BUITENLAND IEIDSCH DÜGQUD - Derde Blad Vrijdag 20 januari 1939 Bescherming van kunstwerken tegen oorlogsgevaren De strijd in het Verre Oosten Algemeen? Toestand Toch nog een crisis? De „Seydlitz" van stapel geloopen De bomaanslagen Lloyd George tegen Chamberlain Spanje wordt terzijde gesteld. - Schacht afgetreden als president der Duitsche Rijksbank. De leider der Britsche Labour, Attlee. heeft een nieuw schrijven gericht tot den minister-president, waarin hij dankt voor het antwoord, dat hij op zijn eerste schrij ven heeft ontvangen. Hij verklaart verder, met verbazing te hebben vernomen, dat de minister-president nog de oude stelling huldigt, dat afschaffen van de politiek van r.iet-inmenging in Spanje zou leiden tot uitbreiding van het conflict, alsmede dat ■het conflict in Spanje niet langer den vrede in Europa bedreigt. Attlee. is van oordeel, dat de toestand thans zóó ernstig is, dat het dringend noodzakelijk is, op groote schaal in te grij pen. wil men voorkomen, dat vele vrouwen en kinderen den hongerdood sterven. Hij hoopt derhalve, dat Chamberlain er alsnog in zal toestemmen, onverwijld het parle ment bijeen te roepen. De „National Council of Labour die het vakvereenlgingscongres, de arbeiderspartij en de parlementaire fractie dezer partij vertegenwoordigt heeft in een schrijven aan Chamberlain geëischt, dat onverwijld stappen worden genomen, om de overeen komst inzake niet-inmenging in Spanje op te zeggen. In de motiveering van dezen eisch wordt gezegd, dat Duitschland en Italië zich nim mer aan de overeenkomst, hebben gehou den. Maar het is alles vergeefsch! De regee ring zal niet wijken. Ook de Volkenbondsraad heeft zooais verwacht werd, zich Spanje van den hals geschoven. Vermeden is eenige definitieve stap te doen. En hetzelfde geldt voor China. Er zijn twee resoluties aangenomen, een Inzake Spanje betreffende luchtbombarde menten op open steden, en de andere over China, betrekking hebbende op de verlan gens van Wellington Koo. Zij zullen aan de heden te houden openbare raadszitting worden voorgelegd. Men meent te weten, dat de eerste reso lutie een groot deel van het Britsche rap port omtrent het bombardeeren van open steden en van de passages van de gisteren door Del Vayo gehouden rede recapitu leert, terwijl de tweede resolutie het denk beeld oppert, dat de leden van den Volken bond met. elkaar overleg plegen omtrent de door Wellington Koo voorgestelde maatre- M.a.w.: beide gevallen gaan den doofpot De kwestie van Dantzig is tenslotte even eens uitgesteld. De hooge commissaris heeft de aandacht gevestigd op de besluiten van den Senaat en de commissie is van oordeel dat som mige decreten strijdig zijn met de grond wet. Teneinde het vraagstuk aan alle zij den te bezien, is besloten nog geen defini tief oordeel te vellen. Voor de volgende zit ting van den raad zal de commissie nog maals bijeenkomen. De hooge commissaris heeft thans af scheid genomen van de commissie, doch zal dcor bemiddeling van den secretaris-gene raal van den bond ter beschikking van de commissie blijven. Von Ribbentrop komt 25 dezer naar War schau. Hitler zal mogen den Tsjechischen minister Chvalkowsky ontvangen. De Duitsche autoriteiten hebben Rubiee thans alle door hem gewenschte inlichtin gen betreffende het Duitsche plan inzake de Joodsche emigratie verschaft, aldus ver neemt Reuter. Rublee en zijn collega's be reiden een memorandum voor. waarin alle bijzonderheden van de Duitsche voorstellen zullen worden opgenomen. Vandaag, en waarschijnlijk ook nog mor gen, zal nogmaals een bijeenkomst worden gehouden, om met Schacht het memoran dum door te loopen en het zijn definitie ven vorm te geven. Rublee vertrekt mor genavond uit Berlijn en hij zal dus in staat zijn, schriftelijk het Duitsche stand punt voor te leggen aan de kleine commis sie van de intergouvernementeele commis sie. die Maandag te Parijs bijeen kamt. Intusschen verdwijnt Schacht als presi dent der Duitsche Bank. Dit wordt aldus vermeld De vervulling van de aan het be drijfsleven voor den herbouw van Groot Duitschland te stellen extra-taken ver- eischt een uniforme leiding der econo mische geld- en kapitaalmarktpolitiek. Om deze reden heeft de Fuehrer be paald, dat de leiding van het rijks- ministerie van economische zaken en der rijksbank weer wordt vereenigd. De Fuehrer heeft dientengevolge den pre sident van het directorium der rijks bank, dr. Schacht, van zijn functie ont heven, en den rijksminister van econo mische zaken, Walther Funk met be houd van zijn functie van rijksminister van economische zaken, voor den duur van vier jaren benoemd tot president van het directorium der rijksbank. Dr. Schacht zal in zijn hoedanigheid van rijksminister ook verder lid blijven van de rijksregecring. Hij is bestemd voor de vervulling van bijzondere taken. BELGIË. Minister-president Spaak heeft zijn be sprekingen tot hervorming van de regee ring voortgezet; de minister-president is door den koning ontvangen. Volgens geruchten, welke in parlements- kringen de ronde doen. zou Spaak in de nieuwe combinatie niet de portefeuille van buitenlandsche zaken nemen en alleen mi nister-president blijven. Janson zou dan aan buiten!zaken komen. Gisteravond heeft Spaak de volgende verklaring afgelegd: Ik heb gesproken met de heeren Marck. de Vleeschhouwer. Heymans en Janssens, die mij op de hoogte gesteld hebben van de bespreking, die door het katholieke blok is gehouden. Het blok handhaaft zijn stand punt. Er zijn enkele programmapunten, ten aanzien waarvan zich geen enkele moei lijkheid voordoet, doch er is de levendige wensch der katholieken, dat de portefeuille van justitie in handen blijft van een ka tholiek. Morgen zal ik aan elk der katho lieke ministers vragen of hij bereid is toe te treden tot de opgestelde combinatie. Zoo ja, dan zal de regeering worden gevormd, zoo niet, dan is er groote kans. dat de re geering haar ontslag zal indienen en dan zullen wij onze verantwoordelijkheden vast stellen. Spaak heeft hier nog aan toegevoegd, dat hij vanochtend direct de kwestie van de verdeeling der portefeuilles zou regelen. Indien hij op een weigering stuit, zal hij terstond den koning van den toestand op de hoogte gaan brengen, zonder het be sluit der links-liberalen af te wachten. DUITSCHLAND. In tegenwoordigheid van den opperbe velhebber der marine, admiraal-generaal Raeder, is de nieuwe kruiser „Seydlitz" van stapel geloopen. De nieuwe kruiser zal acht stukken van 20.3 c.M. voeren, welke wor den opgesteld in vier dubbeltorens. Het schip is van dezelfde klasse als de zware kruiers ..Admiral Hipper". Bluecher, en Prinz Eugen en dus 10.000 ton groot. GOEDEREN VAN JOODSCHE GEMEENTE IN BESLAG GENOMEN. De onroerende goedsren van de Joodsche huishoudschool en de Joodsche gemeente te Frankfurt zijn ten behoeve van den Pruisischen staat verbeurd verklaard, krachtens de wet op verbeurdverklaring van goederen, die toebehoor en aan communis ten en vijanden van den staat. FRANKRIJK. Het debat over de buitenlandsche politiek Bij de voortzetting der debatten in de Kamer stelde de socialist Planche voor, een internationale conferentie te houden, ten einde de verschillende twistpunten te re gelen. De radicaal Elbel ging op dit onderwerp door. Hij verklaarde, dat de gebeurtenissen welke volgden na Muenchen. teleurstellend waren en alvorens een internationale con ferentie bijeen te roepen, achtte hij noodig te weten, wat Frankrijk zou willen voor stellen. Een internationale conferentie zou kunnen bijeen komen, wanneer alle landen zouden medeöeelen, wat zij zouden kunnen aanbieden en wat zij verlangen. De totali taire staten zouden de grondstoffen .kun nen krijgen, welke zij noodig hebben, doch als eerste voorwaarde moet gesteld worden ontwapening. Vervolgens ontwikkelde de socialist Izard zijn standpunt ten aanzien van Spanje, waar de Italiaansche troepen opdracht hebben hun land een positie te verschaf fen, waardoor het kracht kan bijzetten aan zijn eischen. Spreker legde den nadruk op de grootte van de Italiaansche hulp. Hij verklaarde verder, dat de regeering-Ncgrin de autoriteit van den staat zou herstellen en er in geslaagd is, een godsdienstvrede te vestigen. Onder het voorwendsel van anti-commu- nisme strijdt Mussolini tegen een democra tie, welke gelijk is aan andere democra tieën. Ten slotte zeide hij, dat een overwinning van Franco, den vriend van Duitschland en Italië, een doodsgevaar zou beteekenen voor Frankrijk. Ais laatste spreker besteeg de socialist Bedouce het spreekgestoelte. Hij zeide. dat niet alleen Frankrijk en Engeland worden bedreigd door de as RomeBerlijnTokio, ook in de Vereenigde Staten begint men ongerust te worden. Spr. acht het noodza kelijk, den oproep van Roosevelt te beant woorden, om alle conflicten door conferen ties bij te leggen. Heden zal Bonnet aan het woord komen! POLEN. MINDERHEDEN-KWESTIE. De Poolsché politie heeft een onderzoek ingesteld bli een aantal Duitsche organisa ties in Prnen en Pommeren. De huiszoekin gen beoogden vooral de boekhoudingen der- organisaties. De Duitsche minderheid protesteert tegen het in beslag nemen van de Duitsche ver gaderlokalen te Poznan, Inouroclaf, Ra- wicz, Krotoszyn. Tczef, Grodno en Konoce, waartoe de gouverneur van Grodno in De cember bevel had gegeven. De Duitsche leider Hassbach betoogt in een schrijven aan den Poolschen minister-president, dat deze maatregelen het begin zijn van een systematische vernieling der Duitsche or ganisaties en derhalve in flagrante tegen spraak met de Duitsch-Poolsche overeen komst betreffende de minderheden van 1937. ENGELAND. Een ware klopjacht is in het gebied van Tralee georganiseerd, om den of de misda digers te ontdekken, van wie de aanslag bij het hotel, waar de zoon van Chamber lain logeert, is uitgegaan. Eerst na den aanslag vernamen de mees te bewoners der plaats, dat Frank Cham berlain in het hotel logeerde, waarop een felle verontwaardiging zich van de bevol king meester maakte wegens het feit, dat op dezen gast een aanslag gemunt was. Er is gisteren nog een niet ontplofte bom gevonden bij steunpalen van het electrici- teitsbedrijf te St. Helens in Lancashire en te Liverpool zijn vier mannen achtervolgd, die evenwel wisten te ontkomen. Een hoofdinspectefur van Scotland Yard is te Manchester aangekomen waar maat regelen zijn besproken om met de politie te Londen samen te werken. In NOord-Ierland heeft de minister van binnenlandsche zaken de bewaking van alle openbare gebouwen in Belfast en London derry gelast en een algemeene versterking van het politiecorps. Te Londen is een man aangehouden die in het bezit was van vuurwapens en munitie en meteen voor 8 dagen is opgesloten. In een te Llandudno gehouden redevoe ring heeft Lloyd George een feilen aanval gericht op Chamberlain en den premier er van beschuldigd, te buigen en te kruipen voor de dictators. Chamberlain's bezoek aan Rome heeft volgens Lloyd George de vrees voor oorlog slechts doer, toenemen. De meest ware en grimmige commenta ren op de resultaten van de bezoeken aan Muenchen en Rome kunnen, aldus Lloyd George, gevonden worden in de twee din gen. die erop gevolgd zijn. Het eene is, dat Chamberlain onmiddellijk na zijn terug keer uit Muenchen. toen hij vrede voor onze generatie aankondigde, een nieuw ministerie vormde voor de bescherming van Britsche steden tegen Duitsche luchtaan vallen, en het andere, dat na zijn terug keer uit Rome de eerste twee collega's, die hij voor overleg ontbood, de ministers wa ren voor de bescherming tegen luchtaan vallen en de militaire vliegtuigproductie. Wel verre van een bevrediging te koo- pen, heeft de beruchte overgave van Muen chen de dictators aangemoedigd tot nog grooter tentoonspreiding van onbeschaamd heid. De politiek van overgave om een tijdelijken vrede te koopen is een af grijselijke mislukking geweest en wij zijn thans tot het punt genaderd, waarop de democratieën niet meer kun nen toegeven zonder een vernedering, welke zelfs voor de weekhartigste en domste ministèriës in Engeland en Frankrijk te verachtelijk is. BRITSCHE INDUSTRIE DRINGT AAN OP KRACHTIGER EXPORTPOLITIEK. De British federation of industries heeft aangedrongen op een krachtiger regee- ringspolitiek ten aanzien van den Britschen exporthandel. De federatie wijst erop. dat het niet zoozeer de organisatie van de Duitsche industrieën is, die Duitschland in staat heeft gesteld, in den buitenlandschen handel met succes te concurreer en. dan wel de regeeringssteun aan de Duitsche in dustrieën door imiddel van subsidies, poli- tieken druk en andere methoden. Hoewel de federatie geen voorstandster is van het Duitsche stelsel, is zij van meening. dat de Britsche industrie verzekerd moet zijn van de daadwerkelijke bereidheid der re geering, terstond tegenmaatregelen te ne men. indien eenig land niet bereid is, een redelijke overeenkomst te sluiten met de Britsche exportindustrieën. De federatie dringt aan op financieele faciliteiten ten behoeve van landen, die bereid zijn meer Britsche goederen te koopen. Rapport van de commissie voor monumentenzorg. VEREENIGDE STATEN. De defensie-uitbreiding De voorzitter van de vlootcommissie van het Huis van Afgevaardigden. Vinson, heeft een wetsontwerp ingediend tot den aanleg van twaalf vlootbases, met inbegrip van een luchtbasis op het eiland Guam. In een an der ontwerp stelt Vinson voor machtiging te verleenen voor een uitgebreid program ma tot vergrooting of verbetering van do zijnen bestaande vlootbases, scheepswerven en kuststations. Vinson verklaarde, dat de vloot zich voorstelt het volgende jaar slechts de ha ven van Guam uit te baggeren en geen voorbereidingen voor een luchtbasis op dat eiland te treffen vóór 1942. Andere bases zullen worden aangelegd te Kaneohebay op Hawaii, Midwaywake op de Johnston- en Palmyra-eilanden, te Kodiak en Sitka in Olaska en te San Juan op Porto Rico. Vinson gaf als zijn meening te kennen, dat Guam versterkt moest wor den. als dat voor de verdediging van de Vereenigde Staten noodig is. Het is de plicht van het land, al zijn bezittingen te versterken, wat ook anderen daarvan mo gen denken. De voorzitter der Senaatscommissie voor marine Walsch, zeide, dat naar zijn mee ning de basis te Guam grootendeels voor handelsdoeleinden gebruikt zou worden en. dat versterking van het eiland geen deel van het programma uitmaakt. President Roosevelt heeft echter mee gedeeld dat het eiland Guam niet tot een der 41 marine-stations behoort die versterkt zullen worden, omdat de Ja- pansche regeering heeft laten weten dat zij deze versterking als een beslist onvriendelijke daad van de Ver. Staten zou beschouwen. De Japansclie minister van marine heeft dit standpunt te Tokio nog eens onder streept en zijn voldoening uitgesproken De Rijkscommissie voor de Monumenten zorg heeft aan den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen een rapport aangeboden betreffende de be scherming van kunstwerken tegen oorlogs gevaren, van de hand van haar secretaris, dr. J. Kalf, directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg. Den soldaat moest meer begrip worden bijgebracht van de waarde der gebouwen en der kunstvoorwerpen, welker lot in oorlogs- of mobilisatietijd goeddeels af hangt van zijn gezindheid. De militaire reglementen moeten met het oog hierop worden herzien. Tevens is het noodzakelijk, dat, in over leg met de militaire overheid, lijsten wor den opgesteld van gebouwen, die vrij zul len blijven van inkwartiering of bezetting, alsook van die oude gebouwen, die om hun zeer groote waarde tot eiken prijs behou den moeten blijven en daartoe „bijzondere bescherming" genieten. Voorts zou het overweging verdienen, enkele onzer mooiste oude steden en stadjes in haar geheel aan tik militair gebruik te onttrekken. Het is volgens den schrijver, de taak. niet van het legerbestuur, maar van de regeering, te be slissen of er inderdaad „militaire nood zaak" bestaat om onvervangbare kostbaar heden als daar zijn: Veere, Middelburg. Delft, Leiden, willens en wetens prijs te geven aan verwoesting door er, reeds in vredestijd, militaire inrichtingen te ves- stigen. Natuurlijk moet men alle in aanmerking komende mogendheden mededeeiing doen van bovenbedoelde maatregelen, ten einde de belangrijkste monumenten van het land de vrijwaring van beschieting te verzeke ren. Aan de hand van de ervaringen in den wereldoorlog en vooral in Spanje tot de gevolgtrekking komend, dat de bescherming van kunstwerken, ook gebouwen, tegen oorlogsschade, geen onbegonnen werk is, somt. dr. Kalf vervolgens verschillende „preventieve technische maatregelen" op, welke zich slechts laten improviseeren en dus in vredestijd behooren te worden voorbereid. Bij reeds begonnen restauratiewerken *an oude gebouwen, moet rekening worden gehouden met de bescherming tegen oor logsgevaar. Het verdient aanbeveling, dat voc-rtaan bij van rijkswege gesubsidieerde restauratiewerken de beveiliging tegen oor logsbrandgevaar een vast deel van het pro gramma vormt. Bijzondere aandacht is voorts besteed aan het redden van gebrandschilderde gla zen, klokken en orgels. Dr. Kalf stelt de oprichting voor van een tijdelijk „kunstbeschermingsbureau", onder directie van een technicus, bij voorkeur een oud-hoofdofficier van de genie, en onder toezicht van de rijkscommissie voor de monumentenzorg. Naast deze vredesorganisaties moet wor den gedacht aan het in oorlogstijd benoo- tiigde personeel, waarbij de medewerking van het leger zou dienen te worden inge roepen voor de vorming van een korps, als onderdeel van de genietroepen, dat voor de kunstbescherming zal worden opgeleid en daarom „kunsbbataljon" zou worden ge noemd. Wat ten slotte betreft de bescherming van het nationale kunstbezit voor zoover zich dit bevindt in musea, bibliotheken, enz., is dr. Kalf de meening toegedaan, dat de organisatie, die voor alle andere gevallen nieuw geschapen moet worden, bij deze instellingen althans in haar kern reeds aanwezig is. zoodat het verkeerd zou zijn de redding der hun toevertrouwde schatten te onttrekken aan de natuurlijke verzorgers: directeuren, conservatoren, archivarissen en bibliothecarissen. Schrijver acht het een onafwijsbare pliöht van de regeering voor deze verzamelingen in vredestijd in het duingebied een aantal volkomen bomvrije, droge en goed geventileerde schuilplaatsen in te richten, waarheen althans de belang rijkste stukken ln de ure des gevaars kun nen worden overgebracht. Ook van het be staan en de ligging van deze bomvrije toe- vluchten zal langs diplomatieken weg me dedeeiing moeten worden gedaan aan alle in aanmerking komende mogendheden, ter wijl het tevens dringend gewensoht is reeds bij voorbaat met de eigen militaire autori teiten in overleg te treden over de moge lijkheden van vervoer van deze kunst schatten, waarbij, om verschillende rede- ren, bij ons veelal de voorkeur dient te worden gegeven aan vervoer te water. Wat betreft de uitgaven, die ter verwe zenlijking van al deze maatregelen noodig zullen zijn, meent schrijver, dat deze werk zaamheden een zoo groote werkverruiming beteekenen, dat het aangewezen schijnt de geheele onderneming te doen financieren door het Werkfonds. Het ligt voor de hand, dat de terugbetaling, over een zeer lang tijdsverloop, wordt gebracht ten laste van liet departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mits het toch reeds zoover ingekrompen gewone budget van de monumentenzorg hierdoor niet bezwaard wordt. Nieuwe Japansche actie te verwachten? ■Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft hulde gebracht aan het optreden van de Chinee- sche guerillabenden in Midden-China. Tusschen één en tien Januari hebben zij 3800 Japansche officieren en manschap pen gedood en zich meester gemaakt van aanzienlijke voorraden Japansche wape nen, munitie en ander materiaal. Van Chineesche zijde te Honkong wordt gemeld, dat Japan versterkingen zendt naar China, met het doel, verder door te dringen langs de West-rivier in Kwang- toeng. Naar verluidt, zijn vier divisies, in totaal 80.000 man, op weg naar Kanton, terwijl verwacht wordt, dat binnenkort nieuwe versterkingen Japan zullen verlaten. Omstreeks 50 kilometer benoorden Kan ton wordt nog heftig gestreden. Het eiland Wai Tsjau voor de Zuid-West kust van Kwantoeng in de Tong Kong- baai, is herschapen in een ware vlootbasis van Japon. Twintig Japansche oorlogsbo dems liggen hier bij elkaar. Japansche oorlogsschepen opereeren langs de geheele kust van Kwant-oeng en ook de luchtmacht is actief. Gisterochtend zijn de steden Pak Hoi, To Poe, Tsjin Sjau, Lin Sjan, Heng Sien en Joe Lin gebombardeerd. Het visscherij-conflict met de Sovjets. Gistermiddag is een vergadering gehou den van de Japansche visscherij-maat schappij in de Noordelijke wateren. Besloten is te weigeren, deel te nemen aan de inschrijving voor de vischvergun ning, welke 15 Maart te Wladiwostok zal worden gehouden en vrij te visschen in de sovjet-Russische wateren gedurende het komende seizoen, dat in April zal begin nen. Deze beslissing werd ter kennis gebracht van de ministeries van buitenlandsche za ken, van landbouw, van oorlog en van ma rine. Verder werd verzocht, krachtige maatre gelen te nemen ten aanzien van de sovjet unie. In welingelichte kringen wijst men erop, dat het besluit van den bond van Japan sche visscherljbedrijven vrijwel onvermij delijk tot een gewapend conflict tusschen Rusland en Japan zou leiden, indien het door de regeering zou worden gesteund. Men meent echter te weten, dat de ma rine de visscherijbedrijven gewaarschuwd heeft, dat zij weinig geneigd Ls, in te grii- pen, indien de sovjets „de visschers zouden belemmeren in liet uitoefenen van hun on betwistbare rechten", en alleen in geval van een definitieve mislukking der onderhan delingen, die te Moskou gevoerd worden over verlenging der bestaande overeen komst. over de opvatting van den president in deze zaak Het aantal regimenten voor de luchtver dediging zal met 19 worden uitgebreid. Staatssecretaris Huil heeft zijn voldoe ning uitgesproken over een hem door Brown, directeur van de „United Aircraft Corporation" gegeven verzekering, dat deze maatschappij haar leveranties van vlieg tuigen aan Japan zou staken. Bedoelde maatschappij was de eenige in de Veree nigde Staten, die tot nog toe geweigerd had, zich te schikken naar Hull's wenschen dat de luchtvaartmaatschappijen den uit voer van vliegtuigen naar landen, die bur gerbevolkingen laten bombardeeren, zouden staken. DE NEUTRAUTEITSWET. De Senaatscommissie voor de buiten landsche betrekkingen heeft besloten, de behandeling van hangende voorstellen tot herziening of verbreeding van de tegen woordige neutraliteitswetten, voor onbe paalde» tijd uit te stellen. ROOSEVELT WIL NIEUWE BELASTINGEN INVOEREN. Roosevelt heeft een speciale belasting- boodschap tot het Congres gericht waarin hij er op aandringt, dat alle particuliere in komens, alle regeeringssalarissen en alle in de toekomst door de regeering uit te geven obligaties onderworpen worden aan de al gemeene inkomstenbelastingwetten van de federale en staatsregeeringen. Federale be lastingambtenaren ramen, dat een derge lijke maatregel tot een jaarlijksche ver meerdering van 300 onülioen dollar zou lei den. I<W-I De jazzcomponist bestrijkt zijn muziek- papier met honing en begint dan te spe ken! De „noten" vormen zich dan vanzelf.. TS JECHO-SLOW AKI JE. De regeering van Slowakije afgetreden In een buitengewone zitting heeft de re geering van Slowakije besloten af te tre den, opdat het bureau van den landdag gebruik kan maken van zijn souverein recht, overeenkomstig de grondwet inzake de autonomie van Slowakije. Minister-president Tisso deelde het be sluit mede aan president Hacha en aan den voorzitter van den landdag van Slo wakije, Sokol. Soko! heeft vervolgens het bureau van den landdag bijeengeroepen, teneinde een ontwerp ministerlijst te maken voor de nieuwe regeering. Deze lijst zal heden den president der republiek worden voorgelegd. Duidelijk is de bedoeling om den derden, door Praag benoemden minister, kwijt te raken! 2-3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10