond. Zaterdagavond gaf bovengenoemd gezel schap in de groote zaal van ..Den Burcht" een cabaretavond, die in alle opzichten, geslaagd mag heeten. Te ongeveer kwart over achten verscheen de voorzitter, de heer J. van Heuzen voor het voetlicht om allen aanwezigen het welkom toe te roepen en wel in het bij zonder den genoodigden van verschillende zusterverenigingen. Spr. wenschte ten slotte allen een gezelligen avond toe. Toen het doek andermaal op ging was dit om den heer Nic. Rasier, den schrijver van verschillende één-acters. in de gele genheid te stellen om het programma van wat spr. noemde „een avond van den hak op den tak" aan te kondigen en dat be stond uit humor, zang en dans. Dat er door de talrijke aanwezigen de zaal was tjokvol genoten is. was merk baar aar. de voortdurende lachsalvo's en het dankbaar applaus na elk nummer. Hofenk's Melody Makers zorgden voor goede muziek; de heer Piet van der Pijl had als gewoonlijk de verzorging van het kap- en grime-werk. Aan het slot van dezen avond was er natuurlijk geleeenheid tot dansen, ditmaal onder leiding van den heer Ant. de Groot. LEIDSCHE HARLEY DAVIDSONCLUB. Gratis-motorrit voor 100 werklooaen. De beide bovenzalen van „De Harmonie" feestelijk versierd met vlaggen, bleken bijna te klein voor de vele leden en donateurs i tricesi der motorsport- en amusements club „L.HD.C." met hun introducé's, die den propagandafeestavond dier club Zater dag bezochten. Deze avond werd met een hartelijk welkom aan de aanwezigen, door den voorzitter ingeleid. Na een korte uit eenzetting van het doel dezer bijeenkomst, werd voor het eerst het nieuwe clublied door allen enthousiast medegezongen. De humorist-conferencier „Los Days" wist zijn gehoor geheel te boeien met zijn grappen, liedjes, scènes en Imitaties. Vooral de laat ste. waaraan een wedstrijd was verbonden in het raden van de juiste volgorde der 10 geïmiteerde artisten, was een groot suc ces. Tijdens een korte pauze werd het voor stel van een der leden om aan werklooze stadgenooten een gratis tocht aan te bie den. met aller instemming begroet. De too- neelclub der L.H.D.C. kweet zich op ver dienstelijke wijze van haar moeilijke taak en voerde onder leiding van den heer D. Vijlbrief. een zeer goed vertolkt blijspel op Het aanhoudend applaus was alleszins ver diend. Na het gevarieerde programma volg de een bal, afgewisseld met attracties. In aansluiting op hetgeen hierboven met betrekking tot een rondtocht voor werkloozen werd opgemerkt, vernemen wij, dat het in de bedoeling ligt om een hon derdtal werklooze stadgenooten als passa giers te doen dgelen in de sport- en toer- genoegens dezer club. Het plan. dat den vollen steun heeft van den wnd. directeur van den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken, is om in het tijdvak van 1 April tot 1 October 4 a 5 toertochten te organiseeren naar de mooiste streken van ons land of daar waar musea of andere bezienswaardigheden zijn. Alle daaraan verbonden kosten komen ten laste van de L H.D.C., terwijl iederen passagier een lunchpakket zal worden aangeboden. In de Stedelijke Werkinrichting zijn In de afgeloopen week opgenomen: Maan dag 23 Jan. 57, Dinsdag 24 Jan. 58, Woens dag 25 Jan. 58, Donderdag 26 Jan. 59. Vrij dag 27 Jan. 57 en Zaterdag 28 Jan. 57 vol wassen personen. Totaal 346 personen. Zaterdagavond omstreek-s kwart over tien is de 29-jarige wielrijdster B. P. E. van W„ vermoedelijk doordat zij weifelde bij het oversteken van de straat, op den hoek van Levendaal en Korevaaistraat aange reden door een auto, waardoor zij eenige meters werd meegesleurd. Wonder boven wonder kwam zij er met eenige onbedui dende verwondingen aan den rechtervoet af, zoodat zij, na door den E.H.D ter obser vatie naar het Acad. Ziekenhuis te zijn ver voerd. huiswaarts kon keeren. Ken. Ned. Stoomb. NIü- COLOMBIA. 27 Jan. van Curacao n. Puerto Cabello. Halcyon Lyn STAD ZWOLLE. 27 Jan. van Bordeaux STAD DORDRECHT, 27 Jan. te Oran STAD MAASSLUIS, 28 Jan. van Vlaardingen naar Narvik. Mij. Oceaan PROMETHEUS, 28 Jan. van Belawan naar A'dam. H land-O. Azië Lijn TJIKEMBANG, uitreis 27 Jan. van Colombo MEERKERK, 28 Jan. nam. van A'dam te Hamburg. Rolt. Lloyd BALOERAN. wordt 31 Jan. v.m. 7 uur van Batavia te R'dam verwacht. M'j. Nederland TAWALI, 28 Jan. van Java te Amsterdam. D erse Stoomvaartberlchten JONGE ELI SABETH. 27 Jan. van Jaffa naar Huil THEMISTO. 28 Jan. van Dakar n. R'dam JONGE ANTHONY, pass. 28 Jan. Gibraltar, naar Izmed JONGE JOHANNA. 27 Jan. van Glasgow naar Jaffa WOENSDRECHT, 26 Jan. te Fedhala ST. PHILIPSLAND, 27 Jan. van de Tyne naar Kopenhagen ONDERTROUWD: P v. d Hoogt Jm. 26 j. en C. Bouwman jd. 21 j. Jhr. T. E. J. v. Eisinga jm. 24 j. en A. R. Horst Jd. 21 j. S. Hamerling Jm. 21 j. cn A. D Libochant jd. 20 J. H. van Tongeren jm. 22 j. en C. v. d. Wilk jd. 20 J. J. Ouwerkerk jm. 23 J. en S. E Verplancke jd 27 j. E Di Bon jm. 31 j. en K, Platteel jd. 31 j. OVERLEDEN: C J. Hcmerik Vr. 63 Jaar. 7425 (Ingez. Med.) Geen opklaring nog in zicht J. R. te K. - U gelieve zich over de kwestie, vervat in Uw .ingezonden mededeellng" te wenden tot de bevoegde autoriteiten. Chamberlain's rede heeft geen verrassin gen gebracht. De Britsche premier heeft neg eens den nadruk gelegd op Engelands oprechten vredeswil en zijn bereidheid om met andere naties op voet van gelijkheid te onderhandelen. Speciaal Italië en zijn leider werden zeer geprezen! Zoolang er echter geen duidelijk weder- zijdsch begrip is moet Engeland zich voor bereiden op verdediging. Daarom zet het de herbewapening met. onverzwakte energie voort, ofschoon spreker het betreurde, dat dit moet geschieden. De vrede kan alleen in gevaar worden gebracht door een uit daging, n.l. der. eisch om door geweld te overheerschen. Daartegen zouden de de mocratische staten zich onvermijdelijk moeten verzetten. Men ziet: geen nieuw geluid is gehoord! De herbewapening wordt nog hooger opge dreven om op alles voorbereid te zijn en daarmede houdt ook de wijziging in het Britsche kabinet in de eerste plaats reke ning. Er is dus nog allerminst reden voor optimisme. Weinig getuigt daarvan ook eer. rede van den Britschen minister van onderwijs, dela- Warr, die te Bendy o.a. zeide: Behalve de groeiende sterkte van onze defensie, kunnen weinig redenen genoemd worden, waarom wij in het komende jaar eenige verlichting var. onze zorgen zouden kunnen verwachten! Hij drong er op aan den vrijwilligen dienst tot een overweldi gend succes te maken. Wij moeten en zul len het continent laten zien, aldus spr.. dat een vrij land zich kan organiseeren en mobiliseeren, en dat men op ons als vrien den kan vertrouwen en ons als vijanden moet eerbiedigen. Heeft Chamberlain Hitler tevens een vin gerwijzing willen geven, dat nu aan hem de beurt was om iets te doen voor den vrede? Hedenavond zal men het antwoord vernemen. Hitier spreekt vermoedelijk 2 uur. Naar verluidt, zal het eerste gedeelte van de rede gewijd zijn aan statistieken over de eerste zes jaar van het derde rijk. De passages ever de buitenlandsche poli tiek zullen ongeveer een half uur in beslag nemen. Het A.N.P. zal over beide zenders direct na de rede een resumé geven. Mag men echter veel verwachten? De Duitsche bladen antwoorden thans op den vredesoproep der achttien vooraanstaande Engelschen en wel in onwelwlllenden zin. De pers is namelijk van meening, dat uit dezen oproep zijdelings blijkt, dat aan Duitschland de schuld van den ingewikkel- aon Internationalen toestand in de schoe nen geschoven wordt Zij wijzen deze in sinuatie verontwaardigd van de hand. De ..Berliner Lokal Anzeiger" plaatst zijn be schouwing onder het opschrift ..Welgezind heid of huichelarij? Een oproep aan het verkeerde adres". Voorts richten de Duitsche bladen ver wijten aan de „alarmistische" buitenland sche pers, onder welke benaming niet slechts linksche organen, doch ook conser vatieve kranten als de „Times" en de Temps" verstaan worden. Voorts zegt de „Voelkische Boobachter": Deze oproep had gericht moeten worden tot hen. die alle Duitsche ontwapenings voorstellen afwezen. In Duitschland wordt geen hetze tegen de volken geduld. Na de vei klaring, dat de goede bedoelingen van dezen Engelsche boodschap niet betwijfeld moeten worden, gaat het blad voort; „Wend u in de toekomst lot die landen, waar de bewapening tot in het oneindige wordt opgevoerd, waar de volkenhaat zich ongebreideld kan uitvieren en de oorlog wordt voorbereid als de vervulling van wereld-revolutionnaire doeleinden. Vergeet daarbij overigens ook niet de adressen van bepaalde Engelsche kringen. Wanneer men uw boodschap hoort, daar waar zij noodig is, dan zal de rust lil de wereld terugkee- ren, een rust. die wij van ganseher harte wenschen". En wat moet men denken van een artikel in hetzelfde blad onder het hoofd „Italic en Frankrijk" over de Italiaansche eischen? Het blad schrijft dat Frankrijk voor het tegenwoordige Rome ,het huidige Car thago" is en dat het bondgenootschap met Spanje „Italië in staat stelt de oude over- heersching van Frankrijk in het Westen van de Middellandsche Zee te breken en door het inrichten van de eilanden in het midden der Middellandsche Zee, de Balea ren en Spaansch Marokko de rechts treek- sche verbindingen af te snijden tusschen Frankrijk en zijn reservoir van zwarte sol daten in Afrika". Het blad wijst er op. dat de politieke wet Italië voorschrijft alle machtseischen van Spanje in Tanger en Marokko te steunen". Voorts beweert het blad dat .het irre- dentisme van Nice en Corsica een hinder paal vormt voor een Fransch-Italiaansche toenadering. Tegenover Frankrijk, waar het geboorte cijfer daalt, stelt het blad .het jonge Italië met het sterke bloed, dat gebrek aan ruimte heeft". Het blad doet een aanval op de opstellers van het accoord van 1915 tusschen de geallieerden en Italië. Zij ..hebben de verdragen in acht te nemen. Italië tart het lot in het strijdperk. Frank rijk gelooft in het wapen. Italië gelooft in den geest". Verder somt het 'olad de bondgenoot schappen op waar Italië op kan rekenen en besluit „advocatenlisten kunnen wel een proces doen winnen, maar nooit zal men zoo geschiedenis kunnen schrijven". Het klinkt allemaal weinig geruststel lend Hetzelfde ziet men in de Italiaansche pers. Men prijst den goeden wil van Cham berlain. oordeelt hem oprecht en realistisch doch dan verneemt hien het volgende: Men zegt. dat alle regeeringen verklaren den vrede te willen en men heeft geen reden om aan de oprechtheid hiervan te twijfelen, doch vraagt vervolgens, waarom men niettegenstaande deze oprechtheid den wensch nog niet heeft verwezenlijkt en antwoordt hierop, dat wel allen den vrede willen, doch niet denzelfden vrede. De totalitaire staten verlangen een vrede, welke „zekere, voor hen noodzakelijke, levensvoorwaarden vervult". Dat is duidelijk genoeg! In Amerika! oofdeëlt" men. dat Chamber lain zich vereenlgt met de door Roosevelt in zijn boodschap aan het congres uiteen gezette beginselen inzake de noodzakelijk heid van verzet tegen de pogingen om door bruut geweld de wereld te regeeren. Men aanvaardt de door Chamberlain voor gestelde vereeniging van de democratieën. Ook de woorden van Chamberlain over het versneld tempo van de Britsche her bewapening hebben levendige voldoening gewekt en worden beschouwd als een on middellijke waarschuwing aan de dictators. POLEN. Illustrowany Kuryer Codzienny meent te weten, dat bevoegde Poolsche kringen op het oogenblik een plan tot organisatie van massale emigratie van Joden bestudeeren. Dit plan zou zijn uitgewerkt door Michel Glazer, een Joodsch econoom Uitgaande van de overweging, dat de emigratie niet alleen de massa van arme Joden moet om vatten, maar ook de gegoede Joodsche kringen, heeft het ontwerp ten doel de over dracht te verzekeren van hun bezittingen zonder nadeel te berokkenen aan de Pool sche economie en den fiscus. Volgens het ontwerp zouden de Joodsche activa in Po len geregistreerd worden en tot grondslag dienen voor een belangrijk crediet in het buitenland. Een gedeelte der deviezen uit deze bron zou gedeponeerd worden bij de Poolsche bank en bestemd zijn voor de ont wikkeling van de export-industrieën. De af zet voor het uitvoeroverschot zou verzekerd worden door een accoord met de belang hebbende kringen in het buitenland, ln de eerste plaats de groote Joodsche importeurs. Een ander gedeelte, afkomstig uit de emis sie van speciale papieren, zou bestemd worden voor den credietdienst en de trans portkosten der emigranten. Dit crediet en de nieuwe uitvoer zou aanzienlijk de hulp bronnen aan deviezen vergrooten. waaruit de Joodsche emigranten, zoodra zij op hun bestemming zouden zijn aangekomen, de waarde hunner geregistreerde bezittingen, die toevertrouwd zouden zijn aan een spe ciaal met dit doel in te stellen lichaam, zou den innen. De algemeene lmmigrattekosten zouden worden afgetrokken van de aan de emigranten uitgekeerde bedragen. Het hier boven genoemde lichaam, dat de bezittin gen zou beheeren van de emigranten, zou gemachtigd zijn te verkoopen aan Poolsche koopers ln het land zelf of aan Poolsche emigranten, die weer naar Polen zouden terugkeeren. De aldus behaalde opbrengst zou weer dienen tot het financieren van de emigratie van nieuwe contingenten Joden. Volgens het blad bestudeeren de bevoegde Poolsche kringen terzelfdertijd de mogelijk heden van een internationaal accoord be treffende de gebieden voor emigratie. PALESTINA. De a.s. Ronde-tafel-conferentie. Vijf delegaties, die zullen deelnemen aan de Palestljnsche conferentie, zijn ln Enge land aangekomen. Het zijn de delegaties |uit Egypte, Irak, Saoedie-Arablë, Jemen en Palestina. ENGELAND. Kabinetswijziging aangebracht Zaterdagavond zijn de verwachte wijzigingen in het Engelsche kabinet bekend geworden. Het blijkt, dat ad miraal Lord Chatfield, tot voor kort Eerste Zeelord, Sir Thomas Inskip heeft opgevolgd als minister voor de coördinatie van de defensie. Inskip is minister voor de Dominions geworden. Sir Reginald Dormansinith (cons.) oud voorzitter van de Farmers Union, is benoemd tot minister van landbouw, Morrison tot kanselier van het graaf schap Lancaster en Lord Winterton tot paymaster-general. Lord Munster heeft Lord Strathcona opgevolgd als onder staatssecretaris van oorlog. Morrison zal Chatfield bijstaan en voor hem antwoorden in het Lagerhuis. Winter ton, die thans niet langer zitting heeft in het kabinet, zal voorzitter blijven van het internationale vluchtelingen comité. Hier mee is de reorganisatie van het kabinet voltooid, welke begonnen was door de be noeming van Anderson. Men meent te we ten, dat Strathcona's afwezigheid slechts van tijdelijken aard zal zijn. Chatfield wordt volgens Reuter thans beschouwd als een van de leidende strategen, hij vertoeft op het oogenblik ln Italië, maar zal onmid dellijk terugkeeren. Men verwacht, dat de critiek op het stuk van de defensie en den landbouw zal verdwijnen, terwijl de capa citeiten van Inskip en Morrison voor de regeering behouden blijven. Chatfield is gedurende vijf jaar de voor naamste adviseur van de regeering geweest ln marine-zaken en hij zal, naar men ver wacht, het mogelijk maken de inspanning op alle gebieden der defensie te versterken. De veranderingen ln het kabinet wijzen er op, dat Chamberlain andere wegen heeft willen Inslaan door de benoeming van des kundigen. De eerste aanwijzing van die nieuwe richting was reeds de benoeming van Anderson als minister voor reorganisa tie der burgerlijke defensiediensten. Dor- mansmith is een der leidende autoriteiten op agrarisch gebied in het Lagerhuis. Uit de wijzigingen kan men blijkbaar ook opmaken, dat. Chamberlain niet voor den herfst over zal gaan tot ontbinding van het parlement. Chamberlain heeft Winterton een schrij ven doen toekomen, waarin hij hem dankt voor zijn onbaatzuchtige medewerking, Cripps in beroep. Stafford Cripps heeft den secretaris der Labourpartij een schrijven doen toekomen, waarin hij kennis geeft van zijn voornemen in beroep te gaan tegen het besluit van het nationaal executief comité, waardoor zijn lidmaatschap van de partij werd be ëindigd. Naar de opvatt'ng van Cripss vormt het lidmaatrchap voor hem een constitutioneel recht. Cripps vetzoekt den secretaris hem in kennis te stellen van de ln dergelijke ge vallen geldende procedureregels en eindigt zijn schrijven met er op te wijzen, dat zijn zorg er naar uitgaat, dat geen splitsing of verdeeldheid in de partij ontstaat in het tegenwoordige tijdsgewricht. Cripps wordt gesteund door eenige par lementsleden. Vijf Ieren gearresteerd te Liverpool, De polltie'heeft te Liverpool vijf Ieren gearresteerd, na in de Iersche wijk der stad verscheidene documenten in beslag te heb ben genomen alsmede een flesch zwavel zuur. een vat petroleum, verscheidene blikken benzine, een seintoestel, als in ge bruik bij het leger, een geweer en electri- sche kabels. De huiszoekingen waren op aanwijzing van Scotland Yard verricht. RUSLAND. Rapport van Molotof over derde vijfjarenplan. De Russische bladen publiceeren het rap port van Molotof over het derde vijfjaren plan, voor de ontwikkeling van de volks huishouding ln het tijdperk 19381942, dat op het 18e congres der communistische partij zal worden uitgebracht. Hierin wordt opgemerkt, dat de voornaamste historische taak is vervuld, ni. de wegneming van ahe exploiteerende klassen en de verdwijning van een gemeenschap welke verdeeld was ln exploitanten en geëxploiteerden. De tot stand brenging van het collectieve land bouwbedrijf is volteoid. Aan het einde van het tweede vijfjarenplan vormde het socialistische bezit 98,7 procent van alle productiemiddelen des lands. Het socialisti sche productiestelel beheerscht de geheele volkshuishouding der Sovjet-Unie, t.w. 99.8 procent van de industrteele productie, 98,6 procent van de landbouwproductie en 100 procent van den handelsomzet. 94,4 procent der bevolking werkt in of is betrokken bij de socialistische volkshuishouding. De voor naamste taak van het tweede vijfjarenplan, n.l. de volledige en technische reconstructie van de nationale volkshuishouding, is in hoofdzaak volbracht. Het tweede vijfjaren plan heeft ook vorderingen opgeleverd voor het vormen van een kader inteiieciueelen. Het aantal leerlingen aan de lagere en middelbare scholen is van 21,3 tot 29,4 millioen gestegen, en het aantal studenten aan de hoogescholen is tot 550,000 opgeloo- pen. In het derde vijfjarenplan moet het ver bruik der massa l1/» tot tweemaal worden opgevoerd, waartoe de cultureele standaard der arbeidersklasse sterk moet worden ver hoogd. De raming voor het derde vijfjarenplan omvat een kapitaal van 180 billioen roebel, tegen 115 billioen in het tweede vijfjaren plan. De handelsomzetten zullen toenemen van 126 billioen roebel in 1937 tot 206 bil lioen ln 1942. Het nationale inkomen zal 1,8 maal stijgen. Teneinde dit alles te bereiken, moet de Stachanow-actie worden verscherpt, moet een strenge arbeidsdiscipline worden door gevoerd, moeten de gevolgen van de contra revolutionaire actie der aanhangers van Trotzky, Boeccharin, en van de spionnen der fascisten en der kapitalistische landen volledig worden weggenomen, en moet de bolsjewistische waakzaamheid worden ver hoogd. IK BEN GEDOEMD WERK'LOOS TE STAAN. MAAR TOCH, DE VROUW HEEFT WIJS GEDAAN. .Br.. TE.LEFOON 12 06 7614 (Ingez. Mod.) Een vredesbond. Uit Peking wordt gemeld, dat er een krachtige bond voor den vrede binnen enkele dagen zal worden opgericht, welke den naam draagt van Vereeniging voor den vrede en de nationale redding door organisatie. De stichting gaat uit van de Chineesche regeeringen te Peking en Nanking, een groot aantal oudere Chi neesche staatslieden en vooraanstaande mannen van zaken, voorts leden van de kamer van koophandel, van de vereeni ging van wisselagenten en andere organi saties, o.w. het personeel van spoorweg en posterijen. Men verwacht, dat de nieuwe organisatie de beweging van Woe Pei-foe voor den vrede krachtig zaT steunen. De Kwo-min-tang, In een door de Kwo-min-tang aangeno men resolutie wordt vastgelegd, dat het onmogelijk is bij de jeugd der Kwo-min- tang andere partijen als zoodanig op te nemen. De communisten hadden toelating der communistische jeugdorganisaties ln de Kwo-min-tang gevraagd. Daarentegen zal de hooge oorlogsraad, die tot dusverre onder Kwo-min-tang ressorteerde, ln het vervolg onder de centrale regeering staan. Hij zal verscheidene ministers omvatten en leden der commissie voor militaire za ken. Dit besluit opent onmiddellijk den toegang tot het nationale defensieorgaan voor leden van andere partijen dan de Kwo-min-tang. Milliarden gevraagd. Het Japansche telegraafagentschap meldt, dat de buitengewone militaire be grooting voor de Chineesche aangelegen heid ongeveer zes milliard yen zal be dragen, d.w.z. bijna het dubbele van de gewone begrooting. De flnancieering zal bijna geheel door leeningen geschieden. TS JECHO-SLO W AKI JE. Minister-president Beran heeft het woord gevoerd in een bijeenkomst van de natio nale partij. Na gezinspeeld te hebben op de gebeurte nissen der laatste maanden, zeide Beran o.m.: „Wij mogen en zullen op niemand meer rekenen. Wij zullen niet meer in col lectieve veiligheid gelooven. Wij volgen met aandacht alles, wat zich in onze buurt af speelt. Wij moeten het gif van de buiten landsche ideologie, die voor een groot deel de oorzaak van ons ongeluk is geweest, bui ten ons nationale leven bannen." Beran gaf vervolgens een overzicht van het sociale programma der regeering. ..De regeering." zeide hij. „zal de sedert 1918 ver leende burgerrechten herzien. Wij zullen er tegen waken, dat emigranten het brood van onze arbeiders en handwerkslieden opeten. De regeering zal zich ontdoen van alle ele menten. die na 1918 bij ons zijn gekomen. Wij zullen verdraagzaam zijn ln godsdien stig opzicht, maar zullen geen atheïsme dulden. Op het gebied der buitenlandsche politiek zullen wij ons noch voor hetgeen zich in China noch voor hetgeen zich in Spanje af speelt, interesseeren. Wij zullen uitsluitend over onze belangen waken. Wij willen met ieder in vrede leven. Onze houding jegens onze buren zal openhartig, vriendschappe lijk en loyaal zijn. Wij willen en zullen in vriendschap leven met onzen grootsten buur, Duitschland. Het zijn geen vluchtelin gen, die zich ln ons midden bevinden, doch broeders. Buitenlandsche elementen moe ten aan hen hun plaats afstaan." Duitschland heeft Tsjecho-Slowakije de gemeente Chwalkovice teruggegeven. De Tsjechische en Duitsche spoorweg autoriteiten zijn overeengekomen, dat het verkeer Noord-Zuid zooveel mogelijk zal worden vrijgelaten, o.m. ten behoeve van de openbare veiligheidsdiensten en van het leger. Uit deze mededeeling blijkt, dat Duitsche troepen van Dresden naar Weenen kunnen worden vervoerd over Tsjechisch gebied, waarmede een omweg van honderden kilo meters bespaard wordt. Het hooge administratieve gerechtshof heeft ln een arrest vastgesteld, dat de man daten van alle communistische senatoren en afgevaardigden op 28 December 1938 hun geldigheid hebben verloren. Dit arrest treft 25 afgevaardigden en 14 senatoren. In aansluiting op de besprekingen, die de Duitsche en Tsjecho-Slowaaksche mini''cr5 van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop en Chwalkovsky, te Berlijn gevoerd hebben, heeft het Tsjecho-Slowaaksche ministerie van buitenlandsche zaken het Duitsche ge zantschap te Praag medegedeeld, dat de N.S.D.A.P. en haar geledingen haar ariivl- teit op Tsjecho-Slowaaksch gebied onge hinderd kunnen uitoefenor ln dc z'n v.>n de richtsnoeren, door den leider der „Aus- lansorganisation" Bohle, gegeven. Naar de Lidove Novlny meldt, heeft de politie het jeugdweekblad der Tsjechische arbeiderspartij „Hlas Mladych" tot na er order verboden. De tot dusverre verschenen beide nummers zouden marxistische en pro-Benesj getinte propaganda hebben ge voerd. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2