Waarover Duitschland zich opwindt Pers van „Nationale Dagblad" door Justitie onklaar gemaakt 79ste Jaargang ZATERDAG 14 JANUARI 1939 No. 24173 STADSNIEUWS YAN HEDEN De Bilt DXGËLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De automatiseering der telefoon „Aanslag" met een catapult Een kiezelsteentje in plaats van een kogel. IM. NOOMEN verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ct9rper regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd 2ijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd (rtjn: per 3 maanden f. 3.35 per week .T.f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden 4- portokostenJ (voor binnenland f. 0.80 per S nmdJ; MEDIO 1939 EEN FEIT. Naar aanleiding van de vraag, welkie ons van meerdere zijden wordt gesteld, wan neer de automatiseering van het Leidsche telefoonnet tegemoet kan worden gezien, hebben wij deze vraag nogmaals voorge legd aan den directeur van het P.T.T.-kan- toor, den heer A. van den Eelaart, die be vestigde hetgeen hij reeds eerder meldde, namelijk, dat dit tijdstip hoogstwaarschijn lijk in Mei of Juni zal vallen. In verband met de technische gecompli ceerdheid der reorganisatie, maakte hij een voorbehoud voor de maand Juli, doch later zal het z.i. stellig niet worden. De technische inrichting der centrale aan de Boommarkt nadert haar voltooiing, doch er gaat nog geruimen tijd mede ge moeid voordat alles feilloos functionneert en derhalve in gebruik gesteld kan worden. HET DIACONESSENHUIS. Tariefsverhooging wordt voorloopig niet ingevoerd. Van de zijde van het Diaconesservhuis alhier vernemen wij. dat het aantal ver- pleegdagen in het afgeloopen jaar bedroeg 40754. Het aantal patiënten, dat werd op genomen, beliep 1976, terwijl 1216 operaties werden verricht. Voorts werd ons medegedeeld1, dat het bestuur besloot de voorgenomen tariefsver hooging voor de 3e klasse van f. 2.50 op f.3.— per dag, in verband] met gerezen moeilijkheden, voorshands geen ingang te doen vinden. JEUGDVEREENIGING „EMMANUEL". De groote zaal van het gebouw „Natha- naël" was gisteravond goed bezet met ouders, om met de vrienden van boven genoemde vereeniging het eerste lustrum te vieren. Dit samenzijn werd op de gebruikelijke wijze geopend door den leider, den heer P. v. d. Reyden, waarna hij enkele verzen las uit Spreuken 4. Zijn openingswoord bepaalde spreker bij dit Bijbelgedeelte en zei o.m., dat wij God om een rein hart moeten vragen en ons hart. moeten bewaren. Nadat de leider de aanwezigen had wel kom geheeten, werd het jaar- en financieel verslag uitgebracht. Voor de pauze hielden de meisjes een samenspraak, terwijl tevens een voordracht werd gehouden. Na de pauze, waarin thee werd rond gediend en gelegenheid tot vragenstellen werd gegeven, werd het programma ver zorgd noor de jongens, terwijl ook weer voordrachten werden gehouden. De voorzitter dankte aan het eind van dezen avond de ouders en de vrienden voor hun medewerking. Do regeeringspersdienst meldt: In verband met overdreven berichten over aanslagen, welke tegen Duitsche di plomatieke en consulaire gebouwen hier te lande zouden zijn gepleegd, wordt hier het voorloopig resultaat medegedeeld van het onderzoek, dat door de justitie naar de ge melde feiten wordt ingesteld. „Er is niet geschoten door een ruit van het Duitsche gezantschapsgebouw doch van een belendend perceel, gedeeltelijk bij het gezantschap in gebruik en van buiten als zoodanig niet herkenbaar. Er bevond zich tijdens het schieten, dat laat in den avond of des nachts moet hebben plaats gehad, niemand in bedoeld gedeelte van het huis, waarin de kogel gevonden is en deze zou, ware er wel iemand in geweest, geen doel ge troffen kunnen hebben, daar hij, een baan van onder naar boven volgende, door het allerbovenste gedeelte van het raam (3.65 IVI. boven den vloer) is ge gaan en na blijkbaar afgestuit te zijn tegen een houten beschot, hetwelk het bovenraam afdekt, omlaag is gevallen. Het projectiel had zóó weinig kracht, dat het nauwelijks sporen op het be schot heeft achtergelaten. Ten aanzien van het in Amsterdam gebeurde kan worden medegedeeld, dat niet het Duitsche consulaatsgebouw, doch de elders gelegen particuliere wo ning van den kanselier getroffen is. Na deskundig onderzoek is gebleken dat noch een kogel-, noch eenig metaal spoor op de ruit te ontdekken viel en dat, mede in verband met de richting van inslag die neerwaarts, niet op waarts was naar met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid moeten worden aangenomen, het gat veroor zaakt is door een met kracht tegen de ruit geslingerd kiezelsteentje, afgescho ten uit een jongens-katapult. In dit verband kan nog worden mede gedeeld, dat de politie den laatsten tijd klachten ontving over baldadigheid van jongens, die in dat stadsgedeelte met katapulten ruiten vernielden. Het A. N. P. meldt nog: Naar eerst thans wordt medegedeeld, is ook in het Duitsche consulaatgebouw te Rotterdam ongeveer half November een gaatje in een der ramen aangetroffen. Het gat is gevonden in de bovenruit van een der vensters op de eerste verdieping van de achterzijde. Vermoedelijk is het veroor zaakt door een schot uit een flobertgeweer. DE GLADDE STRATEN. Hedenmorgen te ruim 7 uur is de 29- jarige bloemen koopman M. v. d. H. uit Rijnsburg, die met zijn motorcarrier op den Rijnsburgerweg reed, tengevolge van de gladheid van den weg geslipt en nabij de halte „Tuinlust" tegen een lichtzuil gere den, welke ernstig werd beschadigd. De bestuurder vloog door den schok met zijn hoofd door de voorruit en bekwam niet- ernstige verwondingen aan het gelaat. Na te zijn verbonden, kon hij huiswaarts kee- ren. Op het kruispunt van den Morschweg en den Morschsingel is hedenmorgen de 70- jarige G. van E. uit de Lopsenstraat uit gegleden. waardoor hij het rechteronder- been brak. De E.H.D. vervoerde het slacht offer naar het Academisch Ziekenhuis. Geslaagd voor het examen Duitsche Handelscorrespondentie (Mercuriusi mej. A. de Vries, alhier, leerling van het Ge nootschap „Kennis is Macht". RESIDENTIE-ORKEST. Nina Karandakowa (zang). Prof. Georg Szell (dirigent). Het was ditmaal een avond eener inte ressante. schoon zeker niet door een ieder gewaardeerde noviteit en van de kennis making met de Russische opera-zangeres Nina Karandakowa. Twee factoren, om een concert belang- wekend te doen zijn. Vóór alles zijn wij Szell die ditmaal als dirigent een goeden avond had, dankbaar dat hij brak met het traditioneele en uit Engeland medegebracht een in 1935 door den thans 36-jarigen Wil liam Walton gecomponeerde moderne sym phonic, in den klassieken 4 deeligen vorm. Welke bevreemdende klanken en schriinen- Twee artikelen beleedigend geacht voor minister en R.K. geestelijkheid. Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft de rechtcr-commissaris jhr. mr, P. G. van Meeuwen, vergezeld van den substituut-oficier van justitie, mr. N. S. Hoekstra, een deskundige op typogra fisch gebied en personeel van de Leid sche recherche, een bezoek gebracht aan de drukkerij van het alhier ver schijnend N.S.B.-orgaan „Het Nationale Dagblad", een uitgave van de stichting ,»De Nationale Pers" en gevestigd aan de Kaiserstraat No. 9. Op aanwijzing van den deskundige zijn verschillende vitale oinderdeelen van de rotatiepers, waarop dit blad wordt gedrukt, o.a. de inktbakken, ver wijderd, waardoor de verschijning van dit blad op déze pers vcor eenigen tijd onmogelijk, althans onwaarschijnlijk moet worden geacht. Dit houdt evenwel niet in, dat het blad ui de eerstvolgende dagen niet zal verschijnen. Immers de Nederlandschc grondwet erkent het beginsel van de vrijheid van drukpers, hetgeen wil zeg gen. dat geen verschijningsverbod kan worden uitgevaardigd, zoodat het zeer nel mogelijk Is, dat het blad, eventueel "i ander formaat elders wordt gedrukt. De aanleiding tot dit optreden der justitie, aldus deelde de commissaris van politie, de heer R. J. Meyer, ons gisteravond mede, is gelegen in een tweetal artikelen, welke zijn gepubliceerd in de edities van Vrijdag 23 en Donderdag 29 December j.l. en waar van de inhoud beleedigend wordt geacht voor den minister van justitie en de R.-K. geestelijkheid. Het eerste artikel was een soort „open brief" aan de marechaussee, en had tot opschrift ,,Het hemeltergende vonnis"; het tweede droeg hei opschrift „De eer der Nederlandsche jeugd" en als onderkop: „5 minderjarigen zlin in Oss straffeloos misbruikt". Bovendien heeft nog een derde artikel de bijzondere aandacht van de justitie; dit behandelt „De zedenmisdrijven in Oss; methoden van het politieke Katholicisme" en is gepubliceerd in het nummer van Woensdag 4 Januari j.l. De aansprakelijk heid voor dit artikel is nog in onderzoek. Tijdens het onderzoek door de Leidsche recherche, dat op last van den Officier van Justitie aan dit optreden is voorafgegaan, heeft de hoofdredacteur, mr. M. M. Rost van Tonningen zich voor den inhoud der beide eerstgenoemde artikelen aansprake lijk gesteld. De rechter-commissaris zal thans dienen uit te maken of, en zoo ja, op grond waar van een strafvervolging zal worden inge steld. Tevens zal alsdan moeten worden vastgesteld of beleediging dan wel laster ten laste zal worden gelegd. Gelijk bekend mag worden verondersteld, heeft de heer Rost van Tonningen meermalen den wensch geuit, dat „laster" ten laste zal worden gelegd, omdat hij dan in de gele genheid wordt gesteld tot bewijsvoering, hetgeen volgens het Nederlandsche recht bij ten laste legging van „beleediging" niet is toegestaan. De heer Rost van Tonningen acht deze bewijsvoering een algemeen Ne- derlandsch belang. Op het oogenblik, dat de hierboven ge noemde autoriteiten zich aan de drukkerij aan de Kaiserstraat vervoegden, was het grootste deel van de editie van gisteren reeds afgedrukt. Het ingrijpen der justitie maakte het echter onmogelijk ook het res- teerende gedeelte van de oplage af te drukken, zoodat een kleine groep van lezers het orgaan van gisteren niet heeft ont vangen. De uitvoering der maatregelen geschied de zonder dat van de zijde van het per soneel eenig verzet werd geboden. De hoofdredacteur, mr. Rost van Ton ningen. vertoefde op dit oogenblik in Utrecht; hij werd telefonisch van het ge beurde op de hoogte gesteld en arriveerde ter plaatse, terwijl de rechter-commissaris cs. nog aanwezig waren. De verwijderde onderdeelen der rotatie pers werden naar het politiebureau over gebracht, vanwaar zij heden naar Den Haag zijn vervoerd. Het moet onwaarschijnlijk worden ge acht, dat' deze onderdeelen binnen zeer korten tijd door andere kunnen worden vervangen. Waar het weekblad „Volk en Vaderland" op dezelfde pers wordt gedrukt, is de nor male verschijning van het eerstvolgend nummer van deze uitgave der „Nationale Pers" eveneens onzeker. De juridische afwikkeling dezer zaak wordt bepaald door de Rechtbank te Den Haag. die deze kwestie vermoedelijk wel op korten termijn te berechten zal krijgen. Naar wij vernemen is men in een pak huis in de Koppenhinksteeg nabij de Hoog- landsehe Kerkgracht reeds geruimen tijd bezig met de inrichting van een drukkerij, waarvoor de vergunning is aangevraagd ten name van de N.V. v.h. van Niftrik.welk bedrijf vroeger aan de Kaiserstraat Nr. 9 was gevestigd. Voorzoover onze inlichtin gen strekken is de technische inrichting daarvan nog niet zoover gevorderd, dat het mogelijk zou zijn hier het „Nationale Dag blad" te doen verschijnen. U kunt beter nu een KLEINE premie Dj, nummer bes|aat „j, Y|Eg b|aden betalen, dan later een GKUJ t reke ning voor operatiekosten en zieken- EERSTE BLAD huisverpleging. Jaarpremie vanaf f. 6.21 p. persoon HET VOORNAAMSTE NIEUWS Nieuwe Eerste Nederlandsche N.V, BIJKANTOOR LEIDEN, BREESTRAAT 10a Telef. 302 - Na 6 uur 2479. 6860 (Ingez. Mcd de „dissonanten" zij ook voor menigeen moge bevatten, door het meesleepende, sterk wisselende rhythme en de imposante, af en toe wel zeer overweldigende klanken- Nina Karadankowa. massa's, is zij toch stellig niet van een stu wende suggestiviteit ontbloot en doet zij kennismaken met een componist, die tot machtige uitingen in staat is. Ach: wii willen ons liever niet verdiepen in de vraag, in hoeverre deze symphonie atonaal" is zooals zij door sommigen wordt gekarakter seerd. Onder muziektheo retici wordt al genoeg gestreden over de vraag, wat daaronder nu eigenlijk verstaan wordt. Waarom zouden wii er onze lezers dan mede vermoeien? Temeer, omdat ver schillende deelen bijv. het intensief me lancholieke en voor menigeen toch gemak kelijk aansprekende Andante zóó tonaal ge -hreven is. als tonaal maar zijn kan. Wanneer men ons nu vraagt, waarin de belangwekendheid dezer symphonie is ge legen. dan zii verklaard, dat zij ontegen zeggelijk een uiting mag genoemd worden van hetgeen in menige ziel leeft tijdens dezen in meerder opzicht chaotischen, strij- digen tijd die, naast schokkende, emotio- neele belevenissen, toch ook in zich draagt de drang naar een bevrijding en meerder hcu-vast", al spreekt het vanzelf dat een zoodanig psychisch worsteling.-proces z ch tegenwoodig onmogelijk oo harmonische, veeleer schrille en tweeslachtige wijze vol trekken kan. Dit is zeer in het kort. een vis'e op deze symphonie. Men hoore: in het eerste deel de melodie, die hoog uitgetild wordt boven het chaoti sche. dan in het Presto de dans die zich moeizaam tracht los te maken uit veel be nauwenis. in het Andante een elegische overpeinzing, vol troostelooze, onvruchtbare berusting, tenslotte de zakelijkheid, het plotseling durvend aanpakken, dat tracht te overwinnen en waarin toch ook terugge zocht wordt naar oude waarden en funda menten Bachfuga zij het in eigen vaartvolle rhythmen en volgens kundigen. modernen geest. Doch ook het weer-voe- ling-houden met andere voorgangers is duidelijk hoorbaar: Strausz, Mahler. Tsjai- kowsky. Dit is slechts één indruk uit vele, na een eerste auditie. Knap van structuur, opzet en uitwerking is deze compositie, hoewel niet steeds bon dig genoe? door een neiging tot uitwijding en herhaling. Ongetwi'feld echter een werk van een ta len, voi componist, die den mensch, welse den huidigen tijd intens ondergaat, véél te zeggen heeft, al zoekt Walton nog naar een persoonlijken stijl. Toch begrijpen wij het. wanneer er toe hoorders zijn, die wellicht deze muziek niet verdragen kunnen. Zij is muz ek. die de zenuwen aanpakt, zooals deze tijd dit doet. Maar óók muziek waam een ziel zoekt naar nieuwe levcnsoegzip jen. Zoodoende komt men tot de onderkenn ng van volko men geslaagde, tevens origineele fragmen ten waarin gedachten en gevoelens reeds juisten vorm en beteekenis hebben gekre gen. naast fragmenten, die getuigen van inzinking en tasten. De ruimte ontbreekt ons. hierop nader in te gaan. Slechts zii geconstateerd, dat d t werk voor het orkest een prachtig speel stuk is. waarin men zich me, enthousiasme kon geven. Dit heeft het Residentie-orkest dan ook od bewonderenswaardige wijze ge daan en met groote accuratesse onder de uiterst intelligente leiding van Szell De ontvangst bti het auditorium leek ons merkwaardigerwijze niet uitsluitend terwille van de uitstekende uitvoering zoo hartelijk, al zal ongetwijfeld ook velen de lust be kropen hebben, af en toe de ocren toe te stoppen. Vooral zij. die de lieflijke wellui dendheid zoeken De van velerlei opera-uitvoeringen ook hier te lande bekende Russische zange- BINNENLAND. De „aanslag" op Duitsche gebouwen ge schiedde met een catapult en een kie zelsteentje. (Ie Blad). Groenteschaarschte als gevolg van de he vige vorst. (4>e Blad). Motorschip „Koningin Emma" te Vlissin- gen door H. M. de Koningin te water gelaten. (Ie Blad). Dc Nederlandsche ski-kampioenschappen, (Sport, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme markt - Verbeterde stemming Meerendeels iets hoogere koersen Amerika goed prijshoudend - Bel eg- gingsmarkt stil. BUITENLAND. Het einde van het Engelsche bezoek aan Rome. (Buitenland, le Blad). Franco zet den aanval op Tarragona in. (le Blad). Hongarije toegetreden tot het anti-koanin- tern-pact. (Buitenland, le Blad). Debat in de Fransche Kamer over de bui- tenlandsche politiek. (3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET VIERDE BLAD. Voor het geheele land: Zachter weer. Zwaar bewolkt tot betrok ken met nu en dan regen. Matige later toenemende wind uit Zuide lijke richtingen. res Nina Karandokowa zal zeker op het tooneel triomfen vieren. Zij heeft de ware stem, voordracht en allure daarvoor. Of zij echter in de concertzaal geheel op haar plaats is, meenen wij echter te moe ten betwijfelen. Slechts in een enorme operaruimte Parijs, Milaan enz. zal haar omvangrijke stem volkomen tot haar recht kunnen komen. In een betrekkelijk kleine zaal klinkt dit geluid echter in het forte dikwijls te doordringend: de resonans is te hevig en soms te schril, dan dat dit orgaan steeds de schoonheidsbevrediging ve.mag te geven, die wij ons voorgesteld hadden. Spec aal in Beethoven's .Abscheu- licher, wo gehst du hin" konden wij ons niet met een zekere hardheid, die het prachtige timbre en de schitterende hoogte ontsiert, vereenigen Afgezien dus van een zekere rauwheid, zijn materiaal en muzika liteit van hooge orde. In de op Russische teksten gezongen aria's uit de opera's „Ser- vilia" en Tscherevitski" van Rimski- Korssakow waren talrijke sublieme mo menten, die van een groote beheersching en een benijdenswaardig-gerijpte zang techniek getuigden. Een en ander stelt deze zangeres tot grootsche prestatie's in staat. Haar succes was groot, gepaard gaande met een bloemenhulde. Met Beethoven's „Corlolan" ouverture, stijlvol, rustig en breed gespeeld een kolfje naar Szell's hand! werd het inte ressante concert geosend terwijl Borodin's „Steppenbeeld in Midden Azië" eveneens een voortreffelijke interpretatie genoot, waarbij de sfeer van oneindige verlaten heid en eenzaamheid volkomen was. De minutieuse verzorging was een welkome verrassing in een seizoen, waarin daarop helaas wel eens aanmerking gemaakt moest wmixien. E i echter hrt koper dezen avond niet 'altijd even gelukkig was. zullen wij niet te zwaar aanrekenen, omdat we weten, dat het beter kan Maar tochongelukjes kunnen niet altijd vergeven worden

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1