STADSNIEUWS No. 24171 79ste Jaargang DONDERDAG 12 JANUARI 1939 HET VOORNAAMSTE NIEUWS VAN HEDEN De Bilt Luchtaanvallen! DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De gronduitgifte j 1 te Amsterdam 1 T00NIEL NIEUW/ Leidsche Schouwburg. Dit nummer beslaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD verwacht LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 Cts. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mncLI FROTESTANTSCHE GETUIGENIS- SAMENKOMST. Ds. D. A. van den Bosch over: „Recht, en rijkdom der reformatie tegenover Rome". In det stampvolle Marekerk is gister avond de eerste Protestantsche getuige nissamenkomst gehouden van het viertal bijeenkomsten van dezen aard door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te de zer stede uitgeschreven, als antwoord op bijeenkomsten die voor niet-Roomschen van R. K. zijde zijn georganiseerd. Ds. D. A. v. d. Bosch. Herv. pred. te den Haag sprak over ..Recht en rijkdom dei- reformatie tegenover Rome". Na het zingen van Ps. 89 vers 1 en 7, ge bed en lezing van een gedeelte uit Rom. 3 werd gezongen het oude „Te Deum" Gez. 3) „U. loof' d'Apostelschaar in heerlijk heid, o Heer". Ds. v. d. Bosch begon met de verklaring, dat deze lezingen bedoelen getuigenis te zijn voor de waarheid. Protestantsch moet hier niet negatief, maar positief worden begrepen Het wezen der Kerk en de eisch van het Woord Gods vormen de basis van het recht der kerkhervorming. Als ergens deformatie optreedt, moet reformatie noodzakelijk volgen. Vandaar al die pogin gen tot reformatie, juist in de Middel eeuwen: de concilies van Pisa, Bazal, Con- stanz, allemaal doodloopende pogingen te gengewerkt door de hoogere geestelijkheid. Ook andere pogingen hadden geen zicht baar effect (Wiclif, Hus, Waldenzen) om dat daarbij de eigenlijke haard der refor matie niet werd aangetast. Toch blijft dit alles te waardeeren als gewetenskreten der Kerk. Ook Luther's daad was een gewe tenskreet, die eerst vollen inhoud ontving, toen hij de bijbelsche waarheid opnieuw ontdekte, dat de rechtvaardige alleen door zijn geloof zal leven. Hier ligt de rijkdom, aldus spr., der Kerkhervorming: waarmede samenhangt een andere, nieuw-ontdekte rijkdom, n.l. de verzekerdheid van zijn za ligheid. „Rome" brandmerkt zulk verzekerd zijn door het geloof alleen: volgens de Roomsche leer kan iemand nooit zeker zijn van zijn heil; tot aan zijn dood heeft hij de dagelijksche hulp der Kerk van noode. Onmiddellijk samenhangend met de ge loofszekerheid bracht de hervorming de be vrijding van de angsten voor het niet-be- staande vagevuur volgens Roomsche voor stelling: Wie door het geloof in Christus is, is er en hij is er voor eeuwig. Vanzelf volgt hieruit de bevrijding van het bindend gezag van menschelijke leerlingen, die men ter zijde moet schuiven voor het alleen bindend gezag van het Woord van God. Zoo heeft de kerkhervorming haar kin deren weer leeren drinken uit de Bron zelve. Geen priesterlijk of kerkelijk gezag mag geduld tusschen God en Zijn men- schenkind. Zoo ligt de weg open naar den Christus der Schriften, die zich ook van avond hier openbaart met de allen-om sluitende uitnoodiging: „Komt tot Mij cn Ik zal U rust geven". Heeft de R.K. Kerk. aldus eindigde spr., op de Kerk der refor matie voor, dat zij uiterlijk in rijkdom praalt en groot in eer en macht is, daar tegenover staat, dat wij als protestanten aan de kerkhervorming te danken hebben, dat wij een open bijbel, een open weg tot Jezus en een open deur tot het Vaderhuis hebben. ZILVEREN JUBILEUM. De heer J. Kreuger. Vandaag herdacht de heer J. Kreuger, vaartwerker bij Gemeentewerken zijn zil veren jubileum in gemeentedienst. Heden morgen werd de jubilaris ontvangen door den directeur van Gemeentewerken, die hem met zijn gelukwenschen de gebruike lijke gratificatie aanbood. film-avond nederlandsche reisvereeniging. NED. CHR. RADIO-VEREENIGING. Filmavond in de Stadsgehoorzaal. De Ned. Chr. Radio-Vereeniglng, die reeds het vorige jaar hier ter stede een vertoo ning van de film „In stormgetij" gaf, zag zich door de groote belangstelling genood zaakt om nogmaals met deze spannende en tegelijk indrukwekkende film in de Sleu telstad terug te komen. Ook bij deze twee de vertooning, welke gisteravond in de Stadsgehoorzaal plaats vond, was de be langstelling groot. Behalve bovengenoem de film werd ook nog de film „Het Jui chende volk" veTtoond, waarin een over zicht werd gegeven van de jubileum-fees ten van H. M. de Koningin. Na afloop van deze film werden spontaan twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Evenals een vorige maal werden op de zen avond de beide films „Hoe 't reilt en zeilt" en de vraagteeken-collecte-film ver toond. Dat bij deze vertooning een en an dermaal het N.CJt.V.-lied werd gezongen, laat zich verstaan. Ds. M Ottevanger, Herv. predikant te dezer stede, die het openingswoord sprak, heeft hierin met een enkele gedachte stil gestaan bij den zegen, dien de N. C. R. V. op zoo menig terrein brengt Spr. wekte op om den „omroep met den Bijbel" in het gebed te gedenken en ook financieel te steunen. In zijn slotwoord wees ds. H. A. I Wiersinga er op, dat de zegen van de N. C. R. V. ons ook oproept tot verantwoorde lijkheid. Wij leven hier in Nederland, ook op het terrein der radio, nog in vrijheid. Wij mogen deze vrijheid evenwel niet ver keerd gebruiken. Gods Woord zal het ook in onze huiskamers te zeggen hebben. Doen wij dit niet en luisteren wij alleen naar ons zelf, dan gaan wij den weg van het verderf op. In het bijzonder dankte ds. Wiersinga de Meisjescollectanten en het Leidsch Sa lonorkest o. 1. v. den heer J Plu. aat deze samenkomst met goede muziek opluisterde. Tenslotte ging hij voor in gebed. In afwijking van haar gewone program ma heeft de afdeeling Leiden van de N. R. v. gisteren een propaganda-filmavond ge houden. Het gesproken woord bleef ditmaal geheel achterwege, afgezien van een korte speech van den voorzitter, den heer Van der Horst, en aan het filmbeeld werd het overgelaten propaganda te maken voor het reizen, speciaal dan het reizen onder lei ding van de Nederlandsche Reisvereeni- ging. Van de amateur-filmclub uit Gronin- genhad men daartoe de beschikking ge kregen over een aantal zelf opgenomen filmpjes, welke op de gebruikelijke wijze coor den heer Geytenbeek werden gepro jecteerd. Een talrijk publiek was opgeko men dat met groote interesse de vertoo- nmg heeft gevolgd, ook al waren de eerste Iums vrij matig. Begonnen werd met op enen uit eigen land: de bollenvelden. Giethoorn, Ameland, Borkum, enz., waar na men gevoerd werd naar Keulen, Vorarl- berg en het Berner Oberland, terwijl na de pauze ruime aandacht geschonken werd aan de Generale 1937 naar St. Moritz en de Generale 1938 (tweede reis) naar Rome, Napels en Capri, waarbij verschillende uit stekend gekleurde opnamen zeer de aan dacht trokken. Het warme applaus aan het slot der Voorstelling getuigde van de waardeering der toeschouwers, zoodat het plaatselijk bestuur hierin vermoedelijk een aanspo ring vinden zal om op den nu ingeslagen weg nog eens verder te gaan. CONSULTATIEBUREAU VOOR LUCHTBESCHERMING. Wij herinneren er onze lezers aan, dat hedenavond van 89.30 uur in het Volks huls aan den Apothekersdijk vanwege de afdeeling Leiden der Ned. Ver. vcAr Lucht bescherming de gelegenheid wordt geboden om kosteloos inlichtingen in te win nen omtrent de meest doeltreffende en minst kostbare wijze, waarop men tijdens de provinciale luchtbeschermingsoefening van Donderdag a.s. zijn huis of fabriek lichtdicht kan maken. Men kan zich derhalve niet op onwetend heid beroepen, wanneer straks blijkt,, dat niet aan de van overheidswege gestelde eischen ls voldaan met alle mogelijke on aangename gevolgen van dien. CHR. MUZIEKVER. „ATHALIA". Het dames-comité der Chr. Muziekvereen. „Athalia" hield gisteravond een gezelligen avond in „Prediker", welke uitstekend ge slaagd is. De muzieknummers van Athalia" werden keuriz uitgevoerd. Ook de „Athalia- Band" heeft zich weer dapper geweerd. Na de pauze werden er twee tooneelstukjes op gevoerd door .Onder Ons" welke veel suc- oes oogstten. De voorzitter van Athalia" wekte de bezoekers op om het dames comité te steunen door donateur of dona trice te worden. Hierna volgde sluiting. MILITARIA. Heden is bij het Se Reg.ment Veldartille rie de reserve-kapitein J. Broekhuisen voor 10 dagen onder de wapenen gekomen. De reserve le luitenant F. G. de Wilde, van het 6e Regiment Veldartillerie komt 19 Januari a.s. bij genoemd regiment onder de wapenen. De re:erve le luitenant M. plausier der militaire adm'nistratie van het 6e Regiment Veldartillerie komt voor het volgen van een gecomprimeerden cursus van 23 t/m. 28 Januari a.s. bij de S.R.OA. te Middelburg onder de wapenen. Van 211 Februari a.s komen de vol gende reserve-officieren bij het 6e Regi ment Veldartillerie onder de wapenen: reserve kapitein Strik en de le luitenants Cremers Weyl, Gelderman. van Loo, Bur gers, van de Broek d'Obrenan. Moonen en Ledeboer. De reserve le luitenant B. Schipper van het 6e Regiment Veldartillerie komt 1 Maart 1939 bij het 9e Regiment Art llerie onder dc wapsnen voor opleiding tot be roepsofficier. Aan den wachtmeester-Hoefsmid Buck- steev van het 6e Regiment Veldartillerie zal a.s. Donderdag de zilveren medaille voor 24-jarigen dienst worden uitgereikt. Onze stadgenoot de heer A. J. Veer man slaagde voor het examen Engelsche Handelscorrespondentie afgenomen door de Ver. van Leeraren in de Handels correspondentie. gJllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllilllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIyj 1 In zijn speciale vergadering E heeft de Amsterdamsche ge- meenteraad gisteren uit zijn E E midden een commissie be- H noemd, die een onderzoek zal E instellen naar de kwestie van E 1 uitgifte van erfpachtsgron- E E den in de hoofdstad. Deze j E commissie is vanmorgen reeds met haar werkzaam- E heden begonnen. E E Tot leden der commissie E E zijn benoemd de heeren E Boissevain (lib.), Dingemans E (r.-k.), Ter Haar (c.-h.), E Crucq (partijloos), Seegers E (c. p.) en Woudenberg (s. d.) E 1 (Voor het verslag zie men E pag. 2 van het 2e Blad). ^«iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiiiiiliiiiHiiliiiiuri' A.s. Donderdag zullen onze stadge- nooten C. M. de Boer, conducteur en J. C. Mooyekind, wagen voerder, hun zilveren ju bileum in dienst der N. Z. H. T. M. her denken. Aan den sergeant-majoor meester- schoenmaker A. van Iterson. is met ingang van 5 Januari j.l. eervol ontslae uit den militairen dienst verleend. FRITZ HIRSCH-OPERETTE. Es war einmal ein Walzer. Voor de zooveelste maal is rondom een ouden „Schlager" een operette geweven. Het gegeven is volkomen in overeenstem ming met wat de operette van tegenwoor dig pleegt te brengen: een ongelukkige liefde, overgoten met een pikant roman tisch sausje, waarin gedruppeld eenige tra nen en" wat spotternij, met tenslotte toch nog een „Happy end!" De jeugdige August von Liebenau wacht op zijn verloofde tijdens het carnaval; al twee uren zijn verstreken, wanneer hem wordt medegedeeld, dat zijn aangebedene zich met een ander heeft verloofd Es war einmal ein Walzer Es war einmal ein Glück August wordt dientengevolge een vrou wenhater en, leider van een fabriek van waaiers, verzet hij zich beslist tegen het aannemen van vrouwelijk personeel. Wan neer dan echter beslist een bloemen-motief moet worden gevonden voor een waaier voor het hof. jieemt de .stille compagnan" in arren moede toch een vrouwelijk teeke naar aan, die echter door den „baas" er weer uit dreigt te worden gekeild. Waar dit bekoorlijke vrouwtje de gunst van het personeel heeft gewonnen, weet men haar met behulp wan een list te doen blijven. Zelfs wordt de oude vrouwenhater op haar verliefd en hij probeert naar haar hart en hand te dingen. Opnieuw loopt het echter scheef: zij kiest dengene, die haar heeft geholpenFranzl geeft haar Fritz de voor keur. Toch komt tenslotte alles nog in orde. want Franzl blijkt de dochter te zijn van haar, die Liebenau eens in den steek liet bij vergissing naar blijkt, wanneer het toeval beiden weer samen veert. Waar de zij echter intusschen weduwe is geworden, kan men het einde raden! Men ziet, er zit tenminste „lijn" in deze operette, al is ook deze nieuweling niet geheel ontkomen aan den invloed van de moderne revue, doch een vergelijking met de goede oude bekenden kan zij toch niet doorstaan. Ook muzikaal niet, want feite lijk is er maar heel weinig eigens in de melodieën. Geregeld is leentjebuur ge speeld, zij het handig en innemend. Daar bij zijn aardige trouvailles als b.v. de pa rodie op de Carmen. Over het geheel geldt voor deze operette echter: uit het oog, uit het hart. Zoolang men echter de troep van Fritz Hirsch aan het werk ziet, ontkomt men niet aan bekoring. Decors, costumeering en wat daarmede annex is, waren als altijd fleurig en kleurig en de opvoering was op ouderwetsche wijze verzorgd, hoewel enkele zangstemmen wel eens beter waren bezet. Paul Harden was de tot vrouwenhater ge bombardeerde en zoo'n rol met sentiment en sentimentaliteit ligt hem immers zeer bijzonder. Fritz Hirsch was het factotum uit de jeugd-jaren en beider samenspel was af. Neem hun duo, dat eenige malen moest worden gebiseerd. Egon Karter en Gretl Tüchler zongen en acteerden uitste kend als Fritz en Franzl en Walter Triebei dient apart vermeld voor zijn weer bijzon dere uitbeelding in een ondergeschikte rol evenals Leo Reicher als .stille compagnon" doch meer namen zullen we niet noemen. Er zat de bekende Schwung in de vertol king! Aan het slot volgde een bijzonder ge slaagde Nieuwjaarswensoh tot het publiek, dat we bij Hirsch nog nimmer zoo weinig in aantal zagen, al was parterre dan goed bezet. Maar de stemming was als steeds uitbundig en dit zal deze wakkere troep veel vergoed hebben! Een volgende maal beter. BINNENLAND. De Amsterdamsche Raad over de erfpachts kwestie. (3e Blad). 25 jaar collectief contract in de typografie. (Binnenland, 3e Blad). De waschindustrie en de dienstbodenkwes tie. (Binnenland, 3e Blad). De diefstallen in de R-jnstreek; uitspraak van de Haagsche rechtbank. (Recht zaken, le Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Kalme handel - Goed prijshoudende markt - Kleine koersverbe tering - Amerika weinig veranderd - Beleg- gingsmarkt stil. BUITENLAND. Chamberlain en Halifax warm te Rome ontvangen, (le Blad). De besprekingen over het Joden-vraagstuk. (Buitenland, le Blad). Het Poolsch-Russische handelsverdrag. (Buitenland, le Blad). Belangrijke vordering van Franco's offen sief in Catalonië. (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN EERSTE BLAD. Voor het geheele land: Iets kou der. Meest zwaar bewolkt met nog eenigen regen. Matige wind uit Westelijke richtingen. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daariegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwer kelijk meehelpt. Nadere inlichtingen verstrekt de secretaris van de afd. LeidenNed. Ver. voor Luchtbescherming, ae heer D. C. Kok, Rapenburg 9, Leiden. Scène uit het 2e bedrijf. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap tot Exploitatie van de apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Rapenburg la, Leiden. De zaak ls met Ingang van 1 Januari 1939 in liquidatie getreden. Liquidateur H. Sees an, Arnhem. Rusthuis „Zonnsweelde", Oranjelaan 2, Oegstgesst. Bijvoeging uitgeoefend bedrijf vestiging van een Medisch Psychologische Kinder kliniek, te Oegstgeest, Oranjelaan 1. BAGGERMOLEN NAAR DUITSCHLAND VERKOCHT. Den bewoners van den Zijlsingel tegen over de fabriek der Kon. Ned. Grofsmederij wacht morgen een ongewone sensatie, zij het ook. dat de moderne mensch grootere kent. De groote baggermolen, welken de Grof smederij een kleine tien jaar geleden „in voorraad" bouwde en die sedert dien ge durig ligplaats vond in den Zijlsingel, is namelijk naar Duitschland verkocht en zal morgenochtend de reis aanvaarden. Ongetwijfeld zal het velen in den eersten tijd vreemd vallen dezen molen, die zoo langzamerhand In het stadsbeeld was vast gegroeid, te missen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 1