LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woemdag 11 Januari 1939 LUCHTVAART Uit de Rijnstreek VOORHOUT. TONKNUPPELVEREENIGING „NOOIT GEDACHT". Een traditie herleefd! Deze vereeniging hield voor haar leden een wedstrijd in het Tonknuppelen. Het heeft aan belangstelling voor deze oude, traditioneele sport niet ontbroken. Nadat een tweetal tonnen op het terrein gelegen achter café ..Boerhave" waren opgehangen werd de burgemeester mr. G. F W. van Berckel door den voorzitter der vereenlging den heer H. G. Warmenhoven welkom ge- heeten. Spr. dankte den burgemeester voor het aanvaarden van het beschermheerschap der vereenlging. Hierna sprak de heer van Berckel een openingswoord. Hil zelde veel belangstelling voor dit oude traditioneele spel te hebben. Dit knuppelen is den echten Nederlander niet af te leeren! Hij wenschte de deel nemers van deze echt-Hollandsche open luchtsport veel succes. Bereidwillig voldeed spr. aan het verzoek, de'eerste worp te willen doen. Hiervoor was een der knuppels met een Oranjelint getooid en onder da verende hoera's gooide de burgemeester de ton raak. De uitslag van den wedstrijd luidde als volgt: De eerste ton: le pr. Joh. Hensbergen; 2. J Hermans: 3. G. Bel: 4. A. Langelaan; 5. C. Koppe; 6. W v. d. Berg. Troostphzen: le pr. A. Langelaan: 2. Adr. V. d. Berg; 3. D. Zoet; 4 P. v. Velzen. De tweede ton: le pr B. v. d. Lubbe; 2. J v. Werkhoven; 3 M Mosseveld: 4. Cor. v. Schooten; 5. B. Baks; 6. B. v. d. Lubbe. Troostprijzen: le pr. W. Vlasveld; 2. P. Baker: 3. G. J. v. Reenen Jrn.zn.; 4 W. v. Schooten. De uitreiking der prijzen volgde in café .Boerhave" door de verloofde van Burg. v. Berckel. jonkvrouwe von Bönnighausen. welke de prijswinnaars geluk wenschte. Hierna werd nog een kaartavond voor de leden georganiseerd, waaraan een 15-tal prijzen verbonden waren, meerendeels ge schonken door den Middenstand alhier. ÖUD-LEERLINGENDAG VAN DE R.K. LANDBOUWWINTERSCHOOL. Een welgeslaagde reünie. Een zeer groot aantal oud-leerlingen van de R.K. Wlnterschool alhier gaf blijk van zijn belangstelling voor deze reünie, het geen niet te verwonderen was, want de te behandelen inleidingen waren interessant en speciaal afgestemd op de toekomst mogelijkheden der jonge boeren Niet minder dan 58 oud-leerlingen uit Noord- en Zuid-Holland en Zeeland waren aanwezig, terwijl een 42-tal leerlingen der school met een 15-tal genoodigden, de zaal van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool vulden. De directeur ir. A. Jacobs opende en heette in het bijoender de sprekers welkom, alsmede het bestuur van de bedrljfsvereen. „Rijnland-West". Hierna leidde de voorzitter, de heer J. Hartland, directeur van de stichting „Land verhuizing Nederland" te 's Gravenhage de bespreking in van het onderwerp „Emi- gratlemogelijkheden voor landbouwers". Nederland biedt slechts een beperkte arbeidsmarkt. Is het wonder, aldus spr., dat de hoogere Instanties het oog gericht heb ben en houden op emigratie? Over de ge- heele wereld zijn besprekingen gehouden om emigratie mogelijk te maken. Doch als tot eventueele vestiging kan worden over gegaan dan ontbreken de menschen. Er is geen emigratielust meer in het Nederland- sche volk, aldus spr. En toch zijn het vooral de Nederlanders, welke zoo „in trek" zijn in do overzeesche gewesten, daar hun arbsidslUSt. kennis en bekwaamheid, vooral in den landbouw steeds hun schoonste deug den waren. Spr. vraagt zich af, waar de ondernemingsgeest van vroeger is gebleven; waar het pioniersbloed, dat Nederland eens den wereldhandel deed beheerschen en de koloniën heeft geschonken? Vervolgens ging spr. meer de eischen na, die aan het emigreeren worden gesteld. Om onmiddel lijk als pachter of kooper te beginnen, brengt zeer veel moeilijkheden en risico met zich mee. De stichting „Landverhuizing Nederland" evenwel behartigt de belangen der kolo nisten ih den rulmsten zin des woords. Zij heeft vertegenwoordigers in zeer vele ge westen en onderzoekt de vestigingskansen bijna over de geheele wereld Spr. drukte dan ook zijn hoorders op het hart, nóóit te emigreeren, buiten een organisatie om Hierop volgde een langdurige gedachten- wisseling. De middagvergadering zette in met een rede van dr. ir. H. J. Frankema, landbouw kundige aan het Rijkslandbouwproefstation te Groningen, getiteld „Weidebouw". Het zal voor den veehouder, aldus spr. zeer ge- wenscht zijn, zijn weiland in kleinere per- ceelen te laten omweiden. Hierdoor wordt de weide veel meer productief gemaakt. Ook is het wenschelijk, dat het grasland zoo kort mogelijk gegraasd wordt, waarna gerust nog paarden en schapen kunnen volgen na de koelen. Ook op deze inleiding volgde een leven dige discussie. Als laatste gaf de heer F. Henkei uit Utrecht een inleiding over .Ruilverkave ling". Spr. schonk bijzondere aandacht aan de nieuwe wet op de ruilverkaveling en toonde met voorbeelden uit de practijk aan. waar de ruilverkaveling goede diensten be wees. Ook hierover werd langdurig van ge dachten gewisseld, waarna ir. A. Jacobs de sprekers dankte en allen een tot weerziens toeriep. Loop der Bevolking. Gevestigd: Clu\ J. struik van Weesp; W. J. Kortekaas van Lisse: G. C. v. Seggelen van LeidschendamM. E. Warmenhoven van Noord- wijk; A. Bierman van Oegstgeest; P. B den Elzen en gezin van NoordwijkerhoutH. J. v. d. Voorn van Haarlemmermeer; J. Stoof en gezin van WUnis: L. J. Jansen van Nederweert; M. C. v. d. Linden van idem: J. M. A. Bour- p.onjen van Heijthuizen: J. M. van Lent van idem. Vertrokken: W M v. d Wereld naar Sassen- heim: c. N. A. Frankemöller naar Bergen (L.l; Chr. J. Sliaser naar Nederweert; N. Mulder n. Beverwijk; J. Th. A. Huberts naar Gendt. H A. Helming naar Wlsch: A. v. Dorp naar Nc-d Indië; E. Brinkman naar Haarlem: W. Schut naar Hillegersberg. Nu de strenge vorst voor milder weer heeft plaats gemaakt, hebben weer enkele bloemistenknechts arbeid gevonden. Be droeg het aantal der werkloozen hier ver leden week nog 292, thans is .dit getal Iets verminderd en wel tot 278. WARMOND. Uitvoering van St. Matthias. De 3e winterultvoering van St Matthias is een succes geworden. Het programma werd ditmaal verzorgd door de afd Heeren- tooneel en Harmonie. Na een welkomtwoord van den voorzit ter, den heer C. Zwetsloot, in het bijzonder tot den burgemeester en dr. Walenkamp Jr., werd opgevoerd het kluchtspel „Zuur en Zoet" door J. Grosveld en G. Nielen. De regisseur, de heer J. Sikking, vertolkte ditmaal uitstekend een der hoofdrollen, evenals de heer J. Schavemaker. Ook on der de andere spelers waren er verschillen de waarvan wij ln de toekomst nog veel kunnen verwachten. Een hartelijk applaus beloonde de spelers voor hun mooie pres taties. De burgemeester hechtte dan de tijdens het 'hier gehouden muzlek-concours be haalde le prijs in de Superieure afd. aan het vaandel, terwijl hij aan den directeur, den heer G. Dik tevens overhandigde de op dit concours gewonnen St. Bavo-beker, die nu definitief eigendom van Matthias geworden is. De burgemeester wenschte de vereeniglng met dit succes geluk. Ook van het door de Harmonie uitge voerde programma werd genoten. De heer G. Derriks trad als solist op ln de concert polka „Kumeliana". De wijze waarop hij deze partij vertolkte, was boven alle lof verheven I Het was weer een prachtig geslaagde avond! De voorzitter dankte hartelijk voor dezen genotvollen avond. DE POSTVLUCHTEN. De „Gier" is gistermiddag om 5 uur op Schiphol geland. Rendabele bedrijven gebruiken dagbladreclame. Het blad „American Business" heeft gegevens verzameld van 136 bedrijven die in ieder der laatste 10 jaar, ondanks de depressie, winst wisten te maken. Daarbij bleek, dat 87 van dit aantal dagbladreclame gebruikten. schoen, een ketting met sleutels, een bril, twee honden, een blokfluit, een bankbiljet, een parkiet, een leesboek, een handkap. een vulpen, diverse handschoenen. Op het strand onder deze gemeente werd een ongesprongen granaat aangetrof fen. Voor het demonteeren werd de mili taire politie gewaarschuwd. WASSENAAR. Tentoonstelling Postduivenvereniging „De Gevleugelde Vrienden". Door de Postduivenver. „De Gevleugelde Vrienden" werd ln Het Wapen van Wasse naar de 8ste tentoonstelling gehouden, welke door den voorzitter, den heer De Vries, werd geopend, waarbij hij er o.m, op wees, dat de postduif den mensch van veel nut is voor het overbrengen van berichten gedurende oorlogen enz. Hij memoreerde, dat voor de veredeling van de postduif ook in Nederland veel is gedaan en dankte allen, die de tentoonstelling bevorderden. De uitslag van de keuring door keur meester van Veen luidde: Oude doffers bevlogen 500 K.M. en meer: 1 H. H Lausen. 2. S. van der Ham, 3. J. van Kleef, 4. J. P. Brederode. Ideyi oude dulvinnen: 1. S. van der Ham, 2. J. P Brederode. 3. W. Steffhaan. Oude doffers bevlogen 200 tot 500 K.M. 1. J van Kleef, 2. K. Scheffer, 3. J. F. van der Lely, 4. R van TToost. Idem oude dulvinnen: 11. J. F. van der Lely, 2. U. de Vries, 3. J. van Kleef, 4. R. van Troost, 5. K. Scheffer. Oude doffers onbevlogen: 1. W. C. van Eek, 2. J. F. van der Lely, 3. S van der Ham, 4 H. H Lausen, 5. Th. Parievllet, 6. J. H. Groeneveld. Idem oude dulvinnen: 11. K. Scheffer, 2. Tlr. Parievllet. 3. J. F. van der Lely. Jonge doffers bevlogen 190 K.M. en meer: 1. J. P. Brederode, 2. idem, 3. R. van Troost, 4 K. Scheffer, 5. R. van Troost. Idem jonge dulvinnen: 1. J P Brederode, 2. J. F. van der Lely, 3. W Steffhaan. 4. J. H. Groeneveld. Jonge doffers bevlogen 100 tot 190 K.M.! I. K. Scheffer, 2. U. de Vries, 3, J. P Bre derode, 4. J. Koppers, 5. en 6. H. Groene- veld. Idean jonge duivinnen: 1. K. Scheffer, 2. J. van Kleef, 3. U. de Vries. Jonge doffers onbevlogen: 1. K. Scheffer, 2. idem. 3. J. H. Groeneveld, 4. 8. van der Ham. 5. H. H Lausen. Idem jonge dulvinnen: 11. van Duijkeren, 2. J. H. Groeneveld. Parenklasse kweekstellen1. K. Scheffer, 2 J. P. Brederode, 3. U. de Vries. Winnaar Oranjeboom wisselbeker voor de mooiste jonge vliegvogel eigen kwetrtt K. Scheffer. Winnaar wisselbeker voor mooiste vlieg vogel: W. C. van Eek. Lezing dr. v. d. Sleen. Voor het Dep. Wassenaar der Mij. tot Nut van 't Algemeen en de Ver. Wassenaar Vooruit sprak in het gebouw Centraal dr. v. d. Sleen over Lapland en de Lappen, voorafgegaan door een inleidend woord van den voorzitter van het Nut. Dr. v. d. Sleen vertelde op de van hem bekende on derhoudende wijze van zijn reis naar Lap land, waarbij hij zijn uitgebreid auditorium tevens vergastte op de door hem gedane fraaie opnamen in de kleur van het land schap De voorzitter dankte den spreker hartelijk voor zijn interessante lezing. Tuinbouwvereen igin g Wassenaar en Omstreken. In „Het Wapen van Wassenaar" verga derde de tuinbouwver. Wassenaar en Om streken. De voorzitter, de heer Zegwaard, heette allen hartelijk welkom, Sn het bij zonder den heer v. Drent, die zou spreken over „Winterbespuitingen van fruitboo- rnen". Deze ving aan met de aanbeveling om zich te houden aan wat de Plantenzlek- tenkundigen Dienst voorschrijft, omdat er veel middelen zijn onmogelijk om ze alle te bespreken welke soms wel goed zijn, maar die toch niets anders zijn dan mengsels: van het een wat minder en van het ander wat meer. Spr. stipte de biolo gische bestrijdingsmiddelen aan, waarbij hij er op wees, dat deze onvolkomen zyn, zoodat de tuinbouw nog is aangewezen op de chemische middelen. Uitvoerig besprak de heer v. Drent hierna de behandeling van de boomen tegen de ziekten, veroorzaakt door zwammen, luizen, rupsen enz. Hierna volgde vaststelling van het. prijs vragen voor 1939 en van de excursies. Als juryleden werden aangewezen de heeren Laarman Jr., v. Zetten Sr. en Kooiman. Na de pauze werd de uitslag van de keuring bekend gemaakt als volgt: prijsvraag I een schaal Narcissen Paper White, de heer v d Salm 30 punten, de heer V. Tol 27 p de heer Hermsen 21 p. Prijsvraag 2 drie potter bloeiende bolgewassen, de heer Kelderman 27 punten. Bij de bespreking van de lezing werden den heer v. Drent eenige vragen gesteld, welke hij tot tevredenheid beantwoordde. Hem werd door den voorzitter dank ge bracht. Na de vaststelling van de b?"reo- ting voor 1939 en de rondvraag werd de leerzame avond gesloten. Gevonden voorwerpen. Aan het politiebureau te bevragen eiken dag van 9 tot 12 uur des morgens: een paar beenpypen, een sjaal, een gymnastiek- ZEVENHOVEN. Jaarvergadering der IJsclub. De jaarvergadering der IJsclub ..De Vooruitgang" vond plaats in Café Smit. De voorzitter opende, waarna de secretaris de notulen las. welke goedgekeurd werden. Uit het jaarverslag bleek dat er 24 nieuwe leden zyn bygekomen en dat men tydens de ysperiode nog had willen hardryden ten bate van behoeftige gezinnen: de invallen de dooi had zulks echter verhinderd. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen f. 68.42, de uitgaven f. 70.03. Het kassaldo bedroeg f. 126.66. Dit jaar ls er echteT eer. klein tekort De aftr. bestuursleden, de heeren G. v. Rossenberg en P. J. de Groot werden herkozen. Na de rondvraag sloot de voorzitter onder een woord van dank voor de spontane medewerking tijdens het laatste ysfeest, de vergadering. ALPHEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornells Pieter, z. van Willem Jo hannes Mulder en Huibertje Buis Cornelia, d. van Leendert Kouwenhoven en Cornelia van j Velde Pleunls. z. van Leendert Ingen van Zwienen en Gijsbertha de Pater. Loop der Bevolking. I Gevestigd Theodorus Konst en gezin. Oran jestraat 52; Marlnus P. German en gezin. Em- I malaan 5; Arie Bol. Jongkindt Coninckstr. 21. I Vertrokken: 's-Gravenhage, Andries Bicker- v/eg 4, Marianne M. Colijn; Amsterdam. Fr.v. Mierisstraat 50h, Lijdia de Kruijf; Haarlem mermeer, Leimuiderdijk 56, Jacob Eikelenboom en gezin. Aan de Nieuwe Gouwsluische brug is tot gaarder benoemd de heer German, vroeger werkzaam aan de Prov. Waterstaat te Gouda en tot assistent-gaarder de heer F. Bakker, thans kantonnier. Voor het praktijk-diploma boekhouden der Ver. v. Leeraren slaagden onze plaats- genooten de heeren H. Bergshoeff en A. van Elk; voor het praktijk-diploma N. han delscorrespondentie der Ver. van Leeraren de heeren J. en P. Doelman te Zwammer- dam; voor het praktijk-diploma „Typist" van den Stenografenbond: mej. A Bode graven te Nieuwkoop en onze plaatsgenoo- ten de dames G. v d. Berg, R. Boogaard. M. Rcgaar. E. M. Vis en de heeren A. G. Hofenk. Th. J. Ketel, D. Mol, H. den Uijl en J. G. Vierbergen, allen opgeleid aan de erkende Pontsohool, dir. G. Klok, alhier. Na een dankwoord van den geestelijken adviseur werd de avond besloten. Het be stuur en de leden kunnen met voldoening op dezen avond terugzien. BOSKOOP. Loop der bevolking 1938. Gevestigd: 160 m. en 164 vr.. geboren 105 m. en 69 vr. totaal 498 personen. Vertrokken. 201 m. en 235 vr.. overleden 36 m. en 33 vr.. totaal af 505 personen. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1938 40lo m. cn 3878 vr., totaal 7923 De bevolking op 1 Januari 1939 bedroeg 4073 ra. en 3843 vr., totaal 7916. De bevolking vermeerderde dus met 28 m en verminderde met 35 vr.. aldus een totale ver mindering van 7 personen. Er werden in 1938 63 huwelijken gesloten. ALKEMADE. Geslaagde Vastenavond-uitvoering. De ry van vastenavonduitvoeringen werd te Roelofarendsveen geopend door de mu- ziekvereeniging „Liefde voor Harmonie" met een muziekuitvoering in de Pancra- tluszaal. Na een openingswoord door den voorz., den heer Volwater werd het muzikale ge deelte geopend met den vroolyken marsch „Koning Voetbal". Van het muzikale ge deelte verdiende byzondere vermelding de ..Calif van Bagdad", dat zeer goed ten ge- hoore werd gebracht. Hierna voerden de leden der vereeniging op de klucht ..Bureau Succes" dat vlot ge speeld werd en veel bijval oogstte. Na de pauze volgde een viertal muziek nummers. terwijl tot slot werd opgevoerd de klucht S.O.S. radio. HAZERSWOUDE. Loop der bevolking 1938. De bevolking bedroeg op 1 Januari 1938: 2531 m. en 2477 vr.. toaal 5008; zij vermeerderde door vestiging 83 m. en 134 vr., totaal 217; door geboorte a. ln de gemeente 67 m. en 55 vr., to taal 122, b. buiten de gemeente 4 m. en 5 vr., totaal 9. Totaal 154 m. en 194 vr.. totaal 348. Zij verminderde door vertrek 162 m. en 217 vr., totaal 379; overlijden 14 m. en 17 vr.. totaal 31 zielen. Totaal 176 m. en 234 vr., totaal 410. Vermindering 22 m. en 40 vr., totaal 62 zielen. Bevolking op 31 December 1938: 2509 m. en 2437 vr„ totaal 4946 zielen. Levenloos aangegeven: 3. 2 overledenen, niet tot de bevolking dezer gemeente behoorende. Burgerlijke Stand. Geboren: Albertus Jacobus Michaël, zn. van C. P. Menken en H. Bijlemeer. Ondertrouwd: C. J. Blommaert, 26 j. en J. E. M. van Brakel. 23 j. Gehuwd: C. A. Bos, 24 j. en A. A. Boeree. 23 j. Het aantal werkloozen is de laatste weken ten zeerste toegenomen. Bij de ad ministratie staan thans 179 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 92 steun trekkend. NOORDEN. Gift van de Parochianen. Enkele jaren geleden ls bij het 50 jarig bestaan van de tegenwoordige R.K Kerk alhier feestelyk heTdacht. Men heeft toen een rondgane gehouden door de Parochie, ten einde zelden byeen te zamelen voor een stel nieuwe klokken die dan ook zijn ge komen. Deze konden worden betaald op een CepyrlgM P, I. 6. Bos 6 Coponhogon „Naai' zoo'n lief meisje als jy bent, heb ik m'n geheele leven verlangd", zei het besje. „Je zult eens zien hoe goed wij het semen zulten vinden". Nog steeds kamde zy met de gouden kam Gerda's haar. En het meisje begon meer en meer haar speelkameraadje te vergeten, want de oude vrouw kon toove- ren, maar een booze heks was zy gelukkig niet. zy tooverde maar zoo'n beetje voor haar eigen plelzler. En nu wilde zy de kleine Gerda by zich houden. Daarom ging zy naar den tuin, wees met haar kruk naar de rozenstruiken en hoe mood deze ook bloeiden, toch zonken ze allemaal in den grond weg, zoodat niemand meer kon zeggen waar zy gestaan hadden. De oude vrouw was bang, dat Gerda. wanener zy dl» rozen zag, aan haar eigen rozen zou denken en daardoor aan haar speelkameraadje en misschien wel weg zou loopen Toen liet zy het meisje in den tuin komen. Er hing een heer- lyke geur hier, want alle mogeiyke bloemen waren aanwezig en bloeiden. Geen enkel prentenboek kon daar tegen op. Gerda anste van biydschap en zy bleef in den tuin spelen, tot de zon onderging, waarna zy het huisje weer binnen ging om te gaan slapen. Een prachtig bed met rood-zijc'en dekens, waarop blr.uwe viooltjes geborduurd waren, stond reeds voor haar klaar. En zy sliep en droomde net zoo heerlyk als een Koningin op haar bruiloftsdag. 3—2

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 7