Industrie-Intensiveering in Japan LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 16 Januari 1939 NAGEKOMEN BERICHTEN Een uiterste ontginning van grondstoffen wordt met succes nagestreefd RECHTZAKEN Binnenland SPORT De tenlasteleggingen tegen mr. Rost van Tonningen Buitenland Uit de Omstreken MAIK1 V-, (Speciale berichtgeving). Tengevolge van de snelle ontwikkeling der kunstzijde en papierindustrie in Japan, waarvoor enorme hoeveelheden pulp benoo- digd zijn. wordt het probleem, op welke wijze voldoende grondstof voor deze in dustrieën te verkrijgen, hoe langer hoe ingewikkelder. Uit den aard der zaak heeft men ge tracht zooveel mogelijk van eigen bodem te verkrijgen, doch alhoewel men daarin, gedwongen door de bestaande en onge twijfeld nog wel verder toenemende schaarschte aan deviezen, in toenemende mate geslaagd is en nog verder zal slagen, is het tekort voor het oogenblik nog zeer groot. Teneinde eenig idee te geven van de geweldige sommen gelds, welke men voor den import van deze grondstof moet beste den, diene. dat in het jaar 1937 voor een totaal van ruim 116 millioen yen uit het buitenland werd ingevoerd (voornaamste landen van herkomst: Noord-Amerika 49 millioen yen. Zweden 36 millioen yen. Noorwegen 17 millioen yen. Canada 13 millioen yen.) Van dit totaalbedrag werd 80 millioen yen gebruikt voor de kunstzijde het restant van ruim 36 millioen yen voor de papier- in dustr.e. De importen dit jaar tengevolge van den oorlog en de daaraan verbonden gedwongen inkrimping van import van grondstoffen niet noodzakelijk voor de munitie-industrie, zijn aanmerkelijk geringer en zoo zien wij dat b.v. het totaalimporteijfer over de eer ste 10 maanden van dit jaar (Januari October 1938) slechts ruim 39 millioen yen bedroeg tegen 95 millioen yen in het jaar 1937 over de overeenkomstige periode De invoercijfers uit de afzonderlijke voor naamste landen van herkomst zijn als volgt: 10 maanden 1938: Noord-Amerika 15 millioen yen. Zweden 6 millioen yen. Noorwegen 5 millioen yen. Canada 5 millioen yen. 10 maanden 1937: Noord-Amerika 41 millioen yen. Zweden 22 millioen yen. Noorwegen 14 millioen yen. Canada 10 millioen yen. Van het totaalbedrag over 1938 werd 7 millioen yen voor de papier en 32 millioen yen voor de kunstzijdefabricage geïmpor teerd. Laten wij hiernaast eens zetten de ex portcijfers van de voornaamste van pulp vervaardigde artikelen, n.l.: 10 maanden 1938: kunstzijden garens incl. staple fibre 23 millioen yen. kunstz. piecegoods 92 millioen yen. stapte fibre piecegood 20 millioen yen. papier 39 millioen yen. 10 maanden 1937: kunstzijden garens incl. stapie fibre 52 millioen yen. kunstz. piecegoods 129 millioen yen. staple fibre piecegood 5 millioen yen. papier 31 millioen yen. Ofschoon de vergelijking niet geheel op gaat daar de prijzen niet gelijk zijn (in dit verband dient er echter wel rekening mede gehouden te worden dat over het al gemeen gesproken exportprijzen dit jaar lager waren dan in de eerste periode van 1937) valt toch uit bovenstaande import- cijfers van pulp en exportcijfers van kunst zijde en papier wel onmiddellijk te zien, dat de hoeveelheid pulp die men in dit jaar van eigen grond heeft gebruikt, aanmer kelijk grooter is geweest dan in het vorige jaar. Kort geleden verscheen er in de Japan Advertiser een interessant artikel over de pulpindustrie in Japan, waaraan wij het volgende ontleenen: In 1937 produceerden de Japansche pulp- mills een hoeveelheid van ruim 64.000 ton rayon pulp, terwijl voorts 328.000 ton uit het buitenland werden geïmporteerd. Van deze grondstoffen vervaardigde men 330 millioen lbs rayon garens en 174 millioen lbs, staple fibre. Van de totaal geproduceerde 64 000 ton pulp in Japan komt meer dan de helft voor rekening van de Nihon Jinken (Rayon) Pulp Comp. en wel van haar mill in Shi- kuka Karafuto. het aan Japan behoorende Zuidelijke deel van het eiland Sachalin. haar in 1905 door Rusland bij den vrede van Portsmouth, die een eind maakte aan den Russisch-Japanschen oorlog, afgestaan. Papierindustrie enorm vooruitgegaan. Wat betreft de papierpulp, hierin is de Ka rafuto een nog grootere leverancier dan voor rayonpulp. Gedurende de laatste 30 jaren is de Japansche papierindustrie met reuzenschreden vooruitgegaan In 1906 be droeg de binnenlandsche productie van alle soorten papier (met uitzondering van de speciale soorten vervaardigd uit moerbei boomenhout en enkele andere inlandsche houtsoorten in huls- en kleinindustriei 305 millioen lbs., waarvan ca. 29 millioen lbs. werden geëxporteerd. In dien tijd was het echter noodzakelijk nog een hoeveelheid van 76 millioen lbs. te importeeren 30 jaar later rees weliswaar het importcijfer tot 200 millioen lbs. doch het uitvoercijfer was opgesprongen tot ruim 255 millioen lbs. Het pspiervertruik eer hoofd der bevolk rig gaat voortdurend omhoog en bedroeg d t voer Japan in 1906 slechts 7.31 lbsin 1916 was het gestegen tot 11.60 lbs., in 1926 tot 25 62 lbs. en in 1935 bereikte het 33.63 lbs per hoofd Nadien zijn nog geen verdere cijfers beschikbaar. Weliswaar is het papierver- bruil: vrij gering vergeleken met landen als Am-rVa dat 198 lbs. Engeland dat 150 lb'. rvtschlard dat 82 lbs en Frankrijk d»t 49 lbs. rer hoofd gebru'ken doch zoo a's uit de vroegere cijfers vezen kan wor den het verbruik stiigende en l'et nu reeds boven dat van Italië (25.36 lbs., Polen 12 12, Rusland 9.52), Niettegenstaande de momenteele binnen landsche productie van papier en den be trekkelijk geringen invoer is Japan in gee- nen deele self-sufficient in de vervaardiging van pulp. In 1937 waren 993.000 tons papier en rayon Dulp in Japan vervaardigd doch de importen bedroegen toch nog niet min der dan 527.000 ton Zooals boven reeds opgemerkt komt on geveer de helft van Japan's behoefte aan pulp van Karafuto: de productie van die mills is bijna 21/.* maal zoo groot als die van Japan zelf en bijna anderhalf maal zoo groot als die van Hokkaido (het Japansche Noordeliike eiland waarvan eveneens de zuivelproducten komen). Onuitputtelijke houtvoorraden. Lr 1905, toen Japan deze bezitting kreeg, waren er verschillende Japanners, die zich leelijk in den nek gezien meenden, doch de uiteindelijke waarde van de uitgestrekte wouden is in den loop der jaren aanzienlijk belangrijker gebleken, dan de oorlogsschat ting, die men wellicht in geld van Rusland in dien tijd had kunnen afdwingen. Het Gouvernement van Karafuto echter zag onmiddellijk de groote voordeelen van deze maagdelijke wouden met hunne on uitputtelijke voorraden hout in en bood concessies aan zoowel aan de Mitsui en aan de Oji Paper Camp. De laatste opende de eerste pulpmill in 1913 en kort daarop de Karafuto Industrial Comp Beide mills begonnen de productie in 1915. De wereld oorlog vormde een groote stimulans en in den loop van de volgende jaren werden diverse verdere mills opgericht en de pro ductiecapaciteit van de bestaande aanmer kelijk uitgebreid. In 1933 slaagde de Oji Comp. er in de Karafuto Comp. geheel te absorbecren tegelijk met de groote concurrente, de Fujo Comp. en sindsdien heeft Oji een compleet monopolie, zoowel wat de pulp- als de I papierfabricage in Karafuto betreft De Oji Comp. werd opgericht in 1872 thans is zij een der grootste pulp- en pa pier-concerns ter wereld Zij vervaardigt bijna alle pulp in Japan en van 85 tot 99 pet van de papierbehoefte van dit land. Wat het courantendrukpapier betreft, is zij ce eenige leverancier. In Japan Proper (d.w.z. het eigenlijke Japan der 5 groote eilanden, dus zonder Korea. Karafuto en Formosa) heeft zij 21 pulp- en papier fabrieken. in Chosen 1 pulp- en papier fabriek, terwijl zij daar verder een papier en chemische fabriek controleert, in Man- chukuo controleert zij 4 papier- en pulpfabrieken. In Hokkaido, het Noordelijke eiland van Japan Proper, heeft men 3 der grootste pulp- en papierfabrieken, waarvan de belangrijkste een productiecapaciteit bezit van 338 millioen lbs. papier en 157.009 ton pulp. Bevolkingsgroei. Aan de Oji Comp. wankt Karafuto vor- namelijk haar economische ontwikkeling en den groei van haar bevolking van ca. 2000 oorspronkelijke bewoners alsmede een klein getal Russen in 1905 tot haar momenteel bevolkingsgetal van 300.000 zielen. Behalve haar pulp- en papierfabrieken aldaar, opereert men een spoorwegnet van 288 K.M., voorziet het eiland van electriciteit, bezit diverse kolenmijnen, alsmede een houtbedrijf. Wat de South Manchurian Railway Comp. was en is voor Manchukuo, is de Oji Comp. voor Karafuto geweest, beide Concerns hebben gediend als de voorhoede van Japan s economischen voor uitgang in de betreffende grensgebieden. Maar in tegenstelling met de South Man churian Railway Comp. waarin het Japansche Gouvernement voor een belang rijk bedrag is geïnteresseerd, was en is de Oji Company een zuiver particuliere Maat schappij Karafuto is een der weinige plaatsen ter wereld waar men de meest moderne in dustrie kan zien naast de meest primitieve economie. In Shikuka. circa 80 kilometer van de Japan-Sovjet-grens in Sachalin. staat een geweldig groote rayon, pulp fabriek, de grootste van Japan, met de meest moderne machinerieën op dit ge bied. Hypermoderne kranen halen de houtblokken uit de rivier, die dit hout heeft aangebracht van de beboschte heuvels en bergen waar zij doorheen stroomt, en brengen ze in de fabriek, waar zij worden omgezet in een bijzonder goede kwaliteit pulp. die naar de japansche fabrieken in de omgeving van Tokfo en Osaka wordt verscheept. Daar wordt de pulp door ver dere machines en chemicaliën behandeld en verder verwerkt tot kunstzijde. Vandaar gaat het weder naar de weverijen, die het verwerken tot kleedingstukken voor de verschillende landen ter wereld. Schrille tegenstellingen. Juist tegenover deze groote pulpmill in Shikuko. aan de overzijde van de rivier kan men een tenten- en blokhuttendorp van de Orokestam vinden, de oorspronke lijke bewoners van Karafuto. Deze leven nog steeds in het stadium van de jacht en visscherij, maken hun huishoudelijke be- r.oodigdheden van berkenbast, kortom deze klerie afstand van enkele honderden meters scheidt 2 civilisaties, de eene aan de zijde van de fabriek en de ver doorge voerde industrieele van het tegenwoor dige, de andere, aan de tegenovergestelde zijde van de rivier het vrije nomadenleven van den oorspronkelijken stam. Het spreekt echter vanzelf, dat het mo derne ook in dit verre gebied met rassche schreden het verleden zal verdrijven en niet lang zal het meer duren of de vrije natuurmensch zal zijn onafhankelijk be staan ook daar moeten opgeven, teneinde een radertje te worden in het industrieele proces, dat langzaam maar zeker het moderne Japan gaat beheerschca. Speciaal zal dit ook gelden voor de pulp. een der weinige grondstoffen der industrie, waar mede Japan door haar gebied in Karafuto en door haar invloed ln Manchuktfn rijker gezegend is dan met de meeste andere. Spéciaal in deze tijden, nu wat men aan deviezen kan krijgen zooveel mogcliik moet worden aangewend voor oorlogsbehoeften, ls het van het allerhoogste belang, dat men HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Zwager kwam op bezoek. De zwager van G. uit Alphen aan den Rijn was bij hem op bezoek gekomen. Dit had geen prettig verloop gehad, want er was stevige mishandeling gepleegd door den zwager. Eenigen tijd geleden had P. des wege terecht gestaan, doch een getuige werd toen ernstig verdacht van meineed. De zaak werd aangehouden en de rech- ter-commissaris kreeg de zaak opnieuw in onderzoek. Toen bleek dat deze getuige bij de politie minder juist had verklaard dan bij den Politierechter. Als gevolg hiervan handhaafde deze ge tuige. van G., dat de .verdachte niet had geslagen, maar alleen een .aanvallende houding" had aangenomen. De Officier had echter andere getuigen verklaringen. om van den mishandelden zwager, waarin hij aanleiding vond tegen den zwager-verdachte, die al eerder wegens andere feiten is veroordeeld, f. 20.boete subs. 20 dagen hephtenis te eischen. De verdachte liét verstek gaan; de Poli tierechter veroordeelde conform dezen eisch. Mishandeld in assistentie. G. P. had G. uit Alphen aan den Rijn mishandeld. P. had n.l. zijn vader assistentie willen verleenen bij een vechtpartij. Nu zou deze verdachte zijn hart hebben opgehaald in het slaan terwijl de ander G. had vast gehouden, Mej. B. v d. H uit Alphen aan den Rijn was getuige en zii vertelde P. bezig te heb ben gezien bti het afdrogen van haar echt genoot. De off.cier achtte dus hierdoor voldoende bewijs aanwez g en gezien het feit dat ver dachte nog een blanco strafblad heeft, vorderde hij f.20 boet? subs. 20 dagen hechten'; Verdachte di» verstek liet gaan, werd conform den eisch veroordeeld. Verduistering. Terzake van verduistering stond terecht S. K. uit Alphen aan den Rijn. Het was opgevallen dat X. vaak van een opslagplaats kwam waar groenten lag, be stemd voor distributie aan werkloozen. Dan had K. een pakje bij zich. en de veldwachter G. Noordeloos had het geval niet vertrouwd Er was een huiszoeking verricht, en toen bleek een kleinen groentenwinkel aanwe zig te zijn; kool, tomaten, etc werd er aangetroffen De verdachte had het toe zicht over de producten, zoo deelde de ge noemde politieman mede. De verdediger wilde precies weten wat nu eigenlijk de functie van verdachte was, maar de politierechter vond dat een kwes tie van woordspeling. De politierechter hield de zaak nog aan, om een getuige over het geval te hooren. VOETBAL. C.N.V. I—QUICK BOYS III. Beide elftallen gaven zich geheel, maar het Quick Boys-spel klopte voor de rust beter. Uit een mooien aanval kopte de Q. Boys linksbuiten in. 01. C.N.V. viel nu met alle macht aan. maar het lukte niet. Bij een mis verstand in de C.N.V.-achterhoede scoorde Q. Boys 02. Na de thee combineerde C.N.P. veel beter. Na eenige minuten scoorde de linksbinnen uit een doorbraak 1—2. Toen was voor C.N.P. het hek van den dam. Wederom scoorde de linksbinnen Bouwmeester uit een doorbraak 2-2. Nog drie goals wist C.N.V. te scoren, door goed spel van rechtsbuiten v. d. Linden. Twee van z\in voorzetten werden door linksbuiten Griekspoor ingekopt en een ervan scoorde hij zelf. Zoo kwari het einde met een 52 over winning van C.N.V. I. Zooals gemeld. Is de Justitie er Vrijdag middag j.l. toe overgegaan de pers van het Nationale Dagblad te Leiden ln beslag te nemen. Dit justitieel ingrijpen vond zijn oorzaak in eenige hoofdartikelen, welke in de maand December in genoemd dagblad verschenen zijn en welke een beleedigend karakter zouden dragen. In de eerste tenlastelegging wordt ver meld. dat mr. Rost van Tonningen in De cember 1938 te Leiden en elders in Neder land opzettelijk de eer en goeden naam van den minister van Justitie, mr. C. M. J. F. Goseling. heeft aangerand, door opzet telijk in het nummer van 29 December 1938 van het Nationale Dagblad, hetwelk in vele exemDlaren te Leiden en elders in Nederland is verspreid, gemelden minister in een stuk. waarvan het opschrift luidde: „De eer der Nederlandsche jeugd. Vijf minderjarigen zijn in Oss straffeloos mis bruikt". ten laste te leggen datgene, wat nader in de dagvaarding is omschreven. Dit stuk heeft hij, verdachte, in dat num mer van dat blad opgenomen of doen op nemen en hetwelk door hem was opgesteld, althans waarvan de Inhoud hem bekend was, zulks met het kennelijk doel om daar aan ruchtbaarheid te geven, wordende die beleediging genoemden minister aangedaan gedurende en ter zake de rechtmatige uit oefening zijner bediening als minister van Justitie, althans gedurende, althans ter zake de der rechtmatige uitoefening zijner bediening als m'nister van justitie: Althans dat hij toen aldaar opzettelijk in het openbaar den minister van justitie, mr. C. M. J. F. Goseling bij geschrifte heeft beleedigd. door opzettelijk toen al daar in het bovengenoemd, toen te Leiden versoreid zijnd nummer van genoemd blad, en elders in Nederland in vele ex-emplaren het in de dagvaarding vermelde stuk, onder meer het bovenvermelde inhoudende, welk stuk hii had opgesteld, althans waarvan hij den inhoud kende en hetwelk voor ge noemden minister van tu'titie een beleedi gend karakter droeg, op te nemen, althans ie doen opnemen, wordende d'e beleediging genoemden minister aangedaan gedurende en terzake de rechtmatige uitoefening zijner bediening als minister van justitie, althans gedurende, althans ter zake de rechtmatige uitoefening zijper bedien 'ng a's m'nister van justitie. In de tweede tenlastelegging wordt ver meld, dat mr. Rost van Tongingen te Lei den en elders in Nederland op of omstreoks 23 December 1928 zich in het openbaar bij geschrift opzettelijk in beleedigtnden vorm heeft uitgelaten over den centralen raad van beroep, zijnde een openbaar lichaam, althans een openbare instelling, dcor op zettelijk in het nummer van 23 December 1938 van het Nationale Dagblad, hetwelk in vele gedrukte exemplaren in Leiden en elders in Nederland is verspreid, van welk blad hij hoofdopsteller was. op te nemen, althans te doen opnemen ee r artikel met oprch'ft, welk artikel en opschrift door hem was opgesteld, althans waarvan hij den inhoud kende Als opschrift stond boven de in beleedigenden vorm gedane uitlating over genoemden cent.ralen raad van beroep: „het hemeltergend vonnis". UIT AALSMEER. Schoten I—Aalsmeer I 2—1: Aalsmeer II— W.M.C. II 7—1; J.O.S. III—Aalsmeer V 6—6; Blauw Wit III adspiranten—Aalsmeer adspi- ranten 23. IJSHOCKEY. EERSTE WEDSTRIJD DER AMERIKANEN. De ploeg der Vereenigde Staten, welke aan de wereldkampioenschappen te Zurich cn Bpzci deelneem', speelde haar eersten wed strijd te Krefeld. Tegen een stedelijk team wis ten de Amerikanen met 41 te winnen. DE HOUDING VAN JAPAN. Welingelichte kringen te Tokio vattend» houding der Japansche regeering ten aan zien van de Britsche nota van 14 Januari en van de Amerlkaansche nota van 31 Dec. als volgt samen: 1. Deze nota's doen liet der regeering te Tokio voorkomen, dat Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten ln de onmogelijkheid verkeeren de nieuwe orde in Oost-Azië, zooals deze wordt geëischt door Japan, toe te laten. 2. De Japansche regeering zal zich niet haasten te antwoorden, doch een gunstig oogenblik afwachten. 3. Toch zal minister van buitenlandscho zaken Arita den ambassadeurs van de Ver eenigde Staten en Engeland nadere uiteen zettingen geven over de op 3 Nov. en 22 Dec. door prins Konoje en op 19 Dec. door Aiila afgelegde verklaringen, zooals in de Brit sche nota wordt geëischt. 4. Wat de Engelsch-Amerikaansche voor stellen aangaat over te gaan tot een her ziening van het negenmogendhedenverdrag is de regeering van meening, dat het oogen blik niet gunstig is om een procedure voor herziening te beginnen, doch dat zij d!> standpunt later in overweging zou kunnën nemen. TOTALITAIRE WETTEN IN JAPAN AFGESCHAFT. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken, Koichi Kido, heeft bijna alle wets ontwerpen met totalitaire strekking, welke dcor zijn voorganger waren ingediend, weer Ingetrokken. Hieronder zijn de wet tot herziening van het kiesstelsel, de wet tot nationale reorga nisatie en de wet op de vrijheid van druk- Ders, waarbij vermoedelijk ernstige beper kingen zouden worden opgelegd aan de kranten en journalisten. de grondstoffen, die men in eigen gebied aantreft, zooveel mogelijk tot het uiterste ontgint en kan men er dan van op aan, dat in deze niets wordt nagelaten om de be staande fabrieken uft te breiden en waar het eenigszins mogelijk ls nieuwe op te richten. Voor deze laatste categorie komt dan In hoofdzaak wel in aanmerking het vaste land van Azië, en wel Korea, waar nog steeds uitgebreide oppervlakten maagde lijke wouden gevonden worden en verder liet z.g. onafhankelijke Manchukuo, dat op dit gebied neg vrijwel onaangesproken is. Dit klemt nog te meer. omdat door de restrictie die men op het gebruik van ka toenen goederen in Japan zelf heeft ingesteld, het verbruik in dit land van uit pulp vervaardigde goederen met groote sprongen vooruit gaat. Weliswaar tracht men de consumptie zooveel mogelijk te ver minderen door in de couranten steeds te laten schrijven, dat het volk achter het front, gezien de groote ontberingen, die de soldaten in Ohina ondergaan, zuinig moet zijn, hetgeen dan speciaal tot uiting moet komen in het zoo gering mogelijk houden van nieuwe aankoopen op kleeding-gebied (waardoor men dus 2 vlie gen in 1 klap slaat: de consumptie gaat achteruit en men bespaart dus pulp zoodat men minder behoeft in te voeren voor de exportindustrie en het volk houdt geld over om oorlogsobligaties te koopen), doch aan den anderen kant, niet ledereen zal zich daar stipt aan houden en bovendien moet men toch ook iets hebben, waaruit kieeding vervaardigd wordt en men zal, hoe voor zichtig men ook draagt en hoe zuinig men toch ook zal zijn, toch ook wei wat nieuws noodig hebben, al zal men dit dan terwille van het lieve vaderland willen bekrimpen. Onder deze omstandigheden ligt er dus oo dit gebied voor Japan nog een groov gebied open en wij twijfelen er niet aan, of in de' eerstvolgende jaren zal het ver bruik toenemen, terwijl men er in zal slagen den invoer van deze grondstof verder naar beneden te brengen. FAREAST. INSIGNE VOOR AFRIKAANSCH- SPREKENDEN. Naar de correspondent te Johannesburg van de Daily Telegraph meldt, hebben Zuid-Afrikaansche cultureele vereenigri- gen voorgesteld een insigne uit te geven, dat aantoont, dat de drager Zuid-Afri- kaansch spreekt. Het doel is om winkel personeel en anderen te dwingen de dragers in de Zuid-Afrikaansche taal aan te spreken. WIEDEMANN NAAR LONDEN? De Daily Herald bericht dat de adjudant van den Fuehrer, kapitein Fritz Wiede mann, dezer dagen naar Londen zal komen teneinde semi-offlcieele besprekingen te voeren over het vraagstuk, van het terug geven der Duitsche koloniën. Tevens moet hij bij zijn terugkeer den Fuehrer verslag uitbrengen over het standpunt der open bare meening in Engeland jegens verdere Duitsche stappen in Oost-Europa. Deze reis van Wiedemann staat in ver band met de rede, welke de Fuehrer zal houden. In de vergadering van den rijksdag op 30 Januari a.s. ERNSTIGE BRAND OP VLIEGVELD. Een brand heeft drie .gebouwen verwoest op het centrale militaire vliegveld Ohanute- field in Illinois (V. St.). De schade wordt geraamd op 1 mOKoen dollars. BENTHUIZEN. Geslaagde muziekuitvoering. De mondaccordeonver. „Kunst in Eens gezindheid" gaf éen uitvoering in het vei linggebouw. De voorzitter, de heer R. Tim merman. sprak zijn voldoening uit over de zeer groote opkomst en heette in het bij zonder den eere-voorzitter, burgemeester mr. J. A. S. Holland, hartelijk welkom. Hij gaf daarna de leiding over aan den direc teur, den heer J. J. v. d. Reijden te Leiden. Nadat een gedeelte van het uit 15 num mers bestaande programma was uitge voerd, werd de avond aangenaam afgewis seld door een humorist en den pianist, den heere C. Donkersgoed uit Leiden. Onder een passend woord van den voor zitter werd den directeur een prachtige bloemenmand aangeboden, waarop een driewerf „Lang leve de directeur" werd aangeheven. Nadat de 40 prijzen, deels aangekocht, deels geschonken door inwo ners enz., ter stijving der kas waren ver loot, sloot de voorzitter, na in het bijzonder mevr. Hilten en de dames v. d. Meer en Spruij ten burg bedankt te hebben voor haar medewerking aan dezen gezelligen avond. Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter Hendrik z. van* Cornells Jacobus van Eek en Arida Mets. Ondertrouwd: Pieter Verheul. 30 jaar en Neeltje van der Linden 37 Jaar. MANDSJOEKWO TREEDT TOE TOT ANTIKOMINTERNPACT. De minister-president van Mandsjoeksvo heeft een verklaring afgelegd waarin hij zegt, dat Mandsjoekwo besloten heeft toe te treden tot het front der mogendheden van het antikominternpact, aangezien het sedert de oprichting van den Mandsjoerij- schen staat met Japan voorop gestaan heeft in den strijd tegen het communisme. NIEUWE PROCESSEN IN SOVJET RUSLAND. De procureur van de sovjet-unie Wyn- chinski, heeft gelast een aantal leiders van bedrijven in staat van beschuldiging te stellen, aangezien zij zich niet hebben ge houden aan het jongste decreet tot het herstel van de discipline in den arbeid. Tot nu toe zijn slechts dertien beklaagden be kend, doch men verwacht, dat andereu zullen volgen. Den laatsten tijd werd er over geklaagd, dat zekere bedrijfsleiders weigerden werk lieden, die te laat op het werk verschenen of die op andere wijze ongedisciplineerd waren opgetreden, weg te zenden, onder het voorwendsel, dat zij niet op slechten voet wenschten te komen met de arbeideia, of omdat zij werklieden tekort kwamen. Om deze reden werd het decreet uitgevaardigd. HAARLEMMERMEER. IJsclub „Haarlemmermeer". De ijsclub „Haarlemmermeer" vergaderde ot>der presidium van mr. J. E. Goudsmit in hotel „De Landbouw", waarbij de voorzit ter verslag gaf van de werkzaamheden bij de Inrichting van het gemeentelijk sport terrein tot ijsbaan. De penningmeester deelde mede, dat een nadeelig saldo was ontstaan, waardoor het bestuur zich genoodzaakt zag bij de ver lichte baan een extra entrée te heffen. Na rondvraag volgde verloting van enkele schaatsen. HILLEGOM. Gevonden voorwerpen. Aanwezig op het politiebureau: verschil lende handschoenen, ceintuur, dameshoed, alpinomuts. das. Lipssleutel, bos sleutels, portemonnaie met inhoud. NOORDWIJK. Gevonden: een blauwe dameshand schoen. een bril met hoorn montuur, een rijwielbelastingmerk, een rood-bruine hond. Inlichtingen over bovenstaande voorwerpen worden uitsluitend verstrekt des Woensdags en des Zaterdags van 18 tot 19 uur ten Politlebureele te Noordwijk Binnen. ROTTERDAM, 16 Januari. - Buitenlandsche Granen. Stemming flauw. Rogge per 100 KG.: Bahia Blanca 74/75 KG. ladend f. 8.75; Roe- meensche 74 KG. disponibel f. 8.65; Zuid-Rus sische 74/75 KG. aangekomen f. 8.75; Amerik. No. 3 disp. f. 158,50; Donau 63 64 KG disp. f 162, idem 61 62 KG. disp. f.161; idem 67 63 KG. f.163: Poolsche 72/73 f.163; Zuid-Russische 65 KG. disp. f.162; idem 67 68 KG. f.163; Idem 70 KG. disponibel f.165. Mais per 2000 KG. Gele La Plata aangekomen f. 169. stoomend f. 168; La Plata cinquantino disp. f. 199, Amerik. mixed No. 2 gewacht f.166, stoomend f. 166.50; Witte La Plata stoomend f. 163.50; Mixed Ben- guela stoomend f. 164n Gele Z. Russische aan gekomen f165idem Mixed aangekomen f164, Donau Golfox. Besarab. stoomend f. 165;. Boek weit per 100 KG.; Poolsche Kerrschafts dispo nibel f. 8.10; Manchoeri.ische disp. f. 9.10; Ame rlkaansche 'Canad. aang-komen f,8.70. Binnenlandsche granen per 100 KG.: Haver f.6—6.60; Gerst Chevalier f. 7.75—8.10; Gerst Winter f. 7.50—7.80; Rogge f. 7.60—8. Peulvruch ten per 100 KG.: Erwten, kleine groene f.9— 10.25; Schokkers f. 10.50—12. 4—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 12