BINNENLAND Belasting-Consulent 79ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 Januari 1939 Vierde Blad No. 24173 De beperking van het Internationaal Kapitaalverkeer Overal wordt meer onproductieve dan productieve arbeid verricht bij De verdediging van het Pond Sterling Minister Van Dijk Fokker U kunt vóór Juni nog Fransch leeren Wethouder H. Bader te Sassenheim D. SEIJDELL HOUTLAAN 25 bij Rijnsburgerweg De groente-schaarschte in den lande Gevolgen van de vovstpeviode voor den tuinbouw (Van onzen financieelen medewerker). De gematigd optimistische toon, waar in het vorig jaar is afgesloten, heeft zich niet lang kunnen handhaven: hij is blijkbaar min of meer een soort Oudejaars-fanfare geweest op de wijs van: ,;het kan allicht beter gaan". Politieke, monetaire en economische factoren hebben wel zeer spoedig de melodie in mineur omgezet. Zonder nog de opvattingen van eenlge zeer pessi mistisch gezinde Amerikanen ten aan zien van de ontwikkeling der politieke situatie in Europa te deelen, mogen wij toch niet onze oogen sluiten voor de zwarte wolken, die alom nog aan den hemel zichtbaar zijn en die onderne mingsgeest op elk gebied, behoudens dat van defensie, goudproductie en ka- pitaalvlucht, in den klem smoren, den beurshandel lam leggen, den goede renhandel beperken, een constanten druk uitoefenen op alle markten en prijzen. In welk een mate dit algemeen gebrek aan vertrouwen, dit zich terugtrekken in eigen economische schulp, deze overdaad aan politiek en economisch nationalisme het verkeer tusschen de landen der wereld heeft doen inkrimpen, blijkt niet slechts uit, de handels- en scheepvaartcijfers. doch ook bijv. uit de cijfers van de internationale be talingsbalansen, zooals deze zoo juist door den Volkenbond zijn gepubliceerd. Zij geven een ontstellend beeld van de beperking van het normale en gezonde internationale ka pitaalverkeer. Bultenlandsche leeningen worden óf afgelost, dan wel eenvoudig ge deeltelijk óf in het geheel niet meer betaald en waar nog nieuwe leeningen worden ver strekt, hebben zij doorgaans een politiek karakter. De overige kapitaalbewegingen zijn in hoofdzaak angst- en vluchtbewe- gingen, waarbij het kapitaal zich in enkele landen ophoopt en zich haast angstvallig terughoudt van productieve belegging, ten einde den houder de vreugden en zorgen toner groote liquiditeit te versohaffen: bt.iv, door belegging in renteloos goud. waarvan de op maximum-capaciteit werkende mijnen (Zuid-Afrika bereikte in 1938 een record met meer dan 12 mlllioen ounces) steeds er not ere hoeveelheden naar de kluizen en kelders van New-York en Port Knox over hevelen. Welk een waanzinnige wereld. De erootste inspanning wordt juist ver richt op het gebied van onproductieve voortbrenging (bewapening, goud): waar het, daarentegen, op productivi teit aankomf, heerscht een geest van vrees en terughoudendheid zonder weerga. Zal de wereld-economie ooit weer een uitweg vinden uit dezen be nauwenden doolhof? Zal het kapitaal ooit weer uit overwegingen van zuivere ondernemingsgeest en rentabiliteit de internationaal beste markt opzoeken Zooals de verhoudingen zich thans aan ons openbaren, lijkt het er op, alsof wij voor onafzienbaren tijd ons aan een geheel gewijzigde economische wereld structuur zuilen moeten aanpassen en derhalve rekening moeten houden met een, practisch gesproken, permanente improductiviteit van enorme kapitaal- posten en een gestadige opdroging der internationale rentetransfers. Daarentegen zullen de kapitaalvluchtbe- wegingen een essentieel element van het nieuwe economisch bestel blijven uitma ken, ook al zullen vele technische hulp- 'en intimidatiemiddelen te baat worden geno men, om deze bewegingen in rustiger ba nen te leiden. De jongste geschiedenis der defensie-maatregelen ten behoeve van het Engelsche pond zijn in dit verband wel bij- zender leerzaam. Nadat eind vorig jaar het Engelsch embargo op bultenlandsche lee ningen i zelfs wanneer deze door Brltsohe territoria waren uitgegeven) in eere was hersteld, trachtten de Britsche autoriteiten de vorige week allereerst den in hevigheid steeds meer toenemenden druk op het pond te verlichten door de banken in binnen - en buitenland dringend te verzoeken, zich te onthouden van haar medewerking bij het sluiten van speculatieve leeningen te- geiJ onderpand van goud en bij het af sluiten van niet op commercieelen grond slag berustende valuta-termijntransacties. De Amerikaansche, Fransche en eindelijk ook de Nederlandsche banken (die terecht inzagen, dat een zoodanige hulp aan dc britsche verdedigingspogingen ook in het oeiang van Nederland was) hebben dit verzoek ingewilligd, hetgeen onmiddellijk ■jeeft geleid tot een aanzienlijke inkrimping lp oaisse-speculatie in ponden. Als coup os theatre kwam hier nu boven op de overdracht van 200 millloen pd. st. nomi naal (ca. 350 millioen pd. st. huidige waarde) van goud van het „Issue Depart- Rrit uder Bank van Engeland naar het v<r f' Egalisatiefonds Een goudoverhe- it iF word weliswaar algemeen verwacht hoofde van de hevige goudverliezen. l«!i door Eiot Egalisatiefonds waren ge- jw™n on die zijn voorraad tot ca. 80 mil- o.n pd st hadden gereduceerd, doch dat v.Leen dusdanigen omvang zou aannemen, ud wel niemand bevroed. Men ziet ln deze "^nale transactie dan ook niet in de keiinf p aats don wensoh, een groote wer- riaJf -,-masse de manoeuvre" te scheppen, itli de wereld ln verbazing te doen mirM i°uer de koho.ht der het Britsche ruil- jbeschermende zware artillerie. Naast oeering van een werkelijk nieuwe ver dedigingslinie schept men dus een soort psychologische Maginotlinie op monetair gebied, in de hoop, dat zulks speculanten en kapitaalvluchtelingen zal afschrikken. Inderdaad lijkt deze linie technisch on neembaar en zal zij den autoriteiten voor- loopig in staat stellen (indien zij dit al thans willen!) het pond op het huidig peil te verdedigen. Niettemin zijn wij voor de toekomst nog niet geheel gerust. Ook 430 mlllioen pd. st. aan goud zullen op den duur niet bestand zijn tegen een langdu- rigen baisse-aanval, wanneer deze zijn grondslagen vestigt ln Engelands' politieke en economische positie. Wellicht zal de alloop der besprekingen in Rome uitmaken ol de nieuwe Engelsche „valuta-linie" wer kelijk als onneembaar moet worden be schouwd Natuurlijk is de goudpositie der Bank van Engeland door deze overdracht grondig gewijzigd, doch niet zoo verzwakt, als men op het eerste gezicht zou aanne men De gouddekking is thans terugge bracht tot ongeveer de positie van vóór de devaluatie van het pond. De inmiddels vergroote circulatie zal thans gedeeltelijk worden gedekt door machtiging tot uit breiding der zgn. „fiduciaire circulatie" met eveneens 200 millioen pd. st., waar tegenover dus de van het Egalisatiefonds verworven schatkistbiljetten staan. Na tuurlijk is het mogelijk, deze als basis voor een crediet-inflatle te gebruiken, doch er is alsnog geen aanleiding, om van de Britsche autoriteiten een stap in de rich ting van inflatie te verwachten. Nederland heeft, zooals gezegd, zijn me dewerking aan de verdediging van het pond toegezegd, hoewel in sommige bankkringen oppositie tegen de beperking der termijn- transacties in ponden is ontstaan. Wij kunnen deze oppositie niet recht begrijpen. Wij kunnen wel een hooge borst opzetten en pralen, dat de gulden een eigen weg moet volgen en wij geen reden hebben, de Engelsche conjunc- tuurpoiiliek in de kaart te spelen: laten wij echter niet vergeten, dat in 1936 Engeland wel zijn medewerking heeft verleend, om speculatieve trans acties in guldens tegen te gaan en dat (wij wezen hierop reeds herhaaaldeiijk en wellicht tot vervelens toe) de econo mische belangen van Nederland en Ned.-Indië in sterke mate met het pond zijn vervlochten. Bij de huidige lustelooze houding der goe derenmarkten lijkt het ons een allereerste noodzaak toe, de opbrengst onzer ln pon den genoteerde producten niet door een verdere ponddepreciatie in nog sterker mate te doen dalen. De scherpe koersdaling van fondsen als H.V.A., Amsterdam Rub ber. enz. bewijst reeds meer dan voldoende, dat die verwachtingen ten aanzien van winstcijfers en dividenden over 1938 niet hooggespannen zijn. Ten opzichte van H.V.A. bijv. mag men blij zijn. indien de winst de 50°/» van die van 1937 zal halen, uit hoofde van de sterke daling der prijzen van palmolie, sisal en tapioca. Overigens zijn de berichten, welke ons tol dusverre uit het Nederlandsche be drijfsleven bereikten, nog niet eens zoo bijzonder ongunstig. Zij vertoonen welis waar een verslechtering tegenover het goede jaar 1937, doch van een werkelijke depressie kan zeker niet worden gespro ken. Wij zien dit reeds uit de cijfers van den buitenlandschen handel, die wat de waarde betreft een daling van den invoer en uit voer van 8, Tl« resp. 9, 5°/o vertoonen en wat gewicht aangaat een daling van 3 resp. ÏOT» laten zien: een vermindering, die gezien de moeilijkheden, waartegen de 'handel moet optornen, nogal meevalt. Uit gesproken gunstig is bijv. het jaarverslag per 30 September van de Handel Mij. H Albert de Bary en Co. Met een netto-winst van f. 1.392.939 tegen f. 1.198.154 en een dividend van 5"/o tegen 4»/n slaat deze groote bankonderneming een uitstekend figuur. Zij heeft bovendien het goede voorbeeld „egeven om een derde van het uitstaande kapitaal in eigen' handen te krijgen, het geen de rentabiliteit natuurlijk verhoogt. Het wordt tijd, dat ook de grootbanken op dit gebied eens spijkers met koppen slaan. Wij mogen echter uit dit verslag geenerlei conclusies trekken ten aanzien van de uitkomsten der groote banken. De Bary heeft haar voornaamste inkomstenbron in de financiering van commercieele trans acties buiten Nederland. Onze grootbanken daarentegen zijn voor het allergrootste ge deelte in het Nederlandsch bedrijfsleven en beursleven geworteld en ondergaan den de- primeerenden invloed van lage rente en beursparalyseering. Met spanning mag men naar de komende bankverslagen uitzien. Zij zullen nog wel wat op zich laten wachten: hoe komt het toöh. dat de betrekkelijk kleine Nederlandsche banken niet in staat zijn het voorbeeld harer Engelsche en Ame rikaansche zusters te volgen, die reeds binnen de eerste twee weken van het nieuwe iaar haar volledige balansen kun nen publiceeren? Ter beurze van Amsterdam is naast een sterk gedeprimeerde stemming weer een viij groote emissie-bedrijvigheid merkbaar. De ,,brouwerij"-afdeeling der beurs wordt verrijkt met de introductie van f. 2 miilioen aandeeien. Heineken's Bierbrouwerij a 155 pCt. De uitkomsten van het afgeloopen boekjaar, waaruit op de dividendgereeh- tlgde aandeeien een dividend van 15 kon worden betaald, zijn uitmuntend. De onderneming wordt voortreffelijk geleid, heeft wijd verbreide internationale relaties en beschikt over een groote liquiditeit De introductie mag zeker als een aanwinst voor de beurs worden beschouwd. Of de introductie der „Svenska" depotfractiebe- wijzen een aanwinst is, valt nog niet uit te maken: de room is nu zoo langzamerhand wel van dc melk der unit trust introducties afgeschept, al moet men erkennen, dat een Gisteren bracht de minister van Defensie, ör. J. J. C. van Dijk, een bezoek aan de N V, Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker. Tijdens den rondgang toonde de minister groote interesse voor de in aanbouw zijnde vliegtuigen, o.a. de D-21 jachtvliegtuigen en de G-l jachtkruisers voor Soesterberg, de torpedo-vliegtuigen (F-8-Wi en de C- 14-W. verkenners voor de marine. Verder ging de belangstelling uit naar Fokkers 2- motorige jager, dc D-23, welke op de Parij- sche luchtvaarttentoonstelling zulk een fu rore maakte en ten slotte naar den geheel metalen bommenwerper Fokker T-9. Uiteraard werd tevens in oogenschouw genomen hetgeen de leiding der fabriek heeft verricht inzake luchtbescherming. Zoo zijn voor de „gasploeg" der fabriek aanwe zig: schuilkelders, gasmaskers, gaskleeding, sanitaire hulpposten en gereedschappen, terwijl ten behoeve van een snelle ontrui ming der fabriek een signaalsysteem en diverse nooduitgangen zijn aangebracht. Ook is er een eigen brandweer. Na nog eenige besprekingen te hebben gevoerd, werd op de fabriek de lunch ge bruikt. In den namiddag keerden de auto riteiten naar Den Haag terug. Het onderzoek heeft aangetoond, dat ln het afgeloopen jaar het cadeaustelsel, wat veelzijdigheid van toepassing en verschei denheid van beschikbaar gestelde cadeau artikelen aangaat, niet den minsten terug gang vertoont. Gezien het aantal firma's, dat na de afwijzende houding van de regeering ten opzichte van de invoering van de wettelijke maatregelen inmiddels tot toepassing van het cadeaustelsel heeft besloten, is voor 1939 een nieuwe uitbrei ding van dit verkoopsysteem te verwach ten, over welk vooruitzicht men zich in de handelskringen, welke van het cadeau stelsel hebben te lijden, ernstig ongerust maakt. VERSPREIDE BERICHTEN. Gistermiddag om vijf minuten over zes heeft te Den Haag. de 29-jarige H. V.. wo nende in de Nieuwe Parklaan aldaar, die een auto bestuurde, den Haagschen medicus dr. M. M. Wolff, een bekend Röntgenloog, die in de Van Blankenburgstraat woont, op den hoek van de Laan van Meerdervoort en de Tasmanstraat aangereden. Dr Wolff is ter plaatse van het ongeval overleden. zoodat U er met Uw vacantie plezier van hebt. Zonder overmatige inspanning, in Uw eigen huiskamer leert de Linguaphone U met behulp van een gramofoon een vreemde taal vlot spreken en vlug ver staan. U kunt een cursus huren voor f5.50 per maand. LINGUAPHONE. Amsterdam. Spui 25 T, Telefoon 31749. 6861 (Ingez. Med.) Het bestuur van de stichting „Bio- Vacantieoord" deelt ons mede dat de Kerst collecte voor het Bio-Vacantieoord „Russen- duin" te Bergen aan Zee dezen keer meer nog dan anders een buitengewoon succes is geworden. In totaal bracht de Kerstcollecte op f. 42 525.80; dit is ca. f. 5000 meer dan de Kerstcollecte van het jaar daarvoor. De opbrengst bedroeg toen f. 37.568.69. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Februari benoemd tot burgemeester der gemeente Ammerzoden A A J. van Erp, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Dreu- mel. Tot burgemeester van Dreumel is be noemd per 1 Februari mr. F. J. Waals. Deze is 18 Februari 1905 in Leiden geboren en is thans volontair ter gemeente-secretarie van I Eist. GEP. LUITENANT-GENERAAL S. A. DRIJBER 80 JAAR. Gisteren is de gep. luitenant-generaal S. A. Drijber, oud-commandant van het koninklijk koloniaal militair invalidenhuis „Bronbeek", tachtig jaar geworden. De te Voorburg wonende jubilaris was gisteren afwezig. Aan zijn woning werden Intusschen vele gelukwenschen uit alle deelen van het land en uit Indië ontvan gen. De minister-president, dr. Colijn, zond een telegrafischen groet uit zijn racantie- verblijf buitenlands. De tegenwoordige commandant van nron- beek, gep. luit.-generaal C. A. Rijnders. deed mede namens de andere heeren van Bronbeek een groot bloemstuk ten huize van den tachtigjarige bezorgen. HET LIDMAATSCHAP VAN DE VER. VAN INLANDSCHE BESTUURSAMBTENAREN. Het Tweede Kamerlid Stokvis heeft den minister van koloniën de volgende vragen gesteld Kan de minister mededeeien. of het juist is, dat wordt overwogen, of het lidmaat schap van de vereeniging van inlandsChe bestuursambtenaren nog wel geoorloofd kan blijven in verband met de houding van haar voorzitter, het lid van den volksraad den heer Soetardjo. welke houding niet zou strooken met de loyaliteit, welke van de leiding van deze groep wordt verwacht? Indien inderdaad zoodanige stap in over weging is ol wordt voorbereid, zou de mi nister dan willen mededeeien, welke feiten hiertoe hebben geleid en dan tevens het eigen standpunt te dien aanzien willen kenbaar maken? WORDT DINSDAG A.S. 70 JAAR. OMVANG VAN HET CADEAUSTELSEL IN 1938. Door het nationaal comité tot beteugeling van het cadeaustelsel is opnieuw een on derzoek naar den omvang en wijze van toepassing van het cadeaustelsel gedaan. Hierdoor is komen vast te staan, dat in Nederland in 1938 meer dan 400 verschil lende artikelen door middel van het cadeaustelsel als z.g. cadeau-artikelen aan het publiek werden aangeboden. Het uitvoerige materiaal door genoemd comité in samenwerking met een aantal kamers van koophandel en vele organisa ties op het gebied van handel en nijverheid bijeengebracht, is inmiddels ter kennis name verstrekt aan de regeering. Telefoon 3598 3433 (Ingcz. Med.) .cocktail" Zweedsche industrie misschien nog wel aantrekkingskracht bezit. De Fran sche spoorweg-conversieleening is overeen komstig de verwachtingen. Zij heeft bij de eerste aankondiging door Reynaud een uit muntenden indruk gemaakt. Dit beteekent nog niet, dat haar ook in de practijk een goede ontvangst ten deel zal vallen, al wordt thans ook de garantie van den Fran- schen staat vervangen door een directe staatsverplichting. Veel zal afhangen van de politieke situatie op den dag der uit gifte zelf. De Bataafsche Petroleum Maatschappij heeft eindelijk de zwijgzaamheid, die ruim een week tot allerhande geruchten aanlei ding heeft gegeven verbroken en weliswaar den sluier, die over het mysterie der plot seling teruggebrachte uitgifte heeft gehan gen niet opgelicht, doch haar 100 millioen leening aangekondigdop precies de zelfde voorwaarden zooals deze in het oor spronkelijke, reeds gedrukte prospectus wa ren vervat. Het heeft thans weinig doel meer ons te verdiepen in de oorzaken van het uitstel. Wellicht zijn wij er niet ver naast wanneer wij het op rekening schrij ven van den wensch der emittenten, de Fransche leening niet alle winst uit de zeilen te nemen. Of zulks thans niet toch geschiedt is een tweede vraag. De leening der Bataaafsche (3,h'U 25 jaar a IOO'/iW immers is als een vette kluif, die men de uitgehongerde beleggingsmarkt toewerpt en wij voorspellen haar dan ook een over weldigend succes. Reeds voor een eerste prospectus op 4 Januari zou worden gepu bliceerd waren de banken overstroomd met aanvragen naar deze hoog-gekiasseerde en zeer behoorlijk rendeerende leening. De lee ning zal waarschijnlijk dienen voor de fi nanciering van groote uitbreidingen in Ve nezuela, waartoe de voorbereidende stap pen reeds zijn genomen door den aankoop voor een bedrag van 53 millioen dollar van een belangrijk aandeel in de Mene Grande Oil Company. De heer H. Bader. Naar wij vernemen, wordt heer H. Bader, de bekende wethouder te Sassen heim. Dinsdag 17 Januari a s. 70 jaar. welk feit, gezien de groote verdiensten van den as. jarige, zeker niet ongemerkt voorbij zal gaan. De heer Bader, die op 1 September j.l. 35 jaar lid van den gemeenteraad van Sassenheim was, werd op 17 Januari 1869 te Noordwijkerhout geboren, doch reeds op zeer jeugdigen leeftijd verhuisden zijn ouders naar Sassenheim, zoodat hij gevoe gelijk als een Sassenheimer bestempeld mag worden. De heer Bader, die als afgevaardigde der R.-K. Staatspartij in 1903 zijn intrede deed in den Raad van Sassenheim, was toen in zekeren zin de eerste arbeidersafgevaar digde. Op 4 September 1923 werd hij be noemd tot wethouder, als opvolger van den heer B. P Roest, terwijl hij in 1927 afge vaardigde werd naar de Prov. Staten. De heer Bader was tot voor kort voor zitter van de R.-K. Kiesvereeniging, ook in de Kamer Staten-Centrale is hij een bekende figuur geweest. In de oorlogsjaren werd de heer Bader door het college van B. en W. aangewezen als voorzitter der commissie tot steun aan kleine kweekers. Hij betoonde zich op dit punt optimistisch en hij heeft gelijk ge kregen: de voorschotten zijn alle terug betaald. Wat hij voorts als voorzitter der Woningbouwver. „Vooruitgang" voor de volkshuisvesting heeft gedaan is in ruime kringen bekend en gewaardeerd, evenals zijn ijveren voor het verkrijgen van steun voor de aanvragers van landarbeiders- plaatsjes. Hij toch behoort tot hen. die tot ..de beste inwoners" degenen rekenen, die een eigen huisje hebben. Behalve de hier genoemde talrijke func ties, die veel werk met zich brachten, ver zorgde de heer Bader steeds met groote nauwgezetheid zijn eigen zaken en trad op den voorgrond in velerlei vereenigingen. Behalve dat hij ais directeur van de vei ling Hobaho optrad, was de heer Bader o.a. vice-voorzitter der Alg. Ver. Voor Bloem bollencultuur afd. Sassenheim, voorzitter van de ver. De Narcis, de IJsclub enz. De groote energie die de heer Bader op velerlei gebied tijdens zijn zeker niet zor geloos leven ontplooid heeft, is de gemeen te Sassenheim ongetwijfeld ten goede ge komen. Velen zullen hem dan ook op zijn ver jaardag danken en eer willen bewijzen! Er heerscht in den lande gebrek aan groenten en indien verschillende soorten te krijgen zijn. dan zijn de prijzen voor deze producten uitermate hoog Deze schaarste is een direct gevolg van de vorstperiode, welke wij eenige weken geleden hebben be leefd. De koude-grondbedrijven hebben vanzelfsprekend telkenjare ernstig te lijden van de weerstoestanden als overmatigen regenval, langdurige droogte of storm. De ontwikkeling van den land- en tuinbouw en de technische groei beperken in de glas districten de nadeelige invloeden van het klimaat. Niet echter in die mate. dat de strenge vorst geen invloed meer zou kun nen hebben op de gewassen. Dit is weer gebleken na de jongste vorstperiode, welke ook aan de gewassen in de glasdistricten geweldige schade heeft aangebracht. Naar ons bij informatie in het Westland is gebleken, zijn de glas-andijrie. de bloemkool, de sla en de peen zoo goed als verwoest, terwijl de overige gewassen in veel mindere mate ge oogst kunnen worden en van mindere kwa liteit zijn. De vier genoemde producten beteekenen voor den tuinder een aanzienlijke bron van inkomsten. De teelt van andijvie heeft in de laatste jaren een groote vlucht genomen, mede door de teeltvoorschriften. Het vorige jaar werd dit product in tienduizenden kilo's vlot verhandeld. Hierdoor besloten de tuinders de andijviecultuur in hun teeitplan op te nemen. De vorstperiode heeft het ge was totaal verwoest. De bloemkool- en slaplanten stonden reeds in grooten getale in de kassen. Bin nen enkele weken zouden zij verpoot wor den, doch alle planten zijn afgevroren. De cultuur van de jonge peen vertoont een zelfde beeld. Een gevolg van de vorst is dus, dat niet alleen op het oogenblik de aanvoer aan de veilingen geringer is, maar ook dat in het komende voorjaar bijna geen producten aan de veilingen zullen wor den aangeboden en derhalve ook niet voor de consumenten verkrijgbaar zijn. De tuinders doen al het mogelijke, om de schade in te halen, doch zeker is. dat zij daarin nimmer zullen slagen. De thans uitgezaaide bloemkool zal op de veiling slecht genoteerd worden, want de verschil len in de aanvoerperioden zullen verdwij nen. Iedere kweeker komt op denzelfden tijd met zijn product op de markt en het gevolg hiervan is, dat de prijzen laag zullen blijven en dat groote hoeveelheden worden doorgedraaid. De vorst heeft indirect nog een ander schadelijk gevolg. De steun aan de tuin ders wordt uitgekeerd op de producten, welke zij aan de markt brengen. Wan neer zij in het voorjaar weinig aan brengen, dan zal de steun dus naar verhouding lager worden. Het Zuid-Hollandsche Glasdistrict heeft in de week voor Kerstmis een schade geleden, welke in de honderd duizenden guldens loopt. De omzetcijfers over 1938 van de West- laradsche veilingen waren in dit jaar ge stegen, doch de inkomstenderving, welke den tuinders in de komende maanden te wachten staat, zal deze betere tendenz vol komen nivelleeren. De mogelijkheid bestaat, dat de eerstvol gende steunuitkeering rekening zal houden met de stijging der inkomsten van den druivenoogst en andere cultures. Wanneer dat inderdaad waar mocht blijken te zijn, dan zal men pogingen in het werk stellen om een toeslag op den misoogst te ver krijgen. Met het oog hierop heeft de kring West- land aan het hoofdbestuur van den L.T.B. een verzoek gericht om maatregelen te nemen tot leniging van den nood. De Westlandsche tuinbouworganisaties zullen ten slotte waarschijnlijk een gezamenlijke actie ondernemen, opdat de kweekers aan vullingen zullen ontvangen uit het land bouwcrisisfonds, zooals dit gedurende dc laatste jaren verschillende keeren is ge beurd in gebieden, waar de oogst mislukte. Ook de bloemcultures hebben geleden. Hoev 1 niet in die mate als in den tuin bouw, heeft ook de bloemencultuur groote schade geleden. Men kon ons in dit opzicht r.og geen juiste cijfers verschaffen In de Kerstweek wordt aan de bloemenveiling te Honselersdijk gewoonlijk voor ongeveer f 40 090 omgezet. Thans bedroeg dit cijfer slechts f. 19 000. Ook hier is de vorst er de oorzaak van, cat per week ongeveer f. 5000 minder aan de markt wordt gebracht. En het gevolg is, dat de snijbloemen voor de afnemers zeer kostbaar worden, omdat de tusschenhandel abnormaal hooge prijzen ter veiling moet bieden voor de normale-producten als Ame rikaansche anjers, chrysanthen en tulpen» welke in het Westland gekweekt worden.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 13