(TeT7» HRGEMflN Belasting-Consulent PENSION Belangrijke Huurverlaging! mmSPORT - WINTEkVACANTIE LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 21 Januari 1939 F inancieel-Economisch Weekoverzicht Een vergelijking met 25 jaar geleden Plymouth Standard ALGEMEEN LEIDER 11 BERICHT VAN INZET LEIDSCHE SPAARBANK D. SEIJDELL HOUTLAAN 25 bij Rijnsburgerweg Goudrenetten Hooigracht 51 Coöp. Boerenleenbank Noordwijkerhout Dr.J. POS,Tandarts Spreekangst - Vlot spreken OUDE RIJN No. 56 OPGERICHT 1818 BETAALZEGELKAS „DE SCHAKEL VOORSCHOTBANK Heerenhuizen m. cermaie verwarming voor f. 560.- Amerika hoopt weer op voor j aars-opleving. (Van onzen financieelen medewerker*. Wanneer een zakenman of bankier uit de voor-oorlogsjaren zich plotseling verplaatst zou zien in de wereld van heden en voor de taak zou worden ge steld. zaken te doen. zou hij zich de oogen uitwrijven en zich wanhopig de haren uit het hoofd rukken. Hij zon im mers tot de schrikbarende ontdekking komen dat van een regelmatig zaken doen geen sprake meer is. Hij zou zich geplaatst zien tegenover voor hem schier onoplosbare vraagstukken, te genover begrippen en toestanden, waar van hij noch definitie kan geven, noch het wezen kan verklaren. Hij zou alom ..zwevende valuta's" ontwaren, egalisa tiefondsen (die slechts egaliseeren daar waar dit in hun kraam te pas komt), ingewikkelde valuta-restricties, trans- ferbeperkingen. internationale clea- rlngsystemen. invoerbelemmeringen of -verboden, uitvoerbeperkingen of uit- voersubsidies, duizend en een steun maatregelen, reeksen sociale lasten.ves- tigings- of uitbreidingsverboden voor industrieën, toelatingseischen en exa mina voor den kleinhandel, ordening waar men maar kijkt, teeltbeperkin gen. productierestricties, enz. enz. Hij zou met verbijstering ontwaren, hoe ginds geproduceerde goederen worden vernietigd, hoe hier een land goederen exporteert, waaraan het zelf gebrek heeft, dan wel goederen, die elders in de wereld in overvloed beschikbaar zijn op kunstmatige wijze produceert, hoe financieel en economisch arme landen schatten uitgeven voor bewapening of oorlog, hoe financieel en economisch rijke landen een leger werkloozen moe ten ondersteunen, hoe milliarden aan kapitaal practisch renteloos liggen en van "net eene land naar het andere vluchten, hoe goud in steeds toenemen de hoeveelheden aan den bodem wordt ontrukt om duizenden mijlen verder weer aan den bodem te worden toever trouwd. Hij zou zic.li wanen, in een volkomen verdwaasde wereld te zijn terecht gekomen en zou er alles voor geven, van deze nachtmerries bevrijd te worden. Wij, generatie van heden, die dit alles in een kwarteeuw hebben zien groeien, be schouwen dit niet meer als nachtmerries, wij zijn er aan gewend geraakt, zooals wij ons aan de automobiel en het vliegtuig hebben leeren aanpassen. Slechts wanneer wij vergelijkingen met een kwarteeuw terug gaan trekken, ontdekken wij de ontzaglijke kloof, die er ontstaan is tusschen de theo rie en practijk van het zakenleven van toen en die van nu. Ja, zelfs worden wij zoo nu en dan eens door een enkel cijfer wakker geschud. Zoo is er een cijfer, dat een rilling van afgrijzen door de wereld zou moeten laten gaanin 1938 heeft de wereld voor ruim 30 milliard gulden tegen ruim 25 milliard in 1937 aan zuivere be- wapeningsdoeieinden besteed. Per hoofd der bevolking (alle zoogenaamde „onbeschaaf de" rassen ingesloten' geeft de wereld dus 15 gulden per jaar uit aan het meest on productieve van alle voortbrenging. Is het wonder, dat alom een verarmingsproces gaande is, dat de wereld ondervoed Ls, dat de tot de tanden bewapende landen het volk moeten dwingen, den gordel nauwer en nguwer aan te halen en dat tegelijker tijd de gewekte spanningen zich openba ren, hetzij in groot opgezette en door de regeeringen gesteunde of zelfs geleide ex- portaeties, hetzij in territoriale aspiraties met alle ellendige gevolgen van dien? Ver baast men er zich dan over. dat in dezen draaikolk van kunstmatigheden, paradoxen en conflicten nagenoeg alle ondernemings geest uit de beurzen is verdwenen, de om zetten tot een minimum zijn gedaald en het personeel op de Amsterdamsche com- niisiionnairskantoren vaak zijn tijd met bridgespelen ziet te dooden? Nergens een hoopvol beeld. Politieke vrees (Spanje!) en ontwrichte wereldhande 1 en -economie houden de beurs bevangen en het mag onder deze omstandigheden inderdaad een wonder heeten, dat liquidaties op groote schaal niet voorkomen en hier en daar zelfs vleu gen van plotselinge belangstelling en be drijvigheid worden waargenomen. Want waarheen wij het oog ook richten, prac tisch nergens vertoont zich een uitgespro ken hoopvol beeld. In het Verre Oosten neemt het economisch en machtsconflict tusschen Japan eenerzijds en Amerika en Engeland anderzijds ten aanzien van China steeds scherper vormen aan. De financieele positie van Japan wordt hoe langer hoe benauwder en weinig anders kan worden gezegd van de totalitaire as-landen Italië en Duitschland. In laatstgenoemd land schijnt inderdaad de economische en fi nancieele situatie nijpend te zijn; er heerscht een zeer ernstig gebrek aan tal van voorname levensbehoeften, het in- voersaldo stijgt en uit vrees, het volk'nleu- we belastingen op te leggen, ziet de regee ring zich genoodzaakt, scherpe bezuinigin gen in te voeren. Geen wonder, dat men er alle pogingen in het werk stelt, om uit het Jodenvraagstuk nog een deviezenslaatje te slaan en dat men er steeds begeeriger blikken in Zuid-Oostelijke richting werpt. Onzekerheid in Amerika. Aan de andere zijde van den Oceaan is een faze van onzekerheid ingetreden, waar voor gedeeltelijk de Europeesche impasse verantwoordelijk moet worden gesteld, doch die toch ook mede haar eigen Amerikaan- sche ooreaken heeft. Zoo werkt de indie ning der Amerikaansche begrooting met haal' ontzaglijk deficit van 3.972 millioen dollar voor 1938 9 en 3.326 millioen dollar voor 1939 '40 nog steeds door. Roosevelt heeft verklaard, van zins te zijn, zijn uibga- venpolitiek te willen voortzetten tot het nationaal inkomen der Vereenlgde Staten de 80 milliard dollar zal hebben bereikt (het inkomen van 1929). Volgens de jong ste gegevens bedroeg het nationaal inko men in het goede jaar 1937 63.5 milliard dollar en aangezien dat voor 1938 onge twijfeld belangrijk lager moet worden ge raamd. is men van het doel nog wel heel Aan den anderen kant blijkt Roosevelt na de jongste verkiezingen toch voorzich tiger te werk te moeten gaan. Zoo heeft het Congres met bijna algemeene stemmen den ingedienden post van 875 millioen doll voor publieke werken met 150 millioen doll, verlaagd, hetgeen er op wijst, dat dit lichaam den President niet langer door dik en dun volgt. Daarnaast zijn de zeer hooggespannen verwachtingen ten aanzien van de onmiddellijke beschikbaarstelling van gelden voor den vliegtuigbouw lang niet bevredigd, zoodat in dit opzicht een terugslag in de aandeelen van vliegtuig fabrieken merkbaar was. En in het geheel genomen ls het een teleurstelling, dat er vooralsnog van een krachtige doorzetting der economische opleving geen sprake is. Zoo er al geen uitgesproken teruggang valt waar te nemen, in elk geval markeert de op leving den pas. De bedrijvigheid in staal- en automobiel industrie gaat slechts heel langzaam voor uit en ook elders stellen de indexcijfers de verwachtingen teleur. Slechts de resultaten der spoorwegen zijn thans tamelijk bevre digend te noemen. Telefoon 3598 3433 (Ingez. Meel.) Met Amerikaansch optimisme hoopt men nu weer op de voorjaarsopleving, die, gelijk bekend, in 1938 is uitgebleven. Mocht de internationale politiek geen roet in de brij gooien, dan Ls de kans inderdaad groot, dat tegen het voor jaar het tempo der conjunctuurverbe tering wat zal toenemen. Vooraleer hiervan evenwel duidelijke symptomen merkbaar zijn, kan men nauwelijks op een krachtige stijging ter beurze van New-York rekenen. Engeland. De Britsche autoriteiten zijn er inder daad in geslaagd, door de drastische be schermingsmaatregelen, waarvan wij de vorige week gewaagden, de speculatie tegen het pond den kop in te drukken, de ka pitaalsonttrekking te doen ophouden en zelfs een vaste tendentie voor het pond in het leven te roepen. Zij hebben de verde digingsmaatregelen nog verder uitgebreid, door ook den leden der effectenbeurs te verzoeken, geen pondentransacties op zui ver speculatieven grondslag af te sluiten. Is dus de technische verdediging een groot succes gebleken, de dieper liggende oor zaken voor de intrinsieke zwakte van het pond zijn nog niet weggenomen. Weliswaar is de kwetsbaarheid van het pond door de plaats gehad hebbende onttrekking van „hot money" verminderd (men beweert zelfs, dat er practisch geen vluchtkapitaal meer in Londen over is), doch twee facto ren beheerschen de situatie: de komende begrooting en de betalingsbalans. Met angst en vreeze ziet men in Engeland het tijdstip nader komen, waarop de begroo ting zal worden ingediend (April), omdat een belastingverhoogüng nauwelijks zal kunnen uitblijven en een zware defensie- leening, die de koersen der staatsfondsen zal moeten drukken, zonder twijfel zal worden aangekondigd. Met deze Damocles- zwaarden boven het hoofd, kan de Lon- densche beurs begrijpelijkerwijze zich niet aan de gedeprimeerde stemming onttrek ken. Bovendien zijn de zoo juist gepubli ceerde handelscijfers over 1938 verre van gunstig te noemen. Een scherpe daling van den totalen buitenlandsohen handel valt te constateeren. De eenige gunstige factor in dit verband is nog, dat de invoer in veel heviger mate is gedaald dan den uitvoer, zoodat het „ongunstig" saldo der handelsbalans met 43 millioen pd. st„ tot 388 millioen pd. st. ls gedaald. Men mag hieruit evenwel niet concludeeren, dat hier mede nu ook het 1937 deficit van 52 mil lioen pd. st. in de betalingsbalans is weg gewerkt: de inkomsten uit den onzlcht- baren uitvoer immers (scheepvaart, bui- tenlandsche beleggingen, enz.) zijn naar raming in minstens even sterke mate ge daald als het invoeroverschot. Er blijft derhalve een ernstig tekort in de betalings balans bestaan, en vooraleer men dit gat op een of andere wijze heeft gedicht, moet te eenlger tijd wel weer het pond aan ver- koopsdruk komen bloot te staan. Wij wezen er reeds eerder op. dat men hierin thans tracht te voorzien door een krachtige steunverleening aan den export. Daarnaast beproeft men ook verbetering te brengen ln de inkomsten uit de scheep vaart. De Britsche scheepvaart immers, waaraan op het oogenblik practisch elke regeeringssteun ontbreekt, kan de concur rentie met de sterk subsidieerende landen niet meer aan. Vandaar dat de regeering op het oogenblik een voorstel bestudeert, om een krachtig subsidie aan de scheep vaart te verleenen, een voorstel, dat groote kans op aanvaarding heeft, nu het met de minimum-vrachtenschema's geenszins naar wensch gaat. De voorstellen komen neer op: 2'/i millioen pd. st. per jaar subsidie gedurende vijf jaar voor de wilde vaart, 5 millioen pd.st. per jaar voor de lijn-,'aart en 500.000 pd. st. per jaar voor de kust vaart. Het is gansch niet uitgesloten, dat een dergelijk omvangrijk plan de kansen tot Internationaal samengaan in een com- pcnsatiepool zullen vergrooten. De per eind December gepubliceerde cij fers der Nederlandsche werkloosheid zijn in hooge mate teleurstellend, zelfs wan neer men met den koude-factor rekening houdt. Vergeleken met eind 1937 is de totale werkloosheid slechts met ca. 6300 ge daald. Speciaal onbevredigend is het te r.oemen, dat, terwijl in 1937 de werkloos heid in de laatste zes maanden met 126.853 toenam, het jaar 1938 een vermeer dering te zien geeft van 132 133 en wel uitsluitend in de laatste vier maanden. Uit het beursleven dezer week zijn slechts de overweldigende successen der leeningen Heineken en Bataafsche te vermelden, suc cessen, die, behalve natuurlijk ajm sterk majoreeren en premiejagen, te danken zijn aan den beleggingsnood en de uitnemende kwaliteit der onderhavige uitgiften. Zij zullen helaas wel haar schaduw werpen op het resultaat der Fransohe leening. (Nadruk verboden) 1.25 - Wijnappelen 80 ct., Moes- appelen 70 c. p. 5 pond - Jaffa s 5 voor 10 ct., groote 3 voor 10 ct. Rijpe perziken en prui men - Extra druiven - Spaan- sche Sinaasappelen en Man darijnen. - JAC. OOSTENDORP Noordeinde 33 - Telef. 1079. 7151 Ambtenaren tot maandinkomen zonder borg. Wettelijk tarief. N V. NATIONALE VOLKSBANK GELDSCHIETBANK - Rivier- vischmarkt 4. 's-Gravenhage. Inlichtingen (postz. v. antw.) en afwikkeling schriftelijk. 4272 Sedan 1934. te koop aangebo den. in prima conditie, f. 460. N.V. Automobielhandel VREEKEN en SCHUDEL, Plymouth agent Papenstraat 4 - Telef. no. 306. 7245 TER OVERNAME in heerenhuis op lsten stand te Leiden, bevattende 5 gr. en 4 kl. kamers plus compl. ge- install. badk. Vaste wasch- tafels. Alles in prima staat. Nog eenige huurjaren. Geheel gestoff. en gedeeltel. gemeub. over te nemen op nader over een te komen cond. Brieven Bur. v. d. Bi. onder no. 7163. De Commissie voor Ontwik keling en Ontspanning van Werkloozen te Leiden roept sollicitanten op naar de be trekking van van de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen (14 25 jaar). - In de werkplaats worden de volgende vakken beoefend: machinebankwerken automontage, timmeren', lood- gieten, electrotechniek, metse len, smeden, schilderen, admi nistratie. - Slechts zij komen in aanmerking die aan perso neel cn jeugdige werkloozen leiding kunnen geven cn vol doende technisch inzicht heb ben. - Salaris: voorlooplg f. 32.50 p. w. - Sollicitaties, uit sluitend schriftelijk en verge zeld van getuigschriften en omschrijving van vrccgerefn) cn tegenwcordige(n) werk kringten) in te zenden vóór 28 Januari a.s. aan den Secre taris der Commissie, Rapen burg no. 12. 7228 ziedaar drie begrippen, die ten nauwste met eikaar verband houden! 7167 In Zwitserland, mei zijn Ialrijke groole en kleine winter sportplaatsen - waar de sneeuw U niet in den steek laat - kunt U alle takken van wintersport beoefenen in de heer lijk warme zonneschijn, onder een stralend blauwen hemel. Reducties van 30-45% op Zwitsersche reisbiljetten. Goedkoope benzine voor buitenlandsche automobilisten. Sterk gereduc. wintersport-abonnementen op bergbanen enz. Voortreffelijke uniforme skischool in bijna alle plaatsen. Uitmuntende verzorging in de hotels van iedere prijsklasse. Een bonte afwisseling van sportieve en andere evenementen. Geen hinderlijke geldfornialiteitcn Overal vandaan vlug, goedkoop en gemakkelijk bereikbaar! Voor verdere inlichtingen, prospectussen enz, wende men zich tot de erkende Reisbureaus o( tol het: ZWITSERSCH VERKEERSBUREAU. Officieel Reisbureau der Zwitsersche Bondsspoorwegen. Koningsplein 11 Amsterdam-C. Het groote evenement in den zomer 1939. Zwitsersche Nationale Tentoonstelling, Zurich, Mei-October. Het TANDHEELKUNDIG INSTITUUT van 1354 Voor 50 - 70 en 90 cents p. week een Torpedo-Stofzuiger in 2 Jaar Uw eigendom. 7195 Gevraagd: een aankomend SCHEEPSTEEKENAAR met eenige Jaren praktijk ln kust- en binnenvaartschepen bij D. JOH. BOOT N.V., 7208 Alphen a. d. Rijn. Op Woensdag 25 Januari is het Kantoor der Bank geopend des n.m. van 35 uur voor het 'terug halen van alle Spaar en Rek. Oourantboekjes. 7212 HET BESTUUR. Wroensdag 25 Januari a.s. 11.30 v.m., in café „De Bonte Koe", Hoofdstr. Voorhout, af slag van: 7164 Een perceel teelland' te Voor hout gr. 1.29.90 H.A., ingezet op f2450.—. Ruime hyp. beschikbaar op bill. cond. Nots. Mr. C. PUNT, Noordwijk. Notaris Mr. C. PUNT te Noordwijk, zal op Donderdagen 26 Januari en 2 Februari a.s„ v.m. 11.30 uur, in Hotel „Het Hof van Holland" aldaar, resp. bij opbod en afslag publiek verkoopen 1. Twee aaneenge bouwde WOONHUIZEN met garage en erf, Douzastraat 7, 7a en 9, Noord wijk, verhuurd in totaal voor f. 11.p. w., groot 1.49 a, 2. Een partij WEI- en TEEL LAND te Noordwijk, i. d. Zwet- terpolder, kad. sectie L. nrs. I 96 en 98, samen groot 1.56.81 H.A., te veilen in 3 perce-elen. 3. Een achtste onverdeeld aandeel in 25 c.a. grond te Noordwijk a. Zee. 6869 Nader bij bilj. omschreven. Aanvaarding perceel 1 en 3 b. d. toewijzing, perc. 2 bij de betaling, 2 Maart a.s. Bezichtiging perc. 1, Ma. en Woensd. 25 n.m. Inl. ten kant. v. d. Nots. Breestraat 51 Leiden - Telef. 3608 Spreekuren (ook v. zlekenfoitdsleden) dagelijks van 9—1 en 24 uur; Dinsdag- en Donderdagavond van 79 uur. Spreekuren te OEGSTGEEST: Oranjelaan 21 - Tel. 3761 dagelijks van 4Vi6 uur en volgens afspraak. Om te voldoen aan die vele verzoeken van belangstellenden, zal a.s. Dinsdagavond, halfnegen, in Den Burcht, de Heer Alf. Donders nogmaals een rede houden over spraakstoringen en Honderden menschen zouden gaarne vlot en vrij willen kunfien spreken en het ook wel willen leeren, doch het ontbreekt hun aan moed om te beginnen, omdat zij spreekangstig zijn. Op de zen avond zullen weer verschillende personen spreken, die vroeger spreekangst hadden en nu vlot en vrij spreker geworden zijn. Blijf niet achter bij Uw tijd, doch kom. Prosp. en inl. gr. bij Donders' school. Laan v. Meerderv, 495, HAAG 7218 GEOPEND«70 Dagelijks van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur (Woensdag en Don derdag ook 's avonds van 7 tot 9 uur). Zaterdag alléén van 9 tot 12 uur. Rentevergoeding 2.64 tot f.3000.daarboven 1.2 °/o. Aan de Spaarbank is een Afhaaldicnst verbonden, waarop bijzonder de aandacht wordt gevestigd. Inlicht, worden aan het kantoor verstrekt, uveau-paed luwslunuüfal lm* ium^rUScUaktl" uitkomst garw. Dl R- 5TATION5WEG147 -DEN HAAG ^^TELII3930 CT.O.TEBMINU5) BEGINPUNTEN LIJNEN 0EN<? 2626 AAN DE LORENTZKADE. vlak bij centrum stad. Bevatten 8 kamers en zolder, ingeb. bad, vaste wasohtafeis, voor- e11 achtertuin. Vrij uitzicht. 7227 MODELWONING: No. 11 dagelijks te bezichtigen v. 16—5 uur. Bevragen: Makelaarskantoor E. A. FREIJSER, Stationsweg Telef 418. Johan de Wittstraat 4, Telef. 405. 44

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 16