Ons Kort Verhaal ROMBIfflM |De fr?eeuwkor?wgif)| LEIDSCH DAGBIAD - Vierde Bled Zaterdag 14 Januari 1939 De paraplu GEMENGD NIEUWS KARSOTE Franco weiger! K.L.M. vergunnning om over rechtsch Spanje te vliegen RECHTZAKEN ONDER DE TRAM GERAAKT. Ernstig ongeluk te Rotterdam. Gistermorgen ls op den Stationsweg te Rotterdam een ongeluk gebeurd, waarbij de 53-jarige hoofdonderwijzer H C P Mindèrhoed. levensgevaarlijk is gewond. De hoofdonderwijzer, die niet wel was. moest op het Stationsplein bij de plaats waar lijn 3 staat overgeven. De heer M. is daarbij, zonder dat hij zulks blijkbaar heeft opgemerkt, gaan staan tusschen den mo torwagen en den bijwagen van een tramstel van lijn 3. Het personeel van de tram heeft evenmin iets gemerkt en toen het tijd was. hebben zoowel de conducteur van den motorwagen als die van den bijwagen het sein tot vertrek gegeven. Toen de tram zich in beweging zette, is de heer M door den bijwagen gegrepen. Hij is echter niet onder den tram geraakt, maar voor de baanschui- rer blijven liggen Ook toen heeft niemand iets van het ongeluk gezien. Eerst ter hoogte van de Cafetaria bemerkte een voorbijganger, dat er een man voor de baanschuiver lag. hetgeen wil zeggen, dat de heer M. door alle bochten op het Sta tionsplein en den Stationsweg over drie honderd tot vierhonderd meter is meege sleurd. Per auto van den Geneeskundigen Dienst ls hij overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij in deernls- v ekkenden toestand is opgenomen. Hij had om. beide armen gebroken, ernstige ver wondingen over het geheele lichaam opge- loopen. ernstige inwendige kneuzingen be komen en bovendien een hersenschudding gekregen. BEKNELD TUSSCHEN AUTO EN HEK. Groentenhandelaar aan gevolgen overleden. In de IJsbrechtumsstraat te Wymbritse- radeel cFr stond gisterenmiddag om streeks halfeen de groentenhandelaar P. Postma uit Nijland met zijn groentenauto aan den kant van den weg voor de Ned. Hervormde Kerk. Hij was bezig met het af- v egen van groenten. Op dat tijdstip nader de een zeswielige vrachtauto uit Zuid- Scharwoude. Door de gladheid van den weg kwam deze wagen te slippen en reed eerst tegen het hek van de kerk. dat werd inge drukt en daarna tegen een aan de overzijde staanden boom. Het achtergedeelte van de auto drukte de groentenauto tegen het hek. zoodat P. bekneld geraakte Htj liep zeer ernstige verwondingen op en werd op advies van een geneesheer uit Sneek naar het St. Antoniusziekenhuis aldaar overge bracht, waar hij kort na aankomst over leed. De groentenauto werd vernield, de andere wagen werd nagenoeg niet beschadigd, ter wijl de chauffeur ongedeerd bleef. Zware verkoudheid onmiddellijk verlicht door in- haleeren van de bacteriên- doodende Karsote-dampen. F 0.70 en F 1.— per flacon. 6827 (Ingez. Med.) STEIGER DEFECT GERAAKT. Twee arbeiders vallen van tien meter hoogte. Bij het afbreken van een steiger op de terreinen van de papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Velsen door arbeiders, in dienst van de Wormerveersche aannemingmaatschappij, welke firma het metselwerk voor een nieuw ketelhuis had voltooid, is gistermiddag een ernstig onge luk gebeurd. Eenlge ladders van den steiger, waarop vier arbeiders stonden, bleken te zijn los geraakt. Twee der mannen konden zich tijdig in veiligheid stellen, de andere twee. Boer en Kwaad geheeten en wonende in Velsen, stortten van een hoogte van tien meter omlaag Ernstig gewond zijn de slachtoffers, nadat zij ter plaatse waren verbonden, naar het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden overgebracht. WIELRIJDSTER STAK PLOTSELING DEN WEG OVER. Gistermiddag om halfzes is op den rijks weg onder Drempt de 37-jarige mevr. Volk. die op de flets, zonder richt'ng aan te geven wilde oversteken, door een haar achterop komende personenauto aangereden. Met een zware hoofdwonde is zij, na door een clc-kter te zijn behandeld, in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Arnhem ver voerd. BIJ de aanrijding kantelde de auto en kwam op de tramrails te liggen, waar door het tramverkeer 01 de lijn Dcetinchem Dr-;burg geruimen tijd gestagneerd was De bestuurder van de auto. die alleen in den wagen zat, bleef zonder letsel. NOODLOTTIGE VAL. Gisteravond omstreeks halfacht werd op den ouden rijksweg nabij Lewedorp (Zee land) het lijk gevonden van een man. Deze man was vermoedelijk, komende uit de richting 'sHeerenhoek met zijn rijwiel ge slipt, daarbij met het hoofd tegen een ijzeren paal gevallen en zoo ongelukkig te recht gekomen, dat hij na enkele minuten overleed. Een onderzoek wees uit, dat de ongeluk kige, de 38-jarige gehuwde commissionrair in aardappelen. M. van Hekke uit 's Heer Arendskerke was. Hij laat een vrouw met vier kinderen achter. HET AUTO-ONGELUK BIJ JUTFAAS. De 78-jarige J. Verhoef, het oudste slachtoffer van de autobotsing bij Jutfaas op 4 dezer, waarbij drie personen uit die gemeente ernstig gewond in het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht moesten worden ODgencmen is gistermorgen in dit ziekenhuis overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. HIJ LIEP OVER DE NIAGARA. Op 83-Jarigen leeftijd is te Galt (Onta rio) overleden Charles Cromwell, die 64 jaar geleden ln belde richtingen over den Niagara-waterval heeft geloopen op een door J. VAN STEL. Mevrouw Peters is een zuinige huisvrouw. Vooral voor zich zelf Ze heeft meestal „niets om aan te trekken". Ze heeft zelfs geen behoorlijke paraplu! Wel heeft ze er drie staan, maar de eene ls.enfin, geen van de drie is up to date genoeg, om ermee op straat te verschijnen. De nieuwste is dan ook al twee Jaar oud! Dus gaat ze uit zon der paraplu. Het regent niet alle dagen en als het regent, nou dan blijf je thuis. En kun je niet thuisblijven, nou, dan is er voor dien eenen keer nog altijd een taxi. Op die redeneering bouwde mijnheer Pe ters vermoedelijk de zijnen o'\ dat het toch nog zuiniger zou zijn. een ultra moderne paraplu voor z>jn vrouw te koooen. die door ..kunstzinnige" kleurcombinatie paste bij haar regenjas, haar wintermantel, haar comolct. haar mantelpak en drie van haar hoeden en taschjes. Op den eersten dag, dat het na de lanve zomcrdroogte was gaan regenen, kwam hij met die paraplu thuis. Mevrouw vond het eon „schandelijke ver kwisting", maar hoopte er een nuttig ge bruik van te kunnen maken. Den volgen den dag gaf haar den verlangden regen ln overvloed. Ze ging uit koffiedrinken in een plasregen. Maar van drie tot vijf uur bleef het wonderlijk droog. En in dien tijd had ze zeven boodschappen gedaan en was tot slot een zieke vriendin gaan bezoeken. Om half zos ze moest naar huis voor het eten en dringend ook kletterde het te gen de ruiten en kwam ze tot de ontdek king. dat haar paraplu niet in den stan daard stond Lieve helr>. waar had ze het ding laten staan? Wat zou haar man zeg gen? Ze moest zorgen, vóór hem thuis te eijn, dan bemerkte hij niets. Dus nan- ze een taxi. „En hoe beviel je nieuwe paraolu?" vroeg haar echtvriend belangstellend. „Omannle. keurig! Iedereen vindt het een snoes! Miek was er opgetogen over en Annle en... mevrouw Blommers. en jufrouw Marie, die me altijd ondu- leert „Ben je dan alweer bij den kapper ..Maar vent, het was toch al een week geleden?" Den volgenden morgen ging mevrouw Peters op zoek naar den verloren schat. En dien morgen regende het baksteenen. Me vrouw Peters trok haar regenmantel aan en ja. wat zou ze opzetten?.... Het zou toch zonde en jammer zijn, als haar nieu we zomerhoedje ln één morgen bedorven was? En wat moest ze anders....? Toen belde ze een taxi op. Ze nulde haar zomer hoedje sparen! Eerst naar den kapper Ja, gisteren wa ren e- wel zes blijven staan. Als mevrouw even wilde kijken. Maar geen der zes klam me regenschermen was het hare. Ze gaf een fooitje en ging heen „Maison Chique!' zei ze bij het Instap pen. Bij haar modiste was slechts één pa raplu blijven staan Een „besteedster" uit den pruikentijd. Tot haar troost zag ze een snuitig reeenhoedje. „Twaalf zestig, mevrouw Beslist niet duur. En het zou u verrukkelijk staan.... echt weer ervooruw zomerhoedje zou totaal bederven". Dan zet ik het meteen maar op. U laat dit wel even thuisbezorgen, niet?" In vier andere winkels ontdekt ze even min haar vergeten eigendom De regen had opgehouden. Ze stuurde de taxi weg. „Vijf zeventi' mevrouw, wachten inbe- g eoen", zei de chauffeur. Mevrouw Peters gaf zes gulden. Een fooi meer of minder kwam er niet op,aan. En ze stapte een lunchroom, waar ze gisteren onder het winkelen even gerust had, bin nen. maar vond ook daar haar paraplu niet. Wel geurige koffie met slagroomge bakjes. waarmee ze haar krachten weer wat herstelde. Nu nog even naar Rosa Steens, die naar de Rivièra ging en van wie se gisteren afscheid genomen had. In regen mantel en hoedje ging ze op stap. Het huls zag er verlaten uit. „Brieven en boodschap pen tijdelijk hiernaast". Toch schelde ze aan Misschien was het meisje er nog. Driemaal belde ze, voordat het schaap met hoogroode kleur open kwam doen. „Een paraplu mevrouw? Met een hoor nen haak. zegt U? Beige en bruinen rose wit grijs en Ja. zeker, die heb lk wel gezien. Die heeft mevrouw gisteren van meneer gekregen voor oo reis. Meneer zei wel. dat het niet waar v as. maar mevrouw geloofde hem niet en dacht, dat meneer het maar zei. om haar te plagen, ziet u?.. Ja mevrouw, mevrouw beeft hem meege nomen oo reisja ik heb hem zelf op gerold en met meneer zijn wandelstok en de bcgstokken in de reisdekens gepakt, ziet u?.Ja. nu u het zegt. vond ik het ook wel vreemd, dat d'e nieuwe paraplu zoo vochtig was net of ermee in de regen was geloonenmaar ik heb er verder niet op gelet, ziet u?" Dienzelfden middag schreef mevrouw Peters een briefje aan haar vriendin over de „vermakelijke vergissing". Maar na eenlge dagen had zc nog geen antwoord. Een voleendp brief bleef ook onbeantwoord. En het blééf regenen! Ze dorst niet uit tg gaan. om haar man haar verlies niet te laten bemerken. Maar on den duur lukte dat toch niet en onder tranen vertelde ze hem van haar verlies. H'l bekeek het gelukkig, van den besten kan) ,PToo- eens schat. JU bent er uit zuinig heid pldoor op tegen geweest, dat we dit Jaar een vacantle-elsje zouden maken. Maar nu moeten we wel naar de Rivièra toe. Dan ontmoeten we hen allicht in een of ander hotel, of langs de promenade en kun Je met een graoje die paraolu terug vragen Dat gaat beter dan per brief, niet waar?" „Mij b-st", z»i mevouw Pete-s „Maar heb ik nou geen gelijk gehad met te zeggen, dat het koooen van die paraplu een groote ver kwisting van je geweest ls?" En op die vraag wist haar man nu eens geen antwoord! (Auteursrecht voorbehouden! (Nadruk verboden). NEDERLANDSCHE LUCHTLIJN NAAR LISSABON ONMOGELIJK GEMAAKT. De K.L.M. zal aan haar voornemen om met ingang van den zomerdienst een nieuwe luchtlUn te openen van Amsterdam via Londen naar Lissabon, als eerste etappe voor een latere uitbreiding van dit traject tot 'n transatlantische luchtlUn naar West- Indië. In het aanstaande voorjaar geen ge- gevolg kunnen geven, door de weigering van generaal Franco om Nederlandschen vliegtuigen toe te staan over onder rechtsch bewind s taand Spaansch grondgebied te vliegen. Naar aanleiding van een bericht, waarin werd gemeld dat de Franco-regeering aan de Engelschc luchtvaartmaatschappij ..British Air ways" geen toestemming geelt om voor het traject Londen-Lissabon. deel uitmakende van den luchtdienst via Bathurst naar Zuid-Ame rika welke genoemde maatschappij op 2 Januari j.l. had willen openen, over het rechtsch? ge bied te vliegen, heeft het A.N.P. namelijk te bevoegder plaatse geïnformeerd naar de hou ding van het Franco-bewind ten opzichte van dc plannen der K.L.M. tot opening van een dienst Amsterdam-Londen-Lissabon. Hoewel Nederland met de Franco-regeering officieuze betrekkingen onderhoudt, verklaart deze. toch geen toestemming te kunnen ver- leenen aangezien zij meent dat onder de tegen woordige omstandigheden aan bultenlandsche maatschappijen een dergelijke vergunning niet kan worden verleend. Hierbij zij aangeteekend, dat momenteel twee bultenlandsche luchtvaartmaatschappijen lucht lijnen op rechtsch-SpanJc onderhouden, n.l. de Deutsche Lufthansa en de Italiaansche A.L.A. Littoria, die o.a. Salamanca. Burgos en Lissabon aandoen. Lissabon is reeds opgenomen in den Duitschen transatlantlschen luchtpostdienst via Bathurst in Brltsch-Gambie naar Zuid-Ame rika. terwijl de Italianen voornemens zijn. in den loop van Februari a.s. een transatlantische i dienst naar Zuld-Amerika te openen via Dakar in Fransch Senegal, dat ook uitgangspunt is [van den Fianschen transatlantlschen dienst. In het algemeen berust de regeling van het internationale luchtverkeer op een aantal con venties. die gebaseerd zijn op het beginsel der reciprociteit. Aangezien zich echter in het rechtsche Spanje geen Spaansche luchtvaart maatschappijen bevinden, die diensten op het buitenland onderhouden en het Franco-bewind bovendien niet internationaal is erkend, kan dit beginsel geen oplossing brengen voor de moeilijkheden, waarvoor de Britsche en de Ne- derlandsche luchtvaart zich thans geplaatst zien. Zelfs indien de vliegtuigen van Londen recht streeks en geheel over zee naar Lissabon zou den vliegen, daarbij door een omweg Spaansch gebied vermijdend, zou men nog zekerheid moeten hebben dat men zonder moeilijkheden in Spanje zou kunnen landen, aangezien men ,in geval van nood niet naar At 1600 K.M. ver- wijderde uitgangspunt terug ^n vliegen. Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De slachtveehandel was in dc afgeloopen week weer verre van rooskleurig en de Leidsche markt maakte hierop gisteren nog een vrij gunstige uitzondering. De prijzen waren er dan ook heel wat beter dan b.v. Dinsdag te Rotterdam en Woensdag te Den Bosch. We troffen enkele kooplieden op de Leidsche markt, die vee uit Den Bosch hadden overgehouden eii ondanks de gemaakte kosten van vervoer enz. toch nog ruim f. 10 per stuk meer ontvingen. Toch is de algemeene toestand op de vleeschi markt van dien aard. dat we ook voor de ko mende week der slachtveehandel niet vbel goeds kunnen voorspellen. Er gaat heel weinig om in de slagerijen en daar moet men het ten slotte toch van hebben. We zien dan ook de groote moeilijkheid om de mesterij en weiderij eenigszins rendabel te maken; zelfs door den steun in den rug door den aankoop van een groot kwantum koeien om in te blikken, zijn de moeilijkheden niet verholpen. We vernemen dat er thans al meer dan 7000 zijn ingeblikt en toch zijn de prijzen nog iets gedaald. Wij vragen ons dan ook af. waar het met de prijzen, vooral van het incourante vee naar toe had gemoeten, als de veehouderij-centrale niet had gekocht. Maar nu zit men weer met de schapen. Blij kens de cijfers die de ..Vee en Vleeschhandel" deze week publiceert is de Nederlandsche Scha penstapel de laatste jaren nog wat toegenomen, terwijl de export van 1931 t/rn '33 tot een derde ls teruggeloopen. doch dit werd vrijwel geheel gecompenseerd door den grooteren afzet op de binnenlandsche markt. Wil men nu schapen in gaan blikken om de prijzen wat op te voe ren. dan ligt het voor cle hand. dat de con sumptie van versch schapenvleesch weer mis schien evenzooveel terugloopt en clan heeft men er nog niets mee bereikt tenzij men het ingeblikte artikel eventueel op de Engelsche markt kan plaatsen, doch we kunnen reeds bij voorbaat medcdecicn dat nan een onzer be kendste vleeschexportflrma's dit experiment na vele pogingen is mislukt. Nuchter kalfsvleesch vindt in geconserveer- den toestand op de Engelsche markt echter wel afzet. Voorts valt te betwijfelen of schapen vleesch in blik bij onze consumenten in den smaak valt. Intusschen zij opgemerkt dat In derdaad de schapprweiderij noodlijdend is Ver schillende boeren stonden gisteren met beste vjUe schapen op cie markt, die na drie maan den welden en bijvoederen nog minder dan den kostprijs terug ontvingen In deze ver houding hebben de Texelsche fokkers dus voor hun oude uitgefokte magere schapen van de Hollandsche weiders nog een besten prijs ont vangen. Het gaat er dus om. of de schapen fokkerij moet worden ingekrompen, doch dan zal men de export wellicht geheel kwijt raken en tevens een deel van den binnenlandschen afzet verliezen, of de fokkers moeten met een kleinen prys voor de jonge weidelammeren tevreden zijn. anders geraakt de gehele scha penhouderij ln gevaar. Dc Texelsche fokkers moeten hun porducten plaatsen bij de Holland sche weiders en deze hebben de laatste Jaren bijna geregeld voor niets geweld. Voor het oogenblik is toch de beste steun die men aan de schapenhouderij kan geven, haar geheel vrij te laten en fokken en weiden, vraag en aan bod zelf te laten regelen. De varkenshouderij bevindt zich momenteel ook weer in ernstige moeilijkheden. De huidige prijzen zijn evenmin overeenkomstig de voeder- kosten. loonend. ondanks teeltbeperking en prijsregeling al ongeveer zes jaar in werking zijn. De varkensmarkt Sloot deze week ook weer zeer flauw. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Mishandeling. Voor den Haarlemschen politierechter stond terecht de 37-jarige bloemistknecht H. de J. uit Lisse. wien ten laste was gelegd, dat hij op 19 Oct j.l. te Lisse den 33-jarigen metselaar G. A. de K. zou hebben geslagen. De offjeier achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Overeenkomstig den eisch werd de J. veroordeeld. Het blad werd omgedraaid. Hierna stond terecht de mishandelde uit de vorige zaak, de 33-jarlge metselaar G. A. de K uit Lisse. wien ten laste was ge legd, dat hij den verdachte uit de vorige zaak zou hebben mishandeld. Ook in deze zaak achtte de officier van justitie het bewijs niet geleverd en volgde vrijspraak Diefstal van een gloeilamp. Wanneer men in de Veilingsgebouwen ..Bloemenlust" te Aalsmeer op een of andere afdeeling een electrische lamp uit haar fitting neemt, dan gaat direct een signaal. Dit was J. D. uit Hillegom nood lottig geworden. Verd. had op 7 Oct. j.l. op de veiling een lamp weggenomen. Fenige cogenbllkken later werd de lamp ln de jas zak van verdachte gevonden. De officier van justitie eischte 3 maan den gevangenisstraf D» nolitierechter veroordeelde tot f. 20 subsidiair 12 dagen hechtenis. Heiing. Terzake van heling der electrische lamp uit de vorige zaak moest terecht staan j V. uit Hillegom. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf van 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar De politierechter veroordeelde verdachte tot f. 15 subs. 9 dagen hechtenis. Copyright P. i. B. 80» 6 Coponhog.r Gerda knielde neer bij de Akkerwinde, een andere bloem. Wat vertelde die? „Een oude burcht staat aan het eind van een smal bergpad, boven op een rots. De klimop groeit dicht tegen de oude, roode muren en slingert zich om één der veneters, koord, dat honderd voet boven het kokende water was gespannen. Ten aanschouwe van duizenden personen leverde hij het bewijs, dat hij de Niagara even goed kon overste ken als zijn voorganger Blandin, en in een half uur liep hij van de Canadeesche zijde naar den oever der Vereenigde Staten en terug. Voor dat venster staat een beeldschoon meisje. Zie, nu buigt zij voorover en tuurt den wag af. Zij ziet er frisscher uit dan ruischt, alsof het zeggen wil een roos tusschen het groen en zij is licht als de appelbloesem, welke door den wind medegevoerd wordt. Haar zijden gewaad Komt hij nog altijd niet „Bedoel je Karei?" vroeg Gerda gespannen, en vol aandacht luisterde zij naar het antwoord. Maar ook dat was weer een teleurstelling, want de Akkerwinde zei: „Ik vertel alleen de geschiedenis, welke ik droomde 2—4

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 14