Geslaagde verduisteringsproef in de Sleutelstad De wijziging in de leiding der Duitsche Rijksbank LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 20 Januari 1939 PERZISCHE TAPIJTEN Rally e-rijders te Venlo aangekomen Zoo juist verschenen Geboren Leidenaars raakten het spoor bijster RECHTZAKEN Coupeeren van paardestaarten PEREZ BALANS OPRUIMING Brieven van Hitier aan Funk en dr. Schacht Equipe Kruit-v. Kampen vrijwel kansloos onze motieven voor uitbreiding was zeg gen. De wijziging, die de administratie van de Universiteit in die jaren onderging. Is wel zeer ingrijpend geweest. De centrali satie van de financieele administratie ont hief de leiders van laboratoria, klinieken' en musea, etc van veel zorg en verantwoor delijkheid. doch concentreerde deze nu bij de administratie. Verplichte inventarisatie, beveiliging tegen brandgevaar en lucht bescherming kwamen in handen van dit bureau en de inlichtingendienst ging heel wat meer omvatten dan vroeger. Ik ben nu zoover gekomen, dat, naar ik hoop, duidelijk zal zijn dat het Curatoren ernst was toen zij op een aanmerkelijke uibreiding en ingrijpende verbouwing van het complex Rapenburg bij de Regeering aandrongen en dat daarvoor redenen te over waren. De hoofdzetel der Universiteit bestaande uit het oude kerkgebouw van het klooster, werd in 1531 in gebruik genomen en onder ging in 1829 zijn eerste werkelijke uitbrei ding door aanbouw van den vleugel aan Óen Hortus en de Zuidzijde van het Aca demieplein. In 1899 kwam daarbij de vleu gel in de Nonnensteeg. Daarmede beschik te men dan over 38 M. frontbreedte aan het Rapenburg en 970 M2. oppervlakte, waarin 7 gehoorzalen. Het vergroote complex strokt zich nu over 82 M. frontbreedte langs het Rapen burg uit De bebouwde oppervlakte be draagt 2300 M2. en daarin beschikken wij nu over 20 gehoorzalen, benevens uitge breide voor de administratie bestemde lo kalen én een eigen tehuis! De ontruiming door het Prentenkabinet en het Museum voor Volkenkunde had de gelegenheid, waarnaar zoo vurig en lang Was uitgezien, eindelijk geschapen. In gemeen overleg niet de ..Commissie van Curatoren en den Senaat voor de Aca demische gebouwen" werden ill groote lij hen de desiderata aan de hand van de ver zamelde statistieken vastgesteld. De Minis ter van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen hechtte hieraan zijn principiéele goedkeuring en daarop stelden Curatoren de eerste ruwe schets in handen van den Rijksgebouwendienst. Deze dienst nam toen af de leiding over en na een-ige besprekin gen met de genoemde Senaatscommissie tam het definitieve bouwplan tot stand. Yii.' om te ontwerpen was men geenszins en in veleriei opzicht moet het plan gezien worden als een compromis. De belangen, die tot compromissen dron gen. zijn inmiddels zeer reëele en het zal. naar ik vermoed. Uw instemming hebben, cat daaraan wat werd opgeofferd. Vooreerst moest het oude historische ge bouw intact blijven, noch mocht het ont sierd worden door niet passende aanbouw- scl^ Het Academieplein met de hortuspoort of reen het nu aesthetisch hoog sohat of nét. moest in zijn tegenwoordigen staat gehandhaafd blijven. Aan de gevels van de bij te trekken per- cerien 67. 69 en 71, moclit niet geraakt worden, terwijl bovendien het geheele pand cat van de familie Scholten was aange kocht. gerestaureerd, niet verbouwd mocht worden. De Hortus was te ontzien, vooral mocht men den meer dan 300-jarigen gouden regen niet te na komen, en eindelijk meest men ook aan de achterzijde bedacht zijn op bestaande architectuur. Ik wil u nu alleen nog wijzen op enkele o'er aanwinsten, die wij mochten boeken. De zetel van Curatoren bevindt zich van nu af aan in het deftige patriciërshuis No 67. dat geheel gerestaureerd zijn karakter hield en weer prijkt in 18de eeuwsche sier. Van de beide aangrenzende huizen vindt ge rileen de gevels behouden, doch het inwen dige voUed'g gemoderniseerd en voor de verschillende doeleinden ingericht. Slechts één kamer van deze woningen meest gespaard blijven en werd verplaatst naar de verbreede ruimte, die boven de hertuspoort werd gewonnen en zoo werd een waardige docentenkamer, die tevens voor extra-vergaderzaal ook van de groote frcuileiten kan dienen, verkregen. De medische faculteitskamer is wederom lr. gebruik genomen, terwijl nu ook aan de Vereenigde Faculteiten een eigen ver blijf werd ter beschikking gesteld. Aan zienlijk is de verbetering wat de toerusting van eenige voorname gehoorzalen betreft, want in twee dezer beschikken de docen ten of sprekers nu over voortreffelijke toe rt ellen voor episccpie, diascopie en cinema tografie. Het luttel aantal plaatsen, dat deze hei lige maar we! zeer kleine hal biedt, geeft e'er Senaat dikwijls veel zorg bij den aan drang cm toelating bij plechtige gelegen- hcrl-n. Tcch is er niet ernstig gedacht aan liet bouwen van een grootcr auditorium. Ik betwijfel of de hedcndsagsch- architectuur, epgewessen zou zijn tegen het vraagstuk om een zaal te rsnerpen, die ons deze daarvoor zou willen doen opofferen Niet omdat zij niet tot grootsctie scheppingen In staat zcu zijn. maar cmdat onze ge hechtheid aan deze oude kloosterkerk te groot is. Wij hebben nu een. louter prak- t ische oplossing trachten te vinden door de nieuwe groote collegezaal van een goede luidspreker-installatie te voorzien, waar door een paar honderd belangstellenden meer gelegenheid kan werden gebeden academische plechtigheden aan te hoeren De oude vertrekken van den secretaris ran curatoren en diens staf zijn gedeelte lijk ingericht tot ontvanggelegenheid. Er zijr. in den Icoa der eeuwen herhaalde pogingen gedaan om te komen tot een zeer great Universiteitsgebouw. Beschrij ving en piannr.en daarvoor zijn door de goede zorgen van het Academisch Histo rische Museum voor deze gelegenheid ten toongesteld in het studie- en werklokaal dat in het Curatcrengebouw op de 1ste ver dieping van de Commissie voor dat Mu seum is ter beschikking gesteld. Geen van deze plannen heeft het tot uitvcéring gebracht en de Lcideche Un'- versiieit heeft neg steeds vcorloopige en tijdelijke behuizing gevonden in niet voor het deel geconstrueerde gebouwen. Ook nu weer zijn het vertcuwingen en bijhouwen d e wij inwijden. Zijn wij dies ontevreden? Verre van dien! Ik betwijfel of er velen z.lln. die liever cp het Rapenburg tabula rara "-naakt zcuöen willen zien. of. rr'orikkrl 'l-cr denkbeeld neg. de Universl- t-'t nde buitenwijken hadden willen zl--i verhuizen. Hadden wij trouwens in die riohting onze gedachten laten gaan en weer eens ge streefd naar de verwezenlijking van die 'r.V- '"chte van één grootsch Unlversi- Een serie boeken, zeven in getal. U kont ze gratis op Uw gemak „uit lezen" - ze zijn te verkrijgen bij Uk behanger zoolang als U ze noodig hebt. Als U er kennis van genomen hebt, dan zult U gewonnen zijn voor bet voorstel, om eens wat te ver anderen in Uw huis. Want het zijn de nieuwe 6talenboeken van R&D. Serie 16: Rustige Wand behangsels: Serie 47, 48 cn 49: de drie parallel- boeken der lage prijzenSerie- 50: de Keurverzameling; Serie 51: de architectenserieSerie 52Bijzondere Wandbekleedingen. Verander eens wat, kies nieuw R&D-bebang voor huis- of slaapkamerNeem eens een lichter behangOm de kosten hoeft U het niet te laten I DE UITGEVER Bath Doodeheef ver 7113 (Ingez. Med.) teitsgebouw. gelooft gij, dat wij meer succes zouden hebben gehad dan onze voor gangers in 1785 of die van 1815, of die van 1873? Zoudt ge het ons toegewenscht heb ben? Het zal geen uwer verwonderen, dat het College van Curatoren bij het in gebruik nemen van dit nieuwe stuk Academie groote behoefte gevoelt om uiting te geven aan zijn waardeering voor de totstandko ming daarvan. Spr. besloot met woorden van dank tot allen, die dezen bouw voorbereidden of aan de uitvoering medewerkten. Vervolgens spraken nog de waarnemend rector-magnificus. prof. mr. E. M. Meljers en een vertegenwoordiger der studenten. De plechtigheid werd besloten met eer. receptie van president-curator en rector- magnificus. De rechtbank te Middelburg heeft heden uitspraak gedaan over de principieele vraag of het coupeeren van een paardestaart ge lijk staat met dierenmishandeling. Bij de behandeling der betreffende zaak tegen den dierenarts W. J. A. de Groof uit Kruiningen, die op 26 November een hem toebehoorend veulen den staart heeft in gekort met het oogmerk tot een princi pieele beslissing te komen, heeft de offi cier van justitie op 6 Januari f. 1 boete, subs één dag hechtenis gevorderd. Thans heeft de rechtbank den dierenarts van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Ver moed mag worden, dat de officier van jus titie in hooger beroep zal gaan. Leiden bood gisteravond een duister beeld! De spreekwoordelijke Egyptische duisternis werd in donkerheid schier over troffen door de Leidsche. Inderdaad: voor zoover een beoordec- ling van den beganen grond af waarde kan hebben voor het doel, waarvoor deze provinciale luchtbeschermings oefening werd gehouden, moet worden getuigd, dat de Sleutelstad, ook naar het oordeel der autoriteiten, op alles zins bevredigende wijze aan haar ver duisteringsplicht heeft voldaan. De burgerij had over het algemeen zeer afdoende maatregelen genomen om licht- uitstralrng te voorkomen, maardaarbij kennelijk haar zorgen vooral gewijd aan de voorzijde der woningen. Dientengevolge was de duisternis op straat schier volkomen, doch wie een van de hooggelegen uitkijkposten beklom, welke op verschillende plaatsen van de stad waren ingericht, kwam tot de conclusie, welke van den grond af minder gemakke lijk te trekken was. dat de ingezetenen lang niet in dezelfde mate aandacht had den besteed aan de achtergevels, waarvan er verscheidene duidelijk zichtbaar licht uitstraalden. Het verdient aanbeveling hieraan bij een volgende oefening bijzon dere aandacht te schenken. Het is te betreuren, dat de waarneming uit de vliegtuigen geen doorgang heeft kunnen vinden, waardoor het mogelijk zou zijn geweest na te gaan of dit schijnsel ook van grootere hoogte zichtbaar was. Dit neemt echter 'niet weg, dat men tevreden kan zijn over de medewerking, welke van de zijde der burgerij is verleend om deze oefening te doen slagen. Het was op straat aarde-donker. uit een oogpunt van verkeersveiligheid zelfs té donker, oor deelde een politie-autorlteit. Wij hebben zelf gisteravond gedurende anderhalf uur de stad per auto in alle rich tingen doorkruist. Natuurlijk was onze wagen aan alle kanten behoorlijk afge schermd. zóó deugdelijk zelfs, dat de kop lampen geen sprankeitje licht verspreidden en onze chauffeur, die toch een geboren en getogen Leidenaar is en den weg in onze stad evengoed kent als zijn vestzak, af en toe moeite had' om zich te oriënteeren. Een lichtoase in deze woestijn van duis ternis vormde het kwartier nabij de Pe- truskerk aan de Kamerlingh Onneslaan, waar de directie der Stedelijke Lichtfabrie ken een proef had genomen met afge schermde straatverlichting. Doch ook hier was het lichtschijrSSwob zwak. dat wij ons niet kunnen voorsleBen. dat daarvan uit de lucht iets waarneembaar kan zijn geweest. Mocht in de toekomst blijken, dat dit laatste inderdaad het geval is, dan geven wij aan dezen toestand de voorkeur boven de intensieve duisternis van de overige stad, waar het verkeer practisch onmoge lijk was. Ook in tijden van oorlogsdreiging of -gevaar kan men het verkeer toch niet stilleggen 1 In de gemeente Oegstgeest waren op verschillende snijpunten van verkeerswegen afgeschermde lampen aan gebracht; een dusdanige oplossing lijkt ons eveneens aanbevelenswaardig, voorzoover zij althans weer te vereenigen is met het belang der onttrekking aan waarneming uit de lucht. Niet alle fabrieken, waar anders in con tinu gewerkt wordt, hadden hun bedrijven ook gisteravond aan den gang gehouden. Verscheidene bedrijfsleiders hadden er blijk baar uit pecuniaire overwegingen den voor keur aan gegeven den bedrijfsgang gedu rende de verduisteringsuren te onderbre ken. Een zeer gunstige uitzondering daarop vormde de meelfabriek ,,De Sleutels" van de firma de Koster en Co., een gebouw, dat door zijn ontelbare ramen een uiter mate moeilijk te verduisteren object vormt. Naar wij vernemen had de directie alle ramen aan de binnenzijde afgeschermd met triplex-platen. Het resultaat beloonde de kosten en moeite ruimschoots, want terwijl in de fabriek alle lichten waren ontstoken, was van den Zijlsingel af geen noemens waard lichtschijnsel te bespeuren. Het ge bouw was Ln meerdere mate te zien door zijn contouren, die afstaken tegen den hemel, doch dat is een euvel, dat bij een observatie uit omgekeerde richting, van zelf komt te vervallen 1 Ook diverse Inrichtingen van avondon derwijs. bijvoorbeeld de R.K. Vakschool voor Meisjes, eveneens een pand met véél glas, waren behoorlijk afgeschermd. Ondanks het trage tempo, welke de duisternis ook aan het ..snelverkeer" slechts toestond, hebben wij binnen het tijdsver loop van twee uur ook nog het Academisch Ziekenhuis kunnen bereiken. De directeur dezer inrichting dr. H. H. Maas had zijn verduisteringsactie gebaseerd op een ver lichting, welke intensiever was dan de nor male avondverlichtlng omdat in oorlogs toestand ln een ziekenhuis een abnormale tosstand moet worden verwacht. Alle ramen waren hier afgedekt met stof en het resultaat was. dat de diverse klinieken eenvoudig onvindbaar waren! Ook het Diaconesserahuis was volkomen aan het oog van den voorbijganger onttrokken. Een merkwaardige toestand heerschte er op het station. De stationschef, de heer Sleebos had hier uitgebreide maatregelen getroffen. De perronverlichting was geheel gedoofd, de klokken afgeschemrd, de per ronkanten met witte strepen aangegeven. De treinen reden op Zuid-Hollandschen grond geheel onverlicht, zonder dat eenige stagnatie van beteekenis ontstond. Het seinbeeld was terwille van de veiligheid van het verkeer geheel intact gelaten. Conducteurs, voorzien van blauw-afge- schermde zaklantaarns, waren de passa giers bij het iin- en uitstappen behulpzaam. De beruchte „overloop" van het eerste naar het tweede perron was met een zesta 11am - pen flauw verlicht, juist voldoende om de treden te kunnen onderscheiden- Het haltegebouw der N.Z.H. was mede in het nachtelijk duister verdwenen. De dienstregeling op de locale en interlocale lijnen was aanzienlijk beperkt; de trams waren inwendig ten deele verduisterd, zon der dat naar bulten eenig strorend licht effect werd veroorzaakt. Het rijverkeer was minimaal, hetgeen uit een oogpunt van verkeersveiligheid slechts was toe te juichen Op onzen kruistocht ontmoetten wij slechts 2 of 3 auto's, die evenals wij in een slakkengangetje door de duisternis kropen. Hoe donker het was be. wijst wel dat een voetganger pardoes tegen den zijkant yan onze auto aanliep! Wanneer een buil van deze botsing het gevolg mocht zijn geweest, moge den on- fortulnlijken voetganger dan de weten schap tot troost strekken dat deze ont moeting ons stof tot deze regelen schonk! Ernstiger was een botsing tusschen twee voetgangers op den Hooge Morschweg nabij den overweg, waarbij een 14-jarige jongen, die zich in liet duister al te snel wilde ver plaatsen, viel en het linkeronderbeen brak. Baldadige jongens wierpen van een kap perswinkel op de Breestraat een ruit in. De Breestraat maakte aanvankelijk ook een snechte beurt, doordat de straatver lichting eerst 10 minuten over half negen werd gedoofd. Een andere ongerelmatlgheid geschiedde nog aan de Botermarkt, waar de verlich tingsautomaat van een winkelpand ver keerd was' afgesteld, waardoor om 10 mi nuten over 10 plotseling alle lichten aan floepten! De jeugd zwermde als motten op het licht af. zoodat het een formeel op stootje werd. Men slaagde er niet in de lichten nog vóór halfelf te dooven, daar de eigenaar niet bij de zaak woont. Op den Hooge Rijndijk liep een Sta-'s- tram uit de rails. Met vereende krachten werd de wagen weer in het goede spoor getild. De politie had een uitgebreiaen orde dienst in het leven geroepen, waarin ook een 150-tal leden van de Leidsche Burger wacht en een aantal padvinders was in geschakeld. Dc burgerwachters verleenden o.a. voor treffelijke diensten bij de regeling van het verkeer, terwijl de padvinders ordonnance- diensten vervulden. Over het algemeen had men het advies om dezen avond zooveel mogelijk thuis te blijven, vrij goed opgevolgd. Alleen in de hoofdstraten waren vrij veel mensohen op de been. voornamelijk opge schoten jeugd, die de duisternis gTetig mis bruikte door luidkeels te gillen en te schreeuwen. Overigens levert deze verduisterings proef nog één merkwaardige conclusio op, namelijk dat de Leidenaars harts tochtelijke rookers zijn. Wanneer men ons vraagt, wat ons gisteravond op onzen autotocht het meest heeft ge troffen, dan luidt het antwoord: het ontelbaar aantal gloeiende puntjes van brandende sigaren of sigaretten, die als gloeiwormen door het duister schoven. Goed beschouwd is dit trouwens het eenige wat we werkelijk gezien heb ben! 'S-G RAVENHAGE NOOR DEINDE 140 C ook in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht 7097 (Ingez. Med.) De Fuehrer heeft den rijksminister van economische zaken en president der Rijks bank. Funk. het volgend schrijven gezon den: Zeergeëerde heer minister. Ik neem de gelegenheid van uw benoeming tot pre sident van de Duitsche Rijksbank waar, om u bij de aanvaaarding van uw nieuwe functie mijn meest oprechte wenschcn te doen toekomen. Uw taak zal zijn; 1. In uw thans de beide belangrijke res sorten vereenlgende functie, zooals tot nu toe, de onbedlngde stabiliteit der loonen en prijzen te verzekeren en daarmede ook verder de waarde van de mark te hand haven; 2. De kapitaalsmark in verhoogde mate te ontsluiten voor de particuliere geldbe hoefte en ter beschikking te stellen; 3. De met de wet van 10 Febr. 1937 in geleide reorganisatie der door het pact van Dawis aan de onbeperkte souvereinlteit van het rijk onttrokken toenmalige Rijksbank tot een aan de souvereinlteit van den staat onvoorwaardelijk ondergeschikte Duitsche circulatiebank tot dat einde te brengen, dat in overeenstemming is met de natlo- naal-socialistische principes. Aan rijksminister dr. Schacht heeft de Fuehrer het volgende schrijven gezonden: „Zeer geëerde heer minister; ik neem de gelegenheid, dat gij van uw functie van president van het directorium der Rijks bank zijt ontheven waar, om u mijn meest oprechten en warmsten dank uit te spreken voor de Duitschland en mij persoonlijk in deze functie in lange en moeilijke jaren opnieuw verrichte diensten. Uw naam zal vooral voor altijd verbonden zijn met het eerste tijdvak der nationale herbewape ning. Ik verheug mij van u in uw hoedanig heid van rijksminister voor de kwijting van nieuwe taken te kunnen gebruik maken. Artikelen van Schacht en Funk. Welingelichte Duitsche kringen beschrij ven de wijziging a's een versterking van Dultschland's economische structuur. Er wordt aan herinnerd, dat er voel ge ruchten in omloop waren over een aan dr. Schacht toegeschreven voornemen zich bin nenkort terug te trekken en er is vaak ge meld, dat eenige andere adviseurs van Hit- Ier het niet eens waren met Schacht's fi nancieele politiek, doch tot nu toe zijn deze bc.iohten steeds ontkend. In een artikel over het vierjarenplan in het blad van Goering zegt dr. Schacht: De Duitsche methoden hebben in het buitenland, waar zij of als een wonder of als een truc werden beschouwd, veel ver warring gesticht. Wij zijn niet zoo ver waand om van een wonder te spreken, al dus Schacht, en evenmin zoo bescheiden om toe te geven dat deze methoden van- zelisprekend zouden zijn. V/ij hebben too- verformules, welke voor wat de methoden betreft elastisch en wat de grondslagen be treft, stug kunnen worden genoemd. Na met kracht de gedachten aan inflatie of muntmanipulatie van de hand te heb ben gewezen, noemt Schacht voor de toe komst het volgende noodig: indien slechts evenveel wordt uitgegeven als kan worden bespaard, en indien, wat beschikbaar -is, zoo zorgvuldig mogelijk wordt beheerd en indien het kapitaal wordt geconcentreerd, waar dc grootste opbrengst is te verkrij gen, kunnen de economische toekon-stpro- blemen met dezelfde zekerheia als tot nu toe worden opgelost". Funk levert in hetzelfde nummer een bij drage, waarin hij schrijft, dat htt bijzon der belangwekkend is, dat het land van waar Duitschland de meeste goederen in voert, de Vereenigde praten is. dat dage lijks zijn grooten cliënt op de laagste ma nier beleedigt en belastert. Dezen cliënt zul len de Vereenigde Staten verliezen en alle moeilijkheden en besluiteloosheid van het Engelsch-Amerikaansche handelsverdrag toonen aan, dat het bijna onmogelijk is voor dezen cliënt op dc wereldmarkt een Plaatsvervanger te vinden Doch voor deze bestellingen in de Ver eenigde Staten zullen wij andere vinden in de Balkanlanóen en Turkije die de natuur lijke economische partners van Duitschland zijn. Wij moeten voor het oogenblik andere. Tallinn-rijders volgens Bakker Schut uitgeschakeld. In het groote sportgebeuren, dat sterrit naar Monte Carlo heet, spelen de Neder- landsche deelnemers een groote rol, maar de route, welke over ons land voert, is in tegenstelling met het aantal Nederlandsche deelnemers zeer klein Immers degenen, die uit Tallinn, Umea en Sitavanger starten, komen bij Venlo over de greri6 en verlaten via Limburg ons land weer om de route in de richting Brussel te vervolgen. De Stavanger-equipe Van der Hoek- Ton arriveerde hedenvoormiddag het eerst. Deze rijders kwamen reeds om kwart voor zeven aan de Strae- lensche grens aan. Een half uur later verschenen Bakker Schut en Nortier, de eersten der Tallinn-rijders. Kort na hen kwamen Stemerdink- Keizer met Ford junior door, vervolgens jonkvr. van Vredenburch en mej. van Stockum, eveneens met Ford. Dc buitenlandsche equipes sloten zich bij deze rij Neder landers aan cn zoo arriveerden in den loop van den morgen te ongeveer tien uur alle deelnemende equipes, die ook taken ter zijde stellen, teneinde in staat te zijn onzen uitvoer te vergrooten. Funk voegde hieraan toe, dat het vier jarenplan thans niet langer een plan voor vier jaren is, doch een nationale taak, n.l. een missie voor het volk, welke zal duren totdat het nationale leven en het matc- rieele welzijn van het Duitsche volk, zijn vrijheid, eer en macht volkomen verzekerd zijn. Rublee heeft officieel mededeeling ontvangen, dat de besprekingen te Ber lijn niet zullen worden voortgezet. Deze mededeeling werd gedaan door een vertegenwoordiger van dr. Schacht. Rublee is voornemens langs diploma- tieken weg na te gaan of er eenig vooruitzicht bestaat op een voortzet ting der onderhandelingen op een of andere manier. Rublee en zijn collega's zullen in ieder geval morgenavond uit Berlijn vertrekken. op tijd de controle te Hannover waren gepasseerd. Alleen de equipe Kmit-van Kampen met „Fiat-500" verscheen niet op tijd. Dit team had voor Hannover een aanrijding gehad, buiten eigen schuld, waardoor 27 minuten vertraging is ontstaan, hetgeen oorzaak is, dat de kans op een prijs wel verkeken zal zijn. Vele verhalen van onze rallye-rijders werden in de uren die de rijders te vroeg te Venlo waren aangekomen, nog eens opgehaald Wij willen beginnen met de dames-equipe jonkvr. van Vredenburch-mej. van Stockum Deze deelneemsters zijn in haar Ford ge stapt, zonder den wagen van tevoren te laten nakijken. Elke deelnemer is in de meeste gevallen minstens veertien dagen voordat de sterrit begint bezig om den wagen in orde te laten maken en er aan te doen, wat er bij hoort. Doch deze Neder landsche dames stapten zoo maar in, reden naar Tallin en uit de Estlandsche hoofd stad vertrokken zij eigenlijk zonder eenige noemenswaardige voorbereiding! Het pleit voor de rijkunst- van Bakker Schut en Nortier, dat deze equipe vrijwel bii iedere controle vier tot zes uur te vroeg aankwam. Deze ervaren rijders, die toch al heel wat op rallye-gebied hebben mede gemaakt waren vol lof over de regeling van Polen. Tusschen Koningsbergen en War schau stonden in den nacht honderden mannen op den weg met lampen om de goede route in den zwaren mist aan te geven Na Poznan had deze equipe nog een boom omvergereden bij het uitwijken voor een vrachtwagen. Bakker Schut was van meening. dat nu de Athene-rijders goed waren door gekomen, degenen, die te Tallinn wa ren gestart, practisch voor de eerste plaats waren uitgeschakeld De twee punten verschil in waardcc- ring tusschen Athene en Tallinn zullen in dc klassementen practisch niet meer in te halen zijn. En aïs de winnaar van den sterrit 1938 zoo rcts verbaart, dan kan men aannemen, dat dit juist is. Om ongeveer half elf vertrok de eerste deelnemer, de equipe van der Hoek-Ton van Venlo in de richting Brus-el. De laatste deelnemer ging om 12.08 uur weg cn dat was de Amsterdammer A. W. L. van Royen met Chevrolet. Alle Nederlandsche eau pes, ook degenen, die de etappe Amsterdam— Venlo hadden afgelegd, bevinden zich in goede conditie en zijn vol goede hoop. dat men met een behoorlijk resultaat te Monte Carlo voor den dag zal komen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2