TRIUMPH BUITENLAND ROOK 'N TRIOMF VAN SMAAK lOOX WAARDE 1 CENT VIRGINIA LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 14 Januari 1939 Gemeente Leiden Algemeene Toestand CHR. DEMOCRATISCHE UNIE. Herdenking van het elf-jarig bestaan der afdeeling. Ter gelegenheid van het elf-jarig be staan der afdeeling Lelden van de Chr. Democratische Unie was gisteravond ln „Patrimonium" een feestavond belegd. Na gemeenschappelijk gezang van Ps. 68 10 en gebed, heette de voorzitter, de heer J. Noppe Sr. allen welkom om er dan op te wijzen, dat al komt men op dezen avond in feeststemming, men geenszins het vervolgde Jodendom, de werkloozen en allen, die in nood verkeeren zal vergeten. In aansluiting op het openingswoord sprak het H B -lid. de heer J. Janze van Den Haag. die begon met er op te wijzen, dat de regeermg. die enkele jaren geleden aan het bêwihd kwam, geen oog heeft voor de elschen van het oogenbllk. Spr. acht deze regeering dan ook niet voor haar taak berekend. Zij ziet niet vooruit en dat is toch allereerst noodig. Sombere aspec ten opent de toekomst ook op internatio naal terrein. De vredespolitiek van Cham berlain schijnt mislukt. 1939. God verhoede het. kan ons brengen wat ons in 1938 is voorbijgegaan. De geweldige oorlogsdrei ging heeft de menschen aangegrepen Het lijkt of het geweld ons de wapenen in de handen geeft. En toch is wat ons dreigt r»let met wapenen te keeren. Dictaturen met wapengeweld Ineen te slaan ls een ijdele hoop. Als er ooit een oorlog komt. is dat niet om de ideeele goederen te be waren en deze dictaturen te bestrijden, maar een strijd om eigen macht en eigen bezit. Vervolgens zette spr. uiteen, dat het niet uitgesloten is. dat Duitschland nog eens ten onder zal gaan aan revolutie, gepaard gaande aan de overmacht van het com munisme. Spr. gelooft, dat het Engelsche en ook het Nederlandsche kapitalisme zoo lang mogelijk de dictatuur van Hitler zul len bestendigen, daar beide landen bang zijn voor het communisme. De bloed- en bodemtheorie in Duitsch land is verfoeilijk. Ook ons land bedreigt dit gevaar De nat.-socialisten in ons land prediken het hier in woord en geschrift. Tegen dit gevaar hebben wij te strijden niet met wapengeweld maar met geeste lijke wapenen. De C.D.U. wenscht een moreele en gees telijke volksweerbaarheid. Daartoe is in middels een commissie in het leven geroe pen. Tenslotte zette spr. uiteen, dat wij moe ten strijden voor het behoud van de gees telijke waarden. Met een opwekking moed te houden en ijverig te werken in het be- Nevelingen klinkt nog van verre na het geruisch der branding Want Siegfried, de held der Nederlanden kent de waterwegen en zeeëngten. hij vaart den Rijn af tot haar monding en dwars door de branding bre kend. begeeft hij zich op weg naar IJsland het Vaderland van Brunhilde. Ook het Vlaamsche volk dankt zijn geaardheid aan de zee en haar ruige noorderwind. Robrecht de Fries de eerste leidersfiguur der Vlamingen steunde op de lieden die aan de kust woonden. En toen na langen slui mer het Vlaamsche volk door zijn dichters gewekt werd voelden deze nieuwe leiders zich gesterkt door den bezielenden adem der zee. Van Oye de lievelingsleerling van Gui- do Gezelle schieD het eerste zeedicht in Vlaanderen in 1866. De zee en haar stormen inspireerde de Vlaamsche studentenbewe ging aangevoerd door Rodenbach. „Vliegt de blauwvoet storm op zee" ls de kenroeo ..Ons behoort het Noordzee strand" de strijdleus. Ook op de z.g. tach tigers In Noord-Nederland heeft volgens spr. de zee haar inspireerende werking uit geoefend. In Vlaanderen wordte de lijn van Rodenbach voortgezet. Hegenscheidt. dicht zijn Starkadd. Cyriel Verschaeve Karei van de Woes- teyr.e zijn met Slauerhoff als de zeedichters van den laatsten tijd te beschouwen. Spr. gaf uit hun werk enkele voorbeelden Ten slotte w'lde spreker ook zelf olaats nemen in de rijen van hen d'e het dichterschap der zee hadden aanvaard Zooals voor als na de pauze werden ook een'ge liederen en aria's ten gehoore ge bracht. door mevr, seis begleid door mevr. Bursch. De voorzitter dr. F. C Bursch bracht dank aan spreker en zangeres. ZILVEREN AMBTSJUBILEUM Dr. K. H. BOERSEMA. Een bekend figuur in den kring der Vrijz. Hervormden. Een bekende figuur in den kring der Vrijz. Hervormden in Nederland, dr. K. H. Boersema te dezer stede, herdenkt a.s. Woensdag zijn zilveren ambts jubileum. (Ingez. Med.) 6831 (Ingez. Med.) land der C.D.U. in het vertrouwen op God, besloot spr. zijn rede. De heer J. F. van Melsen van Den Haag. die ook later op den avond nog eenige malen c-ptrad, zegde luimige declamaties. Na de pauze hebben nog afgevaardigden van zuster-afdeelingen hun gelukwenschen aangeboden. Tenslotte sprak de voorzitter een kort woord. STICHTING NOORD-NEDERLAND— VLAANDEREN. Dr. Boersema, die 13 Juni 1887 te Gro ningen werd geboren, bezocht, na met gun stig gevolg het gymnasium aldaar te heb ben doorloopen. de Rijksuniversiteit te Groningen aan welke Universiteit hij ln 1924 promoveerde op een proefschrift over: „Allard Pierson". Zijn promotor was prof. J. Lindeboom. Ferdinand Vercnocke over De Dichters dear Zee. Gisteravond gaf de afd. Leiden der Stich ting Noord-Nederland—Vlaanderen een le zing in den Turk waar de jonge Vlaamsche dichter Ferd. Vercnocke de Dietsche dich ters behandelde wier werken getuigen van een bezielenden invloed der zee De zee, tijdeloos in haar wezen, bergend binnen haar eindelooze boorden nimmer rustende beweging, in stilte en storm on veranderlijk zich zelf gebleven, heeft de menschen die hij haar leefden.' gevormd naar haar aard. Berustend en in de onein- digheid verdroomd. maar ook gegrepen door de eeuwige werking en onrust der. zee. hun kerend naar daden. En onweerstaanbaar heerscht over hun geest de zee met haar Noorderstormen vol somber mysterie en ontembare krachten bevolkt met reuzen en gedrochten. Ze is geworden tot een zinnebeeld van het alom- vat.end leven, steeds terugkeerend motief van de cude zangen der Noorder Volken. Skjold ln de oude sage komt over de zee tot het volk dat hü leiden zal en in een brandend sch'D vaart hij werr van hen weg in den docd. Beewulf strijdt tegen de ge drochten die uit zee opstegen. De zee be- heecscht het helden epos Gudrun en in de Dr. K. H. Boersema. Dr Boersema. die in 1911 in Zeeland candidaat werd ln de Ned. Herv. Kerk, heeft eerst nog eenige jaren aan de Gro- ningsche Universiteit doorgestudeerd ten einde zijn doctoraal examen te doen, het geen hij in 1913 aflegde. 18 Januari 1914 aanvaardde dr. Boersema het predikambt in de Ned. Herv. Kerk te Oosterhesselen na te voren door ds. Win- semius bevestigd te zijn. Zijn intreetekst was Gen. 1:3a. Tot 17 Januari 1926 heeft de a.s. jubilaris deze gemeente mogen die nen. Wegens zijn vertrek naar de Ver. van Vrijz. Hervormden werd dr. Boersema door het Prov. Kerkbestuur van Drente der Ned. Herv. Kerk eervol ontslag verleend met de bevoegdheid van emeritaat. 24 Januari van datzelfde Jaar deed dr. Boersema na bevestigd te zijn door prof. dr. L. Knappert, zijn intrede bij de Ver. van Vrijz. Hervormden te dezer stede sprekende over Joh. 14 2. In dezen kring heeft dr. Boersema een groote activiteit ontwikkeld, hetgeen er mede toe leidde, dat in Decem ber 1935 de Willem de Zwijger-kerk te Oegstgeest. welke gemeente met Leider dorp en Warmond ook tot het arbeidster rein van den jubileerenden predikant be hoort. in gebruik kon worden genomen. Ook aan het jeugdwerk besteedde dr. Boersema zijn volle aandacht. Zoo is hij leider van de Kinderkerk van de Vrijz. Hervormden te dezer plaatse en houdt hij toezicht op de Zondagsschool te Oegstgeest. Ondanks zijn drukke werkzaamheden, die zich ook in een trouw huisbezoek ken merken, zag dr. Boersema nog kans ln 1930 aan de Leidsche Universiteit zijn doctoraal examen in de philosophic af. te leggen. Ver melding verdient, dat al zijn examens cum laude geschiedden. In den tijd in Oosterhesselen doorge bracht was dr Boersema voorzitter van het Classicaal Bestuur, lid van het Prov. Bestuur, voorzitter van de Drentsche Pre- dikanten-Vereeniging en voorzitter van de Prov. Vereen, van Vrijz Hervormden in Drente. Thans is dr. Boersema voorzitter van de afd. Leiden van den Ned. Prot. Bond, bestuurslid van liet wijkgebouw „Ge loof, Hoop en Liefde" en van de Prov. Ver. van Vrijz. Hervormden ln Zuid-Holland. Van zijn hand verschenen vele artikelen in theologische tijdschriften terwijl daar naast zeker vermeld dienen te worden zijn vele werkzaamheden aan de Ned. Biblio grafie. Naar wij vernemen zal dr. Boersema op Zondag 22 Januari in de morgengodsdienst- oefening in de Willem de Zwijgerkerk een Het einde van het Engelsche bezoek aan Rome. Het Jodenvraagstuk. Het Engelsche bezoek aan Rome is ten einde. Hedenmorgen is lord Hallfax reeds naar Genève vertrokken, terwijl Chamber lain vanmiddag afreisde, even over twaalf uur. Een offlcieele bespreking heeft niet meer plaats gehad, maar wel hebben Chamberlain en de Duce nog met elkaar gesproken op het diner op de Brltsche am bassade. In een door de Italiaansche regeering en de Britsche ambassade uitgegeven officieel communiqué wordt gezegd: „Bij de besprekingen, die de paar laat ste dagen gevoerd zijn tusschen den duce en den Britschen minister-president, waar aan ook Clano en Halifax hebben deelge nomen, zijn de belangrijke kwesties van het oogenblik en de betrekkingen tusschen de belde rijken bestudeerd. Deze bespre kingen werden gekenmerkt door de groot ste hartelijkheid en zij hebben geleid tot zoon koning van Rome en niet van Parijs maakte. Van Fransche zijde blijft men daarop het antwoord niet schuldfg. Dormesson van de „Figaro" schrijft: het geen alles in de ontwikkeling der interna tionale aangelegenheden vergiftigt en contpromlteert waarvan alle volken, en het Italiaansche volk in de eerste plaats, het slachtoffer zijn ls de hartstochte lijke atmosfeer van hatelijke kinderachtig heid, de ontoelaatbare polemiek, welke men in de plaats stelt van vrije onderhande lingen. In de gecontroleerde pers komt op het oogenblik, dat Chamberlain en Halifax (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) (Ingez. Med.) gedachtenisrede uitspreken waarna er ge legenheid zal zijn tot het aanbieden van gelukwenschen. In den middag van dien ciag zal dr. Boersema te zijnen huize v. d. j Brandelerkade 10 ontvangen. LEIDSCH KUNSTVEREENIGING. Op veler verzoek, vooral van belangstel lenden buiten Leiden, zal de tentoonstelling van schilderijen uit de collectie H. P. Brem- mer met een week worden verlengd en ge sloten worden op 22 Januari a.s. ARCHAEOLOGIE VAN ZUID-ARABIË. Loop der bevolking over hei jaar 1938. Bevolking op 31 Dec. 1937 i i i i M. Vr. Totaal. Vermeerdering door: a. geboorte b. vestiging 767 1949 720 2370 1487 4319 2716 3090 5806 Vermindering door a. overlijden b. vertrek 270 2026 302 2246 572 4272 2296 2548 4844 Verschil lusschen de gebeele vermeerdering en de geheele vermindering Bevolking op 31 December 1938 Aanial voltrokken huweljjken 628 (v. j'. 620). Aantal ingeschreven echtscheidingen 35 (v. j. 38). M. 37.114 420 37.534 Vr. 38.9,36 542 39.478 Totaal. 76.050 962 77.012 Voordracht van dr. J. Barthoux. In het Rijksmuseum van Volkenkunde alhier heeft dr. J. Barthoux uit Parijs, daartoe ultgenoodlgd'Tüoor de directie van genoemd museum en door het Oostersch Genootschap in Nederland, een voordracht gehouden over zijn onderzoekingen in Zuid- Arablë, bijzonderlijk ln verband met de archaeologie van het Oude Saba. Dr. Bar thoux, die oorspronkelijk geoloog is. maar reeds spoedig ook archeoloog ls geworden, ls vooral bekend door zijn opgravingen van 1925 en volgende jaren te Hada ln Afga- nistan, bij welke gelegenheid hij allermerk waardigste voortbrengselen van Grieksch- Boeddhistlsche kunst ontdekte. Een groot deel van deze vondsten ls ln het Musée Guimet te Parijs; een aan den heer Bar thoux zelf behoorende collectie bevindt zich op het oogenbllk ter expositie ln het Museum van Volkenkunde alhier, waar ook de toehoorders van Dr. Barthoux's lezing na afloop gelegenheid hadden haar te be zichtigen. De archaeologie van Zuld-Arabië heeft reeds sedert 30 jaren Dr. Barthoux' volle belangstelling. Hf) ving zijn voor dracht aan met het vermelden van de be richten bij klassieke auteurs, vooral Plinius welke, gecombineerd met de bijbelsche overlevering over de koningin van Sheba en enkele Assyrische berichten, wijzen op het bestaan aldaar, lang vóór de christe lijke jaartelling, van belangrijke rijken met en hooge beschaving. Er zijn reeds vele archaeologisohe resten op verschillende plaatsen aan den dag gekomen, evenals een groot aantal inscripties, welke de oude cultuur bevestigen, maar ondanks dat alles is de kennis nog vrij beperkt. Ook over de chronologie heerscht onzekerheid; terwijl sommigen het oudste der Zuid-Arabische rijken omstreeks 3000 v. Chr. plaatsen, meenen anderen niet verder dan 1000 v. Chr. te moeten teruggaan. Dit oudste rijk, dat der Minaeërs, is door verschillende an dere opgevolgd, die ook in verschillende plaatsen hun politiek centrum hadden. De grootste macht en welvaart schijnt ontwik keld te zijn in het Sabaeische rijk, waarvan de oude hoofdstad Sabota ten tijde van de verovering van Z. Arabië omstreeks 25 na Chr. door Aelius Callus nog bekend was. Spreker heeft de overtuiging de systema tisch archaeologisch onderzoek hoogst be langwekkende resultaten zal opleveren. Een deel van dit gebied wordt heden ten dage ingenomen door het koninkrijk Jemen, waar sedert 1902 de Zaidltische Imam Jahja regeert. Ten gevolge van het fana tisme der tegenwoordige Jemenipten en van de politieke omstandigheden' zijn de kansen op rustig archaeologisch onderzoek uiterst ongustig. Sedert het eind van de vorige eeuw hebben verscheiden reizigers, zooals Halévy, Claser en Burchardt met meer of minder suces onderzoekingen ver richt. Ook Dr. Barthoux zelf ls herhaalde lijk in San- a de hoofdstad van Jemen op bezoek geweest; hij heeft ook vergunning tot reizen gehad en reeds veel gegevens verzameld, maar hoopt op een volgende reis tot tastbaarder resultaten te komen. Hij wees ook op berichten van reizigers in dc groote woestijn, die zich ten Oosten van Jemen uitstrekt tot Oman, ook hier moeten resten van zeer uitgestrekte oude steden zijn aangetroffen. Spreker besloot zijn voordracht met het vertoonen van een bui tengewoon goed geslaagde kleurenfilm, opgenomen tijdens zijn laatste reis in Jemen. De ziiveren medaille voor 24-jarlgen trouwen dienst aan den wachtmeester- hoefsm'd Bucksteeg zal niet a s. Donderdag, maar Woensdag worden uitgereikt, een openhartige en breedvoerige gedach- tenwissellng. Van belde zijden werd eens te meer uiting gegeven aan het voorne men. de betrekkingen tusschen de beide landen te ontwikkelen ln den geest van vriendschap, welke het accoord van 16 April bezielt. Ook werd besloten, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het sluiten van speciale conventies, als in dit instrument uiteen gezet Tijdens de besprekingen kwam op nieuw de vaste wil van Italië en En geland tot uiting, een politiek te voe ren, die daadwerkelijk streeft naar handhaving van den vrede, een poli tiek, waarop het streven der beide re geeringen steeds gericht is geweest en zal zijn". Men ziet, dat de toon van het commu niqué vriendelijk is Dat. bewijst in ieder geval, dat van een breuk niet kan wotden gesproken, dat er geen einde komt aaft de „vredes-pogingen". Gelet op de omstandigheden, elders breedvoeriger uiteengezet, mag men daar mede tevreden zijn! Voor zijn vertrek heeft lord Halifax nog den Franschen gezant volledig ingelicht. Het ls Op de vet gedrukte alinea, dat natuurlijk algemeen de nadruk wordt ge legd. Ook in Italië. De „Messagero" schrijft o m., dat de be langrijkste kwesties onderzocht zijn op voet van gelijkheid der beide rijken, zooals dat in het officieele communiqué wordt te kennen gegeven: het ls de weg, welke kan leiden tot handhaving van den vrede en tot een nieuw evenwicht in Europa ln de Middellandsche Zee. Door de overeenkom sten van 18 April, welke zoo plechtig zijn bevestigd bij de besprekingen dezer dagen, heeft Groot-Brittanië een richtlijn aange geven voor een daad, waarbij allen zich moeten aansluiten, die oprecht willen me dewerken aan het nieuwe evenwicht ln de Middellandsche Zee. De ..Popoio dl Roma" schrijft, dat hoe wel het nog te vroeg is om de gevolgen der besprekingen te Rome over den alge- meenen toestand in Europa en over bij zondere kwesties, welke thans aan de orde zijn, vooruit te zien, het zeker schijnt, dat de atmosfeer moet opklaren. Te Rome heb ben mannen, die verantwoordelijk zijn voor de politiek van twee der machtigste Euro- peesche naties, elkander wederzijds de ver zekering gegeven te willen samenwerken voor den vrede. Dat is behalve een groot politiek ook een groot moreel succes. De persstrijd tusschen Frankrijk en Italië duurt echter voort. De Italiaansche bladen hebben op opvallende wijze, voor zien van commentaar, en zin af gedrukt. die gisteren in het Fransche blad „Ordre" stond en waarin prof. Guyot mededeelde, dat een Fransch officier tegen hem gezegd heefjt, dat tien Italiaansche soldaten nauwelijks voldoende zijn om het hoofd te bieden aan één Franschen reser vist De „Tevere" beweert dat de Italianen thans het recht hebben alle Franschen ln het gelaat te spuwen aangezien de Fran schen veinzen niet te weten, dat het de Italianen waren, die hen in in 1915 gered hebben toen zij voor de Duitschers terug trokken. Napoleon was een Italiaan die van Frankrijk een kolonie maakte en die zijn HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: C. P. Barendse, Witte Singel 104, Lei den. Assurantiën. Eigenaar: C. P. Barendse Lelden. De eigenaar van den rijwielhandel „Mercurius", hoek Pleterskerkgracht-Lan - gebrug. de heer J. v. Heerlngen, die ge- rutmen tijd zijn zaak verhuurd had, heeft thans het oude bedrijf weer opgevat en zijn winkel en werkplaats bij deze her-in trede doen restaureeren en moderniseeren. Naar wij vernemen, is de apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, alhier, overgenomen door de N.V. Ver- eenlgde Nederlandsche Apotheken. De apotheek zal onder de nieuwe leiding op denzelfden voet wordeiu voortgezet. te Rome zijn. een verachtelijk artikel voor in de „Tevere", dat ls toegelaten door de regeerlngscensuur. Dit nu moet ophouden, indien werkelijk, zooals ln het gepubliceerde offlcieele com muniqué wordt beweerd, een vredeswil en een geest van Europeesche samenwerking bestaan, niet bij het Italiaansche volk zelf (want daaraan twijfelen wij niet) doch bij zijn leiders. Pay.s zinspeelt in de „Excelsior" op het artikel in de „Tevere", dat hij scherp gispt. Hij schrijft verder o.m.: veel minder nog dan Italië, dat niet instemde ln een inter nationaal debat over Abessynlë, dat Italië nog niet toebehoorde, zal Frankrijk toe stemmen in een conferentie van vier, waar de souverelnitelt van gebieden, welke het rechtens en feitelijk bezit, zou ter sprake komen. Pertinax schrijft ln „l'Ordre": „de grove uitdrukkingen door de „Tevere" enkele uren na het beslissende gesprek in het Venetiaansch paleis afgedrukt, willen zeg gen, dat het fascistisch bewind al zijn aanspraken op Fransch gebied handhaaft en dat het om ze tot een einde te brengen voornemens is in de mate, waarin dat zal kunnen, geweld te gebruiken". Clano kan zich nu voorbereiden op zijn Jachtpartij op 20 Jan. ln Zuld-Slavië, uit- genoodigd door den premier Stojadinowltsj. Ook het bezoek van Ciano is van parti culieren aard. Er zullen derhalve geen nieuwe pacten of verdragen afgesloten worden. Clano heeft tegenover een specialen ver slaggever van de „Daily Mail" verklaard te hopen binnenkort naar Londen te gaan. HIJ zelde zeer voldaan te zijn over de besprekingen te Rome, welke hij „allerhar telijkst" noemde. De speciale verslaggever meldt voorts dat Mussolini tegenover Chamberlain verklaard zou hebben: „Ik geef u mijn eerewoord, dat Ik voornemens ben den letter en den geest der Engclsch-Ita- liaansche overeenkomst in acht te nemen." Hoe Spanje daarmee dan echter te rij men ls Gistermiddag zijn te Berlijn de bespre kingen tusschen Rublee en Schacht voort gezet. Naar verluidt heeft Schacht inmid dels Goerlng en de overige leden der re geering kunnen raadplegen over 't vraag stuk der Joodsche emigratie. Rublee heeft Schacht een aantal vragen gesteld, waar op deze zal antwoorden. Deze vragen zijn: 1) Welke maatregelen kan men nemen om de in Duitschland gebleven Joden in staat te stellen hun levensonderhoud te verdienen? 2) Hoeveel jonge Joden moeten eerst emigreeren en welk beroep oefenen zij uit? 3) Welke export-faciliteiten vraagt Duitschland om de leeningen aan de deel nemende landen te garandeeren? 41 Hoe garandeert Duitschland de reëele toepassing van een plan, dat door alle par tijen ls aangenomen? Krach/tens een overeenkomst tusschen de nationaal-socialistische autoriteiten van Dantzig en de Joodsche vereenlglngen in die stad zullen alle Dantzigsche Joden de Vrije Stad voor 1 October moeten verlaten. Op 't oogenblik zijn de Joodsche leiders kranst tot stand kwam, heeft de Dantzig sche politie bevel gegeven tot staking van iedere anti-semletische vervolging. Op het oogenblik zijn de Joodche leiders bezig met het bijeenbrengen van de noodi- ge fondsen voor deze massale landverhui zing. Om de mogelijkheid te openen tot bljeenbrenglng der gelden hebben de Dant zigsche autoriteiten een deel van de ge blokkeerde Joodsche rekeningen te Dant zig weer geopend en den Joden machtiging gegeven hun roerende en onroerende goe deren te verkoopen. waarbij dan de helft der verkoopsprijzen bestemd wordt voor het landverhuizingsfonds. De eerste lijst der emigranten is gisteren gesloten en omvat ongeveer duizend per sonen, die door Duitschland heen naar Triest zullen worden vervoerd, waar zij scheep zullen gaan naar het nabije Oosten. Ook voor de Joden uit het Sudetenland is een plan uitgewerkt. Volgens inlichtingen van de Jewish Agency, wordt het geld in Tsjechische valuta verschaft door de Joden in Tsjecho- Slowakije. De noodige deviezen zullen ge leverd worden uit het crediet ten bedrage van 10 mlllloen pond, dat in het najaar van 1938 door Engeland ter beschikking Is ge steld van Tsjecho-Slowakije. Hst plan •beoogt uiteindelijke vestiging in Palestina van ongeveer 400 Joodsche gezinnen, waarvan elk over een minimum werkkapi taal van 1000 pond sterling zal beschikken. Het saldo van het fonds zal gebruikt wor den om bijstand te verieenen aan de land verhuizing van Jonge Joden. ?—l

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2