NA DEN VERJAARDAG VANGE SALTS 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 28 Januari 1939 Derde Blad No. 24185 BELASTING MOEILIJKHEDEN! 1BUITENL. WEEKOVERZICHT Donkere wolken pakken samen „Verliezen mocht ik kroon en heerschappij, 'k Blijf koning in mijn leed. Dit blijft mij bij". GEMENGD NIEUWS HOOGSTRATEN's Bceifhoudbureau U LIJDT AAN RHEUMATISCHE PIJNEN OMDAT UW ORGANISME TE VEEL ZUUR BEVAT BIHTENLANDSCH GEMENGD. De aardschokken in Chili Conducteur door trein gedood Het ls precies alsof de wereld langzaam maar onvermijdelijk weer naar een crisis glijdt als ln September van het vorige jaar. Ge lukkig is het nog niet zoover gekomen, zoo dat een wending ten goede tot de mogelijk heden blijft behooren feitelijk zou men moeten zeggen, als men het gezonde ver stand laat werken, moet behooren doch trots alle pogingen optimist te blijven, moet men toch erkennen, dat donkere wolken zich weel' samenpakken boven het oude Europa En het lijkt er soms op, alsof men moedwillig niets nalaat om de atmosfeer te vertroebelen. Barcelona is dan gevallen en Franco zal zonder twijfel spoedig heer en meester zijn in geheel Catalonle De republikeinen heb ben hun tegenstanders te licht aangeslagen en hebben dientengevolge niet op tijd vol doende maatregelen getroffen voor den afweer. Was het geen paskwil om alle lich tingen onder de wapenen te roepen, toen hun zaak al meer dan half verloren was? Of moet men de oorzaak daarvan zoeken in het feit, dat men de bevolking niet ver trouwde, gelijk wordt gewield? Doch hoe het zij, Catalonië is verloren en, naar het zich laat aanzien, de zaak der republikei nen, want het overgebleven deel, kort ge zegd, Madrid en Valencia, zal zich waar schijnlijk ook niet lang meer kunnen hand haven, al zou het slechts zijn tengevolge van uithongering en gebrek aan munitie als anderszins. Franco's volkomen overwin- ning lijkt thans verzekerd binnen korteren of iets tongeren tijd, al naar het mee of tegen loopt. Franco's overwinning Ita- lië's overwinning aarzelt men niet in het land van den Duce openlijk uit te spreken, ook al erkent men daarmede impleciet het echec van de niet-inmenging, die immers van den beginne af aan een schijn-vertoo- nlng is geweest en dit tot het laatste is ge bleven. En daarmede zijn we als van zelf aangeland in de gevaarlijke zone, die thans I zich opent. Zooals men weet, heeft Italië Engeland beloofd, zoodra Franco de overwinning zou hebben bevochten, al zijn troepen terug te nemen en Spanje over te laten aan de Spanjaarden; het schiereiland zelf en al zijn eilanden en Afrikaansch bezit. Bij het bezoek van Chamberlain en Hallfax aan Rome in de eerste helft van deze maand is deze belofte nog eens plechtig herhaald. Dientengevolge komt momenteel 't oogen- blik in zicht, dat deze belofte zal moeten ivorden ingelost. Hetzij dan direct, hetzij over eenigen tijd, wanneer Franco's eind overwinning nog verder zal zijn verankerd; ook al wordt de comedie der niet-inmen- i ging dan nog eenigen tijd verder gespeeld. En nu treedt de argwaan naar voren! I Zal Italië zijn belofte wel zonder meer na komen? Is werkelijk aan te nemen, dat Italië al zijn offers aan menschen en ma teriaal zal hebben gebracht voor de mooie oogen van Franco, om het zoo eens uit te drukken? Eerlijk gezegd, klinkt het wat fantastisch. Het bolsjewisme is vernietigd, doch nog altijd is men niet verzekerd van oen Spanje, geschoeid op den leest der totaliteit der as Rome-Berlijn. bereid om zich te laten opnemen in het anti-komin- tsrn-pact en zijn bevelen te ontvangen uit Rome of Berlijn! Vooral niet, waar Franco oi wie anders de leiding van het nieuwe Spanje op zich neemt, beslist een beroep zal moeten doen op de geld-markt, in welk opzicht de as niet thuis moet geven, omdat het zelf den nervus rerum van alle landen het minst bezit. Ziedaar een bron van groote ongerust heid. speciaal voor Frankryk, gelet op de specifieke eischen van Italië tegenover Ma rianne, al zijn deze nog altijd niet officieel bekend gemaakt. Doch ook ln Engeland is men verre van gerust en erkent men vol mondig, dat ook het Engelsche belang de handhaving van den status quo in de Mid- dellandsche Zee beslist eischt In dit op zicht staan Engeland en Frankrijk niet alleen als leden van de contra-as, maar ook als gelijke belanghebbenden naast el kaar. Zoo men dat in. Rome en Berlijn geheel zuiver zou inzien, zou al veel zijn gewonnen, want dat zou ongetwijfeld tot ernstig nadenken stemmen in het optre den naar buiten, dat toch eens komen moet. Doet men dat echter wel in de hoofd steden der totalitaire landen? Ziedaar een vraag, waarop het antwoord schuldig moet worden gebleven. De Duce zelf heeft maar al te zeer in zijn korte rede na den val van Barcelona in onduidelijkheden gespro ken en zoodoende alle aanleiding gegeven tot nieuwe demonstraties tegen Frankrijk, waarbij de oude eischen werden herhaald en de geest nog duidelijker sprak door den roep van „Parijs"! Men kan den indruk moeilijk van zich zetten, dat op die manier een duidelijk afgebakende propaganda wordt ingezet van hoogerhand, waardoor straks kan worden gezegd: het volk eischt het! Frankrijk is het antwoord niet schuldig gebleven doch dit is waardig en correct! Meer nog dan Bonnet heeft Daladier een stroom van nationale eenheid weten te ont ketenen in het Fransche parlement, toen hij verzekerde en plechtig beloofde, dat Frankrijk, dat met Italië als vriend wil leven en het waardeert van den vorigen oorlog, geen enkel deel van het rijk noch oen enkel vaststaand recht zal offeren.. In dit opzicht is ieder misverstand uitgeslo ten! Met ongekende meerderheid kreeg het kabinet Daladier dan ook een motie van vertrouwen. Slechts de socialisten en com munisten stemden tegen wegens de niet- opheffing van het embargo op wapens voor het reoubllkeinsche Spanje. S eeds feller komen Italië en Frankrijk tegenover elkaar te staan, waarbij de schuld hoofdzakelijk aan Rome ligt. dat met met zijn verlangens voor den dag komt doch deze door vollcsdemonstratles doet verkondigen op weinig innemende wijze, welk-vaar blijf', zoodoende de regeering nog Wij. maar men kent het bekende gezegde, dat het makkelijker is geesten op te roe kan ze te bezweren! Wil Rome inderdaad door zijn troepen in Spanje bovendien Frankrijk onder druk reiten van af de Pyreneeën of door mid del van de Balearen? Van Fransche niet Mncieeie zijde wordt aangedrongen dan te «htwoorden met bezetting van Minorca en uaansch Marokko. Het is nog alles on- mucieel, maar het teekent de gemoeds- «emming en, helaas, niet van gunstige zijde! ..WMdM kan het daarom een gunstig 'eet hebben, dat ook van Engelsche zijde (Richard II Shakespeare) thans krachtiger klanken afkomen, gelijk in de rede van sir Samuel Hoare, dien men als de spreektrompet van Chamberlain mag beschouwen. Het Ls lang geleden, dat zulke forsche taal uit Londen werd wereldkundig gemaakt! Laat ons hopen, dat het zijn uit werking niet zal missen. Te verbazen is het zeker niet, dat de zoozeer vertroebelde omstandigheden aan leiding geven tot allerlei en dan meestal weinig opbeurende geruchten. In hoeverre er aanleiding bestaat om aandacht te be teden aan geruchten over een vier-mo- gendheden-conferentie? Men weet, dat Mussolini deze altijd heeft voorgestaan, ter wijl Frankrijk weigerde, voelende op zoo'n wijze onder zwaren druk te zullen worden geplaatst en bovendien zijn vrienden in het Oosten, voor zoover nog aanwezig, van zich te vervreemden. Ook deze lijken daar om weinig geloofwaardig. Doch hoe men dan uit de nesten moet komen Groote aandacht is voorts geschonken aan het bezoek van von Rib'oentrop aan Warschau. Men wil het voorstellen alsof Dultschland voorloopig van verdere actie naar het Oosten wil afzien, om Mussolini steun to verlecnen in het Westen. Doch kan men dit au sericux nemen? Is het niet veeleer een afleidings-poging? Misschien zal Hitler's rede van Maandag a.s. eenige opheldering daarover brengen. Tsjecho-Slowakije volgt het Duitschc spoor, omdat het moet. Hongarije heeft gekozen voor de as Berlijn-Rome, zij het in principe meer voor Rome dan voor Berlijn, Zuid-Slavië en Polen staan als twijfelnum mers om van Roemenië maar te zwijgen de kansen voor Duitschland staan juust m het Oosten goed. En zal het die laten - pen terwil'? van Italië? Bedorven is de atmosfeer AANSLAG OP DIRECTEUR VAN MAATSCHAPPELIJK HULPBETOON. Door werkloos? met ijzeren voorwerp neergeslagen. Gistermiddag om halfzes Ls de directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te Wor- merveer, de heer N. C. Zeoilevoet. toen hij zich op de fiets van zijn kantoor naar huis begaf, op den wandelweg door een 33-jarigen verklooze. zekeren K. uit Wor- merveer die hem achterop fietste, met een zwaar ijzeren voorwerp neergeslagen. De heer Zeulevoet kreeg eenige vrij ernstige verwondingen aan het hoofd en bleef bewusteloos op straat liggen. Op dezen drukken verkeersweg kwamen van van alle kanten voorbijgangers toeloopen. Een geneesheer, die spoedig aanwezig was. bracht den heer Z., nadat deze bij kennis was gekomen, met zijn auto naar het ge meenteziekenhuis. vanwaar hij naar zijn woning kon worden vervoerd. K.. die er van door ging werd kort na het gebeurde gegrepen en in arrest gesteld. Het voorwerp, waarmede de aanslag is gepleegd een groot breekijzer, is in een voortuintje van een der woningen in de omgeving gevonden. K., die pas veertien dagen werkloos was, had een geschil met het bestuur van de instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon over het verstrek ken van versterkende middelen voor ziin vrouw, waartoe het bestuur, gezien den korten tijd van werkloosheid van den be trokkene. nog niet meende te moeten over gaan. Om zich over deze weigering te wreken schijnt K. zijn daad te hebben begaan. PLANTSOEN 29 - LEIDEN - TELEF. 1754. 3022 (Ingez. Med.) Het is wetenschappelijk bewezen, dat vol maakte gezondheid slechts dan mogelijk is, wanneer bloed en weefsels licht alkalisch zijn. Wanneer U eenmaal begrepen hebt. dat rheumatiek slechts ln een te zuur orga nisme kan optreden, dan weet U tevens wat U te doen staat. Verwijder de zuren door deze te neutraliseeren en Uw rheuma- tische pijnen zullen verdwijnen. Het beste middel hiervoor is het krachtig zuur-ver- drijvende en bloedzuiverende middel Vange Salts, het nieuwe alkalische zout, dat zelfs drie en een half maal zijn eigen gewicht aan azijn kan neutraliseeren. Vange Salts heeft bovendien een dubbele werking, want het neemt niet alleen het teveel aan zuur weg, het zal er tevens voor zorgen, door krachtige aansporing van lever, nieren en ingewanden, dat opgehoopte schadelijke stoffen als urinezuur, die mede oorzaak Uwer rheumatische pijnen zijn, radicaal uit het liohaam worden verwijderd. Vandaar dat rheumatische pijnen door dit nieuwe, uiterst krachtige middel met „dubbele wer king" binnen korten tijd voor altijd ver dwenen zullen zijn, terwijl tevens Uw ge- heele gezondheidstoestand bij regelmatig gebruik van dit bloedzuiverende Vange Salts enorm zal verbeteren. Begin nog heden Uw kuur! De prijs kan nimmer een beletsel zijn: f. 0.85, voldoende voor een flinke kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. 7523 angez, Med.) DOOR GAS VERRAST. Gisteren zijn te Meppei twee oudjes, F. Danser en zijn vrouw, in hun woning aan het Westeinde bewusteloos aangetroffen. Beiden waren door lichtgas vergiftigd. Zij zijn naar het Ned. Herv. Diaconessenhuis te Meppei overgebracht. Er werd bij onderzoek een lek ontdekt ln de gasleiding onder den grond LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Te Nieuwerkerk is gisteravond, vermoe delijk tengevolge van kortsluiting brand uitgebroken in de groote landbouwschuur van de hofstede „Nooit Gedacht" van den landbouwer A. van Overen. De schuur met inhoud, bestaande uit een groote hoeveelheid hooi en stroo, brandde tot den grond toe af. Een vette os kwam in de vlammen om. Het andere vee kon gered worden. Het belendende woonhuis bleef be houden. Verzekering dekt de schade. Gemeld wordt, dat de voornaamste ge bouwen te Concepcion verwoest zijn. Vol gens uit Cauquenes aangekomen vluchte lingen zou ook ook deze stad geheel ver woest zijn. Uit het geheele land komen be richten binnen over bij de aardschokken aangerichte schade. De reddingswerkzaam heden zijn in vollen gang. Met een vliegtuig der Pan-American-Air ways wordt een hoeveelheid pokstof tegen typhus naar het Amerikaansche Kruis in Chili gezonden. Het betreft 262 pond, welke door particulieren zijn beschikbaar gesteld. Er is nJ. een begin van een epidemie be merkt. Te Chilian heerscht, naar gemeld wordt, gebrek aan levensmiddelen en medicijnen. De militaire bevelhebber heeft het vertrek gelast van alle personen, wier aanwezig heid voor het oogenblik niet strikt nood zakelijk is. De regeering houdt zich overigens bezig met de evacuatie van door de aardschok ken geteisterde steden. Te Chilian is een nieuwe aardschok ge voeld, doch zonder verdere gevolgen. HIJ STRUIKELDE EN VIEL TUS5CHEN DE WAGENS EN HET PERRON. Bij het vertrek van den trein 534 die om zes uur naar Amsterdam gaat, heeft gisteravond op het Centraal Station te Utrecht een droevie ongeluk plaats gehad, dat den 44-jarigen conducteur Bosma uit Den Haag het leven heeft gekost. De conducteur wilde in den reeds rij denden trein waarin hij dienst had, sprin gen, waarbij hij struikelde en tusschen de wagens en het perron terecht kwam. Hij geraakte toen onder de wielen en was op slag dood. Het moet de bedoeling van den man geweest zijn om in den achtersten mg ah? van het laatste rytu'g te springen. Het ongeval geschiedde op het tweede per ron en vanzelf "pre'" end wekte het groote consternatie onder d? op het. perron zijnde reiz*gers en het spoorwegpersoneel De menschen. die in den trein zaten, hebben niets van het ongeval bemerkt daar n et gestopt werd. De conducteur werd door de laatste wielen van den trein overreden. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. VULKAANUITBARSTING IN DEN CONGO. Groote vernielingen; branden en springvloeden. De vulkaan Nyamlagira in den Congo is gaan werken met groote hevigheid. Dui zenden hectaren boschgrond en plantages, waarvan verscheidene aan Europeesche on dernemingen toebehooren, zijn door den. lavastroom en het vuur vernield. De Katholieke kapel en school te Ma- koetsa zijn in de asch gelegd. De lava stroom stort zich uit in het Kivoemeer, waardoor enorme rookwolken en ook springvloeden worden veroorzaakt. Op de oppervlakte van het water drijven duizenden visschen, die door de hooge tem peratuur gedood zijn. In de bossehen zijn kudden olifanten door 'net vuur omringd. Zij worden met vernietiging bedreigd. Aan boord van Britsche vliegtuigen zijn talrijke toeristen uit Londen en Zuid-Afrika aangekomen om het grootsche schouwspel van de uitbarsting gade te slaan. SCHIP VERGAAN. Vermoedelijk is de bemanning, 27 mail sterk, verdronken. Havas meldt uit Saint-Brieuc: Hier is wrakhout van het Fransche vracht schip Cabourg aangespoeld. Men had van dit schip sedert bijna een week niets meer gehoord. Het was on 29 Januari van Caen naar Nantes vertrokken met een lading steenkool. Intusschen heeft men nog geen lijken gevonden. De bemanning bestond uit 27 koppen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9