BINNENLAND Politiespeurkunst als wetenschap ABDIJSIROOP LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag Tl Januari 1939 Derde Blad No. 24170 KERK- EN 5CHOOLNIEUW5 79sfe Jaargang Bedrijfstelling om de 10 jaar Tomatensoep in blik De collecte voor de Duitsche vluchtelingen Defensie koopt Duitsche vliegtuigen De moeilijkheden in de biscuit-industrie Verkiezing Prov. Staten van Zuid-Holland 25 jaar geleden een chaos s Werelds beste Hoest-siroop AKKER'S ve/istènJcte DAGBLADRECLAME Uit NedOost'Indië DE EERSTVOLGENDE TELLING IN 1940. De minister van economische zaken heeft bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet Ingediend bevattende regelen betreffende een algemeen tienj aarlij ksche bedrijfs telling. Aan de memorie van toelichting tot dit wetsontwerp is het volgende ontleend: Bij de wet van 31 Juli 1930, houdende maatregelen tot het verkrijgen van een juiste bedrijfsstatistiek, werden regelen gegeven over de eerste hier te lande te houden bedrijfstelling. Nu deze telling aks geslaagd kan worden beschouwd, bestaat er aanleiding haar met regel matige tusschenpoozen te herhalen. Niet te ontkennen toch valt, dat het ook in de verdere toekomst van het grootste belang zal zijn, de veranderin gen, welke in de structuur van het be drijfsleven opgetreden zijn, periodiek na te gaan en in cijfers vast te leggen. Daar komt bij, dat Nederland ingevolge de wet van 8 Juli 1932, is overgegaan tot ratificatie van de conventie betreffende economische statistieken van 14 December 1928. waarbij het periodiek houden van be- drljfstellingen in de nijverheid en zoo mo gelijk in den handel is aanbevolen en wel ten minste eens in de tien jaar. Deze periode komt ook den minister wenschelijk voor, mede daar alsdan, gelijk ook bij de in 1930 gehouden bedrijfstelling is geschied, aansluiting kan worden ge zocht bij de tienj aarlij ksche volkstellingen. De eerstvolgende bedrijfstelling zal der halve in 1940 worden gehouden. Het ontwerp bepaalt zich er toe voor te schrijven, dat in genoemd jaar en vervol gens om de tien jaren een bedrijfstellling zal worden gehouden. Het is den minister noodzakelijk voorgekomen uitdrukkelijk te voorzien in een verplichting de noodige opgaven en inlichtingen te verstrekken en tevens in de daartegemoverstaande ver plichting om de ontvangen opgaven en in lichtingen geheim te houden. In verband daarmede werd bovendien de mogelijkheid geopend de overtreding van ingevolge de wet te geven voorschriften strafbaar te stellen. Naar de minister zich voorstelt zal. wat de ook bij de vorige bedrijfstelling getelde bedrijfstakken betreft, de telling zoo mo gelijk wederom op dezelfde wijze dienen te worden gehouden, dus met gebruikmaking van de loonlijsten der ongevallenverzeke ring en met medewerking van de raden van Daarentegen zullen de agrarische bedrij ven op andere wijze geteld moeten worden, omdat bij deze bedrijven, waaromtrent mede door de crisisbemoeiingen momen teel reeds veel bekend is. gezichtspunten in acht zullen moeten worden genomen, die eenigszlns anders zijn dan bij de met- agrarische bedrijven. Het ligt bovendien in de bedoeling in 1940 de normale tienjaar- lijksche landbouwtelling te houden, waar bij dan tevens aansluiting zal worden ge zocht bij hetgeen in andere landen op dit terrein geschiedt. Zooveel mogelijk zal daarbij coördinatie van deze landbouwtel ling met dc op grond van deze wet te hou den telling bevorderd worden. KUIM ANDERHALF MILLIOEN BLIKKEN VERKOCHT IN TWEE MAANDEN. Het Centraal Bureau voor de Veilingen blijkt met het in den handel brengen van tomatensoep in blik een goeden greep te hebben gedaan. In nog geen twee maanden tijd zijn niet minder dan 1.600.000 blikken omgezet, meldt het „Vaderl.". De geheele verkoop loopt via den han del, waarbij ook fabrikanten zijn ingescha keld met hun verkoopapparaat. Dezen ge nieten daarvoor een speciale korting. In weinige weken tijds heeft de regeerings- tomatensoep zich op deze wijze ontwikkeld tot een gewild massa-artikel, dat reeds thans een groote mate van populariteit ge niet. Aangezien de soep niet is aangemengd, komen van sommige menschen klachten binnen, dat ze te zuur is. Dat is logisch, als men bedenkt, dat in ieder blik een kilo to maten .is verwerkt. Met bijvoeging van een weinig melk of bouillon verdwijnt de zure smaak echter onmiddellijk. Ook laat de soep zich gemakkelijk verdunnen. In totaal heeft men de beschikking over 4'/ï millioen blikken, en het laat zich aan zien, dat die er door zullen zijn, nog voor dat het nieuwe tomabenseizoen is aange broken Het is echter op dit oogenblik nog niet bekend, wat er in de toekomst zal ge beuren. Men koestert de hoop, dat de ver schillende fabrikanten door het succes van dit artikel zullen gaan inzien, dat zevoor- deelig Nederlandsche tomaten kunnen ver werken. In dat geval ls de hulp van regee- ringswege niet meer noodig en vinden de tomaten hun weg wel naar de markt. De bedoeling is uitsluitend geweest het over schot van tomaten, dat andere jaren ver nietigd moest worden, een nuttiger bestem ming te geven en daarin is men tot nu toe volkomen geslaagd. De verwerking geschiedt in drie fabrie ken. waar eerst puree van de tomaten wordt gemaakt en vervolgens soep. OPBRENGST F. 473.033.68. De totale opbrengst van de op Zaterdag 3 December gehouden nationale straat collecte ten bate van de vervolgden om ge loof of ïas bedraagt, naar thans bekend wordt f. 473.033.68. hetgeen neerkomt op een bedrag van 5.5 cent per inwoner of 25 cent 1 In een der zalen van het A.M.V.J.-ge- bouw te Amsterdam heeft de voorzitter van het Nederlandsch Jeugdleidersinstituut, dr. C P Gunning, dit bedrag medegedeeld. Men zal zich herinneren, dat het Neder landsch Jeugdleidersinstituut deze natio nale inzameling heeft georganiseerd. De leden van het dagelijksche bestuur van het instituut, benevens de besturen van de vier vluchtelingencomité's waren gistermiddag in de hoofdstad bijeengeko men om het resultaat van de collecte te vernemen. Het Joodsch comité voor bijzondere Jood- sche nooden ontvangt van het totaal be drag 2/5 deel dus rond f. 180.000. terwijl het resteerende 3/5 deel, gelijkelijk zal wor den verdeeld onder het Joodsch kinder comité. het R.K. vluchtelingencomité en het prostestansch christelijk comité. Deze drie comité's ontvangen dus elk rond f. 90 000. Van het totaalbedrag is afgehouden het geld. dat reeds aan plaatselijke comité's in de grensstreken is verstrekt. In totaal is in 1000 van de 1080 Neder landsche gemeenten gecollecteerd. De provincie Utrecht bracht op f. 31.851 28. dat is 6 9 cent per inwoner, waarmede deze provincie de kroon spant. De tweede plaats wordt ingenomen door Zeeland, Zuidholland en Friesland, onder scheidenlijk met f. 17.306.78, f. 142.364.39Vj en f. 28.535.94'/i, alle drie provincies per in woner 6.8 cent. Daarop volgen Noordholland met f. 102.343.19 (per inwoner 6.6 cent) Gelder land met f. 53.070.14 (per inwoner 5 9 cent) Overijssel met f 31 127 98'/.- (per 'nwoner 5.6 cent). Groningen met f.21 637.95 (per inwoner 5.2 cent). Drenthe met f 5371.16'/! per inwoner 2.7 cent), Noordbrabant met I- 17.421.liv, (per inwoner 1.8 ct.)Limburg met f. 9256.58'/i (per inwoner 1.6 cent). de gemeenten heeft Zutfen het grootste gemiddelde per inwoner n.l. 35.2 ct. DRIE FOCKE-WL'LF „WEIHE'-MACHINES VOOR SOESTERBERG. Naar de „N. R. C." verneemt, heeft het departement van Defensie drie Focke Wulf vliegtuigen van het type F W 58 (Weihe) besteld ten behoeve van de vliegopleiding bij de luchtvaartbrigade te Soesterberg. Met deze bestelling doet een geiheel nieuw type vliegtuig zijn intrede bij de Neder landsche luchtstrijdkrachten. Het zal ge bruikt worden als overgangsvliegtuig ten behoeve van hen, die deel zullen uitmaken van de bemanning van de Fokker-lucht- kruisers T 5. Dit" type vliegtuig vormt een onmisbaren schakel bij de opleiding van de toekomstige bemanningen voor bombar deervliegtuigen, omdat dit type als het ware een „verkleinde uitgave" is van den zwaren bommenwerper, waartoe de Fokker T 5 ge rekend mag worden. Bovendien is de „Weihe" ook bruikbaar voor de opleiding van jachtvliegers. De Weihe „wouw" in het Nederlandsch is een product van de Focke Wulf Flug- zeugbau A. G. te Bremen, welke o. a. de bekende vier-motorige FW 200 Condor-ver keersvliegtuigen vervaardigt. Het is een twee-motorig oefenvliegtuig, zooals gezegd, voor de opleiding van vliegers en de andere leden van de bemanning van bommenwer pers en is uitgerust met twee met lucht gekoelde Argus-motoren, elk van 240 pk. Dc spanwijdte bedraagt 21 M„ de lengte ruim 13 M. en de hoogte ruim 4 M. Leeg bedraagt het gewicht 1890 K.G., de lading weegt 910 KG., het totale gewicht is 2800 KG. De maximumsnelheid bedraagt 258 K.M. per uur, de kruissnelheid (afhankelijk van het motorvermogen i bedraagt 210 a 238 K.M. per uur. De landingssnelheid ls 80 K M. per uur, het vllegbereik bedraagt 740 K.M. De romp, welke rechthoekig van doorsnee' is, is vervaardigd van gelaschte stalen buizen, welke met linnen zijn bekleed. In den neus bevindt zich een mitrailleurpost. Daarach ter bevindt zich een gesloten stuurhut, welke aan twee personen plaats biedt. De kajuit ls geheel ingericht met richt- en afweermiddelen, draadlooze telegrafie, blindvlieginstrumenten enz. Achter de stuurhut bevindt zich de tweede mitrail leurpost. De Weihe is een laagdekker met eenigs- zins V-vormigen vleugel, welke ten deele overspannen is. Het onderstel is intrekbaar en heeft olie-veering en oliedruk-remmen. In oorlogstijd is dit type vliegtuig goed bruikbaar als bewakingsvliegtuig Boven dien kan er thans een nuttig gebruik van worden gemaakt als controle-vliegtuig bij luchtbeschermingsoefeningen, speciaal om het effect van een verduisterde stad van de lucht uit gade te slaan. De Weihe is boven dien goedkoop in onderhoud en exploita tie. Voorts ls het vliegtuig gemakkelijk als drijver-vliegtuig uit te rusten, hetgeen slechts een verwisseling van wielen in drij vers van zeer korten duur vordert. Dit laatste is dan ook de reden, dat tal rijke landen dit type vliegtuig bij hun militaire luchtvaart reeds geruimen tijd in gebruik hebben, o.a. Brazilië, Argentinië, Zweden, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Turkije. WAARSCHIJNLIJK OP 26 APRIL. Naar wij vernemen wordt overwogen om op Woensdag. 26 April, de stemming te houden voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland. Defenitief is deze datum echter nog niet vastgesteld. KAN DE NEDERLANDSCHE BOTER HAAR GOEDEN NAAM TERUGKRIJGEN? Het Tweede Kamerlid Van der Sluis heeft aan den minister van economische zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van een mededeeling van den voorzitter van de Friesche Kamer van Koophandel, dat in 1938 de gemiddelde Leeuwarder commissie- noteering voor de boter 80.3 cent per kg. bedroeg, terwijl de Deensche noteering, in Hollandsch geld omgerekend 91.3 cent be droeg? Is de minister bereid,, zijn meening te geven omtrent het oordeel van voren- genoemden boter-export, dat de Neder landsche boter haar goeden naam in Enge land alleen terug kan krijgen, wanneer vol daan wordt aan de volgende drie eischen: datumstempeling, wederom invoering van restitutie van de heffing van den dag van productie en uitvoerverbod voor boter ouder dan drie weken? Als de minister de meening van den voorzitter van de Friesche Kamer van Koophandel niet deelt, kan hij dan mede deelen, hoe het betreurenswaardige feit, dat de Nederlandsche boter op de Engel- sche markt zoo veel minder opbrengt dan de Deensche, moet worden verklaard? De heer van Ledden Hulsebosch gaf den eersten stoot tot verandering. De heer K. H. Broekhoff te Amsterdam, commissaris van rijks- en gemeentepolitie, chef van de Nederlandsche Centrale inzake falsificaten en internationale misdadigers schrijft ons: Medio Januari 1939 is het 25 jaren gele den dat de eerste lessen in wetenschappe lijke speurkunst hier te lande aan de politie werden gegeven. Tot dien tijd was het een chaos en werden de .stille getuigen" ver trapt en vernield doorde politie. Het was een onderhoud tusschen den huidigen president der arrondissementsrechtbank te Groningen mr. F. J. Lisman, toen nog rechter-commissaris belast met de in structie van strafzaken te Assen en den bekenden politie-deskundige C. J. van Led den Hulsebosch te Amsterdam, dat den stoot gaf tot de verandering ten goede. Het gevolg van dit onderhoud ls toch geweest, dat de heer van Ledden Hulseboscn (van wien wij juist dezer dagen eenlge artikelen hebben gepubliceerd Red. L.D.) begon met het voorbereiden van den eersten poli- tiecursus hier te lande. Boven in het pand Nieuwendijk 17 te Amsterdam werd een ruim vertrek getransformeerd in leslokaal. Uit de verzameling foto's werd een keuze gedaan voor het maken van wandprenten, lichtbeelden enz., terwijl met goedvinden van den minister van justitie voorwer pen, vertoevende aan de griffie, die als leerzame demomstratieobjecten konden dienen, ten dienste van dit onderwijs ter beschikking werden gesteld. Op 13, 14 en 15 Januari 1914 werd de eerste cursus gehouden. Uit Amsterdam namen deel de inspecteurs van politie E. J. Pateer en K H. Broekhoff, uit Den Haag de inspecteur N- D. Pool uit Bloemendaal de inspecteur A Hiemstra. uit Hoofddorp de burgemeester mr. A. Slob en nog een tiental andere politiemannen. De cursussen volgden elkander regel matig op en werden ook van langeren duur, waar de te behandelen stof werd uitgebreid. Uit alle deelen des lands kwamen leergie rige politiemannen naar Amsterdam tot het verbod kwam, dat deze politieamb tenaren niet meer op „reisorder" mochten reizen. Het bijwonen der cursussen werd nu te duur en de deelneming verminderde. Of hier de zuinigheid niet de wijsheid be droog, mag men zich stellig wel afvragen, in elk geval is zulks niet in het belang ge weest van het onderzoek naar ernstige misdrijven ten platte lande. De lessen aan de hoogere en lagere politie-ambtenaren te Amsterdam hadden echter voortgang, tot ook hier bezuiniging een einde maakte en het onderricht aan de jongere politieambtenaren werd opgedra gen aan een tweetal inspecteurs, die zelve een cursus bij den heer van Ledden Hulse bosch hadden gevolgd. De opleiding aan de surnumerairs en de rechercheurs in de wetenschappelijke speurkunst bleef echter bij den heer van Ledden Hulsebosch. Sedert Mei 1922 is de heer van Ledden- Hulsebosch privaat docent aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam in de leer van de opsporing van het strafbare feit. Verder is hij sedert de oprichting verbon den aan de opleidinjgschool voor" de rijks- veldwacht te Amsterdam, waar de leerling rijksveldwachters wekelijks hun lessen ont vangen. Het aantal dergenen, dat in den loop der 25 jaar van den heer van Ledden Hulsebosch onderwijs in wetenschap pelijke speurkunst heeft genoten, be loopt ongeveer 3600. Daaronder zijn niet alleen politiemannen uit Nederland (gemeente-, rijkspolitie, marechaussee) en studenten der universiteit, doch ook meerdere politiemannen uit Ncder- landsch-Indië, die van hun verloftijd gebruik maakten, om een cursus te volgen. Zelfs heeft voor twaalf jaar terug een groep leden van de rechterlijke macht (substituut-officieren, rechters en griffiers) een serie Zaterdag-namiddagvoordrachten ln het leslokaal aan den Nieuwendijk ge volgd- Zij wenschten den completen politie- cursus in speurkunst ook eens te voigen. ONDERZOEK NAAR EEN OPLOSSING BINNEN HET KADER DER LANDBOUWCRISIS WET. Wij vernemen aldus het „Alg. Hbld." dat minister Steenberghe binnenkort een commissie zal installeeren, welke tot taak zal hebben, hem rapport uit te bren gen over de mogelijkheid, om binnen het kader van de Landbouwcrisiswet een op lossing te vinden voor de moeilijkheden, waarin de biscuitindustrie verkeert. Deze commissie zal bestaan uit de heeren J. Stuurop, directeur Meursings Biscuitfabrie ken te Amersfoort; L. Jamin te Rotter dam; A. H. Verkade te Zaandam, Th. R. Neutellngs, directeur Liga Biscuitfabrieken te Bergen op Zoom; H. M Abraham, direc teur der Meelcentrale en mr. E. J. Waller, ambtenaar aan het departement van Eco nomische Zaken. Er zijn aan herinnerd, aldus genoemd blad, dat de drie grondstoffen der biscuit industrie bloem, suiker en vet alle belast zijn met crisisheffingen. Op de bloem drukt een heffing van f. 6.40 per 100 kilo terwijl de voor biscuit gebruikte bloem op de wereldmarkt in prijs varieert van f. 3.50 (Fransche, waarvan het verbruik echter gecontingenteerd is' tot f. 5.50. Doch zélfs ten aanzien van de duurste biscuitbloem bedraagt de crisisheffing dus ruim hon derd procent. Op het vet drukt een crisisheffing van f. 36 per 100 kilo, benevens f. 4 uit hoofde van de Vetconventie te zamen dus f. 40. terwijl b.v. cocosvet op de wereldmarkt f 15 kost, zoodat de heffingen tweehonderd- zestig procent uitmaken! Op de suiker, die op de wereldmarkt circa f. 6.00 kost, drukt een fiscale accijns van f. 22.50 en f. 2.25 opcenten; verder f. 6.75 crisis-opcenten en f. 2.40 compenseerende invoerrechten alles te zamen f. 33.90 Om den lezer eenigen indruk te geven van den invloed dezer lasten op den prijs van het product, kunnen wij mededeelen. dat in den winkelprijs van 50 cents per kilo van een eenvoudige, droge volks biscuit, een bedrag aan heffingen is ver vat van dertien cents, nog ongerekend de omzetbelasting! Waar zóó de zaken staan is het geen wonder, dat een groote biscuitfabrikant, de heer J C. Redelé, directeur van „Victoria" te Dordrecht, dezer dagen verklaarde, dat hij in het afgeloopen jaar meer aan lasten had betaald dan aan loonen en salarissen voor zijn gehééle personeel! Tevens klaag de hij er over, dat zélfs personen, die het tot stand komen dezer regelingen bevor derden of goedkeurden, dikwijls ontstel lend onkundig zijn omtrent de werking en consequenties er van, zich verbaasd too- nen. wanneer zij er van hooren, doch ten slotte de kwestie te ingewikkeld vinden, om zich er verder in te verdiepen. Daarom en deze bezwaren hebben een zéér algeméénen kant! is het goed. dat minister Steenberghe nu eens een commis sie heeft ingesteld, die niet ontstellend onkundig is en zich er wél in wil verdie pen' Alleen is het jammer, dat hij haar opdracht heeft beperkt tot de biscuit- en niet heeft uitgestrekt tot de gehééle zoet- warenindustrie, waar vrijwel dezelfde moei lijkheden bestaan. WETTELIJKE REGELING VAN TARIEVEN VOOR NOTARISSEN. In een schrijven aan den voorzitter van de Tweede Kamer deelt de minister van Justitie mede. dat hij een commissie heeft ingesteld, aan welke is opgedragen, een wettelijke regeling te ontwerpen inzake de tarieven, welke de notarissen in acht die nen te nemen bij de vaststelling van het hun verschuldigde wegens de verrichtingen, waartoe zij krachtens wettelijk voorschrift bevoegd zijn, alsmede wegens die. welke in hun practijk gebruikelijk zijn, of daarmede samenhangen. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter: prof. mr. A. H. M. J. van Kan te 's-Gravenhage; tot leden: mr. H F. R Dubois, administrateur bij het departement van financiën, te 's-GravenhageB. van Haersma Buma, directeur van de N.V. West- landsche Hypotheekbank te 's-Gravenhage; mr. M. E. Havelaar, president van de ar rondissementsrechtbank te Utrecht, te Maartensdijk; mr. Ph. B. Libourel. notaris te Delft; mr. F. A. Neiemans, kantonrech ter te Rotterdam: jhr. mr. R A. v. Rijcke- vorsel, burgemeester van Berlicum (N.-Bri; mr. M. W. Scheltema. commies bij het de partement van Justitie, te 's-Gravenhage, en tot lid, tevens secretaris: R. Remmelts, candidaat-notaris te 's-Gravenhage. WIJZIGING ONTEIGENINGSWET. ls ongetwijfeld AKKER's Abdijsi roop. bevattende een twintigtal kruiden, alle heilzaam voor de adem halingsorganen. in de Juiste ver menging en samenstelling. De wer king ls krachtig en snel. Kruiden hebben geen nadeelen voor de andere lichaamsorganen. Daarom komt den laatsten tijd de medische wereld weer veel van chemische op plantaardige middelen terug. De reeds zoo krachtige werking van Abdijsiroop is thans bovendien nog versterkt o.a. door hel toevoegen van ..codeïne", de sterkste hoestbe- dwlngende stof. Gebruikt daarom Benige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct.. f 1.60. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar 6683 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR HEDEN. Hazerswoude Ned. Herv. Gem. (Salvatori); Nam. 7 uur ds. Joh. Stehouwer van Alphen. Katwijk aan Zee Zaal v. Prot. Belangen: Nam. 7 uur, ds. Broeyer. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Nam 7 uur, ds. Van Niftrik. VOOR DONDERDAG 12 JANUARI. Alphen aan den Rijn Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. de Jong van Den Haag. Boskoop Gerei. Gem.: Nam. 7 uur. ds. W. C. Lamatn van Rotterdam. Sassenheim Chr. Geref. Kerk: Nam. half- acht. ds. de Bruyne. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: Nam. half- acht, ds. Gravemeyer van Den Haag. Zevenhoven Chr. Geref Kerk (Polder): Nam. kwart voor zeven, ds. D. Driessen van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen te Kesteren, W. L. Mulder te Vee- nendaal. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Murmerwoude, N. Brandsma ta Wildervank. Voorloopig verslag der Tweede Kamer. Blijkens het voorloopig verslag der Twee de Kamer over de wijziging der onteige ningswet kon men zich, voor zoover dit ont werp beoogt onteigening tot het verhoogen van de opbrengst van gronden niet alleen mogelijk te maken ten name van een vereeniging, doch ook ten name van een stichting, daarmede algemeen vereenigen. Sommige leden meenden, dat een geheel nieuwe regeling van de onteigening tot stand behoort te worden gebracht, welke zich beter dan de thans geldende aan de eischen van den tijd aanpast. Verscheidene leden achtten het noodza kelijk, dat de procedure voor de onteige ning ten behoeve van aanleg en verbete ring van terreinen en werken voor de drinkwatervoorziening op overeenkomstige wijze geregeld wordt als zulks ten aanzien van spoorweg- en havenwerken en van terreinen en werken voor de luchtvaart reeds geschied ls. Niet minder noodzakelijk achtten deze leden een herziening van de bepalingen betreffende de berekening van de schade loosstelling. zulks teneinde de ongelijkheid, welke op dit punt bestaat tusschen de ont eigening in het belang van de volkshuis vesting en de onteigening in het belang van andere doeleinden, weg te nemen. HET STATION TE UTRECHT. Vanaf heden is het stationsgebouw te Utrecht voor het publiek weer volledig in gebruik gesteld. Ook de dienstvertrekken voor het personeel zijn weer in gebruik ge nomen. Met het afbreken van het afge brande gedeelte is men reeds begonnen. Ds. E. H. JONKERS. A.s. Vrijdag viert ds. E. H. Jonkers, Ned, Herv. predikant te Goudswaard (Z.H.i zijn gouden ambtsjubileum. Engbertus Hendrik Jonkers werd 16 April 1861 te Diever geboren en bezocht het gymnasium te Doetinchem, waarna hij aan de Rijksuniversiteit te Groningen theologie studeerde. In 1888 candidaat ge worden nam hij uit 11 beroepen dat naar Buitenpost aan waar hij opvolger was van ds. K. Femhout en 13 Jan. 1889 zijn intrede deed. In 1894 vertrok hij naar Zuid-Beyer- land om zich in 1900 aan de gemeente van Lienden te verbinden. In 1916 werd hij pre dikant te Waspik en in April 1929 nadat hij zijn 40-jarig ambtsjubileum reeds achter den rug had verbond hij zioh aan zijn te genwoordige gemeente Ete. Jonkers is voornemens a.s. Vrijdag in zijn pastorie te recipieeren en as. zondag middag om 2 uur een gedachtenisrede uit te spreken. w onceotreer op het krachtigste reclame-middel VERSPREIDE BERICHTEN. Te Nijmegen is gisteren in den ouder dom van 6 jaar overleden de heer H. Rauch, directeur van den gemeentelijken dienst van bouw- en woningtoezicht en comman dant der brandweer aldaar. Naar de Arbeiderspers meldt, is te Hilversum op bijna 79-jarigen leeftijd over leden meevr. S. TroelstraBokma de Boer (Nynke van Hichtum), weduwe van wijlen mr. P. J. Troelstra. De verassching van het stoffelijk over schot zal morgenmiddag geschieden op Westerveld. DE ZEDENMISDRIJVEN. BATAVIA, 11 Jan. (Aneta/A.N.P.). - Het totaal aantal personen, dat in preventieve hechtenis is gesteld in verband mi t de zedenmisdrijven, bedraagt thans 73. Hier van zijn er te Batavia aangehouden 25. te Bandoeng 18. te Medan 10, te Malang 7, te Semarang 5, oj> Bali 4 en te Salatiga. Pa- lembang, Bandjermasin en Bireuen elk 1. Nog altijd is de justitie op genoemde plaatsen druk bezig met het vastleggen van uitvoerige verhooren. terwijl nog veidere nasporingen worden verricht en ook nag confrontaties e.d. plaatsvinden Ook zijn verdere preventiefstelling en niet uitgeslc-an. De eerste zaak, die voor den raad van justitie te Batavia zal worden behandeld, is die tegen een ambtenaar uit Bandoeng, die op 18 Januari voor den raad zal ver schijnen.

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 9