5 <A. LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Maandag 16 Januari 1939 .Ü&l Uit de Rijnstreek Ee" na",urU>k Belangrijke demonsfraties mei brandbommen a DE GEMEENTEBEG ROOTING 1939. Memorie van toelichting. Bij de gemeente beg rooting 1939 hebben B en W. de volgende memorie van toelich ting gevoegd, waarin B en W. zeggen, dat de financieele positie ook in 1939 zal wor- beheerscht door de uitgaven voor werk loosheid en armenzorg. Nog niets ts te zeg- ggen over den Invloed betreffende de re- geerlngsvoorstellen beoogende de Invoering van een gemeentelijke invoering van een inkomstenbelasting voor de gemeente en een forensenbelasting. B. en W. zeggen voorts dat van de invoe ring niet veel verwacht zal worden, daar de Invoering van een gemeentelijke inkom stenbelasting waaraan wel niet zal zijn tc ontkomen het vertrek uit de gemeente wel zal bevorderen, daar in den omtrek gemeenten gelegen zijn, welke een finan cieele positie hebben, zoodanig dat invoe ring dezer belasting daar niet noodig is. Ook van de in te voeren forensenbelasting wordt niet veel verwacht, daar menige Ingezetene dezer gemeente elders zijn werkkring heeft. B. en W. zeggen vervolgens: Bereiken deze regelingsvoorstellen het Staatsblad dan kan stellig verwacht worden, dat het aantal noodlijdende gemeenten binnenkort eer grooter dan kleiner wordt. Voor 1939 kon nog worden beschikt over de reserve groot f. 15.500 en f.3700 batig slot 1936, thans is dit niet het geval, de geheele reserve is opgeteerd. De dienst 1937 leverde zelfs een nadeellg slot op. De nieuwe dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon vraagt f, 2000 subsidie meer. Afgewacht dient echter te worden of deze nieuwe organisatie bezuiniging brengt. Dit laatste zal zeker niet het geval zijn, doch daar men volgens een vastgesteld systeem gaat werken, zal zij wel meer bevrediging geven, vooral aan hen die helaas van dit instituut gedwongen zijn gebruik te maken. Ook krankzinnigenverpleging vraagt f. 2500 meer. Tegenover dezen tegenvaller staan de meevallers f.9500 meer belastingraming, ruim f5300 winstuitkeering uit de Water leiding Mijde Vlietstreek en f5000 meer ultkeerlng uit het werkloosheidsubsidie- fonds. Ook voor 1939 bestaat het voornemen door uitvoering van werkverschafflngswer- ken. de werkverruiming te dienen. Al vertoont de begrooting niet een op wekkend beeld van den financieelen toe stand, het licht ontbreekt toch niet. In het belang van de welvaart onzer gemeente zal van de organen der gemeente ook voor 1939 gevorderd worden een wijs en voorzichtig beleid. De begrooting sluit in ontvangst en uit gaaf wat betreft den gewonen dienst met f. 219.226.14. met een post onvoorzien van f.4000 en wat betreft den kapltaalsdienst met ontvangsten f. 1143. uitgaven f7782.90, aizoo een nadeelig slot van f. 6639.90. De volgende posten komen in aanmerking voor bijzondere vermelding. Nieuw is een post van ca. f 2000 voor aanstelling van een nieuwen chef-veldwachter. Na een drietal jaren zal dus deze functie weer wor den vervuld. Voor de luchtbescherming is ditmaal een belangrijk bedrag gevoteerd van f. 1000 waarbij Inbegrepen 30 gasmas kers voor f. 570. Een bedras van f. 650 is uitgetrokken voor de bestrijding van besmettelijke ziek ten. waarvan f 500 ten goede komt aan de afdeeling van het Roode Kruis, waarbij patiënten dan verpleegd zullen worden in een door deze vereenlging te stichten barak. Voor uitzending van 18 R.K. kinderen naar vacantiekolonies is uitgetrokken f. 154.80. De andere posten zlln vrijwel gelijk aan vorige jaren, terwijl ook de belastinghef fing. welke aan den top staat, niet is gewijzigd. De totale schuldenlast der ge meente bedraagt f. 557.899 06 of f. 61.56 per hoofd. Gevonden: een bril, een heerenporte- monnaie. een autoband een autosleutel, een zeifblnder. een heerenhoed merk G. van der L.. een damespolshorloge, een bruine nortemonnale. Adres bureau van politie. NOORDWIJK. De burgemeester met verlof. Naar wij vernemen zal burgemeester J. B. V. M. J. van de Mortel van heden af tot en met Vrijdag 27 Januari a.s. met verlof buiten de gemeente vertoe ven Als loco-burgemeester treedt op wet houder E. L. de Witt. NOORDWIJK BINNEN. Herdenking twintigjarig bestaan van den Chr. Besturenbond. In de groote zaal van Hotel Royal" had dn herdenking plaats van het 20-jarig be staan van den Chr. Besturenbond alhier. De zaal was geheel bezet, toen de voorzitter, de lieer D. v. d. Niet, opende met het laten zingen van Ps. 68 10, waarna spr. voorlas Ps. 125 en voorging ln gebed. Spr. zelde, ..dat, zoo de Heere het huis niet bouwt" tevergeefs deszelfs bouwlieden arbeiden. Spr. releveerde voorts den arbeid van het bestuur en drong met klem aan op medewerking van de leden. Het werk der organisatie kan alleen dan bloeien als de arbeiders opzien tot den levenden God. Maar dan moeten wij ook actief zijn, aldus spreker. Hierna gaf de secretaris, de heer A. Plug Azn een overzicht van de werkzaamheden der laatste vijf jaren. De crisiswerkzaam heden vragen wel het grootste deel van den tijd der bestuurders. De zorgen ln de gezinnen waren vaak heel groot. Do be- stuurdensbond wordt vertegenwoordigd in div. commissies en organen. Vele cursussen '-vorder, onder auspiciën van den Besturen bond gegeven. Ook hiervan was de mede werking der leden noodig. Dan spreekt de heer Oudekerk, secr.-penningmeester van den Chr Landarbeidersbond, die den Bond wet dit jubileum gelukwenschte. Het werk was vaak zeer moeilijk voor de bestuurders .omdat zij steeds te kampen hadden met de vaak vijandige meening van anderen, vaak van hen. die toch ook tot de Christenen gerekend konden wor- °cn Dat er niet ls bereikt wat mogelijk was. ligt njet aan qoc] maav aan ons zejf «"dat wij meenden. dat wij het zelf wel Mkonden, evenals de torenbouwers van sabel Het Christen-zijn is geen vlag, die c? lading moet dekken, maar moet een zoutend zout zijn. Daarom mannen broe ders. aldus sprmoedig voorwaarts met opgeheven hoofden, ziende vooruit en op God den Heere en achterwaarts op den af- gelegden weg, om zoodoende het werk zoo goed mogelijk te doen. Bij dezen mijlpaal past dank aan Hem, die het alles gaf. on danks de moeilijke tijdsomstandigheden. De Chr. Muztekvereen. „De Echo der Duinen" speelde tijdens de pauze. Namens het gemeentebestuur sprak wet houder E. L. de Witt, die er op aandrong, dat allen zich zouden organiseeren. Spr wenschte den besturenbond met deze herdenking geluk en hoopt op de medewerking der bestuurders, bij voor bei den vaak moeilijken arbeid. Ook de oud- voorzitter van den bond, de heer C. v. d. Wiel, voerde het woord, waarna de voorzit ter de sprekers dankte. Het verheugde spr. dat het gemeentebestuur vertegenwoordigd was door de beide wethouders en den se cretaris, alsmede dat de voorzitter van den R.K. Volksbond aanwezig was. Hierna werd het spel met declamatorium en spreekkoor, getiteld „Zonnedag", opge voerd. De hoofdrol, die van „Wintervorst" werd vertolkt door den heer W. G. Hou- v.aard. Dit stuk werd correct weergegeven. Het fraaie geheel stond onder leiding van den heer G. de Monije. Nadat allen Gez. 50 4 hadden gezongen, dankte de voorzitter voor het gebodene. Den leider werd een bloemenmand aan geboden. Na het zingen van Gez 180 1 volgde sluiting met dankgebed. Allen gin gen zeei' voldaan huiswaarts. NOORDWIJK AAN ZEE. Onze plaatsgenoot de heer C. Admi raal Czn. slaagde in Den Haag voor het Mercurius diploma Ned. Handelscorres pondentie. OEGSTGEEST. Vergadering A.R. Kiesvereeniging. In de vergaderzaal van de Geref. Kerk aan de Mauritslaan kwam de A.R. Kies vereeniging bijeen. Na een welkomstwoord van den voorzitter den heer J. C. van Dijk', hield deze een inleidende rede, waarin hij de aandacht vestigde op de groote beteekenis van het pas ingetreden jaar in verband met de te houden verkiezingen voor Prov. Staten en gemeenteraad. De pogingen om tot samenwerking te komen met de Chr. Hist, partij hebben helaas niet het gewenschte doel bereikt, zoodat wij thans op ons zelf zijn aangewe zen. Spr. herinnerde aan het stemmenaan- tal van de A.R. bij de laatste Kamerverkie zing behaald, dat ln geen geval als maat staf mag dienen omdat deze verkiezing be- invloed is door andere factoren. Hij wekte de leden op om zoo actief mogelijk te zijn opdat een zoo groot mogelijk aantal stem men worde behaald waardoor het aantal AH. zetels kan worden uitgebreid. Bij de Statenverkiezing gaan wit zeker een zwaren strijd tegemoet, gezien de activiteit van de N.SB. Deze verkiezing heeft wel geen directen invloed op de Eerste Kamer, maar toch zullen wij ons op een krachtigen strijd moeten voorbereiden om het fiederlandsche volk te laten zien dat onze Christelijke natie in geen geval wil te doen hebben met een regeeringssysteem dat rechtstreeks in- druischt tegen al hetgeen God ln Zijn Woord heeft vastgelegd. Vervolgens kwam de candidaatstelling voor Prov. Staten aan de orde en sprak de heer A A. Luyendijk over .Hond het Re- geeringsbeleld". Het regeeringsbeleid bezag spr. van den economischen kant, omdat bil de beoordee ling van de regeerlngsmaatregelen toch steeds moet worden gevraagd: heeft het volk er in zijn geheel voordeel van? En zoo moeten wij ook bezien de plannen van ir. Westhof en de inpoldering van het Usselmeer. In dit verband besprak hij ook de defensiemaatregelen. Verder werden be sproken de leerlingenschaal. salarieering onderwijzeressen, de bouwwerken van Wa terstaat en Genie. Aan de hand van de Schrift bezag spr. voorts de opvoeding der jeugd en de groote vlucht van de hedendaagsche techniek. Spr. eindigde zijn boeiende rede met de verze kering dat. al heeft het den schijn dat het Christendom wordt teruggedrongen, voor den Christen de eisch blijft bestaan ge hoorzaam te zijn aan zijn Heer. Hierop volgde een aangename gedachtenwissellng. Wijlen mevrouw A. F. A. baronesse Bentlnck te Apeldoorn heeft aan het Zen dingsbureau alhier f. 3000 gelegateerd. In de maatschappij worden de abnor- malen soms verstooten of ten spot der nor malen, waardoor ze ln de Stichting waar deering voelen, voor hetgeen zij mogen doen, wat in de maatschappij niet kan of mocht. Zeer gevoelig zijn ze voor de natuur, zooals bloemen en dieren, muziek enz. Zij komen daarmede dan ook voortdurend in aanraking. De bezigheden die ieder met animo ver richt, werden genoemd. Veel wordt hun geleerd, wat thuis nooit gedaan zou kunnen worden. De directeur is regelmatig bezig om het leven der kinderen te veraangenamen. Een sterke band wordt onder elkaar gevormd, hetgeen het meest tot uiting komt bij en na de vacanties. Als zij terug komen is het hoogtij voor directeur, ver pleegsters en verder personeel en niet het minst voor de kinderen die thuis bleven en die thuis komen. Vele staaltjes van ouders die hun kin deren niet wilden afstaan, werden aange haald. Na jaren waren rij hiertoe tóch ge noodzaakt. Het leven der zwakzinnige kinderen ls inderdaad gelukkig; er wordt door hen zeer veel gezongen. Zélf hebben zij een tweestemmig koor. De rede maakte een diepen Indruk. Na een gedachtenwisseling sloot spreek ster met dankzegging. Voor het examen coupeuse slaagde tc 's Hertogonbosch mej. A Wiepkema. Zij werd opgeleid aan de R.K. Vakschool St. Anna alhier. WASSENAAR. Inbraak. Zaterdagochtend kwam de dienstbode van de familie M. aan den Hoogeweg te Wasse naar bij het binnenkomen tot de ontdek- dekking, dat ongewenschte bezoekers een inbraak hadden gepleegd. Alle kasten waren overhoop gehaald, doch daar de familie sinds langen tijd in het buitenland vertoeft, kon niet worden nagegaan, wat er is ontvreemd. De dienstbode is sinds September j.l. niet in huis geweest, zoodat het bovendien uiterst moeilijk zal zijn vast te stellen, wanneer de inbraak heeft plaats gevonden. ZEVENHOVEN. Loop der Bevolking:. Gevestigd: J. A. C. de Graaf van Hazers- woude. Vertrokken: J. Bader, naar Mijdrecht. Donderdag 26 Jan. a.s. zal er ten huize van dr. A. Lucardie gelegenheid zijn tot kostelooze inenting van 89 v.m. ALPHEN. Door den Luchtbeschermingsdienst werd Zaterdagmiddag onder leiding van lr. Waardenburg. directeur van gemeente werken en commandant van de brandweer met medewerking van de brandweer op een terrein ten Zuiden van de Alphensche Ijs baan en naast de Molenvliet een aantal demonstraties gegeven omtrent de uitwer king en bestrijdingsmiddelen van brand bommen. Daar men in ons land niet over brand bommen beschikt, werden als vervangend materiaal gebruikt bussen bevattende een hoeveelheid Therm iet en andere chemische stoffen, die evenals de tot nu toe bekende brandbommen zeer brandbaar zijn Daar naast had men verschillende imitatie- daken, een ..rommel"- en een „ordelijke" zolder op het terrein geconstrueerd. De belangstelling voor deze demonstra ties waren zéér groot. Zij werden o.m. bijgewond dor de beide wethouders en den gemeente-secretaris de heeren G. M. Herngreen, W. J. Spreij en mr. Helmstrijd, alsmede verschillende raadsleden, het bestuur van de afd Alphen van de Ned. Ver. tot Luchtbescherming, leden van de E.HJ O, den cursusleider van de afd der E.H8.0. van den luchtbescher mingsdienst dr. J. H. Pilon, cursisten, vrij willigers van den Luchtbeschermingsdienst en de brandweer. De heer Waardenburg zette het doel dezer demonstraties uiteen. Zij zijn een harde noodzaak en wij kunnen er veel voor onze zelfbescherming van leeren. De bedoeling ls de uitwerking te demon- streeren. maar daarnaast, hoe men met eenvoudige hulpmiddelen veel kan worden voorkomen. Wat dit laatste betreft, heeft deze demonstratie ten volle aan de gestelde verwachtingen voldaan. Met een emmer zand en water ls ln dit opzicht reeds veel te bereiken. Nadat dr. Hoogeveen van de artillerie- inrichting nog een uiteenzetting had ge geven omtrent dc samenstelling der brand bommen en de werking, namen de demon straties een aanvang. De zeer geslaagde demonstraties, waar over wij reeds een voor-beschrijving gaven, werden beëindigd door het hoofd der Luchtbeschermingsdienst den heer Milo. die den heeren Waardenburg en de Raadt Ook voor ouderen, dus niet alleen voor kiniferen. is goede levertraan, rijk aan vitaminen, een uit stekende bescherming tegen griep en verkoudheid. Maar neemt vooral de beste levertraan- - neemt Jecovitol. per flescb 6920 (Ingez. Med dankte voor hun leiding en het publiek voor zijn belangstelling. Ook voor de luchtbeschermingstentoon- stelling heeft veel belangstelling bestaan en deze heeft veler verwachtingen overtrof fen. Gelukkig gaat men steeds meer besef fen. dat men zich met het luchtbescher- mingsvraagstuk vertrouwd moet maken. Gecompliceerde aanrijdingen. Zaterdag ontstond in den Hoorn tenge volge van de gladheid van den weg een zeer gecompliceerde aanrijding, waarbij ten slotte niet minder dan 4 auto's en 2 wiel rijders betrokken waren. Uit de richting Leiden naderde een personenauto bestuurd door C. J. de Gr. uit Hazerswoude, terwijl links van den weg nabij den landbouwer v. B. een vrachtauto stond van de firma Spreij. De autobestuurder de Gr., die wilde remmen voor twee voor hem uitrijdende wielrijders, slipte en kwam daarbij met zijn auto in den berm van den weg terecht, ter wijl de jeugdige wielrijder C. G. met zijn rijwiel in een sloot reed. Gelukkig was deze spoedig op het droge, terwijl de andere wielrijder H. er goed afkwam; alleen zijn rijwiel werd geheel vernield. Even daarna naderde uit dezelfde richting een auto. bestuurd door G. de Gr. uit Noordwljk, die op dezelfde plaats slipte en tegen de in den berm gereden wagen botste. Tenslotte reed een auto, bestuurd door W. v. M. met een gehuurden vrijwel nieuwen wagen op eerstgenoemde wagens ln, waarbij de eerste in de sloot terecht kwam. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor; alle wagens werden echter bescha digd. RIJNSBURG. Het Ontspanningslokaal. Rekening en verantwoording van den penningmeester van het ontspannings lokaal, den heer P. de Ruiter, ls nagezien door een commissie bestaande uit de hee ren K. Zandbergen en Joh. Oudshoorn. Alle bescheiden werden in de beste orde bevonden De ontvangsten over 1938 be droegen f. 253.74. De uitgaven f. 228.28; dus een batig saldo van f. 25.46. Voor beroep bedankt. Ds. A. Deroksen van Peyenoord heeft bedankt voor het beroep voor de Geref. Kerk alhier. Tot volontair ter gemeente-secretarie is benoemd de heer W A. v. Sehaik te Lelden. Bnrgelüke Stand Geboren: Jan z. van J. J. v. Iterson en A. Heemskerk; Wilhelmus Petrus z. van J. Heems kerk en I. N. Pont; Marlnus z. van J. H. C Glasbergen en M. Korbee; PrUna Antje Hen- drlca d. van T. de Mooy en A. C. v. d. Berg. SASSENHEIM. Lezing Ned. Chr. Vrouwenbond. De afd. Sassenhelm van dezen Bond hield een vergadering, waarin zuster W. v. Kuljk, hoofdverpleegster aan de mr. W. v. d. Bergh-stlchtlng te Noordwljk een lezing hield over het onderwerp: .-.Het gelukkige leven van het zwakzinnige kind". Op kicsche wijze besprak zij het leven van zwakzinnige kinderen. Op den 10-Jari- ?en arbeid van de spreekster aan de stich ting werd een ruimere blik gegeven. Voor de kinderen ls het een eerezaak elkander te helpen en de minder goede worden gesteund en geholpen door hen. die iets beter zijn. Niet door strengheid, maar door liefde worden de kinderen gewonnen en voelen zij zich daar thuis. Copyright P. I. Boi 6 Copyohogyn Weer knielde Gerda bij een bloem neer, thans wilde zij 'uiste- I I ken tak van een statigen boom hangt een plank tusschen ren naar het Sneeuwklokje. Wat vertelde dit? „Aan een dik- twee lange touwen. Het is een schommel, waarmede kinderen in een tuin zoo vaak spelen. Er komen drie kinderen aan, twee kleine meisjes, met jurkjes aan zoo wit als sneeuw en hoedjes op met lange, groen-zijden linten, en hun broertje. De meisjes gaan op den sohommel zit ten. de jongen staat er op. Hij heeft één arm om het touw ge slagen om zich vast te houden. In die hand heeft hij een schaaltje en in de andere een pijip, want hij blaast zeepbellen. De drie kinderen schommelen en de jongen blaast daarbij tal rijke zeepbellen en laat ze dan wegvliegen. Eén hangt er nog aan de pijp, buigt dan in den wind. Een kleine, zwarte hond staat op zijn achterpooten bij den sohommel; hij wil ook schommelen. Maar de schommel raakt den hond en deze valt. woedend blaffend, neer. De kinderen roepen hem plagende woorden toe en de zeepbellen spatten voortdurend uit elkaar. Een schommcknde plank, een spattend rchuimtee'd dat is mijn gezang!" „Het kan heel mooi zijn. wat je vertelt. Maar ik hoor den naam van Karei heelemaal niet", zei de kleine Gerda.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7