Ons Kort Verhaal LEIDSCH DAGBLAD - Derde Biati Dinsdag 17 januari 1939 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Vertrouwen GEMENGD NIEUWS De aanvaring van Hr. Ms. „Tromp" te Lissabon Hevige brand aan boulevard Favauge te Zandvoort Kindje door zijn vader doodgeslagen Voorbereidend hooger onderwijs en algemeen vormend M.O. DE SCHADE SCHIJNT MEE TE VALLEN. Over de aanvaring van Hr Ms. Tromp en het Duitsche stoomschip Orinico in de haven van Lissabon, vernemen wij nog het volgende: De ..Tromp" zal morgen te Lissabon in het dok gaan voor het herstellen van de bij de botsing opgeloonen schade. De werk zaamheden zullen vijf dagen in beslag nemen. Commandant Doorman weigerde eenige inlichting te verstrekken. De averij schijnt evenwel minder belangrijk dan aanvankelijk werd geloofd. Deze indruk wordt, bevestigd door het feit, dat de „Tromp" eerst moTgen zal dokken, teneinde de ontvangst aan boord, welke op vanmid dag was beDaald. te laten doorgaan. De grootst» schade schijnt te bestaan ln een deuk in den romn op twaalf meter van den achtersteven. Deze deuk. welke ter hoogte van de waterlijn ligt heeft een lengte van één meter en een diepte van zes tot acht centimeter. Op het oogenbllk dat het orreeval ge beurde, vertrok de ..Orinoco", die slechts enkele meters van de ..Tromp" was ge meerd. op normale wijze met een haven loods van Lissabon aan boord. Twee sleep- booten begonnen de ..Orinoco" van de kade wee te sleepen, toen de vliegende storm, welke een ongemeene hevigheid had, het stoomschip tegen de „Tromp" drukte. Ondanks hun pogingen om een bot3ing te voorkomen, werden de sleep- booten door de „Orinoco", waarop de wind hevig vat had. letterlijk meegesleurd. Aan boord van het Duitsche schip werd on middellijk „volle kracht achteruit" gege ven. doch de storm won den strijd en de ..Orinoco" botste tegen de „Tromp", die met het oog op den storm stevig lag vastge maakt. De flottieljelelder werd met kracht tegen het remmlngwerk langs de kade, dat uit zware houten deelen en touwwerk be staat. gedrukt, zoodat de schok van het zware schip toch werd opgevangen. De vertegenwoordiger van de Hamburg Amerika-Lün, aan welke maatschappij de „Orinoco" behoort, heeft zich naar de „Tromp" begeven, waar hij kolonel Door man een telegram van den gezagvoerder van de „Orinoco" waarin deze zijn leed wezen over het voorgevallene betuigt, ter hand stelde. EEN BRANDWACHT GEWOND. Vannacht te omstreeks half vier is een zware brand uitgebroken ln villa Thallata, eigendom van den heer G. W. van Toom- bergen. gelegen aan den boulevard Favauge te Zandvoort. De inzittenden van een auto bemerkten van de Zandvoortsche laan uit een feilen vuurgloed en waarschuwden brandweer en politie. Het vuur had zich inmiddels mede gedeeld aan de belendende villa, welke eveneens eigendom is van den heer T. De brandweer concentreerde haar aandacht eerst op dit laatste pand. teneinde verdere uitbreiding van den brand tegen te gaan. Ben gedeelte van het dak en een kamer werden verwoest. Inmiddels trachtte de brandweer van den rand van het dak van Thallata het vuur te bedwingen. Drie brandweerlieden stonden op het dak en vroegen bluschwater. Ten gevolge van den grooten druk ontglipte hun de slang, waarbij zfl het evenwicht verloren. De 22-jarige J. v. d Bos zoon van den opperbrandmeester. viel van het dak en kwam op een houten rolluik terecht, dat in de doorgang tusschen de perceelen 41 en 42 lag en juist even tevoren naar beneden wa; gegooid. Bewusteloos werd de man villa „Dolly en Eveline" binnengebracht. De dokters Van Tichelaar en Van Fraassen constateerden een zware hersenschudding Tegen zes uur was men den brand ein delijk meester. Er was met zes slangen ge werkt. De oorzaak van den brand is onbe kend. De *chade bedraagt omstreeks 6000 gulden. De heer Van Toombergen is ver zekerd. MOTORSCHIP TIJDENS DEN STORM VAN ZIJN KABELS LOSGESLAGEN. Schipper om het leven gekomen. Tijdens den krachttgen storm welke gis teravond omstreeks tien uur woedde, is te Bresken- het 89 ton groot© motorschip „Aart Willemina" uit Pernis van schipper van Wijngaarden uit Giessendam van zijn kabels losgeslagen en op drift gegaan. De boot was geladen met pakken stroo. De schipper begaf zich onmiddellijk naar het voorschip om een draad bii te zetten, ter wijl zijn zoon zich naar de machinekamer begaf om den motor op gang te brengen. Toen de zoon weer boven kwam en zijn vader toeriep, dat hij klaar was, kreeg hij geen antwoord. Hij begaf zich naar het voorschip en zag zijn vader in het water liggen. De jongeman haalde zijn vader direct uit het water, doch deze gaf geen teeken van leven meer. Op zijn hulpgeroep kwamen een schipper en diens zoon per roeiboot naderbij. Toen zij zagen wat er gebuild was, hebben zij onmiddellijk hulp gehaald.' Een geneesheer was spoedig ter plaatse. Hij kon echter slechts den dood constateeren Het slachtoffer had beide polsen gebroken. Het ongeluk is gebeurd, doordat de lading van de boot begon te werken, waardoor het schip slagzij maakte en de schipper overboord sloeg. Gisteravond kreeg de politie te Den Helder van den gemeente-arts- de mede- deeling. dat zich in het gezin van de fa milie Z. ln de Eerste Wilhelmlnadwars- straat een huiselijk drama had afgespeeld, dat zich als volgt heeft toegedragen. Toen het gezin, bestaande uit vader, moeder, een kind van bijna twee jaar en een jongetje van drie maanden, zich ter ruste had begeven en de baby be gon te schreeuwen, wilde Z. het kind tot zwijgen brengen door het een pak slaag te geven. Het kind bleef huilen, waarop Z. in woede ontstak en het kind zoodanig sloeg, dat het stil werd. Het kind bleek echter te zijn overleden. Tegen elf uur waarschuwde de vader den gemeente-arts. die den dood van de baby constateerde. De ouders dischten echter een zoo fan tastisch verhaal omtrent de doodsoorzaak op. dat de dokter het vermoeden kreeg, dat hier een ernstig misdrijf was gepleegd. Dit vermoeden werd des te sterker, toen de dokter het lichaampje onderzocht. Hij waarschuwde terstond het hoofd bureau van politie, waarop de commissaris van politie, in gezelschap van den inspec* teur en eenige rechercheurs een onderzoek instelde. Dit had tot resultaat, dat de man werd gearresteerd. Hij werd nader aan den tand gevoeld en het gelukte de politie na eenige uren den man tot een bekentenis te brengen. Hij is daarop ln verzekerde be waring gesteld. De ernst van het drama schijnt niet erg tot hem te zUn doorgedrongen, daar hij zich vrij onverschillig toont. Z. staat als zeer driftig bekend. Zijn. vrouw zag zijn drift buien steeds met grooten angst tegemoet. OP EEN ON VERLICHTEN WAGEN GEREDEN. Voerman ernstig gewond. Gisteravond om kwart over vijf is een vierwielige vrachtauto uit Warmenhuizen, welke een geregelden dienst op Antwerpen onderhoudt, onder Zevenbergsche hoek op een met een paard bespannen melkwagen, welke geen achterlicht voerde, gereden. De bestuurder van de vrachtauto moest zijn lichten dempen voor een tegenligger en zag daardoor het onverlichte voertuig niet Met onverminderde vaart van naar schatting 60 K.M. vloog de auto op den wagen in. De voerman werd van den wagen geslingerd en bleef met zware inwendige kneuzingen, op den weg liggen. Bij omwonenden werd hij binnengedragen. Het paard bekwam zware wonden en de melkwagen werd ge heel vernield. De vrachtauto, welke aan de voorzijde werd beschadigd, heeft zijn reis niet kunnen voortzetten. BUITENLANDSCH GEMENGD. TREILER MET ALLE OPVARENDEN VERGAAN. Voor de kust van Aberdeenshire (Schot land) is een treller vergaan en de negen of tien man, die zich aan boord bevonden, zijn allen verdronken. NA DE AANVARING IN HET KANAAL. Italiaansch s.s. „Monte Santo" in beslag genomen. Het Italiaansche s.s. „Monte Santo", dat ondag in het Kanaal in aanvaring is ge feest met het Engelsche s.s. „Conifer", waarbij het laatste schip gezonken is, is op verzoek van de reederlj van de „Conifer" ter reede van Vllssingen in beslag geno men. De Londensehe reederij verlangt een garantie van f. 180.000. De „Monte Santo" zal waarschijnlijk Vllssingen worden bin nengebracht en niet eerder kunnen ver trekken dan nadat de gestelde cauta zal zijn gestort. MANUFACTllRENM AG AZIJN TE ENKHUIZEN UITGEBRAND. Vanmorgen om half negen is een felle uitslaande brand uitgebroken ln het ma- nufacturenmagazijn van de firma Kouwen- hovenGoos ln de Westerstraat te Enk huizen. In een oogwenk brandde het geheele pand als een fakkel, zoodat de heer en mevrouw Kouwenhover. en hun twee kinderen geen gelegenheid meer hadden op de gewone wijze het pand te verlaten. Langs een lad der werden zij in veiligheid gebracht en nauwelijks waren zij beneden of de vlam men sloegen reeds naar buiten. De brandweer bond met zeven stralen den strijd tegen het vuur aan en slaagde er na ongeveer een uur in de vlammen te bedwingen. De brand ls ontstaan, doordat kolen uit een juist aangemaakte kachel in de woonkamer vielen. Het perceel is geheel uitgebrand. De aangrenzende huizen, een boekhandel en een banketbakkerij kregen zeer veel water schade. e eigenaren der drie panden zijn verze- De eigenaren der drie panden zijn ver zekerd. BANDIETEN PLUNDEREN EEN DORP. Een troep bandieten heeft het dorp Cuet- zalan ln het Noorden van den Mexicaan- schen staat Puebla aangevallen. Na een gevecht van een uur dwongen zij de bevol king te vluchten. Het dorp werd in brand gestoken en door de bandieten geplunderd, terwijl verscheidene inwoners vermoord werden. ARGENTUNSCHE PROVINCIE DOOR STORM GETEISTERD. Een hevige storm gepaard gaande met wolkbreuken, heeft in de geheele provincie Cordoba (Argentinië) overstroomingen ver oorzaakt, waardoor het weg- en spoor verkeer ls onderbroken. Tengevolge van den was van de Colorado nabij Santiago Estero is een goederentrein in de rivier gevallen De stokers en twaalf spoorwegarbeiders zijn verdronken. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Gisteravond om zes uur is de ongeveer 40-jarige wielrijder J. Aarts bij het over steken van het kruispunt rijksweg-Dorps straat te Pey door een personenauto uit Roermond aangereden. De auto reed na de aanrijding nog vijftig meter door. Het gevolg was. dat een achter dezen wagen rijdende auto het slachtoffer, dat tegen den grond was gevallen, niet bemerkte en over den ongelukkige heen reed. A. was toen op slag dood. Een nieuwe regeling bij den Raad van State OOK HET MONTESSORI-ONDERWTJS WORDT HIERIN OPGENOMEN. Naar wij vernemen heeft de minister van onderwijs een wetsontwerp bij den Raad van State aanhangig gemaakt, waarin het. voorbereidend hooger onderwijs nader wordt geregeld. In dit verband vernemen we voorts, dat daarin ook aan het Montessori-onderwijs in principe onder zekere voorwaarden het recht van eigen eindexamen zal worden verleend. Deze voorwaarden zullen bij Kon. Besluit moeten worden vastgesteld en zul len om. omschrijven wat van deze scholen geëischt zal worden als compensatie van de waarborgen, welke thans zijn vastgesteld voor het klassikaal onderwijs. REGEN MAAKT EEN EINDE AAN DE BOSCHBKANDEN. A-v fle bo-rbbr.md-n die Australië de laatcte weken zco geteisterd hebben, zal thans spoedig een einde komen. Gistere» heeft het nameiyk den geheelen dag ge regend. en er zijn geen teekenen, dat de regen zal ophouden. Door H. v. d. WEG. Ze trok de voordeur hard achter zich dicht. Dat was de vierde maal dien mor gen, dat ze zich als hulp in de huishouding had aangeboden en afgescheept was met heel beleefde, vriendelijke woorden, die hierop neerkwamen: „U bent te beschaafd, te ontwikkeld, te veel dame. Ik durf het heusch niet met u aan." Wat had ze aan haar studie gehad, nu ze zelfs geen kantoorbaantje kon krijgen, omdat ze niet typen en stenografeeren kon, geen winkelbaantje, omdat ze geen ervaring als verkoopster had? Nu zelfs dienstbodenwerk haar niet werd toever trouwd Twee jaar geleden was ze met Jan Hees ters getrouwd. Ze had hem in Delft leeren kennen, waar hij voor Ingenieur studeer de. Maar zijn goede betrekking, waarop ze hadden durven trouwen, had hij onver wachts verloren door stopzetting der fa briek en hoe hij ook zocht iets an ders had hij nog niet gevonden. Hij zocht nu al vier maanden! „Ik vind wel wat, Bets", had hij na zijn ontslag gezegd. „Natuurlijk vind je wat, jongen", had ze hem bemoedigd „Ik ga morgen dadelijk aan het schrij ven. Aan alle bekenden. Ik heb uitstekende getuigschriften gekregen. Dat is ook wat waard! En de ergste malaise is voorbij. Er komt overal opleving". Hij schreef op alle mogelijke adverten ties. die reizigers of colporteurs, Inspec teurs of agenten vroegen Er kwam zelfs geen antwoord. Als hij 's avonds dood-op thuiskwam, liep hij zijn huls soms een paar maal voorbij, omdat hij niet naar binnen durfde en tegen haar zeggen, dat alles weer tevergeefsch was geweest. In de eer ste weken had ze er niet over gesproken, zelf ook op zoek naar werk te gaan. omdat ze meende hem te steunen door haar over tuiging. dat hijzelf wel slagen zou. Maar tenslotte begon ze er toch over. Hij zei er niets op. „Och. ik vind allicht een baantje als oas- sière of iets dergelijks. Niet al te zwaar. Als ik aanstonds met de kamers en zoo klaar ben. ga ik op de fiets naar de stad en op zoek." Ze zei het luchtig en lachend, om hem haar wanhoop niet te verraden. Maar ook zij zocht tevergeefs. 's Nachts lag ze uren wakker te luisteren naar zijn voetstappen, als hij slapeloos van zorg op en neer liep door het huis. Toch, op een nacht kon ze het niet langer uithouden. Ze ging naar beneden. „Wat kom je doen?" vroeg hij ontstemd. „Toe, Jan, kom toch boven en ga sla pen" i. „Je moet maar kunnen slapen! Ga zelf maar naar bed. kind." „Ii: kan niet slapen, als Jij zoo heen en weer loopt. Dat maakt me nog gek." „Toe. ga nou maar!" Haar medelijdende blik ergerde hem. „Ik weet wel. dat je me maar een sukkel en een prul vindt!" „Geen onzin, Jan!" „Laat me in hemelsnaam alleen, Bets. Toe nou!" Een poosje later kwam hij ook boven. „Niet boos zijn", smeekte hij. „Ik had moeten snappen, dat jij ook radeloos bent." Ze wist werkelijk geen raad meer. Het was immers nog erger dan hij vermoedde? Ze hadden onbekommerd geleefd. Zijn sa laris was opgegaan. En wat soms over was. hadden ze besteed om hun huisje gezelliger te maken. Nu kocht ze al eenige weken op de pof en de leveranciers werden onge duldig. Hij had zijn motor, zij haar tafel zilver verkocht. Het was nog niet genoeg. Eiken dag weer stonden ze met rekeningen en leelijke gezichten aan de deur Het ls zoo vreeselijk. rekeningen aan de deur en geen geld in huis! „Hoeveel hebben we nog?" vroeg hij haar op een avond. Ze telden na. Hun heele bezit. Zes en twintig gulden dertien cent. Dat was alles. Ze keken elkaar zwijgend aan. De klok tikte. Het was doodstil in hulsEr krab belde iets tegen de tuindeuren. Bulten klonk een zacht, klagelijk gejank. Jan deed de deuren open. Een klein hondje stond bibberend in het tuintje. Kroop kwis pelstaartend naar hem toe. Bets bukte zich en nam het beestje op, „Stumperdje!" zei Jan. „Hij schijnt zoo verkleumd en zal wel honger hebben. Is er noj wat in huis?" Ze warmde een restje melk met water en brokkelde er brood in. Het diertje schrokte het gulzig naar binnen. Kroop dan naar de kachel ln de hulskamer en viel bijna meteen in slaap. Jan liep ongedurig de kamer op en neer. „Hoe is het vandaag gegaan, jongen?" „Wat moet ik vertellen? Net als gisteren. Niets dan pech! We zitten aan den grond Bets. Ik weet er nog maar één ding op. Naar Antwerpen of Brussel trekken en ons boeltje hier laten. Dan kunnen ze het ver- koopen. Pak onze kleeren en zoo maar in, dan gaan we morgen vroeg weg." „Neen, Jan, dat gaat niet!" zei ze be slist. „Weet jij iets beters?.... Ofals jij eens naar je moeder terug ging?" „Niet zonder jou. Jan. Ik laat je niet alleen. Ik hoor bij jou!" Hij haalde wanhopig de schouders op En voordat ze gingen slapen, pakten ze de koffers. Wat haar ln handen kwam, stopte ze er in, zonder nadenken.... Ze kon den slaap niet vatten, net zoo min als hij. Voor dag en dauw waren ze op en gekleed. Jan droeg de keffers naai be neden Het was nog stil in de dorpsstraat, toen Bets de deur van hun huis achter zich dichttrok. Ze zouden ruim een half uur te vroeg aan den trein zijn. Opeens greep ze Jan bij zijn arm. „Jan.het hondje!" Och ja." zei hij, den huissleutel te voor schijn halend. „Zet het maar in den tuin:" „En. als het dan op den weg terecht komt, overreden wordt of zoo?" „Kunnen wc het dan niet bij een der bu ren brengen?" „Aan wie? En dan zeker er bij zeggen, dat wij er vandoor gaan?" „Neen. dat gaat ook niet.... Verdrinken zou nog het beste zijn." Het beestje was naar de voordeur komen icopen en Bets had het op haar arm ge nomen. Het duwde zijn kopje vertrouwe lijk tegen haar aan. „Hoe kom Je daarbij, Jan? Voor geen geld van de wereld!" Ze zette het hondje neer en liep naar de keuken. Ze moest tijd winnen. Hem tot andere gedachten zien te brengen." Zeg, Jan, we hebben nog ruim een half uür. Ais ik eens thee zette. We moeten toch wat eten. voor we op reis gaan? Hier heb ik nog brood en een paar eieren." Het hondje, dat bij hen zijn toevlucht had gezocht, had haar een voorbeeld van vertrouwen op de toekomst gegeven, dacht ze. Misschien kon ze Jan weer moed geven, als ze maar tijd had. Ze zette water op en haalde haar koeke- pan te voorschijn. „Zou Je de koffers niet even binnenha len. Jan. Ze staan zoo gek voor de deur." Ze hoorde hoe hij ze ln het portaaltje neergooide. „De bedden zijn nog niet opgemaakt", zei ze gewoontjes. „Kun jij boven niet een beetje opruimen, terwijl ik voor het ont bijt zorg? En kijk meteen eens rond Jan. Misschien hebben we nog wat vergeten, wat we Een kwartier later kwam hij beneden met allerlei kleinigheden. Zijn passerdoos Haar portret. Een toiletstel, dat ze met Kerstmis van hem gekregen had. Hij legde alles bij de koffers en ging weer naar boven. ZIJ wachtte af. Als hij uit zichzelf haar bedoeling niet begreep, dan zou hij ook niet aandurven, wat zij van hem verwacht te. Ze kon het hem echter niet zeggen of vragen. Ditmaal kwam hij met leege handen be neden. „Bets", zei hij met gesmoorde stem, „Zóó kunnen we niet gaan. Onze meubeltjes, ons huis. dat ls toch té veel waard! Dat is onze levensgrondslag.ons fatsoen.... onze eerik weet niet, hoe lk het zeg gen zal. maar. „Ja, dat weet ik", zei ze dankbaar, dat hij haar begrepen had. En ze zag, hoe de wanhoop van zijn gelaat verdween. „We kunnen er zoo maar niet vandoor gaan We moeten het uitvechten. Niet vluchten. Achter de wolken. de zon, Bets! Volhouden, tot de zon ook voor ons gaat schijnen. Anders verwoesten we ons eigen leven I" „We moeten het voor elkaar doen!" zei ze. „Gelukkig, dat jij het nu ook inziet. Maar dat kon lk toch niet tegen je zeggen? Dat moest je zelf uitvinden." Ze hadden eikaars blikken zóó lang ontweken, dat ze moeite hadden, elkander aan te zien. Het hondje sprong kwispelend tegen haar rok ken op. En opeens lag ze in zijn armen Het hondje jankte en blafte van blijdschap. Maar zij wist geen uitdrukking te geven aan wat zij op dit oogenbllk voelde. Ze kon op dat oogenbllk nog slechts aan heel ge wone dingen denken „Kom, Jan, de eieren worden koud", zei ze met huismoederlijke bezorgdheid. Hij liep naar de zitkamer en gooide de luiken wijd open. De ochtendzon scheen stralend naar binnen. Het hondje sprong tegen de tuindeuren op naar het nieuwe licht. (Nadruk verboden). (Auteursrecht voorbehouden). Blijkbaar betreft het hier de voorziening, aangekondigd In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de on- derwijsbegrooting, in zake meer vrijheid bij het middelbaar en voorbereidend hoo ger onderwijs. Deze voorziening is, evenals een regeling van het middelbaar onderwijs voor meisjes, opgenomen ln een ontwerp van wet tot regeling van het voorbereidend hooger en het algemeen vormend middel baar onderwijs, dat bil de indiening van de memorie van antwoord op het punt stond het departement te verlaten. ONDERWIJSCOMMISSIE VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Ter uitvoering van zijn toezegging aan de algemeene vergadering om een commissie te benoemen teneinde te onderzoeken, welke bepalingen van de Lager Onderwijs wet verandering behoeven, opdat de open bare school niet achtersta bij de bijzon dere. heeft het hoofdbestuur van de Vry- zinnig Democratische Bond een commissie benoemd, bestaande uit: voorzitter: mr. L. O .van Dam. Haarlem: leden: me). C. de Daas, Rotterdam; E Geerts Wzn„ Haar lem: dr. W, L. Hendriks, Amsterdam: A. Jaasen, Deventer; E. de Klerk, Den Haag; S. de Vries Szn Den Haag: L. Welling, Groningen; secretaris: mr. L. 6. Röme- llngh, Bloemendaal. Ds. G. J. WISSINK. In den ouderdom van 63 jaar ls te Hil versum overleden ds. G. J. Wisslnk. em. predikant der Geref. Kerken. Gerardus Johannes Wissink werd 2 Juni 1875 geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit theologie zoowel als letteren. In 1906 candidaat geworden aanvaardde hij 9 Dee. van dat jaar te Opeinde-Nijega het predikambt. Deze gemeente verwisselde hij In 1914 met Vorden, om in 1919 naar Velseroord (thaas IJmuiden-Oost) te ver trekken. In 1926 werd de overledene predi kant te Zwammerdam, waar hij is werk zaam geweest tot aan zijn emeritaat, waar toe hij om gezondheidsredenen in 1928 werd gedwongen. Ds. Wisslnk vestigde zich daarop metterwoon te Hilversum, welke kerk hij als ouderling heeft gediend. Tot Dec j.i. was hij ook quaestor van de classis Hilversum. zyn stoffelijk overschot zal a.s. Donder dagmiddag om kwart na 2 uur op de alge meene begraafplaats te Hilversum worden ter ruste gelegd. Ds. W. A. KASTEIN. Morgen viert ds, W. A. Kastein, Ned. Herv. predikant te Graft en de Rijp, zyn zilveren ambtsjubileum. Wessel Adrianus Kastein werd 20 Mei 1886 te Haarlem, waar zijn vader gods dienstonderwijzer der Ned. Herv. Gem. was, geboren. Hij bezocht het gymnasium te Arnhem en studeerde aan de Ryksuniver- sltelt te Utrecht theologie om in 1913 can didaat te worden in Overijssel. 18 Januari 1914 bevestigde ds. J, Deetmar. van Andljk hem te Wervershoof in zijn eerste ge meente. Vandaar vertrok ds. Kastein in 1916 naar Aartswoud. welke standplaats hij in 1919 met Hoogkarspel verwisselde. In 1934 verkreeg de jubilaris eervol ontslag met bevoegdheid van emeritus wegens zijn benoeming tot voorganger van de afd. Kampen van de Ver. van Vrljz. Herv. Slechts kort is hij als zoodanig werkzaam geweest want reeds 27 Oct. 1935 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente sprekende over Col. 3 16, na tevoren te zijn bevestigd door ds. Chr. Boerendonk van Schennerhorn. Tijdens zyn verbiyt te Hoogkarspel was de jubilaris lid van het classicaal bestuur van Hoorn, bestuurslid van do stichting avondlicht te Hoorn, secr. van het kringbestuur der Dioc. ge zinsverpleging in de classis Hoorn en secr. van de afdeeling De Streek van het Ned. Zendelinggenootschap. Thans is hu secundus-lid van het classicaal bestuur van Alkmaar. Ds. Kastein zal morgen in zijn pastorie recipieeren en a.s. Zondagmorgen in het kerkgebouw te de Rijp een gedachtenisrede uitspreken. PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. L|SSP chr. Geref. Kerk: Nam. half acht, ds. J. Kampman van Opperdoes. VOOR WOENSDAG 18 JANUARI. Leiden Vrije Kath. Kerk: Nam. 8.15 uur, dienst. Alphen aan den RUn Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. Jansen van Leiden. Boskoop Chr. Geref. Kerk: Nam. half acht, ds. Kleisen. Katwijk aan Zee Zaal v. Prot. Belangen: Nam. 7 uur, ds. Rutgers. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Nam. half acht. ds. Mulder van Charlois. Rijnsburc Geref. Kerk (Rapenburg): Nam. 7 uur. ds. E. B. Visser van Noordwijk-Blnnen. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Nam. half acht, ds. Heerma van Zeist. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Nam. 7 uur ds. v. d. Linden van Kootwijk. Oud-Geref. Gem.: Nam. 7 uur. ds. v d. Kraats Zoetermccr Ver. tot verbr. der Geref. Waarheid": Nam. 7 uur, ds. Koster van Mont- foort. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Weesp (als hulppred.) W. J Schouten, cand. en hulppred. te Den Haag. Aangenomen: naar Babylonlënbroek en Hiu T. J. de Heer, cand. te de Meern. Bedankt: voor Eemnes-Binnen J. Ronge te Hoog-Blokland. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar O. cn N. Bikltdiik H. de Wit. cand. en hulppred. te Noordwolde. Bedankt: voor Wapenveld P. E. Hoekstra te Zwartebroek. CHR. GEREF. KERK. Tweetal te Dokkum I. de Bruijne te Sassen heim en W. Ramaker te Kampen. EVANG. LUTH. KERK. Viertal te Edam C. J. Munter, prop, te Koe, G. Fafló. ld te Vlissingcn, C. F. R. Stcgenga. id te Amsterdam en Joh. A. Stellwag, id. tc Utrecht. BAPT. GEMEENTEN. Beroepen: te 's Gravenhage Jac. de Jong t® Stavoren. Bedankt: voor Almelo J. B. de Neef te 's Gra venhage. ,T. t 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10