LEID5CH DAGBLAD - Eerfle Blad Zaterdag 14 Januari 1939 Catalonië ernstig bedreigd Motorschip „Koningin Emma" Aanval op Tarragona ingezet Een tweede regeeringsoffensief Prins Waldemar overleden Een agent naar Burgos Laatste Berichten Binnenland Gladde wegen en mist veroorzaken aanrijdingen BEURSOVERZICHT mïKi Kit- bhüciiti* Familie -berichten H.M. de Koningin neemt de laatste beletselen weg Zooals in een deel onzer vorige oplaag nog gemeld, hebben Franco's troepen giste ren Tortosa bezet. De republikeinen trokken snel in wanorde terug in de richting Tarra gona. De wegen zijn wederom vol vluchte lingen, die hun vee meenemen en hun have op karretjes meevoeren. Reeds zijn meer dan 1500 gevangenen gemaakt. De bezetting van Tortosa geschiedde eerst na een lellen strijd in het zuid-Westen van de provincie Tarragona. Een Marokkaan- sche divisie onder bevel van generaal Yague veroverde het gebied tusschen den Ebro en de kust stormenderhand. De cavalerie speelde hierbij een groote rol. Tegen den middag werd Perello, 16 K.M. ten noorden van Tortosa bereikt. De troepen van Franco houden thans de drie voornaamste wegen, welke naar Tarra gona leiden, bezet. Havas meldt uit Saragossa dat het leger van generaal Yague in het gebied van Tortosa bijna 1200 vierk. K.M. heelt veroverd en 38 dorpen heelt bezet. De weg tusschen Barcelona en Valencia werd over -een lengte van 200 K.M. „bevrijd". De stad Tarragona wordt thans aangevallen. legercorps, dat oprukt in de richting van Puigcerda, heeft de helling van Mendel bezet. In het centrum heelt het corps van generaal Maestrazzo het dorp Monfalco op de helling van de Sierra Almenara bezet. In het zuiden he'bben de Navarreezen het dorp Lilla, op de helling van de Sierra Cogulla. ten Zuid-Oosten van" Montblanch veroverd. Geruchten, dat de regeering van Barce lona reeds zou denken aan vertrek naar Valencia, worden beslist ontkend. De regeeringstroepen hebben gistermor gen een tweede oftensief ontketend ln den sector van Brunete ten Westen van Madrid. Naast den opmarsch in Estremadura heeft dit tweede offensief ten doel ln de eerste plaats de rechtschen te dwingen hun troe pen te onttrekken aan Catalonië. Tevens, wanneer het offensief succes heeft, hoopt men daarmede Madrid uit de oorlogszone te halen Volgens de weinige bijzonder heden, die beschikbaar zijn. rukken de regeeringstroepen op over het vlakke berg plateau ten Z. van de met sneeuw bedekte Guadarrama-bergen. Vermoedelijk zal het offensief uitgevoerd worden langs den weg van het Escoriaal r.aSf Villanueva de la Canada en vervolgens naar Brunete. DENEMARKEN. Prins Waldemar. Om kwart voor negen vanochtend Is prins Waldemar op 79-jarlgen leeftijd over leden. Hij was een oom van Chrlstiaan X van Denemarken en een oud-oom van George VI van Groot-Brlttannië. BELGIË. Tussohen de Spaansche nationalistische regeeting en Spaak is overeenstemming bereikt Spaak zal het accoord door den kabinetsraad doen ratlllceeren. De aanwijzing van een agent, die belast zal worden met de vertegenwoordiging van België in het nationalistische Spanje zal echter pas over cenlge dagen geschieden, daar de politieke toestand de algebeele aandacht van den chef der regeering op- eischt. Spaak zal morgen het buitengewone congres der Belgische werkliedenpartij bij wonen en de regeerlngspolltiek verdedigen, alsmede de genomen beslissing Inzake de Burgoskwestie. HONGARIJE. Toegetreden tot de anti-Kominternpact Men heeft er geen gras over laten groeien: reeds is de ultnoodlging van Duitschland, Italië en Japan toe te treden dot het anti- Komitern-pact gedaan en aanvaard Het heet, dat dit nog niet het uittreden uit den Volkenbond Inhoudt, maar het is de logische consequentie. Rumoer in het parlement. In de parlementszittlng van gisteren is het tot tooneelcn gekomen, zoo rumoerig als nog maar zelden ls voorgekomen. De regeerlngspers spreekt zelfs van een oppo- sitioneele Putsch ln het Huls van Afge vaardigden. De Bethlenfractie bracht uitlatingen van rechtsstaande politici ter sprake en elschte daarvoor voldoening. Er ontstond een dusdanige opwinding ln de Kamer, dat de vergadering tweemaal geschorst moest worden en tenslotte verdaagd werd tot de volgende week Dinsdag. De betrekkingen tusschen de coalltie- regeering en de oppositie schijnen steeds meer gespannen te raken. De oppositiepartijen maken in het bij zonder bezwaar tegen de steeds nauwer betrekkingen van Hongarije met de spil RomeBerlijn. Bij het invallen van den avond hebben twee legercorpsen den aanval tegen Tarra gona ingezet. Volgens mededeelingen van rechtsche zijde zou de vijand het contact met een deel zijner troepen hebben verlo ren. Er zouden meer dan 6000 man regee ringstroepen geïsoleerd zijn op den linker oever van den Ebro. De val van Vallo schijnt reeds aanstaan de, daar de eerste linie vóór deze stad is genomen. Het in de vlakte van Urgel opereerende Franco verleent Engeland geen luchtvaart-Iaciliteiten. Naar Reuter verneemt, heeft Franco het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat hij landen, die zijn regeering niet hebben erkend, geen facili teiten op luchtvaartgebied kan verleenen. Het vraagstuk van een geregelden lucht- dienst tusschen Londen en Lissabon wordt thans door het ministerie van luchtvaart bestudeerd. NEGEN GEWONDEN TE OEGSTGEEST. Vanochtend omstreeks half negen zijn op den Rijksweg onder Oegstgeest nabil kilometerpaal 13, tengevolge van de gladheid van den weg en den mist twee auto's met elkaar in botsing ge weest, waardoor twee personen ernstig werden gewond cn de overige zeven lichtere kwetsuren opliepen. Een personenauto uit Rotterdam, waar in zich, behalve den bestuurder, de heer P. O. H., nog zeven dames en heeren, allen uit Rotterdam, bevonden, kwam ln botsing met een personen-auto, die uit tegenover gestelde richting kwam. Deze wagen kwam uit Amsterdam. De bestuurder was de eenige inzittende. De botsing ontstond, doordat de auto uit Rotterdam een auto bus passeerde. Deze wagen kwam daar door midden op den rijweg en botste tegen den uit Amsterdam komenden wagen. Belde voertuigen werden aan den linker kant ernstig beschadigd De acht passagiers uit Rotterdam, die op weg waren naar een begrafenis te Am sterdam, werden allen gewond. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Een dokter uit Oegstgeest ver leende de eerste hulp. Het bleek, dat de chauffeur van den wagen uit Amsterdam en een der inzittenden van de Rotterdam- sche auto, de heer G B. de Ruiter, er het ernstigst aan toe waren Eerstgenoemde heeft Inwendige kneuzingen opgeioopen, terwijl de heer De Ruiter een bekkenfrac tuur en ernstige hoofdwonden heeft be komen. De overige inzittenden werden min der ernstig gewond. Per ziekenauto van de garage Nieuwkoop zijn alle gewonden naar het Academisch ziekenhuis in Leiden vervoerd. Zij hadden allemaal hoofd- en been wonden. Na de botsing ontstond een ware chaos van auto's die bij het stoppen door de gladheid van den weg eveneens tegen elkaar opbotsten en werden beschadigd, waardoor de rijweg totaal werd versperd. De politie had het zeer druk om regelend op te treden en erger te voorkomen. De belde eerste auto's, die de botsing veroorzaakten, zijn totaal versplinterd en moesten per kraanwagen van de firma Kamsteeg en v. d. Ameele naar haar resp. garages worden vervoerd. Naar wij vernemen was de weg nog vanmorgen omstreeks halfzeven met zand bestrooid, hetgeen toch blijkbaar niet vol doende heeft geholpen. Drie gewonden te Velsen. Tengevolge van d«i dikken mist is van ochtend in den polder nabij Yelsen een bot sing geschied tusschen een autobus uit Amsterdam en een vischauto uit LJmulden. De autobus was op weg naar IJmuiden, de vischauto reed ndar Amsterdam. In laatst genoemd Voertuig zaten vier personen. Drie van hen werden ernstig gewond. Nadat hun ter plaatse de eerste hulp was verleend, zijn zij naar het St. Antonlus-ziekenhuls te IJmuiden-Oost vervoerd. Van de inzittenden van de autobus werd niemand gewond. Autobus in de sloot. Vanmorgen ls op den weg van Bellen naar Assen, nog juist op het grondgebied van eerstgenoemde gemeente, ten gevolge van de gladheid van den weg. een ongeval gebeurd dat gezien de omstandigheden bui tengewoon goed is afgeloopen. Een autobus, met ongeveer twintig scho lleren uit Bellen, die te Assen de middel bare school bezoeken, is na een botsing met een personenauto, op den berm van den weg terecht gekomen, op haar rechter zijde gevallen en toen in de sloot gescho ven. Van de inzittende scholleren werden vijf gewond, doch vier van hen konden, na ver bonden te zijn, naar hun woningen in Bei- len worden vervoerd. De vijfde moest in het ziekenhuis te Assen worden opgeno men. Verder ontvingen wij van verschillende zijden berichten over aanrijdingen, waarbij echter niemand werd gewond. DE HEER H. M. THIJSSEN OVERLEDEN. Te 's-Hertogenbosch is hedennacht, ln den ouderdom van 76 jaar, overleden de heer H. M. Thijssen. oud-directeur van het Noordbrabantsch dagblad „Het Hulsgezin" en oudste lid van den gemeenteraad al daar. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. AMSTERDAM. 14 Jan. Op de Amsterdamsche effectcnbeurs werd de week. zooals des Zaterdags gebruikelijk is. op kalme wijze beëindigd. De handel was van bescheiden afmetingen, maar de stemming was veel verbeterd. Het gevoel van neerslachtig heid. dat zich gisteren van de markt had mees ter gemaakt, was verdwenen en ondanks de reactie van Wallstreet. kon thans een veel aan genamer tendens worden waargenomen. Klaar blijkelijk hield dit verband met de eenigszins beter commentarieering van de buitenlandsche politieke situatie. Op de Amerikaansche afdeeling ontwikkelde zich nogal wat affaire in de Staalaandeelen, meer in het bijzonder U.S. Steels en Bethlehem Steels. Voorts ging er nog al wat om in Ana conda s en in enkele spoorwegshares. speciaal Illinois Central en Pcnnsylvanlan. Daarbij werd over het algemeen boven de vorige prijzen ge handeld en dit vormde een aanwijzing dat men op een herstel in Wallstreet rekenr, Op de locale markt viel ook een veel beter sentiment waar te nemen. Koninklijken die gisteren beneden 310":, daalden, werden eenige punten boven het vorige slot ingezet en konden zich reeds spoedig nog verder verbeteren en de behaalde koerswinst bleef onder bcurstijd ge makkelijk gehandhaafd De affaire in Suiker fondsen was van kleinen omvang; H.V.A.'s werden Ingezet op ongeveer het peil van de vorige sloti>oteering. daarna echter kon een kleine verbetering worden waargnomen. Van openlijken handel in de incourante Suiker- fondsen was echter niets te bemerken. Op de Industrieele afdeeling was weer wel» nig te doen. De verbeterde stemming strekt* zich echter ook uit tot de toonaangevende aan rieden der nfjverheidsrubriek. Philipsaandeelen waren bij de opening prijshoudend en liepen daarna nog enkele procenten naar boven. Uni levers kwamen bij bescheiden omzetten even eens boven de vorige prijzen te liggen, terwijl Aku's goed prijshoudend waren. De Tabaks- afdeeling was stil. Van affaire was nauwelijks sprake, de noteeringen van de Deli-aandeelen verschilden weinig met die van gisteren. Rubber- aandeclen trokken eveneens profijt van de ver anderde beuisstemming; Amsterdam Rubbers liepen, na prijshoudend te zfjn ingezet, lang zaam aan naar boven en traden op ongeveer het hoogtepunt van den dag uit de noteering. Diverse incouranten werden hooger afgedaan. De Scheepvaartmarkt was volkomen verwaar loosd en van affaire was niets te bespeuren. De beleggingsmark! was stil. De koersen van de Nederlandsche staatsobligatiën waren nau welijks veranderd. In Fransche sporen ging weinig om. daar het niet gemakkelijk was koo- pers en verkobpers tot elkander te brengen. De Duitsehe markt was stil. niet noemenswaardig gewijzigd. maRr desniettemin prijshoudend. WISSELKOERSEN. Londen 8.60 1/8 (8.59 5/8); Berlijn 73.90 (73 85 Parijs 4 85 (4.84 3/4) Brussel 31.11 (31.10); Zwitserland 41.59 (41.581/*)Ko penhagen 38.42 (38.40); Stockholm 44.31 (44.27'/!): Oslo 43.22's (43.20»; New York 1.841/16 (1.84 1/8); Praag 8.31 (6.31). Prolongatie Part. disc. 1/8; Dag geld 1/4. Tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren. LEIDEN, 13 Januari. Roode kool f. 1.605.40; Savoye kool f. 3.70—5.60; Groene kool f. 3.70; Boerenkool f.43; Rapen f. 2.40; Prei f.26.10; Kroten f. 1.804.70; Kloten, gekoot f.4—6; uien f. 1.30—6.40; Peen f. 1.50—7.20; Spruiten f.2—30; Andijvie f.29—40; Nero f. 8.10—15.80; Witloof f.7—28; alles per 100 K.O. Knolselderie f. 1.60— 10.60; Pieterselie f.14; Selderie f. 13.40—19.20 per 100 K G. TjTRECHT, 14 Januari. Totaal aangevoerd 2475 stuks vee. Stieren 25—32 et. per pond; Slachtkoeien 2de soort 30—35 ct., 3de soort 25 29 ct. per pond; Vaarzen f.160230 per stuk; Melkkoeien f. 170—290: Kalfkoeien f 180—300: Kalfkoeien f. 180300; Varekoeien f. 140; magere kalveren f.45110; Nuchtere kalveren f.58; Magere varkens f.21— 34; Schrammen f.1520; Biggen f.9—15; Magere schapen f.1223. alles per stuk. - Kleinhandel: Boter f. 1.80 p. K.G.; Kaas f. 0.500.70 per KG.; Eieren f3.855 per 100 stuks. Heden overleed tot onze diepe droefheid, in de Hope des Eeuwigen Le vens, geheel onverwacht, onze lieve Vader, Behuwd- en Grootvader, Broeder, Behuwdbroeder en Oom, de Heer- PIETER DE WOLF, Wedn. van CHRISTINA BRAXHOVEN. in den ouderdom van ruim 75 jaren. Leiden A. DE WOLF G. DE WOLF- STOUTEN L. TEUN—DE WOLF M. TEUN. C. TUURENHOUT— DE WOLF W. F. TUURENHOUT Haarlem C. KOOREMAN— DE WOLF P. KOOREMAN Kleinkinderen en verdere Familie. Leiden. 13 Januari 1939. Zijlsingel 40 6893 De teraardebestelling is bepaald op a.s. Dinsdag te half één op de begraaf plaats „Rhijnhof". Zeer getroffen geven we met droefheid kennis van het zoo onverwacht ver scheiden van ons oudste Medelid, den Heer P. DE WOLF, in den ouderdom van 75 jaar. Namens de Chr. Reisclub „De Vriendenkring" JOH. SIERAT. Voorz. JOH. W. KRET. Secr JOH. MARIJT, Penn. Leiden. 13 Januari 1939. Ps. 91 1. 1494a 7 Januari overleed door een noodlottig ongeval bij Vallolre Savoye 1 onze innig geliefde Zoon, Klein zoon en Broeder, PAUL EHRENFEST, in den ouderdom van 23 jaar. Leiden: T. EHRENFE8T— AFANASSJEWA C. AFANASSJEWA Dordrecht: 6905 T. VAN AARDENNE— EHRF-NFES1 G. W. VAN AARDENNE Amsterdam: G. EHRENFEST Vlissingen in feeststemming. Zeeland en in liet bijzonder Vlissin gen was vandaag in feeststemming. Van vele torens waaide de nationale driekleur en Vlissingen zelve was ver sierd met tallooze vlaggen. De werf van de Kon. Maatschappij ,,De Schelde" had voor dezen dag een zeer speciaal feestkleed. En in het midden daarvan stond een nieuw, modern geconstrueerd dubbeischroef-motorschip, dat voor de tewaterlating gereed stond om binnen afzlenbaren tijd aan de vloot van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland" te wolden toegevoegd. Vandaag zou dit 4100 bruto-registertan metende schip den naam ontvangen van de onvergete lijke Moeder onzer Landsvrouwe, zou het „Koningin Emma" gedoopt worden en niet alleen voor de directie van de steomvaerf maatschappij „Zeeland" en van de maatschappij „De Schelde", doch voor geheel de provincie Zeeland was het een groote vreugde, dat onze Koningin heden persoonlijk naar Vlis singen wilde komen om de laatste be letselen voor het te water Ioopcn weg te nemen. En daarom was Vlissingen in feesttooi, daarom waaide van honder den gebouwen en huizen de nationale driekleur, daarom hecrschte er in deze havenstad een levendige, gezellige drukte. Aankomst van de Koningin. ,3 M de Koningin was vanochtend reeds vroeg van het Prinselijk Palels ln Soest- dijk vertrokken. In gezelschap van Haar eerste hofdame, jonkvrouwe D. H. van Tets begaf zij zich her auto naar Rotterdam. Hier werd de trjgta opgewacht door de andere leden van haar gevolg. Aan den gewonen trein naar Vlissingen was een salonrijtulg voor de Koningin en Haar gevolg gehaakt. De trein, die om 10.45 uur uit Rotterdam vertrok, arriveerde kort na half eeen in Vlissingen. Het station was met vlaggen feestelijk versierd en achter de afzettingen verdron gen zich velen, die de Koningin bil Haar aankomst hartelijk toejuichten. Ter begroeting waren on het perron aan wezig de commissaris der Koningin ln de provincie Zeeland, Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, de burgemeester van Vlissin gen, de heer C. A. van Woelderen, en de Zeeuwsche kamerheer 1. b. d. van H. M.. Jhr. W. Z. van Teijlingen. Het dochtertje van den burgemeester bood H. M„ toen zij uit de trein stapte, bloemen aan. Na een korte begroeting begaf het ge zelschap zich naar buiten, waar de Ko ninklijke auto's reeds gereed stonden. Ook de vele belangstellenden, die zich achter de afzettingen ln de omgeving van het station en langs de te volgen route had den ongesteld, juichten H. M, de Koningin bij het voorbijrijden hartelijk toe. Op d" werf hadden zich inmiddels eenige honderden genoodigden en andere belang stellenden verzameld om van de tewaterla ting van het trotsche schip getuige te zijn. Zij hadden plaats genomen op geïmprovi seerde tribunes en ook hier klonk een luid gejuich op toen de Koninklijke stoet de werf op reed tot voor den opgang naar de Koninklijke tribune. Op de werf van „De Schelde". Onder een baldakijn, die hier was aange bracht, werd H. M. ontvangen door den heer B. E Ruys, president-commissaris van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde' den heer Th. H. de Meester, president-com missaris van de Stoomvaart-Maatschappij „Zeeland', de heeren ir. H. C. Wesseling er. mr. J. Smit, directeuren van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" °r. de heeren mr. A. F. Lodeizen en G Sensink, leden der directie, alsmede den heer K O. Aron bedrijfsleider van de stoomvaartmaatschap pij „Zeeland". Nadat het dochtertje van den heer Smit, H M wederom bloemen had aangeboden, be-gaf het hooge gezelschap, rich naar de Koninklijke tribune. Tot de voornaamste genoodigden be hoorden o.m.: de vertegenwoordiger van den minister van Defensie, vice-admiraal J. Th. Fürstner, chef van den marinestaf, de vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat, mr. D. G. W. Spitzen, secreta ris-generaal van het departement van Wa terstaat; de vertegenwoordiger van den minister van Econonomische Zaken, de heer G. T. Teppema, administrateur, hoofd der afdeeling Nijverheid Voorts de heeren ir. W Hupkes en ir. W. F. H. van Rijckevorsel. leden der directie van de Nederlandsche Spoorwegen, Schout bij Nacht H. Jolles, commandant van de Marine te Willemsoord, de inspecteur- generaal voor de scheepvaart, de heer P. S van 't Haaff. de directeur-generaal van den arbeeid, de her A. H. W. Hacke, C. A van Woelderen. burgemeester van Vlissin gen en M. Femhout, burgemeester van Middelburg. Rede van den heer Ruys. Nadat de Koningin en haar gevolg op de Koninklijke tribune hadden plaats geno men. hield de heer Ruys, president-commis saris van „De Schelde", een korte toespraak. De heer Ruys herinnerde eraan hoe „De Schelde" haar ontstaan te danken heeft aan het initiatief van Koning Willem III. Ik kan U. zoo vervolgde spr., de ver heugende mededeeling doen. dat. dank zij de zeer belangrijke opdrachten van Uwe Majesteit's regeering voor de Ma rine en de belangrijke opdracht van den Rotterdamschen Lloyd voor den bouw van een snel mailschip van ongeveer 22.000 ton, „De Schelde" thans tot in 1941 zoozeer bezet is met werk. dat wij mogen vertrouwen, het bouwprogramma zooveel te kunnen uitbreiden, dat 3000 werklieden en 300 ambtenaren aan den arbeid zullen kunnen blijven. Rede van den heer De Meester. Als president-commissaris van de maat schappij „Zeeland" gaf de heer De Meester vervolgens uiting aan zijn groote dank baarheid voor de toestemming, die Hare Majesteit heeft willen verleenen het nieuwe schip den naam „Koningin Emma" te geven. Mei dankbaarheid gewaagde spr. van de I greote belangstelling, die het Koninklijk i Huis steeds voor zijn maatschappij heeft getoond. Dc doopplechtigheid Nadat de heer Wesseling Hare Majes- eit 'nac "erzocht de laatste beletselen voor .ie iewaterlating weg te nemen, verhief de vorstin zich van Haar zetel om aan dit ver- izoek te voldoen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 3