Gemeenteraad van Katwijk LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 26 Januari 1939 KERK- EN 5CH00LNIEUWS Critiek op arbeidsvoorwaarden bij woningbouw Benoeming Schoolarts Ihr griep is sneJ V Ycrd^cnen! Draagt slechts schoenen met rubberzooi, overschoenen cf kaplaarzen! Groote voorraad, lage prijzen/Bij Het nieuwe wapen van Leidschendam DAGBLADRECLAME De raad der gemeente Katwijk vergader de gisteravond voltallig. Bij de opening dei- vergadering wenschte de voorzitter den raad het beste voor 1939 toe, terwlil hij met enkele woorden den toestand der gemeen te In het onrustige 1938 besprak. Namens den raad bood dr. Hueting wederkeerig de beste wenschen voor het reeds bijna een maand oude jaar aan. Alvorens met de behandelihg der agenda werd aangevangen werd de heer Hulsman, in verband met de ziekte van den gemeen te-secretaris, den heer Boekhoven, beëe- digd als waarnemend secretaris. Onder de ingekomen stukken bevond zich een adres van de winkeliersvereenlglng „Al tijd Paraat" en de middenstandsvereeni- ging. waarin verzocht wordt de precario- verordening zoodanig te wijzigen, dat de reclame-vlaggetjes der A P.-actie, niet hier onder vallen. De heer van Tongeren drong op directe behandeling van dit adres aan, doch de raad vereenigde zich met het voor stel van den voorzitter om het adres voor praeadvies in handen van B. en W. te stel len Dit advies zal in de eerstvolgende ver gadering worden uitgebracht. De voorzitter deelde mede, dat Katwijk op 31 Dec. j.l. 18.150 inwoners telde. Hij vestigde de aandacht op het groote ver- trekcijfer, dat z.i. geweten moet worden aan de onvoldoende onderwijs gelegenheid die Katwijk biedt. Door verschillende raadsleden en ook door het college van B. en W. werden aanmerkingen gemaakt op de notulen der vorige vergadering, die in verschalende opzichten onvolledig of ge brekkig zijn. De voorz. deelde mede, dat deze kwestie reeds met den drukker is be sproken en dat indien de notulen niet beter worden verzorgd het drukken aan een ander zal worden opgedragen. Onderwijscommissies De dames M. OuwehandDonker en C M. J. van Maanenvan der Meer werden herkozen als lid van de Commissie van toe zicht op de openbare bewaarschool te Kat wijk aan Zee, terwijl de heeren C. v. d. Rhee en S. W. Visser resp. werden herbe noemd en benoemd als vertegenwoordiger in de commissie van toezicht op het open baar en bljz. lager onderwijs. Schoolarts. Tot schoolarts in den Kring Katwijk werd met 12 stemmen voor en 5 onthoudingen benoemd de heer P. Vermet, inspecteur bij het geneeskundig schooltoezicht te Rotter dam De raad toonde zich eenigszinsv er- wonderd, dat een „keuze" moest worden ge maakt uit slechts één candidaat, doch dit is volkomen in overeenstemming met de verordening op den schoolartsendienst, die eenigen tijd geleden werd goedgekeurd. De heer van Rijs vond het vreemd, dat de sollicitanten hun politieke overtuiging bekend hadden moeten maken; het gaat hier toch uitsluitend om bekwaamheden. De voorzitter beaamde dit volkomen; het is echter steeds gewoonte, dat naar de po litieke richting van den sollicitant wordt geïnformeerd. Besloten werd de woning 2e Duinpad 39 aan te koopen voor f450.Deze aankoop ir.oet beschouwd worden als een uitvloei sel van het in voorbereiding zijnde sanee- ringsplan ten aanzien van het zuidelijk Dorpsdeel (centrum) te Katwijk aan Zee. De woning zal dan ook worden afgebroken Crediet woningbouwvereeniging. Het voorstel om aan de Katwijksche Bouwvereeniging een crediet te verstrekken van f. 25.037.68 voor den bouw van 26 ar beiderswoningen aan de Remisestraat te Katwijk aan Zee, gaf veel stof tot discus sie. De heer Schoneveld was zeer verheugd dat 26 arbeiderswoningen zullen worden gebouwd, doch hij betreurde het diep dat in het bestek noch contractloonen, noch ée bepaling de bepalingen van het landelijk collect, contract zijn opgenomen. De voorz. deelde mede, dat dit niet is gebeurd op uit- drukkelijken wil van den nrln. van Einnen- landsche zaken. Do heer Schoneveld noem de dit afbraak-politiek van minister van Boeyen en stelde voor een protestschrijven aan den minister te zenden. De heer v. d.Zwan Is het met den heer Schoneveld eens, dat dit een stap terug beteekent, doch hij achtte het standpunt Tan den minister begrijpelijk. De heer Schoneveld valt er nu over dat dit bouw werk is opgedragen aan een ongeorgani seerden aannemer, doch hij vergeet blijk baar dat eenigen tijd geleden het drukken der notulen Is gegund aan een niet-geor- gani eerden drukker. Spr. betreurde het, dat het werk zal worden uitgevoerd door een niet-Katwijker De heer van 't Wout was het volkomen |net den heer Schoneveld eens. terwijl de nger van Rijs de hoop uitsprak dat de ar beiders voor hun rechten zullen opkomen gn zullen weigeren voor dezen aannemer •e werken. De heer Schoneveld bestreed de meening van den heer v. d. Zwan en verweet hem nooit een ïxositief standpunt in te nemen, terwijl hij verder heftige verwijten richtte nan het adres der regeering. Op een vraag van dr. Lodder, of de op- aracivt aan den betreffenden aannemer esebonwd moet worden als een oneerlijke X neuneering van de georganiseerde Katwijksche aannemers, gaf de voorzitter n ?ves'>bend antwoord. e "eer Meerburg meende dat het toch "'et aangaat, om als het ware van eteen te eischen dat hij georganiseerd is f voorstel van den heer Schoneveld het nister zenden van een schrijven aan den mt- waarin verzocht wordt in den ver- Verhuur grond. Aan de vereeniging „Zomers Buiter." te Leiden werd het speelterrein aan den Can- tineweg opnieuw verhuurd tot 1943. Verder werden de huurovereenkomsten betreffen de enkele stukjes teelland, verlengd. Na dat enkele toelichtingen waren gegeven werd goedgevonden, dat de stukjes grond op het terrein van het Gasbedrijf voortaan zullen worden verhuurd aan dit bedrijf, dat het recht heeft ze met goedvinden van cien raad onder te verhuren. De bedoeling hiervan is wering van ongewenschte per sonen van het fabrieksterrein. Woningbouw Parkiaan Door de firma van der Plas is aan den raad verzocht toestemming te willen ver leunen om op het terrein aan de Parklaan N.O.-zijde. tusschen de Duinstraat en de Meidoornstraat, zeven inplaats van zes huizen te mogen bouwen. B. en W. advi seerden dit verzoek niet in te willigen, daar inwilliging in flagranten strijd zou zijn met het uitbreidingsplan. De heeren v. d. Marei en Schoneveld vroegen enkele inlichtingen, waarna de raad zich met het advies van B, en W. vereenigde. In verband met de wijziging der dienst plichtwet werd in het ambtenaren-, werk lieden- en politieambtenaren reglement een verandering aangebracht. Benoemd werden de leden der stembu- reaux, terwijl een nieuwe verdeeling der gemeente in stemdistricten werd goedge keurd. Enkele perceekn grond werden in het grondbedrijf ingebracht, terwijl in de gemeentebegrooting voor het loopende jaar een wijziging werd aangebracht. Rondvraag. Op een desbetreffende vraag in de vo rige vergadering door den heer van Ton geren gedaan over de waterontrekking aan de duinen antwoorden B en W. dat deze wateronttrekking door afzanding geschiedt op Wassenaarsch grondgebied. B. en W. kunnen hiertegen weinig doen. Toch is het Rijksbureau voor watervoorziening op een en ander opmerkzaam gemaakt. De heer v. Tongeren vraagt welke maat regelen genomen kunnen worden tegen het onnoodig zich op de straat bevinden bij een verduisteringsproef. De laatste maal b.v. was dit zeer erg. De voorzitter merkt op dat zulks de laatste maal werkelijk veel te wenschen overliet. In het vervolg zullen strenger maatregelen genomen worden. De heer C. van Rijs vraagt hoe het staat met de bebouwing van het weiland „Hat witte hek" en of er al planned zijn inge diend. De voorzitter antwoordt, dat nog geen plan is ingekomen. De heer Schoneveld vraagt naar de be noeming der commissie voor de herziening der hoogste salarissen en de verhooging der salarissen van de wethouders. In de volgende vergadering zullen B. en W. deze vraag beantwoorden. Vel, 'C'WVillp WUIUU Jll Utll Vtv- lppt-0 bepalingen "an het landelijke col- oonr e°htract in de bestekken te doen (i'c ."If" werd met de stem van den Grimbergen tegen aangenomen. 7397 FILI9LEM 9009 HET OEHEELE LOND (Ingez. Meel.) PREDIKBEURTEN. Benthuizen Geref. Gem.: Hedennam. 7 u., as. Stuyvenberg. Boskoop Geref. Gem.: Vrydagnam. 7 uur, ds. Wyting van Amersfoort. Saasenheim Gem. Gods: Vr^dagnam. 8 u., paster v. d. Wouden van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Papendrecht, C. v. d. Wal te Dirksland. Aangenomen: Naar Bovensmilde, P. J. Ros- cam Abblng, cand. en hulppred. te Uithuizen. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Nymegen (als hulppred.) J. J. C. Westera, cand. te Nyverdal. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Zutphen, D. v. Wilsum te Kornhorn. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Opheusden, A. Verhagen te Middelburg. TWEE NIEUWE HOOGLEERAREN TE AMSTERDAM. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gistermiddag met algemeene stemmen be noemd tot buitengewoon hoogleeraar in het arbeidsrecht aan de gemeente universiteit te Amsterdam mr. M. G. Levenbach, thans lector aan deze hoogeschool en tot buiten gewoon hoogleeraar in de experimenteele en technische natuurkunde en de medische propaedeuse dr. A. M. F. J. Michels. thans eveneens lector aan de universiteit. EEN EVENWICHTIGE, HERALDISCH JUISTE COMPOSITIE. Toen verleden jaar de samenvoeging tot stand kwam van de gemeenten StomDwijk en Veur deden zich onder meer twee kwes ties voor die om een oplossine vroegen: ..Hoe zouden de naam en het wapen van de nieuwe gemeente zijn?" De naam was betrekkelijk spoedig gevonden Dwars door de gemeente toch loopt de Vliet en aan dit water, op de grens van Delltland en Rijnland was in den loop der eeuwen een buurtschap ontstaan. Naar den dam, die hier in den Vliet gelegd was en die later een sluis werd, droeg deze nederzetting reeds vroeg den naam van „Leidschendam". Dit Leidschendam was in den loop der tij den echter dusdanig uitgegroeid, dat het grooter en belangrijker was dan de dor pen op welks grondgebied het lag, Veur en Stompwijk. Zoo lag het voor de hand dat, toen deze beide gemeenten werden ver- eenigd, ae naam van het middelpunt op het geheel zou overgaan. Iedere, anders moeilijk te vermijden, bevoorrechting of achterstelling van een der deelen werd vermeden door aan de nieuwe gemeente den ouden naam Leidschendam te geven. Was de gemeente daardoor dus in het be zit van een naam. die zoowel historisch als geografisch in ieder opzicht te verdedigen was, minder gemakkelijk zou de verkrijging van een wapen in haar werk gaan. Bij het ontwerpen van een gemeente wapen kan men van twee gedachten uit gaan. Alle traditie op zij zettend, zou men een wapen kunnen samenstellen op grond van verschillende factoren, b.v. de naam, de ligging, de middelen van bestaan, enz. Zijn echter historische gegevens aanwezig, dan kan men ook die aanwenden. In ons geval lag deze oplossing als het ware voor de hand, daar de gemeente Veur in het be zit was van een zeer fraai en oud wapen. Samen met Voorschoten had het dorp als heerlijkheid deel uitgemaakt van de bezit tingen der van Duivenvoorde's. een jongere tak van het huls Wassenaar, een der oud ste en belangrijkste geslachten van Hol land. Toen Voorschoten en Veur later af zonderlijke gemeenten werden, behielden beide als herinnering het oude blazoen der van Duivenvoorde's als wapen. nj. drie zwarte wassenaren (naive maliën) op een gouden veld. Was het wapen van Veur dus alleszins historisch en bovendien heral- Het nieuwe wapen van Leidschendam, ge- teekend naar de officleele beschrijving. dlsch zeer fraai, van Stomnwiik kon dat minder gezegd worden. Het wapen van deze gemeente was een drinkend hert met een ernaast geplaatsten boom en had meer weg van een schilderijtje dan van een wapen, waarbij duidelijkheid, styleering en „wer king" eerste vereischten zijn. Ten slotte werd voor Leidschendam een wapen ontworpen dat met dat begrip slechts den naam gemeen had. Allerlei ge gevens waren op zeer onheraldische wijze bijeengebracht en het geheel had veel weg van een rebus of een allegorische voorstel ling. Hoewei door den gemeenteraad aan genomen. werd dit ontwerp door den Hoo- gen Raad van Adel, ons eenige heraldische college, terecht vei worpen. In het tweede, thans goedgekeurde ont werp, heeft men historische en geografi sche gegevens vereenigd. Min of meer zo* men het wapen „sprekend" kunnen noe men. „Sprekend' noemt men een wapen, wanneer de figuren in het schild een toe speling zijn op den naam van den bezitter. Op het zilveren veld golft een blauwe dwarsbalk (de Vliet) die in twee deelen wordt verdeeid door een gouden paal (de dam of sluis i waaraan men een Leidsch cachet heeft gegeven, door er twee gekruis te roode sieuteis op aan te breneen. In het bovenste gedeelte van het schild treffen wij dan nog een wassenaar aan als scha mel overblijfsel van het wapen van Veur, terwijl onder de dwarsbalk het drinkend hert met den boom tot een hertekop is gereduceerd. Een ideale oplossing is dit wapen zoodoende zeker niet ceworden. Zuiverder was geweest het wanen werke lijk „sprekend" te maken, zonder de toe voegsels. De reduceering van de voorstel ling met het hert tot hertekop. zou men heraldisch nog wel kunnen verdedigen. Een enkele zwarte wassenaar op zilver heeft in de wapenkunde echter niets te maken met drie zwarte wassenaren op goud. Eeider doet het een z.g. breuk vermoeden. Wan neer bovendien een goud veld met roode sleutels de stad Lelden moet vertegenwoor digen, dan is dat eveneens een nieuwig heid, die nóch in de geschiedenis van die oude stad. nóch in het heraldisch gebruik eenigen grond vindt. Laten wij ecliter de motieven die tot de keuze van het wapen hebben geleid, buiten beschouwing, en beooraeelen wij alleen het resultaat, dan kan niet anders worden ge zegd, dan dat een fraaie en evenwichtige compositie is verkregen, die bovendien op zichzelf heraldisch juist is. Als zoodanig steekt dit wapen gunstig af bij zoovele an dere gemeentewapens, die van de meest eenvoudige wapenkundige regels soms ge speend zijn. Vermelden wij volledigheids halve nog. dat het schild gedekt wordt met een gouden kroon van drie bladeren en twee paarlen, zooals dat bij gemeentewa pens meestal gebruikelijk is. C. PAMA. luggegrasl van eUc goed reclame-plan Cooorlghl P. 1.8. Sok 6 Coponhopon „Ja, óf ze kraakten", zei de kraai. „Hij ging welgemoed recht op de prinses af. Zij zat op een parel, die zoo groot was als een spinnewiel. De geheele hofhouding stond om haar heen: alle hofdames, met haar kameniers en de dienstmeisjes van de kameniers en alle kamerheeren, met hun lakeien en de knechts van de lakeien, die zelf ook nog een jongen onder zioh hadden. Zij zagen er allemaal heel voornaam uit. En hoe dichter ze bij de deur stonden, hoe grootscher ze zich hielden. De jongens, die de knechts van de lakeien moesten bedienen, waren niet om aan te zien, zoo voornaam was hun houding". „Dat moet verschrikkelijk geweest zijn", zei Gerda. „Maar Karei heeft toch de prinses gekregen?" „Als ik geen kraai was geweest, dan zou ik haar zelf genomen hebben, ook al was ik getrouwd. De jongeman moet net zoo verstandig gesproken hebben als ik het kan in de kraaientaal. Hij was vrijmoedig en erg aardig. Hij was heelemaal niet gekomen om de prinses ten huwelijk te vragen. O, neen, hij wilde alleen maar eens hooren, hoe verstandig zij wel was. Nu, haar verstand was in orde enzij vond dat hij het er ook uitstekend afbracht". „O, dat móét Karei zijn geweest", zei Gerda. „Hij was altijd al zoo knap. Hij kon prachtig uit het hoofd rekenen, zelfs met breuken. Och toe, lieve kraai, breng mij naar het paleis?" „Ja, dat is gemakkelijker gezegd, dan gedaan", zei de kraai. „Maar hoe moeten wij dat aanleggen? Weet je wat, ik zal er eens met m'n vrouw over spreken. Zij zal er wel raad op weten, want ik weet zeker, dat ze zoon meisje als jij nooit toestem- me bij de heg. ming zouden geven om naar binnen te gaan". „O, die krijg ik zeker", zei Gerda „vooral wanneer Karei hoort, dat ik er ben. Dan komt hij direct naar buiten en haalt mij binnen." „Weet je wat", zei de kraai, „ik ga nu eerst maar. Wacht maar op 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11