Pessimisme in Amerika Woenidag If Januari 1939 Praag antwoordt op gezonden nota's LEIDSCH DAGBLAD - Dercie Blad rechtzaken i td!m:l!r.t3 Kapper en boer speelden samen in de loterij Notarisklerk schoot rijksveldwachter neer Een nieuw incident Naar een oorlog GEMENGD NIEUWS Het vermiste visschersvaartuig terecht I.JSOKJF LEIDEN. 604 y Voor f. 30.000 aan balen garnalen verduisterd De buitengewone hitte in Australië DE EERSTE ,.WON" F. 5000. De rechtbank te Utrecht behandelde gistermorgen de strafvervolging tegen den Montfoortschen barbier, die een klant in drie jaar tijds zesduizend gulden afhandig wist te maken, zoo meldt het Utrechtsch Nieuwsblad. Het was een beetje rare ge schiedenis. De benadeelde was een goklustige boer in ruste, die enkele jaren geleden een praatje met den barbier over loterijen maakte. Hvi wilde eens flink spelen. Wel licht zou hij zijn kapitaaltje weten te ver- grooten. De barbier wist daar wel een weg op en voelde zelf ook wel voor een gokje. Zij kwa men overeen, dat zij allebei 1500 gulden zouden wagen. De boer gaf het geld aan den barbier, die voor duizend gulden loten kocht en de andere vijfhonderd in den zak stak Het w-aren Fransche loten, dien lui zijn loterij compagnon in handen stopte. Deze kon niet narekenen welke waarde de loten hadden. De duizend gulden waren naar de maan. Allemaal nieten en niets dan nieten. Een strop voor den boer maar deze gaf het nog niet op en waagde opnieuw 1500 gulden. Dit geld verdween geheel in de zakken van den barbier, die het „zonde vond", naar hij thans verklaarde. De president, wees erop dat hij ook nog vier mille hypotheek op de boerderij van zijn broer had staan. Dat geld zou de barbier wel eens voordeelig voor hem beleggen. Van de vier. kreeg de barbier drie mille in handen, die hij o.m op het spaarbankboekje van zijn vrouw beierde". De boer was zijn geld kwijt. De verdachte zeide: dat hij er nooit toe gekomen zou zijn. in dien de boer niet zoo royaal met zijn geld had omgesprongen. De boer nam" het verdwijnen van het loterijgeld maar niet zoo een-twee-drie. Hij moest zoet gehouden worden, dat begreep de barbier ook wel. Hij vertelde daarom de meest fantasti sche sprookjes. Op de tweede serie loten zou een prijs van drie ton gevallen zijn. De boer vond. dat hii rijk was, maar het geld kwam maar steeds niet. De barbier ging met zijn slachtoffer op reis, om de zaak te regelen. Onderweg echter verloor hij de papieren". Later kreeg de boer weer te hooren. dat de paperassen terecht waren, maar zijn drie ton heeft hii nooit gezien. Wel kreeg hij alles op crediet in den winkel van den ver dachte zoowel scheerzeep, tabak als sigaren. Een bedrag van tweehonderdzestig gulden, volgens den barbier, die deze artikelen be taald wilde hebben. De oude boer. als ge tuige gehoord, maakte zich hierover vree- selijk boos Hij beweerde alles cadeau ge kregen te hebben en zou een ruzie begon nen zijn indien er geen rijksveldwachter achter hem gestaan had. De president sprak als zijn meening uit. dat de getuige eigenlijk onder curateele moest staan. Hii verzocht den boer. wan neer deze het geld terug krijgt, de verdachte heeft namelijk nog vijf mille beschikbaar, dit dadelijk naar den notaris te brengen. Daar zou de boer voor zorgen. De officier van justitie eischte een ge vangenisstraf van tien maanden met aftrek van de preventieve hechtenis, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en de bepaling dat de ver dachte het geld te weten vijfduizend gul den teruz zal betalen Zoo heeft de boer tenslotte nog maar een strop van duizend gulden. op de pijnlijke plek. bestrijdt HOEST. KEELP'JN GRIEP, RHEUMATIEK STEKEN IN DE ZUENI doozen. a 35 en 55 ct. PUNSTILLENDE WATTEN 2382 (Ingez. Med.) VIER JAAR GEVANGENISSTRAF GEËISCHT. Het gerechtshof te Amsterdam zette gis teren de behandeling voort van den straf zaak tegen een notarisklerk, verdacht van poging tot doodslag. Hij was te dier zake door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. In den nacht van 3 Febr. 1938 werd hij op den rijksstraatweg bij Everdingen (Utrecht) aangehouden door een rijksveldwachter, omdat hij op den straatweg fietste, wat verboden is. De man gaf toen de veldwach ter proces-verbaal opmaakte, een valschen naam op. Na een korte woordenwisseling trok hij een browning en lostte op een af stand van ruim een meter vijf schoten op den veldwachter, die op drie plaatsen, n.l. in den buik. in het linkerbeen en in een der handen, werd getroffen. De dader maakte zich per fiets uit de voeten. De veldwachter was. hoewel zwaar gewond, nog in staat de woning van een van zijn collega's te be reiken. Vandaar is hij vervoerd naar een ziekenhuis te Utrecht, waar hij geruimen tijd moest verpleegd worden. Thans is hij geheel hersteld. Dien zelfden nacht gelukte het den bri gadecommandant den dader te arresteeren. De jonge man, die overigens gunstig in de buurt bekend stond, legde een volledige bekentenis af en de rechtbank te Utrecht achtte hem schuldig aan poging tot dood slag. Eenigen tijd geleden stond hij voor het hof terecht, doch de zitting werd toen ge schorst om een psychiatrisch rapport over hem te doen uitbrengen. Dit rapport Is gisteren behandeld De geneesheeren acht ten hem toerekeningsvatbaar. Wel reageert verdichte zeer fel doch er bestaan zeen aanknoo-cing<-"unten om tot een hab.tueele stoornis in de gce-tvermogens te conclu- deeren. De president vond het onbegrijpelijk dat verdachte een zeiaden revolver bij zich had gestoken. „Die had ik toevallig in mijn zak", ant woordde verdachte. Het bliikt dat de man vergunning had voor het draven van een wapen. Hii oefen de z'ch zei?" zen nu en dan met een veld- wa"htcr In he' -evei.vc---v"'oten. De rroeu"enr-"-rnrml mr. J. Versteeg, war van oordeel dat he. rapport van de me die weinig nieuw l'cht op de zaak werpt. Verdachte reageert zeer fel. wat wij echter uit deze zaak reeds hebben begrepen Voorts Is spr. van oordeel, dat hier naast de felle reactie ook koele berekening van de zijde van den verdachte is op te merken. HU gaf een valschen naam op en na een korte ruz e schoot hij waarschijnlijk om buiten een vervolging te blij ven De procureur-generaal persisteerde bij zijn reeds genomen requisitoir en eischte een gevangenisstraf van vier iaar met af trek van de geheele preventieve hechtenis. Verdachte bleef aandringen od een lagere straf. Hst gerechtshof zal 24 Januari arrest wijzen. OUD-WETHOUDER VAN HELLEVOET- SLUIS STAAT TERECHT. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond terecht de 70-jartge oud-wethouder van Hellevoetsluis D de B. gepensionneerd werkmeester zij de rijkswerven, die in zijn functie van wethouder steekpenningen had aangenomen Hij zou n.l. van een zekeren B die solliciteerde naar de betrekking van directeur der gemeente-drinkwaterleiding en gemeente-architect en die ook inder daad werd benoemd, eerst vijftig en later nog eens honderd gulden ontvangen, doch dit geld was bestemd voor een ander raads lid. Deze heeft echter onder eede verklaard, niets van de zaak af te weten. Nadat de rechtzitting eenigen tijd op verzoek van den verdediger van verdachte werd geschorst, bekende de oud-wethouder echter volledig. Het O.M waargenomen door mr. Hoeffel- mann. achtte de zaak zeer ernstig. Aan gaande de strafmaat wilde spr. echter rekening houden met den leeftijd van ver dachts. Zijn eisch luidde een gevangenis straf van twee maanden. De raadsman van de B. vroeg een voor waardelijke veroordeeling. Uitspraak 24 Januari. De regeering te Praag heeft geantwoord op de jongste Hongaarsche nota's. Den gezant te Boedapest is voorts opge dragen een stap te ondernemen bij de Hongaarsche regeering betreffende het in cident, dat door Hongarije is geprovoceerd ln den nacht van Zaterdag 7 op Zondag 8 Januari. De Hongaarsche regeering wordt verantwoordelijk gesteld voor dit incident, evenals voor alle gevolgen, voortvloeiende uit het overschrijden van de afbakenings- lijn en den aanval op Tsjecho-Slowaaksch gebied door Hongaarsche terroristen en geregelde troepen. Tijdens zijn démarche heeft de Tsjecho-Slowaaksche gezant de Hongaarsche autoriteiten ln kennis gesteld van de bijzonderheden, die aan den dag gekomen zijn betreffende dit incident bij een onderzoek, dat van Tsjecho-Slowaak- schen kant is Ingesteld. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft voorts streng bevel gegeven, dat alle mili taire en veiligheidsformaties ln de grens gebieden er, op voorwaarde van reciproci teit, voor moeten waken de afbakenings- lijn niet te overschrijden. Wat den Hongaarschen schadevergoe- dlngseisch betreft, deelt het ministerie mede. dat het incident van Munkacz van 6 Januari uitgelokt is door geweerschoten van Hongaren op Tsjecho-Slowaaksche gendarmes bij het klooster van St. Basilius te Podmonastyn Van Tsjecho-Slowaaksche zijde is op het Hongaarsche vuur uitslui tend geantwoord om den Hongaren te be letten op Tsjecho-Slowaaksch gebied door te dringen. De Tsjecho-Slowaaksche regee ring kan derhalve niet verantwoordelijk gesteld worden voor de betreurenswaardige incidenten, die zich hebben voorgedaan. De Tsjecho-Sloivaaksche regeering wenscht oprecht, dat in het belang vin betrekkingen van goede nabuur schap tusschen de beide landen, de in cidenten geregeld worden tot voldoe ning van de beide partijen. Bijgevolg herhaalt zij haar voorstel betreffende EX-NOTARIS WEGENS VERDUISTERING VEROORDEELD. Clemente straf opgelegd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft van morgen arrest gewezen ln de strafzaak tegen den ex-notaris Van H„ vroeger prak tijk uitoefenende te Hoorn, die een belang rijk bedrag ten nadeele van een cliënt had verduisterd. De rechtbank te Alkmaar had hem tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het gerechtshof verminderde vandaag, in verband met den hoogen leeftijd van verdachte, de straf tot zes maanden en bracht de geheele preventieve hechtenis, die eveneens zes maanden bedraagt, in min dering. zoodat verdachte onmiddellijk ln vrijheid werd gesteld. HAAGSCHE RECHTBANK. Om méér steun te krijgen. Een boomkweeker uit Boskoop zou in een kasboek opzettelijk onjuiste In-vullin gen hebben gedaan, waardoor hij van de Ned. Sierteelt Centrale meer geld zou ont vangen dan waarop hij recht had. ALs ontvangsten had hij b.v. een bedrag van f. 12 ingeboekt, terwijl dit in werkelijk heid f. 82 was geweest; zoodat zijn steun bedrag hooger zou worden. Verdachte bekende het ten laste gelegde; hij had er nu veel spijt van. een onderzoek door een gemengde IIongaarsch-Tsjecho-Slowaaksche com missie. Zij is bereid de oplossing van de verantwoordelijkheidskwestie te la ten afhangen van de resultaten der voorgestelde gemengde commissie van onderzoek. Voorts herinnert de Tsjecho-Slo waaksche regeering aan de door beide regecringen aanvaarde verplichtingen bij de arbitrage van Weenen. Ter voor koming van een herhaling van grens incidenten stelt zij voor een neutrale zone in te voeren ter breedte van 1500 meter ter weerszijden van de geheele afbakeningslijn van Sub-Karpathisch Rusland. De Tsjecho-Slowaaksche regeering' hoopt op deze wijze uitdrukking te hebben gege ven aan haar verlangen volledig en ob jectief de incidenten te liquideeren en te vens de normale opbouwende betrekkingen tusschen belde landen voor te zetten Daarentegen heeft de gezant te War schau uit naam zijner regeering aan den Poolschen onderdirecteur van buitenland- sche zaken Szembek verontschuldigingen aangeboden naar aanleiding van de betoo ging voor het Poolsche consulaat te Sewl- jusz en de door de Tsjecho-Slowaaksche regeering gegeven verzekering, dat de schuldigen streng gestraft zullen worden, herhaald. Gistermiddag zijn ongeveer 40 Slowaak- sche vluchtelingen uit boven-Hongarije met de revolver in de vuist het bureau van de te Bratislava verschijnende Hongaar sche krant „Esti Ujsag" binnengedrongen. Zij gelastten den aanwezigen redacteuren, met de handen omhoog, tegen den muur te gaan staan, sneden de telefoonleidingen door, sloegen het meubilair stuk en ver nielden bovendien de kartotheek en de correspondentie. In Slowaaksche kringen wordt deze overval in verband gebracht met een artikel van gravin Esterhazy in de „Esti Ujsag". Het rapport, dat over verdachte was uit gebracht luidde gunstig, en in verband hier mede vier weken gevangenisstraf, omdat hij toch wel iets van zijn verkeerde handeling mag weten. Uitspraak over 14 dagen. Roof uit een schuit. De schipper P. H„ afkomstig uit Hazers- woude, had te Leitien diefstal gepleegd ten nadeele van den expediteur A. Rodenburg. Uit een expeditieschuit te Leiden roofde hij 10 colli goederen en een aantal wollen de kens etc Op 31 Aug. j.l. was verdachte eerst uit de gevangenis ontslagen, en reeds spoedig daarna, in October en November pleegde hij deze feiten. Verdachte bekende het tenlaste gelegde. De Officier wees op het ongunstig verleden van verdachte, en vorderde tegen H. een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte cle mentie en plaatsing van verdachte in een Jeugdgevangenis. Uitspraak over 14 dagen. Veilingmeester staat terecht. Gistermiddag heeft de officier van justi tie te Den Haag drie maanden gevangenis straf geëischt tegen den 56-j. veilingmees ter J. M. te Katwijk Rijn, die zich schuldig gemaakt heeft aan onregelmatigheden met kwitant«t-zegels. Reeds in 1932 was verdachte begonnen om van oude, betaalde kwitanties de plakzegels te halen, ten einde die dan voor de tweede maal te ge bruiken. Om bij een eventueele controle niet in moeilijkheden te komen, vernie tigde hij de kwitanties. Deze kwitanties De Amerikaansche ambassadeurs in En geland en Frankrijk hebben gisteren ver slag uitgebracht over den Europeeschen toestand in een gezamenlijke besloten ver gadering van de commissies voor militaire zaken van het Huis van Afgevaardigden en van den Senaat. Een congreslid, dat de vergadering had bijgewoond, verklaarde; „Het was zeker een somber beeld voor den vrede." De beide diplomaten waren bijna twee uur in de commissie aanwezig. Van be trouwbare zijde wordt verklaard, dat zij aanbevelingen uitspraken voor een ver- groo.ting van de Amerikaansche defensie, doch zich overigens bepaalden tot het af schilderen van een beeld van wat beschre ven wordt als volkomen chaotische toe standen in Europa. Senator Reynolds, die onder de aanwe zigen was. wekte beroering door aan te kondigen, dat hij binnenkort een redevoe ring in den Senaat zou houden, waarin hij a li els zou opsommen, wat gezegd is in de besloten zitting. Zijn collega's hopen ech ter hem daarvan te weerhouden. Alle leden verlieten de vergadering met betrokken gezichten. Verscheidene verheel den niet den ernst van den door de am bassadeurs in het licht gestelden toestand. Wanneer de bedoeling van de verga dering was, zooals velen veronderstel len, het geweldige bewapeningspro- -ram van Roosevelt te vergemakkelij ken, dan lijkt het op het eerste gezicht alsof zij bijzonder succesvol geweest is. Reuter seint nog de volgende bijzonder heden over de conferentie: Kennedy, de ambassadeur te Londen, heeft volgens een lid der commissie, gezegd, „dat wellicht in het voorjaar een wereldoorlog zal uitbreken." Bul litt. de ambassadeur te Parijs, zou de zelfde meening hebben geuit, Kennedy, aldus de zegsman, voorspelde, dat de oorlog zou kunnen uitbreken, ten eerste na overweldiging van de Oekraine door Duitschland en ten tweede na een Italiaansche poging zich van Tunis mees ter te maken Een oud-lid van de commissie zeide, dat de door de beide ambassadeurs gedane ont hullingen de „ontstellendste waren, die ik gehoord heb, sedert ik in het Congres kwam." Kennedy zou de commissie gegevens hebben voorgelegd betreffende de sterkte der Duitsche luchtmacht, welke door Lind bergh zijn verzameld. Men zegt, dat vol gens het rapport van Lindbergh Duitsch land 10.000 vliegtuigen der eerste linie bezit en dat hier maandelijks 1200 toestel len bijkomen. De les, die men hieruit kan trekken, aldus zou Kennedy verklaard heb ben, is dat men gereed dient te zijn. President Roosevelt heeft overleg ge pleegd met den minister van oorlog, Wood- ring en generaal Craig, chef van den ge- neralen staf van het Amerikaansche leger, over het nationale defensieplan, dat hij binnenkort zal indienen bij het congres. Vervolgens heeft de president den ad junctsecretaris van marine. Edison, 'ont vangen in verband met dezelfde kwestie en met de bespoediging van het bouwpro gramma der oorlogsschepen. De president heeft daarna aangekondigd dat hij zijn verwachte boodschap inzake de defensie aan het congres zal zenden. behoorden echter aan de veilingvereeniging, waarvoor verduistering ten laste was ge legd. Ook pleegde hij vervalsching ln de boeken, om het voordeel van de dubbel ge bruikte zegels aan hem ten goede te doen komen. Voor deze drie feiten moest hij thans voor de Haagsche Rechtbank terecht staan. De inspecteur van politie te Katwijk, als getuige gehoord, deelde mede. aan een be drag van ongeveer f, 60 te komen, dat door M. per jaar voor zegels werd uitgegeven, terwijl hij opgegeven had aan de veiling f. 383, Getuige antwordde op een vraag van den verdediger, dat verdachte zeer gunstig bekend staat en dat hij nog kort geleden is aangezocht op te willen te treden als blokcommandant voor den Luchtbescher mingsdienst. Nadat nog eenige getuigen gehoord wa ren, zeide de president, dat het rapport over verdachte gunstig luidt. De Officier van Justitie Jhr. mr. van Asch van Wijk achtte de hoofdaanleiding in deze zaak dat verdachte meende, dat het bedriegen van den fiscus, door twee maal een zegel te gebruiken, niet zoo erg is. Toen moest wel het eene op het andere volgen. De aanvankelijke meening, dat de knoeierijen een uitgebreider vorm hadden, is niet bewaarheid gebleken. Spr. wil met de gevolgen, die een en ander reeds voor verdachte heeft gehad, rekening houden doch meent, dat toch nog een straf zal moeten volgen, n.l. 3 maanden gevangenis straf. De verdediger, mr. P. du Ruy van Beest Holle wees er op, dat M. zich nimmer ver greep aan het geld van Veiling of Boeren leenbank, hoewel hij daartoe toch ruim schoots de gelegenheid had. PI. meent dan ook, dat gezien al hetgeen verdaefhte is wedervaren, hij reeds zwaar genoeg ge straft is, waarom met klem op clementie werd aangedrongen. Uitspraak over 14 dagen. Het Duitsche recherchevaartulg „Von Hindenburg" heeft gistermiddag om twaalf uur het vermiste visschersvaartuig uit Termunten nabij De Knock, de Zuid- westpunt van Oost-Friesland, opgespoord. De twee zoons van schipper Bakker bevon den zich nog aan boord. Het recherche- vaartuig heeft het scheepje op sleeptouw genomen naar Termuntenzljl, waar het is overgenomen door het visschersvaartuig van schipper Ari Kuiper. Deze was gister ochtend reeds om vijf uur uitgevaren om assistentie te verleenen. De „Von Hindenburg" had het vermiste scheeóie reeds om acht uur gisterochtend ontdekt, doch kon het door den lagen waterstand niet naderen. Intusschen was ook het Nederlandsche recherchevaartulg .Alexander Gogel" ln de nabijheid geko men. die echter geen hulp meer heeft ver leend. Gistermorgen om acht uur was een der jongens van boord gegaan en is over het ijs naar Riesen geloopen om naar Neder land te telefoneeren De verbinding kon echter moe'lijk tot stand worden gebracht zoodat de longen onvt ichterzake naar het schip is teruggekeerd. Bij de opsporing hebben ook nog Duitsche vliegtuigen hun medewerking verleend, doch deze hadden tot dusver nog niets ge rapporteerd. GENOEGEN EN GEZELSCNAP op onze GEZELSCMAPSREIZEN naar de WINTERSPORTGEBIEDEN: KHibühel f 140.- Arosa van 21 Jan. 5 Febr. 145. 1 St. Moritx-Campfer van 28 Jan.—12 Febr 152:50 Davos-Glaris van 4 Febr. >9 Febr >20.- I Moriine van 25 Febr. T2 Maart >20 - DCtODUQCAil 1 lUnCBIAII 1 nChMTOnCfTO LFRULIIMII V UafafWllli BRFESTRAAT 151. IIN DE MAM TEL. 6678 (Ingez. Med.) De politie te Rotterdam heeft aangehou den en ln bewaring gesteld een 40-jarigen directeur van een expeditie- en opslagbe- drijf A. R„ gevestigd aan de Noordblaak, die in den loop van 1938 ten nadeele van de algemeene veevoeder maatschappij N.V. 12 000 balen gedroogde garnalen ter waarde van ongeveer dertig duizend gulden heeft verduisterd. De opslagplaats van het bedrijf bevindt zich in de Piekstraat en daar waren eenige belangrijke partijen gedroogde garnalen opgeslagen. De maatschappij verkocht van deze partijen telkens een gedeelte aan haar cliënten, die op een bewijsje van die maat schappij de hoeveelheid garnalen, welke zij hadden gekocht, ln ontvangst konden nemen. Vorige week vervoegde zich weder om een klant van de algemeene veevoeder maatschappij bij de opslagplaats aan de Piekstraat met een dergelijk bewijs. Er waren toen evenwei geen balen meer aan wezig. De klant deelde dit de maatschappij mede, doch deze kon aan de hand van haar boeken onmiddellijk nagaan, dat er nog ongeveer 12.000 balen opgeslagen moesten zijn. Toen deze bij onderzoek niet aan wezig bleken te zijn is de politie in de zaak gemengd, die de boeken van het bedrijf van den heer R. in beslag nam. Daaruit bleek, dat de balen garnalen waren ver kocht aan tal van personen, die niet door de maatschappij waren gezonden. De op brengst, ongeveer f. 30.000. zou te eigen bate zijn aangewend. Na verhoor heeft R. de onregelmatig heden toegegeven en is hij daarop over gebracht naar het huts van bewaring. Thans wordt het onderzoek voortgezet naar eventueele heling en of er bij deze zaak ook medeplichtigen betrokken zijn. GEVAARUKE TOCHT OVER HET US NAAR URK. Gistermiddag om vijf uur zijn zeven familieleden van een bejaarde inwoonster van Urk, die ernstig ziek ls. met een ijs- vlet op Urk aangekomen, na een zeer ge vaarlijken ein vermoeienden tocht over het Ijs. Onder hen bevond zich een vrouw, die tijdens den tocht door het Ijs was gezakt. Men had haar echter weten te redden. BRAND IN EEN SCHOOLGEBOUW TE •S HERTOGENBOSCH. Gistermiddag is het gebouw van de R.K. bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs „St. Franciscus" gelegen aan de Keizerstraat te Den Bosch, door brand voor een gedeelte vernield. Om kwart voor vier hoorde het hoofd van de school geknetter van vuur en toen hij op onderzoek uit ging. vond hij de gangen reeds met rook gevuld. Onmiddellijk waar schuwde hij de overige onderwijzers, waar na in weinig tijd de leerlingen naar buiten waren gebracht. Intusschen had de brand, welke op de zolderverdieping was ontstaan zich snel uitgebreid. Een verstikkende rook ontwik kelde zich. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen op de waterleiding en drie op de Binnen Dieze. Binnen een uur had zij den brand onder de knie. De zolders en het dak zijn een prooi der vlammen geworden. Vermoedelijk is kort sluiting oorzaak van den brand. Het school gebouw. dat eigendom van de gemeente is, was verzekerd. BUITENLANDSCH GEMENGD. 300.000 POND STERLING SCHADE. Duizenden bestrijden den hevigen bosch- brand in Zuid-Australië, welke van grooter omvang is dan eenige tot nu toe bekende brand. Er heerscht nog steeds een ver schrikkelijke hittegolf en de temperatuur heeft 117 graden Fahrenheit bedragen in de schaduw, d.w.z„ dat het de warmste dag was in de geschiedenis van Adelaide. Reeds vijf dagen lang heeft de temperatuur in de schaduw meer dan 100 graden bedragen. Een fabriek en meer dan twintig wonin gen zijn bot den grond toe afgebrand. Vrou wen en kinderen moesten worden geëva cueerd. De schade wordt geraamd op 300.000 pond. De regeering heeft een steun- acti geopend, waarvoor zij zelf 1000 pond heeft beschikbaar gesteld. Uit Melbourne wordt gemeld, dat in den geheelen staat Victoria nog steeds bran den woeden. 19 personen zijn om het leven gekomen, toen zij probeerden te ontsnappen aan de vlammen Naar gemeld wordt wor den 21 personen vermist. 7 personen zijn tengevolge van de hitte bezweken. 2—3

Leidsch Dagblad | 1939 | | pagina 10