OPRUIMING BEKENDMAKING RljKSVERKEERSÏNSPECIiE LEIDSCN DAS3LAD - Tweede Biad Maandag 16 Januari 1939 WERKTUIGMACH. De openstelling van het nieuwe Raadhuis HEER maand - BEKENDMAKING Naar wij vernemen zijn de werkzaam heden aan het nieuwe Raadhuis thans zoo ver gevorderd dat de openstelling en in gebruikneming daarvan einde Februari of in de eerste helft van Maart a-s. verwacht mogen worden. Uitvoering „Arti et Religioni". De Chr. Muziekver. „Arti et Religioni" herdacht in de kerkzaal der Martha- Stichting haar jaarlijksche uitvoering en tevens haar 30-jarig bestaan. De voorzitter de heer Borst releveerde de verschillende feiten vanaf het 25-jarig be staan af. deed een beroep op den steun der burgerij en dankte den dirigent den heer Smolders uit Leiden voor al hetgeen deze in deze jaren voor Arti heeft gedaan, zulks onder aanbieding van een schilderij in lijst, waarvoor de heer Smolders dank bracht. Deze wees tevens op de groote opvoedkun dige waarde der muziek. Na de uitvoering van een keurig pro gramma, waarbij zeer goede muziek ten gehoore werd gebracht, dankte tenslotte de heer W. Verduijn den dirigent en de ver- eeniging en feliciteerde deze tevens met het 30-jarig jubileum. De Chr. Ambtenarenvereeniging her dacht in Concordia haar 12-jarig bestaan. Als spreker trad op de heer Groote uit Den Haag. die een propagonda-rede hield. Het geheel werd afgewisseld met zang en orgelsoli. een wedstrijd en andere varia. Een en ander had een geanimeerd verloop. BOSKOOP. Jaarvergadering van den C. B. T. B. De afd. Boskoop van den Chr. Bocren- en Tuindersbond hield in het gebouw der Chr bewaarschool haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer D. Veerman Jr. opende, waarna het jaarverslag van den secretaris, den heer Jac. van Wengerden onder dank werd vastgesteld. Uit het Jaar verslag stippen wij aan. dat de toestand in het boomkweekersbedrijf in 1938 verre van rooskleurig is geweest. De lage prijzen van het product, alsmede de schade die veroor zaakt is door de late nachtvorsten in Mei. de storm in Juni en de zeer strenge vorst periode in December j.l. hebben mede hun stempel op het bedrijf gezet. Voorts, zoo zegt het verslag verder was het jaar 1938 voor de organisatie niet ongunstig te noe men. daar het ledental zich uitbreidde van 146 tot 178. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat de kas sloot met een klein batig saldo. De aftr. bestuursle den werden met groote meerderheid van stemmen herkozen. Na beantwoording van verschillende vragen sloot de heer J. Ramp Gzn., deze geanimeerde vergadering. Ter gelegenheid van zijn 60sten ver jaardag mocht ds. D. Jacobs, predikant der Ned. Herv. gemeente zeer vele blijken van belangstelling ontvangen, zoowel van den kerkeraad als van vereenigingen en tal rijke belangstellenden. De verkoop van Kinderzegeis in onze gemeente, waaraan voor het eerst eenïge bestellers der posterijen vrijwillig mede werkten, heeft opgebracht f. 433.66. Hier onder is begrepen de opbrengst van Kerst kaarten ten bedrage van f. 35.84. J. van Soest en H. van Elswijk; Alberdina Cornelia d. van C. Groen en T. Meirik. Overleden: Cornelia Fillikes 79 jaar, gehuwd met C. Windhorst; Jacobus Johannes Opdam. 65 jaar. gehuwd met C. W. Montagne. Ondrtrouw: J. J. van Leeuwen. 23 jaar en J. M. van Wieringen 21 laar: Th. J. Louwers. 29 jaar en C. J. Gouwesluis. 27 Jaar. Jaarverg. Chr. Hist. Kiesvereeniging. De Chr. Hist. Kiesvereeniging hield in „Het Oude Raadhuis" haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter, den heer C. A. van Dam, die met een toepasselijk woord opende. Daarna werden verslagen van secretaris en penningmeester uitgebracht. Het bleek, dat de financieele toestand vooruitgaan de is. Als nieuwe leden der kas commissie werden benoemd de heeren A. van den Bosch en Joh Wezelenburg. waarna bij de bestuursverkiezing de aftredende leden, de heeren A. van der Lelie, P. Plomp en A. J. de Witte met bijna alg. st. herkozen wer den. Op de groslijst voor Prov. Staten werd als no. 1 op de lijst de heer W. Ver schoor geplaatst: als no. 2 de heer Jac. Wilbrink en als no. 3 de heer A. E. Stijkel, voor welke laatste een aanbevelend schrij ven was ingekomen uit Boskoop. Tot afgevaardigden naar de groote ver gadering voor de officieele opstelling der groslijst werden aangezocht de heeren C. A. "an Dam. M. Jansen en Joh. Wezelenburg en als plaatsvervangers de heeren A. v. d. Lelie. A. J. de Witte en Jac. Kroon. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid naar voren gebracht om wat drukker te vergaderen, hetgeen werd toegezegd. In de volgende vergadering zal de heer A. J. de Witte spreken en zal zoo mogelijk, de groslijst, voor de gemeenteraadsverkie zingen worden vastgesteld. De voorzitter der Chr. Hist. Jongeren- <>Toep de heer M Jansen deelde mede, dat deze groep op 22 Febr. het 5-jarig be staan hoop te vieren. Ds Kiehl, eere-voorzitter der kiesvereeni ging sloot deze geanimeerde vergadering met dankgebed. HAZERSWOUDE. Burgerlijke Stand- Geboren: Pieternella Anna d. van P. Boer en L. C. Koster; Helmich Willem z. van H. W. Heutink en J. E. Dunsbergen; Jan z. van G. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Het vraagstuk van den arbeid. De Ring „Alphen en Omstreken" van het Ned Jongelings Verbond vergaderde in de koorzaal der Ned. Herv. Kerk onder voor zitterschap van den heer L. C. v. d. Vliet. De heer R. Chr. Schellingerhout van de afd. Koudekerk a. d. Rijn hield een Bijbel inleiding over Gal. 1 vers 2124. Na dat spr. een historisch overzicht had gegeven over het ontstaan van Galatië, behandel de hij de beschuldigingen, die tegen Paulus gericht waren, als zou zijn evangelie on genoegzaam ter zaligheld zijn, waartegen ■de Joodsch-Christelijke leeraren de wet stelden. Paulus is daar scherp tegen Inge gaan, door zijn apostelschap te handhaven. Spr. wees de jongeren op de kracht van het geloof. De heer G. Verschoor uit Sassenhelm behandelde het onderwerp „Het vraagstuk van den arbeid", die dit vraagstuk zoowel van de sociale als van de geestelijke zijde bezag. Breedvoerig zette spr. het ontstaan van den arbeid uiteen. God werkte om de men schen reeds vanuit het paradijs op te voe ren tot hun eeuwige bestemming, doch daartusschen kwam de zonde, die de men- schen van God aftrok. Zij verborgen zich. Toen heeft God gedacht aan den mensch en gewerkt door Christus en ook Christus heeft gewerkt voor het heil van den mensch Zoo God niet werkte, zou er ook geen werk op aarde zijn. Daarom is arbeid een zegen, maar van dien zegen is misbruik gemaakt. Spr. toonde dit met vele voorbeelden aan en zeide, dat er nog vele bestaansmogelijk heden zijn door emigratie, ook voor het blanke ras. Een aangename gedachtenwis- seling volgde. De belangstelling was groot. NIEUWVEEN. Loop der bevolking 1938. Op 1 Januari 1938 bedroeg de bevolking 884 mannen en 871 vrouwen, totaal 1755 zielen. Vermeerdering in dit jaar door ge boorte met 21 mannen en 23 vrouwen, totaal 44 zielen. Vermeerdering door vestiging met 140 mannen en 119, totaal 259 zielen. Totale vermeerdering in dit jaar dus 161 mannen en 142 vrouwen, totaal 303 zielen. Vermindering in dit jaar door overlijden met 24 mannen en 23 vrouwen, totaal 47 zielen. Vermindering door vertrek met 62 mannen en 92 vrouwen, totaal 154 zielen. Totala vermindering in dit jaar dus 86 mannen en 115 vrouwen, totaal 201 zielen. Alzoo: voordeelig verschil van mannen 161 min 86 is 75 mannen. Voordeelig verschil van vrouwen 142 min 115 is 27 vrouwen. De bevolking bedraagt dus op 31 Dec. 1938: 959 mannen en 898 vrouwen, totaal 1857 zielen. In totaal een vooruitgang dus van 1857 min. 1755 is 102 zielen. Het aantal gesloten huwelijken bedroeg 18. Vergadering R.K. Volksbond. De R.K. Volksbond vergaderde in een der bovenzalen van hatel Schreuder. Na een inleidend woord van den voorzitter sprak de heer Steinmetz over het door minister Romme voorgestelde wetsontwerp inzake „Kinderbijsiagregeling". De R.K. Staats partij zal zeer zeker trachten tot de in voering van deze wet te komen, aldus spr. Na een drukke gedachtenwisseling volgde sluiting. Vergadering Luchtbescherming. In hotel Schreuder vergaderde onder bui tengewoon groote belangstelling de plaat selijke afd. der Luchtbescherming. Na een inleidend woord van den burgemeester, waarin deze er op wees, dat bij de eerste oefening er nog wel iets haperde, maar dat op 19 Januari alles in orde móét zijn, zeide hij dat de personen, die met de controle be last zijn, een machtiging krijgen nalatigen te bekeuren. Dan gaf de heer J. J. Roovers een uit eenzetting over de gevechtsvliegtuigen en deelde mede. dat Nieuwveen in de 3e klasse der gevarenklasse is gerangschikt. Dit be- teekent het laagste gevarencijfer. Spr. gaf een beschouwing over de gevaren uit de lucht. In den toren der R.K kerk is een uitkijkpost gemaakt, welke direct telefo nisch in verbinding staat met het Raadhuis, vanwaar de orders gegeven worden. De burgemeester dankte den heer Roo vers voor zijn duidelijke lezing. Velen gaven zich als lid der afdeeling op. NOORDEN. Vergadering R.K. Volksbond. De R.K. Volksbond vergaderde in de St. Franciscuszaal. De voorzitter de heer P. de Jong opende en heette in het bijzonder welkom den geestelijk adviseur kapelaan C. Stet. Na een uitvoerige bespreking werd beslo ten een geldsbedrag uit de kas te nemen voor het oprichten van een Lourdes-Comité, om arme zieke menschen in de gelegenheid te stellen daarheen te gaan. Ook zal voor dit doel op den te houden feestavond een collecte worden gehouden. Hierna hield kapelaan C. Stet een lezing over: „De moderne Kerkvervolging". Spr. wilde niet alle maatregelen, die tegen de Kerk werden genomen, bespreken, doch wel over de wijze waarop een kerkvervolging wordt toegepast en hoe men zijn houding moet bepalen. Een Kerkvervolging betee- kent de menschelijke macht stellen tegen over de wet van Christus, dus trachten het werk, door Christus begonnen, te doen mis lukken. Als de Staat de taak der Kerk gaat bemoeilijken, dan spreekt men van kerk vervolging. Men zegt wel eens dat de kerk op eigen terrein moet blijven en dat Zij zich niet mag bemoeien met politiek, enz. Dit is niet Juist. De taak der kerk is. het werk van Christus voort te zetten, op alle ge bied. Spr. schetste voorts Christus als Priester, Hoogepriester, Herder en Koning. Daarna zette hij uiteen de middelen die gebruikt worden om de Kerk van Christus te vervolgen. In den eersten tijd van het Christendom heeft men getracht de kerk te vervolgen, door haar leden te dooden: men denke aan de Martelaren. Men dacht toenals er geen leden meer zijn, is de kerk ook weg. Nu doet men het anders. Men maakt thans gebruik van de pers, van de radio enz., ook legt men beslag op de jeugd. Men tracht den Katholieken in andere lan den alles te verbieden, om zoodoende de menschen te dwingen het geloof te verza ken. Dit gaat dan uit van den Staat. Ook ontneemt men de Kerk de middelen. In Rusland en Mexico worden de kerken ge sloten en wordt verboden de Sacramenten toe te dienen. Pers en radio zijn er op uit afvalligen te maken en men denke aan Duitschland; de Staat verschaft zich het recht de jeugd op te voeden. Wat daar ge beurt is moderne kerkvervolging. Toch zijn daaraan voordeelen verbonden. De men schen worden vuriger, het kerkbezoek wordt beter. Christus heeft zelf gezegd, dat het zoo zou komen: men denke aan Zijn Berg rede. De taak van de Katholieken is, één te blijven op alle gebied. Dat ls ook de wensch van den Paus. Eén zijn. óók op Staatkundig gebied. Daarbij vooral de taak der naasten liefde goed begrijpen. De vervolgden steu nen door gebed, opdat de zwakken gesterkt mogen worden. Naast het gebed offervaar digheid stellen. Voor de vervolgde geloofs- genooten is het een groote troost dat wij hen steunen. Ook moet men er openlijk voor uitkomen het niet met de kerkvervolgers eens te zijn. dus solidair blijven. De voorzitter dankte kapelaan Stet voor zijn uiteenzetting, waarna sluiting volgde. stelling hadden. De landbouwers achtten de voorstellers niet voldoende talrijk om een vertegenwoordiger in den raad te heb ben. Hoogstens zou de tulndersgroep hier voor een plaatsje moeten maken, als de omstandigheden dit toelieten. Dit met het oog op de as. raadsverkiezingen gewich tige voorstel vond zoowel instemming als bestrijding. Na langdurige discussies werd het voorstel met 58—56 st. verworpen. Tot dusver had in de R. K. raadsfractie één landbouwer zitting. Na de rondvraag volgde sluiting. De gevolgen van de strenge vorst. Behalve de schade in den tuinbouw aan gericht, laten zich, nu het ijs overal vrij wel weggedooid is, nog andere schadelijke gevolgen van de vorst zien. Zoo drijven in verschillende slooten groote hoeveelheden doode paling, waaronder exemplaren van een pond en meer. Om niet te spreken van verschillende andere vischsoorten. Op liet bouwland is het vooral het winterko ren dat geleden heeft van de koude. Het in het najaar uitgezaaide koren, dat mooie frischgroene regeltjes op het land had ge vormd. heeft slechts dorre, slapliggende stengeltjes overgehouden. Er is vrijwel nie mand, die niet in een of anderen vorm schade te boeken heeft! Burgerlijke Stand. Geboren: Anna d. van K .van Harten en G de Bruin. Overleden: Cornelia Springlntveld. 42 jaar eentgen. van Jac. Touw. Loop der Bevolking. Gevestigd: Antoinette Theodora Johanna Roberta naar Steenwykerwold. Vertrokken: Johannes Cornells Dobbe naar Uithoorn; Nicolaas Vis naar Bodegraven- Geertje Hubert naar Aalsmeer; Maaike Pieter nella den Dekker naar Lelden: Simon Willem Visser naar Katwijk; Cornells Jan Verboom n. Zuilen; Catharina Maria Welajra naar Ouder- Amstel. TER AAR. De theepot viel om. Door onbekende oorzaak viel in de wo ning van den koopman v. T. een theepot om. waarvan de inhoud helaas een doch tertje van ongeveer anderhalf jaar trof. Het meisje bekwam zware brandwonden en moest, na het verleenen van de eerste hulp. op advies van dr. P. U. naar het Acad. Ziekenhuis te Lelden worden ver voerd. Jaarvergadering der R.K. Kiesvereeniging. De afd. Ter Aar der R.K. Staatspartij vergaderde in het Parochiehuis onder leiding van den heer H. Volgering. Na het jaarverslag van den secretaris, den heer B. Zwirs.w aaruit bleek dat het leden aantal tot 510 was opgeklommen, werd ln de vacture C. Kroft Pzn. gekozen de heer H. Croft Corsz. De voorzitter bracht het aftredende bestuurslid dank voor hetgeen hij voor de vereeniging had gepresteerd. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer P. den Haan, vermeldde een ba tig saldo van f. 15,56. Hierna had de ver kiezing plaats van candldaten voor de Prov. Staten, waartoe werden aangewezen de heeren A. C. Deernberg, P, van Rijn, C. van Veen en Van der Poll. Als afge vaardigde en plaatsvervanger voor de ver gaderingen van de Kamercentrale en de Statenkieskring werden gekozen de hee ren B. Zwirs en L. Hoogervorst. De hoofdschotel voor deze bijeenkomst werd gevormd door een voorstel tot wijzi ging van het tot dusver gevolgde systeem bij het samenstellen van de canaidatenlijst voor gemeenteraadsverkiezingen. Sinds cenigen tijd was een wijziging, waarmede beoogd werd dat de R.K. raadsfractie zou bestaan uit 4 tuinders, 1 middenstander en 1 arbeider, het onderwerp van gesprek geweest in de kringen, die hiervoor belang- WADDINXVEEN Voor het diploma boekhouden der Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagde onze plaatsgenoot D. Schouten. Onze plaatsgenoot de heer N. L. Over- vliet slaagde aan de Vakschool voor Dro gisten als gediplomeerd drogist. De Ned. Centr. Reddingsbrigade aM. Waddinxveen hield haar examen voor eer ste hulp aan drenkelingen, afgenomen door dr. van der Linden. Aan de gestelde eischen hebben voldaan de heeren A. Blonk, T. Dijkhuizen, J. de Geer, A. v. d. Graaf, C. E. Gründman, W. Goor. C. de Joode, P. de Roof], J. M. de Rooij, J. van Rhijn, R. Stolker, A. Tol, B. van Tienhoven, F, Vink, I. J. Wielaardt en J. J. Wielaard. De opbrengst der Weldadigheidszegels en briefkaarten „Voor het kind" bedroeg in deze gemeente f. 369.24. WOUBRUGGE. 75-jarig jubileum der Chr. School. De Chr. Nat. School alhier hoopt in Maart haar 75-jarig bestaan te herdenken. Het programma is als volgt samengesteld: Maandag 20 Maart: Officieele herden kingsavond in de Ned. Herv. Kerk. Donderdag 23 Maart: 's morgens herden king met de schoolkinderen's avonds fees telijke Ouderavond. Vrijdag 24 Maart, feestelijke avond voor de Jongeren. ZWAMMERDAM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Jan Overeem 51 j., weduwnaar van Annigje Swanink en Aaltje Hoogendoorn 45 J., weduwe van Bertus Bouthoorn. Geboren: Aaltje, D. van Peter Stapper en Aaltje de Boer. Gedurende Januari KOOPJES IN STOFZUIGERS Doet Uw voordeel en koopt nu een Ned. product met jaren lange reputatie. - Nieuwe ,,RITSEMIA"-stofzuigers, 1030 °/o korting. - Gerev. diverse merken 20 korting. 0Ö13 RITSEMA - HOOIGRACHT 3. Autobusdienst NoordwijkWassenaarDen Haag v.v. In verband met de provinciale verduisteringsproef op Don derdag 19 Jan. as., zullen eenige ritten' niet gereden kunnen worden. - Vanaf 7 uur nm. zal volgens onderstaande dienst regeling gereden worden6041 A Noordwijk Vtr. 7.-7.25 8.1030 11.— Wassenaar (doroi 7.30 7.55 8.30 10.30 11.11.30 Den Haag SS. Aank. 7.55 8.20 -.— 10.55 11.25 11.55 B Den Haag SS. Vtr. 7.— 7.30 8.10.35 11.15 11.50 12.15 Wassenaar (dorp) 7.20 7.50 8.20 10.30 10.55 11.35 12.10 12.36 'Noordwijk Aank. 765 8.25 -.— 11.— 11.30 12.10 12.40 1.10 A Tot Wassenaar (dorp) B Tot Rijksdorp. De Ondernemer: H. BOLHUIS te Noordwijk a. Zee - Tel. 425. Ter voldoening aan het gestelde in artikel 7 Reglement Autovervoer Personen zullen de gegevens betrekking hebbende op de aanvraag tot overdracht van de vergunning tot het uitoefenen van een autobusdienst 807. van A. ERKELENS te Hazerswoude tusschen de Ned. Herv. Kerk te Hazers- woude (dorp) en Leiden (Stationsplein) over Benthui zen en Zoeterwoude (Geldersweude) aan de N.V. Oitosa (Directeur JELLE KOK) te Zoetermeer en na inwilliging van deze overdracht wijziging van de vergunning in dien rin dat de dienst wordt beperkt tot het traject tusschen Benthuizen en den Hoogen Rijndijk (Café „Ik leer nog"), 6908 van 17 Januari 1939 tot en met 15 Februari 1939 ter in zage liggen ten kantore van den Rijksinspecteur van het Verkeer te 's-Gravenhage, Koningskade 25. De openbare zitting bedoeld in genoemd Reglementsartikel zal gehouden worden ten kantore van de Rijksverkeers inspectie Koningskade 25 te 's-Gravenhage op donderdag 16 Februari 1939 te 2 uur n.m. 's-Gravenhage, 16 Januari 1939. DE INSPECTEUR-GENERAAL VAN HET VERKEER. 6906 te koop gevraagd. Metaal- en Houtbewerking voor nieuw op te richten fabriek. Aianto. met prijs en omschrijving: 6912 Kort Rapenburg 12a - Leiden 40 jaar. langen tijd technisch leidende functie bekleed heb bend 'bij groot bedrijf, bereisd - moderne talen - zoekt werk kring. Uitstekende referenties. Br. Bur. v. d. BI. no. 1567a. O>^B^nch^O0 6249 De Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland ma ken bekend, dat bij hun be sluit van den 3en Januari 1939, G.S. no. 272, de Achterdijk in de gemeente Leimuiden is in gedeeld in wegklasse B en ge sloten verklaard voor motor rijtuigen en aanhangwagens, waarvan de belasting van eenig wiel het maximum van 1500 K.G. overschrijdt. 6909 4—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 8