Binnenland Nieuw gebouw in den Haag voor de B.I.M. LEIDSCH DAGBiiD, Donderdag 26 Januari 1939 Derde Biad No. 24183 Organisatie van de lichamelijke opvoeding 79s(e Jaargang Faillissementen in 1938 Uil Ned. Oost-Indië De aardbeving in Chili van ernstigen aard Dagbladreclame Besprekingen over te nemen maatregelen Een „nationale stichting" gevormd Uit de reeds vroeger gepubliceerde cijfers betreffende den omvang der faillissementen bleek, dat, over een reeks van jaren gezien, in het tijdsverloop 1932 tot en met 1936 zeer veel faillissementen werden uitgespro ken. Het jaar 1937 bracht een gunstigen om mekeer; het aantal faillissementen daalde in dat jaar bijzonder sterk. In de Mededeeling van de afdeeling Ge rechtelijke- en armenzorgstatistiek worden thans vermeid de voorloopige gegevens over 1938. De vermindering van het aantal fail lissementen duurde voort; in 1938 werden in totaal 2526 faillissementen uitgesproken tegen 3125 in 1937; het overeenkomstige cijfer van 1936 bedroeg 4405. De daling in 1937 was dus sterker dan in 1938; in eerst genoemd jaar vermindering van 29 pet., in 1938 19 pet. (Bij deze cijfers zij er op ge wezen, dat de cijfers, ontleend aan de maandelijksche opgaven, afwijken van de definitieve cijfers in de faillissements statistiek vermeld, o.a. doordat bij de maandelijksche gegevens niet uitgeschakeld kunnen worden de gevallen van failliet verklaring. die later vernietigd werden door verzet, hooger beroep of cassatie). In alle maanden van 1938 was het aantal faillissementen lager dan in de overeen komstige maanden van het voorafgegane jaar. Een belangrijk verschil gaven de maanden April, Juli en October: in 1938 werden in genoemde maanden resp. 223, 163 en 195 faillissementen uitgesproken tegen resp 305 242 en 257 in 1937. Bij raadpleging der cijfers, gesplitst naar bedrijven en beroepen valt te constateeren, dat voor verscheidene groepen de cijfers voor 1938 veel gunstiger zijn. O.a. daalden de cijfers belangrijk ten aanzien van de volgende groepen: bouwbedrijven (1937 307. 1938 228>, bereiding van voedingsmid delen iresp. 235 en 149), warenhandel )930 en 754), verkeerswezen (268 en 199) Voor de rubriek „overige faillissementen" kwam het cijfer van 929 op 768: in deze rubriek zpn begrepen de faillissementen, ten aan zien van welke nog geen opgave omtrent bedrijf of beroep werd gedaan. Per 100 000 inwoners bedroeg het voorloo- plg cijfer der uitgesproken faillissementen in totaal 29.1 tegen 51.7 en 36.3 in 1936 en 1937 Uit de specificatie naar de provincies blijkt, dat het relatieve cijfer 1 per ïoo.OO inwoners) van Noordholland wederom het hoogst was (in de jaren 1936 1937 en 1938 resp. 75.3. 51.6 en 41.1) en dat van Zeeland het laagst '1938 12.6). Ten aanzien van de 7 gemeenten met meer dan 100.000 inwoners wordt opge merkt. dat de cijfers van 1938 voor Amster dam. 'sGravenhage en Groningen lager waren dan van 1937. terwijl ZU voor Eind hoven. Rotterdam en Utrecht vrijwel gelijk bleven en voor Haarlem een weinig hooger waren. HOFJACHT IN HOOG-SOEREN. Prins Bernhard heeft gisteren deelgeno men aan een jacht op grof wild. welke op uitnoodiging van de Koningin te Hoog- Soeren en Gortel is gehouden. Verder na men aan deze jacht deel de heeren vice- admiraal F. Bauduin. chef van het militaire huis van de Koningin, jhr. mr. C. Dedei, particulier secretaris van den Prins. mr. J. C. baron Baud. Kamerheer van H.M. de Koningin, F. v. Zuylen van Nyevelt. mr. Th. graaf van Lynden van Sandenburg E. Cremers en H. Th. s'Jacob van Staverden. De buit was zeer bevredigend. HET PRINSELIJK GEZIN. Het Prinselijk gezin is gisteravond in Den Haag aangekomen. REGEERINGSERWTENSOEP MET KLUIF. Haarlem's werkloozen zullen binnenkort 8e primeur hebben van den aankoop van goedkoope regeeringserwtensoep met kluif in blik. Ze zal 15 cent per blik kosten. De regeering neemt daarmede een proef en heeft Haarlem daarvoor aangewezen. Msb. DUITSCHE MEISJES ZONDER PAS. Naar wij vernemen heeft de regeering het voornemen een regeling te treffen voor de Duitsche dienstmeisjes die op 1 Februari as niet naar Duitschland terugkeeren en dus hier zonder geldige papieren zouden vertoeven. Het is te verwachten dat een zeer groot aantal Duitsche meisjes aan den oproep terug te keeren naar Duitschland gehoor zal geven. De meisjes die echter Diet teruggaan en wier passen dus op 1 Februari vervallen zijn, zullen opnieuw een werkvergunning moeten aanvragen. De in specteur der Koninklijke Marechaussee zal dan over het al of niet verleenen van de werkvergunningen hebben te beslissen. Hij zal zich tiaai bij waarschijnlijk door den vreemdelingendienst laten voorlichten. Voorts zal aan de meisjes die een werk vergunning krijgen vermoedelijk ook een Identiteitskaart worden verstrekt. (Tel.) Indertijd hebben we vermeld, dat de directie van de Bataafsche Import Maat schappij. dochteronderneming van de Ko ninklijke Petroleum Mij. aan vier architec ten, t.w. de heeren ir. G. Friedhoff, A. J. Kropholler, J. J. P. Oud en ir. D. Roosen burg opdracht had verstrekt voor het ma ken van een ontwerp voor een kantoor gebouw aan den Wassenaarscheweg, hoek Floris Grijpstraat te 's-Gravenhage. Na be oordeeling van de vier ontwerpen is dat van den heer J. J. P. Oud uitgekozen om verwezenlijkt te worden. In 1940 moet het gebouw, waarvan wij hierboven de teekening van den voorgevel plaatsen, gereed zijn. Bij den opzet van het plan moest reke ning worden gehouden met verschillende eischen, zooals personeelsbezetting ten ge tale van plm. 550 man, uitbreidingsmoge lijkheid tot plm. 1200 man, koffie-kamer- recreatiezaal voor 200 personen, in afzon derlijk paviljoen, installaties van verschil lenden aard ten dienste van het bedrijf enz. Het hoofdgebouw is lang en smal en telt zonder de parterreverdieping nog 4 verdie pingen en een archiefverdieping. AANHOUDING WEGENS BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. De Goudsche politie heeft gisteren te Gouda een ingezetene aangehouden, die aan zijn faillieten boedel een bedrag van f. 1000 onttrokken heeft. De man had een bankbiljet van f. 1000 in het sleutelgat van zijn huisdeur verstopt, waar het door de politie ontdekt is. Het biljet is in beslag genomen. De aan gehoudene is ter beschikking der justitie gesteld. BELGISCH RIJNSCHIP IN DEN STORM VERGAAN. Bemanning naar Wcmeldinge gebracht. Het Belgisch Rijnschip „Aline" (schipper Potter) is gistermiddag even na vijf uur door het stormweer overvallen en gezon ken. De bemanning, bestaande uit vier per sonen, wist zich in de roeiboot in veilig heid te brengen en is later door de sleep boot „Secunda" (kapitein Voiker) opgepikt en te Wemeldinge aan land gebracht. Het schip was geladen met zand en op weg naar België. BIJ HET OVERSTEKEN VAN DEN WEG GEGREPEN. Om ongeveer 5 uur gistermiddag reed een bestelauto, bestuurd door den 21-jari gen E. O. H., op de Regentesselaan te Den Haag een 67-jarigen voetganger J. E.. die de straat wilde oversteken, aan. Het slacht offer liep een schedelbasisfractuur op en werd door den gemeentelijken geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. VERSPREIDE BERICHTEN. Tot havenmeester van Amsterdam is benoemd de onder-havenmeester, de heer de Vries. GEVOLGEN VAN NOODWEER. BATAVIA, 26 Jan. (Aneta/A.N.P.) Vol- êyns thans verzamelde gegevens werden tijdens het jongste noodweer in Oost-Java in de onderdistricten Karang-Binangoen en ".agah niet minder dan respectievelijk 133 *n 1)4 huizen vernield. Ook de dtstrictsge- angenis te Karangbinagoen is door een omgevallen warlngin-boom vernield. Het "'«rlctskantoor is beschadigd. Voorts zijn ^''schillende persoonlijke ongevallen r.Si' binnenlandsche bestuur heeft maat- Sv'en tot steun genomen. VLIEGTUIG VERLIEST ALUMINIUM- PLAAT. Gistermiddag te ongeveer één uur kwam op den Koninginneweg te Amsterdam een aluminiumplaat uit de lucht vallen, die eerst tereeht kwam op het dak van een huis en van daar op straat rolde. De zeer lichte metalen plaats veroorzaakte geen schade of ongevallen. Het bleek, dat een boven de stad vlie gend militair toestel een Fokkerjager van het type D. 21. dat door de fabriek wordt ingevlogen, alvorens aan Soesterberg te worden overgedragen, een gedeelte van de metalen beplating van een der vleugels had verloren. Na terugkeer op Schiphol kon de vleugel gemakkelijk hersteld worden. JUWELIERS OPGELICHT. Eenigen tijd geleden vervoegde zich bij een juwelier op het Spui te 's-Gravenhage de 37-jarige J. G. T„ een juwelierszoon uit IJsselstein. Deze kwam een partij dasspeld jes aanbieden, waarover, naar hij zeide, reeds gecorrespondeerd was, en die in IJsselstein niet te verkoopen waren. Inder daad had de Haagsche juwelier met een firma in IJsselstein over dasspelden gecor respondeerd, zoodat de man niets kwaads vermoedde. Hij accepteerde de dasspelden dan ook en betaalde contant. Enkele dagen later kwam T. opnieuw bij den juwelier, en nu vroeg hij om enkele filigrain-gouden bro ches. waarvoor hij afnemers beweerde te weten. De juwelier gaf ze mede, en enkele dagen later herhaalde dit zich nog eens, beide malen zonder dat T. de broches be- taalde Toen de juwelier geruimen tijd niets hoorde, schreef hij een briefkaart naar IJsselstein met de vraag, waar de afreke ning van de broches bleef, waarop het ant woord kwam. dat men daar van broches niets afwist. Dit was voor den juwelier na tuurlijk aanleiding de zaak bij de politie aan te geven, waarop een signalement van T. werd verspreid. Uit het onderzoek bleek voorts al spoedig, dat de dasspelden, welke hij te 's-Gravenhage had verkocht, afkom stig waren van Amsterdamsche juweliers, waar hij op dezelfde wijze te werk was ge gaan. T. had hoegenaamd geen relatie meer met de zaak van wijlen zijn vader te IJsselstein. Na Den Haag en Amsterdam kwam voor hem Rotterdam aan de beurt, doch dat werd zijn ongeluk. Hij kwam hier bij een juwelier, die de zaak niet vertrouwde. Deze liet de politie opbellen. Toen de politie in den winkel kwam, bleek al spoedig, dat men te doen had met den man. wiens signale ment door de Haagsche politie was ver spreid. zoodat zijn arrestatie volgde. Hd is overgebracht naar Den Haag en als het onderzoek is geëindigd, gaat bij naar Am sterdam. T., die een blanco stralregister heeft, heeft een volledige bekentenis afgelegd. (N.R.Ct.) BRAND TE ZAAMSLAG. In de buurtschap Reuzenhoek on de ge meente Zaamslag heeft gisterochtend een felle brand gewoed. Een groote loods, eigen dom van gebr. Verlinde, is tot den grond afgebrand. De loods bestond uit twee deelen. In het eene deel bevond zich een hoeveelheid re- geeringsgraan van een half millioen K.G., in het andere deel was een vlasserij geves tigd. Daar is vermoedelijk door het warm- loopen van een as de brand ontstaan. De brandweer van Zaamslag slaagde er niet ln het vuur te blusschen doch wel wist men te voorkomen.' dat een schuur, die slechts op korten afstand van de loods lag, werd aangetast. Graan, vlasserijmachi- nes en een partijtje vlas konden niet ge borgen worden. Alleen het graan was ver zekerd. RESIDENTSBENOEMINGEN. BATAVIA, 26 Jan. (Aneta/A.N.P.) Be noemd is tot resident van Batavia H. A. van Loghem. thans resident ter beschik king van den gouverneur van West-Jaya Verder is benoemd tot resident ter beschik king van den gouverneur van West-Java dr. A C. Tobi, thans assistent-resident eerste klasse ter beschikking van den resident van Priangan. Aan mr. C. C. J. Maassen, wd.-adviseur van agrarische zaken, en aan mr. H. C. Hartevelt, regeeringsgemachtigdc voor al- gemeene zaken, is de rang en titel van resident verleend. BUITENLANDSCH GEMENGD. SCHIP MET 31 OPVARENDEN VERGAAN? Lloyds heeft een bericht van de kust wacht te Saintives in Cornwall (Engeland) ontvangen, waarin gezegd wordt, dat een. reddingsboei met den naam .SS. Wilston Glasgow" gevonden is. Ook is het Hik van een man opgehaald. Zes mijlen ten westen van Saintives is een aan den grond geloo- pen schip gezien, terwijl lijken in de na bijheid dreven. Op «rond van deze berichten vrees: men. dat de „Wilston" met de geheele beman ning, bestaande uit 31 koppen, in den laat- sten storm vergaan is. SLECHT WEER IN ENGELAND. Het spoorwegverkeer in een groot deel van Engeland wordt ontwricht door sneeuwstorm, mist en overstroomingen Ook het wegverkeer wordt belemmerd, terwijl de telefonische verbindingen beschadigd zijn. Luchtdiensten zijn stopgezet. Men ver wacht, dat de sneeuwval spoedig zal ein digen, doch door regen zal worden gevolgd. ZOON VAN JOUHAUX VERONGELUKT. Paul Jouhaux, de zoon van den secreta ris-generaal van het Fransche vakverbond, is niet ver van Versailles bij een auto-onge luk om het leven gekomen. DRAMA IN EEN TREIN. Tusschen Bad Nauheim en Butzbach heeft zich in een compartiment van een trein een afgrijselijk drama afgespeeld. In het compartiment had een vader met een vijfjarig kind plaats genomen. Een tweede reiziger kwam het compartiment binnen en legde een grooten koffer in het bagagenel Toen de trein zich in beweging zette, viel de koffer uit het net, juist op het kind. He kind brak den ne'k en was op slag dood. Dc vader sprong onmiddellijk op. trok zijn me en stak den anderen reiziger neer. deze overleed na enkele oogenblikken. Dc ongelukkige vader meldde zich later bij de politie. WASSEN BEELDEN NAAR AMERIKA. Chrlstoffel Columbus komt heden op nieuw in Amerika aan, maar dezen keer in schitterend gezelschap: Lodewijk XVI en Greta Garbo. Daladier en Isabella van Spanje. Franklin en Maurice Chevalier, vergezellen hem. vengenoemde Franschen wordt moeg^ bracht. De oogen van de beelden hebben een levende uitdrukking. De haren, die één voor één op het hoofd zijn aangebracht, zijn met historische preciesheid geverfd. Aan de costumes zijn alle Parijsche anti quairs te pas gekomen. De beelden zijn bestemd voor een Fransch-Amerikaansch wassenbeeldenmu- seum in New York. DEFINITIEVE BERICHTEN ONTBREKEN NOG. De gevolgen van de aardbeving in Chili blijken van catastrophalen aard te zijn. Talrijke bruggen en spoorlijnen zijn ver nield. zoodat hulptreinen het centrum van de aardbeving niet kunnen bereiken. Te Santiago heerscht groote opwinding, daar juist in den laatsten tijd velen naar Con- cepcion zijn vertrokken om daar den zomer door te brengen. Het ministerie is bijeen gekomen om over het organiseeren van een hulpactie te beraadslagen. Volgens de laatste berichten heeft de aardbeving een ware ramp veroorzaakt van Chilian tot Concepcion. Officieele berichten melden, dat te Con cepcion duizend dooden en talrijke gewon den zijn gevallen. De halve stad is vernield of beschadigd. In Lota vielen vijftien dooden en vijftig gewonden, in Talcahuano veertien dooden en honderd gewonden. Volgens berichten van uitgezonden vlieg tuigen is Chilian de hoofdstad der provin cie Nuble verwoest. Het aantal slachtoffers is onbekend, maar zou verscheidene duizenden bedragen. De Britsche ambassade heeft de Chi le ensche»regeering de diensten aangeboden der kruisers Exeter en Ajax. Nader wordt nog gemeld: Er komen nog slechts onvolledige be richten binnen over aardschokken in het gebied van Midden- en Zuid-Chili, waarbij naar men gelooft, 15.000 per sonen zijn omgekomen, van wie 10.000 te Chilian, een stad op 65 K.M. ten Oosten van Concepcion, waar, naar ge meld wordt, de gebouwen, met inbe grip van een theater, dat 's nachts in stortte, waarbij alle bezoekers het leven verloren, vrijwel alle zijn verwoest. De dooden worden snel ter aarde besteld. Er bevinden zich veel gewonden op straat. Er is een algemeene trek naar de open velden. AUTO-ONGELUK MET VIJF DOODEN. Gistermorgen is de auto van een fabri kant uit Dresden bij Jüterbogh op den weg naar Luckenwalde in botsing gekomen met I een tractor met aanhangwagen. Vier per sonen werden hierbij op slag gedood twee Hoe Daladier vervoerd wordt! zwaar gewond. Een der gewonden overleed na in het ziekenhuis te zijn opgenomen. Een Fransche architect, Albert Tanerède. en een beeldhouwer uit Parijs, hebben dit I heterogene gezelschap met zich mee geno- 1 men aan boord van de Champlain. De Ame rikanen hebben nimmer een wassen beel- I denmuseum gehad en wachten met nieuws- 1 g 11 iet te VerVflllffdl gierigheid op de verzameling die door bo- I 53 Het rijkscollege voor de lichamelijke op voeding heeft met de hierna te noemen organisaties besprekingen gevoerd over de vraag, op welke wijze en door welke midde len de lichamelijke opvoeding van het ge heele Nederlandsche volk door een eens gezinde aotie bevorderd kan worden. Deze besprekingen hebben geleid tot de oprichting van een federatief ver band. dat voorloopig is genaamd: „Na tionale stichting tot bevordering van de Volkskracht", en dat zal arbeiden op de door het college in zijn rapport „de school en de lichamelijke opvoeding" aangegeven grondslagen, in de eerste plaats dus met inachtneming van het beginsel, dat de lichamelijke opvoeding voor alles aan het schoolonderwijs on verbrekelijk verbonden moet blijven. Naast een doelmatige propaganda ter stimuleering van de lichamelijke school- opvoeding zal er naar worden gestreefd de belangstelling en medewerking van het geheele volk te verkrijgen voor de lichamelijke opvoeding der schoolvrije jeugd, waarbij wordt uitgegaan van de gedachte, dat de lichamelijke vorming, als integi eerend deel van de opvoeding, de volkskracht verhoogt. Derhalve zal ■Ie stichting, ter bereiking van dit doel. haar actie op een zoo breed mogelijke basis voeren. Deze nieuwe organisatie zal voorts in het gemeen werkzaam zijn als coördineerend n centraal dirigeerend lichaam op het ge- jied der lichamelijke opvoeding. Een der gelijke werkzaamheid, waaraan algemeen behoefte werd gevoeld, ontbrak tot nog toe in ons land. Het college, onder welks auspiciën de coördinatie tot stand kwam, zal in de stichting uitsluitend een adviseerende stem hebben, terwijl de aangesloten organisaties haar volkomen zelfstandigheid zuilen be houden, doch gemeenschappelijk zullen na gaan. welke middelen aan het beoogde doel dienstbaar gemaakt kunnen worden. Bij de keuze der organisaties, die tot sa menwerking werden uitgenoodigd. heeft het college aan een kern gedacht, die uiter aard voor uitbreiding vatbaar is. De vol gende organisaties hebben aan de oprich ting medegewerkt en zijn derhalve in de stichting vertegenwoordigd: a. de Vereeniging van leeraren en onder wijzers in de lichamelijk opvoeding in Ne derland: b. de Nederlandsch-christelijke Vereeni ging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding: c. de Nationale R.-K. Vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke oefening: d. het Nederlandsch Olympisch Comité; e. de interdiocesane Jeugdcommissie; f. het Centraal verband van christelijke organisaties voor de lichamelijke opvoe ding; g. de Nederlandsche Arbeiderssportbond; j h. de Nationale Vereeniging tot bcvorde- ring van harmonische lichaamsontwikke- ling; i. het Comité ter bevordering van de I lichamelijke opvoeding van het Nederland sche volk: j. het Comité-Graafland. Het b tuur zal binnenkort, worden sa mengesteld. Een voorloopige commissie ter voorberei ding der werkzaamheden is gevormd onder voorzitterschap van mr. A Baron Schim- melpenninck van der Oye. Het secretariaat dezer voorloopige commissie is gevestigd in het departement, van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Oostduinlaan 2 te Den Haag, Kamer 37.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9