TRIUMPH De Leidsche Bioscoop-Programma's LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 21 Januari 1939 Vin.pïl 'N TRIOMF VAN SMAAK wie nadenkt Luchtaanvallen! Waar zijn de Nederlandsche Athene-rijders FROF. DR. K. DIJK SPREEKT VOOR DE GEREF. JEUGDCENTRALE. Over „Persoonlijke vrucht van ge meenschappelijk werk." Prof. dr. K. Dijk te Kampen, voorzitter van den Bond van Geref. Jongelingsver- eenigingen in Nederland en adviseur van den Bond van Geref. Meisjesvereenigingen heeft gisteravond in de Gereformeerde Kerk aan de Heerengracht op uitnoodiging van de Geref Jeugdcentrale-Leiden ge sproken over ..Persoonlijke vrucht van ge meenschappelijk werk". De voorzitter van de Jeugd-Centrale, de heer Breedeveld sprak een inleidend woord, waarin hij een kort overzicht gaf van het werk der Geref. Jeugdvereenigingen. Ver volgens heette spr. allen welkom. Prof. dr. K. Dijk. die hierna het woord verkreeg, begon met op te merken, dat per soonlijke vrucht en gemeenschappelijk werk als een eenheid dienen te worden ge zien. De groote vraag, die momenteel velen bezig houdt is: moet het belang de gemeen schap of den enkeling dienen. Als Geref. Christenen moeten wij voor eenzijdigheid waken. De Heilige Schrift laat ons zien dat God tot de gemeenschap komt door den enkeling. In al het werk, dat wij doen, moeten wij rekening houden met deze harmonie en verhouding. In al ons weTk op de J.V. of M.V. moeten wij de samenwerking zien tusschen gemeen schap en persoonlijkheid. Ons vereeni- gingswerk zij allereerst gemeenschappelijk en dan gezien in het licht van den band aan Christus. Van het jeugdwerk komt niets terecht als wij Christus niet in het centrum plaatsen. Gebeurt dit, dan mo gen wij gaan spreken van de gemeenschap der heiligen. En al schijnt het wel eens, dat bij jongeren het positieve belijden nog ontbreekt, wij dienen niet te vergeten, dat toch het belijden doel moet zijn. De ken nis is daarbij noodzakelijk als de weg, die tot het belijden brengt. De strijd, dien wij voeren is een belijden van den Christus en een gehoorzamen in Zijn Naam. Belijden is niet iemand napraten, maar een opne men van hetgeen God in ons geopenbaard heeft. Uit dien schat gaan wij dan spre ken. Zoo ziet spr. het gemeenschappelijk werk van J.V. en M.V. Het is een zegen van God, dat Hij ons deze vereenigingen geeft. Voortgaande zette spr. uiteen, dat wij deze werk-gemeenschap noodig heb ben. Wij zijn schuldig om onze gaven ten nutte van elkander te besteden Niemand zal kunnen zeggen: „ik hoor in die werk gemeenschap niet thuis". Wat is nu van dit alles de persoonlijke vrucht? Moet het daarom wel gaan? Wan neer ons werk uitsluitend gaat om de glorie of uitbreiding of verheerlijking van de J.V. of M.V. en het niets te zeggen heeft tot een ieder persoonlijk, dan schiet al dit werk het doel voorbij. Een persoonlijke vrucht ziet spr. aller eerst in het toetreden tot een J.V. of M.V. Een persoonlijke zegen ziet spr. voorts in het element van de verdieping der kennis. Voor-studie, een aandachtig luisteren ter vergadering bij de behandeling der onder werpen en tenslotte ook een deelneming aan de bespreking en het vragen-stellen zijn onlosmakelijk aan elkander verbonden en kunnen ook zeker een persoonlijke vrucht geven. Naast de verdieping van in zicht zullen wij voorts ook een verdieping der overtuiging ontvangen. Wanneer wij samenzijn en spreken over de dingen Gods, dan is het volgens spr. onmogelijk, dat wij met het hart daarbuiten blijven, al behoeft dit nog niet tot een uitstalling te leiden van wat het hart beleeft. Iemand mag in onze vereeniging gerust komen met zijn persoonlijke bezwaren, zoowel practisch als theologisch. Wij dienen er echter wel voor te waken dat onze vereenigingen bevin- alngs-instituten worden. Een andere vrucht is ook de persoonlijke vorming. Verder dient ei in onze vereeni gingen een oprechte vriendschapsband ge vonden te worden. Onze kringvorming dient een bewarend element te zijn. Ten slotte wees prof. Dijk er op, dat wij de taak hebben om onze werkgemeenschap te dra gen door onze persoonlijke toewijding en dan zoo, dat deze gemeenschap rijke vrucht voor eigen leven afwerpt. Na gemeenschappelijk gezang en orgel spel heeft prof. Dijk nog vele vragen be antwoord. VIRGINIA 7179 (Ingez. Med.) VRIJW. LANDSTORMKORPS „MOTORDIENST". Geslaagde oefening van de sectie Leiden. Donderdag heeft de verduisteringsproef ook haar nut afgeworpen voor een op dien avond verondersteld levensmiddelentrans port, uitgevoerd door de Sectie Leiden van het Vrijwillig Landstormkorps „Motor- dienst". Te 20.30 uur vertrok van de Burg- gravenlaan een colonne, bestaande uit 23 levensmiddelentransportauto's, 1 herstel- middelen- en 1 takelwagen, het geheel be geleid door 8 motorrijders en staande onder commando van den colonnecomman dant sergeant S. Erkelens. Aangezien de afscherming der koplampen met blauw pa pier niet voldeed, werden deze lichten gedoofd. De chauffeur van elke volgende auto had echter een baken van een licht, hetwelk zoodanig onder den laadbak was aangebracht, dat dit van bovenaf niet te zien was De met lichtgevende verf bestre ken borden hebben eveneens niet aan de verwachtingen voldaan. Te ongeveer 21 uur was de „eindhaven", gelegen op het ter rein van de Ver. Houthandel aan den Hooge Morschweg, bereikt. Aldaar waren aanwezig de korpscom mandant luitenant-kolonel J. C. Neijland en zijn kapitein-adjudant, de majoor J. G. J. van Loo. afdeelingscommandant van Zuid-Holland en de 1ste luitenant L. G. M. J. A. Struyken, sectiecommandant. De snel heid der colonne varieerde van 10 tot 20 km. per uur. De motorrijders, die onder commando stonden van den sergeant B. Roelofs, verrichtten goede diensten. De aanvullingsplaats-levensmiddelen „Meijen- dal" was te 22.30 uur bereikt. Na deze oefening en tijdens een korte rust nabij Den Deijl, betuigde de korps commandant zijn grooté tevredenheid, in zonderheid aan den sergt. S. Erkelens, die deze oefening geheel had voorbereid en ten uitvoer heeft gebracht. Eer alle voertuigen, wapens e d. waren ingeleverd, was het reeds Vrijdagnacht 2 uur geworden. NEDERLANDSCHE BOND VAN TECHNICI. Morgen arriveert een derde groep Zuid-Afrikaanfiche studenten voor een be zoek aan ons land in Amsterdam. Zij zul len op 27 Januari weer uit Nederland vertrekken. Op het programma staan eveneens be zoeken aan Leiden, Utrecht, Den Haag en Rotterdam, in welke steden de verschillende studentenorganisaties haar medewerking zullen verleenen om de reis te doen slagen. Vergadering der Leidsche afdeeling. De afdeeling Leiden van den Nederl. Bond van Technici vergaderde in „Cen traal" onder leiding van den heer C. v. d. Hoogt. De jaarverslagen van den secretaris, den heer A. Kruit, van den penningmeester, den heer H. v. d. Lingen en den bibliothecaris, den heer H. Schüller werden goedgekeurd. Tot leden en plaatsvervangende leden van de commissie voor Georganiseerd Over leg van de gemeente Leiden werden be noemd: de heeren Joh. Eering. C. J. Nie- boer. C. v. d. Hoogt en H. Schüller, tot lid en plaatsverv. lid van de dienstcommissie bij de Lichtfabrieken de heeren C. J. Nie- boer en C. v. d. Hoogt. Tenslotte hield de bondssecretaris, de heer Joh. Eering, een inleiding over: „Onze Bond, te midden van de organisaties van technici". (Ingez. Med.) NED. BOND VAN OUD-LEERLINGEN DER TUINBOUWCURSUSSEN. De afd. Lelden van bovengenoemden bond vergaderde in Hotel Centraal. De voorzitter verwelkomde in zijn ope ningswoord den heer J. Jonker, voorzitter der afd. Lelden van de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Na behandeling van eenige huishoudelijke zaken bracht de heer Lagendijk zijn bevin dingen naar voren van een slakkenverdel- gingsmiddel nJ. Elltax, een preparaat, dat alle aandacht verdient. Na de pauze, waarin een verloting gehou den werd, volgde een algemeene bespre king betreffende de vorstschade, waarbij velen hun inzichten kenbaar maakten. Aan het eind van deze goed bezochte vergade ring, bracht de voorzitter dank aan allen en sloot deze leerzame bijeenkomst. BOVENBOUW SCHRIJVERSBRUG. 30 Mei j.l. stelde de Raad gelden beschik baar ten behoeve van den bouw van een nieuwe Schrijverstjrug met bijkomende werken. Voor het maken, leveren en be- drijfsvaardlg opstellen van den ijzeren bo venbouw met bewegingsinrichting c. a., vormende het beweegbare gedeelte van de nieuwe Schrijversbrug, is aan een vijftien tal constructiewerkplaatsen en machine fabrieken ondershands prijsopgave ge vraagd. De laagste inschrijfster is de N.V. Construe tie weTkplaatsen en Werktuigen- fabriek De Nederl. Staalindustrie te Rot terdam. voor een bedrag van f. 45.730. koopt z'n vulpen bij ons Deskundige voorlichting Keuze uit 1200 pennen. ^REESTRAAT 165 «L.3211 7211 (Ingez. Med.) ADRES AAN DEN RAAD. Inzake den schoeiseldienst. Aan den raad der gemeente Leiden is het volgende adres gezonden: Geven eerbiedig te kennen: de besturen van den RX. Volksbond, den Christelijiken Besturenbond en den Leidsche Bestuurs- dersbond, domicilie kiezende ten kantore van laatstgenoemden Bestuurdersbond, Heerengracht 34; dat door lien op 5 December 1938 tot B. en W. een adres is gericht, waarin werd verzocht de verstrekking van goedkoope schoenreparatie aan ondersteunde werkloo- zen voort te zetten en zoo mogelijk eenige uitbreiding te doen ondergaan; dat tot voldoening van adressanten, door B. en W. bij Uwen Raad een voorstel is in gediend, waarbij aan het door hen inge diend verzoek is voldaan; dat, waar uit een door hen ingesteld on derzoek is gebleken, deze schoeiseldienst in een behoefte voorziet en door de werkloo- zen op zeer hoogen prijs wordt gesteld, adressanten Uwen Raad beleefd, doch drin- (Ingez. Med.) gend verzoeken dit voorstel van B. en W. aan te nemen. Vertrouwende dat Uw Raad bereid zal zijn in het belang der werkloozen, aan dit verzoek te voldoen. Hoogachtend. Voor den R.K. Volksbond1: w.g. J. H. NIJHUIS. Voorzitter. D. HAVERKORN, Secretaris. Voor den Cbr. Besturenbond: G. HORDIJK. Voorzitter. W. VEERMAN, Secretaris. Voor dien Leidsche Bestuurdersbond, H. W. WITTENAAR, Voorzitter. C. SNEL, Secretaris. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijvingen: R. C. Schaart, Secr. Varkevisserstraiat 267. motorschipper, sigarenmagazijn en lees bibliotheek. Eigenaar: R. C. Schaart, Kat wijk aan Zee. N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij .Noordwijk I", Duinweg 47, Noordwijk (Ned. Staatscourant: 17 Januari 1939, nr 12/47). Directeur: G. H. Krau, Noordwijk a. Zee. Maatschappelijk kapitaal: f. 10.000 waarvan geplaatst en gestort f. 2.000. Wijziging: N.V. Remington Schrijfmachine Maat schappij (f), Noordeinde 51. Leiden, hoofd zaak: Spuistraat 320/24, Amsterdam. Het filiaall te Leiden is mlet Ingang van 31 December 1938 opgeheven. Beschermt U legen de gevolgen van Gij neemt voorzorgen tegen brand, ziekte en natuurrampen. Waarom dan niet tegen het zoo veel ernstiger gevaar uit de lucht? Doe het nog Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de aid. Leiden der Ned. Ver. voor Luchtbescherming, de heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. ZIJ ZIJN NIET TE DIJON DOORGEKOMEN. De controle tc Dyon (Frankrijk) van den Stcrrit naar Monte Carlo is in den afgoloopen nacht open geweest. Bij het sluiten van de controle, vanmorgen om ongeveer half 9, waren de Nederland sche equipes, Cornelius-Buyze, Gatso- nides-Barendregt en Sprenger v. Eyk- Paulen niet doorgekomen. De equipe Gatsonides-Barendregt is in ieder geval van Weenen vertrokken, zoodat tusschen Weenen en Dyon Iets gebeurd moet zijn, waardoor zij gedwongen waren den strijd te staken. Uit Weenen werd van nacht nog gemeld, dat dr. Sprenger van Eyk en Ir. A. Paulen voor het sluiten van de controle niet in deze stad waren aan gekomen. Aangezien Gatsontdes en Baren- dregt de Lancia vlak voor Weenen nog hadden gesignaleerd, moet worden aange nomen, dat de vertraging der Lancla- equlpe even voor de Donaustad moet zijn ontstaan. De equipes Cornelius en Gatso- nldes hebben zich wel tc Straatsburg, 300 K.M. voor Dyon, gemeld. De equipe Kruit-Van Kampen is, naar gisteren gemeld kon worden, met ongeveer een half uur vertraging te Venlo, uit Tallinn komend, gearriveerd. Onze landgenooten hebben den tocht nog voortgezet, richting Brussel-Dyon, doch zij hebben de controle in de Bel gische hoofdstad niet meer kunnen be reiken. Waar deze equipe den strijd heeft opgegeven is op het oogenblik nog niet bekend. Alle andere Nederlandsche equipes zijn Dyon" op tijd gepasseerd. Reeds meer dan 4000 aangeslotenen. I Dat zegt alles g 't Beste uit den aether Billijker en beterl (Ingez. Med.) Lido-Theater. „Het eiland der tranen" Is een boeiende episode uit het leven van die immigranten, wien moeilijkheden in den weg gelegd worden bij hun aankomst in Amerika. Bij niet-toelating worden zij op Ellis-eiland ondergebracht en een cos- mopolitisch gezelschap beleeft hier een bonte reeks avonturen. Onder hen bevindt zich ook een Iersch meisje, Catherine o'Shea. dat den Oceaan is overgestoken om haar geliefde te trouwen. Dooh op de boot is zij buiten haar schuld in een onaange name situatie verzeild geraakt en de publi citeit. met foto's, doet de rest, waardoor haar geliefde van een huwelijk afziet. Een ander is reeds op haar verliefd geworden en via tal van complicaties, kan Catherine tcch in Amerika blijven, gelukkiger dan zij ooit geworden zou zijn met dien vroegeren geliefde. De spanning in deze film stijgt ten top, wanneer er een opstand op Ellis-eiland uitbreekt en verschillende lieden hun kans om te ontvluchten, willen waar nemen. De revolutie wordt echter onderdrukt en het leven op Ellis-eiland gaat weer gewoon voort. Een nieuwe ster aan het firmament Arleen Whelan speelt het Iersche meisje en met Don Ameche vormt ze een ideale com binatie. Gregory Ratoff. onmisbare figuur van het tweede plan, is een Russische prins, wiens koninklijke wieg in Brooklyn gestaan heeft en ook verder laat de rol bezetting niets te wenschen over. „Tusschen twee vrouwen" speelt zich af in de sfeer van het ziekenhuis, waar dr. Alan Meigban een z.g. „interne" is, die veel steun in zijn werk vindt bij zuster Claire Donahue. Maar Claire is getrouwd. De ge schiedenis wordt er niet eenvoudiger op. wanneer op zekeren dag dr. Meighan een rijk meisje. Patricia Sloan, met succes aan een ernstige ODeratie onderwerpt en Alan turtc'nen twee vrouwen komt te staan, aan gezien Patricia op hem verliefd is gewor den. En Alan begaat de grootste fout m zijn leven, door zich in Patricia te verhe ven. De verloving wordt een huwelijk en een tijdje gaat alles best. Dan voelt Alan eigenlijk pas goed, wat hem ontbreekt, na melijk de steun bij zijn werk. Na herhaalde onverwachte wendingen vindt Meighan eindelijk zijn geluk, met Claire, wier man inmiddels gestorven is. Dit zeer sterke ver haal is geschreven door Erich von Stro- heim. Franchot Tone als de domineerende chirurg, Maureen o'Sullivan, de lieftallige verpleegster en Virginia Bruce, de geraffi neerde, luxueuse vrouw zijn in hun spel zóó zuiver op elkander afgestemd, dat „Tusschen twee vrouwen" een mooie film geworden is, welke we met nadruk sigria- leeren. Luxor-Theatcr. Hans Albers, de ge weldenaar, kan niet altijd de man zijn, die opkomt voor het recht van armen en ver drukten. Daarom heeft men hem in de film „Circus-reizigers" een geheel andere rol toebedeeld, waarin hij eveneens lawaai kan schoppen en anderen commandeeren, maar waarin zijn optreden heel wat min der fraai moet worden genoemd. Ditmaal toch is hij een aan lager wal geraakte cir cus-artist, die vrouw en kind in den steek liet en met levenslange verbanning werd gestraft. Dat iemand als Albers daar geen genoegen mee nam sprak vanzelf. Hij brak dus uit, nam zóó hartelijk afscheid van zijn bewaker dat deze voorloopig niet tot „na vertellen" geneigd was en bemachtigde een snellen wagen om zijn vlucht te bespoedi gen! Achtervolgd door de politie zou hij tenslotte toch gegrepen zijn indien op het laatste moment niet een stoet van wagens was komen opdagen, behoorende aan het circus, waarin zijn vrouw een der hoofd figuren was en ook zijn zoon tot de voor aanstaande artisten behoorde! In den wa gen zijner echtgenoote vindt hij een toe vluchtsoord en zoo komt hij in betrekking bij het circus, waar zijn manier van optre den zelfs den directeur imponeert. Hij laat zich gelden bij iedere gebeurtenis, maakt voortreffelijke reclame voor da zaak. en. krijgt weldra een belangrijke functie! Dat hij deze aangrijpt om zichzelf en een ben de, waarvan hij nog altijd deel uitmaakt, op ongeoorloofde wijze te bevoordeelen, is een kwestie, welke allengs duidelijk wordt voor den toeschouwer, doch niet voor het circus-personeel, dat hem vertrouwen blijft totdat hij door de politie neergeschoten wordt! Intusschen heeft hij dan toch gele genheid gehad een goede daad te verrich ten door zijn zoon, die hem trouwens als zoodanig niet kent, terug te houden van overijlde daden wanneer hij door zijn ver loofde in den steek gelaten wordt, en hij is het ook die den doorslag geeft bij de po gingen om de jongelieden weer bij elkaar te brengen. Albers speelt de rol op zijn bekende ma nier; vol leven en beweeglijkheid, vol bru tale kracht, maar soms ook met dat tikje gevoeligheid, hetwelk aan deze film zoo'n goed cachet geeft. Prachtig spel ziet men daarnaast van de Fransche actrice Fran chise Rosay, die niet minder op den voor grond reed; en het succes der film voor een belangrijk gedeelte draagt. „Een meisje overboord" is een Ameri- kaansche geschiedenis met Gloria Stuart en Walter Pldeon als hoofdpersonen. Het ls een detective-verhaal dat verdienstelijk vertolkt wordt en vrij is van groote over drijving. In het journaal ziet men o.m. opnamen ,van het bezoek der Engelsohe ministers aan Rome. Trianon-Theater. De Fransche film gaat met groote schreden vooruit. Het aan tal Fransche films, dat in ons land wordt vertoond is wel niet zoo bijster groot, doch de films die wij hier uit Frankrijk te zien krijgen, bezitten bijna alle zeer goede kwa liteiten. Zoo is het ook met „De leugen van Nina Petrovna", een romantische film met een dramatisch slot, die op meesterlijke wijze geregisseerd werd door Tourjansky en waar de hoofd- zoowel als de bijrollen wel niet door actrices en acteurs van naam doch wel met groot talent, zijn bezet. De rol van Nina Petrovna wordt gespeeld door de jeugdige Italiaansche Isa Miranda, die ons herhaaldelijk aan Greta Garbo doet denken. Naast haar staan Fernand Gravey en Armé Clarrond. Twee goed gespeelde en mooi gekarakteriseerde mannenrollen, die deze film wel zeer aantrekkelijk maken. In St. Petersburg, een van de mondain- ste steden van Europa in het begin van deze eeuw. maken wij kennis met Nina Petrovna. Alle diplomaten komen onder haar bekoring, zoo ook de Oostenrijksche baron Engeren met wien zij tenslotte naar Weenen gaat. In de Oostenrijksche hoofd stad wordt de Russische schoone gecha- peroneerd door luitenant Franz Korff, een vriend van baron Engeren. Tusschen Nina en Franz groeit echter meer dan vriend schap, doch wanneer de knappe luitenant bemerkt dat Nina ook van tijd tot tijd baron Engeren gezelschap houdt, verlaat hij haar. Barones Engeren heeft intus schen van Nina Petrovna's rol gehoord en zoekt haar op om haar te vragen Weenen te verlaten. Onverwacht komt baron En geren binnen en Nina behandelt hem zoo- danrt dat hij zich kwaad maakt en het huis verlaat. Nina en Franz komen weer te zamen en in de prachtige bergen, brengen zij eenige gelukkige door. Baron Engeren hoort echter dat zijn beste vriend oorzaak is geweest dat Nina hem verlaten heeft, Hy ontsteekt in woede en daagt hem tot een duel uit. Nina zoekt baron Engeren op en smeekt hem F™" niet te dooden. Slechts onder éen voor waarde is hij hiertoe bereid: Zij moet tot hem terugkeeren. Nina stemt toe en in een prachtig gespeelde scene vertelt z:ij F'r;an na het duel. wanneer hij dol gelukkig by haar komt. dat zij nooit iets voor hem heeft gevoeld en dat zij weggaat. Het al- scheid valt haar echter te zwaar en in haar radeloosheid maakt zij een eind aan haar leven. Voor de pauze draait de Amerikaansche film „Dagjes-menschen". In het voorprogramma wordt een aardig reclamefilmpje voor Chief Whip-sigaretten vertoond, waarin Jacob Hamel als dirigent en zangpaedagoog op de hem eigen wijze zijn volgelingen de kunst van het zingen leert. „Zingen is gezond" zegt Hamel. En dat hij zijn gezondheid ook op ander gebied weet te waardecren, blijkt uit de keus van zijn sigaret. Casino-Theater „Strijders voor het leven"; deze film toont weer eens aan welk een enorme taak de cinematografie kan vervullen in dienst van de hedendaagsche cultuur. Een van de grootste mannen uit de wereld der 19e eeuwsche medici, Louis Pasteur, de ontdekker van de microben, de dokter die vaccinatie toepaste hoe leefde hij, welke teleurstellingen ondervond hij, waaruit putte hij zijn moed en doorzet- tingsvenmogen? En wie anders dan d'e be roemde karakterspeler Paul Muni zou zoo zuiver en aangrijpend-eenvoudig den groo- ten ontdekker weer kunnen doen herleven op het filmdoek? Wij beleven, hoe de Pa- rijsche medici niets dan bekrompen en verstokte theorieën duldden en den man, die met zijn leer der microben voor den dag durfde komen, niet alleen als kwakzal ver doodverfden, maar zelfs zijn pogingen belachelijk maakten en tenslotte bewerk ten dat hij bij den keizer, Napoleon III, in ongenade viel, waarop hem het uitoefenen van zijn praktijk werd verboden. Maar Pasteur, de eenvoudige, de bescheidene, ge loofde rotsvast in zijn microbe-theorie, in dc toepassing van vaccinatie tot heil van Frankrijk en van de geheele lijdende menschheld. En hij gaat met onuitputte lijke energie door met proefnemingen: hij ontdekt de miltvuur-bacil en, door inen ting tegen ziektekiemen, verzekert hij den boeren het behoud van hun schapen. Dan beginnen zijn meeningen veld te winnen, tot een collega zich laat besmetten met de bacterie, die hondsdolheid volgens Pas teur, veroorzaakt en daarvan geen gevol gen ondervindt! Nu bereikt de strijd, wel ken Pasteur strijdt voor allen, die lijden, tegen ongeloof en moedeloosheid, eerst recht zijn hoogtepunt. Met honden bereikt hij resultaten, maar een ware foltering maakt hij door, vóór hij zyn proeven durft te nemen op een mensch, een kind, en later op een aantal Russen, die zich vrij willig melden. Half verlamd door een beroerte voert ny zijn legertje assistenten aan in den groo- ten strijd voor dc wetenschap en na ein- delooze teleurstellingen en vergeefsche pogingen bereikt hij het doel: het bewijs van zijn theorie is geleverd! En dan, als hem groot eerbetoon ten deel valt, dan nóg weet deze dienaar der menschheld niets van eigen roem en succes, hij doet een innig beroep op de medische studen ten om zichzelf weg te cijferen en steeds, en vóór alles de wetenschap te helpen be vorderen. Paul Muni draagt deze hoog staande film door zijn sublieme uitbeel ding van Louis Pasteur, al dienen daar naast de vertolkingen van Jos. Hutchiit, son en Akim Tamiroff vermeld, Een waar devol filmdocument! Voor de pauze spelen Ricardo Cortez en June Travis in „Het mysterie van de zwar te kat", een duistere moordzaak. Een goed geslaagd kleurenfilmpje over het land van de middernachtzon completeert met het „nieuws" het gevarieerde programma. Rex-Theater Een in hooge mate boeiende film is „Vloeibaar goud", waarin een geweldige climax zit, welke culmineert in de spannende opnamen van de olielei ding, wanneer de spoorwegen een verwoe den strijd voeren tegen den aanleg daar van. „Vloeibaar goud" brengt een olie-rusti in beeld in het midden van de vorige eeuw toen de petroleum-industrie in opkomst was. Overal wordt olie aangeboord en bij gevolg zij de menschen door het dolle heen, want er zijn nu fortuinen te ver dienen. Olie maakt de menschen even gek als goud het gedaan heeft. Maar men kan niet volstaan met olie te boren. De olie eigenaars willen de olie ook naar de raffi naderij vervoerd hebben en daarvoor is de hulp van de spoorwegen onontbeerlijk. Deze zijn echter in handen van geweten- iooze lieden, die niet te rechtvaardigen prijzen voor het vervoer bedingen, zoodat de olie-eigenaars onder leiding van Peter Cortlandt den strijd tegen de spoormagna- ten beginnen. Het beste zou zijn, wanneer de oliebezitters het spoorwegtransport hee- lemaal niet noodig hadden. En dit plan wordt verwezenlijkt door den aanleg van een groote pijpleiding naar de raffinaderij. De moeilijkheden, aan dit werk verbonden, zijn bijkans onoverkomelijk, want dwzrs door bosschen en bergen en over stroomen moet de leiding gelegd worden. Doch de grootste moeilijkheden worden veroorzaakt door de bandieten, die door de spoorwc n gehuurd zijn en met geweld het leggen van de leiding moeten verhinderen. Het werk wordt vernield en weer hersteld en tori» dreigt de aanleg nog op een mislukking uit te loopen. Slechts met de hulp van een ge heel circus, weet Peter Cortlandt de u'-t- eindelijke overwinning te behalen. Ran dolph Scott speelt dezen Peter Cortlandt I en het is een sympathieke en sterke rol. Zijn vrouwelijke partner is Irene Dunne, die eveneens uitblinkt, zoowel door gaeo spel als door haar fraaie stem. Verscha lende bekende artisten op het tweede P'aJ} staan hen terzijde en zij dragen ook veei tot het succes bij. Voor de pauze draalt „Enkele reis Holly wood", een amusante rolprent met vele bi» kende spelers. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2