Eerste Kamer ingenomen met beleid van minister van Defensie Het debat over Frankrijk's buitenlandsche politiek LEiDSCH DAGBLAD, Zaterdag 21 Januari 1939 Vierde Blad No. 24179 Een rumoerige zitting KARSOTE Qr MARKIEZEN R 0LLUIKEN^S2±v KERK- EK SCHOOLNIEUWS 79sfe Jaargang De N.S.B. en de weermacht. Slagschepen voor Indië noodzakelijk GEMENGD NIEUWS De uitvaart van wijlen den heer J. Braun te Noordwijk LAND- EN TUINBOUW Regeling van de paardenfokkerij predikbeurten. Volgens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Defensie werd van verschillende zijden instemming betuigd met 's Ministers be leid. Groote waardeering vond dat hij. met de zorg voor land en zeemacht beide belast en dus zeer zeker in een tijd als den huidigen met werkzaam heden overladen er in slaagt, gesta dig voortgang te maken met de afwer king van zijn defensieplan. Ettelijke leden verklaarden, thans te er kennen. dat de internationale toestand voor Nederland eene weermacht van be hoorlijken omvang en moderne uitrusting vordert. Verscheidene leden waren diep doordron gen van de gevaarlijkheid der situatie, waarin Nederland en Nederlandsch-Indië zich bevinden. Welke gevaren het niet paraat zijn mede brengt, heeft, zoo betoogden vele leden, het jongste verleden in Europa wel geleerd. Het overgangstijdperk, waarin onze militaire toerusting in zekeren zin nog verkeert, worde derhalve zoo kort mogelijk gemaakt. En wat de bekostiging van de vereischte maatregelen betreft, achtten deze leden desnoods het sluiten van een leening ver antwoord. In September 1.1. is, zoo constateer den ettelijke leden met groote waar deering. gebleken, dat het Nederland- sche volk ten volle bereid is, daartoe op geroepen, voor de verdediging onzer zelfstandigheid, de gevraagde persoon lijke offers te brengen. Terecht hoopt de minister uit den gang van zaken in die dagen de noodige lessen te trekken. Verscheidene leden waren vol lof over den geest der troepen, die in September 1.1. wa ren opgeroepen. Sommige dezer leden, er kennende, dat de kentering in militair op zicht bij de sociaal-democratische arbei derspartij op dit stuk vruchten had gedra gen, deden in het bijzonder op deze partij een beroep, om den goeden geest in de weermacht ook verder te versterken, niet alleen bij-de jeugd, doch ook door op de manschappen in hun vrijen tijd invloed in de goede richting te oefenen. Sommige leden sloten zich aan bij de rede. door den oud-commandant van het Veldleger, luitenant-generaal jhr. W. Röell, op 17 December 1.1. te 's-Gravenhage ge houden, en stelden prijs op 's ministers oor deel over zijn conclusies. Ambtenarenverbod. Eenige leden hadden ernstig bezwaar te gen het besluit der regeering om leden van de sociaal-democratische arbeiderspartij toe te laten tot leger en vloot en wel op grond van de ideologie dezer partij. Dit bezwaar klemt, dus spraken zij, temeer in verband met de gehandhaafde uitsluiting, Griep en verköüdheid^^9k zullen onmiddellijk verdwijnen!^., wanneer ge dadelijk desinfec-^ teerende Karsote-dampen Iriha-U^w leert. F 0.70 en F U— per flacpn. J 7169 (Ineez. Med) MET DE FIETS GESLIPT. Gisteravond omstreeks acht uur is in de Lange Nieuwstraat te Schiedam de 20- jariee mej. C. Middendorp met haar fiets geslipt en gevallen, juist op het moment, dat een vrachtauto van de firma De Jcmg uit Vlaardingen haar achterop reed. Het meisje weird door den wagen gegre pen en een eind meegesleurd. ZM werd- ern stig gewond opgenomen. Na door een dokter 'e rijn verbonden, werd het slachtoffer baar de Dr. Noletstichting overgebracht, waar zij kort na aankomst overleed. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gisternamiddag omstreeks half zes is op den Wassenaarscheweg nabij het Rosarium te Den Haag een tachtigjarige dame, mevr. R- S„ wonende aan de Jozef Israëlslaan al daar, toen zij den rijweg wilde oversteken en daarbij weifelde, door een personenauto aangereden en gedood KINDJE DOOR KOKENDE KOFFIE VERBRAND. Het anderhalfjarig kindje van de wed. R. te Hengelo (G.i trok Woensdag een kan kokende koffie van de tafel. Het kind kreeg oaarbij zoo ernstige brandwonden, dat het gisteren aan de gevolgen is overleden. BUITENLANDSCH gemengd. HASVEUSTIKKING IN BRUINKOOLMIJN. Acht dooden. Srvll teen bruinkoolmijn te Morgano bij hit i "talie) zijn acht mijnwerkers om aiikk 1 Eekomen. De oorzaak is gasver- uit onze weermacht, van de leden der natio- naal-socialistischc- beweging, welker ideo logie in de praktijk op handhaving van de onschendbaarheid van volk en vaderland is gericht. Ernstige bedenking maakten deze leden eveneens tegen de uitsluiting van de op leiding tot officier van kinderen van hen, die, zelfs zonder lid van de N.S.B. te zijn, worden geacht ook maar ln eenige mate met die beweging te sympathiseeren. Tegen een en ander werd aangevoerd, dat de N S B. te zeer is georiënteerd naar een vreemde mogendheid en te weinig naar het eigen vaderland en daarmede gevaarlijk voor den geest onder de weermacht. Verdediging van Indië. Verschillende leden sloten zich aan bij het advies van den luitenant-generaal jhr. W. Röell, waarin deze heeft bepleit den bouw van drie tot vier slagschepen voor de verdediging van Nederlandsch- Indië. Deze leden achtten het gewenscht den bouw daarvan niet uit te stellen, omdat daarmede vermoedelijk enkele jaren gemoeid zullen zijn. Enkele leden zagen voor de verdedi ging van Nederlandsch-Indië in begin sel gaarne meer licht en beweeglijk dan zwaar materiaal aangeschaft. Luchtbescherming. Eenige leden waren van meening, dat uit het onderbrengen van de luchtbescherming bij het departement v^in Binnenlandsche Zaken ten duidelijkste blijkt, dat de regee ring nog steeds niet inziet, van hoe uiter mate groot belang voor de Defensie, speciaal van Nederland met zijn klein grondgebied, de luchtbescherming is. Begrip van de be- teekenis hiervan moet huns inziens leiden tot militaire organisatie van de luchtbe scherming en tot onderbrenging daarvan bij het departement van Defensie. Pensioenregeling. Vele leden spraken hun teleurstelling er over uit, dat de minister van Defensie blij kens zijn rede. In de Tweede Kamer ge houden. ten opzichte van de gepension- neerde militairen of hun weduwen van vóór 1909 het standpunt blijft innemen, dat aan de te dien aanzien getroffen maatregelen niets kan en behoeft te worden veranderd, alsook wat betreft de verlangens van de oud-marine-werklleden. Deze leden zouden het op prijs stellen, Indien de minister nog eens wilde overwe gen, met welke middelen en langs welke wegen aan de toch op zich zelf gerecht vaardigde verlangens van de genoemde groepen kon worden tegemoet gekomen. Marine en N. J. V. Ettelijke leden achtten het onjuist, dat de Marine het Nationaal Jongeren Verbond heeft bijgestaan bij het organiseeren van een zeekamp door het ter beschikking stel len van Hr. Ms. „Buffel" en twaalf marine- zeilsloepen. Zij waren van oordeel, dat de zeemacht als orgaan van het gansche volk geen steun mag verleenen aan een zóó eenzljdig-poli- tieke strijdorganisatie. Verscheidene leden bestreden dit. GROOTE BELANGSTELLING. Wijlen de heer J. Braun. Hedenochtend te 9 uur werd te Noordwijk het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Braun, een bekende figuur in de bloem bollenwereld, ter aarde besteld. De Heilige Mis van Requiem werd opge dragen door deken J. H. W. Borsboom. Een drietal kleinzoons van den overle dene assisteerde den deken aLs misdienaar. Het Parochiaal Zangkoor zong de Requiem-mis van Perosi. Een groot aantal belangstellenden uit de bloembollenwereld was in de kerk aanwezig en volgde den overledene naar zijn laatste rustplaats. Wij merkten van het College van B. en W. op wethouder Meyer en den gemeente secretaris den heer B. Icke. Voorts het be stuur der Alg. Ver. v Bloembollencultuur, het bestuur van het Holl. Bloembollen Ge nootschap afd. Noordwijk en het bestuur van de afd. Noordwijk der Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde. Verschillende bloemstukken dekten de kist, w.o. één van paarse Darwintulpen van de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur. Op het kerkhof verzorgde kapelaan H. A. J. Schouten de begrafenisplechtigheden, terwijl deken Borsboom de beaarding ver richtte. Op de begraafplaats waren vele vrienden uit Riinsburg en uit de bloembollenstreek aanwezig. Diep onder den indruk verliet men na de den doodenakker. ANTWOORD VAN DEN MINISTER AAN DE TWEEDE KAMER. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp, houdende nieuwe bepalingen tot re geling van de paardenfokkerij stelt de mi nister van Economische Zaken met genoe gen vast dat de hoofdbeginselen, welke in dit wetsontwerp zijn neergelegd, in zoo ruime mate instemming hebben gevonden en dat in het bijzonder de voorgestelde in perking van dat deel van de rijksbemoeiin gen met de paardenfokkerij, dat het ver richten der hengstenkeuringen betreft, is toegejuicht. Een van de meest aanlokkelijke gevolgen van de voorgestelde algemeene gelding der goedkeuringen is hierin gelegen, dat de be hoefte tot samenwerking tusschen de ver schillende groepeeringen er door vergroot zal worden. Redenen om bij de verdeeling van de sub sidie, waarmede toch de bevordering van de paardenfokkerij, als zijnde in eerste instan tie een landbouwbelang, wordt beoogd, re kening te houden met het bedrag, dat door het departement van Defensie beschikbaar wordt gesteld voor het doel, dat bijzonderliik door dat Departement wordt nagestreefd, acht de minister niet aanwezig. De minister onderschrijft overigens ten volle den wensch, dat de subsidie zal worden verhoogd, zelfs afgezien van de belangen der Defensie, en zal niet nalaten dienaan gaande voorstellen te doen, zoodra 's lands financiën dat gedoogen. Inderdaad kan zich bij de voorgestelde redactie der artikelen 7, 14 en 17 van dit ontwerp het geval voordoen, dat een hengst van meer dan 2'/« jaar niet mag worden ge houden te zamen op hetzelfde erf met een goedgekeurden hengst, omdat de eerstbe doelde nog niet kan worden goedgekeurd. Hoewel de minister van meening is. dat in de practijk deze situatie slechts zelden aan wezig zal zijn, daar verschillende stamboek- vereenigingen tweemaal per jaar keuringen houden, heeft hii toch gezocht naar een middel om aan dat bezwaar te gemoet te komen. Hij ziet hier de oplossing gelegen door in de artikelen 14 en 17 in plaats van „hengsten van twee en een half jaar of ouder" te lezen: ..hengsten". Tengevolge hiervan zal dus de bepaling van den jong- sten leeftijd aan de stamboekvereenigingen zelf zijn overgelaten. Het ligt in de bedoeling van den minister de commissiën van beroep te doen verschil len voor de verschillende richtingen, welke bii de fokkerij van paarden worden ge volgd. Commissiën, waarvan het werkge bied tot bepaalde landsdeelen beperkt is, zullen niet in het leven worden geroepen. In verband met de gemaakte opmerking is de redactie van artikel 22 aangevuld. MOLENSTEEG 27 - Tel. 1375 (na 6 uur 3247) 7175 (Ingez. Med.) (Bulten verantwoordelijkheid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. SCHOEISELDIENST VOOR WERKLOZEN. Geachte Redactie. Gaarne zouden wij als werklozen iets willen zeggen, nu van enige zijden verzet is gerezen tegen het voortzetten van de schoenreparatie, aan ondersteunde werklozen. In de eerste plaats willen wij onze erken telijkheid uitspreken aan het college van B. en W. die het voorstel aan de raad hebben ge daan. niet alleen tot voortzetting van deze dienst, doch hieraan nog enige uitbreiding wensen te geven. Hierdoor wordt <zü het slechts voor een klein deel) voorkomen dat wij soms weken moeten wachten voor onze schoenen wor den gerepareerd, met alle nadelige gevolgen (vooral in het natte jaargetijde) hieraan ver bonden. Wat is nu het bezwaar van de tegenstanders van deze schoeiseldienst. Dit komt ln hoofd zaak hierop neer, dat de belangen van de schoenmakers worden benadeeld. Wij moeten toegeven dat. een deel van de schoenen door de schoeiseldienst gerepareerd, wordt onttrokken aan de schoenmakers, maar hoe erg is dit? Er zijn hier in Leiden ongeveer tweehonderd schoenmakers, terwijl door de schoeiseldienst pl.m. tweehonderd jaar schoenen per week worden gerepareerd. Indien nu echter de schoeiseldienst zou ver dwijnen. is het nog niet zoo. dat de schoen makerspatroons tweehonderd paar schoenen meer zouden krijgen te repareren, want geble ken is dit, dat 60% der werklozen, welke nu van de schoeiseldienst gebruik maken, voor dien zelf repareerden, waardoor het aan de tweehonderd schoenmakers onttrokken repa- ratiewerk in werkelijkheid slechts tachtig paar schoenen is. Tekenend is, dat de schoenmakerspatroons (althans lang niet allen) instemmen met het adres der Leidse Middenstand-Centrale, tot stopzetting van deze dienst. En nu nog het belang van ons. werklozen, bij het voortbestaan van deze dienst. De zelfreparateurs. welke nu van de schoei seldienst gebruik maken, kunnen door oordeel kundige behandeling langer met hun schoe nen doen, waardoor uitgaven voor nieuw schoeisel worden verminderd: de anderen laten nu als het mogelijk is meer dan anders repa reren. waardoor het lopen met natte voeten minder is Wij hebben de Instelling van deze dienst leren waarderen en stellen het nu op hoge prijs en hopen dat de raad. gezien het aan getoonde weinige nadeel voor de schoenmakers en het grote belang voor ons werklozen, met algemene stemmen het voorstel van B. en W. tot voortzetting en uitbreiding van deze dienst moge aannemen, waarvoor wij en alle werklozen hem dankbaar zullen zijn. De geachte redactie dankend voor de ver leende plaatsruimte A. v. ESSEN. C. BRAGGAAR. G. DREEF. P. LAGEMANN. J. RIETKERKEN. CH. v. d. STEEN. W. J. v. d. VOS. J. BEKOOY. De Fransche Kamer heeft gisterochtend de debatten over de buitenlandsche politiek hervat. De links-democraat Gerard ver langde dat Frankrijk meer propaganda zou maken in het buitenland en dat Frankrijk overal diplomatieke vertegenwoordigers zou hebben, o.a. ook te Burgos. De socialist Blanchet drong aan op reorga nisatie van den Volkenbond en de volks democraat Pezet verklaarde te betreuren, dat de Duitsche pers. na het sluiten van de Fransch-Duitsche overeenkomst, zulke felle aanvallen op Frankrijk heeft gedaan. Voorts zeide hij dat München een prece dent is geweest. Indien deze politiek verder voort wordt gezet zal men komen tot nieuwe concessies welke eens fataal zullen blijken. Vervolgens besprak Pezet het bezoek van Beek aan Hitier. Minister Bonnet inter rumpeerde en zeide dat Beek hem op de hoogte had gesteld, alvorens naar Berchles- gaden te gaan en hem tegelijkertijd had medegedeeld dat de Fransch-Poolsche vriendschap een der grondslagen van de Poolsche politiek was. hetgeen, naar minis ter Bonnet hieraan toevoegde, ook de meening is van d^ Fransche regeering. Henriot. afgevaardigde van de republi- keinsche federatie, sprak o.m. over de be trekkingen met Duitschland. waarbij hij o.m. zeide: „Wij volharden er in de Duit- schers te zien zooals wij zouden willen, dat zij waren en niet zooals zij zijn. Wij moeten kiezen en opbouwers zijn van het Europa van morgen of komen tie staan tusschen de huilebalken die klagen op de bouwvallen van gisteren. Het Oekrainsche probleem is door de Duitsche propaganda verzonnen". Spr. vroeg opzegging van het Fransch- Russische pact. Sprekende over de Italiaan- sche eischen verklaarde Henriot, dat die ,de Fransche eenheid hebben opgewekt waartegen geen enkele dictator ooit iets zal vermogen". De volgende spreker, Pierre Cot (soc. rad.) ging a cc oord met het zenden van een am bassadeur naar Burgos. Wanneer men ech ter met Franco wil onderhandelen, moet men zich niet tot hem. maar tot Rome en Berlijn wenden. Duitschland, aldus spreker, tracht Frank- rijk. Engeland en Rusland van elkander los te maken en het streeft naar steunpunten op de zeeroutes van Frankrijk. Voorts weidde Cot uit over de zwakke punten in de Duitsche economie. Toen Cot door rechtsche afgevaardigden geïnterrumpeerd werd, riep hij uit: „Te oordeelen naar zekere interrupties, meen ik. dat de Duitsche propaganda nog mach tig is". De rechtsche afgevaardigden pro testeerden heftig linksche afgevaardigden applaudisseerden. De uitroepen werden ver ward. Het rumoer werd steeds grooter, zoo dat Herriot de rust niet kon doen weer- keeren en de vergadering schorste welke na een klein half uur heropend werd. Het ru moer begon echter opnieuw en eenige afge vaardigden wilden elkander te lijf gaan. Zij werden door boden gescheiden. Herriot verklaarde de incidenten te betreuren. Toen de rust hersteld was zette Cot zijn rede voort. Hij wees op het belang van de Duitsche propaganda en verklaarde, dat het beter zou ziin geweest Beek. een vriend van Frankrijk, dan von Ribbentrop uit te noo- digen. Hii besloot „laten wij onze bondgenoot schappen handhaven. Laten wij morgen onze vrienden bijeenroepen voor een groote vredescoalitie, hetgeen meer waard zal zijn dan ze bijeen te brengen voor een oorlogs coalitie" Jacquinot, van de democratische alliantie oefende critiek uit op München en veroor deelde de politiek van toegeven. Spr. hoopte dat de regeerine geenerlei druk op Polen zal uitoefenen om een Oekrainschen staat te doen ontstaan en vraagt Bonnet een krachtige politiek te voeren Bonnet maakte hierop een instemmend gebaar. Voortgaan de maakte Jacquinot een toespeling op de Spaansche kwestie en hij verzocht de re geering maatregelen te nemen, opdat op het moment van spanning, dat Duitschland en Italië willen doen ontstaan de neutrali teit de Balearen en de vrijheid der ver bindingen met Noord-Afrika verzekerd zul len zijn. Nadat de communist Michels nog het woord had gevoerd werd de vergadering verdaagd tot Dinsdagmorgen. Ger. Kerk (H. V.): Voorm. 10 uur H Doop en H.A.), ds. K. H. Kroon; nam. 5 uur, lees- dienst. VOOR ZONDAG 22 JANUARI. Leiden Doopsgez. Gem.:1 Voorm. half elf. ds. Ten Cate. Eglise Wallonne: dix heures et demie, Mr. J. Arnal. pasteur a Amsterdam. Evang. Luth. Gem.: Voorm. half elf, ds. J. C. Schroder van Amsterdam. Geref. Kerk in H. V. (Patrimonium)Nam. 5 uur, ds. Kroon. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, ds. W. R. Noordhoff van Arnhem. Rozekruisersgenootschap (Z.-W. Singel 106) Voorm. halfelf. de heer J. Leene. Ver. van Vrijz. Hervormden: geen dienst. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19): Voorm. halfelf. Gez. Mis. Hooglandsche Kerk: Voorm. halfelf (Jeugd dienst), ds. M. J. Punselie. Aalsmeer Ned. Herv. Kerk: Dorp: V.m. 10 uur, ds. Y. Alkema <H. Doop) en nam. 6 uur, ds. H. v. d. Linde. Oost: Voorm. 10 uur, ds. H. v. d. Linde (H. Doop) en nam. 6 uur, ds. Ph. F. Faber van Sloten. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. J. Knoppersen. Doopsgezinde Kerk: Voorm. 10 uur, ds. R. C. de Lange. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur. de heer J. Rebel van Den Helder. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftlen en nam. halfzeven, ds. G. Th. v. Beu- sekom. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, de heer v. d. Berg van Voorburg. Alphen a. d. Ryn Ned. Herv. Kerk (Ju- lianastraat)Voorm. halftlen, ds. Scheurs; n.m. halfzeven, de heer Godthelp. Hulpgebouw (Gouwsluls): Nam. halfzeven, ds. Stehouwer.. Kinderkerk „Bethel": Voorm. 10 uur. de heer Zonneveld. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg)Voorm. 10 uur. di\ Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Apeldoorn, van Lelden. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 uur en nam. 6 uur, ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstraat)Voorm. 10 u., ds. Bosch; nam. 6 uur. ds. Mulder. Martha-Stichting: Voorm. 10 u.. ds. Meyer. Chr. Geref. Kerk (Van Reedestraat)Voorm. halftien en nam. 6 uur. leesdienst. Lokaal van MandersloostraatVoorm. half tien en nam. 6 uur. leesdienst. Hillegom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Chr. Eerhard. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds. Hendriksen. Kal wijk-aan-Zee: Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 6 uur. ds. Ingwersen. Geref. Gem. (Remisestraat): Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien en nam. halfzeven, ds. Van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half zeven, ds. Haspers. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Vermet. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Boukema. Lissc Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer Lefeber; nam. 5 uur, ds. Klomp van Voor hout. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur. dr. Ruys. Chr. Geref. Gem: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Ponstein. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur. as. Ligtenberg. Oud-Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. halfdrie, leesdienst. NoordwUk-Binnen Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur (H. A.) en nam. half zes. ds. W. W. Siddré. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzes. ds. H. B. Visser. Prot. Bond iLindenplein). Voorm. halfelf. ds. Hein van Oude-Wetering. Noordwijk-aan-Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 uur en nam. 5 uur. ds. N. J. Cupédo. Ger. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur. ds. B. Bouma. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Van Noort. Oegslgeest Groene Kerkje: Voorm. 10 1 4 uur. de heer Streef land. Pauluskerk: Voorm. 10 uur en nam. 7 uur, (jeugddienst), ds. Jansen Schoonhoven. Ver. voor Vrijz. Hervormden (W. de Zwijger- kerk): Voorm. halfelf, dr. Boersema. Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien. ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half drie, ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Heyn. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien, ds. Joh. W. Groot Enzerink van Leiden: nam. 5 uur, ds. Van Nifterik. Kerkzaal: Voorm. halftien. ds. Van Niftrik- nam. 5 uur. de heer De Hoop. Ger. Kerk (Rapenburg): Voorm. halftien. ds. D. Drenth van Zuidlaren; nam. 6 uur, cand. D. C. Molenaar. Ger. Kerk Voorhouterweg)Voorm. halftien, cand. Molenaar: nam. 6 uur. ds. Drenth. Chr. Ger. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Van der Ven van Den Haag. Ter-Aar Ned. Herv. Kerk: Voorm. half- rien preeklezen: nam. halfzeven, ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk: Voorm. half tien en nam. half zeven (Voorber. H. A.). ds. Warner. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Voori uur (Bed. H. A.) en nam. 5 uur (Dankzegen g ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. 5 uur, ds; J. c. Houtzagers. Zevenhoven Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, dienst. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Lutjegast (als hulppred.l P c S. v d. Hoff. cand. te Veenhuizen: te Nieuw- pusen (als hulppred.l. Th. c. Frederikse. cand to Den Hulst. GEREF. KERKEN. Tweetal te Middelburg (vac.-D. Breinmerl: te Efchoonebeek"105 en H' J Ripha8- WeSPecnanïeteiJ^vgeerda'.ak hUlPPmiJ' J" GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Goes. M. Heikoop te Utrecht. PROF. DR. J. G. APPELDOORN. Vrijdag 27 Jan. a s. herdenkt prof. dr. J. G. Appeldoorn, te Bilthoven, den dag waar- op hij voor 50 jaar het predikambt aan vaardde bij de Doopsgezinde Broeder schap. Dr. Johan Gerrit Appeldoorn werd 12 Nov. 1862 te Harlingen geboren. Hij bezocht de HBS. aldaar en het gymnasium te Leeuwarden en studeerde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam en aan de Doopsgezinde Kweekschool aldaar. In 1888 candidaat geworden aanvaardde hij zijn ambt 27 Jan. 1889 bij de Doopsgez. Gem. van Gorredijk. Tijdens zijn verblijf in ziin eerste gemeente promoveerde hij in 1903 tot doctor in de theologie op een proef schrift getiteld: „De leer der svmoathie bii David Hume en Adam Smith. In 1904 werd hij predikant te Embden In Oostfriesland, om 23 Oct 1910 op te treden als hoog- 'ecraav aan de Gem Universiteit en de Doopsgez. Kweekschool, beide te Amster dam. waar hü onderwijs gaf in de leer "anvaande God Deze functie heeft hii be kleed tot. dat hii in Juni 1933 eervol otitdng en pensioen verkreeg, waarna hij zich met terwoon 1- Bilthoven vestigde. Van de geschriften die de hand van prof. A ooeldoorn h-t i'"ht zagen noemen wij: Vriiheid in betrekking tot willen en voor stellen. benevens een groot aantal bijdragen in tijdschriften en periodieken. Prof. Appeldoorn wenscht zijn gedenk dag onopgemerkt te doen voorbijgaan.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13