BINNENLAND Instantine Azifrf! méki Pijn Ut J Het collectief contract in de typografie IEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 12 januari 1939 SANOSTOL Bijzondere radio-diensten Moeilijkheden voor de waschindustrie Onverantwoordelijk gedoe ot kwaadwilligheid! Het aantal faillissementen daalde SANOSTOL is zijn „wintersport"! 't is van ftayet Een zilveren jubileum Uil Ned. Oost-Indië SPREEKCEL STICHTEN VAN EEN LANDELIJKE ORGANISATIE VAN GEMEENTEN. In den laatsten tijd is in vele gemeenten de behoefte naar voren gekomen aan een radiocommunicatiemiddel, waarmede van een vast (centraal) punt uit telefonische gemeenschap zou kunnen worden onder houden met voer- en vaartuigen van ver schillende gemeenteinstelllngen als politie, geneeskundigen dienst en brandweer. Verder kan zich in het algemeen de be hoefte voordoen aan een gemeenschaps middel, dat onafhankelijk is van mogelijk ingrijpende storingen in het telefoonnet, zooals dat in belangrijke mate het geval is bij de politie en den luchtbeschermings dienst, een aangelegenheid, die in toene mende mate d« aandacht vraagt. Deze overwegingen hebben er toe geleld, dat ln samenwerking tusschen het staats bedrijf der posterijen, telegrafie en tele fonie en de directies van de gemeentelijke telefoondiensten te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage proeven zijn genomen met radio-zend- en ontvanginrichtingen, die werken met zeer hooge frequenties, overeenkomende met golflengten van on geveer 5 meter. Dit onderzoek heeft het resultaat opgeleverd, dat thans met be trekkelijk goedkoope installaties de be doelde radiotelefontsche verbinding moge lijk is. Het gaat hierbij om afstanden van niet meer dan circa 5 K.M. Hoewel vroeger gedacht ls aan gemeen telijke regelingen, waarbij iedere gemeen te voor zich in de gevoelde behoefte zou voorzien, is bij nader inzien aan een lan delijk organisatie verre de voorkeur te geven. Het zal wel zonder meer duidelijk zijn, dat, als een politieauto, voorzien van ra dioinstallaties, op zoo verren afstand van haar eigen vast station ls gekomen, dat hij buiten de werkingssfeer daarvan zou gera ken, het van zeer groot belang zou zijn, indien hij in verbinding zou kunnen treden met het vaste station van een aangren zende gemeente. Deze wenschelijkheid geldt in wellicht nog sterker mate voor de rijks politie en leidt direct tot de gedachte aan .samenwerking tusschen de belanghebben den en dus tot een landelijke organisatie. Men wil nu komen tot een gemeenschap pelijke regeling tot vorming van een rechts persoonlijkheid bezittend lichaam. De taak van het krachtens deze regeling gevormde rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam omvat het ten behoeve van de ge meenten verleenen van bemiddeling bij de aanschaffing, den aanleg cn het onderhoud van Inrichtingen voor radio-electrische ver binding op zeer hooge frequentie voor bij zondere doeleinden, alsmede alles wat hier mede verband houdt. Als orgaan van het lichaam treedt op de centrale raad voor bijzondere radio diensten, welke te 's-Gravenhage gevestigd zal zijn. In den centralen raad worden negen leden gekozen door de aangesloten gemeenten. Voorts worden daarin drie le den benoemd en wel een lid door het hoofd bestuur der P. T. T., een lid door de ver- eeaiging van directeuren van electricitelts- bedrijven in Nederland en een lid door de vereeniglng van Nederlandsche gemeenten. Msb IN VERBAND MET DE DIENSTBODEN KWESTIE. De door den minister van Sociale Zaken getroffen maatregel, dat alle verdiensten door gezinsleden van ondersteunden en te- werkgestelden, verkregen met het verrich ten van gezinsarbeld van huishoudelijken aard, bij de vaststelling van den steun en de plaatsing in de werkverschaffing geheel buiten beschouwing worden gelaten, heeft ernstige bezorgdheid gewekt in de kringen van de wasch-industrieelen. In de waschindustrie toch ls, daar het meerendeel van de te verrichten werk zaamheden niet door mannen kan worden behartigd, het vrouwelijk element onder het personeel verreweg het sterkst verte genwoordigd. De waschindustrie vreest dan ook, dat ecnerzijds een niet onbelangrijk gedeelte van het in die industrie werkzame vrouwe lijke personeel, hetzij op eigen initiatief, hetzij op advies van de ouders, een werk kring van huishoudelijken aard zal zoeken en anderzijds jeugdige vrouwelijke perso nen. die voor een beroepskeuze worden ge steld, in de toekomst meer en meer van de lndustrieele beroepen zullen vervreemden en zich eveneens uitsluitend in huishou delijke richting zullen orlënteeren. Dientengevolge zal de recruteering van nieuwe werkkrachten, welke toch ten ge volge van allerlei omstandigheden reeds groote moeilijkheden ondervindt, voordien bedrijfstak nog meer in het gedrang komen. Namens het hoofdbestuur van den Bond van Waschindustrieelen hebben de heeren A. J. M. Roos, voorzitter, en mr J. v. Bins- bergen. secretaris van dien bond, zich dan ook dezer dagen met, een request, waarin de te duchten moeilijkheden uitvoerig zijn omschreven, tot den minister van Sociale Zaken gewend en hem verzocht, den be doelden maatregel te willen uitbreiden rot het. vrouwelijke personeel, hetwelk bereids werkzaam is. r.o. te werk gesteld wenscht te worden in de waschindustrie. CULTUREELE BETREKKINGEN NEDERLAND—ZUID-AFRIKA. Bij beschikking van de ministers van On derwijs, K. en W. en van Bultenlandsche Zaken zijn alsnog benoemd tot leden van de commissie, aan welke is opgedragen van advies te dienen bij de bevordering van de cu)tureelf betrekikngen tusschen Nederland en Zuid-Afrika: P. J. de Kanter, te 's-Gra venhage en prof. dr. A. A. van Schelven, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Het Duitsche Nieuwsbureau heeft gister avond een bericht van den volgenden In houd verspreid: Amsterdam, 11 Jan. (D N B De vorige week Vrijdagavond ls, klaarblijkelijk van vrij grooten afstand, een schot gelost op het woonvertrek van de particuliere wo ning van den kanselier van het Duitsche consulaat-generaal ln Amsterdam. Terwijl de Nederlandsche justitie bezig was met het opsporen van den onbekenden dader, werd ln den nacht van Maandag op Dins dag een gelijke aanslag gepleegd op het werkvertrek van den secretaris in het Duitsche gezantschap ln Den Haag. Naar aanleiding hiervan verneemt het ANP. het volgende: In beide in het D N B -bericht genoem de gevallen is de ontdekking gedaan, tij dens afwezigheid van de bewoners, dat een venster doorboord was, vermoedelijk door een kogeltje uit een zeer klein kaliber schietwerktuig. In het Haagsche geval is ln een der kamers een kogeltje gevonden. H.M. DE KONINGIN NAAR SOESTDIJK. Men meldt ons van officleele zijde, dat H. M. de Koningin gistermiddag voor een verblijf van enkele dagen naar Soestdijk is vertrokken. NOG 100 JOODSCHE VLUCHTELINGEN NAAR ONS LAND. Het bezoek van de beide ministers gister ochtend aan de uitgeweken Joodsche kin deren te Terheide aan Zee zal hoogstwaar schijnlijk nog verdere gevolgen hebben. Namens den burgemeester van Monster, den heer G. W. Kampschöer wordt thans een onderzoek ingesteld naar de moge lijkheid om een grooter aantal Jeugdige Duitsche Joodsche vluchtelingen, gedacht wordt aan ruim honderd, in de gemeente Monster onder te brengen. Deze vluchte lingen, aan wlen men voornemens is het asylrecht te verleenen, zouden niet uitslui tend uit Joodsche kinderen, doch ook uit volwassenen bestaan. DE OMLEGGING BIJ ROOSENDAAL GEOPEND. Gisteren werd de omlegging ten Zuiden van Roosendaal in den weg BredaBergen op Zoom, voor het verkeer geopend, schrijft de K. N. A. C. Dit is de eèrste van een serie omleggingen om steden, zooals de Rijks weg, welke van West naar Oost als een ruggegraat door Noord-Brabant loopt van Bergen om Zoom, via Roosendaal, Breda, Tilburg en Eindhoven naar Limburg, ln de toekomst zal krijgen bij alle hier genoem de gemeenten. Door enkele geheel nieuwe wegvakken zal ook nog een groot aan tal andere gemeentelijke traversen ln de toekomst veTmeden kunnen worden, zoo als de kommen van Wouw, Princenhage, Moergestel, Oirschpt, Best, Geldrop. Heeze en Leende. Met een en ander zullen echter nog enkele jaren gemoeid zijn, aangezien het tempo, waarmede verschillende omleg gingen en nieuwe wegvakken tot stand worden gebracht, bepaald te wenschen over laat, hetgeen voor een belangrijk gedeelte ook aan een gebrek aan medewerking van verschillende gemeenten geweten moet worden. DE MOTORRIJTUIGENBELASTING. De A.N.W.B. vraagt maandkaarten. De kleinste betalingstermijn van de mo torrijtuigenbelasting is drie maanden, aan vangende op den lsten van elke maand. Het is den A.N.W.B. bekend, dat In het winterseizoen door vele automobilisten geen gebruik wordt gemaakt van hun auto's, omdat een driemaandelljksche belasting te veel wordt geacht voor de weinige dagen, dat meestal gedurende dien tijd gebruik van het motorrijtuig wordt gemaakt. Dit bezwaar klemt vooral voor hen. die niet financieel krachtig zijn en die te lijden hebben van de economische inzinking, waartoe o.a. ook behooren houders van vrachtauto's en expediteurs. De bond heeft daarom aan de ministers van Waterstaat en Finanolën verzocht te willen bevorderen, dat de motorrijtuigen- belastingwet zoodanig zal worden gewijzigd, dat de motorrijtuigenbelasting voortaan ook voor een termijn van een maand kan worden voldaan en op eiken dag van de maand zal kunnen ingaan. Het overzicht van het aantal uitgespro ken faillissementen, waarmede de zoo juist verschenen failllssementsstatistiek over 1937 (bewerkt door het centraal bureau voor de statistiek i aanvangt, leert, dat, over een reeks van jaren gezien, perioden van ster ke stijging van het aantal uitgesproken faillissementen afwisselen met die van be langrijke daling. Zeer groot was het aan tal faillissementen in de jaren 1934 (55.6 per 100000 der gemiddelde bevolking) en 1932 tot en met 1935 (gem. 524} In 1937 is het aantal faillissementen bijzonder sterk gedaald. n.I. van 4.118 tot 2.888. Per 100.000 Inwoners bedroeg het aantal 33.6 tegen 48.4 in het voor afgegane jaar. Uit de specificatie naar economisch-geo- grafische gebieden blijkt, dat voor 38 van de 42 groepen het cijfer van 1937 gunstiger was dan dat van 1936. Belangrijke daling v/ordt opgemerkt o.a. voor Amsterdam U936 609, 1937 3871, het Gooi en oostelijk Utrecht (resp. 231 en 163). stad Utrecht en omstreken '124 en 71), 's-Gravenhage en omstreken (402 en 2741. Rotterdam '289 en 163). Het aantal gefailleerde bedrijven be droeg in de jaren 1935 t/m 1937 resp. 3.125, 3.148 en 2.092. Het aantal gefailleerde han delsbedrijven is de laatste jaren bijzonder sterk gedaald: in 1934 bedroeg het aantal nog 1.512 en in 1937 was het aantal 861, d.i. 651 of 43 pCt. lager. Een aanzienlijke vermindering was er o.a. ten aanzien van Amsterdam (1936 191, 1937 103', 's-Graven hage en omstreken (resp. 133 en 83) en Zonnevitamlnen in den winter zijn noodzakelijk, ook voor hèm! Koop een flesch „zon", maak Sanostol tot zijn „wintersport" en zie hem genieten van dit overheerlijke levertraanproduct! Zie hem groeien vooral dank zij de levertraan- vitaminen A en D, vitamine C van het toegevoegde sinaasappelsap, vitamine B van het gehalte aan mout. Sanostol per gewone flacon f. 1.40. De voordeelige. IV, maal zoo groote „familieverpakking" (ook voor Uzelf ls Sanostol uitstekend) kost slechts f. 2.75. „Hel lekkere levertraan-product!" BROCADES STHEEMAN PHARMACIA 6722 (Ingez. Med.) Rotterdam (resp. 99 en 50). Ofschoon het aantal door insolventie beëindigde faillis sementen betrekkelijk weinig verminderde (van 2.191 tot 2.0741waren de bedrigen der baten en schulden in 1937 belangrijk lager. Het totaal bedrag der activa bedroeg f 5.957.722 of f. 18.209.965 minder dan in '36 De passiva waren f. 40.177.610 dit is f. 38.356.043 lager. Aan de preferente crediteuren in de door involventie geëindigde faillissementen werd uitgekeerd een bedrag van f. 2.111.228 of 49 6 pCt. van het totaal hunner vorderin gen. Voor de concurrente schuldeischers kwam in totaal f. 2.417 585 of 6.7 pCt. van hun vorderingen terecht. In de statistiek over 1937 zijn voorloopige cijfers van de maanden Januari tot en met November 1938 opgenomen. Samengeteld was het aantal faillissementen in deze maanden 2.341 tegen 2.897 in dezelfde maanden van 1937. VERSPREIDE BERICHTEN. De audiëntie van den minister van waterstaat zal Vrijdag 20 Januari en Vrij dag 3 Februari niet plaats hebben. 6719 Hel moderne pijnstillende middel (Ingez. Med.) Plechtige herdenking in het Koloniaal Instituut te Amsterdam. Ter herdenking van het feit, dat op 1 Januari 1914 het eerste collectief con tract in de typografie in werking trad en sindsdien 25 jaar onafgebroken een collectieve overeenkomst in dezen be drijfstak van kracht is geweest, als mede ter herdenking van 25 jaren bedrijfsrechtspraak van de centrale commissie in de typografie, heeft de centrale commissie voor het boekdruk kers en rasterdiepdrukbedrijf heden in de aula van het koloniaal instituut te Amsterdam een openbare zitting ge- gehouden. Deze plechtige herdenking, die onder leiding stond van den heer S. S. Korthuis, voorzitter van den Nederlandschen bond van boekdrukkerijen en van de federatie der werkgeversorganisaties in het boek- drukkersbedrijf. werd door tal van auto riteiten bijgewoond. Als vertegenwoordiger van de regeering en mede namens zijn ambtgenoot den minister van sociale zaken die, evenals de ministers Colijn. de Wilde en Romme, wegens bultenlandsch verlof verhinderd was, werd de plechtigheid bijgewoond door den minister van justitie, mr. Goseling. Prof. mr. Paul Scholten heeft in deze ge denkwaardige zitting een rede gehouden over: „De beteekenis van de collectieve arbeidsovereenkomst als rechtsinstituut". Den jurist zoo zette spr. uiteen treft in de verschijnselen van collectief arbeids contract en bedrijfsrechtspraak de afwij king van de traditioneele rechtsleer om trent het ontstaan van rechtsverplichtin- gen. Aanvankelijk werd het rechtskarakter van de collectieve arbeidsovereenkomst be twist en werd gesproken van een sociaal verschijnsel. Het recht van den staat wees hier niet den weg, maar volgde het uit de maatschappij opgekomene aarzelend. De wet van 1927 was niets anders dan een late erkenning van hetgeen aan recht in de maatschappij was gegroeid. Zoo is het ook met de op het contract steunende bedrijfs rechtspraak, die volkomen buiten het wet boek van burgerlijke rechtsvordering om en met geheel andere samenstelling en procedure als bij arbitrage voorgeschreven, zich heeft ontwikkeld. Dank zij de jurisprudentie van den hoo- gen raad omtrent het bindend advies is deze bedrijfsrechtspraak erkend, maar ook al ware dat niet het geval geweest, dan had het bedrijf bij dezen groei van het bedrijfsrecht zijn weg toch wel gevonden. Spreker wilde in het bijzonder aantoo- nen. dat dit bedrijfsrecht recht is. Achter alles zit de gedachte, dat de mensch heeft te zoeken naar de regels wat behoort. Daarmede wordt niet ontkend, dat in het collectief contract mede dë machtspositie in den belangenstrijd tusschen onderne mers en arbeiders zijn uitdrukking vindt. Alle recht is altijd recht in een maatschap pelijk kader. Door het collectief contract eindigt de machtstrijd niet, maar hij wordt gebonden. Hij verliest zijn absolute heer schappij over de menschen. De rechtsorga nisatie krijgt onafhankelijk van den inhoud van het contract haar waarde. Collectieve arbeidsovereenkomst en be drijfsrechtspraak hebben het recht voor het boekdrukkersbedrijf weer tot iets levends gemaakt. Dit. als gevolg van het feit, dat dit recht door het bedrijf ln zijn organisatie zelf is gevormd, zelf wordt ge handhaafd. Het paretetisch beginsel, de veelvuldig heid van bemiddeling en de andere ken merken der bedrijfsrechtspraak dwingen tot een wederkeerig pogen, elkander te begrijpen, dat is gemeenschap. Die gemeenschapsgedachte heeft zich in de typografie ontwikkeld door den opbouw van de rechtspositie, van het leerlingwezen, van het pensioenfonds, van den arbeid aan de technische en aesthetische ontwikkeling en verbetering van het vak. DE EERSTE INHEEMSCHE BURGEMEESTER BENOEMD. BUITENZORG, 12 Jan. (Aneta/A.N.P.). - Bij besluit van den gouverneur-generaal van 11 Jan. ls met ingang van een dag in Februari benoemd tot burgemeester van Madioen, mr. dr. R. M. G. Soebroto. Wij vernemen, dat mr. Soebroto gestu deerd heeft aan de Leidsche Universiteit. In Juni 1924 deed hij zijn doctoraal examen Nederlandsch recht. Hij promoveerde in September 1925 op een proefschrift, ge titeld „Indonesische sawah-verpanding". Eenige maanden later behaalde hij den doctoralen graad Ned.-Indisch recht. Hij ls daarna naar Indië teruggekeerd, waar hij 2 jaar wethouder is geweest van Soerabaja en van 1929 tot 1937 werkzaam was bij het departement van binnen- landsch bestuur te Batavia. De laatste twee jaren was hij wethouder van Batavia. SCHOENMAKER HOUDT ZICH BIJ Z'N LEEST. Een werkloos kappersbediende zou gaarne zien dat hü voor zijn steun zou kunnen werken, op den grondslag ..Door werkloozen voor werk- loozen" tegens een zoo laag mogelijk tarief, waardoor het mogelijk is, zonder hulp van rijk of gemeente een verhooging van den steun te krijgen. Dat een bestaande bona fide zaak hiervan nadeel ondervindt, is z.i. onjuist, daar de werkloozen momenteel ook terecht moeten komen bij een onder het tarief werkende zaak. die zelf medewerken aan den ondergang van den middenstand in het algemeen. Iedere tak van arbeid zal natuurlijk op zich zelf moeten worden beoordeeld. Die bedrijfsgemeenschap is gebonden aan de gemeenschap van het geheele volk. Het bedrijfsrecht is een stuk van het recht in Nederland. Bij de algemeen-verbindend verklaring worden niet-contractanten door den Staat gebonden aan het recht, dat de bed rijf sgemeenschap schiep. Wordt die verbindendverklaring in het boekdrukkers- bedrijf een feit spreker geloofde dat hij het bedrijf toewenschen moet, dat dit bin nen niet te langen tijd geschiedt dan zullen velen, ook buitenstaanders, die ont wikkeling met spanning volgen. Van groot belang is, zoo eindigde prof. Schol ten, dat men niet verliest wat reeds verworven is. De zwakke zijde der C.A.O. is dat nog steeds op zekeren tijd een macht strijd kan uitbarsten. Daarom gaf spr. den raad: laat deze gemeenschap duurzaam zijn en een strijd over de wederzijdsche belangen steeds er een zijn met geestelijke wapenen. De heer H. Diemer, voorzitter van het bureau der centrale commissie, hield ver volgens een voordracht over: „De ontwik keling der bedrijfsorganisatie". Spreker gaf een kort overzicht van de geboortegeschie denis van de collectieve arbeidsovereen komst in de typografie en beschreef daar na het werken van de 37 distrietscommis- siën en de centrale commissie. Deze laatste nam in vijf en twintig jaar 7384 besluiten. De collectieve arbeidsovereenkomst heeft, gesteund door een vertrouwenwekkende rechtspraak, een verandering gebracht in den gedachtengang van werkgevers en werknemers, waardoor men een oog kreeg voor eikaars belangen. Het blijkt mogelijk, dat een maatschappelijke samenleving zelfs opgevoerd wordt tot het niveau, waar op zij eigen rechtsregelen schept en hand haaft. De afzonderlijke bedrijfsrechtspraak was noodig, omadt men snel recht moest hebben en omdat het op deskundigheid aankwam. De onpartijdigheid blijkt bereik baar te zijn. ook al spreken collega's recht over collega's. Een voornaam punt zoo ging spr. voort is de rechtspraak over het ontslag van den arbeider. Hier heeft een interessante rechtsvorming plaats gevonden, zoowel door de onderhandelingscommissie als door de centrale commissie. Openbaarheid der rechtszitting is bij bedrijfsrechtspraak niet noodzakelijk. De uitvoering der uitspraken van den bedrijfsrechter is voor alles gericht op voor komen en genezen Pas in het uiterste ge val worden scherpe sancties toegepast. Perspectief van de bedrijfsorganisatie zij, dat de bedrijfsvrede duurzaam worde. Uit sluiting en werkstaking mogen bij een uit gegroeide bedrijfsorganisatie niet meer als wapenen worden gebruikt. VOOR VRIJDAG 13 JANUARI. Hilversum I, 1875 en 301,5 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 12.00 AVRO. 4.00 VARA 7.30 VPRO, 9.00. VARA, 10.40 VPRO. 11.0012.00 VARA. 8.00 Gramjnuziek 'ca. 8.16 Berichten) 10.00 Morgenwijding 10.20 Declamatie 10.40 Gram.muziek 11.00 Ver volg declamatie 11.20 Gram.muziek 12.00 De Palladians (ca. 12.15 Berichten) 12.45 Gram.muziek 1.00 AVRO-Amusementsorkest, 2.00 Gramjnuziek 2.40 „Huisbewoners' lief en leed", causerie 3.00 Variété-programma 4 00 Gram.muziek 5.00 Voor de kinderen 5.30 Orgelspel 6.00 Gram.muziek 6.28 6.30 Berichten 6.35 Letterkundig overzicht 6 55 Gram.muziek 7.00 VARA-Kalender 7.05 Causerie „De beteekenis van Röntgenstra len voor de geneeskunde" 7.23 Berichten ANP 7.30 Berichten 7.35 Lezing „Meister Eek- hart' <II) 8.00 Pianovoordracht 8.30 Cur sus „Vincent van Gogh" (I) 9.00 Schuldig of onschuldig 9.30 Fragmenten uit de operette „Die geschiedene Frau" 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding 11.00 Pianovoordracht 11 30 Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.5512.00 Gra- mofoonmuziek. Hilversum II. 415.5 M. Algemeen Programma verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie 8.15 Berichten, gram.muziek <9.30 —9 45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst 11.00 Gram.muziek 11.15 Cellovoordracht met pianobegeleiding en gram.muziek 12.00 Be richten 12.15 „Quintolia" en Gram.muziek 2.00 Gram.muziek 2.30 Christ. Lectuur 3.00 Het Arnhemsch strijkkwartet en gram. muziek 4.15 Gram.muziek 5.00 Zang. piano en hobo 6.30 Berichten. Hierna: Voor tuin- liefhebbers 7.00 Berichten 7.15 Litteraire causerie 7.45 Gram.muziek 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-Berichten 8.15 De Arnhemsclie Orkest vereeniglng 9.30 Causerie ..Gezins- en huwelijksmoeilijkheden" 10.00 Berichten ANP., actueel halfuur 10.30 Orgel spel 11.30 Gram.muziek 11.50-12.00 Schrift lezing. Droitwich, 1500 M. 11.20 Gram.muziek 11.35 De Westminster Players 12.05 Orgelcon cert 12.35 Brian Lawrance en zijn sextet 1.20 Causerie „The Evolution of the Cinema" 1.352.20 Birminghams Philharmonisch strijkorkest 2 45 Gram.muziek 2.50 Popu lair concert 3.20 Carlton Hotel-Orkest 3.45 Declamatie (opn.) 4.05 Gram.muziek 4.40 Radiotooneel 5.20 Gram.muziek 5.40 Harold Sandler en zijn Weerisch Octet en soliste 6.20 Berichten 6.45 Radiotooneel 7.05 Cau serie „Holiday in Ulster" 7.20 „Lakmé", opera 9.20 Berichten 9.45 Wetenschappe lijke uitzending 10.00 Zang 10.20 Or- chestre Raymonde 11.10 Fransche causerie: „La culture du Canada francais 11.25 Jack Jackson en zijn Band en solisten 11.50 12.20 Dansmuziek (gr.pl.). Radio-Paris, 1648 M. 9.00, 10.00 en 11.20: Gram.muziek 12.30 Zang 1.10 Het Ibos- orkest 2.35 Zang 2.50 en 3.30 Gram.muziek 3.35 Vioolvoordracht 3.50 Zang 4.45 Gram.muziek 4.50 Pianovoordracht 5.25 Kamermuziek 6 35 Cembalovoordracht 7.25 Het Baillv-orkest 8.05 Gram.muziek 8.35 Pianovoordracht 8.50 Radiotooneel 10.50 en 11.20 Gram.muziek 11.3512.50 Orkest- concert. Keulen, 456 M. 5.30 Gram.muziek 6.30 Hermann Hagestedt's orkest 11.20 Het Rhei- nische Landesorkest- 12.35 Omroepkleinorkest 1.30 Populair concert 3.20 Danziger Lan desorkest en soliste 5.30 Studentenconcert 6.20 Gram.muziek 7.30 Voor soldaten 8.20 Leo Eysoldt met zijn orkest en solisten 9.35 Omroeporkest en solist 10.2011.20 Omroep orkest en solisten. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Omroeporkest 1.502.20 Gram.muziek 5.20 Kamerorkest 6.35 Gram.muziek 6.50 Scholierenkoor 7.20 Gram.muziek 8.20 en 9.20 Omroeporkest en solisten 10.3011.20 Gram.muziek 484 M 12.20 Gram.muziek 12.50 en 1.30 Omroepdansorkest 1.502.20 en 5.20 Gram. muziek 5.50 Zang 6.05 en 6.28 Gram.mus. 6.50 Pianovoordracht 8.20 Omroepsvmpho- nie-orkest en solisten 8.50 Uit Parijs: Na tionaal Orkest en solist 11.00 Omroepdansor kest. 11.1511.20 Gram.muziek. DeulschJandsender. 1571 M. 7.30 Cello niano 8.20 Gevarieerd maandoverzicht. 0.20 Berichten 9.50 Twee klarinetten en fagot 10.05 Berichten 10.20-11.20 Augsburgers dans- orkest en solist. GEM. RADIO-DISTRIBUTIEBEDRIJF FN DE R.O.V. RADIO-CENTRALE. Voor Vrijdag 13 Januari. Ie Programma: lederen dag van 824 uit A.Vlt.O., V.A.R.A. enz. Ze Programma: lederen dag van 824 uur K.R.O., N.C.R.V. enz. 3e Programma 8.00 Keulen 9.20 Parijs Radio 9.30 Radio PTT. Nord of div. 10.00 Parijs Radio 10.20 Radio PTT Nord of div. 11.20 Keulen 12,20 Brussel VI. 2,20 R. Danmark of div. 2.40 Radio PTT. Nord of div. 3.20 Keulen 4.20 diversen 4.30 Keulen 5.20 Brussel Fr. 6.20 Keulen 7.20 Brussel VI. 7.50 Straatsburg of div 8.20 Keulen 10.20 Brussel VI. 10.30 Leipzig 11.20 Parijs Radio. 4e Programma 8,00 Brussel VI. 0.20 Diversen 10,35 London Reg. 2.35 parijs Radio 2,50 Droitwich 3,45 London Reg. 5,20 Droitwich 6.35 Brussel VI. 7,20 Droit wich 8,00 Gramofoonmuziek GR. of div. 10,00 Droitwich 11,10 London Reg. 11.25 Droitwich. Wtfrigingen voorbehouden. 3—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 11