LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 11 Januari 1939 Officieele Kennisgevingen De strijd in het Verre Oosten De strijd in Spanje 'IIN/T IN lITTERCh Binnenland Bedrag van f. 17.000 verduisterd in Den Haag Rotterdam en De „Sumatra" naar de Middellandsche Zee vertrokken De uitgifte van erfpachts- gronden te Amsterdam De begrooting van Noordwijk 1938 niet goedgekeurd OPENBARE BEKENDMAKING. De burgemeester van Lelden; Overwegende, dat de op 19 Januari 1939 te houden oefening in de luchtbescherming het voorschrijven van algemeene gedrags regels noodzakelijk maakt; Gezien de door den Minister van Binnen- landsche Zaken verleende opdracht; Gelet op artikel 12 der Wet, betreffende Bescherming tegen Luchtaanvallen; 1 Stelt vast de volgende gedragsregels, welke zullen gelden op 19 Januari 1939 des namiddags van 8.30tot 10 30 uur; 1. Eigenaren, bewoners of gebruikers van woningen en andere gebouwen, alsmede van schuren zijn verplicht zorg te dragen, dat het daarbinnen aanwezige licht op geenerlei wijze naar buiten straalt, alsmede dat voorwerpen welke aan den buitenkant van gebouwen zijn bevestigd, of zich be vinden op de bU die gebouwen behoorende open perceelen geen licht uitstralen. II. Het is aan eigenaars of houders van verlichte motorrijtuigen of andere rij- en voertuigen verboden zich daarmede te be vinden, of deze te laten staan buiten ge bouwen. tenzij de Inwendige en uitwendige verlichting zoodanig ls afgedekt, dat niet meer dan de hoogst noodzakelijke directe omgeving wordt beschenen, terwijl berijders of geleiders van rllwielen bakfietsen in begrepen verplicht zijn de daarop aan gebracht verlichting geheel te dooven. III. Onverminderd het bepaa'de sub 2e is het verboden zich in de open lucht te be vinden in het bezit van een brandende lantaarn, fakkel of ander lichtgevend voor werp. alsmede aldaar eenig vuur te bnt- steken. IV. Het is verboden op dên openbaren weg met motorrijtuigen of andere rij- en voertuigen dan wel fietsen te rijden met een zoodanige snelheid, dat zulks in ver band met de sub n genoemde voorschriften gevaar oplevert. V. Eigenaren of schippers van vaartuigen en woonschepen zijn verplicht zorg te dra gen. dat de daarop aanwezige verlichting, behoudens de lichten, genoemd onder VII. is gedoofd en van eventueele inwendige verlichting geen licht naar buiten straalt. VI. Scheepvaartverkeer is alleen toege staan door den Zijl en het Rljn-Schieka- naal in zuidelijke richting (route Amster damRotterdam). Het overige scheepvaart verkeer is verboden. VII. Op de onder VI bedoelde route va rende, door eigen mechanische kracht voortbewogen, binnenvaartuigen moeten afgeschermde voorgeschreven boord- en hekllchten voeren, terwijl gesleepte vaar- tu gen afgeschermde rondschijnende top lichten moeten voeren. Overige navlgatie- llchten blijven gedoofd. VUL Alle vaartuigen, welke niet willen of mogen varen, moeten tijdig voor anker gaan of meren. Vaartuigen vermijden ligplaats te kiezen bij gevaar aantrekkende objecten, waarop luchtaanvallen kunnen worden verwacht, zooals verdedigingswerken, opslagplaatsen, groote bedrijven bruggen, sluizen, enz. IX Het ls verboden onnoodlg lawaai te maken, waaronder ls begrepen het langer dan hoogst noodzakelijk is, geven van waar- schuwingsslgnalen met motorrijtuigen en rijwie'en X. Het is voetgangers verboden buiten noodzaak, ter beoordeeling van de politie, op voor rij verkeer bestemde gedeelten van wegen te loopen of te vertoeven. XI. Ieder is verplicht onmiddellijk gevolg te geven aan de bevelen of aanwijzingen, welke hem in het belang van de' oefening door of vanwege de politie worden gegeven. Opzettelijke overtreding of niet nakoming van deze voorschriften wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Hij. aan wiens schuld te wijten is. dat deze voorschriften worden overtreden of niet nagekomen, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. De ambtenaren van rijks- en gemeente politie naar wier oordeel iemand een feit pleegt waardoor het welslagen van de oefening wordt In gevaar gebracht, zijn be voegd na aanmaning op kosten van den overtreder de noodige maatregelen te tref fen of te doen treffen. Zij zijn in dat geval bevoegd zoo noodlg te allen tijde een wo ning tegen den wil van den bewoner te ■bc'reden. 2. Maakt voorts algemeen bekend: I. In het tijdvak van 8.30 tot 10.30 uur za' de straatverlichting zijn gedoofd en zullen bruggen sluizen enz voor zoover niet gelegen over en in vaarwaters, waarop verkeer is toegestaan, noch zijn verlicht noeh worden bediend n. Geenerlel aansprakelijkheid wordt aanvaard voor schade, welke uit de onder I vermelde voorschriften kan voortvloeien. Ieder. d!e zich gedurende voormeld tijd vak op straat bevindt doet zulks geheel voor eigen risico. III. Het verdient aanbeveling de verlich ting van motorrijtuigen te bedekken met zwart of blauw papier of andere vrijwel ondoorschijnende stoffen, waarin een spleet ran ten hoogste 5 c.M. breed en ten hoogste 1 c.M. hoog onder het brandpunt van de lamp kan worden vrijgelaten en voorts uit sluitend de z.g stadslichten te gebruiken. a. Bij auto's welke hun stadslichten in de z.g. koplampen hebben, dienen deze kop lampen te worden afgeschermd, bij voor keur op de onder III aangegeven wijze. b. Bij auto's, welke hur. stadslichten niet in de z.g. koplampen hebben, doch afzon derlijke stadslichten bezitten, dienen deze lantaarns op dezelfde wijze te worden af geschermd. terwijl de koplampen geheel ge doofd moeten blijven. c. De roode achterlichten en richting aanwijzers moeten eveneens op dezelfde wiize worden afgeschermd. d. De nummerbovdverltchting kan blijven branden. Lelden, 11 Januari 1939. De Burgemeester voornoemd A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. 6706 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de Openbare Bewaarscholen aan de Gortestraat, de Atjehstraat en het ElisabethShof tot en met 11 Februari e.k. gelegenheid be staat tot het doen inschrijven van leer lingen en wel des voormiddags van kwart vóór negen tot half tien en op Maandag, Dinsdag. Donderdag en Vrijdag bovendien des namiddags van kwart vóór twee tot kwart na twee uur. De kinderen moeten op 1 Maart a.s. den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. A. 1 is P E Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris Leiden, 11 Januari 1939. 6708 INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden: lo, dat tot het doen inschrijven van leer lingen voor de toelating, met Maart as., tot de openbare lagere scholen aan: het Schuttersveld, de Duivenbodestraat, de Haverstraat. de Paul Krugerstraat, den Zuidsingel, de Medjisastraat en de Vrouwenkerksteeg gelegenheid zal worden gegeven aan die scholen tot en met 11 Februari e.k.. dagelijks van des voormiddags half negen tot negen uur en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien des namiddags van half twee tot twee uur; 2o. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-Inschrijving moet worden ge toond; 3o. dat de kinderen vóór 1 April a.s. den leeftijd van ZES JAAR moeten hebben bereikt. A. TEPE, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den llden Januari 1939. 8707 Groot-Brittannië en de belangen in China. De Brltsche regeering overweegt thans ernstig de middelen, waarop zij de Britsche belangen in China tegen de Japansche in dringing kan verdedigen, aldus de politieke correspondent, van de Financial News. De beoogde maatrgelen zijn van wijde strekking en vele hiervan zijn erop gericht den Britschen handel in China te verde digen door het verleenen van dlrecten steun aan de Chineesche regeering in haar strijd tegen Japan. Andere maatregelen zullen naar veTwacht kan worden, van meer directen invloed zijn op den handel en financleelen toestand van Japan dan op de weerstandskracht van China. Een van de manieren, is het verdedigen van het Chineesche betaalmiddel tegen de aanhoudende Japansche pogingen de stabi liteit hiervan te ondermijnen. Een weige ring om eenigen steun te verleenen aan de verschillende plaatselijke betaalmiddelen, uitgegeven door Chineesche schljnregee- ringen, die handelen op last van Japan, zou een van de maatregelen kunnen zijn, welke de Britsche autoriteiten zouden kun nen' nemen en tenuitvoer brengen. Een andere en meer rechtstreeksche maatregel zou zijn het aangaan van een leening welke gebruikt moet werden spe ciaal tot steun van de valuta. Zulk een lee ning zou de meeste waarde hebben indien zoowel Groot-Brittannië als de Vereenigde 3taten daaraan deelnemen en naar lk ver neem. heeft de Chineesche regeering in derdaad lnformeele voorstellen gedaan aan belde regeeringen voor een dergelijke lee ning. Op het oogenbllk evenwel valt niet aan te nemen, dat de Britsche regeering bereid ls een zoo definitieve houding aan te nemen. De besprekingen in de City en elders van den laatsten tijd loopen over de mogelijkheid van een algemeen embargo op den Japanschen uitvoer naar Engeland en de kroonkoloniën. Naar ik verneem, ligt het op het oogenblik niet ln het voornemen der regeering een algemeen embargo op te leggen Amerika verdeeld. De republikeinsche senator van Idaho, Borah, heeft verklaard „ik beschouw eco- 1 nomlsche sancties als een eersten stap naar den oorlog. Ik zou ze filet willen toepassen, zonder gereed te zijn oorlog te voeren. Het zijn geenszins vreedzame middelen". Senator Pittman, voorzitter van de Ame- rlkaansche senaatscommissie voor bulten- landsche zaken, ls van tegenovergestelde meening: „waarom een man fusilleeren, zoo verklaart hij, wanneer gij hem er toe kunt brengen uw rechten te eerbiedigen, door hem uit te hongeren?" Japan's uitmergeling. In een interview met een vertegenwoor diger van Reuter heeft de Amerikaansche ambassadeur in China, Nelson Johnson, die op weg naar Amerika te Londen is aange- Weinig frontnieuws. De rechtsche troepen, zoo meldt Reuter uit Burgos, hebben in den Zuidelijken sector van het Catalaansche front thans Prades, op 32 K.M. van Taragona bereikt. Naar Lerida terugkeeaende waarnemers verkla ren dat het artillerievuur der rechtschen zeidon beantwoord werd. en dat de opruk kende troepen over het algemeen geen tegenstand ondervinden. Zij mogen echter niet te snel oprukken en dienen eerst de verworpen posities te bevestigen. Het is dientengevolge mogelijk, dat de eerstvol gende dagen eenige kalmte zal intreden. Aan den anderen kant wordt in het com muniqué van Bercelona bweerd. dat aan vallen der rechtschen in het Noorden en in het midden van het Catalaansche front zonder succes bleven, terwijl toegegeven wordt, dat Franco's troepen in den Zuide lijken sector enkele kleine voordeelen heb ben behaald. De Reutercorrespondent te Barcelona, die gisteren een bezoek aan de fronten heeft gebracht, meldt, dat het weer geheel omge slagen schijnt te zijn. Het weer ls echter te laat veranderd om nog ten goede te kun nen komen aan de republikeinen, die drie weken lang tegenstand hebben geboden aan het grootste rechtsche offensief van den oorlog onder omstandigheden, die gunstig waren voor de aanvallende vlieg tuigen, artillerie en tanks. Het ongeveer 150 KM. linksche front is echter niet verbro ken en de troepen van Franco zijn nog ver verwijderd van de voornaamste verdedi gingslinie der regeeringstroepen. In het linksche legerbericht wordt vol gens Haras, nog gezegd, dat de aanvallen, die de rechtschen aan het front van Estre- madura met behulp van de van andere fronten afkomstige versterkingen hebben ondernomen op de stellingen Sierra Tra- pera en Torre Joncillo, krachtig zijn af geslagen. Duidelijk blijkt echter dat de opmarsch der linkschen is gestuit! De bemanning van de „José Luis Diaz" De officieren en de bemanning van de „José Luis Diaz", de in Gibraltar geïnter neerde torpedoboot van Barcelona, zijn aan boord van Britische torpedojagers naar Almerla vertrokken. SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemeene kennis, dat gelegen heid zal worden gegeven tot het aangeven van leerlingen voor plaatsing op de school voor Buitengewoon L. O., tot en met 24 Januari e.k., op eiken werkdag des voor middags 8'/! tot 9 uur en op Maandag, Dinsdag. Donderdag en Vrijdag bovendien des namiddags van 1'/» tot 2 uur, bij het Hoofd der School in het schoolgebouw aan de Caeoiliastraat 65a; dat voor kinderen, die thans een open bare lagere school bezoeken de Inschrij ving op genoemde tijden ook kan plaats hebben bij het hoofd der school, waar het kind thans geplaatst is. A. TEPE. Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 11 Januari 1939. 6709 De secretaris van het Comité van het „Oude Vierde" verzoekt ons mede te dee- len. dat de tocht per autobus door Leiden en omgeving Maandagmiddag jj. niet was aangeboden door het gemeentebestuur, doch door het „Oude Vierde". De raadsleden H. Oostveen en J. H. Schiiller hebben een drietal amendemen ten ingediend op het arbeidsovereenkom stenreglement, dat waarschijnlijk eerstko mende raadszitting in behandeling komt. Naar wij vernemen zal het postagent schap Stationsweg alhier. Vrijdag as. ge sloten zijn. De 44-jarige E. van L., uit Den Haag. werkzaam in de conservenfabriek van Tie- leman en Dros is door de politie aangehou den in vr-band met diefstal van een stuk rundvle3:rk van 3 KG Nadat proces-ver baal was opgemaakt, is hij op vrije voeten gesteld. Gistermiddag is de 22-jarlge wielrijder A. V. op de Geeregracht, toen hij zijn lin ke;- in ui', ttak ten teeken, dat hij van richting wilde veranderen, met dit lichaams. deel in eanr-Ving gekomen met den laad bak van e-i r~:~serende vrachtauto, waar door hij zijn arm vermoedelijk brak. De E.H.D. vervoerde hem naar het Academisch Ziekenhuis. TIJDSCHRIFTEN. komen hij Is door Roosevelt ontboden om rapport uit te brengen over den toe stand in China verklaard, dat hij geen teekenen gezien heeft van verdeeldheid in Tsjoengking of van eenige geneigdheid om Japan toe te geven. Johnson zelde, dat hij niet deskundig was om over den militairen toestand te oordeelen, maar dat hij den indruk heeft, dat het optreden der Chineesche guerilla ongetwijfeld over geheel China verspreid raakt. Het schijnt alsof de Japaners ln deze of gene richting een grooten opmarsch kunnen uitvoeren, maar er komt een on vermijdelijke grens aan hun krachtsin spanning. „Onie Vloot". Het Januari-nummer van „Onze Vloot" be gint met een hoofdartikel getiteld: „Onze Zee machtsamenstelling welke samenstelling dan besproken wordt in het licht van de wijziging die zich bezig is te voltrekken in de internatio nale machtsverhoudingen. Het artikel geeft een tweetal samenstelllngs-mogelljkheden. Luitenant ter zee le klasse A. Kroese schrift een interessant artikel over „De Ondergang van de U 58'* een Duitsche onderzeeboot tijdens den wereldoorlog, die tot zinken gebracht werd door den Amerikaanschen torpedoboot jager „Fanning". In de .JCantteekeningen" wordt eenige cri- tiek geoefend op de geringe vastgestelde kruiser sterkte van drie eenheden en gewaarschuwd wordt om tydig maatregelen te treffen voor uitbreiding, opdat „buitenlandsche staatslieden die alom het wereldtooneel plegen af te reizen om gunstige transacties te doen niet meenen dat Nederland niet voldoende prijs meer stelt op zijn koloniaal bezit. Verder is een artikel opgenomen van F. E. Hollander, dat een uiteenzetting geeft van de wijze waarop Aiherlka de voorlichting op marinegebied organiseert. Gisteren heeft de Haagsche politie den 36-Jarigen H. C A. C beheerend vennoot van de „Maatschappij voor incourante fondsen", gevestigd aan het Noordeinde te Den Haag, die verdacht werd van verduis tering ten nadeele van een aantal cliënten, gearresteerd Het verduisterde bedrag zou ongeveer f. 15.000 beloopen. In den laatsten tijd had C. van zijn cliën ten geld ontvangen om diverse fondsen aan te koopen. Na eenigen tijd kwamen de cliënten om hun papieren te halen, doch werden door C. nu eens met dit, dan weer met dat voorwendsel weggestuurd. In het begin gaf dit geen reden tot argwaan, aan gezien de orders betrekking hadden op den aankoop van incourante fondsen en de cliënten dus wisten dat zij niet onmiddel lijk na hun geld gestort te hebben hun pa pieren in ontvangst konden nemen. Toen het echter zoolang duurde volgden klachten bij de politie, die daarop een on derzoek instelde. Dit onderzoek bracht aan het licht, dat C. voor ruim f. 15.000 verduisterd zou heb ben. Dit -geld behoorde toe aan 11 cliënten, in Den Haag en elders woonachtig. Bovendien wordt C, er van verdacht een Rotterdamsohe effectemfirma te hebben op gelicht voor f. 200Q. De man zal ter beschikking van den offi cier van justitie worden gesteld. DIRECTEUR VAN N. V. GEEFT EIGEN VERDUISTERINGEN -AAN. Bij de politie te Den Haag heeft zich gemeld de 38-jarige directeur van een distilleerderij en stokerij aldaar. Hij deelde mede, gedurende de laatste 10 jaren zich te hebben schuldig gemaakt aan verduiste ringen tot een totaal bedrag van ruim f. 10.000 ten nadeele van de distilleerderij, een naamlooze vennootschap. Een betrekkelijk klein salaris en huise lijke omstandigheden hadden hem hiertoe genoopt. Het systeem van de verduisteringen was vrij eenvoudig: hij droeg minder af dan hij van debiteuren ontving en stopte het eene gaatje met het andere. Het merkwaardige ls, dat zelfs een regelmatig accountants onderzoek de knoeierijen niet aan het licht gebracht had. Het verduisterde bedrag ls van dien aard. dat de man, hoewel hij groot berouw toont en volledige medewerking verleent, waar schijnlijk ln het Huls van Bewaring zal worden ingesloten. Vanmorgen om elf uur Is H. Ms. kruiser „Sumatra" voor zijn driemaandelij ksche voorjaarsreis uit Nleuwediep naar de Mid dellandsche zee vertrokken. Wegens het trieste weer het regende en er blies een koude Oostenwind was de belangstelling bij het vertrek grootendeels beperkt tot enkele trouwe marine-vrienden en de familieleden van de circa 450 opva renden, o.w. tachtig matrozen van de oplei ding uit Vlissingen. Het ontmeren ran den kruiser had een vlot verloop en met assistentie van twee sleepbooten gleed de ..Sumatra" achter waarts de haven uit. Vanaf fort Wierhoofd sloeg d'e marine- commandant, schout bij nacht H. Jolles, vergezeld van den commandant van het Koninklijk instituut voor de marine, kolo nel C. J. baron van Asbeck, het vertrek gade. Enkele honderden aan den wal wuifden de bemanning het vaarwel toe. Geen vroo- lijke klanken van de stafmuziek klonken, slechts het eentonig geluid van den mist hoorn vergezelde de ..Sumatra" bij zijn vertrek. Nadat het schip op hot Marsdiep gedraaid was, verdween het naar het warme Zuiden. Wij vernamen nog, dat in het oorspron kelijke reisplan een wijziging is gebracht. Evenals ln het reisplan van de „Tromp", is de trip naar Griekenland geschrapt, zulks in verband met den toestand in de Middel landsche Zee. De oefeningen zullen nu groo tendeels in het westelijk deel van de Mid dellandsche zee worden gehouden. Op 3 April, drie dagen na aankomst van de „Tromp", die Maandag j J. eveneens naar de Mlddellandsche zee ls vertrokken, hoopt de commandant, kapitein-luitenant ter zee C. H. Brouwer, met de „Sumatra" in Nleu wediep terug te keeren. DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTERAAD BIJEEN. Voor de eerste maal in 1939 en vroe ger dan aanvankelijk was voorzien, is hedenmiddag de Amsterdamsche ge meenteraad bijeengekomen in verband met de publicaties ln een der dagbla den over de uitgifte van erfpachts- gronden in de hoofdstad. De agenda voor deze vergadering be vatte slechts enkele punten, n.l. onder het punt Ingekomen stukken het verzoek van het Rev. Soc. raadslid C. Kltsz om te mo gen interpelleeren naar aanleiding van de genoemde dagbladberichten over de uit gifte van gronden in erfpacht, en een voor stel van den heer J. W. Matthijsen, voor zitter der Soc. Dem. raadsfractie, tot het benoemen van een commissie uit den raad met opdracht, een onderzoek in te stellen naar" do wijze, waarop de uitgifte van erf- pachtsgronden heeft plaats gehad, op welk voorstel mr. K. Jansma (lib.) een amen dement had Ingediend om deze commissie uit te breiden met drie personen buiten den raad. (De heer Jansma noemde hierbij de namen van den heer G. H. Crone, mr. J. Cruseman en mr. L. J. A. Trip). Er was verder, naar wij vernemen, vol gende verklaring door de leden van den gemeenteraad J. H. Crucq. dr. M. de Har- togh, G. A Roobol, ,mej. mr. N. S. C. Ten- deloo en A. Weiss gericht aan dr. w. de Vlugt: Ondergeteekenden, leden van den ge meenteraad van Amsterdam, gelezen hebbende de publicaties ln de dagbladen omtrent de correspondentie, gevoerd tusschen den wethouder S. R. de Miranda en de raadsfractie der S.D.AJ5. betreffende het raadslid Z. Gulden, geven als hun meening te kennen, dat zij het onjuist achten dat bedoelde wethouder zich met zijn blijkbaar ernstige bezwaren tegen de handelingen van een raadslid heeft gewend tot zijn fractie en niet tot het college van B. en W.. dat, Indien bedoelde wethouder laatstge noemden weg zou hebben ingeslagen, de leden van den raad zonder eenigen twijfel door het college van B. en W. zouden zijn ingelicht, waar zij recht op hebben, dat zij door de thans door den wethouder gevolgde gedragslijn ernstig zijn teleur gesteld. verzoeken den burgemeester van dit schrijven mededeeling te doen aan de leden van den raad. (Wordt vervolgd). MINISTERIEEL BEZOEK AAN GEZOND HEIDSKOLONIE TE TERHEIDE. Vanochtend om half twaalf hebben de ministers H. van Boeyen en mr. C. M. J. F. Goseling een bezoek gebracht aan de ge zondheidskolonie te Terhelde aan Zee, waarin Duitsche Joodsche kinderen zijn geïnterneerd. De beide ministers waren bij dit bezoek vergezeld van den heer mr. B. G. A. Smeets, directeur van de rijkstuchtschool te Nijmegen, den burgemeester van Monster, den heer G. W. Kampschöer en eenige be stuursleden der kolonie. De bezoekers Inspecteerden het geheele gebouw en onderhielden zich met eenige vluchtellngetjes. De ministers toonden zich zeer tevreden over de Inrichting van het gebouw en de verzorging der kinderen, OPENING DER LUCHTBESCHERMINGS TENTOONSTELLING TE ALPHEN. Hedenmorgen had te Alphen de officieele opening plaats van de 4-daagsche Lucht beschermingstentoonstelling, die gehouden wordt ln het Raadhuis aan de Raadhuis straat De bezoekers kregen onmiddellijk een juist denkbeeld van het luchtgevaar, daar vóór het gebouw een bom-inslag fic tief is voorgesteld waarbij de electriciteits- waterleiding- en gasbuizen, alsmede het trottoir gedeeltelijk zijn vernield. De opening had plaats in tegenwoordig heid van genoodigden met hun dames, waarbij wij o.m. opmerkten den burge meester van Hazerswoude, het hoofd van den gemeentelijken Luchtbeschermings dienst, de directeuren van Gemeentewer ken en van de Water- en Lichtbedrijven en den commandant van de Burgerwacht. Na een welkomstwoord van den voorzit ter den heer Overbeek werd de opening vérricht door den loco-burgemeester weth. G. M. Herngreen. Deze wees er op. dat de tentoonstelling niet bedoelt te demonstreeren, wat tot de taak der overheid behoord op het terrein der Luchtbescherming, doch op eenvou dige wijze wil laten zien, wat door de be volking kan en moet worden gedaan, uit het oogpunt van zelfbescherming. Men zal zich meer en meer met dit vraagstuk vertrouwd moeten maken. Spr. deed dan ook een beroep op den voortdu- renden steun der burgerij. Het hoofd van den Gem. Luchtbescher mingsdienst de heer Milo, heeft de geva ren uit de lucht nader uiteengezet, terwijl de propagandist, de heer Wyma de ten toonstelling, waarover wij reeds een uit eenzetting gaven, nader toelichtte. De Kroon heeft ongegrond verklaard het beroep. Ingesteld door den gemeen teraad van Noordwijk tegen het be sluit van Ged. Staten van Zuid-Hol land van 4 Augustus j.L, waarbij goed keuring is onthouden aan de begroo ting dier gemeente voor 1938. Naar het oordeel der Kroon hebben Ged. Staten deze goedkeuring terecht onthou den, nu de opbrengst van de plaatselijke keurloonheffing is geraamd op een lager bedrag, dan waartoe de gemeente ingevolge art. 9 der gemeenschappelijke regeling voor de samenwerking ter uitvoering van de vleeschkeurlngswet van de gemeenten Kat- wijk, Noordwijk, Rijnsburg en Valkenburg ln de kosten van den dienst heeft bij te dragen en verder omdat op de begrooting posten zijn uitgetrokken voor niet noodza kelijke uitgaven, te weten voor het ver strekken van koffie aan het personeel op de secretarie en de bureaux van politie en van openbare werkeen. Verhooging van dc keurloonopbrengst in de gemeente Noordwijk tot het bedrag, dat aan de centrale gemeente (Katwijk) moet worden afgedragen, beteekent volgens de Kroon voor Noordwijk een bate, wc'kc. ge zien de flnancleele omstandigheden dc--r gemeente, nonde kan worden gemist en de koffieverstrekking behoort, ook al ls daar mee slechts een gering bedrag (nl. f. 300. per jaar) gemoeid, niet uit de gemeentekas te worden betaald. 2—1

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 2