BINNENLAND Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Bled Zaterdag 21 Januari 1939 ,n„MijnhardtjeM Jalouzie Prins bezoek Bernhard op bij Koolhoven Nationaal fonds voor bijzondere nooden 'n Nieuwe wereld wathl Ur Hoofdpijn Kiespijn „Dokter Hartje'adviseert RECHTZAKEN Autoverkeer en verduisteringsproeven LOSSE NUMMERS VAN ONS BI.AD DE BERUCHTE ONBEWAAKTE OVERWEG TE KETHEL nu TOONDE VEEL BELANGSTELLING VOOR DE F. K. 58. Prins Bernhard bracht gisteren een be- roek aan de Koolhovenfabrleken te Rot terdam. waar hij de vliegklaar staande toestellen bezichtigde. Met belangstelling bekeek de Prins de diverse typen, zcoals de jager verkenner F K 52 en de verkenners, tevens militaire trainers van het type FK 56. met en zonder intrekbaar landings gestel, en diverse typen sportvliegtulgen. Van hier ging het naar de montagehal, ■waar de aanbouw van de series verkenners van het type FK 51. bestemd voor de Nederlandsch-Indische Luchtvaartafdee- ling in oogenschouw werd genomen. Ver volgens begaf de Prins zich naar den jager FK 58. waarvan een groot aantal voor de Fransche regeering wordt gebouwd. Hier vertoefde de hooge bezoeker gerui- men tijd. Uitvoerig liet de Prins zich door den heer Koolhoven voorlichten. De werking der vier mitrailleurs werd hem gede monstreerd, alsmede het laden van de munitietrommels. Een en ander werd door den Prins met groote interesse gevolgd. Na nog een bezoek te hebben gebracht aan de afdeellngen rompenbouw en vleu gelconstructie. begaf het gezelschap zich naar het cantinegebouw van de fabriek, waar de thee werd gebruikt. Om kwart voor vier verliet de Prins de fabriek. Het bestuur van het Nationaal fonds voor bijzondere nooden herinnert aan de op richting op den geboortedag van Prinses Beatrix. 31 Januari 1938. van het Prinses Beatrlx-fonds. dat hulp biedt in gezinnen, waar door geboorte, ziekte of onvolwaar digheid van een kind bijzondere nood is ontstaan. Dit fonds ontving gedurende zijn één-Jarig bestaan: in Nederland f 13.297.27 in Oost-Indlëf. 7.375. in Suriname f. 75. in Curasao f. 2.485.75 Terwijl de in de overzeesche gebiedsdee- len bijeengebrachte gelden zullen worden besteed tot steun van instellingen voor moeder en kind ln die gebiedsdeelen. heeft het fonds in Nederland een bedrag uitge keerd van f. 6691.53 in 92 gemeenten. Een contribuant schreef onlangs aan het fonds: „Indien een leder, die gaarne aan Prinses Beatrix op Haren eersten verjaar dag een geschenk zou willen aanbieden, dit nu eens deed in den vorm van een bij drage aan uw fonds, wat zou dat nuttig zijn." Mocht deze sympathieke gedachte in breeden kring uitvoering vinden. Het gironummer van het Prinses Bea trix fonds is: 's-Gravenhage 75000. DE ZONDAGSWET. Een onderzoek naar het aanvangsuur van kermisvermakelijkheden op Zondag. De minister van blnnenlandsche zaken heeft een aanschrijving tot de commissa- rissen der Koning,n gericht, waarin hjj o.m. zegt, dat het hem meer dan eens is ge bleken, dai. de naleving van het bepaalde in artikel 4 van de Zondagswet in somm ge gemeenten te wenschen overlaat; in het bijzonder geldt zulks ten aanz.en van het aanvangsuur van kermissen op Zondagen en algemeene feestdagen. Ten einde een juist beeld te kunnen verkrijgen in hoe verre de gemeentebesturen rekening houden met het bepaalde in genoemd artikel, zal de minister het oo orijs stellen te vernemen of er gemeenten zijn waar het gewoonte ls of waar plannen bestaan op Zondagen en algemeene feestdagen kerm ssen te houden, welke aanvangen od een uur. dat nog niet alle god - dienstoef mingen volkomen zijn geëind.gd. Zouden dergelijke gevallen zich voordcen. dan verzoekt de minister de bemiddeling om de aandacht van de betrokken ge meentebesturen te vestigen op de bepaling van art. 4 van de Zondagswet onder mede- deehr.g. dat het de wensch van den minis ter is. dat aan de nalev.ne van deze bepa ling de hand wordt gehouden Het komt den minister voor. dat hand having van meerbedoeld artikel 4 voor wat het aanvangsuur der kermissen betreft, wenschelijk e- mogelijk ls De tijd is rito voor een met beleid gerichte actie om te dezen te doen herleven wat slechts schijn baar dood was Vandaar dat de minister zich voorloopie bepaalt tot dezen vorm van openbare vermakelijkheid. Hieruit dienen de gemeentebesturen intusschen niet af te leiden dat de minister ten aanzien van andere openbare vermakelijkheden niet op handhaving van art.kel 4 der wet prijs stelt. Den gemeentebesturen is verzocht de nood ge inlichtingen te verschaffen. Eindelijk beveiliging. In verband met het feit. dat bij den be- ruchtcn onbewaakten overweg te Kethel onder Spaland in de lijn SchiedamHoek van Holland meermalen ongelukken met doodelijk gevolg plaats vonden, heeft de burgemeester van Kethel zich tot de direc tie der Ned. Spoorwegen gewend, met het verzoek dezen overweg weer te bewaken. Dit verzoek werd door de directie afge wezen. De burgemeester heeft zich daarop tot den minister van Waterstaat gewend met een statistiek van de doodelljke onge vallen met dringend verzoek aan dezen toestand een einde te maken. Thans heeft het gemeentebestuur van den minister van Waterstaat bericht ontvangen, dat op kas ten van het Rijk een bijzondere automati sche selninrichting bij dezen overweg zal aangebraoht worden. een nieuwe wereld, die zich opent voor hen, die een of meer talen werkelijk spreken en verstaan. De sleutel tot dit wondere rijk is de Linguaphone, die U met behulp van een gramofoon een vreemde taal in enkele maanden vlot leert spreken en verstaan. U kunt een cursus huren voor f. 5.50 p. rand. Gramofoons beschikbaar. LINGUAPHONE. A'dam, Spui 25T, Tel. 31749 6861 (Inaez. Med EATAAFSCHE NEDERZETTING TE VELSEN? Rheumatiek. Zenuwpijnen. Gevatte koude. Griep 7217 Bij 6 stuks 30 ct 12 stuks 50 ct. ilngez. Mod.) Scholier vond er sporen van. Een leerling van de 4e klasse der Rijks H B.S. te Vèlsen heeft, gravende in den tuin achter zijn ouderlijke woning aan de Berkenstraat te IJmuiden Oost. een merk waardige vondst gedaan, die, naar thans gebleken is. wetenschappelijke waarde heeft. De jongen, die blijkbaar meer voor oudheidkundige studies dan voor bloemen voelde, heeft den tuin tot een diepte van ongeveer twee meter uitgegraven en daar bij verschillende scherven, een doorboord steentje en een bronzen speld gevonden. Met een voor ztjn leeftijd prijzenswaardige nauwkeurigheid heeft de jongen. Joh. van Breemen geheeten, daarna een keurige si- tuatie-teekening gemaakt, die hij met de scherven cn andere voorwerpen, toen zijn ouders verhuisden, aan zijn leeraar, den heer D. J. Wansink ter hand stelde. Deze heeft de voorwerpen voor nader on derzoek opgezonden naar het Museum van Oudheden te Lelden, waar bleek dat de jeugdige archaeloog inderdaad een zeer in teressante vondst heeft gedaan. Hij ls n.l. blijkbaar gestooten op een van de vele nederzettingen der Batavieren, die in den Romeinschen tijd op het oude duinland schap lagen. Zooals bekend mag worden verondersteld hebben de duinen zich later door verstuiving eenigszins naar het Oos ten verplaatst, waarbij deze nederzettingen onder het duinzand bedolven raakten. Het opgegraven aardewerk is in hoofd zaak Bataafsch, terwijl enkele Romeinsche scherven er op wijzen, dat de nederzetting hier in de eerste en tweede eeuw na Chr. gelegen moet hebben. De gevonden speld is een Romeinsche fibula veiligheidsspeld De directeur van het Leldsche museum heeft verzocht, de voorwerpen voor het museum te mogen behouden, welk verzoek waarschijnlllk wel ingewilligd zal worden. Indien de omgeving dit toelaat, zullen door liet museum verdere opgravingen worden gedaan, hetgeen in verband met de bebou wing wel moeilijkheden zal opleveren. Voor den jongen is dit resultaat inmiddels een aardige voldoening. (Hbld.) VOORONTWERP WIJZIGING ARBEIDS WET BETREFFENDE BAKKERSAR3EID. De voorzitter van den Hoogen raad van arbeid heeft benoemd ,ot voorzitter, leden en plaatsvervangende leden van de com missie, welke praeadvies zal hebben uit te brengen over een voorontwerp van wet in zake nadere wtiz ginz van de bepalingen der arbeidswet 1919 betreffende den arbeid in bioodbak.kerijen Voorz.tter: prof. mr. c W. de Vries. Leden en plaatsvervangende leden: H. B. Berghuys iN.V.C.), mr. c. M. Corporaal IveTbond van Nederlandsche weikgevers), Tj. ELsinga iC.N.V.), J. C. Evers iR.K.W.V.). F. P. Fuykschot (C.N.V.), Is. Goudsmit (N.W.). dr. Ir. A. H. W. Hacke (piaatsverv. ir N. C. Winkel), P. J. A. van Hegelsom iNed R.K. middenstandsbond). A. Hille- bregt iN.V.V.). J. Hopman (N.V.C.). mr. D. Koninz F. L. van der Leeuw t piaatsverv. H W. Tupkeri (Kor.. Ned. middenstands bond! C van der Lende (N.V.V.). mr M. G. Levenbach. mevr mr. C. F baronesse Mackay-Katz. J. S. Muis (piaatsverv. J. M Levissoni tVereen, van werkgevers in het Israel, bakkersbedrijf), mr A F H. C. 'Schrijvers (Ned. R.K. m ddenstandsbond H Smitskamo (Chr werkgeverskor.diF. C. Stahle (piaatsverv. H C. Kloet) (Ned. bak- kersbond). mr. P. Sttirz (Verbond van Ned. werkgevers), S. P. van Tol iR.K.W.V.i, prof. dr. J. A. Veraart en J. V.nk (Chr. middenstandsbond VERSPREIDE BERICHTEN. Naar het „Huisgezin" meldt, is een aanvang gemaakt met de eerste werkzaam heden tot den bouw van de Mlchelin- fabrieken te Den Bosch Men ls bezig met het boren van putten voor de fundeering, terwijl de Spoorwegen doende zijn met het in orde maken van den grond, waarover rails, welke van het stationsemplacement naar de fabrieken lelden, straks zullen loopen. Naar wij vernemen, zal dr. J. H. Gispen, refendarts van het departement n Economische Zaken, adjunct-chef van de afdeeling nijverheid met ingang van I Februari as. den rijksdienst verlaten. De heer Gispen ls met ingang van dien datum benoemd tot directeur van de N.V. Organon te Oss. EFFECTENHANDELAAR STAAT TERECHT. Twee jaar gevangenisstraf gccischt. Voor de rechtbank te Rotterdam heett terecht gestaan de 70-jar!ge effectenhande laar J. J V.. wonende te Rotterdam, die als lid van de effectenfirma V. en S. in den loop van de laatste jaren handelingen zou hebben gepleegd waardoor in 1937 de on vermijdelijke ineenstorting kwam met een tekort van ruim twee ton. Deswege is reeds verdachte's zoon. de 33-jarige procuratie houder D. W. M. V., terzake van verduiste ring van effecten, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar, met alt'ek van de voorlooclge hechtenis Reeds in 1930 bleek dat de firma V en S gevestigd aan de Wijnhaven te Ro tcv- dam mei een tekort van f. 49.000 worrielde, hetgeen echter met leendngen bij vr enden en het stoppen van het eene gat met het andere gedekt kon worden, totdat in 1937 de .krach" kwam In de dagvaarding stonden veertien ne ten ve'meld die of onjul-t geboekt waren, of In het geheel niet in de boeken voor kwamen als uitgegeven Door dit laatste werd vanzelfsprekend de oost uitgaven ge drukt. Voorts waren reso in het kasboek en in het rekening courantboek bedragen van f. 10.000 en f. 16.000 vermeld, hetgeen valschheid in geschrifte oplevert. Tn totaal zijn 66 crediteuren de dupe geworden van de handelingen van deze firma. De oude heer V. verklaarde ter 'erecht- zittine dat hli van deze praktijken noo t ofte nimmer od de hoozte Is geweest. Ziin zoon heeft alle transact'es voor hem ver borgen gehouden. Het O.M waargenomen door mr Loke. meende, dat er geen sprake van ls, dat verd buiten de zaken ls gehouden en dat hli wel dezellik heeft geweten, wat er in c'? firma V en S. eebeurde Spr. meende, dat hier rcrake is van verkorting van de rechten van echuldeischers. evenals >'an valschheid In geschrifte. Daar V. niet be kent, eischte -tor. tegen hem een gevange nisstraf van twee jaar. De rechtbank benaalde de uitspraak in deze zaak op 3 Februari. DE MOORDAANSLAG TE WADDINXVEEN. Het vonnis tegen de stroopers aangehouden. De Rechtbank te Rotterdam, die gisteren vonnis zou wijzen in de zaak tegen den 40-jlandbouwer W H. en zijn 36-J. knecht H. R beiden gedetineerd en afkomstig uit Waddlnxveen, die In den nacht van 4 op 5 October j.l. een aanslag hebben gepleegd np den rliksveidwaehter C. van der Hoef toen zij betrapt werden np stroopen met een lichtbak heeft de uitspraak aangehouden. De rechtbank wcnscht nog als getuigen te hooren den chirurg J van Woerden en den wapenhandelaar Kool De nadere behandeling is op 6 Februari a.s. bepaald. Aangezien de A. N. W B het van belang acht de weggebruikers omtrent mogelijk heden en wenschelijkheden bij noodzakelijk verkeer tijdens verduisteringsproeven zoo veel mogelijk voor te lichten, heeft zijn technische dienst tijdens de Jongste ver duisteringsproef in Zuidholland per auto een rit voor een deel van het verduisterde gebied gemaakt. Doel was allereerst het verzamelen van ervaringsgegevens omtrent dezen vorm van verkeer en verder het beproeven van verschillende afgeschermde autoverlich- tingssystëmen Aan het aan de hand van de opgedane ondervindingen door den dienst opgestelde rapport, wordt het volgende ontleend. In de stadsbebouwing bleek het wensche lijk het dooven der openbare verlichting voor zoover eenigszins mogelijk traps gewijze te doen geschieden. Het plotseling weevallen van alle verlichting in een straat, waar deze methode niet werd of kon wor den gevolgd, bracht voor den niet aan de duisternis gewenden bestuurder bepaald gevaar met zioh. Kruispuntbewaking en nnhtlichten als o.a. in Den Haag toegepast de laatste speciaal ook in straten met tramrails, welke glimmende richUtrepen vormen bleken het verkeer in hooge mate te vergemakke lijken. Het schijnt noodzakelijk alle verkeers- zuilen van een zwakke verlichting te voorzien, daar deze in onverlichten toe stand voor ter plaatse niet buitengewoon goed bekenden, zeer ernstig .gevaar voor aanrijding opleveren. Ook de onverlichte wielrijders vormen een bepaald gevaar op den weg, vooral in dien zii donkere kleeren dragen. Het voe ren van zwakke positielichten ook door deze categorie van weggebruikers is uit ver- keersoogpunt wenschelijk. Voor automobilisten is het van belang dat zij het minimum toerental van hun motor zoo laag mogelijk doen afstellen daar anders de uiterst geringe snelheden waar mede moet worden gereden een voortdu rend gebruik van de koppeling elschen. Dit is op den duur uiterst vermoeiend, terwijl bovendien belangrijke slijtage kan optreden. burgemeesters. Bli Kon. Besluit is aan S Hare op zlin verzoek, met ingang van 5 Maart as. eervol ontsla? verleerd als burgemeester der ge- m-enle Brumisse met dankbetuginz voor de" langdurize diensten ln zijn betrekking bewezen. Opnieuw ztin beroemd tot burgemeester: van Lieshout Th. J. Moriermans: van 7,eihem. J Riiostra: van Naaldw'Hr. Th. P. J. Eisen; van Nootdorp H C A. M Schöl- vinck; van Rozenbu'e. mr. N Vernede: van Vierpolders mr. A. P var den Blink; van Ku nre en Blankenham, M. H. Batjes en van Born. P. J. Hoen. door G. VAN HOOGENBIRK. Dirk van Dam stond een oogenbltk stil voor de sorteerkast met een brief ln de hand. Hij had het adres van zijn eigen vrouw gelezen. Er zat een Australische zegel op. Het schrift was stoer en manne lijk. Hij kende het. Anderhalf Jaar geleden was er een brief met diezelfde hand ge schreven bij hem thuis bezorgd. Hij had hem zelf uit de bus gehaald en ongelezen ln een vlaag van jaloerschheid in dt kachel gegooid. Niets tegen zijn vrouw gezegd. Hij wist, dat die brieven van Gerrit Kooi man, een verren neef van zijn vrouw, een doordraaier en jovlaleh nietsnutter, afkom stig waren. In zijn verlovingstijd was Ger rit een gevaar voor hem geweest en slechts met moeite had hij Marie van hem weten te winnen. En al was Gerrit nu ook van het tooneel verdwenen en naar Australië getrokken, waar een verre oom hem een baantje op zijn schapenfokkerij gegeven had. toch kon Dirk het niet hebben, dat hij ook nog maar iets met Marie zou hebben uit te staan. Ook deze brief moest dus verdwijnen. Dat stond bij hem vast. Maar hoe? Hij durfde hem niet zoo maar bij zich steken. Een der anderen mocht het eens zien. Er stonden er zooveel om hem heen. Hij legde den brief dus tusschen de andere in zijn straat en zon op een ander plan. De gesorteerde brieven werden opge haald, om verdeeld te worden voor de be- stelwijken. Zijn kans was voorloopig verke ken. Maar hij wist precies, waar die brief gelegd zou worden. Na acht uur was het kantoor gesloten en kwam er niemand meer. Als hij eens na dien tijd.Was Jan Dirksen. toen hij zijn weekloon eens in zijn stofjas had laten zitten, ook niet op een Zaterdagavond naar binnen weten te klim men, om zijn geld te halen, zonder dat er ooit iets van bemerkt was? Waarom kon hij dat vanavond ook niet probeeren? HIJ wachtte dus, tot het tien uur en stikdon ker was, verzon toen een boodschap tegen over zijn vrouw cn ging naar het postkan toor. Het was stil in de buurt. Langs een brandladder van een der nevenliggende huizen wist hij ongezien op_het dak te ko men. kroop door een dakvenstertje naar binnen en zocht op den tast af zijn weg naar beneden door het donkere gebouw. Eindelijk had hij het sorteerlokaal bereikt On het gevoel af vond hij het hokje, waar in de brief moest liggen en nam er het heele stapeltje uit. Eij het licht van zijn zaklantaarntje had hij den brief al spoe dig gevonden. Opeens meende hij ergens in het gebouw een licht gekraak te hooren. Roerloos luis terde hij toe. „Wie is daar?" vroeg hij met trillende stem. Geen antwoord. Een vree- selijke, redelooze arrst greep hem aan Als ze hem eens ontdekten met dien brief bij zich Hij moest dat. ding kwijt! Hoe eer hoe beter De groote vulkachel smeulde nog zacht. Hij rakelde het vuur een beetje op en duwde met ren pook den brief tusschen de gloeiende kolen Hij sloop naar de voordeur. Die kon hij gewoon achter zich in het slot trekken. Maar midden ln het portaal bleef hij ver stijfd van schrik staan. De deur werd ge opend en zijn directeur stond voor hem. „Zie ik het goedben jij het, van Dam?" „Ja ja.meneer", stotterde Dirk. „Wat kwam Je hier doen?Dat ls een verdacht geval, van Dam!" „Een brief halen, meneer", antwoordde Dirk vaag. tn plaats van royaalweg alles te vertellen. „Eli dat zoo laat? Hoe ben Je binnen ge komen?" „Het was een heel belangrijke brief voor me, meneer. Ik had hem dadelijk noo- dig. Voor mijn vrouw. Ik ben door een dak raampje „Schei maar uit", zeide de directeur norsch, „Je bent voorloopig geschorst. Je hoort er nog wel meer van". Nu nog alles vertellen? Dirk durfde niet. Hij vond het zelf té kleingeestig. HIJ schaamde zich té erg. Zoodra hij thuiskwam, zag ztjn vrouw, dat er iets aan de hand was. „Wat ls er Jongen?" vroeg ze rustig. „Vertel maar op" Hij vertelde haar, wat hij aan zijn direc teur verteld had. behalve, dat de brief voor haar bestemd was geweest. „Maar wat was dat dan voor een brief?" vroeg ze verbaasd. „Och mompelde hij plotseling. „Over die antieke kast van Klaassen. Ik had hem er een bod op gedaan. Ik was zoo benieuwd, of die boer hem verkoopen woudan had ik er een aardig centje op kunnen ver dienen, door hem aan meneer Van Haegen te verkoopen". „Zou er geen kans zijn, dat Je terug moogt komen?" „Heelemaal niet. Dat snap Je toch ook wel? Ik ben het vertrouwen kwijt. Wat moeten we nu beginnen?" „Kom, jongen, zoo wanhopig hoef je toch niet te zijn. Je kunt je brood nog wel ver dienen. Al was het alleen maar ln oude meubelen en zoo. Daar heb jij meer ver stand van, dan wie ook hier in de stad". „Meen Je dat heusch?" „Voor iemand met jouw kijk op antiek is er tegenwoordig heel wat meer te verdie nen, dan toen we trouwden en blij waren met dat baantje bij de post, Met al dat vreemdellngenbezoek van tegenwoordig zou je best een zaakje ln antiek kunnen opzetten. Dan waren we er misschien ln een paar Jaar bovenop". „Goed en wel, maar waar haal ik het geld vandaan?" „Kijk eens naar onze eigen meubelen. Ons hoekkastje, onze stoelen, ons kabinet. Voor een prikje weten te krijgen. Zelf op geknapt. We beginnen met onze eigen spul len te verkoopen. Met dat geld ga Jij den boer op en koopt, wat je krijgen kunt. Ik sta de klanten hier te woord. Je zult zien, dal gaat wel" Haar heerlijke moed doofde in hem het laatste greintje jaloezie. In baar hart kon een ander geen plekje, hoe klein ook, heb ben! „L'cfste!" zei hij met half verstikte stem, „Ik zal je laten zien, wat ik kan. We komen er wel doorheen, ais jij het zoo op vat! Maar dan moet ik je toch eerst ver tellen.. Neen. dat kan toch niet!" Ze sloeg ook haar anderen arm om hem heen en fluisterde: „Zeg maar niets meer. jongenzeg alleen, dat je veel van me houdt" Eenlgen tijd later kwam de ontslagbrief. Marie stak hem bedaard ih de kachel. „Dat hoort bij het verleden", zei ze, „De toekomst is aan ons, Dirk!" Maar ondanks haar moed en den ijver van Dirk werd het een harde strijd. En het ging o zoo langzaam. Tegen alle hoop ln. Drie maanden later kwam Dirk 's avonds thuis en vond een gezetten, blonden man bij zijn vrouw, die hem begroette als een oude bekende. „Goeie help! Gerrit ben jij het? Hoelang ben je al hier?" „Twee uur op Je zitten wachten", zei de ander en drukte hem stevig de hand. „Ik hoopt, dat Marie Je goed onthaald heeft en gezellig gebabbeld", zei Dirk, „Wat dat betreft, ik ben zelf meesten tijds aan het woord geweest. Nog al zake lijke dingen te bepraten gehad'". „Oom Arie is dood. Gerrit heeft al zijn geld geërfd", zei Marie. „Hoeveel ook weer, Gerrit?" „Drie ton", zei Gerrit opschepperig. „Vertel hem de rest nu ook, Gerrit", zei Marie rustig. Gerrit schoof wat op zijn stoel heen en weer en kuchtte een paar maal, voordat hij zei: „Hij heeft Marie vijfduizend gulden nagelaten". Hij keek Dirk onrustig aan en sloeg de oogen neer. Dirk keek naar zijn vrouw. Ze knikte van ja. „Wat heerlijk! Je kunt Je niet voorstel len. Gerrit, wat dat voor ons beteekent!" zei Dirk opgetogen. „Ja zie je", hakkelde Gerrit, „de oude bezat zooiets van zes ton en had de helft aan Marie willen vermaken. In den laat- sten tijd echter raakte hij wat aan het malen. En hij was er erg nijdig over dat Marie heelemaal geen antwoord gaf op de brieven, die ik haar in zijn naam ge stuurd had. Toen heeft hij zijn testament nog laten veranderen en de helft aan lief dadige Instellingen vermaakt. Ik heb nog al mijn best gedaan, hem ervan te overtui gen, dat ze die brieven niet ontvangen kon hebben, maar er was niets met hem te beginnen". Hij keek Dirk onderzoekend aan, maar deze hield zijn blik strak op zijn vrouw gevestigd, doodsbleek, met paarse lippen en klapperende tanden. Gerrit zag maar al te duidelijk, dat zijn vermoeden juist was geweest. „Toch een gekke geschiedenis", zei hij voor zich heen, „Ik bedoel. ik vraag me af. wat er toch wel met die twee brieven gebeurd kan zijn?" Marie stond op en kwam dicht naast haar man staan. Ze legde haar hand op zijn ijskoude hand En terwijl ze haar be zoeker vlak in het gezicht keek, zei ze met groote beslistheid: „Er kan maar één ding mee gebeurd zijn". „Nou, wat dan?" vroeg Gerrit, verbaasd over haar manier van deen. „Ze zijn zoekgeraakt bij de post!" Toen wist Dirk, dat ze alles begrepen had. HIJ voelde het als het hoogste bewijs van haar liefde (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). DE OPLICHTINGSAFFAIRE TE GINNEKEN. In liet verslag van de behandeling voor de rechtbank te Breda van de oplichtings affaire te Ginneken zijn gisteren enkele regels op een verkeerde plaats terecht ge ltomen. waardoor het slot onleesbaar werd. Wij laten hier daarom het pleidooi van den verdediger nog eens volgen: Mr. Pauwels brengt hulde aan den rccli- ter-commissaris voor zijn minitieus voor onderzoek en ook aan de recherche. Maar hij kan geen bewondering hebben voor de dagvaarding en het requisitoir. Hij kan ook geen bewondering hebben voor iemand, die gelooft aan de verhalen, welke in de dagvaarding zijn vermeld. Ook ge looft hij niet, dat met. Wessler aan deze verhalen heeft geloofd De oude D. heett mej K. verzooht zijn zoon te willen helpen, doch hij heeft dit bedoeld als een middel tot weldadigheid en niet als een zaak ZU is geen zakenvrouw en heeft nooit gedacht aan winst. Indien dit het geval was ge weest. dan had ze wel over de kwestie ge sproken met haar neef. mr. Kessler in Den Haag, maar zij wilde bedrogen worden, wijl zij daarin een middel zocht om liefdadig te zijn. Vader D. heeft aan pletter in de ge vangenis gezegd, dat hij begrijpt, dat het ziin schuld is, dat zijn zoon hier zit. wijl hij zich te weinig met zijn zoon heeft bezig gehouden. Ook D Jr. is een slachtoffer n.i. van zijn Jeugd Hij was een kwajongen die aller eerst vreugde zocht. Ongelukkig voor hem ls dit zoo gemakkelijk geweest, hij behoefde slechts te telefoneeren en het geld lag gereed. Ook juridisch meent pleiter, dat noen voor D. Sr noch voor D. Jr. het bewijs ls geleverd. Voor D. is geen enkele verkla ring als die van mej. Kessler, die niet J«13t kan zijn, wijl D. Sr. toen de gelden werden verstrekt, in de gevangenis zat. Hij vroeg voor belden vrijspraak en voor D Sr onmiddellijke invrijheidstelling, ter wijl hij indien D. Jr. niet mocht worden vrijgesproken, voor hem een lichtere strai V'be° rechtbank, in raadkamer het verzoek van den verdediger overwogen hebbende- verklaart alsnog geen termen aanwezig w vinden om D. Sr. direct in vrijheid te stellen. De uitspraak wordt bepaald op 3 Feor. zijn behalve aan ons Bureau ook verkriigbaar bij de Firma Ph. BROBBEL, Stationsweg no. 49- Fa. A. H. I. WIJTENBURG, Haarl.straal 2. W. G. J. VERBURG, Heerenstraal no. 2. Fa. A. SOMERW1L Azn.. Hoogewoerd 24. A. M. VAN ZWICHT. Breestraat no. 126. A. VAN EGMOND. Haven 2/4. W. VAN LEEUWEN, Janvossensteeg 19' VERVOOREN. Haarlemmerstraat no. 128. W. P. v. SAVOYEN, K. Rapenburg 12 A- BOEKHANDEL VAN DER VEEN Geversstraat no. 59 - Oegstgeesl ALGEM. LEESBIBLIOTHEEK RIETVELD t.o. het Postkantoor Leiderdorp en aan de Kiosken. 2-4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14