De juffrouw uit de vijfde Zaterdag 14 Januari 1939 No. 47 79ste Jaargang Ze had het eerst erg moeilijk, maar tenslotte won ze toch het hart van de meisjes Een laffe daad van Cor RrnAMM a ..Nu hoe vind jij haar?" vroeg Toosje eri ze trok Greet aan een van haar lange, blonde vlechten. „Och. je kunt er nu nog zoo weinig van zeggen, zoo'n eerste morgen" weerde Greet af. ..Nou, ik vind haar een draak!" schalde Cor's brutale stem. Even viel er een stilte, ze vonden het allemaal onaardig van Cor. maar toch had geen van de meisjes den moed. de nieuwe juffrouw te verdedigen. Niet. dat ze tang waren voor Cor's brutalen mond. want daar waren ze allang aan gewend! Neen, maar voor haar allen was juffrouw Klaassen wèl een teleurstelling geweest. En Mies sprak de gedachten van het heele groepje meisjes uit, toen ze tenslotte zei: „Och weet je. nie mand kan het toch halen bij ons lief Humpeltje". ..Nee niemand" zei Cor hard en verbeten. En toen zwegen ze weer. ..Wat kon ze altijd prachtig voorlezen, hè?" .Ja en wat een aardige grappen had ze altijd!"' Zes weken geleden, juist in de allereerste dagen van den nieuwen cursus, was juf frouw Humpel, de hevel'ng van de geheele school r.a maandenlang ziekzijn, gestorven. Het was een sombere eerste schooldag ge weest in de vijfde, die haar klas was! Want de tijdelijke onderwijzeres moest dien mor gen haar taak beginnen met de mededee- ling aan haar meisjes dat de toestand van juffrouw Humpel hard achteruitgaande was en drie dagen later kwam het doods bericht. Als de meisjes terugdachten aan dien zonnigen Septembermorgen, toen ze alle maal aan haar graf hadden gestaan en ieder een paar kleine witte bloempjes in de groeve hadden gestrooid, kregen ze soms nog een prop in de keel. Maar toch.de mooie, vriendelijke her inneringen aan de heengegane vriendin be gonnen al weer de overhand te krijgen op de sombere. Juffrouw Humpel, of, zooals ze haar altijd liefkoozend noemden „ons Hum peltje". wat dan ook zoo'n schat geweest. Haar portret met de lachende bruine oogen en het krullende haai- hing voor de klas en het was net, of ze nóg haar meisjes toe lachte. Zes weken lang hadden ze toen een lij delijke onderwijzeres gehad en die had het niet al te moeilijk gehad in de vijfde. Im mers zij was een heel goede vriendin ge weest van juffrouw Humpel en het gemeen schappelijk verdriet had den omgang ver gemakkelijkt. En nu was de nieuwe" gekomen. Het was misschien niet mooi, maar direct, toen juf frouw Klaassen de kias was binnengeko men. hadden ze allemaal gedacht: O, lang niet ons Haimpeltje!" De nieuwe juffrouw had dan ook stellig niet zoo'n vriendelijk gezicht als dat op het portret, dat voor de klas hing. Ze was lang en mager, met groote, bru ne oogen. glad, donker haar, dat in het midden gescheiden was en een bril. Was ze oud of jong? De meisjes zouden het op geen stukken na kunnen zeggen. Zoo'n beetje .tusschensoort" dachten ze Toen de juffrouw voor de klas stond, had ze gezegd: Ik heb gehoerd, meisjes, dat jullie een heel lieve onderwijzeres hebt ver loren. maar ik hoop. dat wij samen ook goed kunnen opschieten. Zullen we daar ons best voor doen?" Maar niemand had iets gezegd en toen had .de nieuwe" even verlegen gekucht en was vlug met de les begonnen. Dien heelen eersten morgen was net ijzig" in de klas zooals Mies het uitdrukte. Bepaald ondeugend waren de meisjes niet, maar vriendelijk ook allerminst. Op de vragen van juffrouw Klaassen gaven ze kort en stroef antwoord en van een grapje zoo tusscher.door was heelemaal geen sprake. En nu 's middags voor schooltijd, had Cor gezegd: Ik vind haar een draak" en ze waren allemaal zóó knorrig gestemd dat niemand zélfs de blonde, zachte Greet niet een woord van verdediging Het hcoren. Het was een week later. Het koffie-uurtje bij de famil e Smalders was afgcloopen en Groet pakte zwijgend haar boe'tje in de tasch, zette voor den spiegel haar muts op en zuchtte Maar kind, waar gaat die zucht naar toe?" vroeg moeder. ,/Ochik weet niet" zei Greet. ..Is het op school niet prettig?" ..Nee, Moe. heelemaal niet", zei het meisje opeens heftig en ze zuchtte nogeens. Wat mankeert er dan aan? Is de nieuwe juffrouw niet aardig?" „Och" zei Greet, .dat is het nu juist. Ze doet juist zoo erg haar best om aardig *e zijn. maar Cor heeft de heele klas tegen haar opgestookt en r.iu zijn ze allemaal zoo bokkig, ik weet niet „Ze?" vroeg moeder. ,en jij. Greet? Ben jij wel aardig?" Nouaardig ook niet. je kunt toch niet 'n je eentje aardig zijn!" Ze trok slap jes haar schouders op. maar toen ze naar Moeders gezicht keek. schrok ze haast zóó vastbesloten zag dat eruit. Dat vind ik wel. Je kunt van vanmiddag af beginnen, aardig te zijn. Juffrouw Klaas sen heeft het erg moeilijk: ze kan toch niet helpen, dat zij de opvolgster van juf frouw Humpel is? Nee Moe" zei Greet. ,U hebt gelijk, ifc ik zal het probeeren". Maar ze keek niet erg moed;g of flink uit haar oogen, vond Moeder. Het gesprekje thuis had Greet erg opge houden. zoodat ze het laatst van alle meis jes de klas binnenkwam. Allemaal zaten ze al op haar plaatsen, toen Greet hijgend in de bank plofte. Juffrouw Klaassen stond nog in de deur met haar rug naar de klas uit te kijken of er soms nog laatkomers aankwamen. En toen.... voelde Greet op eens hoe stil en gespannen het om haar heen was Niemand fluisterde of babbelde, zooa's anders voor de les en allemaal keken ze strak naar het tafeltje van de juffrouw, waar in een jampotje een bos leelijke stof fige brandnetels stond. Greet schrok wie had dat gedaan, wie was zóó gemeen geweest? Cor in haar eentje, óf hadden ze het met elkaar afgesproken? O dat was. Greet had er geen woorden voor; ze voelde, dat ze een kleur kreeg en was het liefste naar voren geloopen om de brandnetels te grijpen en weg te gooien, vlug vlug in den prullemand! Maar het was al te laat. Juffrouw Klaas sen sioot de deur en kwam naar voren. Daar stond ze op het podium schoof haar sfcel bij. schikte haar boeken en zei vrien delijk als altijd, goedenmiddag. .Wel kijk, wel kijk. Ik word heusch verwend!"

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 15