SSB5SE De Fransche Kamer over de VANGE SALTS AMSTERDAM'S BURGEMEESTER IN NICE buitenlandsche politiek LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 Januari 1939 Derde Biad No. 24173 Dagbladreclame 79sfe Jaargang M BUITENL. WEEKOVERZICHT Sombere horizon „Is in uw staid de atmosfeer óók zoo frisch en opwekkend, monsieur le bourgmestre?" De eerste sprekers tegen Muenchen KLN/T INI IITTÏMN WAAROM EEN VIJAND ALS RHEUMATIEK MET ÉÉN HAND BEVECHTEN, ALS GE ER TWEE HEBT! is niet te vervangen Wanneer men het wereldbeeld nauwkeu rig gadeslaat, moet men wel onder den indruk komen, dat het er heel weinig flo rissant uitziet. Ieder, die objectief den loop van zaken volgt, zal tot deze conclusie moeten komen, ook al wil men nog altijd het beste hopen, van oordeel, dat het nuch tere verstand toch altijd nog een rol speelt onder de volken, zelfs daar, waar een juist inzicht vrijwel onmogelijk wordt gemaakt als gevolg van een zeer eenzijdige voorlich ting. Ons eigen land ondervindt juist de gevolgen van een dergelijke wijze van pu blicatie Vrede blijft het wachtwoord in elke rede, door een verantwoordelijk staatsman uit gesproken. maar de bewapening neemt vor men aan, die de wereld tot een bankroet moeten voeren. Blijkens het militaire jaar boekje van den Volkenbond bedroegen de miiitaire uitgaven der wereld over 1938 bijna 9.500 millioen gouddollar, tegen 4.200 millioen in 1927. En nog zijn deze cijfers onrustbarend stijgend Vraagt president Roosevelt in zijn jong ste boodsohap aan het Amerikaanschc Congres niet eventjes 525 millioen dollar voor uitbreiding der defensie, waarvan 450 alleen voor de luchtvaart? En in Engeland is alles wat de klok slaat: de waarschu wing om de herbewapening te bespoedigen! In de totalitaire landen ziet men niet an ders: waarschuwing is daar echter over bodig, daar wordt compleet al het beschik bare voor bewapening besteed, al gaat het ten koste van noodzakelijke levensbehoef ten als vet en „genoegens" als koffie, ge lijk bij onze Oosterburen. Wantrouwen en nog eens wantrouwen beheerscht de wereld in alle gelederen. Wat is er overgebleven van de verwachtingen van Muenchen? De totalitaire staten blij - van eenvoudig in naam der gerechtigheid „offers" eischen van de bezittende landen, in dit geval de democratieën In zulke omstandigheden heeft het be zoek der Britsche ministers. Chamberlain en Halifax, aan Rome plaats gehad. Spe ciaal de Britsche premier is daar door het volk zeer enthousiast ontvangen; zulks zonder de georganiseerde fanfares van een opgezweepte massa-regie, ook zonder om vangrijke politic-maatregelen ter beveili ging. Maar het resultaat? Wie heeft ge hoopt, dat daar op eens een ommekeer in de verhoudingen zou kunnen tot stand ge bracht, moest bedrogen uitkomen en het zelfde geldt zelfs voor hen, die minder hoog mikten, doch verwachtten, dat directe con crete besluiten zouden vallen. De reis heet te van het begin af aan „informatorisch" en dat karakter werd steeds volgehouden. Een tweetal besprekingen hebben plaats gevonden, de tweede zelfs zeer omvattend, doch het resultaat is weinig belovend, mag men gelooven, wat algemeen daaromtrent gemeld wordt Beide partijen hebben hun standpunt volledig gehandhaafd Zooals bekend, gingen de Engelsche mi nisters naar Rome onder de vaste belofte aan Parijs, zich onder geen omstandighe den tot bemiddelaars te laten bombardee ren in het conflict tusschen Frankr rijk en log dens het korte oponthoud te Parijs. Dat was voor Italië al direct een niet geringe tegenvaller, daar men er vast op gerekend had, steun te vinden van Engelsche zijde; zooal niet ten aanzien van tem tori ale eischen maar dan toch ten opzichte van economische. De Britsche ministers, al zullen zij moeilijk hebben kunnen vermij den, dat de Italianen de kwestie aansne den. hebben zich trouw aan hun belofte gehouden en den raad gegeven, zich recht- treeks tot Frankrijk te wenden met hun eischen en vorderingen In dit opzicht heeft Italië dus niets kun nen bereiken, staat de zaak er nog precies voor als tevoren. De felle aanvallen in de pers op Frankrijk hebben echter tengevol ge gehad, dat daar meer dan sinds langen tijd het geval was. een eenheid is tot stand gekomen in de meening omtrent de bui- te nlandsche politiek en dat ook de inwen dige eenheid in het Fransche imperium, term, thans graag door de Fransche pers gebruikt tegenover Italië, krachtig is ver sterkt. We zullen thans moeten afwachten, of Italië den raad der Britsche ministers zal volgen en zich rechtstreeks tot Frankrijk zal wenden en dan eindelijk eens met zui ver geformuleerde eischen; totdusver heeft officieel Rome nog altijd het stilzwijgen bewaard over hetgeen verlangd wordt. Doch het voornaamste onderwerp van bespreking zal ongetwijfeld hebben uitge maakt de Spaansche kwestie. De Britsche ministers zullen opnieuw hebben aange drongen om de Italianen aan de zijde van Franco terug te trekken, doch hoe kon Mussolini in de gegeven omstandigheden, nu de eind-overwinning van Franco bin nen kort tijdsbestek tot de mogelijkheden gaat behooren, zich in dit opzicht vastleg gen? Franco's offensief tegen Barcelona is immers in een beslisend stadium getreden. Wil Barcelona zich nog handhaven en te elfder ure schijnt het dit nog te willen probeeren, gelet op het oproepen van re servisten en het in alle haast aanleggen van nieuwe verdedigingslinies dan zal het Franco halt moeten doen houden. En wel terstond, gezien de gemaakte vorderin- gen der rechtschen, die Tarragona reeds direct bedreigen. Nooit scheen Francos eind-overwinning zoo voor het gniP^n ais op dit moment! Het linksche afleidings- offensief in Estremadura valt geheel in het niet in verhouding, wat in (jataionie op het spel staat I»i zulke omstandigheden kon de Duce er niet aan denken om zijn troepen te doen repatrieeren, doch juist daarom er geen verderen vooruitgang met de En- gelschen mogelijk, die pertinent vasthou den aan den eisch der terugneming der vreemde troepen. Was Chamberlain niet vlak voor zijn vertrek er aan herin nerd. dat de publieke opinie een wjJKen in dit opzicht niet zou aanvaarden? En nu bedoelen we niet de communistische actie doch wel het tenslotte toch nog overhan digde memorandum van lord Cecil c.s., al wilde de Britsche premier geen delegatie ontvangen Juist nu Franco's kansen zoo ziendcroogen zijn gestegen, wordt men zien in groote kringen in Egeland en ook in Frankrijk, zelfs daar waar men sympatni- seert met Franco bewust van de gevaren van een nieuwen fascistischen staat ine Europa in de Middellandsche Zee PLANTSOEN 29 - LEIDEN - TELEF. 1754. 3022 Clngez. Mcd.) Onnoodig te zeggen, dat zoodoende van het toekennen van de rechten van oorlog voerende aan Franco totaal geen sprake zou kunnen zijn! Bedriegen de indrukken niet, dan is de reis van de Britsche ministers dus in we zen negatief geweest. Althans voor het oogenblik. Na Franco's succes zou plotseling een andere situatie kunnen intreden. Te meer, waar een breuk met uiterste zorgvuldigheid is voorkomen, zoodat wijziging mogelijk blijft. Beide assen staan momenteel ongebro ken en niet in kracht verminderd tegen over elkaar. De Europeesche democratieën hebben echter het voordeel van groeienden steun van over den haringvijver. Het is alsof de Vereenigde Staten steeds meer zich voorbereiden op een overduidelijk kleur-bekennen tegen Duitschland. Geen gelegenheid wordt overgeslagen om Dultsch land onaangenaam te zijn, soms zelfs op een wijze, die bepaald krenkend moet hee- ten in normale betrekkingen tusschen twee landen. Maar Amerika schijnt zich van Duitschland niets meer te willen aantrek ken. Men kan zich voorstellen, wat dit voor uitwerking moet hebben in ons wereld- doel, waar het antagonisme heusch geen ondersteuning noodig heeft Intusschen blijft de situatie in midden- Europa tro-.beler dan ooit. Hongarije zal zich aansluiten bij het anti-komlntem- pact en dus den Volkenbond verlaten.dat ligt er in opgesloten, maar de oppositie in het land tegen de politiek van het kabinet Imrcdy neemt bedenkelijke vormen aan. De conflicten met de Tsjechen en Slowa- ken werden bijgelegd. Berlijn en Rome zul len daarvoor wei zorgen, maar in werke lijkheid? Maar langzamerhand mag men Zich wel afvragen, wat werkelijkheid is.... Gisteren zijn in de Fransche Kamer de debatten begonnen over de buitenlandsche politiek. De eerste spreker, de onafhankelijke radicaal Montigny, gaf uitdrukking aan den wil der Franschen, om niet aan hun rijk te laten raken. Wanneer het weer rustig geworden zal zijn, zeide hü. zal men echter met koelbloedigheid het probleem van de Fransch-Italiaanschc betrekkingen moeten bestudeeren. Met betrekking tot Spanje wees Montigny op de noodzakelijkheid, alle buitenlandsche inmenging te weren. Spr. zou evenwel w.l- len, dat Frankrijk een ambassadeur te Burgos had. Hierna overgaande tot de Franseh-Duit- sche betrekkingen, verklaarde Mont'gny, dat de Muenchenaren" nooit een hegemo nie van Duitschland zullen accepteeren, welke een vazal-worden van Frankrijk zou beteekenen. Spr. zou een onderzoek willen doen in stellen naar de verdichtingen van Frank rijk levens zekere staten. Alle verplichtin gen werden aanvaard in het kader van den Volkenbond en krachtens artikel 16 op de collectieve vcil'ghe'd. maar de onderbouw van deze veiligheid is incengesiort. waar door d- hechtheid van de vërdragsn ver minderd is. Tenslotte wees scr op de nood zaak van een nationaal herstel. De volgende spreker De Kerillis, onaf-' MANNENZANGVER. „KUNST NA ARBEID**. Ter gelegenheid van het 47-jarig bestaan geeft bovengenoemd koor met medewerking van ..Cantabile uit Delft. a.s. Donderdag een concert in de Stadsgehoorzaal Uitgevoerd worden werken van Pagelll. put- celli. O. di Lasso en B. Zweers. terwijl Brahms Altrhapsodie" en Mozart's ..Laudate Domi- num" met symphonie-orkest worden uitgevoerd met als soliste mevr. Julie de Steurs. In de pauze zal er gelegenheid zijn het be stuur te complimenteeren. Waarom een eenzijdig middel tegen rheu- matiek probeeren als ge Vange Salts, het nieuwe, krachtige middel met dubbele wer king ter beschikking hebt? Rheumatische pijnen vinden bijna steeds haar oorzaak in 111 een overzuring van het organisme en (2) een ophooping van schadelijke stoffen als urinezuur. Thans hebt ge echter een middel tot Uw beschikking, dat de beide oorzaken tegelijk bestrijdt, nl. Vange Salts. De alkalische werking van Vange Salts is zoo sterk, dat het zelfs in staat is drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zuivere azijn te neutraliseeren. En bovendien spoort Vange Salts lever, nieren en ingewanden aan tot krachtige werking, waardoor scha delijke stoffen snel en radicaal uit heb lichaam worden verwijderd. Zoo verdrijft Vange Salts beide oorzaken en zoo zullen ook bij regelmatig gebruik van dit probate middel de pijnen spoedig afnemen om ten slotte geheel te verdwijnen. Wacht er niet mee. de gevolgen van rheumatische pijnen zijn lang niet onschuldig. Pak 't kwaad met beide handen aan en begin nog heden Uw kuur met het middel met dubbele werking, Vange Salts. Prijs 85 cents, voldoende voor een lange kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 6825 (Ingez. Med.) hankelijk republikein, herinnerde eraan, dat München nog pas van 29 September dateert en dat Italië reeds nieuwe eischen heeft doen hooien. Waar zullen wij met deze snelheid der gebeurtennissen over en kele maanden zijn. riep spr. uit. Het Fran sche rijk tot de laatste grenzen van de krachten des lands te verdedigen, is de ge vaarlijkste. de meest hersenschimmige op lossing. Hce zou Indo-China verdedigd moeten worden? Frankrijk *ou op tweo, misschien op drie fronten moeten strijden. Spr. uitte de vrees, dat Engeland m nder bereid is. een geïsoleerd en belegerd Frank rijk te hulp te snellen, dan een Frankrijk, dat een krachtige groepeering van mogend heden bezielt zooals in 1914 Terwijl Von Ribbentrop als een vredesgezant te Parijs ontvangen werd, wiero de Du-tsche propa ganda zich ten aanval op het Fransche rijk. Het meest elementaire gezonde verstard aldus de Kerillis, raadt aan een ccalvie tot stand te brengen van alle staten, d:e be- I dre'gd worden door de Duitsche hegemonie. Zij zouden anders veroordeeld zijn afzon derlijk te sterven. Reeds is Oostenrijk ge- j absorbeerd en Tsjecho-Slowakije verminkt. Spreker zeide voorstander fe zijn van een Fransche politiek, die streeft naar een aaneensluiting van alle Europee sche krachten van weerstand tegen da Duitsche overheersching. De vader landsliefde beval hem te erkennen, dat da medewerking van Rusland onmis baar is. De Kerellis wekte protest in de Kamer, toen hij beweerde, dat koning Carol en de Zuid-Slavische regent, die naar Parijs ge komen aren. ontmoedigd vertrokken zijn Ook Bonnet protesteerde en verklaarde: Koning Carol en de Zuid-Slavische regent zijn, integendeel, be-aen in volledige over eenstemming met de Fransche regeering vertrokken. Voortgaande verklaarde De Kerillis ervan overtuigd te zijn dat Hitier aan een optre den tegen Frankrijk denkt, in de eerste plaats in verband met de Italiaansche hou ding en vervolgens omdat hij vreest, dat Fiankrij-k, Engeland en Rusland tegen hem zullen opstaan, wanneer hü zijn actie in de Oekraine begint. Frankrijk zou toenader.ng met Polen moeten zoeken en met zün oos- telijke bondgenoocen. want Duitschland zou niet het gevaar willen loopen, te stuiten op een wereldcoalitie. Be Kerillis vroeg Bonnet, zich ondubbel zinnig uit te spreken over de buitenland sche hulp, die Frankrijk kan en moet ver wachten. Alles kan neg gered worden, maai er is geen minuut te verliezen. De dingen moeten onmiddellijk veranderen. Na een onderbreking van de vergadering voerde Félix Grat. van de Republikeinsche Federate, het woord. Hij verwonderde z.ch niet over de Italiaansche eischen. die na den Anschluss moesten komen. Spr vestigde de aandacht van de regeering op de ves.i- ging van kleine Italiaansche posten op de Fransche kust van Somaliland. Er moei een einde komen aan de politiek van overgave, zeide hij, land wordt niet gegeven, doch verdedigd. De communist Péri beschouwde München als het begin van een gevaarlek tijdperk voor het land. Door Tsjecho-Slowakys krr"t Duitschland nu grondstoffen, die het niet krijgen kon. zoolang de Tsjecho-Slo- waaksche slagboom bestond. Terwijl Duitschland zün droom verwerkelükt. aldus Péri, eischt de andere deelgenoot dien gij. belast hebt met de convocaties voor Mün chen op 2S September, zyn fooi op. Op dit oogenblik waarborgt niets ons. voor een tweede München. De buitenlandsche politiek van den Quay d'Orsay. zoo ging de communist voort. ;s er niet in geslaagd, de Italiaansch—Duitsche solidariteit te verzwakken. De Italiaansche eischen hebben alleen hen verrast, die niet begrepen, dat het Italiaansche imperialisme in de eerste plaats de Middellandsche Zee tot doel had. De eerste fout was toe te staan, dat Italië Abessynië veroverde en dat men daarna de Italiaansche actie door n.et- inmenging van één kant vergemakkelijkte. Péri wilde aannemen dat de redevoerin gen van Daladier op Corsica en in Tunis door daden gevolgd zouden worden. D e verklaringen zouden niets beteekenen. wan neer men hen, d;e het land bedreigen, toe stond zich op de Balearen te nestelen. In de loopgraven van Catalon'ë, zoo g ng de communist voort wordt de stryd om het evenwicht in de liddelïand che Z:e - streden. Pér; vroeg Sran;e te fcevr'. den .van de DuitschItaliaansche hypotheek, want Sranje moet aan de Spanjaarden zün. opdat Frankrijk vrede hebbe". Péri besloot met te zeggen, dat vcor een hergroepeering der vrienden van Frankryk een totale breuk noodzakelijk 's met de r^- litiek. d-'e seds"t enigen tijd 's gevoerd. Fe regeering meet vin roüi'efc ve~anderen of veiliger nor. wii rroeten van regeering ver anderen. zeide s~:\ De vergadering werd h'eroo tot vanmor gen verdaagd.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9