Frankrijk en Spanje STADSNIEUWS IEIDSCH DAGBUD - Tweede Btad YJjdag 20 Janucri 193) Geen steun aan Barcelona Uit de Rijnstreek KATWIJK AAN ZEE. Bekroningen der „Ko-Plu-Ko"- tcntoonstelling. De jury van bovengenoemde nationale tentoonstelling bestond uit de heeren H. L. A. v. d. Horst (Jutphaas); A. Graaumans (Soest); A. C. M. Dolk (Voorburg); C. Goetzee (Rotterdam) en Joh. Zandvliet (Den Haag). Van de hoofd-eereprijzen werd de zilveren wisselbeker van den burgemees ter gewonnen door A. van Egmond, die van de familie Hueting door A. van Eg- mond; de wisselbeker voor het hoogste aan tal punten met hoenders, krielhoer.ders, fazanten en watervogels door C. van Bee- lcn; de wisselbeker voor het hoogst aantal punten met post- en slerduiven door A. van Egmond; de wisselbeker voor het hoogst aantal punten met konijnen en ca via's door P. v. d. Mey; de wisselbeker voor het hoogst aantal punten met zang- en kleurkanaries G. van Rijn; verder kwamen voor hoofd-eereprijzen in aanmerking; C. J. Verdegaal, C. W. Verbeek, Jac. van Leeu wen. R. van Drumpt, J. N. Sibie, E. Luijk, C. J. Verdegaal, E. Bos, G van Delft. Ouwersloot, S. A. v. d. Steur. H. van Schie en K. G. van Wolferen. De collectieprijzen werden gewonnen door J. N. Sibie met An- cona's; H. van Klaveren met Plymouth Roks; Jac. van Leeuwen met Hollander konijnen; P. v. d. Mey met zilver konijnen; C. W. Verbeek (3 maal) met Holle krap pers. Rijsselsche kroppers en Monnikdui ven; J. L. Verbeek (2 maal) met Hagenaars en Tuimelaars. De tentoonstelling heeft een druk be zoek; den eersten avond waren er reeds ruim 300 bezoekers. Een warme, dikke jas en een dikke shawl ziin goed voor rheumatische pijnen. LEIDSCHENDAM. Loop der bevolking 1938. Op 1 Januari 1938 bestond de bevolking uit 4575 mannen en 4487 vrouwen totaal 9062. Geboren werden 134 mannen en 104 vrouwen. Overleden 39 mannen en 29 vrou wen. Gevestigd 318 mannen en 350 vrou wen en vertrokken 332 mannen en 352 vrouwen. De totale vermeerdering bedroeg 154 personen, waardoor de bevolking op 31 December 1938 bestond uit 4654 mannen en 4560 vrouwen, totaal 9216 personen. Voltrokken huwelijken 60. echtscheidin gen 1 en levenloos aangegeven 5. Dan denkt U dat U het gevonden hebt. Maar als het zoo eenvoudig was, zou men U in de apotheek immers geen fleschje meegeven, maar een warme Jas! Want U kunt niet zooveel aantrekken of U hebt het toch weer zoo te pakken, omdat een rheumatteklijder door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie overgevoelig is voor koude, vocht, etc. Wees verstandig en neem serieus de bestrijding van de oorzaak ter hand, die ligt in het onvoldoende werken van de afvoerorganen, als lever, nieren en inge wanden, waardoor afvalstoffen gelegenheid krijgen zich op te hoopen. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kru- schen Salts, dat Uw organisme reinigt van het overtollige urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt. En als U Kruschen trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit terug te keeren. Kruschen Salts Is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothe kers en drogisten a f. 0.49, f.0.75 en f.160 (extra groot pak). 7100 (lnscz. Med uitgevoerde zangen van den 16e-eeuwschen Italiaan Joan Pagella. het „Kyrie" en ..Sanctus". De accurate inzetten en het ver. zorgde klankgehalte waren te loven Dan was het de beurt aan „Cantabile", welk koor een beheerschten en evenwich- tlgen indruk maakte in Blummer's „Trauer- gesang". In Orlando di Lasso's ..Ave Verum" was men iets minder gelukkig, doch Pur- cell's lieflijk Nymphs en Shepherds" werd luchtig geaccentueerd voorgedragen; jam mer, dat aan het eind wat gezakt werd. 0~k Schumann's „Zigeunerleben" werd tuist genuanceprd gezongen on merkte e-n beschaafden en muzikalen indruk. (Van onzen Parijschcn correspondent). Ofschoon het einde van het debat over de buitenlandse!)» politiek in de Fransche Kamer nog niet met zekerheid te voorzien is, is het tcch nu reeds mogelijk met aan 'De'"7olistis"he,\TekTe'r,lu"nen'fcest F»n "Verheid grenzende waarschijnlijkheid te vr/->r\ vervol Ion Hof rfo7d Hoocnloncro uifinrH PTI lianen vasten voet zullen krijgen in Spanje en op die wijze een nieuwe gevaarlijke grenssituatie voor Frankrijk zal ontstaan. De verklaring van Mussolini aan Chamber lain tijdens diens bezoek aan Rome, dat p.l. geen enkele Italiaansche soldaat in Spanje zal achterblijven na de volledige koortje, waarmee de heer v. d Bosch ev°n- voorspellen, dat deze dagenlange woorden- overwinning der nationalisten en dat Italië eens eer inlegt! vloed geen verandering zal brengen in den gC€n vierkante centimeter Spaansch grond- Als soliste had men zich de medewerking i buitenland- gebied bezet zal houden, een verklaring, weten te verzekeren van de alt-mezzo 30116 Politiek. Deze zekerheidl is verkregen waaraan te Londen klaarblijkelijk geloof mevr. Julie dc Stuers. die in binnen- zoo- tengevolge van twee feiten, die buiten het wordt gehecht, heeft zeer zeker de ge- wel als buitenland terecht een eevestigde arlcrri-eTit zijn voorgevallen, de minister- moedsrust. aan vele Franschen teruggege- laad te Londen cn die te Parijs, waarin yenCo talrijk zijn degenen, die aan eens te meer de houding van Engeland en Frankrijk ten opzichte van Spanje is vast gesteld. Deze kwestie is het, die op slot van zaken het heele debat in de Franrche Kamer be- heerscht. doch van het ocgenblik af, dat remitalie eeniet Haar doorvoe'ó» voordrecht in het ont roerende „Lamento" uit Purcell's „Dido and Anaeas" stelde deze zangeres reeds onmiddellijk in staat, zich ook „stlmmlich" van een irr.pcneerende ziide te doen ken nen, evenals in dc aria van Sextus uit Mo zart's Tltus" Haar omvangrijk orgaan, dat uitmunt door een fraai klinkende hoogte is echter helaas niet volkomen dergelijke verklaringen slechts een docu mentaire waarde toekennen. Voor hen blijft het dilemma bestaan: een rood Spanje of een vijandig gezind Italië aan de Zuidgrens en tusschen deze twee wei nig aanlokkelijke alternatieven meenen de twee polen van de as Parijs-Londen het zeer velen een rood Spanje te moeten er over eens zijn, dat wapen- en munitie- kiezen, omdat zij dit in de huidige om- zendingen naar het republikeinsche Spanje geëgaliseerd noch steeds in alle liggingen onvermijdelijk op den duur gevolgd zouden even glansrijk. Te sterke contrasten in hei worden door het zenden van manschappen timbre waren te onderkennen in de Alt-;cn dat hieruit ftaaal een oorlog zou volgen. Rhacsodle van Brahms, waarvan de koor- ts het zeker, dat de meerderheid der Ka- partij door „Kunst na Arbeid" prijzens-merleden geen beslissing zal willen nemen, waardig gezongen werd. In Mozart's ver- dat een nu meer dan ooit noodzakelijk heven „Laudate Dominum", dat mevr. de i paralellscne tusschen Londen en Parijs in Stuers te zamen met „Cantabile" zong, I gevaar kan brengen. Het debat zal dus maakte zit een voortreffehiken Indruk. eindigen met het aannemen van een motie Deze beschaafde zangeres, wier uitspraak voorgesteld door den fractievoorzitter der te roemen is, en die men te weinig op het radicaal-socialisten en waarvan de regee- Hollandsche podium hoort, oogstte een ring te voren haar goedkeuring gehecht zal groot succes; zij is met verschillende heb'cen. een motie, "waartegen slechts com- OEGSTGEEST. Aanhouding van spiritusdrinkers. Gistermiddag trof de politie op de Haar lemmertrekvaart een drietal zwervers aan die door overmatig gebruik van spiritus in beschonken toestand verkeerden. Aange zien deze „heeren" voor zich zelf en andere I waarin meerdere vlot weergegeven passa weggebruikers gevaar oplevrden, zijn zij j ges de aandacht trekken Het tweede deel mede genomen en In de cellen aan het po- werd in een iets te gerekt temoo gespeeld. Utiebureau opgeborgen. Na ontnuchtering I Nog vermelden wij de kranige prestaties hebben zij met een procesverbaal hun vrij- i van „Kunst na Arbeid" In samenwerking fraaie bloemstukken gehuldigd Wij hopen haar nog eens in onze stad te mogen be luisteren. Het spreekt vanzelf, dat een dilettanten- orkest niet zóó soepel het accompagnement verzorgen kan. als men dit gaarne zou wensohen. Toch hebben wil voer bef sym phonic-orkest „Semper FI:'o" véél lof. als mede Voor d'n dirigent, die zich rak een muzikaal leider betoon tie tijdens de uit voering van Schubert's „Unvollendete". star.digh.eden minder gevaarlijk voor de nationale veiligheid achten dan een met Italië verbonden of erger nog aan Italië ondergeschikt fascistisch Spanje. Socialisten en communisten meenen deze stemming uit te kunnen buiten voor een hernieuwde poging tot steun aan de repu blikeinen. En nu is het wel zeer merk waardig, dat Juist de heer Blum, die tij dens zijn premierschap tenminste officieel de non-interventie gehandhaafd heeft en toen niet wilde toegeven aan den commu- r.istischen drang het republikeinsche V Spanje openlijk te steunen, zich nu tot munisten en socialisten en waarschijnlijk voorvechter heeft opgeworpen van steun in enkele leden van uiterst rechts zullen alle vormen, tot zelfs daadwerkelijk ingrij pen toe, aan het zoo benarde. Barcelona. Nu kan men over den toestand in Spanje heid herkregen. H. M. VAN RANDWIJK OVER „EEN ZOON BEGRAAFT ZIJN VADER". Lezing voor'den Chr. Kunstkring. In een onder leiding van dr. J. van Ham staande vergadering van den Chr. Kunst kring heeft de dichter-romanschrijver H M. van Randwijk, uit Amsterdam, een le zing gehouden over zijn roman „Een zoon begraaft zijn vader". De heer van Randwijk wees er op, dat zijn boek nog maar kort geleden verschenen is, zoodat hij hier staat omwolkt door het Stof, dat de roman heeft opgeworpen. Men heeft spr. dadelijk in een bepaalden hoek geduwd door hem te stempelen als een Barthiaan, een naam, die met de grootste misverstanden en onkunde omgeven is. Spr. protesteerde scherp tegen de wijze waarop de critiek tegen het boei: ls losgekomen Men heeft zijn ambachtelijke eer aangetast door het voor té stellen alsof hij zijn per sonen heeft misbruikt door ze met een be paalde bedoeling in het boek ln te lasschen. Het is te betreuren, dat menschen, die elkaar krachtens levensovertuiging moes ten kunnen verstaan, dit niet doen. Het is om de talrijke misverstanden, dat het spr. bijna onmogelijk is onbevangen een exposé te geven van hetgeen het -boek wil zijn. Het boek op den voet volgend gaat spr dan de probleemstelling na. Het lijkt revolutionnair, onprettig sar castisch en cynisch om de gebrokenheid 7an het leven bij den naam te noemen en de verschrikking daarvan aan te wijzen cn fc »uZJn deze problemen, zooals ze ook in liet boek voorkomen niet incidenteel, maar Principieel. Het redelooze en willekeurige ln de feiten is hetgeen Philip Hagendoorn, de hoofdpersoon van het boek, verbijstert. 1 probeert uit deze verbijstering te ko uten, maar onverbiddelijk ontwaakt hii telkens in een wereld, waarin recht cn onrecht trekken van hetzelfde aangezicht zijn. Het probleem van Philip is een bij uitstek Christelijk probleem. Het is niet op te lossen. Er is alleen geloof mogelijk. Als Philip bij het doodsbed van zijn vader zit en daar belijdt dat er alleen genade overblijft, dan is dat geen bekeering. De verschrikkingen zijn nog even groot, maar °huip kan nu gelooven, dat er een Konink rijk dwars door deze vooze wereld heen is. Dat Koninkrijk is Christus, door Wlen de wereld alleen kan worden geoordeeld en lered. Na de pauze las de heer Van Randwijk tnkele van zijn gedichten. werkers 29; Burgersmeden 37; Electriciens 48; Gasfitters 14; Gasmetermakers 1; Gereedschap- makers 1; Instrumentmakers 3; Isoleeróers 6; Kettingsmeden 15; Klinkers 8; Koperslagers 4; Lab. Bedienden 3; Lasschers 9; Loodgieters 31; Machinisten 16: Metaalboorders 5; Metaal - draaiers 2; Metaalslijpers 3; Monteurs 31; Pianostemmers 4; Polijsters 1 Ponsers 5; Rijwielherstellers 14; Rijtuigschilders 2; Scheepstimmerlieden 5; Stokers 23; Tegenhou- ders 13; Hulp-Verw. Monteurs 14: Voorslaan- ders 7; Voorwarmers 3; Vuurwerkers 9; Wagen makers 3; IJzcrwerkers 48; Zandvormers 5; Zilversmeden 2; Ongesch. Arb. 45. Totaal 552. Sigarenmakers: Sigarenmakers 19: Sigaren- sorteerders 2; Sig. Strippers 3. Totaal 24. Technici. Opzichters: Bedrijfsleiders 6; In genieurs 1; Teekenaars 11: Werkmeesters Totaal 26. met ..Werkmans Wilskracht" en wel tn „Ons Hollandsch Lied" van Bernard Zwers en Giesen's geïnmireerd geschreven ..Do- mine Sal va m Fax", waarin even dc klan ken van het ..Wien Neerland's Bloed" schij nen or> te klinken. Machtige klanken vul den de helaas slechts ged<eelteliik bezette zaal. waarbij de blazers soms te zeer de ovenhand hadden. „Kunst na Arbeid" pn de andere vereeni- ginpen kunnen over de preetatf.es op dezen avond in hocge mate tevreden zijn. Het wrs een avond, die de beste ver wachtingen voor de toekomst, van het organiseerde koor doet koesteren! LEZING „VEREEMGING VAN HU'^VROl'\VlwT'JAFU. LFIDEN. Over verschillende vieëschsoorten. stemmen. Tijdens dit debat zijn heel wat vreemde dingen naar varen gekomen, merkwaardige frontveranderingen, die niet alleen ver klaard' kunnen worden door den gewijzie den internationalen toestand. Wanneer de verschillende redenaars met kracht pro- testeeren tegen een afstand van grondge bied en energiek de Italiaansche aspiraties van de hand wijzen, dan ls Het ongetwijfeld zeker, dat zij de gevoelens van heel het Fransche volk, van weke politieke richting ook. vertolken. Zonder eenigen schijn van twijfel is het zeker. dat. indien Italië slechts één vinger zou uitsteken naar Cor sica of Tunis geen Franschman zou aar zelen en onmiddellijk naar de wapens zou grijpen. Deze stemming is het, die door sommigen wordt uitgebuit om de Spaan- sche kwestie o"p den voorgrond te schuiven in de stille hoop het kabinet-Daladier en voornamelijk den minister-president per soonlijk een anoverkomenlijk struikelblok voor de voeten te werpen. Het valt immers niet te ontkennen, dat de Italiaansche eiscben ten opzichte van Frankrijk bij zeer vele, overigens nationaal en anti-volksfrontgezinde Franschen hun oorspronkelijke sjTnpathie voor generaal Franco ten zeerste hebben doen verkoelen. Het gaat bij dezen zeer zeker niet om de twaalf of vijft'en of twintig duizend Italia nen, die in strijd met de non-interventie- accoorden nog in de gelederen van Franco meevechten. Dat hebben ze twee cn Gistermiddag hield do beer Hierr-tre------ leeraer aan de Slagersvakschcol te Utrecht 1 half jaar lang zoo niet openlijk, dan toch een causerie voor de L»ideche Vereeniging in hun hart goedgekeurd en in dit opzicht 8.1 van Huisvrouwen aan de hand van een 1 zijn ze nog niet van meening veranderd, uitgezochte collectie vleesehsoorten, die maar wat hen wel genoopt heeft hun Textielarbeiders: Hekelaars 5; Katoenöruk- voor dezen middag belangloos door den meening te herzien, dat is de vrees, dat na =lli!"?rs eV:oLu":ers 8„' «»»t®«de"|heer Anton van Leeuwen aan het Noord- een overwinning der nationalisten de Ita- Staaldriaddraelers 2;' strijke™ Wwers'eG eilide „besch"?ba^ w£8 Wolbewerkers 33; Ongesch, Textielarb 68 De heer Hiemstra hoopte door zijn uit,- Totaal 273 i eenzettingen de dames eenigszins op de Transportarbeiders: Emballeurs 3: Chaui-i hoogte ts brengen van dc- verschillende feurs 143; Exp. Knechten 22; Koetsiers 12: i vleesclisoorten. zoodat hierdoor de vaak Loopknechten 42: Magazijnknechten 68; Schip-ongegronde klachten van klanten zullen pers 59; Spoor- en Trampers. 18; Wakers 5: verminderen Percents»ewiize noemde hii Transportarbeiders 67, Losse Arbeiders 491.vermma.ren. Fercents„ewuze noemde mi Totaal 970. de verschillende soorten vleesch, waaruit Typografen: Boekbinders 31; Boekdrukkers Het rund. kalf of varken bestaat. Hieruit 12: Fotografen 6: Huln-Vakarbeiders 5: Letter- blijkt, dat het kleinste procent-getal, zetters 26: Steendrukkers 1 Totaal 81. meestal ook het duurste vleesch is. Daarom Voedingsmiddelenarb.: Bakkers 87; Ovenisten zcu hii graag zien, dat de huisvrouw tijdig 3. SJagers__64;_Suikerwerkers _21;_ wynkoopers- haar bestelling doet. om verzekerd te zijn denken, hoe men wil. men kan aanhanger van Franco zijn of sympathiseeren met de republikeinen, maar van één ding zal ieder denkend mensch toch wel overtuigd zijn en dat is. dat steun met munitie en wa pentuig aan het republikeinsche Spanje onmiddellijk een actiever deelnemen van Italië aan Franco's zijde tengevolge zal hebben en dat daadwerkelijk steunen van Barcelona met enkele divisies onvermijde lijk een oorlog tusschen Frankrijk en Italië zal doen uitbreken. Wanneer men nu weet en dat is sinds gisteren weer publiek bevestigd dat Engeland zich strikt aan de non-interventie zal houden, dat Frank rijk dus in geval van oorlog om de Spaan- sche kwestie alleen zal staan, wanneer men verder weet, dat de Fransche generale staf zich in de huidige omstandigheden abso luut verzet tegen het zenden van ammu nitie en oorlogsmateriaal, dan is het dui delijk, dat het streven van den heer Blum en zijn vrienden om de regeering te dwin gen tot iets. wat hij zelf niet durfde, zui ver een politieke manoeuvre is om de re- geering-Daladier een hak te zetten. Bij f oorbaat laat het zich echter aanzien, dat oit geen succes zal hebben, daar de meer derheid der Kamer, gesteund door het grootste deel der publike opnie. geen avon tuur zal willen ondernemen, dat de hecht heid van de as ParijsLonden in groot ge vaar zou brengen zonder nog te spreken van het vertrouwen, dat de meesten stellen in de fierheid en onafhankelijkheidszin van het Soaansche volk, dat zich nooit aan óe voogdijschap van een vreemde natie zal willen onderwerpen. (Nadruk verboden) DE WERKLOOSHEID. B(j den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken stonden ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Behangers 32; Bagger- Ueden 1; Betonvlechters 32; Betonwerkers 73; rimdeerlngwerkers 2; Glazenmakers 2; Gla- senwesschers 14; Granietwerkers 16; Grond werkers 117; Heiers 1; Metselaars 100; Opper lieden 109: Schilders 251; Sloopers 6: Straat- bakers 8; Hulp-Straatmakers 12: Stucadoors, witters 66; Timmerlieden 265: Uitvoerders 9; voegers 19; Ongesch. Bouwvakarb 21. Totaal 1156. FabrieksarbeidersLompensorteerders 19; öleekers 19; Véllenblooters 3; Vuurwerkmakers F Steenfabr. Arb. 109; Zeepfabr. Arb. 5; üngesch. Fabr. Arb. 65. Totaal 221. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 77; Rei zigers, Colp. 39: Winkelbedienden 34: Etaleurs 1' incasseerders 18; Musici 6; Onderwijzers 1; veipicgera 3; Overheidspersoneel 13. Totaal 194. Hotel-Café-Personeel: Huispersoneel 15; Keil- "«S 66; Koks 8. Totaal 89. Houtbewerkers: Beddenmakers 4; Houtbe- wwkers 58; Kistenmakers 8: Kuipers 5; Mistcnmakers 3: Mandenmakers 1; Meubel stoffeerders 16; Meubelmakers 40; Polltocrders Ongesch. Fabr Arb. 34. Totaal 171. kleermakers: Kleermakers 81; Kappers 6; «hoenmakers 18. Tolanl 105. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 48; Landar- "eiders 52; Tuinlieden 31; Warmocziers 15; ongesch Landarb. 7. Totaal 153. Metaalbewerkers: Bankwerkers 83: Blikbe- knechten 11; Zuivelbereiders 5: Ongesch. Fabr Arb. 51. Totaal 242 Vrouwen: Naaisters 9: Winkeljuffrouwen 11: Serveersters 1; Kantoorbedienden 30; Ass. bij Tandarts X; Verpleegsters 5: Biologen 1: Be drijfsleidsters 2: Teekenaressen 1: Onderwijze ressen 3: Ass. en Hulshoudsters 7: Dagmeisjes 7; Dienstboden 9: Kinderjuffrouwen 2; Werk sters 43; Fabr. Arbeidsters 5; A.V.O. 7. Totaal 144. Atg. totaal (w.o. 15 werkverschaffing) 4401 20 Januari 1938 5097 21 Januari 1937 5041 Ben. 29 Ged. Werkloozen. CONCERT MANNENZANGVER. „KUNST NA ARBEID". Een gevarieerde en geslaagde uitvoering. Terwijl buiten absolute duisternis heerschte, was er in de Stadszaal volop licht ter gelegenheid van het concert der Mannenzangver. „Kunst na Arbeid", die zich de laatste jaren zoowel quantitatief als qualitatief in sterke mate ontwikkeld heeft. Dank zij het onvermoeide werken van den dirigent, den heer J. J. v. d. Bos was men er in geslaagd de medewerking te verkrij gen van diens gemengd koor „Cantabile" uit Delft, alsmede van het Symphonle- orkest „Semper Fixo" eveneens uit Delft, directeur de heer W. van Riet die dit dilet tantenensemble tot een opmerkelijke hoog te heeft weten op te voeren. Dat boven dien het bekende „Werkmans Wilskracht" uit onze stad eenige nummers van het uit voerige en met smaak samengestelde pro gramma begeleidde, wars een aparte attrac tie! Wij verheugen er ons over. dat alle ge noemde vereenigingen zoo uitstekend voor den dag zijn gekomen, zoodat dit concert een eereplaats in de tot nu toe gegeven se rie inneemt. Ingezet werd met Mendelssohn's „Beatl Mortui". zulks ter nagedachtenis van den overleden beschermheer, den heer Verhcy van Wijk en van wijlen het lid den heer Langezaal Dit werd staande aangehoord; dn vertolking maakte onmiddellijk een wlj- digingsvollen indruk en bewees, hoezeer het mannenkoor vooruit gegaan is. Trouwens: ook in de andere nummers kwam deze verblijdende vooruitgang naar veren, waar bij dan neg komt de uitstekende keuze, terwijl volop rekening gehouden was met de mogelijkheden van het koor. Wij willen wijzen op de stijlvol en zuiver van een foede bediening. Aan ce hand van tëekeningen werden de verschillende onderdeelen besproken, zoo dat de dames, die met zeer veel belangstel ling deze causerie volgden, nu wisten, van welk deel van het vee haar dagelijksche vleeschgereehten afkomstig zijn. De grootste moeilijkheid beteekent de verscheidenheid van benaming van het zelfde onderdeel in de v'-seWUende dcelen van ons land wat ook dikwijls het e"-"ar niet begrijpen van leverancier en klant meebrengt. Op de Slagersvakschcol hoopt men ook daar nog eens verandering in te brengen; de leerlingen toch komen uit alle deelen van het land, zoodat zii kunnen meewerken tot het gellik maken van r.amen. Terecht dankte mevr. Groen, als waar nemend voorzitster den heer Hiemstra voor dezen, voor de huisvrouwen zoo leerzamen middag. ALARMOEFENING DER NED. VER. E. H. B. O. geheele colonne zich in de diepste duister nis naar een der verst gelegen paviljoens. Ket vervoer vond plaats met rarter-draag- 'orancards en planken. Na afloop van deze zeer geslaagde oefe ning sprak dr Navis zijn groote tevreden heid uit over het verrichte werk van de groepen. Hierna dankte de voorzitter der Vereeni- ging den directeur van het Acad. Zieken huis en de docenten. Op de terreinen van Ac. Ziekenhuis. Op de terreinen van het Aead. Zieken huis werd .een verduisteringsoefening ge houden. Met welwillende medewerking van dr. H. H. Maas, directeur van deze inrichting, werd de afd. Leiden van de Ned. Ver. E. H. B O. in de gelegenheid gesteld aan deze verduistering een oefening te verbinden. Voor deze oefening werden alle leden gealarmeerd naar het Acad. Ziekenhuis. De docent dr. H. Navis zette de bedoeling van deze oefening uiteen. Van de veronderstelling werd uitgegaan dat bij een luchtaanval 11 personen waren getroffen, w.o. met beenfractuur, schedel breuken. schijndooden door gas en electri- schen stroom. Na een uiteenzetting van den docent werd het geheele terrein in volslagen duis ternis gehuld en kregen de leiders der ver schillende groepen opdracht zich met hun helpers naar het terrein der ramp te bege ven. Gezien de voor de helpers zeer moei lijke en zeldzaam voorkomende omstr.ndig- heden die zich bij deze oefening voordeden, mag het als een bijzonderheid vermeid worden, dat ongeveer drie kwartier later olie patiënten behandeld en voor vervoer gereed wc.ren. Na controle van dr. H. Navis en 'den In middels gearriveerde dr. P. B.-lgraver werd het sein voor vervoer gegeven en begaf de OPENBARE OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. LANGEBRUG B. Ouderavond. Aan bovengenoemde school is een ouder avond gehouden die z.ch als steeds, in een druk bezoek mocht verheugen. Het was den voorzitter, den heer Alb. van de Hoogt, hoofd dier school een groot genoegen de talrijke ouders welkom te heeten. In zijn openingswoord memoreerde hij nog even de redenen, die uitstel van dezen avond noodzakelijk hadden gemaakt en sprak hii er tevens zijn vreugde over uit, dat. het hem gegeven was. dezen avond als voorzitter weer te mogen leiden. 1938 is een veelbewogen jaar voor de school geweest. Ook mag het een rijk ge zegend jaar genoemd worden. Het aantal leerlingen is dusdanig toegenomen, dat een nieuwe vaste leerkracht moest worden aan gesteld en den heer H. Caro. die als zoo danig door het gemeentebestuur is be noemd. werd ook van deze plaats nog eens een hartelijk woord van welkom toegeroe pen Den heer C. Blaauw. die door deze be noeming van zijn taak als kweekeling met acte met ingang van 1 Januari j.l. is ont heven. werden woorden van dank gebracht voor alles, wat hij voor de school heeft ged aar. Den heer J. J. Houber, die voor de laatste keer notulen en jaarverslag had verzorgd, werd hartelijk dank gezegd voer alles, wat hii in zijn functie van secretaris der O.C. voor de school bad gedaan. Daar hii veen kinderen meer heeft, die deze school be zoeken trad hii als bestuurslid af. In zijn plaats is gekozen de heer J. Sloot. Met een hartelijk woord van den voorzitter werd deze ais lid van de O.C. geïnstalleerd. Nadat eenigen tijd was gepauzeerd, waarbij een kop thee werd aangeboden, kreeg de heer Dr. M. D. Horst, directeur van den Geneeskundigen Dienst hier ter stede, het woord voor het houden van zijn lezing over „De hygiëne van het school kind". De verschillende besmettelijke en niet besmettelijke ziekten, die de gezondheid van het schoolkind bedreigen, passeerden achtereenvolgens de revue, terwijl niet werd vergeten de wijze, waarop deze kwalen kunnen worden behandeld. Vooral werd door dezen kundigen spreker de nadruk gelegd op het preventieve van het werk van den schoolartsendienst, al ls alles nog niet zóó ingericht, als spr. het gaarne ziet en hij het noodzakelijk vindt. Toch mag m:t groote dankbaarheid gezien wo-den op het vele mooie en nuttige werk, dat deze tak van dienst ten bate van het schoolkind reeds heeft gedaan, waardoor veel ernstig en blijvend lijden is voorkomen. Een krachtig applaus bezegelde het dankwoord aan den spreker. Na de rondvraag waren de ouders in de gelegenheid zich met het onderwijzend- personeel over de vorderingen der leer lingen te onderhouden. In tusschen was het al laat geworden, toen de voorzitter dezen goedgeslaagden ouderavond sloot. A.s. Donderdag zal onze stadgenoot J. van der Wal, wagenvoerder bij de N. Z. H. T. M., zijn zilveren jubileum in dienst dier maatschappij herdenken. BOSKOOP. Het a.s afscheid van ds. Hoenderdaal. Ds. G J Hoenderdaal. Rem. predikant alhier hoopt op Zondag 5 Februari des v.m. te 10 uur in verband met zijn vertrek naar Rotterdam, van zijn gemeente te dezer plaatse afscheid te nemen. NIEUWKOOP. Een vroeg en frisch bad! Toen gistermorgen de sleepmotor met eenige daarachter gekoppelde schuiten van Kuijfs vuil- en baggerbedrijf, waarmede het stadsvuil van de gemeenten Wassenaar en Leiden naaf dc rietvelden onder onze gemeente wordt vervoerd, onder de Kwa- kel van het Meijepad alhier doorvoer, bleef een luik van een der schuiten achter het schoeiïngswerk van de Kwakel haken en ging aan het schuiven. De op deze schuit aanwezige roerganger A. K. werd door dit luik van de schuit afgeschoven en kwam in het water terecht Hij bleef eerst nog eenige oogenblikken met zijn broekspijp aan den bolder van de schuit hangen en werd zoo nog een eind meegesleurd, totdat de broekspijp het begaf en afscheurde. Zwemmende kon K. den wal nog bereiken. Bij zijn val heeft hij zich echter zoodanig bezeerd, dat hij zich onder doktersbehan deling moest stellen. De vlschhandelaar L. alh er reed gis termorgen met zijn auto waarmede hij visch was zaan opkoopen. in het Zuideinde alhier en <-'óe de t~ug bij zbn erf OTljden. Hii had dit door het uitsteken van ziin richtingaanwijzer te kennen gegeven, doch de hem achterop rijdende expediteur H. zag zulks blijkbaar niet en wilde hem met ziin

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7