Barcelona door Franco's troepen bezet Groote inbraak in Haagsche juwelierszaak 900 Candidaat-hengelaars stonden in de rij! DONDERDAG 26 JANUARI 1939 No. 24183 STADSNIEUWS HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Na de bezetting der stad. Radiorede van H.M. de Koningin Hef beslag op de pers van hef „Nationale Dagblad" Dit nummer beslaat uif DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ctsTïier regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque, en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2.34 per week ttffT::.'. f. 0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0 83 per 3 mnd.fj Steeds nauwer is de ring om Barcelona gesloten. De afdeelingen van generaal Yague waren gisteren bijna alle op den linker oever van de Lebrogat aangekomen en hadden stelling gekozen voor Montjuich. Detachementen infanterie bestreken met hun vuur de toegangswegen tot Barcelona en de forten van Mont juich, terwijl het geschut de haven bombardeerde. De Naverreesche strijdkrachten namen de dorpen Rubi en Quirico de Tarresa en oefenden druk uit in de richting van Badalona. De vereeniging van deze troepen met de Italiaansche divisies en de afdeelingen van Maestrazgo voltrok zich heden morgen. In het Noorden stonden Franco's troepen hedenmorgen nog geen 10 K.M. van de stad, in het centrum nauwelijks 4 en in het Zuiden enkele honderden meters. Franco paste de tactiek toe van Bilbao door een algemeene omsingeling af te wachten, alvorens de stad te nemen, teneinde straatgevechten te voorkomen. En met succes! Want Barcelona zag in, dat verder verzet geen zin meer zou hebben en tegen den middag zijn Franco's troepen Barcelona binnengetrokken zonder op verderen tegenstand te stuiten. De laatste trein uit Barcelona, die het traject tot de grens heeft kunnen afleggen, ls gisteren te Portbou aangekomen met mini twee honderd gevluchte vrouwen en kinderen. De meeste vluchtelingen hadden in twee dagen niets te eten gehad. Een tweede trein heeft nog getracht uit Bar celona te vertrekken, doch de spoorlijn werd zóó zwaar gebombardeerd, dat hij moest terugkeeren. De nationalistische luchtmacht is weer zeer actief geweest. De toestellen vlogen over alle wegen en spoorlijnen, die van Bar celona naar de grens leiden, waarbij zij de verkeers-opstoppingen met bommen en machinegeweervuur bestookten. Juist voordat de correspondent van Reu ter te Cerbère aankwam, vlogen vier Sa- voia-vliegtuigen over een hoek Fransch gebied. Er werden twee waarschuwings schoten gelost door de Fransche luchtaf weer kanonnen. Te Figueras is een buitenlandsch dag bladcorrespondent vastgehouden door de Spaansche autoriteiten, aangezien hij in discrete foto's zou hebben genomen. Te Figueras, welke plaats reeds overvol men- schen ls, is censuur op de buitenlandsche pers ingesteld. Een driemotorig vliegtuig van de lucht macht van Franco is neergestort in het rotsachtige gebied bij Arrens, op een vijf tigtal kilometers van Tarbes, dus op Fransch gebied. Er werden vijf dooden uit het wrak te voorschijn gehaald. Het vliegtuig, dat van Duitsch fabrikaat was, was bewapend met twee mitrailleurs. Drie Spaansche treilers, met 51 man schappen van het Spaansche tegeeiings- leger en een vrouw aan boord, zijn gister ochtend in de haven te Lanouvelle in het Fransche departement Aude aangekomen. De soldaten deelden mede, dat zij in het door de regeerlngstroepen bezette deel van Spanje een batterij luchtdoelgeschut had den bediend, doch dat hun stelling niet meer te houden was geweest. Zij deelden verder mede, dat nog andere treilers met manschappen van het regeeringsleger aan boord op weg zijn naar Fransche havens. Reeds een maand geleden zijn door de regeeiing van Burgos gedetailleerde voor zieningen getroffen voor de bezetting van Barcelona Onder het gezag van den mi nister van binnenlandsche zaken heeft ko lonel Hungria. de chef van de inlichtingen diensten. die belast was met het bestudee- ren van de verschillende kanten van het probleem, besloten, dat den dag na het binnenrukken van de troepen de arbeiders bevel zullen krijgen den post te bezetten, dien zij voordien innamen. De machinerie zal in de eerst» dagen langzaam weer op gang worden gebracht. Daarna zal een onderzoek worden ingesteld naar het op treden van een ieder. Wat de ravitailieering betreft, staan dui zenden vrachtwagens ir.et levensmiddelen, kleeding enz., op niet grooten afstand van de stad. die nu snel zullen aanrukken. De, volgende cijfers worden genoemd: 800.000 kilogram brood, evenveel meel, 200.000 blik ken conserven, 200.000 rantsoenen vleesch etc. voor de eerste hulp. De politiedienst zal waargenomen wor den door groepen guardia civil. Een zeer strenge controle zal worden ingesteld, om te beletten, dat een stroom van vluchte lingen, die verdeeld zijn over de verschil lende provincies van het nationale Spanje, naar Barcelona zal komen. Miguel Mateu Pla, die door Franco tot burgemeester van Barcelona benoemd is, heeft de beteekenis van zijn benoeming uiteengezet. Daar Catalonië. aldus Pla, door nauwe banden met Frankrijk is verbonden, heeft de generalissimus zijn keuze laten vallen, op een vriend van Frankrijk die dit land kent en die op de hoogte is van indus- trieele vraagstukken Hij heeft wellicht ook een niet-politieke figuur willen kiezen, want hoewel ik lid ben geweest van de monarchistische partij, heb ik nooit actief aan den politieken strijd deelgenomen en ben ik nooit afgevaardigde geweest. Onder de stoottroepen" van Franco, die heden Barcelona binnentrokken waren ook vrouwen, dochters van eenige grandes, om de gebrek lijdende bevolking van voedsel to voorzien. Deze vrouwen kennen de juiste adressen, waar soepkeukens moeten worden inge richt. Een voedselvoorraad staat te harer beschikking. H.M. d« Koningin zal mor gen om kwart voor één voor de radio spreken, met als onderwerp: ,.Onze taak in deze dagen, in verband met de moreele en geestelijke herbewapening". Uit Ierseke wordt in vel band htermede gemeld dat de burgemeester maatrege len treft opdat ieder in die gemeente door middel van luidsprekers in de gelegen heid wordt gesteld naar Hare Majesteit te luis teren. Alle mogelijke maatregelen zijn tot in bijzonderheden reeds maanden geleden uit gewerkt en een volledige organisatie is ge leed om de zaken over te nemen. De geneeskundige dienst heeft eveneens zijn z.g. stoottroepen. Militairen en politie zullen de orde handhaven en plundering voorkomen. Zoo vond de heer Merkle vanmorgen zijn kantoor terug. Tusschen middernacht en 8 uur hedenochtend is te Den Haag ingebroken in „Het gouden Molentje", een winkei voor den inkoop van goud, zilver en juweelen, waarvan de heer G. Merkle eigenaar is en die gevestigd is op Het Spui 167a. Naar voor- loopige, ruwe schatting bestaat de buit uit gouden voorwerpen ter waarde van f 50.000. (Voor nadere bijzonderheden zie men onder Laatste Berichten.) Foto van Vliet. Er bleek een schier verbijsterende animo te bestaan voor den vischwedstrijid, dien de Eeuwfeestcommissie vart het Leidsche Stu- flen„encorps ter gelegenheid van het 100- bestaan van dat corps voor de werk- °°zeii heeft uitgeschreven, d^terrniddag had in de sociëteit Mi nerva" de inschrijving plaats en al heel vormde zich een queue van wach- n' die de geheele Vrouwensteeg en n groot gedeelte van heit trottoir op de Aalmarkt in beslag nam. De politie moest eraan te pas komen om verkeersopstoppingen te voorkomen. Naar schatting bedraagt het aantal gegadigden ruim 900. terwijl het Rijn- en Schiekanaal, waar deze monsterkamp zal worden ge streden, plaats biedt aan slechts" 300 hengelconcurrenten, die allen den leeftijd van 35 jaar moesten hebben bereikt. De 300 uitverkorenen werden onthaald op bier en sigaren, hetgeen voor hen, die nóch voor deelneming aan den wedstijd. nóch voor deze tractatie in aanmerkng kwamen, de teleurstelling dubbel zwaar maakte. De inschrijving geschiedde volgens den onpartijdigen stelregel: Wie het eerst komt, wie het eerst maalt! De Eeuwfeestcomm'ssie heeft ampel over wogen op welke wijze uitbreiding ware te geven aan het aantal deelnemers, doch zij zag toch geen kans om ze alle 900 tot dezen massakamp toe te laten! ONVERWIJLDE OPHEFFING VERZOCHT. Mr. A. J. van Vessem heeft hedenochtend namens de N V. Boekdrukkerij voorheen L. van Nifterik Hzn. alhier (waar het „Natio nale Dagblad" werd gedrukt) bij de Haag sche Rechtbank een bezwaarschrift inge diend tegen de inbeslagneming van de ro tatiepers. welke op 13 Januari j.l. op last van de Justitie is geschied naar aanleiding van eenige door mr. M. M. Rost van Ton ningen in het „Nationale Dagblad" geschre ven artikelen, waarvan de vorm of strek king beleedigend werd geacht voor den minister van Justitie, mr. Goseling, voor den procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden en vcor den Cen- tralen Raad van Beroep. Onverwijlde opheffing van het beslag wordt in het bezwaarschrift verzocht. Ter motiveering van dit verzoek, heeft mr. van Vessem aan de Haagsche Recht bank o.a. geschreven: dat deze inbeslagneming is in strijd met de wet; dat toch art. 54 van het Wetboek van Strafrecht bepaalt, dat bij misdrijven door middel van de drukpers gepleegd, de drukker als zoodanig niet vervolgd wordt, indien zoowel de drukker als de persoon. BINNENLAND. In de Staatsloterij is de honderduizend ge vallen op nummer 19239 (2e Blad). Opgericht is een nationale stichting ter bevordering der volkskraeht. (3e Blad). Om het wereldkampioenschap zwaargewicht boksen; Louis won in de eerste ronde van Henry Lewis. (Sport, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Prijshoudende markt Geringe koersverschillen - Amerika weinig veranderd - Beleggingsmarkt loom. BUITENLAND. Allerlei geruchten in verband met Franco's overwinning. (Buitenland, le Blad). Von Ribbentrop te Warschau. (Buitenland, le Blad). Voortzetting der onderhandelingen met Rublee over het Joodsche vraagstuk (Buitenland, le Blad). Tsjang-kai-sjek oordeelt China's positie gunstig. (Buitenland, le Blad). Sir Stafford Scripps uit Labour gestooten (Buitenland, le Blad). Regeeringswisseling in Turkije. (Buitenland, le Blad). ZIE "VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Betrok ken tot zwaar bewolkt, met plaat selijk nog eenigen regen of natte sneeuw, vooral in het Noorden van het land. Lichte dooi tot tempe ratuur om het vriespunt. Meest matige oostelijke tot zuidelijke wind. Hedenmorgen is geseind aan alle posten: „STORMSEIN NEERHALEN". op wiens last het stuk is gedrukt, bekend zijn; dat de inbeslagneming van de aan den drukker toebehoorende drukpers, waardoor niet de schrijver, maar de drukker getrof fen wordt, derhalve met bedoeld wetsarti kel in strijd is; dat voorts requestrant» tegen de inbe slagneming van hare pers bezwaar moet maken, omdat ingevolge art. 94 van het Wetboek van Strafvordering slechts vat baar zijn voor inbeslagneming voorwerpen, die kunnen dienen om de waarheid aan de i dag te brengen, of welker verbeurdverkla ring, vernietiging of onbruikbaarmakir.g kan worden bevolen; dat de inbeslaggenomen drukpers om trent het aan mr. Rost van Tonningen te laste gelegde uiteraard de waarheid niet aan den dag kan brengen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaats-examen geneeskunde de dames Th. Verschuur (Oegstgeesti, B. Kuipers (Schiedam). C. Th. Middendorp (Rotterdam), E. van Wijk (Den Haag), I. M. Versluys (Den Haag), M. F. Schouten (Den Haag), en de heeren C. Ruys (Wassenaar), N. Rodenburg (Delft), G. W. J. Fleerkamp (Leiden), C. A. Winkel iDen Haag), W. F. Stenfert Kroese (Rot terdam) W. J. R. Zieck (Den Haag), H. Nieuwpoort (Rotterdam)voor het docto raal examen rechten de heer A. S Fransen van de Putte (Oegstgeest)voor het doc toraal examen rechten de heer J. P. S. Lu- cardie (Rotterdam).

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1