LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 16 Januari 1939 VERDUISTERINGSPAPIER PHILIPS LAMPEN BEL VEREENIGDE-WASSCHERI JEN WITTE SINGEL-13-LEIDEN TELEFOON1 2 O b Motie van vertrouwen in Daladier De kwesfie Burgos Opzienbarende arreslatie De ronde-tafel-conferentie op Engeland gedaan te arbitreeren of te bemiddelen. Mussolini betoonde zich zeer inschikke lijk tegenover de Engelsche ministers en be vestigde zijn wil alle problemen op vreed zame wijze te regelen Tenslotte gaf Mussolini uitdrukking aan den wensch den bewapeningswedloop te be perken en sprak hij de hoop uit. dat de internationale oeconomische betrekkingen zullen verbeteren. Chamberlain en Mussolini hebben tele grammen gewisseld. Chamberlain gaf uit drukking aan zijn gevoelens van dank voor de hem bereide ontvangst. In zijn telegram verklaart hij, dat hij en Hallfax in Enge land terugkeerden. ..versterkt in onze over tuiging betreffende de werkelijkheid van de Britsch-Italiaansche vriendschap en in onze hoop. dat de vrede zal worden gehand haafd". In zijn antwoord wijst Mussolini eveneens cp zijn ..overtuiging van de goede verstand houding tusschen Italië en Engeland en mijn vertrouwen in de handhaving van den vrede". Halifax en Ciano hebben eveneens tele grammen gewisseld, waarin zij de hoop uit spreken. dat de besprekingen van Rome gunstige resultaten zullen hebben voor de internationale betrekkingen. Chamberlain zeide o.a. nog tot de Itali- aansche pers vlak voor zijn vertrek: Het doel van mijn bezoek was niet bij zondere overeenkomsten te sluiten, doch veeleer door persoonlijk contact tot een dieper begrip te komen van de standpunten der beide landen. Dat doel is bereikt. Wij vertrekken, meer dan ooit overtuigd van de goede trouw en den goeden wil van de Italiaansche regeering. Wij zijn er zeker van dat een dieper begrip is bereikt en dat de besprekingen in de toekomst vruchten zullen dragen, niet slechts ten behoeve van de betrekkingen tusschen onze beide landen, doch ook op het terrein der Europeesche samenwerking. Naar vernomen wordt, heeft de Paus aan het einde der audiëntie zoowel aan Cham berlain als Halifax een groote gouden me daille overhandigd, welke geslagen is in het veertiende jaar van Zijn pontificaat en aan de eene zijde de beeltenis draagt van Pius XI en aan de andere zijde de beeltenissen van de Engelsche martelaren John Fisher en Thomas Morus. Men ziet uit bovenstaande, hoezeer Rome en Londen hun best doen aan het bezoek zooveel mogelijk beteekenls toe te kennen, al wordt door geen van beide ontkend, dat het niet tot besluiten is gekomen. Men zou dus kunnen spreken van een voorloopig succes in het negatieve, waaruit misschien in de toekomst goede dingen kunnen voort komen. Beide assen staan nog stevig naast elkaar. Geruchten van de „Star", dat Mussolini naar Londen zou zijn genoodigd als hij durft, zegt het blad er reeds bijzijn nog te vaag om er waarde aan toe te kennen. Wanneer men de berichten van Italiaan sche zijde samenvat, komt men tot het volgende beeld, waarbij speciaal de Infor- mazione Diplomatica is gevolgd Tijdens de besprekingen, hebben beide staatslieden besloten het sluiten van bij zondere overeenkomsten te bespoedigen, welke voorzien zijn in het pact van 16 April, betreffende de grensafbakening tus schen den Soedan. Kenya en Britsch So- maliland eenerszijds en Oost-Afrika ander zijds. alsmede betreffende de vastlegging der wederzijdsche Italiaansche. Britsche, Egyptische en Soedaneesche belangen in deze gebieden. Voorts liepen de onderhandelingen over de handelsbetrekkingen tusschen Itali- aansch Oost-Afrika en Groot-Brittannië. met zijn overzeesche gewesten. De bespre kingen werden gekenmerkt door een weder- zijdschen oprechten wensch naar samen werking. Bij het noodzakelijke afzoeken van den gezichtseinder werden natuurlijk eveneens bepaalde kwesties van algemeenen aard ter sprake gebracht. Eenerzijds wees de Brit sche minister-president op de nauwe be trekkingen die tusschen Londen en Parijs bestaan en van Italiaansche zijde verklaar de men op de formeelste wijze dat de as Rome—Berlijn de grondslag van de Itali aansche politiek is en blijft. Wat Spanje betreft herhaalde de Duce, dat de laatste Italiaansche legionnaires teruggeroepen zouden wor den. wanneer de linkschen hetzelfde doen en wanneer men Franco de belli- gerentenrechten zal toekennen. Het is onzinnig, dat men hem deze nog steeds weigert. Indien men echter zoo voegde de Duce eraan toe, in den komenden tijd inmenging op groote schaal zou vaststellen van de zijde der met Negrin bevriende regeeringen, zou Italië zijn vrijheid van handelen hernemen, want de niet-inmengingspolitiek moet als mislukt worden beschouwd. Wat betreft de FranschItaliaansche betrekkingen verklaarde de Duce, dat de Spaansche kwestie de beide landen grondig verdeelt en dat het pas mogelijk zal zijn, den toestand opnieuw onder de oogen te zien. nadat de oorlog in Spanje ten einde is In afwachting hiervan kan beslist geen sprake zijn van arbitrage, bemiddeling, conferenties van vier en nog minder van drie. Men besprak, zonder hier echter diep op op in te gaan, eveneens andere kwesties, zoo betreffende vestiging van de z.g Jood- sche vluchtelingen en de. in ieder geval zeer verwijderde, mogelijkheid van beper king der bewapening. Wat betreft het voornemen, den vrede in Europa te handhaven, dit werd zoowel van Ital'.aan.-che als van Engelsche zijde met vaste overtuiging te kennen gegeven. In verantwoordelijke Romeir.sche kringen doet men oomerken, dat na de ontmoeting tusschen Chamberlain en Mussolini elk pestlm'stne zoowel als elk optimisme voor- ba - zeiden zijn. Men ziet. van welk een belang de Spaan sche kwestie is geworden! De Fransche pers is zich daarvan ook terdege bewust, getuige volgende uitlatin gen. De „Matin" zegt: Te Rome bleef alles beperkt tot zuiver theoretische uiteenzettingen, daar de Ita lianen, aleer zij iets definitiefs eischen, wachten on de oplossing der Spaansche kwestie. De Engelsch-Italiaansche bespre kingen hebben volstrekt niets opgelost. De Engelschen weten zelfs niet officieel of de Italianen nauwkeurig omschreven eischen hebben in te dienen, aangezien zij geen enkele hebben aangeduid". Moge de tijd nimmer komen, dat elk uitstralend licht een doelwit zal zijn voor vijandelijke vliegersl NU REEDS, bij verduisterings- r viian Dij oefeningen, is het zaak, Philips „Protector" lampen toe te passen. Deze lampen geven voldoende licht in huis, zonder dat eenig schijnsel van uit een vliegtuig zichtbaar is. VOOR WERKPLAATSEN, FABRIEKEN, WINKELS, MAGAZIJNEN EN KANTOREN waar het werk moet kunnen doorgaan, maakt de toepas sing van Philips „Protector"lampen voortgang van den arbeid mogelijk, zonder dat uit de lucht eenig licht waarneembaar is. Zendt ons onderstaande coupon en wij zijn gaarne bereid, zonder eenige verplichting een onzer verlichtings experts te Uwer beschikking te stel len voor het vinden van de beste oplossing voor Uw verduisterings- vraagstuk. i l. n- I tfkoiectot' TYPE II VOOR BINNENVERLICHTING F. 1.65 6951 <IngeE. Med.) Bourgues schrijft aan de Petit. Parisien: Het is niet noodig een groot geleerde te zijn om te openbaren, dat de ontruiming der Italiaansche stellingen in Spanje te Rome wordt beschouwd als wisselgeld dat moet dienen om van Frankrijk op andere gebieden voldoeningen te krijgen. Het is waarschijnlijk dat de Italiaansche aanspra ken zich tenslotte zullen vastleggen op in de Roode Zee te verkrijgen voordeelen, met name in het Suez-kanaal. den spoorweg naar Addis Abeba, en het vrije verkeer te Dzjiboeti Donnadieu schrijft in l'Epoque, nadat hij als zijn meening te kennen geeft, dat Frankrijk, wanneer de oorlog in Spanje af- geloopen is, het gevaar loopt zich geplaatst te zien tegenover Italiaansche eischen: Italië zal niets tegen ons kunen uitrichten, wanneer wij nu reeds de noodige verde digingsmiddelen verzorgen op de bedreigde punten De Figaro ontvangt bericht uit Rome. dat het zeker is, dat men te Rome direct na het vertrek van Chamberlain overwel digd werd door een gevoel van teleurstel ling, De openbare meening verbeeldde zich, dat de Britsche premier door het eenvou dige feit van zijn komst, de nieuwe oor logsdreiging zou kunnen doen verdwijnen. Men begrijpt misschien niet voldoende, dat Italië sinds drie Jaren de invloeden onder gaat van den oorlog in Abessynië eerst en later van dien in Spanje. Een onpartijdig onderzoek leidt tot de conclusie, dat Italië zijn oorlogsreserves in groote mate uitput, met name voor wat het vliegmaterlaal be treft. Een onpartijdig waarnemer moet wel worden getroffen door het gebrek aan en thousiasme bij de bevolking voor alle com binaties van de as RomeBerlijn. Mevrouw Tabouis meldt uit Gcnève aan de Oeuvre: De Engelschen die wij er naar vroegen, hebben het gevoel, dat Italië niet tot een vreedzame overeenkomst inet Frankrijk zal geraken ten aanzien var. de kwestie der Middellandsche Zee, doch dat Rome niet in staat is Frankrijk aan te vallen. Blum schrijft in de Populaire: Mussolini durft opnieuw zijn bedoeling te bevestigen het plan van Londen ten uit voer te brengen, terwijl hij sedert zes maanden aan Franco verbiedt er zijn toe stemming aan te geven en er de toepassing van toe te staan, terwijl sedert zes maan den, ondanks de terugtrekking van en de effectieve controle op ce vrijwilligers, welke in het leger der regeering dienden, de Ita liaansche divisies regelmatig worden' ver- verscht en versterkt, terwijl op het oo'gen- blik iedereen weet dat zij bij het offensief van Franco tegen Catalonlë een eerste rol spelen De Engelsche en Fransche regeering. de Engelsche en Fransche optnbare meening moeten thans zeggen, of zij hun voornemen bevestigen de clausules in acht te nemen van het plan, dat tot in het bespottelijke is verdraaid en Schandalig is geschonden. Italië blijft Frankrijk prikkelen. De Fran sche journaliste Madeleine Angles, die op weg was naar Rome om verslag te maken van het huwelijk van Maria van Savoye, is zonder nadere verklaring aan de grens vastgehouden, hoewel haar papieren in orde wa ren. Een Fransch eskader zal een tocht on dernemen langs de kusten van Noord- Afrika en generaal Ganelin zal Tunis en Algiers bezoeken 1 Op een vergadering van den raad van beheer van de Suez-Kareaal-Maatschappij is o.a. verklaard Het statuut van het Kanaal kan niet ge wijzigd worden zonder den wil van de Egyp tische regeering. Het kan evenmin gebeu ren zonder de toestemming van de maat schappij en deze is vast besloten geen enkele inbreuk op haar rechten toe te staan, geen enkele wijziging in een concessie waar van zij alle risico's op zich heeft te nemen en alle lasten hééft te dragen. Hoe sommigen er ook over mogen denken, het Suez Kanaal kan niet de inzet zijn van een diplomatiek spel. Indien het uitsluitend betreft wijziging te brengen in de tarieven of in de benoeming van beheerders, be hoort het eerste tot de bevoegdheid van aandeelhouders, terwijl het laatstgenoemde uitsluitend het initiatief veronderstelt van den raad van beheer De maatschappij zal geen duimbreed afwijken van den geest van gematigdheid en verdraagzaamheid, welke steeds haar politiek heeft gekenmerkt Zij zal trouw blijven aan de tradities waardoor zij krachtig werd en die haar de algemeene hoogachting hebben gegeven. Maar zij zal zich biet laten beïnvloeden door somma ties of door bedreigingen en nog minder door beleedigingen. De besprekingen te Berlijn over het Jo den-vraagstuk zijn voortgezet. Schacht, die zich met Goering verstaan heeft, heeft de door Rublee gestelde vragen beantwoord en diens voorgestelde wijzigin gen op het oorspronkelijk plan aangehoord. Uit dit antwoord kan men opmaken, dat Duitschland bereid schijnt te zijn tot een accoord over de emigratie der Joden, dat den betrokken kringen voldoening zou kun nen geven. De Duitsche autoriteiten schijnen er zich rekenschap van te hebben gegeven, dat normale handelsbetrekkingen met de Ver. Staten niet mogelijk zijn, zoolang voor deze kwesties geen oplossing is gevonden. Dr. Abba Killel Silver, de voorzitter van de United Palestina Appeal, heeft in een bijeenkomst van 1500 Joden uit de 44 staten der Vereenigde Staten, die bijeen zijn geko men om de mogelijkheid van vestiging van Joden uit Centraal-Europa in Palestina te bestudeeren, gezegd, dat de Amerikaansche Joden het voorstel óm Duitsche producten te koopen om de emigratie van Duitsche Joden te vergemakkelijken, niet aanvaar den. Dit zou. volgens dr. Silver, gelijk staan met het stellen van een premie op de bru taliteit en zou voor andere landen aanlei ding zijn om dezelfde beginselen toe te pas sen. Hij voegde hieraan toe, dat Palestina slechts 100.000 Joden zal kunnen opnemen. De Joodsche leiders moeten Europa duide lijk maken, dat het verwijderen van zes millioen Joden geheel onmogelijk is, aan gezien geen landen of koloniën bereid zijn de Joden op te nemen en dat, Indien emi gratie mogelijk zou zijn, geen geld beschik baar is. De Joden moeten in mldden- ïjuropa blijven en hun probleem moet wor den opgelost, tegelijk met alle andere vraag stukken betreffende de minderheden in Europa. Driehonderd Joodsche vluchtelingen, die in het bezit waren van visa voor Paraguay, hebben bij hun aankomst te Montevideo moeten vernemen, dat de Paraguayaansche regeering plotseling de toelating van alle vluchtelingen heeft stopgezet. Het kabinet van Uruguay komt vandaag bijeen om den toestand te bestudeeren. De meeste der vluchtelingen hebben ruimschoots geld. 16 Meter f. 0.60. Verduisteringskapjes f. 0.20. L. DEMMENIE Zn. Haarlemmerstraat 169 6936 Telefoon 1400 (Ingez. Med.) DUITSCHLAND. Een gezant naar Saoedisch Arabië. Ibn Saoed heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de benoeming van een Duitschen gezant in Saoedisch Arabië. De vroegere Duitsche gezant in Bagdad. Grobbe is be noemd. In een commentaar schrijft de Hannover- sche Kurier, dat hiermede een nieuw hoofdstuk geopend wordt in de betrekkin gen tusschen de belde landen op het oogen- blik. waarop, dank zij de ontdekking van belangrijke goud- en petroleumrijkdommen de s^aat van Ibn Saoed voor een tijdperk van "economische opkomst staat, waartoe Duitschland zijn deel zal bijdragen. Niemoeller en Schuschnigg. Een predikant, wiens naam niet ge noemd wordt, heeft tijdens een biddienst, die twee uur duurde, ter gelegenheid van den 47sten verjaardag van ds. Niemoeller verklaard dat diens moed thans gebroken is door de eenzaamheid. Omtrent het lot van oud-kanselier Schuschnigg Is nog niets beslist volgens inlichtingen uit Weenen wordt hij nog steeds gevangen gehouden in hotel Metro- pole, het hoofdkwartier van de Gestapo. Het schiint, dat geen voorbereidingen zijn getroffen om nog gedurende den winter een proces tegen hem te beginnen. In natlonaal-sociaUstische kringen te Weenen wordt verklaard dat de gezond heidstoestand van Schus-hn'gg goed Is hoewel hij zeer nerveus is In legitlmlstische kringen verluidt dat de oud-kanselier geweigerd heeft zijn vrij lating te aanvaarden welk» hem werd aan geboden toen zijn vroegere medewerkers uit Dachau werden vrijgelaten. WIE NU Z N WASCHG0ED BUITEN WAAGT, IE ZIET ZICH IRA GEWROKEN. HET GOED MOET WORDEN AFGEZAAGD. EN 'T WEEFSEL, IS GEBROKEN.' 6919 (Ingez. Med.) FRANKRIJK. VAN DE RADICAAL-SOCIALISTEN. Daladier heeft voor het executief comité der radicale partij een rede gehouden, aan het slot waarvan hij de gelijktijdigheid deed opmerken tusschen de blnnenland- sche wanorde en de buitenlandsche moei lijkheden. Hij constateerde, dat de regee ring sedert tien maanden gedwongen is ge weest op twee fronten te strijden. Zij moest het onbegrip, den kwaden wil, soms zelfs verschrikkelijke ondernemingen ln onder ling •verleg, zooals de politieke alge meene staking, te boven komen. Telkens, wanneer zij verzwakt en bedreigd werd in het binnenland, na men de buitenlandsche gevaren toe, telkens, wanneer het gelukt was de wanorde te doen afdeinzen, was het mogelijk den wil van Frankrijk te doen hooren. Een dusdanige toestand kan niet onbepaald voortduren. De komen de dagen zijn voldoende geladen met moeilijkheden en zorgen, dat de regee ring het recht heeft om te eisehen, dat de onaantastbaarheid van Frankrijk en het rijk, dat dc vitale belangen der natie volstrekt voorgaan voor alle zor gen van binnenlandschen politiek. De politiek der regeering is tegelijkertijd een politiek van vrede en nationale defen sie. De regeering wil niets avontuurlijks ondernemen, maar wil ook niets overge ven. Zij is gierig met Fransch bloed, maar waakzaam ten opzichte van de belangen van Frankrijk, Zij zal er al haar energie aan wijden te vermijden, dat een conflict onketend wordt, dat het einde zou betee- kenen der Westersche beschaving, maar zij zal niet aanvaarden, dat de positie der Fransche belangen aangetast wordt, hetzij met geweld, hetzij door Hst. Daladier richt dan ook een beroep op alle Franschen om in orde en eendracht te arbeiden. Dagelijks moet de Fransche een heid nauwer aangehaald worden. Alleen tot dezen prijs zullen wij zonder onzekerheid, aldus sprde buitenlandsche politiek kun nen voeren, die tegelijkertijd den vrede en de grootheid van Frankrijk wil redden. Daarop heeft de executive met slechts één stem tegen een motie van vertrou wen ten aanzien der buitenlandsche politiek aangenomen. Ten aanzien van de algemeene, binnen- en buitenland sche politiek der regeering werd een motie van vertrouwen aangenomen met algemeene stemmen. In de eerstgenoemde motie wordt o m. ge constateerd, dat ondanks de ln de niet- lnmengingscommissle aanvaarde verplich tingen Italië volgens eigen verklaringen niet opgehouden heeft Franco steun van mate riaal en soldaten te geven en dat de Italia nen gevestigd blijven op het Spaansche ge bied der Balearen, waar zij, naast Marokko, het ernstigste gevaar zouden veroorzaken voor de Fransche verbindingen ln de Mid dellandsche Zee. De motie verzoekt de re geering waakzaam den toestand, die aldus ontstaan ls te bestudeeren. Zij verheugt zich over de nauwe overeenstemming tusschen Frankrijk en Engeland en den steun van Roosevelt aan de politiek van vrede, vrij heid en rechtvaardigheid. Tenslotte spreekt de motie de hoop uit, dat door het opge ven van vergeelsche polemieken en terug- keeren tot normale diplomatieke middelen het mogelijk zal zijn in de komende dagen de bestaande moeilijkheden op te lossen en samenwerking te overwegen, zonder bij gedachten, tusschen alle landen met eer biediging van hun rechten, hun belang, hun klacht en hun eigen aard. Voorts ls nog een motie aangenomen, waarin geëlscht wordt, dat de Kamer de hervorming van het kiesrecht op den grond slag van evenredige vertegenwoordiging op de agenda plaatst. Het vluchtelingenvraagstuk. Minister Bonnet heeft de eerste vergade ring van het vluchtelingencomité voorge zeten. Hij wees op de noodzakelijkheid, de emigranten te helpen en herinnerde er aan. wat Frankrijk de laatste twintig jaar op dit gebied gedaan heeft. Tevens wees hij er op, dat Frankrijk niet op dezelfde wijze kan voortgaan, zonder grootere behoedzaam heid in acht te nemen. Bonnet vermeldde, dat Frankrijk op het oogenblik 3.200.000 vreemdelingen herbergt en minstens 200.000 vluchtelingen. Geen enkel land, aldus Bonnet, heeft er zooveel opgenomen. Frankrijk herbergt o.a. 75.000 Russen, 65 000 Armeniërs, 5000 bewoners van het Saargebied, eenige duizenden Oos- tenrijkschc Katholieken en minstens 100.000 Duitschers. Tenslotte verklaarde Bonnet: al blijft de Fransche regeering bereid de vluchtelingen te helpen .zij kan toch niet een bepaalde categorie Franschen. wier bestaansvoor waarden reeds ernstig in gevaar gebracht zijn door het misbruik eener onvoldoende gecontroleerde Immigratie .veroordeelen tot achteruitgang en ellende. Het comité besloot subcommissies te be noemen, welke elk speciaal aspect van het vluchtelingenvraagstuk zullen behandelen. BELGIË. Het buitengewone congres der Belgische werklieden-partij is gistermorgen bijeen gekomen ter bepaling van een houding be treffende het besluit van het bureau der partij om de buitenlandsche politiek der regeering goed te keuren, éwz, het zenden van een Belgisohen vertegenwoordiger naar Bu rgos. Als eerste spreker nam Spaak het woord. HU gaf een uiteenzetting van het probleem der vertegenwoordiging in Burgos en ver dedigde de door het bureau der partij aan genomen houding. Hendrik de Man, die tot rapporteur benoemd was, verklaarde niets aan de volledige uiteenzetting van Spaak toe te voegen te hebben. De werkzaamheden van het congres zijn niet openbaar. Volgens een gedelegeerde heeft Spaak o.m. verklaard, dat hij door den wil der Belgische werkliedenpartij aan het hoofd der regeering is geplaatst, dat hij zonder persoonlijken eerzucht en zonder eigenliefde er naar gestreefd heeft de belangen des lands te dienen en dat de socialisten meer dan ooit ln de regeering moeten blijven Wat de aan Londen geriohte nota be treft. heeft Spaak nog verklaard, dat in geval van mislukking van dezen stap België er toe zou kunnen komen, zijn vrijheid van optreden te hernemen. Hij kon echter geen enkele verplichting aanvaarden ten aan zien van het gebruik, dat hij van een der gelijk besluit zou nemen. De Internationale politiek van België zal geregeld worden naar de nationale belangen. Spftik staat gunstig tegenover een her vatting der diplomatieke betrekkingen met het republlkeinsdhe Spanje, maar zoo zeide hij, het gebaar moet van Barcelona kamen. Tenslotte heeft het congres met 362.869 tegen 197.650 stemmen en 7250 onthoudingen een resolutie aangeno men, waarin weliswaar geprotesteerd wordt tegen het zenden van een verte genwoordiger naar Burgos, doch niet temin de meening te kennen wordt gegeven, dat de tegenwoordige omstan digheden het noodig maken, dat de socialisten aan de regeering blijven deelnemen. De partij, zoo vervolgt de resolutie dan, verwacht van de regee ring, dat zij in de niet-inmengings- commissie krachtig zal blijven aan dringen op de terugtrekking uit Spanje van de Duitsche en Italiaansche strijd krachten. Practisch komt dit neer op een aanvaar den der politiek Spaak. Minister Merlot, partijgenoot van Spaak, schijnt zijn ontslag te hebben aangeboden, doch zijn besluit te hebben opgeschort op verzoek van den premier. Waarschijnlijk zal hij op zijn voornemen terugkamen na bovenstaande resolutie Door het parket van Brussel ls gearres teerd de socialist dr. Imianltoff, die de functie bekleedt van kablnets-attaché bij het ministerie van arbeid en sociale ver zekering. Imianltoff ls het voorwerp geweest van een in de pers door Rex en R.K tegen hem gevoerde campagne, in verband waarmede hij een proces voerde. Dit proces is thans in behandeling voor het hof van appèl. In de laatste zitting deed zich een Incident voor. In zijn pleidooi zeide de advocaat der verdedigende partij, dat men tot dusverre een copie ter tafel had gebracht van een koninklijk besluit ter homologeering van het Engelsche diploma van geneesheer, dat ln het bezit was van Imianitoff. Hij hoopte echter, dat men ook het origineel wel zou willen voorleggen. De advocaat van Imianitoff antwoordde, dat dit document thans berust bij het college van genees- heeren. maar dat het ter tafel gebracht zou worden. Er was nog een document door Imianl toff ingediend betreffende zijn militairen dienststaat. Dit document vermeldt, dat hij als kapitein in het Engelsche leger door een granaatscherf bij Paschendael gewond was op 6 Juni 1918, terwijl hij in 1902 ge boren werd Naar deze stukken nu zou een onderzoek zijn Ingesteld. De ministerraad heeft zich met de aan gelegenheid bezig gehouden en minister belattre verklaarde, dat Imianltoff bekend heeft., een valsch document te hebben voorgelegd. PALESTINA. Het hoog Arabisch comité heeft besloten deel te nemen aan de ronde-tafel-confe- rentie inzake Palestina, welke te Londen zal wordtn gehouden. TSJECHO-SLOWAKIJE. Brody in vrijheid gesteld. De regeering heeft besloten Brody, den oud-ministerpresident van Roethenlë, die 26 October was gearresteerd onder beschul diging van hoogverraad, in vrijheid te stellen Alle tegen hem ingebrachte be schuldigingen zijn ingetrokken. „De houding der Duitschers moet veranderen". „De houding der Duitschers moet ver anderen in het nieuwe Tsjecho-Slowakije", zoo schrijft de „Narodny Politlka". welk blad protesteert tegen de elsohen. die ge steld zijn door afgevaardigde Kundt in de „Prager Zeltung". „De Duitschers zijn niet meer tegen hun wil in onzen staat. Het groote minderhe denprobleem is opgelost. Zij. die bij ons blijven, doen dat vrijwillig en met toe stemming van Duitschland. Daarom moe ten de extremistische eischen onh-uiden. Zij moeten zich er rekenschap van geven, dat hun rol is oprechte bemiddelaars te zijn tusschen ons en Duitschland". 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2