ELTAX-BUS BUITENLAND Instantine LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 26 Januari 1939 Tentoonstelling „Maak Zelf" Algemeene Toestand De beste verbinding tusschen alle stadswijken Von Ribbentrop te Warschau Aslfvt/ De Rijksdag bijeen Sir Stafford Cripps uit Labour gestooten Regeeringswisseling RECHTZAKEN VRAGENRUBRIEK BURGEMEESTER VERRICHT OFFICIEELE OPENING. In tegenwoordigheid van een groot aan tal genoodigden is gistermiddag de Ten toonstelling ..Maak Zelf' in de Stadsge hoorzaal op offiaeele wijze geopend. Zulks geschiedde door den burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen onder w iens gehoor zich o m. bevonden zijn echtgenoote. de leden der Gem. Commissie inzake huis houdelijke voorlichting en gezinsleiding, meerdere raadsleden, de besturen en di recties der Leidsche huishoudscholen, ver scheidene hoofden van gemeentediensten, een vertegenwoordiging van het. landelijk comité en tal van personen, die op eenl- gerlei wijze een aandeel hadden in de voor bereiding en totstandkoming dezer ten toonstelling dan wel daarvoor uit hoofde van hun beroep of vrijwilligen socialen werkkring bijzondere interesse toonden. Zij allen werden door den voorzitter der Commissie, den heer J. J. van Stralen, wethouder van Sociale Zaken, welkom ge- heeten. die er verder aan herinnerde, dat de Commissie in het voorjaar van 1935 haar ■werkzaamheden aanving. Het feit, dat sindsdien ruim 1000 vrouwen de kook- en naaicursussen volgden, demonstreert, dat aan voorlichting op dit gebied inderdaad behoefte was. De uitbreiding, welklt de commissie aan haar actie wil geven, maakt ook een uitbreiding noodzakelijk van het aantal instanties, die totdusver de com missie in de verwezenlijking harer plan nen steunde, t.w. het gemeentebestuur, di verse vereenigingen. welke werkzaam zijn op sociaal terrein en vele particulieren. Deze tentoonstelling is georganiseerd om meerdere bekendheid te geven aan het werk der commissie. Spr. hoopt dan ook, dat deze expositie, waar voor iedereen iets te leeren valt, een druk bezoek moge heb ben en hij besluit met woorden van dank aan alle medewerkers en medewerksters. De burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen. achtte het vanzelfsprekend dat het gemeentebestuur belang stelt in het werk. dat hier wordt verricht. Het is wenschelijk, dat op de beteekenis van dat werk het volle licht valt en gaarne benut spr. deze gelegenheid om namens het ge meentebestuur dank te betuigen aan allen, die zich veel moeite en tijd willen getroos ten om verbetering te brengen in het lot van vele stadgenooten. Het complex der sociale zorgen breidt zich gedurig uit, ook ten aanzien van het bepaalde onderdeel van het maatschappe lijk werkterrein, waarop deze commissie .zich beweegt. Helaas is de groei niet zoo groot als wenschelijk zou zijn. De thans georganiseerde tentoonstelling vormt ten rustpunt tn de ontwikkelingslijn der com missie, doch tevens een punt, vanwaar men uitziet naar nieuwe richtlijnen. Het doel ervan is tweeledig. In oe eerste plaats wil zij meerdere be langstelling wekken. Spr. meent, dat hier in het bijzonder eer. taak is weggelegd voor de Leidsphe industrieëlen, in wier fabrie ken een groot aantal jonge meisjes werk zaam is, waardoor dezen verstoken blijven van eenige huishoudelijke opleiding, het geen zich in haar later- leven wreekt. De industrie kan hier de helpende hand toe steken: a. door het verleenen van finan- cieelen steun, b door deze arbeidskrachten in de gelegenheid te stellen huishoudon- derwijs te volgen. En in de tweede plaats beoogt deze ten toonstelling meerdere bekendheid te geven aan hetgeen terzake van de huishoudelijke voorlichting voor deze categorie van inge zetenen in onze stad en elders is gedaan. Van gansciier harte richt spr. tot. de burgerij de opwekking om deze tentoon stelling te bezoeken: er is voor iedereen wat te leeren en men steunt er een goed werk mee. Moge .Maak Zelf", aldus besloot spr., een even druk bezoek ten deel vallen als een kort geleden in ditzelfde gebouw ge houden tentoonstelling...Leyós Goedt" Red.), waar de Leidsche fabrikanten toon den, wat zij maakten. fApplaus). Hierna werd de tentoonstelling bezich tigd. na afloop waarvan een korte film op huishoudelijk gebied werd vertoond. Zoo als gezegd, blijft de tentoonstelling tot en met Zaterdag geopend, waarvan heden- en Zaterdagavond kosteloos. DERDE PROTESTANTSCHE GETUIGENIS- AVOND. In de stampvolle Marekerk, waar zich ook thans weer velen met een staanplaats tevreden moesten stellen, werd gisteravond de derde Protestantsche getuigenissamen komst gehouden. Op dezen avond behandelde dr. L. D. Terlaak Poot, herv. pred. te 's Gravenhage. het onderwerp ,,Mis of Avondmaal". Alvorens spr. tot de behandeling van dit onderwerp overging, las hij Mare. 14 17-27. Spr. ving zijn rede aan met een citaat uit het gedicht van Guido Gezelle. waarin deze de glcrie van het Roomsche altaar sacrament bezingt, Spr. erkent dat hierin machtige schoonheidsontroering schuilt, maar niets is zoo gevaarlijk in de religie als dat wij on.s op gevoelsgolven laten afdrij ven van evangelische werkelijkheid en waarheid. Het gaat in de religie niet om wat wij beleven, maar om wat God zegt en werkt. Muziek, bloemen en levend licht hebben taal van eigen schoonheid, maar zoodra de kunst in de kerk zich als konin gin gaat gedragen in plaats van als die nares. moet zij de deur uit. Het gaat in de kerk, wezenlijk, centraal en uiteindelijk om den dienst des Woords. Daarom wild? spr zijn onderwerp dezen avond bezien onder de lamp die in elke kerkvergadering in het midden moet hangen, n.l. die van het Woord van God. Ds. Terlaak Poot deed nu zijn gehoor in den geest een rondreis maken en achter eenvolgens een kijkje nemen in de Jeru- zalemscke opperz: al waar Jezus het Paasch- maal inrtelde, ln het vergaderlokaal van de gem-erte van Corinthe, in een R.K. kathe draal tijdens het Misoffer en in een Herv. kerkgebouw tijdens de vizring van het Avondmaal. Spr. meent te mogen zeggen, dat hij op het gelaat van den apostel Pau- lus de glans van hernieuwing en blijde gemeenschap ziet als hij hem aanwezig denkt bij een Herv. Avondmaalsviering, Het Spaansche vraagstuk steeds actueeler. Nu de val van Barcelona een feit is geworden en daarmede de volledige be zetting van Catalonië in zicht komt, gaat men zich steeds meer bezig houden met de vraag: wat zal er geschieden na Fran co's overwinning. Het is logisch, dat allerlei geruchten de wereld worden ingezonden, doch iedere zekerheid ontbreekt, zoodat men verstan- dig zal doen met al die berichten de grootste voorzichtigheid te betrachten. Zoo meldt de ..Daily Mail": .Men meent te weten, dat eerlang on derhandelingen van het grootste belang voor de toekomst van Spanje en de positie der Italiaansche en Duitsche vrijwilligers zullen worden geopend. Franco heeft, door bemiddeling van den hertog van Al va. die zich te Londen be vindt, aan de Britsche regeering te ver staan gegeven, dat hij zelf de noodige stappen zou ondernemen om de terugtrek king te verkrijgen van alle buitenlandsche vrijwilligers uit zijn land. wanneer hij een voorloopige regeering zal kunnen vestigen, welke door drie vierden der bevolking zal worden aanvaard. Men denkt, dat hij deze regeering zal kunnen vestigen na de bezetting van Bar celona. dat zijn hoofdstad zal worden. De onderhandelingen er over verkeeren nog in een beginstadium, doch men geeft te verstaan, dat Engeland, op zijn beurt, zich zal moeten verplichten een zekere hoeveelheid grondstoffen te verschaffen, zooals wol, katoen en andere producten, welke onmisbaar zijn voor de Spaansche industrie, zoomede kapitaal voor de ont wikkeling van Spanje. En hetzelfde blad meldt voorts nog uit Rome: ..Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Mussolini, direct na den val van Bar celona. een conferentie-van-vier zou wil len bijeenroepen. 3155 (Ingez. Med.) welke een duidelijke voortzetting is van wat Christus heeft ingezet. Zoo kwam spr. aan de hoofdvraag: Wat heeft. Ohrtrtus ingesteld? In dit verband gaf dr. Terlaak Poot een overzicht van de Joodsche religieuze maaltijden, van den Paaschmaaltijd en van het principieele en totaal nieuwe van Christus' zegenwoorden bij Zijn Laatste Paaschmaal: Dit Mijn lichaam (broodi en dit Mijn bloed (de wijn). Het is duidelijk dat Christus hier mede heeft willen uitbeelden Zijn lichaam in zijn verbreking en Zijn bloed in het vergieten er van als Hij Zichzelf offert in het groote conflict tusschen der wereld on wil aan God en Gods liefdewil jegens de wereld. Uitvoerig stond spr. daarna stil bij het ontstaan van het Misoffer, waarbij hij de stelling verdedigde, dat men eerst de gaven offerde aan den Heer en daarna den Heer offerde in de gaven. Spr. toonde aan, dat de kerkvaders der eerste eeuwen het be grip transsubstantiatie niet hebben gekend en beschreef voorts den kerkelijken strijd, waarin Rome tot deze leer gekomen is. Laat er onder de Protestanten verschil van opvatting zijn inzake het Heilig Avond maal, n.l. hoe zich Christus in de gave van brood en wijn openbaart, primair is hier het feit, dat Christus zich openbaart en geeft- Het Avondmaal brengt niet iets nieuws of anders naast of boven het Woord, maar beeldt uit wat Christus heeft gedaan en wat het evangelie verkondigt. Spr. be sloot zijn rede met een lofzang op Christus en een toewijding van allen, die met Hem vereenigd en vereeuwigd zijn door het ge loof. YEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Het zou wenschen, dat vertegenwoordi gers van Engeland. Flankrijk. Duitschland en Italië de volgende drie punten inzake Spanje zouden bespreken: 1. Spanje te sparen voor verder bloed vergieten, 2. De positie van het Spaansche volk te bepalen, in overeenstemming met Duitsch land en Italië, die Franco hebben geholpen. 3. Te bewerken, dat de vier mogendheden zich verplichten de wederinstelling te ver hinderen van een regeering der communis ten of van het volksfront in Catalonië of bij Madrid. Men zal spoedig wel merken, wat hiervan juist is! De Italiaansche pers blijft Frankrijk in- tusschen waarschuwen. Zoo de „Giornale d'Italia". Na allereerst erop gewezen te hebben, dat de zegenrijke actie van Franco niet zal ophouden te Barcelona, doch eenerzijds ook de rest van Catalonië zal zuiveren tot aan de Fransche grens en anderzijds zich naar het zuiden zal richten op Valencia en Ma drid, bespreekt het blad het te Parijs over wogen plan ten aanzien van Spaansch Ma rokko en het eiland Minorca, teneinde Frankrijk te beschermen tegen een orien teering van het nationalistische Spanje naar Italië. Dit Fransche plan. aldus schrijft de „Giornale". zou, ingeval het zou worden verwezenlijkt, beteekenen: lo. Een met-uitgelokte Fransche agres sieve actie op Spaansch grondgebied. 2o. Een rechtstreeksche en openlijke Fransche interventie in den Spaanschen burgeroorlog, ten aanzien waarvan Italië, overeenkomstig de loyaal gegeven waar schuwing, niet onverschillig zou kunnen blijven. 3o. Een nieuwe schending van den status quo in de Middellandsche Zee, welke de Middellandsche Zee-staten. ln de eerste plaats Italië, niet stilzwijgend zouden kun nen accepteeren. Ook van Duitsche zijde hoort men de eerste klanken in die richting, b.v. in de „Frankfurter Ztg.". In zijn „Bulletin du Jour" schrijft de Temps: „Wanneer Barcelona gevallen zal zijn, is het wel duidelijk, dat de geheele be langstelling zich richten zal op het inter nationale aspect van het vraagstuk. Op dat oogenblik zal men zich reken schap kunnen geven van de mate. waarin het fascistische Italië bereid is de door Mussolini tegenover Chamberlain aanvaar de verplichtingen na te komen en niet te streven naar territoriale, politieke of eco nomische voordeelen in Spanje. Op dat oogenblik zal de kwestie gesteld worden van de handhaving van den .„status quo" in het Westen van de Middellandsche Zee, zooals die gestipuleerd Is in het Britsch- Italiaansche accoord van 16 April. Een handhaving met het oog waarop Frankrijk en Engeland alle voorzorgsmaat regelen zullen moeten nemen, die dienstig zijn om het hoofd te bieden aan mogelijke verrassingen. Zoo zal de val van Barcelona die pen weerslag hebben op den interna tionalen toestand, waarvoor Europa sinds lang gesteld is en die snel moet worden opgehelderd, wanneer men deiningen en krampen wil vermijden, welke niet minder gevaarlijk zouden zijn voor den vrede dan die van September j.l. In Amerika blijven de acties voor en tegen het embargo op wapens voortduren. Te New York hebben tachtigduizend per sonen gedemonstreerd voor opheffing, ter wijl senator Lewis juist strenger wil op treden. wil men een oorlog vermijden. De vakvereenigingen vragen de regeering van nu af aan onderscheid te maken tus schen aanvallers en aangevallenen, de economische hulpbronnen voor den aan valler te sluiten en ze open te stellen voor de slachtoffers van den aanval en te stre ven naai' een gemeenschappelijke actie om de aanvallers in quarantaine te plaatsen. Volgens de „Star" zou Roosevelt uitge- noodigd worden om een officieel bezoek te brengen aan Londen en Parijs. 7385 Hel moderne pijnstillende middel 7 is van (Ingez. Med.) wezen. Het Is vooral in de bewogen gebeur tenissen van het laatste jaar het betrouw bare fundament geweest van de Duitsch- Poolsche betrekkingen en heeft aldus niet slechts het welzijn van onze beide volken, maar ook het algemeen belang bij het ln stand houden van den Europeeschen vrede gediend. Deze gelukkige ervaringen wijzen de po litiek van onze beide landen ook voor de toekomst den weg Volgens den vasten wil van den Führer van het Duitsche volk is het een essentieele trek van de Duitsche buitenlandsche politiek, dat de vriendschap pelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Polen op den grondslag van ons accoord steeds meer verstevigd en verdiept worden. De breede politieke blik en de staats mansbeginselen, die aan beide kanten be slissend geweest zijn voor het belangrijke besluit van 1934 sluiten den waarborg in zich, dat in denzelfden geest ook alle ln de toekomstige ontwikkeling opduikende kwes ties tusschen onze landen een oplossing zullen vinden, die rekening houdt met de achting en het begrip voor de wederzijd- sche gerechtvaardigde belangen". De onderhandelingen van Rubiee. In een bijeenkomst met Wohltat, die thans in de plaats van Schacht de onder handelingen met Rubiee voert, is Rubiee medegedeeld, dat de opvattingen der Duit sche regeering nog geheel vertegenwoordigd worden door het plan van Schacht. Bijgevolg leggen Rubiee en zijn medewer kers thans de laatste hand aan een schrif telijk morandum, waarin de Duitsche op vattingen en bedoelingen zijn vastgelegd. Dit memorandum zal met Wohltat punt voor punt behandeld worden. De jaarvergadering. Bovengenoemde vereenLging hield deze dagen haar jaarvergadering in het V.C.F. Huis. Volgens het door den secretaris uit gebracht jaarverslag is het getal dei' leden en dat der begunstigers langzaam stijgende. Blijkens de door den penningmeester overgelegde rekening over 1938 hebben de uitgaven de ontvangsten met een gering bedrag overtroffen. Ter vervanging van de aftredende be stuursleden. de heeren H. P. C. Maas en H. Haaksma. van wie de eerste voor een herbenoeming heeft bedankt en de tweede niet herkiesbaar was werden gekozen de heeren M. A. M. van Fraasser. te Oegst- geest die zich met het penningmeester schap zal belasten en de heer J. C. van Eek alhier. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Alb. B. Timmerman. Bree- straat 90. Leiden, heerenmode-artikeien. Wijz'ging uitgeoefend bedrijf: kleinhandel in heerenmode-artikelen. maatkleeding, confectie en schoenen. J M. Doove en Zoon, Papengracht 34, Lei den, behangerij en stoffeerderij. Nieuwe eigenaar: H. C. Doove, Leiden. Gisteravond omstreeks 10 uur is een 27-jarige wielrijdster, mej. S„ bij het af rijden van de v. d. Brandelerkade in de wetering langs de Cronesteynkade gereden Zij kon door handuitreiking op het droge geholpen werden en had geen letsel beko men, zoodat zij, nadat ze bij hulpvaardige lieden van droge kleeren was voorzien, huiswaarts kon keeren. Gistermiddag is Von Ribbentrop te War schau aangekomen, 's Avonds had het offi- cieele diner .plaats door Beek aangeboden. Beek sprak een redevoering uit, waarin hij o.m. herinnerde aan de Poolsch-Duit- sclve overeenkomst van 26 Januari 1934, die hij een der kortste en eenvoudigste ver dragen noemde, welke ooit gesloten zijn. D? grondslagen van het verdrag, die op verlangen van de beide hooge leiders der beide naties in zoo eenvoudige formules ge steld waren, waren onwrikbaar. „Om het feit, dat wij heden na vijf jaren met u op dezelfde basis onderhandelen, kunnen ons zeker vele regeeringen ter wereld benijden. Op deze ervaringen van het verleden zou ik de gedachten over de toekomst van onze naties willen doen steunen. Ik hoop, dat de uit de groote beslissing van 1933 voortkomende richting het onzen naties veroorloven zal hare levenskrachten te concentreeren op creatief werk, dat zij zelf zoowel als de geheele Europeesche ge meenschap noodig hebben, dat er een vast steunpunt in gevonden zal worden cn dat reeds heden den jongen generaties de mo gelijkheid zal worden geboden op te groeien in een geest van vriendschappelijk begrip voor het nabuurvolk De gezande beginselen, waardoor dc po litiek onzer beide regeeringen zich in de Poolsch-Duitsche betrekkingen heeft laten leiden, zullen er toe in staat stellen, steeds alle opduikende problemen in een geest van wederzijdsche achting en begrip voor de gerechtvaardigde belangen van beide lan den te onderzoeken". In zijn antwoordlede verklaarde minister Von Ribbentrop o.m.: „Het in 1934 gesloten accoord heeft in alle verwarring en span ningen gedurende vijf Jaren zijn dienst bc- DUITSCHLAND. Officieel wordt thans gemeld: De Rijksdag Is voor Maandag. 30 Januari, des avonds om acht uur, bijeengeroepen. Het betreft hier de constitueerende zit ting na de verkiezingen van 10 April 1938. Voor de eerste maal zullen de afgevaar digden uit den Ostmark en uit den Sude- tengouw aanwezig zijn. Hitier zal om half negen des avonds (D. tijd. dus 9 10 Ned. tijd) het woord nemen. HOOGE OFFICIEREN BIJ HITLER. Hitler heeft in de nieuwe kanselarij de hooge bevelvoerende ofifcicren van leger, vloot en luchtmacht ontvangen. Hij hield een toespraak tot hen. Na de rede waren de officieren zijn gasten. GEEN HUWELIJK VOOR DIENSTTIJD IS VERVULD. Geen enkel leider der Hitlerjeugd, die den dienstplichtigen leeftijd heeft, zal machtiging krijgen om in het huwelijk te treden, voor hij zijn dienstplicht vervuld heeft. Andere leiders zullen slechts mach tiging krijgen voor een huwelijk, wanneer zij „hun afstamming van Duitsch bloed" tot 18O0 bewijzen. FARINACCI OVER HET RAS- VRAAGSTUK. In het Sportpaleis te Berlijn heeft de Italiaansche minister van staat Farlnacei een rede gehouden, in aanwezigheid van talrijke vooraanstaande personen der na- tionaal-socialistische partij, van burgerlijke en militaire autoriteiten en van den Ita- liaanschen ambassadeur. Farinacci zeide, dat het Italiaansche ras- vraagstuk reeds in 1919 door Mussolini Is omlijnd. Wat de Italianen tot dusverre niet hebben kunnen begrijpen, is de houding der Roomsch-Katholieke kerk. die juist kan wijzen op een lange traditie in de onver biddelijke vervolging van het Jodendom. De vraag rijst, hoe het den Joden gelukt is, hooge prelaten te verstrikken. Tegenwoordig heeft de kerk meer sym pathie voor de staten, die den Joden vriendelijk gezind zijn, dan voor de fas cisten, die in school en volk de moraal cn in den staat de orde weergebracht hebben. Door deze onbegrijpelijke hou ding worden de fascistische katholie ken pijnlijk getroffen. Wij, aldus Fari nacci, zijn er van overtuigd, dat dit politieke standpunt slechte gevolgen voor de kerk zal hebben. De godsdienst mag niet meer met de politiek verwis seld worden. Van den kansel moet het evangelie gepredikt worden, al het an dere beteekent misbruik. Spr. ging daarna op de Duitsch-Ita- liaansche vriendschap in en zeide, dat die niet pas na de economische blokkade tij dens den Abessijnschcn veldtocht ontstaan is. Het gemeenschappelijke doel van Italië en Duitschland is de verdediging van dc Europeesche beschaving tegen het commu nistische gevaar. Dc samenwerking tus schen beide staten verbindt, het Italiaan sche volk met het Duitsche niet slechts op diplomatiek, maar ook op elk ander ge bied, opdat in het hart van Europa een eenheid ontstaat en een rechtvaardiger cn schoonere Europeesche beschaving gescha pen wordt. FRANKRIJK. De tweejarige diensttijd. De legercommissie uit de Kamer heeft met algemeene stemmen de rapporten van Desisnards aangenomen, waarin geconclu deerd wordt tot het aannemen van het regeeringsontwerp. waarbij de duur van den militairen diensttijd ook na 1940 op twee jaar gehandhaafd wordt. ENGELAND. Het algemeen bestuur van de Bril. sehe arbeiderspartij heeft besloten Sir Stafford Cripps uit de partij te stoot, r vanwege zijn aanschrijving aan de a deciingen der partij, waarin hij aan dringt op samenwerking met andere tegenstanders van de regeering, een denkbeeld, dat de groote meerderheid der partij heeft verworpen. Sir Stafford Cripps, de jongste zoon van Lord Parmoor, heeft sinds 1931 zitting ln het Lagerhuis. Hij is procureur-generaal geweest in de tweede regeering van de ar beiderspartij en is overtuigd links-socialist. Hij Is indertijd uit het bestuur van de partij getreden toen besloten werd de toe passing van sancties door den Volkenbond in het Italiaansch-Abessijnsche geschil te steunen. Nadien had hij moeilijkheden mei de partij omdat hij een vereenigd front met de communisten voorstond. Toen hij in 1937 beloofde zijn actie te zullen sla ken, werd hij met twee zijner volgelingen weer tot bestuurslid gekozen. Het besluit tot uitzetting is genomen met 18 tegen een stem. Alleen mej. Wilkinson heeft tegengestemd. In een verklaring van zijn optreden ïieeft Sir Stafford gezegd, dat het hem speet dat het partijbestuur de handhaving van aller lei doctrinaire beginselen eischte en geen oog had voor het groote belang, dat alle anti-fascistische kringen die tegen het re- geeringsbeleid zijn. samen zouden gaan in den strijd voor vrijheid en democratie. Na tuurlijk zou de arbeiderspartij bij zulk een samengaan hier en daar een zetel hebben moeten afstaan aan de onafhankelljken of de communisten, maar wat had dit te be teekenen, als het groote doel bereikt had kunnen worden? Sir Stafford bleef noch tans hopen dat de waarlijk democratische krachten in den lande haar Inspanning zouden verdubbelen om een regeering te krijgen die de democratie niet met woor den maar metterdaad zou willen bescher men. ROEMENIE. Samenzwering der IJzeren Garde ontdekt De politie heeft een samenzwering ver ijdeld van leden der ijzeren garde, die de voornaamste openbare gebouwen wilden aanvallen te Boekarest met vlammenwer pers, waarmee olie en teer in stralen over een afstand van ongeveer 75 meter gewor pen kunnen worden Er zijn 25 burgers en een officier gearresteerd. De officier pleegde zelfmoord. TURKIJE. De Turksche premier Djelal Bayar heeft zijn ontslag ingediend. Het werd aanvaard. Re fik Saydam, de minister van binnenland- sche zaken, heeft een nieuw kabinet ge vormd. Met uitzondering van het ministerie van binnenlandsche zaken en dat van landbouw is de samenstelling gelijk aan het vorige ka binet. Vaandag komt de Kamer bijeen, om morgen een besluit tot ontbinding goed te keuren, na eerst heden de regeering een votum van vertrouwen en de noodige ere- dieteij te hebben verleend. ZUID-AMERIKA. Chaco-vredesconferentie heeft taak beëindigd. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft van den Argentijnschen minis ter van buitenlandsche zaken een telegram ontvangen, waarin medegedeeld wordt, dat de Chaco-vredesconferentie haar werk zaamheden heeft beëindigd, na de taak waarvoor zij bijeengeroepen was, te hebben vervuld. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Dronken autobestuurder, Dc Haarlemsche rechtbank deed uit spraak in de zaak tegen een 49-jarigen aardappelen- en bloembollenhandelaar uit Hillegom. die ln hooger beroep terecht heeft gestaan van een vonnis van den kan tom-echter te Haarlem waarbij hij was ver oordeeld tot 3 weken hechtenis en ontzeg ging om .motorrijtuigen te besturen v<x>r den tijd van 1 jaar, daar hij op 6 Sept. jl- met zijn auto over den Heereweg te Heem stede heeft gereden, terwijl hy zoodanig onder den invloed van sterken drank ver keerde, dat hij op het kruispunt Wagenwc?- Zandvoortsche laan in botsing is gekomen met een autobus der firma Sommeling uit Den Haag. De officier van justitie had bevest gir.g van het vonnis van den kantonrechter ge vraagd. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 1 week hechtenis en f. 25 subs. 15 dagen hechtenis. Bovendien werd verd. de be voegdheid ontzegd om motorrijtuigen f besturen voor den tijd van 6 maanden P. B. te L. Lisse. Leiden, Den Haag, Delft. Rotterdam, Vliegveld Waalhaven, Heinenoorö. Numansdorp. Willemstad, Dintelsas, Oude Tonge. Totaal pl.m. 100 K.M. Veer Numans* dorp-Willemstad per pers. enk. reis f °30, retour f. 0,45, rijwiel f. 0.20. Veer Dintelsas* Ooltgensplaat, per pers. f. 0.40, rijwiel niet bekend. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2