BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 16 Januari 1939 Vierde Blad Ho. 24174 Ruwe handen De strijd in het Verre Oosten SANOSTOL Hr. Ms. „Tromp" bij aanvaring ernstig beschadigd 79sfe jaargang De besprekingen met België en Luxemburg Ruim 700 Nederlandsche arbeiders met ontslag bedreigd Socialistisch Jeugdcongres te Amsterdam De Ned. Herv. Radio-Omroep vraagt zendtijd aan FAILLISSEMENTEN Britsche nota aan lapan SANOSTOL is zijn „wintersport" De Regeeringspersdienst meldt: De gemengde Nederlandsch-Belgiseh- Luxemburgsche Regeeringscommlssic heeft haar tweede bijeenkomst te 'sGravenhage gehouden. Tijdens deze bijeenkomst is on der het oog gezien, welke wegen zouden kunnen leiden tot een bevredigende oplos sing inzake vraagstukken, welke de Neder- landsche regeering had aanhangig gemaakt met betrekking tot den invoer van bepaalde producten in de Belgisch-Luxemburgsche Economische Unie. De Nederlandsche delegatie van haar kant heeft, in een geest van welwillendheid, welke de besprekingen heeft gekenmerkt, bepaalde Belgische er. Luxemburgsche wen- schen onderzocht betreffer.de cijfers en prijzen van den invoer in Nederland van verschillende producten. Van weerszijden ls voor een aantal der vraagstukken een bevredigende oplossing verkregen. De andere zijn aangehouden teneinde opnieuw door de bevoegde instan ties te worden onderzocht. Beide delegaties zijn tenslotte tot over eenstemming gekomen inzake de wensche- lijkheid, zoo spoedig mogelijk de onderhan delingen te openen met het oog op de ver nieuwing van de contineenteeringsovereen- komst on 13 Augustus 1938 door beide lan den onderteekend welke op 30 April 1939 afloopt. De commissie zal haar volgende bijeen komst te Brussel houden. ER WORDT ECHTER NAAR EEN OPLOSSING GEZOCHT. Aan 250 in Nederland wonende arbeiders van de spinnerij Eilermark, welke even over de grens te Glanerbrug op Duitsch grond gebied is gelegen, is met ingang van 28 Januari a-s. ontslag aangezegd. De Ne derlandsche directie van deze fabriek heeft bekend gemaakt, genoodzaakt te zijn alle in Nederland wonende arbeiders te ont slaan. tenzij nog een oplossing kan worden verkregen. Tot nu toe gold namelijk een regeling voor deze zoogenaamde grensgangers, die hun loon, dat voor tweederde in Ncderlandsch geld naar den deviezen- koers werd uitbetaald, cn de rest in Duitsche munt ontvingen, vrij naar Nederland mochten meenemen. De Duitsche regeering heeft deze op 1 Februari a.s. afgcloopen regeling niet willen verlengen. Ook in de Duitsche textielfabrieken in Gronau, waar veel Nederlandsche arbeiders werken, zullen moeilijkheden ontstaan. In totaal zijn zeven tot acht honderd arbeiders uit de gemeenten Enschedé en Losser hierbij betrokken. Men hoopt, dat de besprekingen, welke op het oogenblik te Berlijn worden gevoerd, nog tot een oplossing zullen leiden. De regeling gold tot nu toe voor het ge- heele Nederlandsch-Duitsche grensgebied. In de groote zaal van Bellevue te Am sterdam. werd gisteren een jeugdcongres gehouden door den jeugdraad van Ncder landsch Verbond van Vakviereenigingen, de Arbeiders Jeugd Centrale en den Neder- landschen Arbeiders Sportbond, onder lei ding van den heer H. Lindeman, voorzitter van den jeugdraad van het N.V.V. Tal.ijke vertegenwoordigers van plaatselijke arbei ders jeugdorganisaties uit het geheeleland, waren bijeen, toen het congres geopend werd met de opvoering van „Introductie", van Willem van Iependaal. De A.J.C.-zang groep, „De Wielewaal", begeleid door een klein muziekcnsemble. het geheel onder leiding van den dirigent. Piet Tiggers. bracht daarna enkele liederen ten gehuorc. De heer H. Lindeman hield een openings rede. De heer J. Peters, voorzitter van de A. J. C. hield een inleiding over het on derwerp „Jeugdbescherming", terwijl de heer F. Slier sprak over de jonge hoofd arbeiders. Als laatste inleider van het eer ste deel van het congres sprak de heer H. Kapper, bondsjeugdleider van den Alg. Ne- derlandschen Bouwarbeidersbond over „Wettelijke arbeidersbescherming". Nadat vervolgens eenigen tijd was ge pauzeerd voor den koffiemaaltijd, werd de middagzitting van het congres begonnen met een inleiding van den heer W. Tho massen. secretaris van de A.J.C.. over „Be ter onderwijs", terwijl de heer T. var. der Zee (bondsbestuurder N.A.S.B.) sprak over de lichamelijke opvoeding en de heer A. de Ruyter (secretaris jeugdraad N.V.V.) over de bestrijding der jeugdwerkloosheid. Er volgde een drukke discussie. UITSLUITEND VOOR KERKELIJKE DOELEINDEN. Naar wij vernemen heeft de Ned. Hen'. Radio Omroep bij den minister van Binnenlandsche Zaken een aan vrage om zendtijdvergunning ingediend Het is de bedoeling van den N. H. R. O. om, wordt dit verzoek ingewilligd, den zend tijd uitsluitend te gebruiken voor de uit zending van hervormde kerkdiensten, het houden van lezingen over onderwerpen, die van belang zijn voor de Ned. Herv. Kerk, bespreking van hetgeen voorvalt op ker kelijk terein, het geven van voorlichting ln al die dingen, die het leven der kerk raken, van Hervormde zijde de vraagstukken om trent kerk, staat en maatschappij te be lichten en voorts aan alle takken van ar beid binnen de Ned. Herv. Kerk de gele genheid te bieden zich meerderen ingang bij en steun van ons volk te verzekeren. BOND VAN' JONG-LIBERALEN. Aigcmcenc vergadering te Soeslerberg Te Soesterberg is in de gebouwen van Kampoord de algemeene vergadering ge houden van den Bond van Jong-Liberalen. onder leiding van den heer H. Korthals. Bij den aanvang der vergadering, werden te legrammen van trouw gezonden aan de Koningin en het Prinselijk paar. Na de openingsrede bracht de secretaris, de heer A. A. C. Reedijk het jaarverslag uit. Hier aan wordt ontleend, dat het jaar 1938 voor den bond, in tegenstelling met het daaraan voorafgaande dat een jaar van consolidatie was een jaar van uitbrei ding is geweest. Ongeveer vijfhonderd nieuwe leden zijn in het afgeloopen Jaar tot den bond toegetreden. Afdeelingen, wier bestaan allesbehalve rooskleurig was te noemen, werden tot nieuw leven gebracht, zooals Alblasserdam. Lekkerkerk. Rotter dam, Ysselmonde en Leiden. Eenigc nieuwe afdeelingen werden opgericht. Met ver trouwen kan het jaar 1939, het derde lustrum jaar van de organisatie van liberale jongeren, worden ingegaan. SPAARDEIbSBAD TE GOUDA GEOPEND. Gouda heeft Zaterdag zijn overdekte bad en zweminrichting gekregen, die den naam „Spaardersbad Gouda" heeft gekregen. Het bad is onder leiding van een plaatselijk co mité tot stand gekomen uit middelen door spaarders uit Gouda en omgeving bijeen- gefiracht. Door een uitnemende samenwer king in het comité is het mogelijk gewor den een bad te stichten dat voor het doel waarvoor het is gevestigd, voldoet aan ma ximale eischen bij minimale kosten (f.80.000). Het bad is 12 M. breed en 25 M. lang en heeft een diepte, varieerend van Uitgesproken: G. W. Zandvoort, koopman. Leiden, Witte Singel 96. h.o. den naam Vleesch- waren en Conservenfabriek De Rijnstreek te Hazerswoude en onder den naam firma I. Zandvoort's Slagerijen. R.C. mr. A. Ikman van Burck, Cur. mr. C. J. Goudsmit. Leiden. In de week van 9 t.m. 14 Januari werden in Nederland 36 faillissementen uitgesproken. 6910 -60ct. Bij Apcütefl Drogisten (Ingez. Med.) 14 M. Het bassin heeft een inhoud van 600 M3, in het opdiepe is een zinker, die bij polo-wedstrijden wordt uitgelicht. Op het perron vóór het diepe is een 3 M. hooge springtoren. 's Zomers straalt het daglicht volop toe door het hooge glazen boogdak, 's winters zorgen daarvoor de talrijke elec- trlsche booglampen. Op de perrons zijn 56 kleedcellen, beneden is een groote verceni- glngskleedzaal. Bij wedstrijden is er plaats voor circa 400 bezoekers. Zijn de bouw en inrichting sober, sober is ook de opzet van de exploitatie, die ge heel in eigen beheer wordt gevoerd. De ta rieven zijn zóó gesteld, dat practisch ieder van het bad gebruik kan maken. Met zeer groot enthousiasme hebben de Goudsche zwemmers (sters) de tot stand ko ming van het „Spaardersbad Gouda" tege- moetgezien. Onder zeer groote belangstel ling is het bad Zaterdag door den burge meester van Gouda, dr. K. F. O. James, officieel geopend. Het is gebouwd onder architectuur van Wolter Bakker uit Baant door den aanne mer A. M. de Korte te Gouda. Hbid FRIESLAND WIL AFWEERGESCHUT KOOPEN. Teneinde het elcctrisehe bedrijf te beschermen. De Ged. Staten van Friesland stellen den Staten van dit Gewest voor om het Prov. Elec. Bedrijf te Leeuwarden, waarin ette lijke millicenen zijn gestoken en dat bijna de geheele provincie voorziet van kracht en iicht, in staat van verdediging te brengen tegen luchtaanvallen. Ze stellen daarom voor f60.000.uit te trekken ten laste van het bedrijf voor de aanschaffing van 3 stukken van 2 c.M. kaliber luchtafweerge schut en voor de opstelling van dit ge schut alsmede de eerste munitieuitrusting. Er zal een bediening noodig zijn van 40 man. Deze zullen gerecruteerd worden uit het niet of buitengewoon dienstplichtig pci- sonee] c'er Centrale of uit de omgeving, en 0"gc!eld worden door kader van het leger. Verder zulen doze manschappen ingebeeld v' ben bij den Vrijw. Landstorm. Ook der grrotep bedrijven in de Ginge ring is om 'ina""eieelen steun gevraagd, daar liet geschut ook deze bedrijven kan beschermen. Mc heeft gegronde hoop. dat deze firma's hieraan zuilen voldoen. Van militaire zijde is de goedkeuring van dit P'an bereids ontvangen. Dr. COLIJN IN ZWITSERLAND. Zaterdagmorgen te elf uur heeft dr. Colijn het Nederlandsche sanatorium te Davos be zocht, waar hij werd ingehaald door de luid juichende patiënten, die van balcons en ter rassen den minister-president begroetten en hem bij het betreden der gebouwen met het Wilhelmus verwelkomden. Na te zijn be groet door den directeur-geneesheer dr. Gugelot. sprak de minister eenige vriende lijke woorden voor de microfoon van de huisradio. Hij gebruikte daarna de koffie te midden der patiënten. Na een rondgang door het sanatorium vertrok hij weer naar Klosters. wederom luide toegejuicht door de patiënten, die de attentie van den minister president zeer op prijs stelden. PRINS BERNHARD BEKIJKT DE D23. Kort bezoek aan de Fokkerfabrieken. Prins Bernhard heeft Zaterdagmiddag een kort bezoek gebracht aan de Fokker fabrieken te Amsterdaip ter bezichtiging van het nieuwe Fokker-product de D. 23. Hij werd vergezeld door jhr. mr. C. Dedel, zijn particulieren secretaris. In de fabriek vergezelden ir. J. E. van Tijen en ir. M. Beeling. onderscheidenlijk directeur en chef-constructeur van de Fokkerfabrieken, den Prins. Door middel van een klein model werden de voordcelen van het nieuwe vliegtuig aangetoond, waar na den hoogen gast een kopje thee werd geserveerd. VERSPREIDE BERICHTEN. Prins Bernhard heeft Zaterdag te Den Haag het jaariijksche diner bijgewoond in de Witte Sociëteit van de vereeniging van officieren en grenadiers. Ook verschillende oud-officieren waren tegenwoordig. Chineesch vliegtuig: boven Sjanghai Een Chineesch vliegtuig heeft Vrijdag j.l. een uur lang boven Sjanghai gevlogen en strooibiljetten uitgeworpen. Tsjoenking gebombardeerd. De tijdelijke hoofdstad van China, Tsjoengking is gistermiddag om 1 uur door Japanscho vliegtuigen gebombardeerd. Ze ven en twintig toestellen waren de stad genaderd en eenige hunner slaagden er in door de afweerzone heen te dringen en dertig tot veertig bommen neer te werpen. Volgens de eerste berichten bedraagt het aantal dooden en gewonden 400. Eén Ja- pansch toestel zou neergehaald zijn. Verdere luchtbombardementen. Ook Vanhsien is door Japansche toestel len gebombardeerd, ruim 20 bommen wer den neergeworpen waardoor 50 personen ge dood en ruim 80 gewond werden. Een bom kwam neer op een lagere school. 30 leer lingen werden hiervan het slachtoffer. Voorts hebben de Japansche luchtstrijd krachten Itsjang bestookt In een ncta, die Craigie, de Britsche ambassadeur te Tokio, aan Arita, den Japanschen minister van buitenland- sche zaken heeft overhandigd, en die in krachtige bewoordingen is gesteld, wordt „ernstige bezorgdheid" geuit om trent de Japansche politiek ten aanzien van China. De Britsche regeering. aldus verklaart de nota. kan niet inzien hoe de verzekering van Konoje, dat Japan niet naar gebieds uitbreiding streeft en de souvereiniteit van China eerbiedigt, te rijmen is met het door de Japansche regeering te kennen gegeven voornemen, het Chineesche volk met ge weld te dwingen tot het aanvaarden van voorwaarden, welke neerkomen op een prijsgeven van zijn politieke, economische en cultureele leven aan Japansche con trole, het handhaven voor onbepaalden tijd van aanzienlijke Japansche garnizoenen in China en een feitelijk losmaken van China van het grondgebied van Binnen-Mongolië. Engeland is niet bereid, zoodanige wijzigingen te aanvaarden of te erken nen. als aangegeven zijn in de jongste Japansche verklaringen en uitlatingen, welke door geweld tot stand gebracht zijn. Engeland is voornemens, vast te t.e houden aan de beginselen van het negenmogendhedenverdrag en het kan niet accoord gaan met eenzijdige wij zigingen van de bepalingen hiervan. Eventueele wijzigingen kunnen slechts tot stand gebracht worden door onderhan deling tusschen alle onderteekenaars. Als de Japansche regeering opbouwende voor stellen te doen heeft ten aanzien van eenig multilateraal accoord betreffende China, is Engeland bereid, deze te overwegen. On- dertusschen behoudt het zich al zijn rech ten krachtens de bestaande verdragen voor. Als, zoo besluit de nota, de Britsche re geering de bedoelingen der Japansche re geering verkeerd heeft uitgelegd, zou zij een nauwkeuriger uiteenzetting van de Ja pansche voorwaarden voor beëindiging der vijandelijkheden en van de Japansche po litiek ten opzichte van China toejuichen. De diplomatieke medewerker van Reuter wijst er op, dat de bewoordingen van deze nota in nauwe overeenstemming zijn met dc jongste nota der Vereenigden Staten. Men meent te weten, dat de Fransche re geering op de hoogte was van het voor nemen van Engeland, de nota te zenden en dat zij hiermede haar instemming heeft betuigd. Zonnevitaminen in den winter zijn noodzakelijk, ook voor hèm! Koop een flesch „zon", maak Sanostol tot zijn „wintersport" en zie hem genieten van dit overheerlijke levertraanproduct! Zie hem groeien vooral dank zij de levertraan- vitaminen A en D, vitamine C van het toegevoegde sinaasappelsap, vitamine B van het gehalte aan mout. Sanostol per gewone flacon f. 1.40. De voordeelige. maal zoo groote „familieverpakking" (ook voor Uzelf is Sanostol uitstekend) kost slechts f. 2.75. „Het lékkere levertraan-product!" BROCADESSTHEEMAN PHARMACIA 6944 (Ingez. Med.) doetje qoed! 6918 (Ingez. Med.) Het Duitsche s.s. „Orinoco" is gisteren bij het verlaten van de haven van Lis sabon in aanvaring gekomen met den Nederiandschen flottieljeieider Hr. Ms. „Tromp". De „Orinoco" verliet tijdens stormweer de haven, geassisteerd door twee sleepbooten. Bij het passeeren van de „Tromp" liep het schip als gevolg van een hevigen windstoot uit de koers en kwam het met den oorlogs- Hr. Ms. „TROMP". bodem in aanvaring, welke aan stuurboord zijde werd getroffen. Een aantal stalen pla ten van de ..Tromp" werd ingedrukt. Het verluidt, dat de flottieljeleider ook een gat beneden de waterlijn heeft gekregen. De sleepbooten hebben tevergeefs getracht de aanvaring te voorkomen, waarbij het weinig scheelde of een van beide vaartuigen was gekapseisd. Na de botsing heeft de ..Ori noco", die niet beschadigd is, de reis voort gezet. De havenautoriteiten hebben een onder zoek naar de „Tromp" ingesteld. Zij waren van meening. dat het schip ter reparatie in een droogdok zal moeten worden opgeno men. In verband hiermede is het vertrek van de „Tromp", dat op a.s. Woensdag was vastgesteld, tot onbepaalden tijd uitgesteld. De „Tromp", welke op zijn eerste voor- jaarsreis Lissabon heeft aangedaan, zou volgens het routeschema op Woensdag 18 Januari vandaar vertrekken. De Orinoco is een schip van de Hamburg-Amerikalijn met een inhoud van 9660 bruto ton. VOOR DINSDAG 17 JANUARI. Hilversum I. 1875 en 301.5 M. AVRO-Uit- zending 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8,15 Berichten» 8.55 Cabaretprogramma <opn.» 9,55 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10,15 Gramofoonmuziek 10,30 Causerie over het dienstbodenvraagstuk 10.35 Orgel spel 11.00 Wenken voor de huishouding 11,30 Omroeporkest 12,15 Berichten, gramo foonmuziek 12.30 Omroeporkest 1.00 AVRO-Amusementsorkest 1.30 Ensemble Jetty Cantor en gramofoonmuziek 2.45 Knip- les 3.45 Gramofoonmuziek 4.30 Kinder koor 5.00 Voor de kinderen 5,30 Omroep orkest en de Hawaiian Serenaders (Om 6.25 Berichten) 7,00 Voor de kinderen 7.05 Pianovoordracht 7.30 Engelsche les 8.00 Berichten ANP. Radiojournaal, mededeelingen 8.20 Gramofoonmuziek 8.30 Bonte Dlns- dagavondtrein 10.00 Radiotooneel 10.20 Disconieuws 11.00 Berichten ANP. hierna: Het Ensemble Arno Lewitsch 11.4012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. 415.5 M. KRO-Uitzending 4.005.10 HIRO 8.009.15 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berichten) 10.00 Gramofoonmu ziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Be richten 12.15 KRO-orkest (1.00—1.20 Gra mofoonmuziek) 2,00 Vrouwenuurtie 3.00 Modecursus 4.00 Gramofoonmuziek 4.05 Causerie ..Natuurgeneeswijze en Natuurlijke Leefwijze" 4.30 Gramofoonmuziek 4.35 Be richten 4.40 Gramofoonmuziek 4,45 Lezing ..Wat beteekent Rudolf Steiner's Anthropo- sophie voor de moderne menschheid?" 5.10 KRO-Melodisten en solist (5,456.05 Felici- tatiebezoek) 6.30 Berichten, gramofoonmu ziek 6.35 Sportpraatje 7.00 Berichten 7,15 Cyclus ..Naar de nieuwe gemeenschap" 7,45 Berichten ANP. mededeelingen 8.00 Revue-uitzending 10.30 Berichten ANP 10.40 Russisch koor en balalaika-orkest (11.0011,15 Gramofoonmuziek) 11.3512.00 Gramofoonmuziek. Droitwich 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek 12.00 Het Clifford-kwintet 12,15 Gramo foonmuziek 1,00 Zang 1,20 Gramofoon muziek 2.25 Voor de scholen 2.45 Piano- voordracht 3.20 Orgelspel 3.50 Een sectie van het BBC-Northern-Ireland-orkest en soliste 4,154.35 Reportage 4.40 Gramo foonmuziek 5.05 Causerie over Roemenië 5.20 Gramofoonmuziek 5.50 De BBC-Zangers 6,206.45 Berichten 6.50 ..Tina", operette 7.50 Causerie ..Towns new and old" 8.20 Radiotooneel met muziek 8.50 Discussie ..Professional football" 9.20 Berichten 9.45 Causerie „Foreign correspondent" 10 05 Or gelspel 10,35 BBC-Harmonie-orkest- en soliste 11.20 De Grosvenor House Dance Band 11.5012,20 Dansmuziek (gr.pl.). Radio Paris 1648 M. 9.00. 10.00. 10,25 en 11.20 Gramofoonmuziek 12.35 Zang 1.05 Stafmuziek van de Garde Républicaine 2.35 Zang 2.50 Gramofoonmuziek 5.25 Baillv- orkest 6,35 Pianovoordracht 7,20 Derveaüx orkest 8,35 Kamermuziek 9,5011.50 Radiotooneel. Keulen 456 M. 5.50 en 6.30 Gramofoonmu ziek 7,50 Omroepschrammelensemble en in strumentaal kwintet 11.20 en 12,35 Omroep orkest 1.302.20 Populair concert 3,20 Omroeporkest 5,40 Gramofoonmuziek 6.30 Winterhulp-programma 7.5011.20 Omroep- dansorkest, solisten en instrumentaal kwintet. (Om 9,35 Gramofoonmuziek). Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12,20 Gra mofoonmuziek 12.50 en 1,30 Omroeporkest en gramofoonmuziek 1,50—2,20 Gramofoon muziek 5,20 Omroepdansorkes7 en gramo foonmuziek 6,50 en 7,20 Gramofoomuziek 8,20 en 9.20 Bont programma 10,3011,20 Gramofoonmuziek 484 M.: 12,20 Gramofoon muziek 12,50 en 1,30 Omroeporkest 1.50— 2,20 Gramofoonmuziek 5.20 Zang 5,40 Gramofoonmuziek 6.35 Instrumentaal kwar tet Van Hecke 8.20 en 9,35 Omroeporkest en solisten 10,3011,20 Gramofoonmuziek. Deutschlandsender 1571 M. 7.20 Omroep orkest en solist 8,05 Politiek dagbladoverzicht 8,20 Omroeporkest 9,20 Berichten 9,50 Trioconcert 10.05 Berichten 10.20—11,20 Dresdensch orkest en -koor en solisten (opn.). GEM. RADIO-DISTRIBUTIF.BEDRIJF EN DE R.O.V. RADIO-CENTR 4T.E. Voor Dinsdag 17 Januari. Ie Programma: lederen dag van 824 uur A.VJt.O., V.A.R.A enz. 2e Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O. N.C.R.V enz. 3c Programma: 8,00 Keulen 10.20 Radio PTT. Nord of div. 11.20 Parijs Radio 12.35 Brussel VI. 1.50 Brussel Fr. 2.20 London Reg. 4.20 Diversen 4.35 Keulen 5.20 Brussel VI. 6.50 Keulen 7.30 Brusel VI. 7,50 Straatsburg of div 8.20 Brussel Fr. 9.20 Brussel VI. (op verzoek» 11.20 R. Danmark of div. 4e Programma: 8.00 Brussel VI 8.20 div. 10.35 London Reg. 1.20 Droitwich 7.50 London Reg 8.20 Droitwich 8.50 Keulen 9.20 Droitwich 9.45 Brussel Fr. of div. 10,05 Droitwcih. Wijzigingen voorbehouden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13