Leidsche Ambachtsschool verlengt haar onderwijs 79sie Jaargang WOENSDAG 18 JANUARI 1939 No. 24 W Practïsche opleiding in het bedrijf Eerste Nederlandsche Rallye-equipe uitgeschakeld HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Volgens het leerlingstelsel Auïo van Polak maakte val van zes meter De drie inzittenden bleven ongedeerd Gedragsregels tijdens de rerduisteri ngs oefen ing Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlel. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd ztjnl per 3 maanden .7.... t.2.33 per week ..1.f.0.18 Franco per post f. 2:35 per maanden portokost en. (voor binnenland f.0.80 per S mndjj In een gisteravond gehouden bijeen komst van het bestuur der Ver. „De Leidsche Ambachtsschool" met ver tegenwoordigers van de gemeente Lei den, de Kamer van Koophandel en van organisaties van werkgevers en werk nemers, heeft de voorzitter, de heer ir. J. J. G. van Hoek een uiteenzetting gegeven van het bij eerstgenoemd bestuur gerijpte voornemen om met ingang van 1 April a_s., wanneer 180 leerlingen de dagschool zullen ver laten, een „leerling-opleiding in het bedrijf" in het leven te roepen, welke is bedoeld als practïsche aanvulling van bet ontvangen onderwijs gedu rende de beide schooljaren. Deze aanvulling wordt noodzakelijk geacht als gevolg van het in 1935 goj nomen besluit van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, waarbij de cursusduur van alle dag-ambachtsscholen werd terugge bracht van drie tot twee jaar. Ir. van Hoek zet de plannen uiteen. De heer van Hoek heette allen welkom. In het bijzonder den vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, den heer H. A. Vriend en gaf vervolgens een kort over zicht van de geschiedenis der vooropleiding van den aanstaanden ambachtsman aan de thans ruim 55-jarige Leidsche Am bachtsschool, waaruit de sterke groei dezer inrichting bleek. Aan het einde van den vorigen cursus bedroeg het aantal leerlingen, dagschool 538, vakavondschool 483, landmachinisten 41, typografencursus 96, machinisten- avondsdhool 25, totaal 1183. Spr. stond hierna uitvoerig stil bij de ontwikkeling der vakopleiding, welke aan vankelijk bestond uit een practïsche op leiding in het bedrijf en daarna voor een groot deel in handen kwam van de Ambachtsscholen. Tot voor korten tijd, aldus spr., meende men in de Ambachtsschool en het leerling stelsel een groote tegenstelling te zien. De tegenstelling tusschen vakschool en leerlingstelsel is echter geleidelijk minder geworden, vooral nu sedert 1919 het Nijverheidsonderwijs bij de wet geregeld Is. Geleidelijk is men gekomen tot meer waar deering van het leerlingstelsel. De School kan niet uitsluitend in een volledige vakop leiding voorzien. Men wil dan ook te Leiden komen tot een combinatie van de Am bachtsschool en de leerlingopleiding in het bedrijf. Toen in 1935 de toenmalige Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen be sloot den cursusduur van alle dagam bachtscholen in het land terug te brengen van 3 tot 2 jaren, werd ook dóór het be stuur van onze Ambachtsschool uitgezien naar middelen om tot een zoo volledig mogelijke voorbereiding der jongens voor het bedrijfsleven te komen. De Ambachtsschool kan in de 2 jaren aan den leerling niet meer geven dan een elementaire vooropleiding voor het bedrijf. Deze vooropleiding moet in het bedrijf worden voortgezet. Het bestuur der Leidsche Ambachts school heeft hierin aanleiding gevonden de nazorg voor de leerlingen van de verkorte dagschoolopleiding ter hand te nemen, omdat naar zijn meening in geen geval de vakopleiding na de 2-jarige schoolopleiding mag eindigen. De hiervoor genoemde nazorg heeft men zich gedacht als: le. een leerlingopleiding in het bedrijf volgens een leerovereenkomst; 2e. het volgen van practisch en theore tisch vakonderwijs aan de Vakavondschool, verbonden aan de Ambachtsschool. Deze nazorg welke te beschouwen is als voortgezette vakopleiding, verdient aan dacht om de volgende redenen: le. de overgang van Ambachtsschool tot werkplaats is geleidelijker, omdat de jon gen nog eenigen tijd leerling blijft, doch hu in het bedrijf; het bedrijf en de werkplaats worden meer dan tot dusver in de vakopleiding ingeschakeld; 3e. Bij het voortgezette Avondarnbachts- onderwijs kan geheel rekening worden ge- met de behoeften der leerlingen, wat bij de dagschoolopleiding niet altijd mogelijk is. Eevaring ts op geen enkele school te lee ren deze moet de jeugdige werknemer in rwf 0Pdoen. jrtpoj een leerlingenopleiding volgens een Jvv den patroon met de ouders, ten over- v?n het schoolbestuur gesloten leer overeenkomst, wordt door alle partijen erkend, dat de opgeleide leerling is en nog twee jaar leerling blijft. Zijn positie onder scheidt zich van die der anderen in het bedrijf werkzaam zijnde jongelieden, die in hoofdzaak als jonge werknemers be schouwd moeten worden. Het inschakeiein van het bedrijfsleven in het vakopleidingsproces Is van groote be- teekenis voor de doeltreffendheid van de vakopleiding, omdat de Jongen, wat zijn opleiding betreft, na het verlaten der Am bachtsschool nog 2 jaren in het bedrijf ver der opgeleid wordt door of vanwege zijn patroon of directie en daarbij onder toe zicht van het bestuur der Ambachtsschool blijft. De patroon heeft daarbij verplichtin gen op zich te nemen en zal in dit geval veel meer belangstelling hebben voor een goede vorming van den jongen dan voor jongens, die als werknemers volgens ar beidscontract in dienst genomen zijn. De jongen zal in zijn patroon niet ln de eerste plaats zijn werkgever, doch wel zijn leer meester zien en weten, dat het zijn plicht is zooveel mogelijk te leeren en ervaring op te doen. Zijn patroon zal hem daarbij in alle opzichten behulpzaam willen zijn. Zooals reeds vermeld, is het volgen van de lessen aan de Vakavondschool, verbon den aan de Ambachtsschool, voor den onder leercontract gestelden jongen ver plicht. De door hem ln het bedrijf opgedane practische ontwikkeling moet gesteund wor den door een verdere schoolsche vorming. Aan de Avondschool zullen de leerlingen verder geoefend kunnen worden in die practische werkzaamheden, waartoe over dag het bedrijf geen gelegenheid biedt, ter wijl zij zich in de avonduren tevens ver der kunnen oefenen in het lezen en maken van teekeningen, voornamelijk betrekking hebben op den overdag ln het bedrijf te verrichten practischen arbeid. Boveniden kan nog een avond per week besteed worden aan onderwijs in vaktheo rie, geheel in verband met het gekozen ambacht of vak. Voor een leerlingstelsel, dat aan de wette lijke bepalingen voldoet, kan onder be paalde voorwaarden aan rechtspersoonlijk heid bezittende instellingen en vereenigln- gen voor dit doel rijkssubsidie worden ver leend. Bij de alhier voorgenomen regeling zullen de ouders van een door een Ambachtsschool met 2-jarigen cursus gediplomeerden oud leerling. met een patroon of fabrieksdirec- tie ten overstaan van het Bestuur der Am bachtsschool een leerovereenkomst voor den duur van ten hoogste 2 jaar kunnen aan gaan. Deze overeenkomst mag alleen worden aangegaan met patroons of directies, wier bedrijf van zoodanigen aard en omvang is. dat een behoorlijke praktische opleiding in het gekozen ambacht, vak of beroep aldaar mogelijk is. Het ligt voor de hand, dat vele voorbe reidingen getroffen zijn en nog moeten worden, om tot de inrichting van het leer lingstelsel voor Leiden en omgeving te ko men, en ook wanneer dit stelsel blijkt le vensvatbaarheid te hebben, zal er voortdu rend controle en toezicht moeten zijn. Het bestuur heeft daarom gemeend den directeur der Ambachtsschool, den heer Kuyntjes te moeten verzoeken de functie van controleur te willen vervullen. Deze heeft zich hiertoe bereid verklaard en de Minister heeft hierop inmiddels Zijne goedkeuring verleend. Nadere toelichting door den directeur. De directeur der Ambachtsschool, de heer G. E. E. Kuijntjes. gaf hierop een nadere toelichting, waarbij hij allereerst de om zetting van den 3-jarigen cursus in een 2-jarigen besprak. Het ligt voor de hand, zoo zelde de heer Kuyntjes. dat in een twee-jarigen cursus aan de leerlingen niet zooveel geleerd kan worden als in een drie-jarige. Verkorting van den cursusduur heeft vanzelfsprekend belangrijke vermindering van den omvang van het onderwijs tengevolge. Het derde De Stavangerroute voor den sterrit naar Monte Carlo blijkt dit Jaar buitengewoon zwaar te zijn. Van de acht equipes, welke gisteravond laat uit Stavanger zijn vertrok ken. heeft slechts één team de eerste con trole. het op 294 K.M. verdeT gelegen Kristiansund op tijd kunnen bereiken. Dit team was de Nederlandsche equipe B. J. T. van der Hoek en K. Ton met Ford, die overgelukkig met dit resultaat hun papie ren te Kristiansund lieten afteckenen. Helaas is het met de tweede Neder landsche ploeg, welke uit Stavanger vertrok, minder goed afgeloopen. De equipe H. A. PolakA. van Hall en een medepassagier, met Ford, heeft op 60 K.M. vóór Kristiansund een ongeval ge had, dat nog goed is afgeloopen. doch waardoor onze landgenooten van ver dere deelneming werden uitgeschakeld. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak geraakte de wagen bij het plaatsje Mandal plotseling van den weg af. De auto maakte een val van 6 meter en werd zwaar beschadigd. Gelukkig ble ven de drie inzittenden ongedeerd, doch de equipe was door dit ongeval uitge schakeld. Dezer dagen maakten wij reeds melding van een proefrit, die Van der Hoek en Ton op het traject StavangerKristiansund maakten, waarbij de wegen zoo spiegelglad bleken te zijn, dat men onmogelijk het ge middelde van 40 K.M. had kunnen halen. In de laatste etmalen ls daar nog versche sneeuw bijgekomen, zoodat de Stavanger- rijders in den afgeloopen nacht voor bijna onoverkomelijke moeilijkheden kwamen te staan. Het pleit voor de rijkunde van Van der Hoek en Ton, dat zij in deze omstan digheden tooh nog op tijd aan de controle te Kristiansund zijn aangekomen, waar men groote bewondering toonde voor de prestaties onzer landgenooten. De andere deelnemende equipes kwamen te laat en liepen strafpunten op. Twee damesteams bevonden zich hierbij, nl. mevr. Greta Mo- lander (Noorwegen) met D.K.W.. de Win nares van den damesprijs in 1937. en mevr. E M. Wisdom (Engeland )met Vauxhall. ook al in de kleine klasse. Van der Hoek—Tbn bevinden zich thans op weg naar CXslo. Tallinnrijders op tijd. De Tallinnroute bleek minder zwaar te zijn dan Bakker Schut c.s. gisteravond in de Estlandsche hoofdstad wel dachten. (Men zie elders in dit Blad). Verschillende berichten, welke mede door bemiddeling van de Koninklijke Nederlandsche Automo biel Club uit Riga bij ons binnenkwamen, maakten er melding van, dat alle 17 deel nemers op tijd de controle aldaar waren gepasseerd. De controle ging open om 6.50 uur in den morgen, doch reeds om 2.30 vannacht kwamen Bakker Schut en Nor- tier zich te Riga melden. Over de etappe Tallinn-Riga van 440 K.M. hadden onze landgenooten. met Ford rijdend. 7 uur ge daan, d.w.z. zij bereikten op dit toch niet gemakkelijke traject een genjiddelde van meer dan 60 K.M. Natuurlijk waren Bakker Schut en Nortier de eersten in de Letland- sche hoofdstad. Van de andere deelnemers uit Ne derland verrichtte de equipe Stemer- dink-Keizer met Ford junior een uit stekende prestatie. Zij arriveerden een uur later dan „Bud" te Riga en kwa men dus nog boven het gemiddelde van 50 K.M. uit. Overigens meldden zij zich als vijfde aan de controle te Riga. Na hen volgden C. Kruit en A. C. van Kampen met Fiat (kleine klasse). Een uur voor de openstelling der con trole reden zij de Letlandsche hoofd stad binnen. Ongeveer tegelijkertijd kwam de Ne derlandsche damesequipe jkvr. A. van Vredenburch en mej. C. A. van Stockum met Ford zich aan de con trole melden. De volgende etappe van de Tallinn- rijders voert hen van Riga naar Kau nas over 320 K.M. VÓÓR ALLES: BLIJFT THUIS! Morgenavond tusschen half- negen en half elf dient ge heel Zuid-Hoiland vanuit de lucht onzichtbaar te zijn. In verband daarmede zijn tal van gedragsregels voor geschreven, welke in het kort hierop neerkomen: I. Blijft, indien eenigszins mogelijk, thuis en zorgt, dat Uw woning, winkel, kantoor of fabriek, NAAR GEEN EN KELE RICHTING licht uit straalt. II. Indien het onmogelijk is om aan de sub I uitge sproken wenschelijkheid te voldoen, zorgt er dan voor: VOETGANGERS: dat ge zorgvuldig den rijweg ver mijdt; WIELRIJDERS: dat ge stipt rechts houdt en Uw rijwiel geheel onverlicht is; AUTOMOBILISTEN EN MOTORRIJDERS: dat ge niet parkeert op wegen voor doorgaand verkeer en dat ge uitsluitend met AFGE SCHERMDE stadslichten en dito roode achterlichten rijdt (de lichtspleet mag hoog stens 5 c.M. breed en 1 c.M. hoog zijn). SCHIPPERSdat Uw boord - verlichting gedoofd is en Uw schip tijdig voor anker of gemeerd ligt. ALLE WEGGEBRUIKERS vermijdt zooveel mogelijk geluids- of lichtsignalen en vooralweest voorzichtig leerjaar was het meest productieve en dus het belangrijkste leerjaar. In de beide daar aan voorafgaande leerjaren werden de leer lingen elementair voorbereid waarna hun in het derde leerjaar het technisch kennen en kunnen bijgebracht moest worden, het geen zli bii hun intrede ln het bedrijfs leven noodig hebben. Bij de tweejarige opleiding wellicht is hier beter te spreken van vooropleiding kunnen aan de leerlingen slechts geleerd worden de eenvoudige bewerkingen van de voornaamste materialen en hun eenige doch zeker niet voldoende vakkennis bijgebracht worden, benevens wat eenvou dige wis- en natuurkundige begrippen en eenige vaardigheid in het leeren en maken van werkteekeningen. Het ligt voor de hand. dat het bestuur van onze school eens heeft nagegaan, op welke wijze plaatselijk de nadeelen van de vermindering van de kwaliteit van het Ambachtsonderwijs tot een minimum be perkt zouden kunnen worden. Hierbij kwam het tiestuur tot de conclusie, dat de vak opleiding voor de leerlingen in geen geval na het verlaten van de Ambachtsschool mocht eindigen. Zooals de voorzitter reeds mededeelde is het bestuur gekomen tot nazorg in den vorm van een leerlingenopleiding in het bedrijf Spr. stelt zich de werkwijze van deze leerllngopleiding als volgt voor; Op 1 April a.s. verlaten plm. 180 leerlin gen de school met een eindgetuigschrift van den tweejarigen cursus. De ouders of spr.. zoeken voor de jongens een patroon. Besprekingen kunnen dan gevoerd wor den of bepaalde iongens met een leerover eenkomst in een bedrijf kunnen worden geplaatst. Ongetwijfeld zal zoo een aantal leerover eenkomsten tot stand komen. Deze geven én voor de leerlingen èn voor de patroons bepaalde verplichtingen. Spr. wijst er echter op, dat de leerling normaal in het bedrijf wordt opgenomen en geheel denzelfden arbeid moet verrichten, al ware hij een gewone werknemer. Hij maakt dus in de werkplaats of op het werk geen verschil met de anderen van zijn leeftijd. Volgens de met zijn ouders aangegane leerovereenkomst is hij in de eerste plaats verplicht zijn patroon of diens vervanger trouw te zijn, terwijl hii zijn patroon ge hoorzaamheid en eerbied verschuldigd is. De leerling moet het hem opgedragen werk met liver, stiptheid en toewijding uitvoeren Verder is de leerllne verplicht het on derwijs aan de avondschool trouw te volgen. De patroon neemt volgens de leerover eenkomst op zich de leerling de grondsla gen van het vak te leeren. waarbij hij tevens op het zedelijk gedrag toeziet. Ook stelt de patroon den leerling in de gelegenheid een avondschool fe bezoeken. De leerling ontvangt bij het begin van zlin opleiding in het bedrijf een werkboekje, waarin hii van week tot week aanteekenin- gen houdt van de door hem verrichte BINNENLAND. De 80ste verjaardag van dén Duitschen ex-keizer. (3e Blad). Werkloosheid weer gestegen. (4e Blad). De rallye Monte Carlo begonnen. (Sport, 3e en le Blad). Twee dooden bij auto-ongeluk te Uden- hout. (Gemengd, 4e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Prijshoudende stem ming - Geringe koersverschillen - Ame rika hooger - Beleggingsmarkt stil - Fransche fondsen aangeboden. BUITENLAND. De Spaansche kwestie in de Fransche Ka mer. (4e Blad en Buitenland, le Blad). Ciano op weg naar Zuid-Slavië. (Buiten land, le Blad). De bomaanslagen in Engeland. (Buiten land, le Blad). De bedreiging van Barcelona. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor dc kuststrook: Iets kouder Geen regen van beteekenis. Ge deeltelijk bewolkt, matige, tijde lijk krachtige Zuidelijke wind. Voor het binnenland: Kouder des nachts, overdag iets kouder. Geen regen van beteekenis, ge deeltelijk bewolkt, matige, tijde lijk zwakke Zuidelijke wind. Stormwaarschuwizigsdienst Geseind aan alle posten „Atten- tiesein neerhalen". werkzaamheden, waar mogelijk toegelicht met een eenvoudige schets. Aan het einde van elke week teekent de patroon of de door hem hiertoe aangewezen vervanger het boekje af. waarna dit boekje op be paalde tijdstippen ook door den contro leur voor gezien wordt afgeteekend Wanneer de leerling een jaar bij den patroon werkt, wordt gelegenheid gegeven voor een bekwaamheids-onderzoek. Hier voor wordt een proefwerkstuk vervaardigd, hetwelk door een door den Minister in te stellen commissie wordt onderzocht. Is de leerling 2 jaren volgens deze leer overeenkomst bii den patroon, dan kan hem na gehouden onderzoek een getuig schrift worden uitgereikt. Wanneer een patroon een of meerdere leerlingen volgens dit stelsel zal aannemen, dan kan hij den jongen eerst tot een maximum tijd van 3 maanden op proef houden. De bedoeling van den proeftijd is. het mogelijk te maken de overeenkomst reeds in den beginne te doen eindigen, wanneer een der partijen dit gewenscht of noodig acht. De proeftijd maakt deel uit van den leertijd. De minister van O., K. en W„ heeft de vergoeding, welke aan de patroons wordt toegekend voor eiken leerling, dien zij in opleiding nemen, vastgesteld op f. 45.gedurende het eerste en f. 36.gedurende het tweede leerjaar. Na deze uiteenzettingen was er gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan door verscheidene aanwezigen gebruik werd gemaakt. Hierbij bleek o m. dat met dit systeem in Dsn Haag en Delft gunstige resultaten zijn bereikt. Het ligt in de bedoeling, dat de aldus in opleiding zijnde jongelui wel een vergoe ding ontvangen voor hun arbeid, terwijl zij

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1