STADSNIEUWS Tentoonstelling „Maak Zelf" WOENSDAG 25 JANUARI 1939 No. 24182 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt 79sfe Jaargang Een leerzame expositie Bankier aangehouden Statenverkiezingen op 19 April Herhalingsoefeningen bij het Leidsche garnizoen Halfuurdienst op het middennet der spoorwegen Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cts.Tper regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer* voor Directie en Administratie 2500 Redactid 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd tlln: per 3 maanden f. 2.3S per week t.0.18 Franco per post f. 2.35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mad.) De van gemeentewege in het leven geroepen commissie inzake huishoude lijke voorlichting en gezinsleiding heeft in den foyer der Stadszaai de tentoon stelling „Maak zelf" georganiseerd, welke ook elders in den lande groote belangstelling heeft getrokken en dat ongetwijfeld ook in onze stad zal doen. Deze commissie is gesticht teneinde den vrouwen van werkloozen en anderen huis vrouwen, die door de crisis getroffen zijn, voorlichting te geven op huishoudelijk ge bied. Tot nu toe bepaalde zich deze voorlich ting alhier uitsluitend tot naai- en kook lessen, doch de commissie heeft gemeend daaraan ln de toekomst uitbreiding te moe ten geven. De thans ingerichte expositie geeft een goed beeld van de uitgestrektheid van het terrein, waarop de commissie zich voortaan wil gaan bewegen. Dit omvat in de eerste plaats het gebied van de kinderverzorging en -opvoeding, terwijl het ook in de bedoeling ligt om zoogenaamde vader-cursussen te organi- seeren. De oommissie werd hierbij geleid door de overweging, dat het zijn nut kan hebben om juist in een tijd als wij thans televen en waarin het gezinsleven door de werkloosheid op zoo ernstige wijze wordt ontwricht, ook de mannen tot op zekere hoogte werkzaam te doen zijn op huishou delijk gebied, bijvoorbeeld door hen te be kwamen in het vervaardigen van eenvou dige meubelen, speelgoed en gebruiksvoor werpen van hout en metaal, het verrichten van reparaties, huisvlijt in den vorm van' snijwerk, vlecht- en touwwerk en hun on derricht te verstrekken in den aanleg en het onderhoud van kleine tuintjes, enz. Van dit alles geeft de tentoonstelling „Maak Zelf" middels een ontelbaar aantal werkstukken van eenvoudige constructie, waarvoor geen vakmanschap wordt ver- eischt. een duidelijk beeld. Bovendien is de landelijke expositie, zoo als deze elders in den lande aan de bezoe kers werd gepresenteerd, aangevuld met tal van specifiek Letdsche stands. Zoo is er een zeer overzichtelijke tabel aangebracht, waarop men kan aflezen, welk deel van het gezinsinkomen bijvoorbeeld voor voeding, huur, kleeding en schoeisel enz. moet worden besteed. De daartoe be- noodigde cijfers werden verstrekt door het Gem. Bureau voor Sociale Zaken, waarvan door Het Budgetbureau te Amsterdam het gemiddelde werd berekend. Men vindt deze cijfers, zoowel voor georganiseerde als voor ongeorganiseerde werkloozen zonder, met 2, 4 of 6 kinderen. In een ander deel van de zaal hs een tweetal kamers ingericht, hetgeen eveneens verband houdt met het hierboven geme moreerde vraagstuk van de zoo bij uitstek moeilijke verdeeling van het Inkomen. Boven de één staat geschreven „weelde en zorgen" en boven de ander „éénvoudig doch gelukkig". De tentoongestelde meube len zijn geen „maakzelf" meubelen, doch verkrijgbaar bij den middenstand. Het Leidsch Borgstellingsfomds tot be strijding van den woeker, op welks aan stichting op de tentoonstelling bijzondere aandacht wordt gegeven aan de Inrichting van een kamer, is in aanraking gekomen met tal van gezinnen, die juist voor de post „woninginrichting" een veel grootere uit gaaf deden dan de verdeeling van het in komen toeliet. De tentoongestelde kamers zullen vooral veel te zeggen hebben tot de toekomstige huisvrouwen en hen laten zien,, dat een een voudige opzet van hun huishouden beter is dan een luxieuze inrichting, gevolgd door jarenlange financieele moeilijkheden. Men verkreeg een „huls vol weelde", ten koste van een „huis vol zorgen". Andere noodza kelijke huishoudelijke uitgaven als voeding, huishuur, enz., komen hierdoor in het ge drang. Men raakt in schulden verward; er komt achterstand bij bakker, kruidenier, melkboer, huisbaas, fondsbode, enz. Hier door leeft menige huisvrouw in de schaduw en ziet zich veel levensgeluk ontnomen, zeer ten nadeelé van het gezin. Bijzondere vermelding verdient nog het meubilair, dat volgens ontwerp van Jef van Beek hier ter stede werd vervaardigd door werkloozen van den Gem. Cursus voor Ont wikkeling en Ontspanning, zoomede het speelgoed, gemaakt door leerlingen van de „Vrije School" te Den Haag. Tegelijkertijd worden in de kleine Stads zaai kookdemonstraties en films gegeven, welke eveneens een overzicht bieden van het voortreffelijke werk der Commissie, dat zich vooral in deze expositie in zoo duide- lijken vorm heeft gekristalliseerd. Wij bevelen deze tentoonstelling gaarne bij onze lezers en lezeressen aan. Ook zij, voor wie de tentoonstelling niet in de eerste plaats Is bedoeld, zullen met de vele nuttige wenken, welke hier worden gegeven, stel lig hun voordeel kunnen doen. Teneinde iedereen in de gelegenheid te stellen hiervan kennis te nemen, zal de expositie morgen en Zaterdagavond koste loos te bezichtigen zijn. Op de officieele opening, welke heden middag door den burgemeester geschiedde, komen wij morgen nader terug. GELDEN VAN CLIËNTEN TE EIGEN BATE AANGEWEND. Op last van den Officier van Justitie te 's-Gravenhage is hedenmorgen door de politie alhier gearresteerd en over gebracht naar den Ilaag. de 52-jarige bankier J. A. W. Brugman van het ge lijknamige bankierskantoor aan de Hooigracht. Zooals bekend is dit kantoor eemgen tijd geleden failliet verklaard, nadat de beta lingen waren gestaakt. Door de Justitie werd onmiddellijk een onderzoek naar de handelingen van het kantoor ingesteld en hit heeft tot resultaat gehad dat de heer B. vanmorgen is aangehouden. Bij het on derzoek is n.l. gebleken, dat de heer B. aandeelen en obligaties, die aan hem ter omwisseling waren gegeven te eigen bate aan een bank te Amsterdam in onderpand heeft gegeven Voor zoover thans bekend, betreft het een bedrag van ongeveer 1-25.000.De gedupeerden zijn moest kleine middenstanders. De heer B. is ver moedelijk door speculaties tot deze hande lingen gekomen. Het onderzoek wordt door "e politie voortgezet. GEVAL VAN KINDERVERLAMMING. Bij een 11-jarigen jongen, wonende 'n de Sumatrastraat, is gelukkig in kchten graad kinderverlamming ge constateerd. Het kind ls opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. De meeste Leidsche patientjes, die aldaar al ,verPleegd. hebben geheel hersteld eze inrichting kunnen verlaten. Gevallen Les boodelij'ken afloop hebben zich bij «iflsehe kinderen niet voorgedaan. PROF. VAN DEN HEEVER TE LEIDEN. Morgenavond spreekt voor de Leidsche Vereeniging voor Wetenschappelijke Voor drachten en de Litteraire Faculteit der Leidsche Studenten in het Academie gebouw (nieuwe vleugel I prof. dr. M. C. van den Heever over; „Tweetaligheid en die Afrikaansehe cultuurontplooiing". Professor van den Heever is hoogleeraar in het Afrikaansch en Nederlandsch aan de universiteit van den Witwatersrand te Johannesburg. Aan zijn komst liggen twee omstandigheden ten grondslag. Eenerzijds is dit bezoek een gevolg van de nauwe cultureele betrekkingen, die tusschen Nederland en Zuid-Afrika bestaan, anderzijds moet men in prof. van den Heever een officieel gezonden vertegen woordiger van de huidige Zuid-Afrikaan- sche beschaving en wetenschap zien. Ds. E. L. NAUTA. Met 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als legerpredikant. Bij K B van 21 Januari is met ingang van 1 Mei a.s. aan den heer ds. E. L. Nauta alhier op zijn verzoek, wegens het berei ken van den pensioengerechtigden leeftijd eervol ontslag verleend als legerpredikant. Ds Nauta trad op 2 December 1919 als legerpredikant in dienst. SLUITINGSUUR VOOR KAPPERS OP ZATERDAGAVOND. Wij vestigen er de aandacht op. dat de verordening van 12 December 1938 tot wij ziging van de verordening op de Winkel sluiting. welke met ingang van 25 Januari 1939 gedurende drie maanden voor een ieder op de Secretarie dezer gemeente ter lezing is nedergelegd. den 28sten dezer in werking treedt. Ingevolge de genoemde wijzigingsveror dening is het verboden open of besloten ruimten, waar pleegt te worden gewerkt in een kappers- of barbiersonderneming, op Zaterdag na 10 uur des namiddags voor het publiek geopend te hebben. Van de Prov. Griffie te Den Haag vernemen wij, dat de verkiezin genvoor de Provinciale Staten van Zuid-Hol land zullen worden gehouden op Woens dag 19 April. J GEDURENDE 1939. Bij Min. beschikking van 4 Januari is, in afwijking met wat ter zake reeds eerder was bepaald, de opkomst voor herhalingsoefe ningen bij 4e R.I. van de lichting 1927 en 1928 thans als volgt vastgesteld, waarbij uit drukkelijk zij vermeld, dat deze opkomst geldt voor de geheele lichting. 1927 Administratieve onderofficieren van 2 Maart t/m 13 Maart '39. Instructieve onderofficieren van 27 Febr t/m 15 Maart '39. Korporaals en soldaten van 6 Maart t/m 15 Maart 1939. Militaire werklieden (mitrailleurhersteller, rijwielhersteller e.d.) van 13 Maart t/m 22 Maart 1939. 1928 Administratieve onderofficieren van 23 Maart t/m 8 April 1939.. Instructieve onderofficieren van 20 Maart t/m 5 April 1939. Korporaals en soldaten van 27 Maart t/m 5 April 1939. Militaire werklieden van 3 April t/m 12 April 1939. 1933 en 1935. Administratieve onderofficieren van 11 Sept. t/m 4 October 1939. Instructieve onderofficieren van 7 Sept. t/m 30 Sept. 1939. Korporaals en soldaten van 14 Sept. t/m 30 Sept. 1939 Militaire werklieden van 21 Sept. t/m 7 October 1939. Bij het 6e Regiment Veldartillerie is voor het jaar 1939 de opkomst voor herhalings- lichtingen als volgt vastgesteld: Lichting 1933: 1/2 gedeelte der onderofficieren van 5 tot 28 Juni; 1/2 gedeelte der korporaals en sol daten van 12 tot 28 Juni; 1/2 gedeelte der onderofficieren van 7 tot 30 Sept.; 1/2 ge deelte der korporaals en soldaten van 14 tot 30 Sept.; onderofficieren-administra teurs van 11 Sept. tot 4 Oct. Lichting 1935: 5/8 gedeelte der bereden onderofficieren van 26 Jan. tot 18 Febr.; 5/8 gedeelte be reden korporaals en soldaten van 2 tot 18 Febr 1/8 gedeelte bereden onderofficieren van 13 Maart tot 6 April; 1/8 gedeelte be reden korporaals en soldaten van 20 Maart tot 6 April; 1/4 gedeelte bereden onderof ficieren van 12 Oct. tot 4 Nov.; 1/4 ge deelte bereden korporaals en soldaten van 19 Oct. tot 4 Nov.; 1/4 gedeelte onbereden korporaals en soldaten van 2 tot 18 Febr.; 1/4 gedeelte onbereden onderofficieren van 13 Maart tot 6 April: 1/4 gedeelte onbe reden korporaals en soldaten van 20 Maart tot 6 April; 1/4 gedeelte onbereden onder officieren van 5 Juni tot 28 Juni; 1/2 ge deelte onbereden onderofficieren van 12 Oct. tot 4 Nov.; 1/2 gedeelte onbereden korporaals en soldaten van 19 Oct. tot 4 Nov. Voor hen die uitstel van den Minister van Defensie hebben verkregen, gelden de volgende data van opkomst: Lichting 1929 Onderofficieren van 20 Nov. tot 6 Dec- Korporaals en soldaten van 27 Nov. tot 6 December. Lichting 1933 en 1935: Onderofficieren van 20 Nov. tot 13 Dec. Korporaals en soldaten van 27 Nov. tot 13 December. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe Inschrijving: De Rustkliniek, Koninginnelaan 9, Oegst- geest. Rusthuis. Eigenaar: A. G. Sleep. Londen. Gevolmachtigde: M M. Noordam, Oegstgeest. Opheffing: Firma Flans Straatsburg. Haarlemmer straat 42, Leiden. Rijwiel-, motor- en auto mobielhandel. Wijzigingen: J. M. Doovt en Zoon, Papengracht 40. Leiden. Behangerij en stoffeerderij. Over leden eigenaar: J. M. Doove d.d. 19 Jan. '39 Firma C. Ketel en Zn.. Hooftstraat. 25, Alphen a. cl Rijn. Handel in manufactu ren. De zaak is omgezet in een comman ditaire vennootschap onder den naam. Manufaciurenhandel v.h. firma C, Ketel en Zoon. Beh. venn.: N. Ketel, Alphen a. d, Rijr.. - ""v' - - (Bijzondere berichtgeving). Naar verluidt bestaan er bij de Direc tie van de Nederlandsehe Spoorwegen plannen om met ingang van 15 Mei, wanneer de nieuwe zomerdienstregeling ingevoerd wordt, wederom aanzienlijke wijzigingen in te voeren, en wel in de eerste plaats het omzetten van den uurdienst op het middennet in een dienst van grooter frequentie, gaande in de richting van een halfuur-dienst. Hoewel niet met zekerheid kan worden voorspeld, dat het een halfuur-dienst zal worden blijkt uit den opzet van de aan de orde zijnde wijzigingen, dat het die richting toch wel uit zal gaan. In verband met het verkrijgen van rationeele verbindingen zal de verdere dienstregeling zeer ingrijpend gewijzigd moeten worden. Weliswaar zal niet op iedere andere lijn buiten het midden net de frequentie verdubbeld moeten worden, maar wel zal men de reisgele genheid ook op de lijnen buiten het middennet, dat de ruggegraat van ons spoorwegnet is, aanzienlijk uitbreiden. Het groote voordeel van een derge lijke opvoering in de frequentie der treinen is in de eerste plaats gelegen in de uitgebreider mogelijkheid voor het publiek om van het eene punt naar het andere te reizen. Voorts zal men het reizigersvervoer over meer treinen kun nen verspreiden, terwijl de treinen ook nog kleiner en beweeglijker zullen worden. Tenslotte zou men daardoor ook den omvang der vertragingen kun nen reduceeren. JAARVERGADERING MIJ. VOOR TOONKUNST. 1937/38 een gunstig jaar. De Maatschappij voor Toonkunst hield gisteravond haar jaarvergadering in het Toonkunstgebouw aan den Nieuwe Rijn alhier. Na goedkeuring der notulen van de vorige algemeene vergadering las de secretaris het jaarverslag over het 104de maatschappelijk jaar (1937/38) voor en legde de penning meester zijn rekening over dat jaar aan de vergadering over, welke op voorstel van de Commissie tot nazien der rekening en ver antwoording werd goedgekeurd' onder dank zegging aan den penningmeester voor zijn accuraat beheer. Een der leden vroeg nadere inlichtingen over den aankoop van het nieuwe gebouw en de oprichting van het gemengd koor, welke door het bestuur werden verstrekt. Een bestuursvoorstel tot wijziging van de Wet der Maatschappij in dier voege, dat voortaan de periodiek aftredende commis sarissen onmiddellijk herkiesbaar zullen zijn, werd door de vergadering aange nomen. De aan de beurt van aftreden zijnde com missaris, de heer Bern. Buurman, werd als zoodanig herkozen. Na benoeming van de Commissie tot na zien der rekening en verantwoording over het 105de maatschappelijk jaar en rond vraag, sloot de voorzitter de vergadering. Het jaarverslag over de periode 1 Septem ber 193731 Augustus 1938 getuigt van toe- nemenden bloei over de geheele lijn. Wij onitleenen aan dit verslag het volgende Het aantal leerlingen der Muziekschool nam beduidend toe. waardoor het totaal der schoolgelden rond f. 3000.hoog er was dan het overeenkomstige cijfer van het vorige schooljaar. Het verslag brengt dan ook hulde aan de activiteit en het enthousiasme van den directeur, den heer Hans Franco Mendes. De belangstelling voor de te Oegstgeest geopende afdeeling der Muziekschool, uit sluitend voor. onderwijs aan leerlingen der Lagere Scholen, was bevredigend. Een bfj wijze van proef georganiseerde lezing (Willem Andriessen over ..Debussy"), werd een groot succes; de zaal der Muziek school was vrijwel uitverkocht. Tegen het einde van het verslagjaar is de wenschelijkheid ter sprake gekomen van aankoop van een eigen gebouw ter vervan ging van dat aan den Nieuwe Rijn. hetwelk de Maatschappij in huur heeft. Met groote voldoening wordt vermeld, dat in het be gin van het nieuwe schooljaar daarvoor is aangekocht het perceel Rapenburg 22. waarvan zoowel de ligging als de indeeling buitengewoon gunstig zijn. Na grondige restauratie zal de Muziekschool per 1 Sep tember 1939 naar dit pand worden ver plaatst. Het Volksmuzlekonderwijs, vanwege de Maatschappij gegeven in het Leidsche Volks huis, bleef goede resultaten opleveren Gegeven werden drie gewone en drie bui tengewone concerten, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Het ledental steeg met ruim 30 het aantal scholierenkaar- ten zelfs met 47 (van 100 op 147), terwijl BINNENLAND. De .JVfarnix van St. Aldegonde" in nood weer. (Gemengd, 3e Blad). Het financieele beleid der regeering (3e BI.) Dumortier waarschijnlijk niet beschikbaar voor NederlandHongarije. (Sport, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt - Onzekere stemming Lagere noteeringen - Onregelmatige koersbeweging - Amerika zwak - Be- leggingsmarkt rustig. BUITENLAND. Franco staat voor de buitenwijken van Barcelona. (2e Blad). Von Ribbentrop naar Warschau. (Buiten land, le Blad). De aétie voor vrijwilligen dienst in Enge land. (Buitenland, le Blad). Voortzetting van het debat in de Fransche Kamer. (Buitenland, le Blad). Spaak's regeeringsverklaring. (Buitenland, le Blad). Amerika en de Oostenrijksche schulden. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Plaatse lijke nevel of mist, overigens zwaar bewolkt tot betrokken, met eenigen regen. Vooral in het Zui den van het land. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. het aantal der gewone abonnementen een weinig terugliep. Dientengevolge toont de exploitatie-rekening van de Concert-afdee- ling een zuiver overschot van ruim f. 175. Op de programma's kwamen naast klas sieke regelmatig ook moderne werken voor. Het ledental der Muziekbibliotheek bleef stationnair, terwijl het aantal uitleeningen iets toenam. Het boekenbezit bestond op 31 Augustus 1938 uit 3550 deelen (v. j. 3175). Schenkingen werden ontvangen van mevr. van der Plas en den heer N. J, van Doorn, beiden te Oegstgeest. van de familie Dries- sen en mej. A. C. Berends te Leiden, ter wijl mevrouw E. Franco MendesBoas een fraaie boekenkast schonk. Resumeerende constateert het verslag tenslotte, dat de uitkomsten van het ver slagjaar reden gaven tot groote tevreden heid en dat de toekomst met voorzichtig optimisme kan worden tegemoet gezien. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter H. de heer W. Burgers 's-Gravenhage); doctoraal exa men Indisch recht mejuffrouw B. G. M. Smith (Leiden); Ec. candidaatsexamen Indologie de heer J. Deddes (Rotterdam). EXAMENS APOTHEKERSASSISTENT. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd tot leden van de commissie, welke gedurende 1938 hier ter stede de examens voor apothekersassistent zal af nemen tot lid en voorzitter: prof. dr. W. A. Gordijn, alhier; tot leden: dr. W. van Rijn, te Oosterbeek. en dr. A. Keilholz, te 's-Gravenhage; tot plaatsvervangende le den; dr. H. K. Co'nen, te Rotterdam; dr. J. A. C. van Pinxteren, te Hillegersberg; tot toegevoegd deskundige: W. G. Alders- hoff, alhier.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1